Perry wint voor de derde maa het heeren-enkèlspel. .WEERBERICHT ONZE LEZERS Duitsch vliegtuig in Noordzee gestort. De hertog van Kent in ons land. Wijzigingen in het Giro wet je. Von Cramm met 6—16—1, 60 geslagen. SCHAKEN. V. f ZWEMMEN. Bezoek aan verschillende musea. Distributie gehakt in blik wordt uitgebreid. Twee ernstig gewonden bij een brand. WERELDCIRCUS STRASSBURGER aan het woord. De Beverwijksche haven arbeiders. Mej. Round. Perry heeft kans gezien, voor de derde achtereenvolgende maal het heeren-enkelspel te winnen. Hij sloeg Von Cramm, die geblesseerd was, in drie sets. Uit Londen: Perry sloeg Vrijdag Von Cramm met 6—1, 6—1, 6—0. Dit is de groote sensatie van Wimbledon. Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Perry dus den titel behaald. Het Is voor het Duitsche tennis een teleur stellende dag' geworden. Op weg naar Wim bledon heeft Von Cramm in het westen van Londen een aanrijding' gehad. Een lichte, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den tennisspeler. Door zeer krachtig remmen en het stuur plotseling om te gooien voor kwam Von Cramm erger, toen hij zich bij een zijstraat plotseling geplaatst zag voor een met groote snelheid in tegenovergestelde rich ting nader-enden wagen. Maar bij die bewe gingen en door de lichte botsing, die nog plaats had, schijnt Von Cram zijn knie ge- stooten en een spier van het rechterbeen ver rekt te hebben. Zijn echtgenoote, die ook in den wagen zat, was zeer nerveus door het in cident en, naar later zou blijken, had het ongeluk ook zijn eigen zenuwen danig aan gegrepen. Vóór de match tegen Perry liet Von Cramm zijn rechterbeen nog masseeren, maar bij zijn eerste service was het al mis. Hij had last van kramp. Het werd een hopeloos geval, want Perry had volkomen vrij spel tegen een speler, die zich niet voor honderd procent kon geven. Over de match het volgende: Het ging heel snel, 18 games tegen 2. Na de ontmoeting vroeg hij den umpire, aan het publiek mede te deelen, dat hij door een blessure niet bij machte was geweest een beter spel te ontwik kelen. In de kleedkamer kregen de reporters weinig uit hem; hij weigerde over de match te discussieeren. Ook enkele officials konden geen verklaring van hem los krijgen. Perry deelde mede, dat hij zich zelf in uitstekenden vorm had gevoeld, doch weigerdé over de bles sure van Von Cramm commentaar te geven. Het publiek heeft overigens zeer sympa thiek gereageerd. Ten getale van 15.000 zaten de toeschouwers rondom het centre-court. Men prees algemeen het volhouden van Von Cramm, vooral toen de Duitscher in de derde set meer hinkte dan liep over het veld. Trouwens, de niet gemakkelijk te bereiken ballen liet Von Cramm loopen; in dertig mi nuten was de partij beslist. Borotra-Brugnon geslagen. De tweede sensatie beleefde men in het heeren dubbelspel. Hare en Wilde slaagden er in, het sterke Fransche paar Borotra-Brug non met 61, 46, 61, 64 te slaan. Maar ook hier hadden de tegenstanders van KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De zegevierende Perry. de Engelsche combinatie met pech te kam pen, want ook Borotra had last van een spierblessure en kon zich geenszins ten volle geven. Het heeren dubbelspel is daarmede een volledige Britsche zaak geworden, want ook Hughes-Tuckey zegevierden. De uitslagen luiden als volgt: Heeren enkelspel finale: Perry (Engeland) sl Von Cramm (Duitsch- land) 6—1, 6—1, 6—0. Heerendubbelspel: halve eindstrijden: Hare en Wilde (Engeland) slaan Borotra en Brugnon (Frankrijk) 61, 46, 61, 64. Hughes en Tuckey (Engeland) slaan Allison en Van Rijn (V. S.) 7—5 6—4 3—6 11—9 Dames dubbelspel, halve eindstrijden: Mevr. Fabyan en mej. Helen Jacobs (VS.) slaan mej. Ingram en mevr. King (Engeland) 6—4, 6—3. Mej. Stammers en mej. James (Engeland) slaan mevr. Andrus en mevr. Henrotin (V.S.- Frankrijk) 60 6—4. Gemengd dubbelspel: kwarteindstrijden: Mej. Round en Perry (Engeland) slaan mevr. Mathieu en Petra (Frankrijk) 64 75 Mevr. Sperling en Malfroy (Denemarken- Nieuw zeeland) slaan mevr. Henrotin en Martin Legeay (Frankrijk) 7—5 63 Halve eindstrijd: Mevr. Fabyan en Budge (V.S.) slaan mevr. Sperling en Malfroy (Denemarken-Nieuw- Zeeland) 64 63 RAGNHILD HVEGER VESTIGT EEN NIEUW WERELDRECORD. LANDAU. Vrijdag werden te Rotterdam de partijen voor de 5e ronde om het kampioenschap van Nederland gespeeld. Blok verliest van Van Doesburgh. Geijsef verliest van Schelfhout. Landau maakt remise met Van Scheltinga. Veerkamp maakt remise met Cortlever. Koomen verliest van Prins. V De stand is nu: Landau 4 pt.Prins en Van Scheltinga eik 3V2pt.; Van Doesburg 3 pt.; Cortlever 2 1/2 pt.; Geijer, Koomen, Schelf hout elk 2 pnt.; Veerkamp 1 1/2 pt., Blok 1 punt. De 17-jarige Deensche zwemster Ragnhild Hveger, slaagde er Vrijdagavond te Kopen hagen in het wereldrecord 800 meter vrije slag te verbeteren door dezen afstand af te leggen in 11 min. 11.7 sec. Het oude record stond op naam van Leonore Kight, tegen woordig mevrouw Wingard (Vereenigde Sta ten) met een tijd van 11 min. 34 sec. geves tigd op 26 Augustus 1935 te San Diego. De Deensche zwemster heeft het record dus met ruim 22 sec. verbeterd. Eén der inzittenden verdronken. Een tot een eskader van drie Duit sche vliegtuigen behoorend toestel is 28 mijl Z.Z.W. van het lichtschip „Maas", 25 mijl uit den wal, in zee ge stort. Van de vier personen, die aan boord van het vliegtuig waren, is er één verdronken. De Belgische loodsboot no. 16 en de Neder- landsche loodsboot no. 7 bevonden zich op zee en spoedden zich naar de plaats des onheils. De Belg was het eerst aanwezig en nam de drie overlevenden aan boord. De Nederland- sche boot behoefde geen assistentie te verlee- nen. Het verongelukte vliegtuig' is opgepikt door het voorbijvarende Duitsche s.s. „Para na" dat op weg is naar Antwerpen. Het Duitsche eskader was Vrijdagmiddag boven IJmuiden gesignaleerd, waar het op groote hoogte cirkelde en spoedig boven zee verdween. De machines behoorden niet tot de vloot van de Duitsche Lufthansa. Vrijdagmiddag op Waalhaven gearriveerd. Prins George van Engeland, hertog van Kent, die enkele dagen in ons land zal door brengen en heden te Amsterdam de Engelsche tentoonstelling zal openen, is Vrijdagmiddag- om 13.22 uur met het vliegtuig van den Engel- schen koning van het militaire vliegveld Hen- don bij Londen opgestegen en om drie uur op Waalhaven geland. Er was groote belangstelling op Waalhaven. Omstreeks 2 uur reden voor het platform van het passagegebouw der K.L.M. een drietal- auto's. De eerste twee auto's waren hofauto's, welke door de Koningin ter beschikking van den Hertog van Kent waren gesteld. In de eerste auto zaten de Engelsche gezant, Sir Hu- bert Montgomery en luitenant-kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant van de Ko ningin, toegevoegd aan den Hertog van Kent tijdens zijn verblijf hier te lande. Om vijf minuten voor 3 loeiden de sirenes van Waalhaven tweemaal, het teeken, dat er een sportvlieger in zicht is. Na enkele oogen- blikken verscheen de rood-blauwe Dragon Moth in de lucht en precies drie uur zette de piloot de machine midden in het veld neer. Hij taxide vervolgens langzaam naar het platform van het passagekantoor, waar de Hertog en de leden van zijn gevolg het vlieg tuig verlieten. Prins George, die geheel in het zwart ge kleed was, werd het eerst begroet door den Engelschen gezant, die de overige leden van het gezelschap vervolgens aan hem voorstelde. Na eenige oogenblikken vertrok de Hertog van Kent met den Engelschen gezant en met jhr. de Jonge van Ellemeet, per auto naar Rot terdam, waar hij een bezoek bracht aan het museum Boymans. De Prins toonde zeer veel belangstelling voor de typeerende schilderstukken van de Engel sche school, bezichtigde met veel aandacht het fraai geslepen Venetiaansch glaswerk en bracht ook een bezoek aan de bibliotheek van het museum. In de bene denzaaltjes bezichtig de Prins George de nog niet geheel ingerich te tentoonstelling van werken van Jeronimus Bosch en de primitieven. Vervolgens vertrok men naar den Haag, waar bij den Engelschen gezant de thee werd gebrüikt. Tegen zes uur reed de Hertog van Kent, ver gezeld van den gezant en van jhr. de Jonge van Ellemeet, naar het Mauritshuis, waar hij door den directeur, prof. dr. W. Martin werd ontvangen en rondgeleid. Vervolgens werd een korte rit door den Haag gemaakt. Via de waterpartij, het Vredespaleis en paleis Noordeinde keerde de prins naar de woning van den Engelschen gezant terug. Vrijdagavond hebben de Engelsche gezant en lady Montgomery een diner gegeven ter eere van de aanwezigheid van den Hertog van Kent. In verband met den Engelschen hofrouw was aan dezen maaltijd geen officieel karak ter gegeven. Met ingang van a.s. Maandag. Van de distributie van gehakt in blik, waarop het oogenblik alleen on dersteunde en/of in werkverschaf fing geplaatste werkloozen, wier ge zinnen uit ten minste 4 personen be staan, in aanmerking komen, zullen van Maandag 6 Juli a.s. af, alle in de steunregeling opgenomen en/of tot de werkverschaffing toegelaten werk loozen gebruik kunnen maken, on geacht de hoe grootheid van het ge zin. Per week zullen, voor zoover de rechtheb benden daartoe den wensch te kennen geven, aan eenloopenden en gezinnen bestaande uit 2 personen 1 bon, aangezinnen bestaan de uit 3 t. m. 6 personen ten hoogste 2 bons en aan gezinnen bestaande uit 7 of meer personen ten hoogste 3 bons worden uitge reikt. Overigens blijft de regeling van den ver koop der blikken gehakt van de gemeente lijke groentendistributielokalen uit onge wijzigd. Man en vrouw moesten uit een raam springen Om half drie gisternacht is brand uitge broken op de bovenverdieping van het café van den heer J. Vlemmings aan de Roosterlaan te Eindhoven. De brand nam dadelijk zulk een afmeting aan, dat de bewoners een man en een vrouw, in nachtgewaad uit het venster van de eerste verdieping naar beneden moes ten springen, waarbij de vrouw ernstige in wendige kneuzingen opliep. De man had vele brandwonden gekregen. Men vreest voor zijn leven. De brandweer wist het vuur tot de boven verdieping te beperken. Daar zijn de slaap kamers grootendeels uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. NATIONALE WONINGRAAD. Jaarvergadering te Leiden. In de stadsgehoorzaal te Leiden wordt de jaarvergadering gehouden van den Nationa len Woningraad, Algemeene Bond van Wo ningbouwverenigingen. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. dr. E. van den Bergh, uit Amsterdam, heeft een begroetingsrede ge houden, waarin hij zeide, dat het aantal aan gesloten organisaties 392 bedraagt met te zamen 41436 woningen. De woningproductie door verenigingen verminderde van 4127 1934 tot 2978 in 1935. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden onveranderd goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de hee ren A. Bruintjes en C. Lambeck werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer van den Bergh, die zich niet herkiesbaar stelde, werd, eveneens bij acclamatie als voor zitter gekozen, de heer I.. van der Wal uit Amsterdam. m Impresario FRANS MiKKENIE, Na zijn groot succes in Bel gië geeft het op Vrijdag 10 Juli zijn Openingsvoorstelling te BEVERWIJK terrein aan den Munniken- weg (naast Sportterrein). Van het eerste tot het laatste nummer is het programma 'n nieuw en boeiend schouw spel van onvej-valschte, klas sieke circuskunst, zooals onze ouders dit kenden en zoo als wij dit zoo gaarne zien. Circus Strassburger over tuigt een ieder, dat het de best georganiseerde onder neming is en dat het de gunstige reputatie toekomt, die het zich heeft verworven tijdens zijn feestvoorstellin gen te Brussel, Parijs, Lon den, Stockholm, Amsterdam, Berlijn en Weenen. Het is het circus met traditie, dat geen revue's, balletten en sketches vertoont, die niet in de circusmanége thuis be- hooren. Het klassieke circus leeft nog, het is niet dood! Geweldige groepen wilde dieren. Artisten van inter nationale wereld roem. I Prachtdieren uit alle deelen der wereld. Strassburger's be roemde koningen van den lach. Strassburger's edele raspaarden. In elke voorstelling 30 opzienbarende nummiers. Raadpleeg de affiches. Jhr. mr. D. J. de Geer (ChrJH.) TWEEDE KAMER Rentevergoeding toegestaan. DEN HAAG Vrijdag. Het debat over het wetsontwerp, dat voortaan het bestaan van gemeentelijke girodiensten afhankelijk stelt van door de Regeering te verleenen vergunningen en dan onder de daarin op te nemen voorwaarden nam heel wat tijd in beslag. Met het gevolg, dat het zo merreces van de Kamer, instrijd met w.at men eerst verwacht had, vandaag nog niet kan intreden. De Amsterdammers Steimetz (R.K.), Dr. Vos (lib.) en v. d. Tempel (s.d.) sloten zich bij den Arnhemmer S me enk (a.r.), die he den van zijn stadge noot IJsselmuiden R.K.) bijval kreeg aan, wat het verzet tegen 't ontwerp aangaat. Vooral omdat zij in het, evenmin door Jhr. Mr. De Geer (c.h.) en Ds. Kersten (Staatk. Ger.) bewonderde voor stel het streven zagen den Rijksgirodienst te doen domineeren boven gemeentelijke giro diensten, die behalve in de hoofdstad en in Arnhem ook nog in „Zaancjam en Bussum bestaan. Aantasting der 'gemeentelijke autonomie vindt hier plaats, ■zoo meende vooral de soc. dem. v. d.Tempel, Alleen Mr. Korten horst (R.K.) kwam den Minister van Binnenlandsche Zaken warm steunen; hij beschouwt het ontwerp als een goed stuk ordening. Minister De Wilde verdedigde met veel vuur (het aantal forsche bonzen met den vuist op de Regeeringstafel was bijkans ontelbaar!) het voorstel, dat waakt tegen de gevaren die in ongebreidelde schepping van plaatselijke giro-diensten opgesloten kunnen liggen. Een gevaar is ook, dat de ge meenten over de giro-saldi als kasgeld gaan beschikken, zoo gaf Mr. De Wilde, te ken nen. Intusschen was hij bereid de 4 bestaande gemeentelijke giro-diensten niet weer aan den eisch eener vergunning te onderwerpen. De heer v. Braambeek (s.d.) wilde de mogelijkheid niet afsluiten dat de Rijksgiro rente vergoedt. Hiertoe was de Minister be reid, doch eerst moest vaststaan wat men in dit opzicht met betrekking tot de gemeente lijke giro-instellingen zou beslissen. De heer v. d. Tempel (s.d,) stelde voor de ontworpen bepaling die rentevergoeding voor gemeente lijke giro-diensten zou verbieden, te schrap pen en wensehte overigens eenige beperking aan te brengen wat aangaat de eventueel dooi de Regeering^ te stellen voorwaarden, wat Mi nister de Wilde echter jammer zou vinden. Mr. de Geer (c.h.) stelt voor hoogstens 1% rente toe te latenen dit om aldus mogelijk te maken, dat de bestaande gemeentelijke giro diensten. die zulks thans doen, hiermee kun nen voortgaan. De M i n i s t e r verklaarde voor zichzelf overtuigd te zijn, dat 't verreweg' 't beste ware heelemaal geen rente-vergoeding noch door 't Rijk, noch door de plaatselijke giro-instellingen te laten geschieden. Maar om der wille van het gemeen overleg met de Staten-Generaal is hij bereid met 't amende ment-de Geer accoord te gaan, hetgeen den heer v. d. Tempel terstond aanleiding gaf thans zijn rente-amendement in te trekken. Zijn andere voorstel zag hij met 36—34 aan nemen. De Minister gaat vervolgens accoord met het denkbeeld-de Geer om ook t.a.v. de eventueel op te richten gemeentelijke giro diensten rentevergoeding van ten hoogste 1% toe te laten en eveneens met het voorstel om voor de bestaande diensten geen vergunning te eischen. Bij de aanvrage van gelden voor de werk verruiming en voor de industriefinanciering klaagde de heer Kupers (s.d.) er over, dat er eigenlijk veel te weinig voor werkverrui ming gebeurt. Hierover en over wat voorts nog de heer Am el ink (a.r.) in het midden- bracht, zal de Minister de volgende week nog wel wat zeggen. Want zooals men reeds in 't begin van den middag kon zien aankomen, heeft de Kamer, eer zij vacantie krijgt, nog heel wat agendapunten af te doen. E. v. R. EEN FILM ALS TOLK. Tijdens de Olympische Spelen zullen de turners der verschillende landen behalve vrije oefeningen ook een aantal verplichte num mers moeten uitvoeren. Nu is echter gebleken dat zelfs de beste tolken in Duitschland niet de juiste vaktermen kenden om een behoor lijke omschrijving van deze verplichte nummers te geven. De uitdrukkingen die de turners gebruiken zijn immers overal ver schillend, zelfs in landen waar dezelfde taal gesproken wordt zooals bijv. in Frankrijk en in Fransch-sprekend Zwitserland. Thans heeft men in Berlijn de zes ver plichte oef eningen door bekwame Duitsche tur ners in het vereischte tempo, met de noodige rustpoozen uitgevoerd op de film laten vast leggen. De deelnemende landen hebben thans hun instructies in een blikken trommel op celluloid vastgelegd thuisgestuurd gekregen. Dit is voorzeker een zeer moderne manier van lesgeven! De Bilt voorspeltt Meest matigen Westelijken tot Zuidelij ken wind. Aanvankelijk opklarend met weinig of geen regen, later zwaar be wolkt tot betrokken, met eenigen regen. Zelfde temperatuur. Verdere verwach ting: weinig verandering. THERMOME TERSTAND: Hoogste gisteren 66 F. Laagste hedennacht 57 F. Hoogste heden 64 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 757 m.M. Neiging stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 3.16 uur; n.m. 3.44 uur. Maandag v.m. 3.57 uur; n.m. 4.24 uur. Dinsdag v.m. 4.35 uur; n.m. 5.02 uur. V ELS ER ZWEMINRICHTING: Temperatuur lucht 70 F. Temperatuur water 68 F. BRAND IN JACHTHAVEN TE AALSMEER. Kano's en jollen een próói der vlammen. Doordat Vrijdagmorgen in de jachthaven Dragt te Aalsmeer eenige schilders bezig wa ren met het afbranden van de verf van een houten loods, is brand ontstaan met het ge volg dat de loods, waarin zich verscheidene kano's en kleine jollen bevonden, geheel uit brandde. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon voorkomen, dat het vuur oversloeg naar andere loodsen. De loods was tegen brandschade verzekerd. Men is er niet in geslaagd de gestalde vaar tuigen uit de loods te sleepen, zoodat deze eveneens een prooi der vlammen werden. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dp kopij den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd vragen wij u eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voor baat onzen dank. Zooals bekend is, bestaat er in Beverwijk een comité van Actie voor werkverruiming, waarvan we dezer dagen lazen dat de resul taten van dit comité niet aan de verwachtin gen hebben voldaan. Doch dit is te begrijpen als de ingezetenen van Beverwijk niet aan dit comité medewerken. Het onderstaande is daarvan een voorbeeld. Een van de grootste houthandelaars hier in Beverwijk krijgt ieder jaar een groot kwan tum hout, per schip aangevoerd. Dit hout werd de laatste jaren gelost door arbeiders uit Zaandam. Aangezien hier in Beverwijk ook genoeg havenarbeiders werkloos zijn, hebben wij als organisatiebestuur contact gezocht met den Directeur van de Arbeidsbeurs, om te trachten het hout gelost te krijgen door ha venarbeiders van Beverwijk. De Directeur van de Arbeidsbeurs gaf ons evenwel den raad ons zelf met de bedoelde firma te verstaan. Naar aanleiding daarvan vroeg het hoofd bestuur van den R.K. Haven- en Transport arbeidersbond een onderhoud aan met be doelde firma. Op dit schriftelijk verzoek is nimmer antwoord gegeven. Later hebben we als afdeelingsbestuur een schriftelijk verzoek gedaan om een onderhoud, doch ook dit schrijven bleef onbeantwoord. Het resultaat van onze bemoeiing is dat verleden week wederom een groot kwantum is gearriveerd enonze Beverwijksche havenarbeiders wederom werkloos mochten toezien. Nu vragen wij, is dit een houding van zulk een groote firma. Wanneer e.v.t. het lossen langer zou duren door Beverwijksche haven arbeiders, omdat deze even langer werk zouden hebben, dan zou daarvoor hebben wij zekerheid de geleden schade aan liggeld, worden vergoed. Wij vragen ons af, is dit het Comité van Actie tegenwerken, ja dan neen. Het bestuur van de afd. Beverwijk R.K. Haven- en Transportarbeiders bond „St. Bonifacius".

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3