Disconto Ned. Bank weder verlaagd. Tandheelkundig Instituut GEHEEL G EB I D T NS T) rK 7 TUET T936 A Thans tot 3 pCt. Erasmus postzegel met Erasmus-stempel. Electriciteitsvoorziening wordt landelijk geregeld. Autarkie verliest aanhangers. Zij beteekent: verlaging van den levensstandaard. Indiening wetsontwerp spoedig te wachten. Regeering wil restauratie Cunerakerk subsidieeren. Economische wereld-situatie verbetert. Te Delft moet hoogspannings laboratorium worden gebouwd. Crediet van twee ton aangevraagd. RIJKSSTRAATWEG 16 Vaste lastenontwerpen ingetrokken. Een halve eeuw Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Brandstichting door huis eigenaar? Nederland gaat in 1937 naar Parijs. K. ter Laan treedt af. 23 jaar burgemeester van Zaandam geweest. Jaarvergadering der Neder landsche medici. Met ingang van heden is het dis conto van de Nederlandsche Bank' N.V. verlaagd van 314 pet. op 3 pet. Deze maatregel geeft een heldere weerspie geling van de verdere ontspanning op de wisselmarkt, blijkende uit een noteering van 7.36 1/4 voor het pond sterling en van 1.46 9/16 voor den Amerikaanschen dollar. Tevens werpt zij een helder licht op de wederom zeer ruim geworden geldmarkt. De prolongatiekoers is bereids gedaald tot 214 pet., terwijl het par ticuliere disconto 2 5 8 pet. genoteert. Tusschen de geldprijzen in de open markt en de offi- cieele tarieven was dus weer een tamelijk groote marge gekomen en het lag dus voor de hand, dat onze circulatiebank ook thans niet lang zou talmen, om haar renteberekening meer in overeenstemming te brengen met die in het vrije verkeer. Dat de situatie zich in voor ons land zeer gunstigen zin heeft gewijzigd werd verleden week reeds gedemonstreerd door den weekstaat van de Nederlandsche Bank, waarop een goudaanwas van ruim f 5.000.000 tot uitdrukking kwam. Ten bate van „De Kunst In Nood". Dank zij de medewerking van het hoofdbe stuur der posterijen is voor verzamelaars de mogelijkheid geopend in het bezit te komen van een Erasmus-postzegel met opgedrukt Erasmus-stempel. De briefkaarten met afbeeldingen van schil derijen in het museum Boymans verkrijgbaar gesteld en in de in dit gebouw geplaatste brie venbus gepost zullen van het Erasmus-stempel worden voorzien, evenals de briefkaarten, die Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juli a.s. des morgens van 9 uur af, in het tentje in het groote post kantoor ten verkoop zullen worden aangebo den en gepost in de voor deze gelegenheid daar opgestelde speciale bus. Naar men weet heeft de verkoop van de Erasmus-postzegels, evenals die der drie an dere zomer-postzegels, mede plaats ten bate ran ,,de kunst in nood". JONGENS MET f 450 EN EEN FLESCH AETHER OP STAP. Sedert Zaterdagavond worden uit de ouder lijke woning te Delft vermist, twee jongens de 16-jarige W. A. J. Goeting en de 18-jarige D. van Zuidam. Zonder iets van hun plannen mee te deelen verlieten de beide jongens des avonds laat de woning waarin zij tot op he den nog niet zijn teruggekeerd. Bij nader onderzoek door de politie is ge bleken, dat Goeting in het bezit was van ruim f 450 terwijl de beide jongens Zaterdagavond laat nog een bezoek hebben gebracht aan het gymnasium en daar een flesch met aether hebben ontvreemd. Wat de jongens met deze gevaarlijke vloeistof van plan zijn is zoowel voor de ouders als voor de politie een raadsel. De heer Fentener van Vlissingen over de in ternationale handelsbetrekkingen. Mededeeling van minister van Waterstaat bij opening Centrale te Nijmegen. Jhr. mr. O. C. A. van Lidth de jeude. de minister van Waterstaat, heeft Maandagmiddag de nieuwe Centrale van de N.V. Provinciale Electriciteits- maatschappij, gebouwd aan den mond van het Maas- en Waalkanaal te Nij megen officieel in bedrijf gesteld. De minister heeft hierbij een rede uit gesproken, waarin hij zeide, dat van een koppeling van eenige beteekenis der verse sprake is. Een wetsontwerp, bevattende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvooi'zie- ning is thans in voorbereiding. Spr. hoopt daarmede de mogelijkheid te openen tot een spoedige, bevredigende oplossing van deze aangelegenheid. De minister nam aan, dat het wetsontwerp spoedig zal kunnen worden ingediend. Bedrag' van 50.000 uitgetrokken. Voor de restauratie van de Cunerakerk te Rhenen wordt door den minister van Onder wijs een bedrag van f 50.000 als aanvullende post op de begrooting van zijn departement voor dit jaar gebracht. In totaal zal een be drag van f 120.000 voor de restauratie noodig zijn. Hiervan is f 20.000 voor het meubilair, welk bedrag men in den kring van het Ned. Herv. Kerkgenootschap bijeen wil brengen. Voorts rekent men op medewerking' van pro vincie en burgerlijke gemeente, zoodat ten slotte f 50.000 ten laste van het Rijk zou komen. OP DE JEROEN BOSCH-TENTOONSTELLING ZULLEN MINSTENS 300 WERKEN WORDEN GEëXPOSEERD. Naar wij vernemen, zijn reeds talrijke schil derijen, teekeningen en gravures uit het bui tenland aangekomen voor de groote tentoon stelling van Jeroen Bosch en de Noórd-Neder- landsche primitieven in het museum Boy- mans te Rotterdam. Het aantal werken, dat geëxposeerd zal wor den bedraagt reeds driehonderd, dwz. het dubbele van de Vermeer-tentoonstelling, welke in het vorig jaar in het museum Boymans ge houden werd. ONREGELMATIGHEDEN TE SMILDE? Naar wij vernemen heeft de heer F. V. be dankt als lid van den raad en wethouder van de gemeente Smilde. Zijn opvolger volgens de lijst van de A.-R. partij is de heer A. Tuin man. Zooals bekend mag worden verondersteld werd de naam van den heer V. genoemd in verband met het slordige beheer van de ad ministratie van de vereeniging ingevolge de landarbeiderswet. welk beheer op 1 Januari 1936 op het gemeentehuis is ondergebracht, nadat het tot zoolang' was beheerd door den wethouder F. V., als secretaris-penning meester van de vereeniging. Hoewel de toestand nog ongunstig is. Het departement Middelburg van de Ne derlandsche Maatschappij voor handel en nijverheid heeft in het Schuttershof een koffiemaaltijd aangeboden ter gelegenheid waarvan de voorzitter van de internationale kamer van koophandel, dr. F. H. Fentener van Vlissingen een rede heeft gehouden over „de internationale handelsbetrekkingen". De internationale handelsbetrekkingen, hoe gecompliceerd ook. zijn, aldus spr., niets anders dan het uitwisselen van goederen en diensten tusschen de volken. Geen volk kan geheel zelfstandig op eigen houtje in de tegenwoordige behoeften voor zien. De Vereenigde Staten van Amerika zijn door de natuur buitengewoon gezegend. En toch kunnen ook zij zelfs niet autarkisch leven dan ten koste van zeer groote opof feringen. t Wil men den levensstandaard zoo hoog mogelijk opvoeren dan is noodig een zoo ra tioneel mogelijke uitwisseling van goederen en diensten. Autarkie zoo betoogde spr. is duur en beteekent verlaging' van den levensstand aard. Een der grootste zondare.», Amerika, be gint zijn dwaling in te zien. Het is bereid han delsverdragen af te sluiten. In verschillende landen valt een verhoogde productie waar te nemen. De werkloosheid vermindert hier en daar. Vele van de be langrijkste grondstoffen zijn in prijs geste gen. De kosten van levensonderhoud in de verschillende landen zijn bezig naar elkaar toe te gaan. Waar ze laag waren, stijgen ze en waar ze hoog waren dalen ze. Is de toestand dan zooveel verbeterd dat we kunnen zeggen: het ergste is voorbij en de crisis is goeddeels overwonnen? Zoover is het nog niet Twee punten baren de grootste zorg: de monetaire verwarring en de politieke span ning. De wereld is nog niet rijp voor een inter nationale ordening'. De nationale ordening is al zoo moeilijk gebleken. Maar de interna tionale samenwerking moet er komen. Daar toe moeten we met eenvoudige middelen be ginnen, zooals het verminderen van de han delsbelemmeringen en het stabiliseeren van de monetaire eenheden. Afschaffing van de contingenteering zal ook noodig zijn. Er moet gebroken worden met het systeem: ik koon alleen van die wat bij mij koopeh. Wat de stabilisatie der munteenheden be treft. zou al veel gewonnen zijn, als Enge land en Amerika bereid zouden zijn. hun financieele politiek van de laatste tien maan den nog eenigen tijd vol te willen houden. Dan konden we komen tot meer handelsver ruimingen. Allerwegen voelt 'men dat een uitweg uit de moeilijkheden noodig is en is men bereid zich offers te getroosten Dit laatste is noo dig anders zal men er nooit uitkomen. De een kan niet rijk worden als de ander armoe lijdt. Jaarverslag der Javasche Bank verschenen. In het verslag' van den president van de Javasche Dank over 1935 1936 wordt verklaard, dat indien men de economische wereldsituatie afmeet naar de bestaande werkloos heid, het prijsniveau, den nationa- len en internationalen handel, en het gedrag der kapitaalmarkten als uiting van al of niet terugkeerend vertrouwen, die toestand in abso- luten zin gesproken nog steeds ongunstig moet worden genoemd. In het algemeen is in 1935 weinig of niets veranderd aan het beeld, dat in het vorige verslag werd weergege ven: partieele verbeteringen in som mige landen, die nog overwegend in nationale overheidsmaatregelen en laatstelijk ook in bewapeningsacties haren grondslag vinden, toenemen de stabiliteit of nog slechts geringen teruggang elders. De wezenlijke op leving, die men op zoo veel wijzen heeft trachten te stimuleeren, liet zich echter nog wachten. Zulks neemt intusschen niet weg, dat er in relatieven zin van vooruitgang mag wor den gesproken en dat zich thans in ver schillend opzicht teekenen voordoen, die een op handen zijnde meer algemeene verbete ring' doen verwachten. Indien het juist is, dat de door tal van staten in tempo's uitgevoerde valutaprecia- tie moet worden aangemerkt als de grond oorzaak zoowel voor de intensiteit als voor den langen duur van deze crisis, mag in de gedurende het laatste jaar practisch ge handhaafde stabiliteit der voornaamste wis selkoersen een factor van verstrekkende be teekenis worden gezien. Het is geen toeval, dat. met deze stabiliteit van rekeneenheden in het internationale verkeer, ook in de han delspolitieke verhoudingen een vergele ken met vorige jaren zeer veel grooterc rust is- ingetreden. Waar tot dusverre ieder jaar een stroom van nieuwe handelspolitie ke verdedigingsmaatregelen bracht, die op zichzelf tot verdere storingen aanleiding gaf, is op dit terrein in den laatsten tijd mati ging en stilstand ingetreden en is op basis ran" de bestaande verhoudingen ook in d* internationale handelsbeweging een zekere mate van stabiliteit bereikt. Wanneer dan Noodig door het niet verplaatsen der Kema. De minister van Onderwijs heeft op de be- grooting van zijn departement voor het loo- pende jaar een verhooging aangevraagd voor den bouw van een hoogspanningslaborato rium te Delft, waarvoor een bedrag van f 222.000 noodig wordt geacht. De aanvrage van een bedrag voor den bouw van een hoogspanningslaboratorium te Delft werd reeds in het vooruitzicht gesteld in het antwoord, dat de minister en zijn ambtgenoot van Waterstaat gaven op de schriftelijke vra gen van het lid der Tweede Kamer ir. Van der Waerden betreffende de K.E.M.A.-aangelegen heid. Het besluit om af te zien van de verplaatsing van de standplaats der K.E.M.A. van Arnhem naar het rayon Delft, bracht voor de regeering de consequentie mede, om de inrichting van de Technische Hoogeschoi/. uit te breiden. Deze heeft dringend behoefte aan eenige nieuwe in richtingen. Hiertoe behoort in de eerste plaats een hoogspanningslaboratorium, dat tegen woordig een van de belangrijkste hulpmidde len is voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied der electrotechniek. De door den Rijksgebouwendienst opge maakte raming voor een dergelijk laborato rium, dat voldoet aan bescheiden eischen van het hooger onderwijs, bedraagt f 222.000. Dit bedrag wordt in één termijn aangevraagd, waarmede bedoeld wordt, dat met den bouw kan worden aangevangen zoodra de plannen zijn uitgewerkt en de aanbesteding en gunning hebben plaats gehad. JAARVERGADERING VAN „HET ORANJE KRUIS". Zaterdagmiddag vergaderde in hotel de l'Europe te Amsterdam de Kon. Nat. Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongeluk ken, „Het Oranje Kruis" onder voorzitterschap van den heer H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum, die met een kort woord de vergade ring opende. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer P. H. I. J. Lommen bléek, dat de rekening met een batig saldo van ruim f 1800 sloot. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren A. J. Meyerink, vice-voorzitter van den Ne derlandschen bond tot het redden van dren kelingen en dr. J. F. Feisser, directeur van den G. G. D. te Rotterdam. HAARLEM-N. TELEF 6 7 2 6 vanaf met garantie pijn- anaT loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u (Adv. Ingez. Med.) ook na een onafgebroken daling van vijf ja ren eindelijk kan worden geconstateerd, dat de wereldhandel zoowel naar .kwantum als naar goudwaarde stijgende is, mag dit voor wat het zuiver economische betreft aanleiding zijn tot 'n iets optimistischer kijk op de toekomst dan langen tijd mogelijk was, hoewel de op internationaal-politiek gebied bestaande spanningen een voors hands volkomen onzekeren factor vormen. Economische samen werking met Indië. Bijzondere aandacht bleef gewijd aan een intensiveering van de economische samen werking' tusschen Nederland en Neder landsch-Indië door bevordering van den on- derlingen afzet en het gemeenschappelijk optreden bij het sluiten van handelsverdra gen en clearingovereenkomsten.. Dit stre ven bracht voor Nederlandsch-Indië in ver schillend opzicht resultaten van beteekenis, als hoedanig' in de eerste plaats moet wor den gewezen op het in December 1935 geslo ten handelsverdrag tusschen het koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten, waarbij de Amerikaansche invoerrechten op een aantal belangrijke Indische exportpro ducten als tabak, tapioca, palmolie, sisal, pe per en kapok werden verlaagd of geconsoli deerd. Als een tweetal directe tegemoetkomingen van Nederlandsche zijde aan specifiek Indi sche belangen mogen voorts worden ge noemd de accijnsheffing' op koffie in Ne derland, teneinde uit de opbrengst daarvan steun te verleenen aan de noodlijdende on- dernemings- en bevolkingskoffiecultuur hier te lande, en de ter beschikking stelling door Nederland van een over drie jaren te ver- deelen bedrag van f 25.COO.OOO. ten einde daarmede dringende welvaarts- werken te entameeren. Tegenover deze te gemoetkomingen stond een vrdere bescher ming van den afzet der Nederlandsche in dustrie hier te lande. Van een algemeene verbetering' van de prijzen van de voornaamste exportproduc ten van dit land is dus ook in 1935 nog geen sprake geweest. Aangenomen kan worden. dat.de prijsstijgingen en dalingen elkander vrijwel hebben gecompenseerd, hetgeen ook blijkt uit het verloop van het gewogen index cijfer van 12 voorname exportproducten, welk indexcijfer per ultimo 1935 ten opzichte van ultimo 1934 geen wijziging aantoonde Aangezien voorts in dezelfde periode het in dexcijfer der invoergoederen niet dan een onbeteekenende wijziging heeft ondergaan de daling bedroeg evenals in 1934 slechts 2 procent mag worden aangenomen, dat de ruilvoet van Nederlandsch-Indië in 1935 practisch onveranderd is gebleven. De da ling met 2 procent van den invoer-index komt voor rekening van de groepen ..tetxiel- goederen" „chemicaliën en verfstoffen" en ..diversen" de gemiddelde invoerprijs voor de groepen „levensmiddelen" en „metalen" is daarentegen gestegen. In overeenstemming, met den invoer-in dex blijkt ook het indexcijfer der kleinhan delsprijzen in 1935 nog fractioneel te zijn gedaald, terwijl de kosten van voeding *voor een Europeesch gezin na een aanvankelijke daling, tenslotte onveranderd zijn gebleven. De voorzitter van den raad van ministers heeft aan de Tweede Ka mer medegedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende bijzondere maat regelen ten aanzien van loopende landbouw-, hypotheek-en pachtover eenkomsten, alsmede het wetsont werp, houdende bijzondere maatre gelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van hu ren, worden ingetrokken. Bewoners van het pand blusschen het vuur. Maandagmiddagis brand uitgebroken in een pand, bewoond door vier families te Ne der Hardinxveld. Door het krachtig ingrijpen van de bewoners heeft men den brand tijdig kunnen blusschen. zoodat het vuur vrijwel geen schade heeft kunnen aanrichten. Even voor het uitbreken van den brand had men den eigenaar van het pand, den heer G. H. te Hoog-Blokland een schuur behoorende bij een der woningen binnen zien gaan. Even later is daar brand uitgebroken. In verband hiermee is de heer H. gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht. Hij Ontkent echter den brand te hebben gesticht. Regeeringvraagt een bedrag van 150.000 aan. De in 1937 te Parijs te houden internatio nale tentoonstelling zal gewijd zijn aan kunst en techniek in het hedendaagsche leven". Men zou kunnen zeggen aan een verbintenis tus schen het schoone en het nuttige. Zij wil aan- toonen, dat kunst en techniek tezamen het leven van den men-sell schooner en rijker maken, wanneer bij de productie aan den kunstenaar en den kunstnijvere een belangrijke plaats wordt ingeruimd en op de juiste wijze een band wordt gelegd tusschen den denkenden geest en de schep pende hand. De Fransche regeering noodigde ookk de Nederlandsche tot deelneming uit. Aanvankelijk heeft de laatste hiertegen over een afwijzende houding aangenomen omdat wel vaststond, dat de kosten, die een waardige vertegenwoordiging van ons land onvermijdelijk met zich brengt, aanzienlijk zouden zijn. Toen evenwel bleek, dat de deelneming van de Europeesche landen vrijwel algemeen zou zijn, en reeds een veertigtal regeeringen de uitnoodiging had aanvaard, heeft de Neder landsche regeering het niet langer verant woord kunnen achten, alleen Nederland te doen wegblijven. Elk land komt met een eigen paviljoen uit. Voor het onze is een uitstekend gelegen ter rein gereserveerd. Van de kosten, die in overeenstemming met onze deelnemers aan de tentoonstelling te Brussel op ongeveer f 309.000 geraamd wor den, zal ongeveer de helft rechtstreeks ten laste van de rijksbegrooting dienen te komen. Voor het resteerende is op verschillende wijze dekking gezocht, zoo heeft de Fransche ten- toonstellingsleiding een aanzienlijke tege moetkoming in de kosten van den paviljoen- bouw toegezegd, terwijl ook op particuliere bijdragen mag worden gerekend. Een bedrag van f 150.000 wordt thans derhalve aange vraagd. Illllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll In het peil der huishuren kwam geleidelijk meer stabiliteit, met voor bepaalde woning typen in sommige steden een lichte tendenz tot stijgen. In de inheemsehe sfeer was de welvaarts ontwikkeling voor de verschillende klassen der bevolking en in de onderscheidene ge- biedsdeelen zeer uiteenloopend. Van een verruiming der arbeidsgelegen heid was geen sprake eerder kromp deze hier en daar nog iets in terwijl het loon peil nog verder daalde. In de buitengewesten tenslotte, waar de welvaart van groote groe pen inheemschen op en neer gaat met den prijs der bevolkingsexportproducten, bracht 1935 sterk verdeelde uitkomsten. Ten aanzien van de handelsbalans wordt medegedeeld, dat het export-overschot, het welk van 1933 op 1934 van f 176 m/m. tot f 240 m/m. steeg, in het afgeloopen jaar daalde tot f 229 m/m. Deze weinig' beteeke- nende daling is de resultante van een ver mindering van den uitvoer met f 33 m/m. en een vermindering van den invoer met f 13 m/m. de vermindering van uitvoerwaarde be treft voor een bedrag van f 5.4 m/m. een ge- ringeren export van door de bevolking afge- stooten goud, zoodat het saldo van de zui vere goederenbalans feitelijk een overeen komstig bedrag gunstiger was. Met betrek king tot den kwantitatieven omvang van den buitenlandschen handel bi acht 1935 wat Java betreft eene daling zoowel van den in voer als van den uitvoer, voor de buitenge westen daarentegen voor beiden een zooda nige stijging, dat tenslote voor geheel Ne derlandsch-Indië zoowel de invoer als de uit voer wat eerstgenoemde betreft voor het eerst sedert 1929 eene toename te zien geeft. De in het vorig verslag gememoreer de geleidelijke verschuiving van den export van Nederlandsch-Indië van het oosten (Azië) naar het westen (Europa en Ame rika) kwam vrijwel tot staan. Wel is het aandeel van Azië in den export van 35.09 procent tot 31.81 procent gedaald, doch deze daling betreft in het bijzonder de over- scheephavens Singapore en Penang. Indien deze bestemmingen worden uitgeschakeld blijkt het aandeel van Azië zelf fractioneel te zijn gestegen, voornamelijk door een ver meerdering van den uitvoer naar Japan, die wijl zij gepaard ging met een vermindering van den invoer <uit dit land. de passiviteit van de handelsbalans Nederlandsch-Indië— Japan met een overigens nog slechts gering bedrag deed afnemen. Positie van de Bank. De positie van de Javasche Bank bleef krachtig, ofschoon zij uiteraard de gevolgen ondervond van de hernieuwde monetaire onrust, welke aanvankelijk na de devaluatie van den Belga in Maart-April, vervolgens ter gelegenheid van de Kabinetscrisis in Ne derland en tenslotte in afwachting van de eerste ontmoeting tusschen kabinet en volks vertegenwoordiging in September tot uiting kwam. De verlies- en winstrekening wijst een netto winst aan van f 1.395.710.03 tegen f 1.035.805.02 voor het 107de boekjaar. De di- videnduitkeering zal 9V2 procent bedragen of f 47.50 per aandeel van f 500 en f 23.75 per aandeel van f 250, 7 Juli: In sommige streken van Drente is nog een oud gebruik in zwang, de boeren- brief of de boerenceel. Wanneer een pu bliek of ook wel een bijzonder persoon iets heeft mede te deelen, dat het alge meen belang betreft, dan zet hij dit op een stuk papier, plaatst er de woorden „zegt het voort" onder, en bezorgt het bij iemand, die op het eind van het dorp woont. Deze bezorgt het weer bij zijn buurman en zoo doet de boodschap zeer snel de ronde bij al de gezinnen van het dorp. Het zou schande geacht worden, wanneer iemand weigerde die circulatie te bevorderen. Dit oude gebruik werkt zeer doeltreffend. Eerste s.-d. stadsbestuurder in ons land. K~ ter Laan (S.D.AJPJ In een Maandagmiddag gehouden persconferentie heeft de heer K. ter Laan medegedeeld, dat hij in het be gin van het volgend jaar zijn ambt als burgemeester van Zaandam zal neer leggen. De heer Ter Laan hoopt Woensdag 8 Juli a.s. den 65-jarigen leeftijd te bereiken, doch zijn zesjarige benoemingsperiode als burge- <=indigt pas 5 Februari 1938. Of hij als lid der Tweede Kamer zal af treden is nog niet be slist. Indien de kiezers van Leiden hem het volgend jaar weer can- didaat stellen en het partijbestuur van de S. D. A. P. dit goed keurt, dan zal de heer Ter Laan gaarne een vernieuwing van het nandaat aanvaarden. Kornelis ter Laan, de aftredende burge meester van Zaandam, werd op 8 Juli 1871 te Slochteren (Gron.) ge boren. Hij bezocht de H.B.S. en de Rijksnor maalschool te Sappemeer, waarna hij als on derwijzer en later als schoolhoofd werkzaam was bij het openbaar 1. o. Vervolgens werd de heer Ter Laan benoemd tot directeur van de Handelsschool te Delft; ook was hij leeraar in het Nederlandsch. In 1901 werd hij voor de S. D. A. P benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Van 1905 tot 1914 maakte hij deel uit van den gemeenteraad van Den Haag. In 1913 werd de heer Ter Laan onder het ministerie Cort van der Linden tot burgemees ter van Zaandam benoemd en trad in 1914 in functie. Aangezien hij Woensdag 8 Juli a.s. 65 jaar wordt is, ingevolge de circulaire van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin werd medegedeeld, dat het ambt van burge meester na den 65-jarigen leeftijd niet ver nieuwd zal worden, zijn tijd om heen te gaan gekomen. Ofschoon de 6-jarige benoemings periode eerst 5 Februari 1938 verstrijkt, wacht de heer ter Laan den uitersten termijn niet af en gaat hij een jaar vroeger heen. Hij zal zich in Den Haag vestigen, waar hij zich uit hoofde van zijn vroegere betrekkingen o.m. als lid van den gemeenteraad, het meest thuis gevoelt. De heer Ter Laan was de eerste soc.demo- cratische burgemeester in ons land. MEISJE ONDER ZAND BEDOLVEN. In een zandafgraverij nabij Laren waren Zondagmiddag drie kinderen aan het spelen. Eén van hen, de zevenjarige Brunja de Ruiter is hierbij onder het zand bedolven. Toen zij gzvonden werd, bleken de levensgeesten van het meisje reeds geweken te zijn. Rede van Dr. L. C. Kersbergen. Te Amsterdam wordt de 87ste algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Genees kunst. De voorzitter dr. L. C. Kersbergen uit Haarlem heeft een rede gehouden over de ge neeskunst in de Grieksche oudheid. Dr. Kers bergen wees er in zijn rede op, dat Hippocra tes de eerste poging heeft gewaagd om de empirische geneeskunde op wetenschappelijk niveau te brengen en hierdoor kan men Hip pocrates vader der wetenschappelijke genees kunde noemen. Zijn school hechtte vooral waarde aan de prognose en nam een afwach tende houding tegenover de ziekten aan. Als prachtig literair monument rest ons het Cor pus Hippocraticum, dat uit 6070 deelen heeft bestaan (niet alle van Hippocrates zelf af komstig) uit verschillende jaren tusschen leer lingen verzameld (6e tot 4e eeuw v. C.) Groot is de invloed van Hippocrates zoodoende ge weest op geneeskunde en geneeskunst. De ethische waarde van zijn persoon en werk treedt, ons nog tegemoet uit de bekende „eed van Hippocrates", die zijn leerlingen moesten afleggen. Spr. ontleende aan deze werken enkele typi sche ziektegeschiedenissen, die zoo helder zijn, dat men nu nog wel de diagnose met eenige zekerheid kan stellen. Aan het eind van zijn rede pleitte spr. ver volgens de N. R. C.: voor het behoud van de gymnasiale opleiding en voor de gelegenheid van de aanstaande artsen om bij hun opleiding kennis te maken met de Grieksche beschaving. Vooral in deze tijden zou het nuttig zijn te ervaren, hoe de Grieken na een periode van bruut patriotisme, dank zij hun toenemend in zicht en '"-d beschavingspeil, kwamen tot de ware -itas", tot de voorstelling van een broedt o der volken, zonder onder scheid van k .r of ras. Voor de iaugd kan het volgens spr. ge„. kwaad in dezen verdwaalden tijd weer en no- -°ns te hooren, dat zelfs de Gr' 1 in de uw overtuigd waren, dat geh aamheic. der vrijheid gelijk is te stellen met slave*—j

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2