HET NIEUWE AVONDBLAD Het visscherijconflict geëindigd. De opening van het 21e JAARGANG No. 209 VRIJDAG 10 JULI 1936 IJMUIDEN Mooi werk van de Plaatwellerij Het jaarverslag van het Staats visschershavenbedrij f IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vjjt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Reeders trekken hun voorstellen tot loonsverlaging in. Plaatijzeren zinkers voor gas en water. De Vereeniging van Reeders van Visschcrsvaartuigen te IJmuiden en de besturen der vier vakorganisaties dee- len ons mede dat, nu de opvarenden zich opnieuw achter hun organisatie leiding hebben geplaatst, tusschen hen overeenstemming is verkregen ten aanzien van de oplossing van het be staande conflict, waarbij de reeders zich bereid hebben verklaard thans voor de opvarenden ter stoomtrawl- visscherij de oude loonsvoorwaarden te handhaven, door de opzegging van het contract 1935 terug te nemen. De opvarenden kunnen zich derhal ve weder bij hun reederijen melden om over herplaatsing in overleg te treden. Zoo is dus, nog vrij onverwacht, precies een maand nadat de zeelieden weigerden te gaan varen, een einde aan deze staking in IJmui den gekomen en is dan thans een conflict ge ëindigd, dat zeker een der merkwaardigste is geweest, welke IJmuiden heeft gekend. IJmuiden is opgelucht, want zwaar drukten de gevolgen van de staking op heel onze plaats. Zwakke reederijbedrijven dreigden ten onder te gaan, de winkelstand ging gebukt onder de gevolgen en in de gezinnen van vele stakers heerschte bittere armoede. We zullen geen nabeschouwingen houden over het conflict want nakaarten heeft geen zin meer. Alleen kunnen we niet nalaten, de stakers te prijzen over hun houding t-dens deze spannende dagen. Geen enkele maal werd de orde verstoord, zoodat de politie een gemak kelijke taak had. Toen gisteravond zes uur het bericht op ons bord verscheen, verdrong men zich spoedig voor ons bureau om er kennis van te nemen en ais een loopend vuurtje ver spreidde het nieuws zich door IJmuiden. Niet lang duurde het, of de menigte was zoo tal rijk, dat het leek of het gold de publicatie van de uitslag van een verkiezing. De reeders hebben er geen gras over laten groeien. Want reeds enkele uren nadat bekend was geworden, dat de vrede geteekend was, hadden de zee lieden een oproeping thuis om zich bij hun reederij te melden, een oproeping, die in een veel betere aarde viel dan die, welke zij een week of vier geleden van de Arbeidsbeurs ontvingen. Zulk een oproeping ontvingen de opvaren den van de Cornelis, Limburgia, Uiver, Amsterdam, Aneta, Bloemendaal, Emma, Protinus, Voorwaarts, Claesje, Liesbeth, Betty en I. S. Groen, zoo dat heden reeds ongeveer tien booten gereed liggen om te vertrekken. DE MATCH DUKEL—LAROS. Laros wint de laatste partij! Deze week werden de laatste twee partijen van de match DukelLaros om het damkam pioenschap van Groot IJmuiden gespeeld. De stand na drie partijen was in het voordeel van Dukel met 4 tegen 2 punten. Toen Dukel in de vierde partij na een zwakke voortzetting van Laros wist te winnen, behaalde Dukel zes pun ten, zoodat hem de overwinning niet meer kon ontgaan. De vijfde partij werd door Laros schitterend gespeeld en hij slaagde er in na een fraai eindspel te winnen. De eindstand van de match luidt dus: Dukel 5 gesp. 2 gew. 2 rem. 1 verl. 6 punten. Laros 5 gesp. 1 gew. 2 rem. 2 verl. 4 punten. Laros heeft zich een waardig tegenstander getoond. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE- EN GEZONDHEIDSDIENST De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst zal van 12 tot en met 29 Juli a.s. afwezig en geduren de dien tijd niet voor belanghebbenden te spreken zijn. N. A. S. B. AFD. IJMUIDEN. Zondag 12 Juli a.s. vindt op het terrein der afd. IJmuiden, aan den Hagelingerweg, een athletiekwedstrijd plaats tusschen de afdee- lingen, Amsterdam, Den Haag, Haarlem en IJmuiden. De volgende nummers worden verwerkt: Mannen: 100, 200, 400, 800 en 1500 M. hard-' ioopen. Zweedsche estafette en 4 x 100 M. estafette, kogelstooben, discus- en speerwer- pen, vèr_ en hoogspringen m. a. Vrouwen: 60, 100, 200 M. hardloopen, kleine Olympische en 4 x 100 M. estafette, kogelstoo- ten, discus- en speerwerpen, vèr- en hoog springen m. a. De wedstrijden beginnen 's morgens om 10 uur. Door toevallige omstandigheden kwamen wij in bezit van een nummer van de Heldersche Courant, waarin wij een bericht aantroffen over het leggen van een tweetal zinkers in de Binnenhaven van den Helder. Met het oog op de actualiteit van dergelijke werkzaamheden voor IJmuiden, waar we niet alleen een zinker hebben, maar ook een zin kerkwestie, die juist thans door het reparatie- werk met Van Wienen's duiktoren in de volle belangstelling van autoriteiten en publiek staat, meenen we goed te doen te laten hooren wat genoemd blad over dit werk vertelt. Te meer daar het hier een product geldt van de Plaatwellerij Velsen. In tegenstelling met. vroeger vervaardigde zinkers, aldus genoemd blad, welke uit gego ten ijzer bestonden, is het thans gebruikte materiaal plaatijzer. De voordeelen hiervan zijn velerlei; zoo behoeft er thans geen stelling- meer gebouwd te worden (wat den kostprijs sterk verlaagt), terwijl het gevaarte in zijn geheel belangrijk lichter weegt. Het wordt ge heel in elkaar gezet op den wal, waarna men het door de bekende schuiten laat zakken. De lekkans is minimaal, daar de pijpen onderling autogeen gelascht zijn. Bij het gegoten mate riaal, dat veel zwaarder was, was de breeik- kans beduidend grooter. En wat wel heel be langrijk is, vroeger was men op buitenlandsch materiaal aangewezen, doch thans wordt dit vervaardigd in Holland zelf. Het is in den Helder de eerste maal dat men dit systeem volgt. Wat de pijpen betreft, deze hebben een dik te van 4 m.M., terwijl de doorsnee 6 Eng. duim bedraagt. Zij zijn extra bekleed door'asfalt- bitumen met jute. Aan het geheel heeft men (inclusief het bag geren) niet langer dan 14 dagen gewerkt. Geen enkele stagnatie ondervond men. Van belang is ook het feit, dat waar vroeger het verkeer te water bij het laten zakken van zinkers soms wel meer dan 24 uur duurde, dit nu slechts enkele uren het geval is. De diepte van het kanaal is 7 Meter, ter wijl de zinkers zich nog 1 Meter onder den bodem bevinden. Vermelden wij ten slotte, aldus het blad, dat de zinkers vervaardigd werden bij de bekende Plaatwellerij Velsen en dat het baggerwerk uitgevoerd werd door de firma Kooijman te Harlingen. BIOSCOOP DE PONT. De directie van de bioscoop De Pont ver zoekt ons te willen melden, dat van heden avond af in het voorprogramma vertoond zal worden de door Polygoon vervaardigde opna me van de Lustrumfeesten te Utrecht. A.s. Zaterdagavond wacht den bezoeksters een aardige verrassing. Ter gelegenheid van de vertooning van de operettefilm „In 't Witte Paard" ontvangen alle dames een wit paardje dat zij als kettinghanger kunnen gebruiken. VISSCHERSHAVEN. Het vernieuwen en verplaatsen van rem- mingwerken en het maken van een loopsteiger met bijkomende werken in de Visschershaven alhier is opgedragen aan de fa. van Hattum en Blankevoort te Beverwijk, voor f 13.884. GESLAAGD Bij de te den Haag gehouden staatsexamens voor muziek slaagde voor het practisch ge deelte piano L. O. onze plaatsgenoote mejuf frouw G. Schol. FEESTEN TE IJMUIDEN. De volgende maand zullen in onze plaats eenige feestelijkheden worden georganiseerd, waarvan vooral de kinderen zullen kunnen ge nieten. De vereeniging IJmuiden-Oost Vooruit orga niseert een kinderfeest op Donderdag 6 Augus tus a.s. Begonnen wordt met een optocht. Ver der zullen den geheelen dag op het feestterrein aan den Engelsmundusweg kinderspelen als zakloopen, touwtrekken, hardloopen, mastklim men enz. gehouden worden. Des avonds wordt voor de ouderen een bioscoop-voorstelling in de open lucht gegeven, eveneens op het ter rein aan den Engelmundusweg. De Buurtvereeniging IJmuiden-Centrum or ganiseert een feestweek van 815 Augustus. Evenals verleden jaar met Koninginnedag zul len op het terrein van de voormalige „Veertig" en op het Willemsplein verschillende verma kelijkheden komen. OVERZICHT VAN DEN AANVOER EN VAN DE OPBRENGST VAN TE UMUIDEN PUBLIEK VERKOCHTE VISCH GEDURENDE DE JAREN I90O-I93S GULDEN) 36 000 000 3ï 730 000 31 506 000 J9 «0 000 17 000 000 \b- 57 500 000 00 000 000 60 000 000 39 500 000 37 500 000 30 000 000 Gegevens over de vischhallen en den afslag. Wij ontvingen het jaarverslag over 1935 van het Staatsvisschers- havenbedrijf, dat wederom tal van interessante gegevens omtrent het visscherijbedrijf bevat. Met toestemming van de directie namen wij een grafiek uit het verslag over, welke grafiek een overzicht geeft van den aanvoer en de opbrengst van de aan den afslag pu bliek verkochte visch gedurende de jaren 1900 tot en met 1935. Opbrengst van de verkochte visch. In het verslagjaar bedroeg de opbrengst van de verkochte visch f 6.338.264,hetgeen f 370.000,minder was dan in het vooraf gaande jaar. Verkocht werd in totaal 41.848.996 K.G. tegen 43.379 779 K.G. in 1934. Aanvoer door trawl- vischersvaartuigen. Door Nederlandsche stoomtrawlers werd in het verslagjaar meer versche visch en ha ring aangevoerd dan in 1934. De opbrengst van de aangevoerde visch was echter belang rijk lager; van de haring was daarentegen de opbrengst hooger. De daling van de opbrengst moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan dp voortzetting van de prijsdaling. De verkla ring van de stijging van de aangevoerde hoeveelheid en de gelijktijdige daling van de opbrengst moet verder worden gezocht in den zeer grooten aanvoer van makreel, welke visch bij aanvoer in groote kwanti teit, toch nog een betrekkelijk geringe waar de vertegenwoordigt. Tot de zoo dringend noodzakelijke verbe tering der prijzen kwam het in 193-5 niet, in tegendeel, t vooral door de toenemende ex portmoeilijkheden, ondergingen de prijzen nog een daling. In het bijzonder de uit komsten der kuststoomtrawlers werden zeer gedrukt door de lage prijzen van fijne visch. zooals tong en tarbot, welke weer hun oor zaak vonden in de Fransche invoercontin- genteering. Hoewel over het algemeen de resultaten der groote stoomtrawlers meer bevrediging gaven dan die der kuststoomtrawlers, ble ven toch ook de uitkomsten der stoomtraw lers van het groote type zeer beneden de verwachtingen. Vooral bij den uitvoer naar België werden in het afgeloopen jaar veel moeilijkheden ondervonden. In het bijzonder de Belgische bepalingen betreffende de maat van ingevoerde visch beteekenden een groo te handicap; gedurende de enkele weken, dat deze bepalingen door de Belgische regeering terzijde werden gesteld, was ook de aanvoer van de kleine sorteeringen van kabeljauw, schelvisch, e.d. niet groot, waardoor in die weken de export naar België niet noemens waard kon vermeerderen. De gemiddelde prijs van de Noordzee- trawlvisch daalde van 18.9 eent tot 17.3 cent, welke daling voor een groot deel moet wor den toegeschreven aan den zeer toegenomen aanvoer van makreel, welke reeds eerder werd vermeld. Door Duitsche stoomtrawlers werd minder versche visch en meer haring aangevoerd dan in 1934. De daling van den aanvoer door Duitsche stoomtrawlers van versche visch moet worden toegeschreven aan het in ver gelijking met Nederland hooge Duitsche prijs niveau voor versche visch. De afrekening van de besommingen der Duitsche stoomtrawlers vond, onder aftrek van de onkosten, plaats over de Nederlandsch-Duitsche clearing. De aanvoer door motortrawlers was in 1935 een weinig grooter dan in het voorafgaande jaar; de opbrengst van deze visch was ech ter lager. De motortrawlloggers voerden in het ver slagjaar meer aan dan in 1934, nl. 4.671.244 K.G. versche visch tegen in 1934 4.138.031 K.G. versche visch, met een waarde van resp. f 1.233.826,— en f 1.243.656.—. Uit deze cijfers blijkt wel de daling van de prijzen van tarbot en tong. De toeneming van den aanvoer door mo tortrawloggers is voornamelijk veroorzaakt door de uitbreiding van de vloot der aan de trawlvisscherij deelnemende motorloggers, terwijl verder tevens verschillende motor- loggers gedurende het haringseizoen niet werden uitgerust voor de haringvisscherij, maar aan de trawlvisscherij bleven deelne men. De waarde van de door kustvisschersvaar- tuigen aangebrachte visch liep sterker terug dan de hoeveelheid. In 1935 werd aangevoerd 1.392.240 K.G. met een waarde van f 295.403,tegen 1.451.624 K.G. met een waarde van f 354.184 in 1934, De prijsdaling vooral van tong en tarbot heeft ook op de Liitkomsten der kustvis- schersvaartuigen een zeer ongunstigen in vloed gehad. Aanvoer door zeevischzegen- visschersvaartuigen. De Nederlandsche motorkustvisschersvaar- tuigen. uitgerust voor de visscherij met de zeevisehzegen, voerden in het verslagjaar meer aan dan in 1934, doch de opbrengst van de aangevoerde visch vertoont een ver mindering'. Daar in 1935 het aantal binnen komsten dezer vaartuigen kleiner was, valt uit het bovenstaande wel te concludeeren, dat het vangstcijfer dezer vaartuigen aan zienlijk verbeterde. Het veelvuldig voorgekomen stormweer in 1935 maakte het echter voor deze schepen niet mogelijk, om een uitbreiding aan deze visscherij te geven, waarbij dan nog de re sultaten ook niet van dien aard waren, dat er veel animo bestond, om aan de visscherij met de zeevisehzegen uitbreiding te geven. Van de Deensche motorkotters daalde zoo wel de hoeveelheid als de opbrengst der aan gevoerde visch, vergeleken met 1934, met on geveer 1/4. zoodat de prijzen van deze visch vrij goed bleven. De besommingen van de Deensche motorkotters waren over het al gemeen zeer goed, wat vooral moet worden gezocht in de goede kwaliteit visch, door deze schepen aangevoerd. Aanvoer door beugvisschers- vaartuigen. De door Nederlandsche stoombeugers aan gevoerde visch daalde wat hoeveelheid en opbrengst betreft met ongeveer 2/3 deel. In ?SÉï>6i A.s. Maaiiua&imuuag zal hei, imho.aiuis, nabij ue Ruïne »uii brcucEode te Santpoort gebouwd, geopend women aoor den neer M de Weyer inspecteur van het L. O. te Haarlem. In het Tinholthuis is een verza meling ondergebracht, welke van groot belang is voor het onderwijs' en de kennis van de natuurlijke historie. 1935 werd aangevoerd 147.692 K.G. ter waar de van f 33.838,— tegen 453.232 K.G. ter waarde van f 99.348,— in 1934. De prijzen van de beugvisch bleven dus op vrijwel hetzelfde niveau. Door 1 IJslandsc.he stoombeuger en 1 IJs- landsche motorbeuger werd in het verslag jaar visch aangevoerd; de door deze schepen gemaakte besommingen waren vrij laag. Aanvoer door drijfnet- visschersvaartuigen. De aanvoer van drijfnetvisch bleef in het verslagjaar beneden die in 1934. Zeer sterk verminderde de hoeveelheid drijfnetvisch, door Nederlandsche stoomlog- gers aangevoerd. Deze toch bedroeg in het verslagjaar 1.134.840 K.G. tegen 2.663.031 KG. in 1934. De motorloggers brachten meer ha ring aan dan in 1934, nl. 7.067.565 K.G. in 1935 tegen 6.866.988 K.G. in 1934. De op brengst van de door de motorloggers aange voerde visch steeg in veel sterkere mate dan de hoeveelheid, nl. van f 353.056,in 1934 tot f 541.602,— in 1935. Hieruit blijkt wel, dat in het verslagjaar de prijzen van versche haring, waaruit de aanvoer hoofdzakelijk be stond, aanmerkelijk beter waren dan in de afgeloopen jaren. Dat oploopen van de prij zen moet worden toegeschreven aan de 'be trekkelijke schaarschte van versche haring in het afgeloopen jaar. In tegenstelling' met in 1934, toen na een bepaalden datum het aanvoeren van pekel en steurharing was verboden, was in 1935 per reederij en per schip een aanvoerbeperking opgelegd, waardoor de overgang door motor en stoomloggers van de zoute-haringvis- scherij naar de versche-haringvisscherij meer geleidelijk dan in 1934 geschiedde. Door dat nu bovendien vele vaartuigen in de twee laatste maanden van het verslagjaar het toegestane contingent zoute haring nog niet hadden aangevoerd, hebben vele vaartuigen niet aan de versche-haringvischerij deelge nomen. Óp nieuw is de aanvoer van versche haring door Engelsche stoomdrifters afgenomen; deze bedroeg in het verslagjaar nog slechts 1.031.081 K G. tegen 1.559.588 K.G. in 1934. Door de goede prijzen van versche haring nam de opbrengst der aanvoeren door de Engelsche drifters in mindere mate af dan de hoeveelheid. De verschuiving' van de Engelsche drifters als aanvoerders van versche haring, naar Nederlandsche schepen, waarvan in vorige jaarverslagen melding werd gemaakt, is in het afgeloopen jaar wederom verder gegaan. Voor een groot deel moet deze verdere ver schuiving op rekening van de Nederlandsch- Duitsche betalingsregeling worden gesteld, voor een ander en zeker niet minder belang rijk deel worden toegeschreven aan de goede resultaten, welke door Nederlandsche vaar tuigen met de versche-haringvisscherij kon- den worden behaald. Bovendien kon worden opgemerkt, dat de prijzen in Engeland van versche haring dikwijls beter waren dan in Nederland. Verder had ook de contmgentee- ring een beperkenden invloed op de aan voeren. Consignatiezendingen. In 1935 werd minder in consignatie gezon den visch verkocht dan in 1934; in totaal toch werd verkocht 614.879 K.G. met een waarde van f 111.730,tegen 797.409 K.G. met een waarde van f 163.758,,in 1934. (Wordt vervolgd). PERSONALIA. De heer S. Lafoee werd benoemd tot waker in vasten dienst bij den Rijkswaterstaat. De heer Ir. A. Egigink, ingenieur bij den Rijkswaterstaat wordt met ingang van 1 Sep tember a.s. overgeplaatst van Hengelo naar IJmuiden. Verder werd aan den heer K. Rem, pont wachter in tijdelijken dienst eervol ontslag verleend. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke lette ren de heer S. Kooy, te IJmuiden. DE CARIBIA HEDEN VERWACHT Het m.s. Caribia van de H.A.P.A.G. wordt hedenmiddag' 4 uur van West Indië in de ha ven verwacht. Het zal aan den toeristenstei- ger ligplaats nemen om passagiers te landen en vrachtgoederen te lossen. ZOMERAVONDCOMPETITIE Van het bestuur der speeltuinver. „In Veilige Haven" zijn klachten binnengekomen over het beschadigen van haar materiaal door toe schouwers. Het bestuur der Zomeravondcompetitie ves tigt in verband hiermede er nadrukkelijk de aandacht op, dat de toeschouwers van deze wedstrijden in het vervolg uitsluitend toegang hebben door den ingang bij de Ahornstraat. Tevens dient men onmiddellijk na afloop der wedstrijden het terrein te verlaten. Mocht de ze waarschuwing geen resultaat hebben, dan zal het bestuur zich tot zijn lêedwezen genood zaakt zien, de wedstrijden in de toekomst zon der publiek te laten spelen. Blauw-WitZeevogels 51 De Woensdagavond gespeelde wedstrijd Blauw WitZeevogels bracht, zooals wij voorspelden in de voorbeschouwing, den blauwhemden de eerste punten. In tegenstelling met Dinsdag is er zeer sportief gespeeld. Zeevogels bood meer tegenstand dan men algemeen had verwacht. Vermeldenswaardig is, dat de bezoekers twee hun wegens hands toegekende penalties niet wisten te benutten. Bij de gastheeren blonk vooral de rechtsbuiten, Toetoe. uit. T.D.O.—D.V.O. In de hedenavond te houden bestuursverga dering zal het gebeurde in den wedstrijd T. D. O—D. V. O. worden behandeld. Vooraf vindt een buitengewone algemeene vergadering plaats.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1