HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 211 MAANDAG 13 JULI 1936 Dageraad? IJMUIDEN Reeds twintig trawlers uit gevaren. Art. 202 a der A. P. V. mist zijn doel. De werkloosheid. Oprichting Commissie van Samenwerking voor bijzondere nooden. Maatregelen tegen werklooze visschers ingetrokken. Goed spel van de D. C. IJ.'ers. DRIEHUIS. Herziening van arrest toegestaan. Heffing op spijsvetten en oliën wordt verhoogd- Boter wordt iets goedkooper. IJMUID COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tulgen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. i/ Het congres van den Koninklijken Neder- Jandschen Middenstandsbond heeft het bij zonder voorrecht gesmaakt, den minister president dr. Colijn een optimistische rede te ftooren houden. Dat is allerminst zijn ge woonte, en toen dr. Colijn aan het slot de woorden „de dageraad is nabij" uitsprak moe ten vele aanwezigen gedacht hebben „wat zal ons nu gebeuren?" of iets dergelijks. Officieele uitingen van optimisme zijn zeldzaam in ons land, van dr. Colijn's zijde zijn ze extra-zeld zaam. En als zijn voorspelling bewaarheid mocht worden, zullen de meeste Hollanders dat niet erkennen. Hoe veel menschen waren er in dat ver-vervlogen tijdperk, achteraf be titeld als „de hoogconjunctuur" en in Octo ber 1929 ietwat bruusk beëindigd, die ooit toe gaven dat de zaken goed gingen. Toch ging het toen in zaken geweldig goed. Evenzeer is het waar dat er tegenwoordig in economischen zin verblijdende verschijn selen zijn en dat, zooals dr. Colijn in zijn rede aantoonde, Nederland op de internationale markt geen duurte-eiland meer is, zoodat het meer en meer in staat blijkt de concur rentie te hervatten met de landen waar de valuatie is toegepast. Inderdaad is gebleken België is daarvan het meest nabije en te vens een der treffendste voorbeelden dat het middel der „muntcorrectie" maar tijde lijk voordeel oplevert en dat het zich later wreekt. Nu is de toestand ingetreden die de minister-president aldus definieert: „Reeds verscheidene industrieën kunnen concurree- ren met die van landen waar devaluatie is toegepast. Wij naderen elkaar door hetgeen wij zelf deden (ter aanpassing) en wat in an dere landen geschiedde. Wij zijn er echter niet met de aanpassing van de kosten alleen. Daar zijn nog de munt-instabiliteit en de autarki sche stroomingen, die uit den weg moeten worden geruimd. Doch de dageraad is nabij." Het ligt niet in de macht van de Nederland- sche regeering de munt-instabiliteit en de autarkische stroomingen uit den weg te rui men. Alleen internationaal overleg kan dat doen. Daarom heb ik hierboven achter het woord Dageraad nog wel een vraagteeken moeten zetten, want wij beleven hem nog niet. Dat hij nabij is in ons land, en ook in andere landen, als men wil grijpen wat bin nen bereik ligt en eindelijk uitscheiden met de onzinnige destructieve voorbereidingen, die Europa milliarden per jaar kosten, is een reden tot optimisme omdat er toch zelfs in de huidige wereld een aantal heldere koppen zijn, die de kans zullen zien en haar te baat willen nemen. De tijd is rijp om weer eens iets te doen. Er is zooveel verscheurd, afgebroken en bedorven dat er niet veel meer op dit gebied te doen blijft, behalve dan oor log te gaan voeren en alles te vernietigen. Maar het is herhaaldelijk gebleken dat men, ondanks alle groote woorden, in ieder land voor wandaad blijft terugschrikken. Want ondanks de zwaarste bewapening voelt nog geen enkele mogendheid zich sterk en veilig genoeg. Sterk zijn zij alleen in den aanval, zwak zijn zij alle in de verdediging. Overal liggen de groote steden open en bloot voor vernietiging door de luchtmachten der te genstanders. Als de dageraad, die nu nabij is, weldra zal gloren zal het de dageraad van het gezonde verstand zijn. De nevelen zullen moeten op trekken tot onthulling van het lichtend besef, dat alle voorwaarden thans aanwezig zijn om den Europeeschen volken een gelukkiger leven te bereiden als men slechts wil afzien van den fatalen oorlcgs-kolder. Wil men dat niet, dan heeft het alles niets gebaat. Ook Duitschland kan bij een nieuwen oorlog alleen maar ver liezen en een onnoemelijke nieuwe ellende over zichzelf brengen. R. P. Daarvan drie op de haringvisscherij. Drie booten gingen ter haringvisscherij, n.l. de I. S. Groen, Liesbeth Betty en Utrecht. Naar de Westkust vertrokken de Alkmaar éh de Schoorl. Ongetwijfeld zullen sommige trawlers een korte reis maken in het vooruitzicht van een goede markt in de eerste dagen der volgende week. Het is met het in de vaart brengen van de door de staking uit het bedrijf zijnde trawlers wel heel vlug in zijn werk gegaan. Het feit, dat reeds den eersten dag na het eindigen van het conflict reeds 9 trawlers uitvoeren is wel een bewijs dat de reeders op een spoedig einde waren voorbereid. Zaterdag zijn er nog 11 booten vertrokken, zoodat zich thans een twintigtal op zee bevin den, ongeteld die, welke hedenmorgen nog mochten uitvaren. Zwemmen tusschen de pieren zonder gebruikmaking van badkoets of tent van den pachter, niet strafbaar. „Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder, die in zee baadt tegen over het door de gemeente van het Rijk ge pachte gedeelte zeestrand. Dit verbod is niet van toepassing voor het baden met gebruikmaking van de op het ge pachte gedeelte geplaatste badkoetsen of ont- kleedtenten". Aldus luidt art. 202a der Algemeene Politie verordening der gemeente Velsen. Men heeft reeds in ons blad kunnen lezen, dat onlangs door de gemeentelijke strandpoli- tie proces-verbaal was opgemaakt tegen ze keren K„ omdat hij zonder gebruik te hebben gemaakt van een badkoets of tent van den pachter, tegenover een verpacht strandgedeei- te tusschen de pieren was gaan baden. Deze zaak, die Zaterdag 4 Juli was aangehouden, werd j.l. Zaterdag opnieuw voor het Kanton gerecht te Haarlem behandeld. Voor gedaagde trad wederom als gemachtigde op de heer A. J. R„ oud-brigade-commandant der Rijksveld- wacht alhier. Gemachtigde bracht opnieuw naar voren, dat ter plaatse waar de heer K. was gaan ba den niet van „zee" gesproken kan worden, immers wordt in wetten, reglementen en beslui ten het deel van de zee, dat tusschen de pie ren ligt, als „haven" aangeduid, waarop o.a. het reglement op de haven enz. van toepassing is. De Ambtenaar van het O.M. was het klaar blijkelijk met den gemachtigde eens. Hij eisch- te vrijspraak. De Kantonrechter sprak den heer K. vrij, zoodat ook hij zich geheel op het standpunt plaatste van den gemachtigde. Hiermede is dus uitgemaakt dat, mits men zich houdt aan de voorschriften, vervat in art. 202 der A. P. V., het baden tusschen de pieren vrij is. Ten aanzien van het baden tegenover het verpachte zeestrand buiten de pieren is thans nog het wachten op het schriftelijk vonnis van den Kantonrechter in de zaak van den heer A. J. R„ die door het nemen van een bad op een verpacht gedeelte dit vonnis heeft uit gelokt. Den kans lijkt ons groot, dat ook hij vrij gesproken wordt. En wat dan? Dan zitten de pachters met de gebakken peren in den vorm van een te duur betaald monopolie, dat niet eens een monopolie is. Dan betalen de pachters dus hun dure, te dure pacht met de wetenschap dat de com pensatie, hun in den vorm van art. 202 a toe gedacht, waardeloos is. Voor de gemeente blijft er dan niets anders over dan den slachtoffers, voor wie ook deze zomer een strop dreigt te worden, een reductie op de pachtsom te verkenen. De pachter van het binnenstrand heeft nu reeds zijn bescherming' verloren. Voor hem is dus de bovengenoemde situatie reeds ingetre den. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 420 bouwvakarbeiders, 303 metaalbewerkers, 56 kantoorbedienden. 22 in vr. beroepen, 36 hout bewerkers, 25 landarbeiders, 730 visschers, ha ven- en transportarbeiders, 649 losse en fa brieksarbeiders en 331 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar; 16 bouwvakarbeiders, 16 metaalbewerkers, 8 kantoorbedienden, 13 in vr. beroepen, 38 losse en fabrieksarbeiders en 2 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2665 tegen 2750 in de vorige week Burgemeester Kwint tot eere-voorzitter benoemd. Daartoe uitgenoodigd door den burge meester, had Vrijdagavond j.l. ten Gemeente huize van Velsen een bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers van in deze gemeente ge vestigde instellingen van Weldadigheid en van personen, werkzaam op sociaal terrein, ten einde te komen tot de oprichting van een plaatselijke Commissie van Samenwerking voor bijzondere nooden. Behalve de Burgemeester waren ter vergadering' aanwezig' de heeren J. N. Bos, A. ten Broeke, G. Hamburg, W. L. Kui per, L. Rinkel, W. F. Visser en Mr. L. Vorst man. De heeren P. Bosman en H. Mulder wa ren verhinderd. De Burgemeester opende de vergadering. Spreker herinnerde er aan, dat het meeren- deel der opgeroepenen ruim 5 jaar geleden zitting heeft genomen in het plaatselijk Crisis comité. Bij het wegvallen van het werk van dit Comité is een leemte ontstaan, waarin de be staande organen van armenzorg, welke toch reeds zwaarder belast zijn, niet zelfstandig en niet volledig' kunnen voorzien. Met het oog hierop acht de Minister van Binnenlandsche Zaken het ten zeerste gewenscht, dat in alle gemeenten, in welke de behoefte daaraan wordt gevoeld, zullen worden opgericht „Com missies van Samenwerking' voor Bijzondere Nooden". Spreker zeide, van oordeel te zijn, dat ook in de gemeente Velsen behoefte aan een dergelijke Commissie bestaat, Hij dankte de opgeroepenen voor hun medewerking om daarin zitting' te willen nemen en verklaarde hiermede de Commissie voor geïnstalleerd. Op verzoek van den burgemeester nam de heer W. F. Visser, wethouder voor Sociale Aange legenheden, het voorzitterschap der Commissie op zich, terwijl door de vergadering tot secre taris werd benoemd het lid, de heer W. L. Kui per, directeur der Instellingen van Maatschap pelijk Hulpbetoon alhier. Met algemeene stem men werd, op voorstel van den heer Visser, tot Eere-Voorzitter benoemd de burgemeester, die verklaarde daarvoor zeer erkentelijk te zijn. Ten slotte werd besloten aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden de erkenning der Commissie aan te vragen. *De Commissie zal zich nader beraden om trent de te volgen werkwijze en hoe zij de noo- dige geldmiddelen kan bekomen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. IJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip Gevalia is hier van Malmö bij de Hoogovens aangekomen om een partij ijzer te laden. Daarna ging het naar Amsterdam verder om stukgoed bij te laden. Op proeftocht. Het bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam in aanbouw zijnde tankmotor schip Miralda zal a.s. Vrijdag een proeftocht in de Noordzee maken. Onze koopvaardijvloot. In de vorige maand is onze nationale koop vaardijvloot uitgebreid met de motorschepen Ena, Erinna, Etrema, Fivel, Fredanja, Konings diep, Madjoe, Tempo en Wocana. Daarentegen zijn afgeschreven de motor schepen Alcyon, Tertia, Ambulant en het stoomschip Bondowoso, welke alle naar het buitenland verkocht werden. Kolenaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip Sint Jansland is hier van New Castle aangekomen met een lading kolen voor het Hoogovenbedrijf. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 48 stoomschepen en 16 motorschepen, tezamen 64 schepen tegen 66 schepen in de voorafgaan de week. Naar zee vertrokken 51 stoomschepen en 13 motorschepen, tezamen 64 schepen tegen 75 schepen in de week tevoren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 128 schepen of 13 schepen minder dan in de voorlaatste week. De minister heeft besloten, dat de uitgesloten zeevisschers met ingang van Vrijdag 10 Juli weer in den steun kunnen worden opgenomen. Heden kan ook de herplaatsing van de uitgesloten zeevisschers in de werk verschaffing geschieden. Op het damtournooi van Excelsior te Amsterdam. Het zomertournooi, georganiseerd door de damclub Excelsior te Amsterdam is Zaterdag en Zondag in Hotel Terminus voortgezet. De uitslagen luiden: DruifRustenburg 20, StahlbergDruif 20, LarosDruif 20, B. DukelScherpe- nisse 20, DukelRustenburg 11, Stahl bergScherpenisse 02. De belangrijkste partij van dit tournooi Du kelRustenburg eindigde dus in gelijk spel, zoodat Dukel, die nu een voorsprong heeft op den G. S.'er de mooiste kansen heeft, het tour nooi te winnen. Ook Laros leverde een mooie prsetatie door bord 1 van„Van Embden", Druif in een fraai gespeelde positiepartij te over winnen. De stand luidt: Dukel 5 gesp. 7 pnt., Scherpenisse 5 gesp. 6 pnt., Rustenburg en Laros 4 gesp. 4 pnt., Stahl berg 4 gesp. 4 pnt., Sopar 2 gesp. 3 pnt., De Boer 3 gesp. 3 pnt., Druif 5 gesp. 3 pnt., Westra 3 gesp. 2 pnt., Hovingh 1 gesp. 0 pnt. VOOR NIEUWE INSTRUMENTEN De Harmonie „Soli Deo Gloria" heeft dezer dagen een rondgang door Driehuis gehouden en verscheidene nummers ten beste gegeven, waarbij gecollecteerd werd voor de aanschaf fing' van nieuwe instrumenten. De opbrengst bedroeg o.g. 33. Hooge Raad stelt gevangene in vrijheid. Bij den Hoogen Raad was door G. S. wo nende te Amsterdam, thans gedetineerd in de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen, herziening gevraagd van een in kracht van gewijsde gegaan arrest van het gerechts hof te Amsterdam van 31 December 1935, houdende bevestiging' van een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij hij ter zake van diefstal van een fiets is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Op de zittingen had S. aangevoerd, dat hij gedurende den tijd, waarin het rijwiel gesto len werd, in gezelschap was van zekere vrouw K„ doch, aangezien deze vrouw niet als getuige werd gehoord, Rebben rechtbank noch hof daaraan geloof gehecht. Thans waren bij de aanvraag overgelegd twee brieven van deze vrouw, waarin zij ver klaart op den bewusten avond tot na half twaalf het rijwiel werd gestolen tusschen 9.30 en half twaalf bij S. in zijn woning te zijn geweest, waarna deze haar nog naar huis heeft gebracht. De hooge raad overwoog, dat deze brieven een geloofwaardigen indruk maken, en dat zij opleveren een omstandigheid, welke den rechter bij het onderzoek niet is gebleken, en welke een ernstig vermoeden doet ontstaan, dat, ware zij wel bekend geweest, na onder zoek zou hebben geleid tot vrijspraak. De hooge raad heeft daarom de aanvraag gegrond geacht, de zaak ter verdere afdoe ning verwezen naar het gerechtshof te Arn hem en de onmiddellijke invrijheidstelling van S. gelast. Tot 40 cent per K.G. Door een geweldigen brand is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Schiedam- seften Singel te Rotterdam geheel verwoest. Overzichtsfoto na den brand genomen. 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Reeds gedurende vrij geruimen tijd is een belangrijke verschuiving in de verhouding der door het Nederlandsche volk geconsumeerde spijsvetten te constateeren. Deze verschuiving is een gevolg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten die in het algemeen niet direct voor smeerdoeleinden worden gebruikt en spijsoliën tegenover boter en margarine. De consumptie van spijsoliën en spijsvetten breidt zich uit, terwijl die van boter en speciaal van margarine, inkrimpt. De klandestiene marga- rinebereiding vindt in deze prijsverhoudingen ook haar voornaamste oorzaak. Deze verschuiving brengt allerlei minder ge- wenschte gevolgen met zich mede. De minister van Landbouw en Visscherij heeft dan ook gemeend, maatregelen te moeten treffen, om weer meer normale verhoudingen te schep pen. Teneinde in de toekomst verschuivingen als deze zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de minister besloten in het vervolg de hef fingen op de verschillende vetten zoo te re gelen, dat de door hem gewenschte verhou dingen worden verkregen. Deze zullen bestaan in een iets grooter boterverbruik en een zoo veel mogelijk op het peil van het laatste jaar blijvend margarineverbruik, waardoor tevens de consumptie- van spijsvetten en -oliën ook meer normaal zal worden. Te dien einde zullen de heffingen op spijsvetten en -oliën op 40 cent per K.G. worden gebracht en de prijzen van boter en margarine met onge veer 4 cent per K.G. worden verlaagd. Om te zorgen, dat de minst draag- krachtigen over voldoende vet zullen kunnen beschikken, zal per jaar circa 6000 ton volksvet tegen den prijs van volksmargarine beschikbaar komen. Vermoedelijk zal het financieele resultaat voor het Landbouwcrisisfonds, dus uiteinde lijk voor den melkprijs, niet zooveel verschil len van het vorige jaar. Het zal van de ver schuivingen in de consumptie, die tengevolge van deze maatregelen zullen optreden, af hangen, hoe het eindresultaat zal zijn. De verlaging van den boter- en margarineprijs is financieel voor het Landbouw-Crisisfonds nadeelig, voorzoover dit nadeel door grootere consumptie niet weer wordt goedgemaakt, terwijl de hoogere inkomsten tengevolge van de verhooging der heffing op oliën en vetten voor een goed deel weer ongedaan worden ge maakt door de beschikbaarstelling van goed kooper volksvet. Zouden er verder ten aanzien van de inkom sten van de afdeeling Zuivel geen wijzigingen zijn ingetreden, dan zoude het, hoewel de in komsten in den eersten tijd vermoedelijk door deze wijziging in de heffing geringer zullen worden, waarschijnlijk nog niet direct nood zakelijk zijn geweest, den toeslag' op de melk wederom te verlagen. Er is evenwel een ande re reden, die op zichzelf aranleiding geeft tot verheugenis, maar die maakt, dat het nood zakelijk is den toeslag te verlagen. Deze is gelegen in de aanzienlijk hoogere Leeuwarder noteering der laatste maanden, waardoor een hoogere basisprijs voor de melk wordt ver kregen, zoodat om denzelfden eindprijs te ver krijgen, de toeslag natuurlijk lager kan zijn. Bij een toeslag, zooals die nu geldt, werden de reserves, het z.g. „zuivelpotje", vrij sterk aan getast. Dit mag in het algemeen als geoor loofd worden beschouwd als de Leeuwarder noteering zoover daalt, dat een te sterk dalen van den uiteindelijken melkprijs te vreezen is. Is de basisprijs zoodanig, dat dit niet direct te vreezen is, al is er nog geen sprake van een prijs, die het in crisistijd toelaatbare peil overschrijdt, dan moeten de reserves voor mis schien komende nog moeilijker tijden zooveel mogelijk worden bewaard. De minister is van meening', dat deze extra aantasting, die te vreezen is door de hoogere Leeuwarder notee ring en in den eersten tijd van de misschien geringere inkomsten door de verlaging van den boter- en mar garineprijs moet worden voorkomen en dat de toeslag op de melk van 2.40 tot 2.24 kan worden ver minderd. In het bovenstaande ligt reeds opgesloten, hetgeen ons nog eens uitdrukkelijk nader werd verklaard, dat er in de toekomst, voor zoover de financiën dit zullen toelaten, een nauwer verband zal worden gelegd tusschen de Leeuwarder noteering' en den toeslag. De mededeeling, gedaan in het perscommuniqué betreffende de verlaging van den toeslag van Mei j.l. ten aanzien van den melkprijs in den winter, wordt door deze verlaging niet aan getast.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1