het nieuwe avondblad 2te JAARGANG No. 215 VRIJDAG 17 JULI 1636 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Een Communiqué. IJMUIDEN Vergadering der N. S. B. Meer eenheid in de midden stands-organisaties Communistische Partij Neder land. Burgemeester en wethouder van Beilen verongelukt. Fraudeerend ambtenaar gearresteerd. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2yi cents incasso, per kwartaal f1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels E5 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- by verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- by' verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- by overly den van man en vrouw beiden; ƒ3000.- by overhjden van den man alleen; ƒ2000.- by overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het Italiaansche persbureau Stefani, een der dagelij ks-werkende spreekbuizen van den dictator Benito Mussolini, laat ons per com muniqué weten dat hij niet boos op ons is vanwege de sancties. Hij koestert geen wrok. Hij zegt: „Ik heb geen enkele rancune tegen de staten, die hierin de politiek van Genève hebben gevolgd. Dientengevolge blijkt de vrees omtrent mogelijke represaille-maatregelen, welke in eenige kleinere staten tot uiting kwam, van allen grond ontbloot. Italië is van meening, dat de sancties aan de wereld een veelbeteekenende les hebben gegeven door aan te toonen, dat Italië politiek en economisch onafhankelijk staat. In verband met het thans geleden échec is het te voorzien dat het befaamde artikel 16, althans in zijn huidigen vorm, in de toekomst niet meer zal worden toegepast, daar het van dien aard Is, dat het tot zeer ernstige consequenties kan leiden". Welnu! Zijt gij niet geroerd over zulk een grootmoedigheid? Wij krijgen vergiffenis! Zoomaar vergiffenis! En dat terwijl de Ita liaansche dictator zijn ondefteekende ver plichtingen inzake het Volkenbondsverdrag heeft geschonden, een staat zonder moderne oorlogsmiddelen heeft overvallen met het ge meenste moordtuig, dat de wereldhistorie ooit gekend heeft, en wij Nederlanders daarente gen o schande, nietwaar? onze plechtig aangegane Volkenbondsverplichtingen zijn na gekomen. Beiden hadden wij deze verplichtingen aan gegaan en onderteekend zonder eenigen dwang. Zoowel Italië als Nederland hadden zich ervan kunnen onthouden. Wij hadden ze ook beiden in den loop der jaren kunnen op zeggen, maar dat hebben we niet gedaan. Italië niet, Nederland evenmin. En toen Italië ze %chond en Genève een beroep op de ande ren en op ons deed, hebben wij ze gestand ge daan, zoomaar eerlijk gestand gedaan. Italië heeft gehandeld In kwaden trouw, Nederland In goeden trouw. Italië heeft een kolonie ver overd, Nederland heeft schade in zijn handel geleden. En nu krijgen wij grootmoedig vergiffenis! Sans Rancune, zegt Benito Mussolini. Maar omdat hij vindt dat wij toch wel een berisping verdiend hebben zegt hij erbij dat wij een les hebben gehad. Nu? Buigt gij, mede-Nederlan ders, nog niet deemoedig het hoofd tegenover dezen Rechtvaardige, die zijn woord brak en ons vergiffenis schenkt omdat wij ons woord hielden? Niet? Hoe is het mogelijk! Begrijpt gij dan niet dat zwart wit is en wit zwart en gelooft gij heusch nog aan dat vermakelijk- naïeve spreekwoord: „Eerlijk duurt het langst"? Macht is toch zeker recht! Nu, de Italianen hadden vliegtuigen met sproeigas en bommen, en de Abessiniërs geen vliegtui gen met sproeigas en bommen. Daarom heb ben de Italianen het gewonnen. Dat is Macht nietwaar? Dus dat is ook Recht! En Mussolini is niet eens boos op ons Edele man! Hij is nu bezig met een nieuw vredesplan. Maandag zal hij naar zijn kasteel te Rocca della Caminate vertrekken om het te voltooien. Hij gaat altijd naar dat kasteel als hij iets groots in den zin heeft, en hoe gerust, hoe zelfbewust en edel zal hij er zich thans voelen nu hij ons Nederlanders, en de Belgen en Denen en Zwitsers, de Tsjechen, Span jaarden en Joego-Slaven, de Engelschen, Franschen en Zweden en al die anderen alle maal absolutie heeft gegeven voor hun zonde tegen de Macht: het handelen volgens hun, woord, in goeden trouw! Waarom maakt hij nu weer een vredes plan? vraagt gij. Waarom geen nieuw oorlogsplan? Omdat het hem zoo uit komt. Omdat hij een periode van vrede noodig heeft. En ook geldleeningen, misschien straks ook van ons. Nu, die zullen we hem gaarne geven, nietwaar? Dankbaar voor de edelmoedige behandeling, voor de ons geschonken vergeving, wachten we nu de orakeltaal uit Rocca del Caminate afen hoeveel geld er moet wezen en hoeveel jaar we nog mogen levenen welke volgende les we zullen krijgen in het niet-nakomen van vrijwillig-gesloten ver dragen Mussolini is groot, en de Gasbom is zijn profeest! R. P. SUPPORTERSVEREENIGING „ROOD-WIT" De Supportersvereniging' „Rood-Wit" orga niseert a.s. Zondag een boottocht naar Utrecht, waar de deelnemers gelegenheid hebben, de stad te bezichtigen of familie te bezoeken, daar ongeveer vier uur in de stad zal worden vertoefd. Het bestuur verzoekt ons te melden, dat ook Ïïiet-leden aan den tocht kunnen deelnemen. De heeren Van Geelkerken en Woudenberg aan het woord. In Thalia vond gisteravond een openbare vergadering plaats van de N.S.B. welke zeer druk bezocht was. De vergadering werd door den heer P. Kok met een kort woord geopend. De eerste spreker was de heer Woudenberg, die wees op de heerschende economische crisis, die hij een verschijnsel van het stervende stelsel noemde. Het toont zich in den vorm van een versplintering van ons volk bij het stervensuur van het democratische parlemen tarisme. Daartegenover stelde hij nationaal- socialisme als het nieuwe leven. De staking is een gevolg van dit stelsel, waarin alle elementen tegen elkaar strijden, welke elementen ook nog onderling verdeeld zijn. Groepen die van nature op elkaar zijn aangewezen, staan tegen elkaar op. De N.S.B. heeft geen taak, reformistisch aan dit stelsel iets op te knappen. De N.S.B. heeft zich tot taak gesteld, een geheel volk zich be wust te doen zijn van zijn taak, zijn roeping. Het gaat er bij de N.S.B. om, langs legalen weg te komen tot de macht. Steunende op deze macht, zal zij in staat zijn, haar ideaal te verwezenlijken, d.i. verzoening te brengen tusschen kapitaal en arbeid. We voelen de verbondenheid van ons volk door ons bloed en door de historie. Deze generatie is door het voorgeslacht met enorme schulden beladen. De Nederlanders zijn economisch op elkaar aangewezen en als spreker het dezen avond over de staking wil hebben moet daarbij bedacht worden, dat de Nat. Socialisten het bedrijf niet zien als on afhankelijk maar als samenvallend in het ge- heele economische stelsel van ons land. Spreker schetste den toestand van het be drijf. waar iedereen in nood verkeert, behalve de staatsgepensionneerden met de tongen consenten. De reeders, die ten einde raad wa ren, hebben een fout gemaakt. Zij hebben een sluitende exploitatie willen zoeken op den levenden mensch. In deze omstandigheden had de reeder met zijn arbeiders naar den Haag moeten gaan om hulp. Het is een recht van den reeder in deze liberale maatschappij een lager contract voor te stellen. Hij heeft er niet op gerekend, dat de arbeider zou weigeren, ondanks de bonden, tegen lagere loonen te werken. Men zegt wel eens, vervolgde spreker, dat wij de vakbonden willen kapot maken, maar iermede is men er naast. Wij zien heel goed p, dat de vakbeweging een noodzakelijkheid' was in de vorige eeuw. Wat zou de arbeider geweest zijn, indien er onder het liberale stel sel geen vakbeweging was geweest? Thans moeten de vakbonden zich dikwijls tegenover den arbeider plaatsen, maar steeds als dit ge schiedt, zullen wij ons naast den arbeider stel len. Spreker erkent, dat de vakbestuurders, als betaalmeesters van het rijk voor een moeilijke beslissing hebben gestaan. We hebben nu gezien, dat de arbeiders niet over hun eigen geld kunnen beslissen. Verder becritiseerde spreker de houding der regeering, die duizenden van den steun had uitgesloten. We zullen in de komende tijden meer en meer zien, dat het stelsel staat tegenover het volk en omdat de N.S.B. een beweging is door en voor het volk, staat de N.S.B. tegenover het stelsel. De bestuurders maken hun eigen vak bonden kapot, was de conclusie van sprekers woorden. Voor den N.S.B.- arbeider bleef er niet anders over dan zich naast de stakende arbeiders te scharen. Deze uitgesmetene en beroofde N.S.B.-arbeider zal nooit onderkrui- perswerk verrichten. Uit alles is gebleken, dat dit conflict noode- loos is geweest. De N.S.B.'ers hadden gaarne gewild, dat de reeders de oude loonen hadden gehandhaafd uit een oogpunt van solidariteit. Maar we hebben gezien, dat de loonen zijn gehandhaafd door de tweedracht onder de reeders. De door de N.S.B, georganiseerde steunactie heeft f 4000 bijeengebracht, afkom stig van de dubbeltjes en de kwartjes van de arbeiders. Er waren giften bij van Gerefor meerden en Katholieken. De N.S.B., uit alles bjijkt dit, kan niet meer kapot, zelfs niet door gummiknuppels, ook niet door de mitrailleurs. Deze beweging' is onver woestbaar. En wie wil dan nog zeggen dat Mussert geen groot mensch is? (Applaus). Ook voor de eerste Christenen waren de staatsbetrekkingen verboden. Terugkomende op de staking zeide spreker, dat de leiders aan het einde van de staking een leelijke rol hebben gespeeld. Zij hebben de stakers niet met hun eigen geld gesteund, zij hebben geleend; ze hebben ze met zilveren koorden aan zich verbonden. De Christelijke bond heeft het nog erger gemaakt, die heeft zijn arbeiders laten verhongeren. Er is in deze staking veel gelasterd en gelo gen tegen de N.S.B., aldus spreker. Men heeft gezegd, dat het de N.S.B. te doen is geweest om zieltjes te winnen. Neen, zieltjes winnen wil de N.S.B. niet, aldus riep spreker uit, de N.S.B. wil de ziel van het Nederlandsche volk. En wie was bij deze staking overwinnaar? Er is geen overwinning behaald. Want pas is deze staking geëindigd of er komt al weer het bericht, dat de bakolie is verhoogd. Zoo is de rekening al weer thuis gebracht. Spreker wilde niet veel zeggen over Duitsch- land, maar toch wilde spreker wijzen op de Duitsche trawlers die hier tijdens de staking binnenkwamen. De loonen waren hooger en hun logiezen zijn een paleis, vergeleken bij die op de trawlers van IJmuiden. In ons land gaan de trawlers met een premie van de regeering naar den slooper. in Duitschland bouwt men een nieuwe vloot.met premie van de re- geering. Verder besprak de heer Woudenberg de hou ding van den Centralen Bond in Terneuzen. Onderkruipers in Antwerpen hebben het werk uit Terneuzen naar Antwerpen gehaald en nu zegt de vakbond tegen de arbeiders in Ter neuzen dat ze moeten staken om hun broeders in Antwerpen te steunen. Met het geld, aan de arbeiders in IJmuiden onthouden, werden die arbeiders gesteund, die vroeger door hun SLACHTOFFERS VAN DE HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. Het vee trekt door de weilanden zonder eenig voedsel te vinden op den volkomen verdroogden bodem. In groote hoeveelheden heeft men de dieren moeten afslachten, daar ze anders van honger en dorst zouden zijn omgekomen. onderkruiperswerk het werk van Terneuzen hebben gehaald. Op sprekers rede, die hij besloot met een opwekkend woord volgde een krachtig applaus. De heer Van Geelkerken sprak over y 1 ff" J f de natu ralisatie van j 'Mannneimer over de staking in IJmuiden en over Duitschland. Spreker verklaarde, dat de N.S.B. er nooit toe over zal gaan, een kerkstrijd te ontketenen. De kerk zal vrij haar weg mogen gaan, mits zij ook het nationaal socialisme vrij laat gaan. Spreker citeerde Dr. Vos, die zeide, dat ons volk een volk was van bezonnen rust; verder gedeelten uit de bekende rede van Dr. Colijn op 4 Juni in Amsterdam en die 4 dagen later, toen hij sprak „dat de dageraad nabij is". Spreker wees aan de hand van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek er op, dat haast in alle bedrijven de toestand nog zeer slecht is. „De dageraad is nabij". «jok besprak ae neer Van Geel kerken de beweging „Eenheid door Democra tie" en de andere nieuwe anti-fascistische or ganisaties, met name die der intellectueelen, waarin professoren zitten naast vuilschrijvers. Na de pauze, die werd gevuld met viool- en pianomuziek werden eenige vragen door aan wezigen gesteld, door de sprekers beantwoord. De heer Van Geelkerken besloot zijn ant woord op een der vragen met een feilen aan val op het communisme. Initiatief van „Groot-IJmuiden". Onze plaats telt tal van middenstands-orga nisaties; behalve de confessioneele winkeliers- vereenigingen is er nog een aantal neutrale vereenigingen, tusschen welke het verband uiterst gering is niet alleen, maar die elkaar nog wel eens tegenwerken. Het spreekt van zelf, dat dit den winkeliers niet ten goede komt, terwijl dit gebrek aan samenwerking velen winkeliers weerhoudt, zich te organi- seeren. In een circualire deelt het bestuur van de Winkeliers- en Handelsvereeniging „Groot IJmuiden" thans aan de leden mede, dat het bezig is, met medewerking van den Kon. Ned. Middenstandsbond, een oplossing te zoeken, om in de diverse vereenigingen hier ter plaatse meer éénheid te verkrijgen. Binnenkort hoopt het bestuur een gunstig resultaat van zijn be moeiingen mede te kunnen deelen. In October weer een Mica-Campagne. Het bestuur deelt verder nog mede, dat de Kon. Ned. Middenstandsbond in October weer een Mica-Campagne zal organiseeren. Deze campagne zal op geheel andere leest geschoeid worden dan het vorig jaar: Zoo zullen bijv. plaatselijk pryzen beschikbaar worden gesteld, welke ook in de plaats zullen worden gekocht. Op de in den loop der volgende maand te hou den ledenvergadering' zal het bestuur nadere mededeelingen doen. BOND VAN VEREENIGINGEN VAN JONGE OUD-KATHOLIEKEN IN NEDERLAND. Jaarlijksche bondsdag in IJmuiden. Bovengenoemde Bond houdt Zondag a.s. zijn jaarlijkschen Bondsdag in IJmuiden. De plaatselijke afdeeling van dezen Bond. de vereeniging „Door Geloof Saamgebracht" is dien dag gastvrouw. Het laat zich aanzien dat deze dag, wat het aantal deelnemers betreft zal slagen. Nadat de kerkdienst 's morgens in de Oud- Katholieke kerk is bijgewoond, wordt een kleine excursie langs de vischhallen gemaakt waarbij tevens de reddingsboot ..Neeltje Ja- coba" wordt bezichtigd. In den loop van den middag maakt men per salonboot een tocht naar het strand en vaart men door de haven- en sluiswerken. De Bondsavond wordt gehouden in het ge bouw „Concordia" te Velsen. Dien avond spreekt de Bondvoorzitter Pastoor M. A. Zwart uit Aalsmeer over: „Geestdrift". Tevens wordt o.m. het leekenspel: „De Poort" opgevoerd. In het voormalig Geref. Kerkgebouw, Wille- brordstraat heeft gisteravond een openbare vergadering van de C.P.N. plaats gehad waarin als sprekers optraden de partijvoorzitter Ko Beusemaker en Paul de Groot, partijsecretaris Na het zingen van de Internationale trad als spreker op den heer Paul de Groot, die allereerst een woord van protest uitsprak tegen B. en W. der gemeente, waardoor de C.P.N. verhinderd was in een grootere zaal te kunnen vergaderen terwijl de N.S.B. op het zelfde oogenblik wel een groote zaal als Thalia mag gebruiken. Hierna sprak hij zijn vreugde uit over de behaalde overwinning in de vis- scherij staking, waarin, zoo zeide spr., alle aanwezigen zich ongetwijfeld zullen verblij den. Spreker ontkende niet dat er lasten op de reeders drukken. Hiervan gaf spr. een kolenmagnaat als van Beuningen de schuld en hij meende ook dat ook de ijsfabrieken hieraan meedoen. Dit neemt niet weg, dat aan het loon van den arbeider niet mag wor den getornd. Vervolgens besprak de heer de Groot de houding die de regeering heeft aan genomen inzake de steunregeling betreffende de steuntrekkende vischers. die via de arbei- dersbeurs door deze geprest werden om te gaan varen. Hulde bracht spr. aan de schip pers, die weigerden met gedwongen volk te varen. Spreker roemde het ordelijke verloop van de staking. Hiermee hebben de stakers ge toond dat zp wisten wat discipline was. De politie was niet noodig voor de stakende ar beiders, maar wel, zeide spr. bij de vechtende reeders, die het niet eens konden worden. Hierna sprak de heer de Groot over de in dertijd door burgemeester ingestelde Vis- scherij-Commissie, die na ruim twee jaren studie, niets tot stand heeft kunnen brengen. Hierna werd de houding der N.S.B. tijdens het conflict besproken. Felle critiek oefende spr. uit op de N.S.B., voornamelijk bij de staking van 1933. Door sterke eendracht heb- den de arbeiders door deze staking laten zien wat eenheid vermag. Spreker uitte den wensch dat het besef van deze eenheid in de toe komst nog sterker mag worden. Een sterke vakorganisatie, zeide spr., is een schrikbeeld voor het faccisme. Daarom zijn de vakorganisaties onder Hitler en Mussolini opgeheven. De R.S.A.P. heeft in deze staking niets nagelaten, om zooveel mogelijk tegen te werpen. Op de houding van deze partij en den heer Sneevliet, werd door spr. felle critiek uit geoefend. Aan het einde van zijn rede vestig de de heer de Groot de aandacht op de a.s. Kamerverkiezingen waarbij hij wees op het gevaar van het fascisme en de Colijn-reactie die alleen te overwinnen zijn door eenheid van de arbeiders. Wijzende op hetgeen door de C.P.N. in de afgeloopen staking is gedaan, noemde spr. dit het duidelijkste bewijs, dat de C.P. er op uit is, een sterk arbeiders front te vormen waarom spr. allen uitnoodigt lid te worden van de C.P.N. De partijvoorzitter, de heer Ko Beusemaker begon er op te wijzen dat de stakingsoverwin ning een groote beteekenis heeft voor geheel Nederland. Hierdoor is voor de eerste maal afgeslagen de aanvallen van het Colijn-regiem op de rechten van de arbeiders. De staking die door alle arbeiders in Nederland met spanning is gevolgd, heeft een diepen indruk gemaakt. De meening dat in deze crisis door de arbeiders geen actie kan worden onder nomen, is door deze staking bewezen, mits de arbeiders maar optrekken in onverbreek bare eenheid zooals in de staking' getoond is. Evenals de vorige spreker oefende ook de heer Beusemaker een felle critiek uit op de houding der regeering tijdens de staking. De aanpas singspolitiek, het kenmerk van de Colijn- regeering. beteekent niet alleen honger voor den arbeider, maar ook de ondermijning van het volk .terwijl hierdoor het kapitaal stijgt. Vervolgens vestigde spr. de aandacht op den internationalen toestand. De oorlog is dichter voor de deur dan men vermoedt. Het ondergaand kapitalisme tracht zich door con flicten te redden. Mussolini heeft hierbij het "oorbeeld gegeven De kwestie-Danzig wijst er op. Het kapitalisme zoekt zoo men het noemt, naar expansie. Duitschland vraagt koloniën. Deze eisch wordt eveneens een groot gevaar voor den vrede. Dit gevaar moet worden af gewend. Daarom moet met alle kracht ge werkt worden voor den vrede. Ook hierin zal bij de komende verkiezingen gerekend moeten worden.Deze verkiezing heeft een nationale en internationale beteekenis. Zal door de verkiezing een partij opkomen die ons land een vazalstaat van Hitler-Duitsch- land maakt? Hiertegen moeten de arbeiders opkomen. De C.P.N. wil Nederland maken een veilige plaats voor iedereen. Daarom wil de C.P.N. een eenheidsfront. De C.P.N. heeft aan de S.D.A.P aangeboden een program van actie op te stellen om zoo doende gezamenlijk de N.S.B. te bestrijden. Wat een eenheidsfront vermag hierbij wees spreker naar Frankrijk. Hierdoor kon het fascisme niet tot uiting komen en de loons- verhooging door staking kon worden verkre gen. Het eenheidsfront heeft niet alleen in Frankrijk het fascisme teruggedrongen, maar ook het kapitalisme. Dit is ook in Nederland mogelijk. De regeering-Colijn kan verdwijnen en Mussert het halt toegeroepen als men hier ook tot eenheid komt. Wat door eenheid bereikt kan worden kan men zien in de Sovjet Unie. Daar is volgens de nieuwe Sovjet grondwet recht op arbeid voor ieder. Om dit te bereiken, zoo besloot spr.: zijn rede. is noodig eenheid. Geen een heid beteekent de overwinning van 't fascis me, hetgeen beteekent ellende. Op grond hiervan riep spreker de aanwezigen toe, weest één en werkt voor den vrede en het welzijn der mencshheid. De vergadering die druk bezocht was, werd hierna door den heer S. Warmeenhoven met een kort woord gesloten. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Aan de R.-K. Kweekschool „De Voorzienig heid" te Amsterdam zijn geslaagd de dames E. Kuyt, Driehuis en W. Nijssen, Haarlem. WIELRIJDER AANGEREDEN. Gisteren werd op de kade nabij de dokken een wielrijder, die voor een auto moest uitwe ken, aangereden door een achter hem aan komenden motorrijder, bestuurd door J. G. De wielrijder werd over de straat geslingerd en bekwam een wond aan het achterhoofd. Bo vendien werden zijn kleeren beschadigd. De zaak zal onderling worden geregeld. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van Mej. J. E. van Diggelen, zonder beroep, wonende te Vel sen om een verlof B, voor den verkoop van uit sluitend alcoholvrijen drank in een steen en gebouwtje, behoorende bij het perceel Pels straat no. 1 en gelegen aan den Wijkerstraat weg te Velsen. Vóór 30 Juli 1936 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. Andere wethouder zwaar gewond. ASSEN, 16 Juli. Vanmorgen omstreeks half elf heeft een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad te Graswijk bij Assen, juist ten Noorden van het bruggetje over het Deurzer- diepje. Bij dit auto-ongeluk zijn om het leven gekomen de burgemeester van Beilen, de heer T. Froentjes en de wet houder van Beilen de heer J. E. Ele- veld. De andere wethouder van Bei len de heer H. Schuring Rzn. werd zeer ernstig gewond, terwijl de gemeen te-secretaris, de heer H. Thalen ern stige verwondingen opliep. Alleen de laatste verkeert niet in levensgevaar. Omtrent de toedracht van het ongeval kan worden gemeld, dat de burgemeester met de beide wethouders en den gemeente-secretaris in de auto van den burgemeester uit Beilen kwam en met groote snelheid in de richting Assen reed. Juist voorbij het bruggetje te Graswijk moest hy een met hout geladen trailer van de firma Rottinghuis te Delfzijl, welke uit de richting Assen naderde, pas- seeren. Te snel gereden? Waarschijnlijk door de groote snelheid heeft de burgemeester de houtauto niet kun nen voorbijkomen en reed hij, na even de ca bine van de trailer aan den zijkant te heb ben geraakt, met volle vaart tegen de vracht hout op. De gevolgen waren, zooals gemeld, ontzet tend. De auto van den heer Froentjes werd totaal vernield, het geheele dak is er afgere ten. De houtauto werd slechts licht bescha digd. Alle slachtoffers zijn naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. Het parket en de gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse en stelden een nader on derzoek naar de oorzaak van het droevig on geluk in. Te Leek (gr.) is aangehouden de ambte naar ter secretarie bij die gemeente, H. van der V., wegens gepleegde onregelmatigheden als administrateur bij de „werkloozenzorg", aldaar. Van der V., die 27 jaar oud is en onge huwd, is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te «Groningen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1