De NederlandscKe Suikerpolitielc. fftauw scUtiifl.. t Rubriek voor Vragen. Nog eens: riet en biet. De mislukte aanslag op koning Edward. RECHTZAKEN TOCHTJES Laat los.;..! BELASTING ZAKEN PLANTEN RECEPTEN DIVERSEN ZA'TERD'XÏ8 'JUEI 1936 Bij een bespreking van het vraagstuk: Riet ën biet staan verschillende belangen tegen over elkander. De geciteerde brochure van de Nederlandsche Vereeniging voor Vrijhandel beschouwt dit onderwerp vooral uit een oog punt onzer koloniale positie. Men kan na tuurlijk ook de handelszijde of agrarische mo tieven op den voorgrond schuiven. Het Neder landsche Weekblad voor den Groothandel in Levensmiddelen van 27 Maart 1936, het offi cieel orgaan van den Nederlandschen Gros- siersbond, bespreekt meergenoemde brochure. Het wijst op de geringe toeneming van het suikerverbruik in ons land in vergelijking met de ons omringende landen. Deze achterstand wordt toegeschreven aan de hooge heffingen, welke op onze suiker drukken. Ook van die zijde bestaat de overtuiging, dat onze Regee ring de biet niet zal loslaten. Integendeel. Ge wezen wordt op den nieuw getroffen maatre gel, waardoor gebieden, waar vroeger geen suikerbieten wedden geteeld, in de toekomst ook van de steunregeling zullen gaat profitee red De Vereeniging voor Vrijhandel heeft nu juist de scheidingslijn nog eens aangegeven tusschen de bietencuituur en de fabricage van suiker uit bieten eenerzij ds en de beteekénis van het raffinagebedrijf van buitenlandsche ruwe suiker anderzijds. Het orgaan van den Grossiersbond laat daarop volgen: het ver schil tusschen beide zaken is juist door den Nederlandschen Landbouw maar al te vaak uit het oog verloren. Lijkt het niet, of in den strijd tusschen de koloniale suikerbelangen en de belangen van de Nederlandsche suikerbie tenverbouwers het raffinagebedrijf van de buitenlandsche ruwsuiker met de winst is gaan strijken? Een gevolg, dat noch de Java- suikerindustrie, noch de Nederlandsche land bouw heeft gewenscht. Zou het niet van groot belang zijn, indien de suikerhandel bevrijd zou worden uit zijn knellende kluisters? Dan zou eën lage prijs bereikbaar en een toene ming van het verbruik mogelijk zijn. En thans het een en ander over de ziens wijze van een landbouwspecialist. Dr. H. Molhuysen, secretaris van het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouw Comité heeft in het or gaan van zijn organisatie van 3 April 1936 hetzelfde onderwerp aan de orde gesteld. Hij gaat in zijn beschouwing terug tot het voor jaar van 1934, toen het zoowel in de suiker industrie, als bij de suikerbietenteelt weinig rooskleurig was. De plannen om over te gaan tot den invoer van groote hoeveelheden kolo niale suiker bleven tenslotte onuitgevoerd en bepaalden zich tot een jaarlij kschen import van 15.000 ton Surinaamsche suiker. In het begin van 1936 bepaalde de Minister van Landbouw, dat van de 40.000 H.A. oppervlakte, welke bebouwd wordt met suikerbieten tegen een garantie van 10.per 1.000 K.G., 2.000 H.A. ter beschikking diende te worden ge steld van de Veenkoloniën, teneinde de gevol gen der sterke inkrimping van de fabrieks aardappelteelt te verlichten. Inmiddels wor den de onderzoekingen voortgezet om van suikerbieten een waardevol voedermiddcl te maken, waarbij zorg gedragen moet worden, dat het suikergehalte niet te hoog is. De Mi nister heeft bepaald, dat het boven de 1540 millioen K.G. verbouwde kwantum suikerbie ten door de suikerfabrieken tot veevoeder moet worden verwerkt. Dr. Molhuysen ver baast zich over de actie, welke thans weder gevoerd wordt tegen de steunmaatregelen voor de bietenverbouwers en meent, dat „de machtige hand der Nederlandsch-Indische suikerbelangen hieraan niet vreemd is". Deze visie is natuurlijk juist. Het is evenwel van belang na te gaan, waarom Dr. Molhuysen de ze actie ongemotiveerd acht. Hij meent dan, dat het feit, dat de Ned. Indische regeering de suikeroogst voor 1937 op 1,4 millioen ton heeft vastgesteld, d.w.z. meer dan een ver dubbeling vergeleken bij 1936, wijst op een opgaande lijn en dat de 210.000 ton, die het moederland kan afnemen van weinig beteeke- nis is. Dit argument vormt toch nog niet het bewijs, dat dus de in Nederland getroffen maatregelen ten aanzien van de bietenver bouwers juist zijn. Intusschen heeft iemand als Dr. Molhuysen daarmede zijn kruit niet verschoten. Het is niet juist aldus deze schrijver, dat de Nederlandsche suikerpolitiek het Nederlandsche volk in 5 ja ren 85 millioen gulden heeft gekost. Bij die berekening is dezelfde fout gemaakt als bij het bekende cijfer van 200 millioen gulden, hetwelk de landbouwsteun ons ieder jaar zou kosten. In beide gevallen zou men uit gegaan zijn van het prijspeil op de z.g. wereld markt. Dat is de plaats aldus Dr. M. „waar elk land zijn onverkoopbaar teveel de poneert, zooals vroeger te onzent de doorge draaide groenten op de vuilnisbelt kwamen". Op die wereldmarkt geldt voor tal van ar tikelen een prijs, waarvoor geen enkel land loonend kan produceeren. Zoo kan nergens ter wereld voor den suikerprijs op de wereld markt van f 3,75.— per 100 K.G. suiker worden geproduceerd. Toch wordt die prijs voldoende geacht om als basis te dienen voor het bere kenen van de kosten der suikerbietregeling. De bestaande steunregeling belet den consu ment profijt te trekken van de ongekende af- braakprijzen. Zou dat wel het geval zijn, dan zou dat gepaard gaan met de vernietiging van een met zorg opgebouwde bietsuiker industrie 'en goed geoutilleerde suikerbieten teelt. Daarbij mag niet uit het oog verloren worden, dat een groot gedeelte van den steun wordt uitgegeven in den vorm van loon. Er is evenwel nog meer volgens Dr. Molhuysen. Wanneer de Vereeniging voor Vrijhandel in haar brochure mededeelt, dat de Java-suiker hier te lande voor 6 a 7 gulden per 100 K.G. zonder verlies geleverd kan worden, dan is deze prijs, zelfs vermeerderd met vracht en distributiekosten, beduidend hooger dan de wereldmarktprijs van f 3,75. Maar Dr. M. weet voorts „uit onverdachte bron", dat de Javasui- ker, die het Nederlandsche publiek vraagt, niet beneden de 7 a 8 gulden kan worden aange boden. Bedenkt men dan, dat de productie kosten van Nederlandsche bietsuiker tegen woordig minder dan 12 gulden bedraagt, dan is het verschil in productiekosten circa 4 gul den. Zou het Nederlandsche volk dan Java- suiker gebruiken in plaats van onze bietsui ker, dan zou daarmede een geldelijk voor deel bereikt worden van 8.4 millioen gulden, gegeven het feit, dat de extra-accijns, waar uit thans de bietensteun wordt betaald, zou moeten blijven bestaan om andere cultures, die eventueel voor de suikerbieten in de plaats zouden moeten treden, te steunen.Tegen over dat becijferde voordeel zou dan de Ne derlandsche gemeenschap een belangrijk be drag aan loon derven. In het laatste gedeelte van de beschouwing van Dr. M. wijst deze er nog op, dat de mees te Europeesche landen voor een belangrijk voedings- en genotmiddel als suiker niet af hankelijk willen zijn van het buitenland. Waar geen suikerindustrie bestond, werd er —dikwijls ten koste van subsidies een op gebouwd, zooals in Engeland en in Denemar ken. En als dan stemmen op gingen om deze hulpverleening te beëindigen, werd vooral de aandacht gevêstigd op de vermindering der werkgelegenheid, die daarvan het gevolg moest zijn. In het bovenstaande is deze uiterst belang rijke materie van de andere zijde belicht ge worden: Niemand zal kunnen ontkennen, dat het wel buitengewoon moeilijk is voor hen, die „an höchster Stelle" zijn gezeten, een be slissing te nemen. Alleen door objectief af wegen der vele voor- én nadeelen zal het mo gelijk zijn den juisten weg te vinden. Intus schen is het vraagstuk van zooveel belang, dat ongetwijfeld velen daarover hun gedach ten eens willen laten gaan. MOLLERUS. Onzekerheid omtrent MacMahon's motieven. LONDEN, 17 Juli (Reuter). De motieven welke Macmahon tot zijn daad moeten hebben bewogen, blijven nog steeds in een zekere ge heimzinnigheid gehuld. Over het algemeen gelooft men, dat hij de aandacht op zich wilde vestigen. Het is thans gebleken, dat hij hoofd redacteur van een periodiek is geweest, waar in hij sociale hervormingen voorstelde en be sprak. Zijn buren in Paddington zijn het er over eens, dat hij den indruk van een zonder ling maakte. Hij zou te Dublin geboren zijn en gestudeerd hebben. TELEFOONGIDS VAN HET NIEUWE AUTOMATISCHE NET VERSCHENEN. De nieuwe telefoongids van de locale Rijks- telefoonnetten Haarlem, Bennebroek en Santpoort is verschenen. Zooals men weet zal men thans automatisch kunnen spreken tus schen Haarlem, Bennebroek en Santpoort en binnenkort ook met Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Noordwijkerhout en IJmuiden. De nieu we gids bevat de gewijzigde nummers in Sant poort en Bennebroek. Men zal voortaan eerst het z.g. „kengetal" van het gewenschte net moeten aanslaan (voor Bennebroek is dit b.v. K 502). daarna moet men wachten tot de zoemertoon opnieuw hoorbaar wordt. Eerst dan moet men het verlangde nummer draaien. Voor gesprekken tusschen aangeslotenen in hetzelfde net blijft alles natuurlijk bij het oude. Binnen korten tijd zal ook de nieuwe inter locals naamlijst met de gewijzigde nummers verschijnen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. VRAAG: Als iemand de rente van zijn huis niet meer kan betalen, heeft de hypotheekhouder dan het recht het huis te verkoopen? 2. Als dat is geschied en de hypotheekhouder is nog niet aan zijn geld, heeft hij dan het recht de meubelen en andere waarden te verkoopen? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja, na het leggen van beslag. VRAAG: 1. Is men verplicht een werkster bij ziekte uit te betalen? Of kan men haar de ver zuimde dagen laten inhalen? 2. Spelen omstandigheden, als b.v. ziekte door roekeloosheid nog een rol? ANTWOORD: 1. Men is verplicht uit te be talen. 2. Neen, tenzij door opzet of onzedelijkheid veroorzaakt. VRAAG: Na den dood van moeder heeft va der het recht gekregen van het gebruik van den inboedel. Mag hij nu alles aan één van zijn kin deren geven? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Kan een meisje van 22 jaar trouwen zonder toestemming van de moeder? (Vader is overleden). 2. In hoeverre kan de moeder het huwelijk beletten? (De man was reeds eerder gehuwd en moet voor een kind uit dat huwelijk bijdragen). ANTWOORD: 1. Neen. 2. Het meisje kan de tusschenkomst van den kantonrechter inroepen. Het huwelijk kan dan na eenigen tijd worden voltrokken. VRAAG: Welke rentezegel moet geplakt wor den voor een werkster van 25 jaar, die men IV2 dag per week in betrekking heeft? Indien men zeker weet, dat genoemde werkster ook drie da gen bij iemand anders werkt, kan men dan vol staan met een gedeelte van een weekzegel? Zoo ja, hoe moet in deze gehandeld worden zonder onaangenaamheden te krijgen met de andere werkgeefster die niet wil plakken? ANTWOORD: Voor eiken dag moet elke werk geefster een zegel van 12l/2 cent plakken. Een gedeelte van een dag geldt voor een heelen. De tweede werkgeefster moet plakken. Het bedrag wordt toch door den Raad van Arbeid nagevor derd. VRAAG: Kunt u mij eenige bezienswaardig heden en uitstapjes noemen op Texel? ANTWOORD: De badplaats „De Koog", de dennen van het Staatsboschbeheer met de Fon teinsnol. De vuurtoren en de duinafslag. Verder kunt u het eiland in alle richtingen doorkruisen. VRAAG: Aan wien moet ik schrijven voor het waterkamp aan de Kaag? ANTWOORD: Aan den heer Ernst Crone, Aer- denhout. VRAAG: Hoe kom ik op het eiland Urk? Gaat er een boot van Amsterdam; vanwaar en hoe laat? ANTWOORD: Niet van Amsterdam maar van, Ik kwam in de kamer en zag de Verwoesting: het tafelkleed half van de tafel af en scheef neerhangend met één punt een stapeltje boeken en papieren her en derwaarts over den grond verspreid een bloemenvaas aan scherven, de bloemen geknapt en vertrapt het fluweelen sofakussen van tante Eulalia midden in een plas water. Onder de tafel uiteengereten flarden van mijn mooiste kanten kleedje. Een complete ruïne. En dat alles door een hondje. Een doodge woon jong hondje zonder eenige pretentie van ras of afkomst. Dat hondje had in den tuin een stuk van een tak gevonden. Het was een raar stuk tak kort en dik met allemaal van die kleine uitsteekseltjes. Eigenlijk was het precies een beest en ver moedelijk zag het kleine domme hondje het ook als zoodanig, te oordeelen naar de wijze waarop het tekeer ging tegen dat onschuldig stukje hout. Hij knaagde eraan, beet er ver woed in, holde er vandaan minstens of het hem gebeten of gestoken had vervolgens zocht hij stelling onder de franje van de sofa. Met glinsterende oogjes tuurde hij door de franje om plots met een vervaarlijk gebrom er op af te springen. Met zijn vier logge, wollige pootjes schopte hij ertegen, hijgend vloog hij erachter aan. Hij blafte en bromde en duwde en trok hij rende over en onder de meubels door een bloempot viel kletterend aan dig gelenEindelijk viel hij uitgeput in slaap naast zijn stuk hout temidden van een heil- looze rommel. Toen kwam er iemand de kamer binnen die hoofdschuddend het stuk hout oppakte en het raam uitwierp en toen was er niets meer dat de rust van ons hondje verstoorde. Haastiglij k werd de kamer weer op orde ge bracht want nog dienzelfden dag zouden wij logés krijgen. Prompt elf uur verscheen oom Jodocus. Het bezoek was aangekondigd voor tien uur. Oom Jodocus was zwaar ontriefd. De trein was tien minuten te laat geweest en toen was er ergens in de binnestad een verkeersopstop ping geweest. Oom Jodocus vertelde het in kleuren en geuren. Nu ja oom, dat is nu geleden, U bent er, dat is de hoofdzaak, trachtten wij hem te troos ten. Maar Oom Jodocus was heelemaal niet van zins zich te laten troosten. Hij sprak over den verloren tijd over den deplorabelen toestand van publieke vervoer middelen en over de verkoudheid die hij stel lig en zeker had opgeloopen op dat tochtige stationsplein. Wij vlogen om heete thee wij zetten een llll[llllllllllll[|||lll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll[|lllllllllllllllll]||[]lll[[lllll[llllllllllllllll[|||||llllllllll!llllllllllil Enkhuizen. 10.10 v.m. en 6.45 n.m. Dagelijks behalve Zondags. VRAAG: Wat is de kortste weg per fiets van Haarlem naar de Lage Vuursche, doch niet over Aalsmeer? ANTWOORD: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Watergraafsmeer, Diemerbrug, Weesp, 's-Grave- land, Berensteinscheweg, Loosdrechtscheweg, La ge Vuursche. Ongeveer 64 K.M. VRAAG: 1. Mag ik met mijn motorrijwiel over dé Belgische grens zonder dat ik een waarborg som behoef te storten en zonder een internatio naal rijbewijs (ik heb alleen een Nederlandsch rijbewijs en een nationaliteitsbewijs van mijn motorfiets). Moet ik nu nog een bordje met NL op mijn motor hebben 2. Wat is een mooie weg naar Brussel en naar Antwerpen? ANTWOORD: 1. Wanneer u liever geen waar borgsom stort, zult u zich moeten wenden tot den A. N. W. B., Parkstraat 18, Den Haag. Deze ver schaft u alle noodige documenten. Bent u geen lid van dien Bond, dan moet u er iets voor beta len. Bordje met NL is noodig. 2. Haarlem Hillegom Oegstgeest, Leiden, Zoe- terwoude Zegwaard Berkel Rotterdam Dordrecht Willemsdorp Moerdijk Zevenbergen Oudenbosch Roosendaal Bergen op Zoom Hoogerheide Putte Capellen Eeckeren, Merxem Antwerpen. Onge veer 160 K.M. Antwerpen Boom Vilvoorde Lae- ken Brussel. 30 K.M. VRAAG': Hoevéel bedraagt de personëele be lasting in pCt. uitgedrukt, als bedoeld in den 2den gi-ondslag van het aanslagbiljet (Mobilair) a. in Haarlem. b. in Bloemendaal? ANTWOORD: Dat is overal het zelfde, n.l. iy2 pCt. van de verkoopswaarde verminderd met 100. VRAAG: Hoeveel personeele belasting moet men betalen in Haarlem en in Bloemendaal bij een huurwaarde van 432 en van 396? ANTWOORD: Te Haarlem resp. 80.37 en 70.11. Te Bloemendaal resp. 66.62 en 58.81. De verkoopwaarde van het meubilair is bere kend op 400 tot beneden 500. VRAAG: Mijn pruimeboom wil maar geen vruchten dragen; de bladen verkrullen en ver dorren. In het voorjaar is de boom ingespoten met boom-carboleum en de bloesem en de vruchtjes met Nosprasit. Hoe moet ik mijn boom behandelen? ANTWOORD: Dat de bladeren krullen en ver dorren is het gevolg van de bladluizen. Dat u den boom heeft bespoten met vruchtboomcar- bolineum was goed. Wij begrijpen echter niet dat er nu nog zooveel bladluizen op voorkomen. Ze zullen nu wel zoo zachtjes aan verdwijnen. Probeer het met een stevige straal van de wa terleiding. Dit eenige malen herhalen doet de bladluizen verdwijnen en bevordert den groei. VRAAG: Hoe maakt men aardbeienjam? ANTWOORD: Benoodigd: 1 K.G. aardbeien, 750 gr. suiker. Maak de aardbeien schoon, wasch ze, breng ze in een gesloten pan aan de kook, laat ze (af en toe roerende) zonder deksel wat inkoken, voeg er dan de suiker bij en laat de jam zachtjes nog even indampen, tot ze vol doende gelei-achtig is. Giet vervolgens de ko kende jam in de schoone potten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perkament papier, dat een paar minuten in kokend water is gelegd. VRAAG: Hoe onderhoudt men een zwarte piano 2. Is spuiten met terpentijn tegen houtworm slecht voor de pianokast? 3. Weet u een beter middel tegen houtworm? 4. Wanneer moet men de piano van onderen openzetten? ANTWOORD: 1. Poetsen met een daarvoor in den pianohandel verkrijgbaar niet duur middel. 2 en 3. Terpentijn of benzine helpt wel wat. Een beter middel is ons niet bekend. elëctrlscH Kacheltje naast zijn stoel, wij brach-1 ten het nieuwste boek en het laatste schan daal ter sprake Oom Jodocus praatte over zijn bedorven dag. 's avonds aan tafel had hij het er nog over. Toen onze gast zijn koffer had uitgepakt bemerkte hij dat zijn huishoudster blijkbaar vergeten had zijn jaeger borstrok in te pak ken. Maar oomhet is toch Junibrachten wij in het midden. Wat Juniniks Junisputterde oom. In Juni kan het net zoo koud zijn als in Maart en als ik dat ding noodig heb dan is het er niet. Oom Jodocus begaf zich in een stormachtige alleenspraak over de onzalige nalatigheid van personeel en de funeste gevolgen die dit voor zijn dierbare gezondheid zou kunnen hebben. Wij trachtten hem af te leiden op alle mo gelijke manieren, maar net als de oogjes op de soep zoo dreven in zijn belangstelling uit sluitend alle kleine tegenslagen en minder plezante gewaarwordingen uit het dagelij ksch gebeuren boven. Oom Jodocus is eigenlijk precies net als ons hondje. Ook hij ziet in een onschuldig gebeuren wei nig meer of minder dan een aanslag op zijn leven. Hij streelt zijn grieven en kweekt ze op als bacillen, alleen om ze naar hartelust te lijf te kunnen gaan. Hij maakt van een mug een olifant, hij lief koost zijn tegenslagen, hij verkwist al zijn energie, zijn tijd en zijn goed humeur (en dat zijner huisgenooten!!) aan totaal onbelang rijke gebeurlijkheden. Hij leeft zoo geheel en al in onbenullige details dat de groote levens vragen hem geheel en al onberoerd laten. En precies als het hondje laat hij rechts en links een spoor van wanorde en onheil achter zich. Alleen komt er voor hem geen hand die zijn stuk hout het venster uitwerpt. En zoo dit al gebeurtdan heeft hij onmiddellijk weer een ander. Zoo zijn er Helaas wie kent ze niet, de huishoudens waar de stemming permanent onder nul is, waar 's morgens vroeg de ruzie al los knettert omdat de ontbijtthee ietwat slap is en het och tendblad op het gaskastje ligt in de vestibule inplaats van op de ontbijttafel? Lezer zijt gij ook een oom Jodocus? Hecht gij ook een overmatig belang aan al lerlei hoogst onbelangrijke kleinigheden? Krijgt gij begrafenis-visioenen als gij met een zware verkoudheid wakker wordt en praat gij over de verwording der hedendaagsche jeugd als gij een jong meisje had in hand met een jongen man ziet loopen? En praat gij er dan drie dagen later nog over? Zijt gij iemand die moedwillig scherven en flarden veroorzaakt in uw gezin door uw hardnekkige zucht tot kankeren? Ziet gij achter ieder minder gelukkig ge kozen woord boos opzet en achter elke na latigheid een aanslag op uw persoonlijkheid? Zaagt gij uw heele familie door over pietlut tigheden die niemand een sikkepit kunnen schelen? Laat los dat stuk hout waar gij al grommend en blaffend op knaagt! Laat los die ongelukkige gewoonte! Uw huisgenooten zullen er U in stilte om zegenen. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. III1IIIIIIIIIII1IIIIII1IIIII11IIMIIIIIIIIM 4. Nooit. Iedere bonafide pianohandelaar kan u verder inlichten. VRAAG: Hoe maak ik boschbessensap? Moeten de flesschen worden gekurkt? ANTWOORD: Wasch de bessen, zet ze op met het aanhangende water en laat ze even doorko ken. Leg dan een dikken doek in een paarden haren zeef, giet er de bessenmassa op en laat deze staan, tot al het vocht er door gelekt is. Pers de vruchten niet uit. Doe het uitgelekte sap in de schoongemaakte en gezwavelde flesschen, plaats deze in een hooge pan of ketel met lauw water op een doek en steriliseer ze 1/4 uur met de schoon geborstelde kurk er los op geplaatst. Druk de kurk er daarna stevig in. Snijd de kur ken met de hals van de flesschen gelijk af en dompel den hals, al ronddraaiende, in gesmolten flesschenlak. (Van het goed schoonmaken der flesschen hangt het slagen van de inmaak af). VRAAG: Hoe verwijder ik schroeivlekken uit een blauw kamgaren pak? ANTWOORD: Deze zijn niet geheel te ver wijderen. Probeert u met een sopje de vlek met nagelschuier stevig af te schuieren, daarna met lauw water goed afsponsen, vervolgens met lee- ren lap zoo droog mogelijk kloppen en buiten te drogen hangen. Als de plek goed droog is, de vlek zeer voorzichtig afschuren met een puirn- steentje. VRAAG: Hoe verwijder ik slaolievlekken uit een licht eiken dressoir? ANTWOORD: Leg een papje van talcum en waschbenzine op de vlek en laat een uurtje daar op liggen. Is de vlek niet weg, dan herhalen. Geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: Hoe verwijder ik harsvlekken uit een zijden japon? ANTWOORD: De vlek eerst voorzichtig zgn. tusschen de nagels der duimen breken en dan de vlek door middel van een dotje watten mat perchlooraethyleen betten en luchtig wrijven. Direct daarna, dus vóórdat perchlooraethyleen verdampt is, de plek bedekken met magnesia en rustig een uurtje laten liggen te drogen, waarna magnesia met zacht schuiertje verwijderd kan worden. VRAAG: Hoe verwijdert men ketelsteen uit een emaille fluitketel? ANTWOORD: Kook den ketel uit met een handje vol soda in het water, eenige malen ach tereen gedurende ongeveer 1 uur. De ketelsteen is daarna makkelijk los te stooten. VRAAG: Ik heb hooren beweren wanneer men een drenkeling in het water ziet en deze geen teeken van leven vertoont, men hem niet geheel uit het water moet halen (b.v. de voeten in het water moet laten) in afwachting van politie en dokter. Is dit juist? ANTWOORD: Inderdaad is er zulk een voor schrift geweest. Het dateert uit het midden van de 14e eeuw. Maria van Bourgondië gaf het; eerst moest n.l. onderzocht worden of er misdaad in het spel was. Eerst de Ned. Mij. tot Redding van Drenke lingen maakte bij haar oprichting aan dezen toestand een einde. Het voorschrift geldt thans natuurlijk niet meer. REIZEN NAAR BELGIë Het antwoord op een onlangs, gedeeltelijk door aan ons verschafte onjuiste inlichtingen, verkeerd beantwoorde vraag: „Kan men zonder pas of bewijs van Nederlanderschap naar België gaan? Of bestaat er nog een ander document?" eischt eenige verbetering. Vermeld zij, dat een bewijs van Nederlanderschap voor Velsen na tuurlijk aan de gemeentesecretarie te Velsen moet worden aangevraagd. Kosten 1 (wordt 2, zoodra de nieuwe legesverordening in wer king treedt). Inderdaad zijn nog bij de Belgische consulaten (o.a. te IJmuiden en te Amsterdam) z.g. touristenkaarten verkrijgbaar, geldig tot 31 December 1936. Kosten 0.30. Gegadigden moe ten een foto en een identiteitsbewijs (b.v. trouw boekje) meebrengen. Ook is in België een pas, die niet langer dan 5 jaar verloopen is, geldig. ZONDAG 19 JULI. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonpl. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Postduivenberich ten. Orgelspel. 9.45 Causerie: Van Staat en Maatschappij. Postduivenberichten. 10.00 Voordracht. 10.30 Remonstrantsche Kerk dienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Het Omroep orkest. 1.15 Gramofoonmuziek. 1.30 Het Om roeporkest. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Leidsch a capella koor. 3.00 Residentie-orkest en solis ten. I. d. pauze: Gramofoonmuziek. 4.40 Olym pisch nieuws. 4.55 Sportuitslagen ANP. 5.00 Mannenkoor „Excelsior". 5.30 Sportuitzending. 5.50 Sportuitslagen ANP. 6.00 Het VARA-orkest. 6.30 Schaakpraatje. 6.35 Vervolg concert. 7.00 „The Lucky Stars" en zang. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concert. 8.45 Radio-journaal. 9.05 Opera-uitzending uit Bayreuth. 10.10 Gramo foonmuziek. 10.15 De Palladians. 11.00 Be richten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest. Om 1.00 Boekenhalfuur. 2.00 Godsd. onderricht. 2.30 De Harmonie K.V.A., uit Oss. 2.50 Gramofoonpl. 3.00 Oratoriumver. „Excelsior". 3.10 Causerie over Oss. 3.25 Vervolg concert. 3.35 Gramofoonpl. 3.45 Harmonie K.V.A. 4.05 Gramofoonpl. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Gereformeerde kerk dienst. Hierna gewijde muziek. 7.45 Gramo foonpl. 7.50 Causerie over de werklooze jeugd. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO- orkest. KRO-Boys en solisten en gramofoonpl. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.4011.00 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het Hallis-kwintet en zang. 1.35 Een Leger-des-Heils-orkest en zang. 2.20 Cause rie: Bijenteelt. 2.40 Het Broadhurst Septet. 3.05 Het BBC-Midland orkest. 4.15 Mantovani's Tipica-orkest. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Reli gieuze causerie. 5.30 Gramofoonpl. 6.10 Opera uitzending. 7.30 Viool en piano. 8..0 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep.'9.10 Berichten. 9.20 Het Gershom-Parkington-kwintet. 9.50 BBC- Theater orkest en zang. 11.05 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 11.20 Orkestcon cert. 2.35 Nationaal orkest. 4.20 Opera-uitzen ding. 9.20 Radiotooneel. 11.0512.35 Populaire en dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.20- Havenconcert. 10.2011.45 Gramofoon- platen. 12.00 Pianorecital. 12.20 Het West- duitsch kamerorkest. 2.20 Vroolijk programma. 3.354.00 Trioconcert. 4.05 Zie Deutschland- sender. 10.45 Reportage. 10.5512.20 Het Om- roepkleinorkest. BRUSSEL, 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.25 dito. 11.25 Fel- leman's orkest. 12.25 Dansmuziek. 1.30 Salon orkest. 2.35 Jazzmuziek. 3.50 P. Godwin's or kest. 4.50 Omroeporkest. 5.55 Gramofoonpl. 6.20 dito. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Gramofoonpl. 11.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.25 Felleman's or- - kest. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.25 Salon orkest. 12.50 dito. 1.30 J. Schnyder's orkest. 2.50 Dito. 3.20 Orgelconcert. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Hoorspel. 6.50 Gramo foonmuziek. 7.30 dito. 8.20 Zang. 9.05 Gramo foonmuziek. 9.20 Symphonieconcert. 11.00 Dansmuziek. 11.5012.20 Gramofoonmuziek, DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 4.05 Opera-uitzending. 10.10 Gramofoonmu ziek. 10.20 Berichten. 10.50 Karl Ristenparts kamerorkest. 11.05 Weerbericht, 11.201.15 Georg Nettelman's dansorkest. MAANDAG 20 JULI -936. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.Gram.pl. 10.Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gram.pl. 11.Vervolg voordracht. 11.20 Viool en orgel. 12.„De Notenkrakers". 12.45 Gram.pl. 1.— E. Walis en zijn orkest. 1.301.45 Gram.pl. 2,Gram.pl 3.— Voordracht. 3.30 „De Flierefluiters" en solist. 4.15 Gram.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.Concert „Orvitripia". 6.Gram.pl. 6,15 Schaakpraatje 6.20 Gram.pl, 6.30 Muz. causerie 7.10 Lezing. 7.30 Vara-orkest. 8.SOS-ber. ber. A.N.P. 810 Grampl. 8,50 Radiotooneel 9.15 De Bohemians 10.Nieuwsberichten A.N.P. 10.05 Zang en orgel. 10.15 Concert „Fantasia" 11.00—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. NCRV-uitzending. 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Chr. Lectuur. 11,3012,00 en 12,15 Gram.pl. 12,30 Orgelconcert, 2.00 Gram.pl. 2,35 Tuinbouwpraatje, 3.153.45 Gram.pl. 4.Bijbellezing. 5.Viool en piano 6.Gram.pl. 6,30 Vragenuur. 7,Berichten 7.15 Vragenuur, 7.45 Reportage, 8.Berich ten A.N.P. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest. 9. Luchtvaart-couserie. 9.30 Vervolg concert. 10.Berichten en gram.pl. 10.3011.30 Gram platen. Na afloop Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.pl. 12.05 De Carl Caylus Players 12.50 Sted. orkest van Wlritby. 1.35 Orgelcon cert. 2.20 Gram.pl. 2.50 Piano-recital. 3.20 R. Powell's kwintet; 3.50 Sportreportage; 5.05 Het Aberaman Original Silver orkest en solist. 5.35 Cellini-trio en soliste. 6.20 Berichten. 6.50 E. Pini's orkest. 7.35 BBC-Mannenkoor. 8. Voor postduivenliefhebbers. 8.20 Radiotooneel 9.20 Viool-recital. 9.50 Berichten. 10.20 Buiten- landsch overzicht. 10.35 BBC-orkest en solist 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 9.05 Orkestconcert. 11.5012.35 Populair con- cert KEULEN, 456 M. 6.20 SS-orkest. 8.20 F. Kauffmann's or kest en boerenkapel. 920 Populaire muziek. 10.20 Hans Bund's orkest en solisten. 12.20 Omroep- en omroepklein'orkest. 2,20 Gevar. concert. 4.20 Opera- en operetteconcert. 5.20 W. Glahé en W. Krüger met hun orkesten. 6.50 Piano-recital. 7.20 Blaasconcert. 8.30— 1.15 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Klein-orkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5,20 Klein- orkest. 6.50 Gram.pl. 8.20 Symphonie-concert 10.30—11.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12,50 Klein-orkest, 1.30 Salon orkest, 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest 6.35 Trioconcert. 8.20 Jazzmuziek. 9.20 Hoor spel. 9.35 Omroeporkest. 10.3011.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gevar. concert. 10.20 Berichten. 10.35 Olympisch nieuws. 10.50—1.15 Populair con cert.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2