Uit het Buitenland Thijs IJs in het betooverde woud Teekenen van economisch herstel in Engeland. H.U. Wei. C'asten Baat* Bij Doorzitten Pllil Halfjaarlijksclie Opruiming ZATERDAG 18 JULI 1936 Volgende week een drie- mogendhedenconferentie te Londen? Italië. Mussolini als organisator van Europa. Polen». Protestdemonstratie tegen de gebeurtenissen in Dantzig. Opmasch der Nanking-troepen in Nanking. Spoorwegramp in Rusland eischte 51 dooden. Maatregelen tegen de opposi- tioneele predikanten in Duitschland. Heimwehr zal waakzaam blijven. Italië' s „Ersatz" voor Sanctie-artikelen Minister Runciman over de Britsche handelspolitiek Maandag JULI 's Morgens 10 uur begint onze Heden Etalages Barteljorisstraat 13-17 Nederlandsche kerkdief in België gearresteerd. Een drie-mogendhedenconferentie In voorbereiding. Vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en België komen vermoedelijk de volgende week te Londen bijeen. In Augustus een conferentie der drie landen met Italië en Oostenrijk? Engeland. Uit Parijs: Nadat het aanvankelijk het voor nemen was, te Brussel een Locarno-conferen- tie te houden, is het thans vrijwel zeker, d/ ingevolge een voorstel van Engeland op 23 Juli of daaromtrent te Londen een conferentie der vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en België zal worden gehouden. Men bevestigt te Brussel de uit Parijs af komstige berichten over de drie mogendhe- denconferentie die waarschijnlijk op 23 Juli te Londen zal worden gehouden. Men vestigt er de aandacht op, dat deze bijeenkomst niet het karakter zal dragen vaneen conferentie in den gewonen zin, doch meer van een gedachtenwisseling, o.a. met het doel voorbereidingen te treffen voor een gezamenlijke conferentie, die ook Duitschland en Italië moet omvatten. Deze zou dan tegen 15 Augustus te Brussel gehouden kunnen worden. Ook te Londen verwacht men van bedoelde driemogendheden conferentie een voorloopige gedachtenwisseling over kwesties, die waar schijnlijk in een latere bijeenkomst, waarbij ook de beide andere Locarnolanden, Duitsch land en Italië tegenwoordig zullen zijn, be sproken zullen worden. Indien tijdens de conferentie der vijf mo gendheden goede vooruitgang wordt bereikt, en kwesties ter sprake zouden worden gebracht waaromtrent niet door deze vijf landen een beslissing kan worden genomen, zou deze bij eenkomst, aldus meent men te Londen, ge transformeerd kunnen worden in een confe rentie op breederen grondslag, die ook andere Europeesche landen zou omvatten. In fascistische kringen is men van meening, dat aan Mussolini de vredes taak is opgelegd Europa te organisee- ren, aldus Havas. In de collectieve veiligheid ziet Italië het gevaar voor een algemeenen oor log. Italië zal met zijn vrienden in Midden Europa samenwerken in een stelsel, dat pas dan een blok zal worden, indien het op de methodische vijandigheid der andere staten stuit. Er is hier sprake van een Midden- Europeesche kern, waaromheen ge heel Europa georganiseerd moet wor den. Gisteren had een groote protestdemonstra tie plaats tegen de jongste gebeurtenissen in Dantzig. Meer dan 200 vereenigingen van Warschau, welke alle sociale klassen van de bevolking vertegenwoordigen, namen hieraan deel. Tijdens een vergadering in de open lucht werden verscheidene redevoeringen uit gesproken. Aan het slot werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. wordt verklaard: Iedere wijziging in de huidige statuten van de Vrije stad kan alleen tot stand komen metj handhaving van de prerogatieven, wel ke Polen op het oogenblik geniet in de vrije stad. Vervolgens defileerden de deelnemers voor bij het paleis van den president der repu bliek, de woning van den inspecteur-generaal van het leger en het minister-presidium, waai de tekst van de resolutie werd overhandigd. (A.N.P.) Chiea. Uit Sjanghai: De hoofdmacht van de Nan- king-troepen onder bevel van generaal Joe Han Moe is Vrijdagochtend Sjau Kwan bin nengerukt. De troepen worden door de bevol king met vreugde ontvangen. De voorhoede zette den marsch naar het zuiden voort en rukte in den middag Woeng Joe-En binnen, zonder tegenstand te ondervinden. Het tweede Kwantoeng-leger dat onder be vel van generaal Tsjang Ta staat is wegens de voortgaande demoralisatie van de troepen uit de eerste verdedigingslini nabij Ying Tak teruggenomen, en te Tsjoeng Tien op 50 K.M. benoorden Kanton geleverd. De opening in het front, welke hierdoor is ontstaan zal wor den opgevuld met troepen uit Kwangsi. In politiek kringen te Kanton ziet men in het stijgen van den koers van de Kanton-dollar met 12 procent een voorteeken, dat een vreed zame oplossing zal worden gevonden. (D.N.B.) Oosteerljik. Aan het slot bepleit het artikel een samen werking van alle politiek weldenkende Oosten rijkers, of zij nu aanhangers zijn van de Duitsche cultuur, katholieken, arbeiders, pa triotten of monarchisten. Het standpunt der legitimisten. De leider der legitimistische partij Von Wiesner, die naar Weenen is teruggekeerd, heeft de houding van zijn partij ten opzichte van het Duitsch-Oostenrijksch accoord om schreven. Hij verklaarde tegenover persver tegenwoordigers, dat men in legitimistische kringen hoewel de verbetering der Oosten- rijksch-Duitsche betrekkingen naar waarde schattend, zich toch bezig houdt met de mate, waarin Oostenrijk er in slagen zal zich op buitenlandseh politiek gebied vrijheid van handelen te verzekeren. Verder zeide hij, dat de monarchistische beweging rustig haar weg zal voortgaan. Spr. voorzag, dat binnenkort anadere machten haar actie zullen komen on dersteunen. Vele democratische elementen worden inderdaad reeds aangetrokken door de monarchistische idee met uitgesproken sociale tendenzen. In het monarchistische orgaan voorzag Von Wiesner, dat er nog vele wrijvingspunten zul len zijn bij de toepassing van het Duitsch- Oostenrijksch accoord en verklaarde, dat het middel daartegen gevormd wordt door den voorrang van de protocollen van Rome boven het Oostenrijksch-Duitsch accoord. Ongeluk, dat reeds op 22 Juni plaats had. Naar Vrijdag pas bekend is ge worden, heeft op 22 Juni te Karyms- kaia, in Oost-Siberië een spoorweg ramp plaats gehad, die 51 dooden heeft geëischt, terwijl 52 personen ge wond werden. Tengevolge van nalatigheid aldus meldt Reuter uit Moskou is een personentrein in botsing gekomen met een anderen trein, waarvoor de regle mentaire seinen niet waren getoond. Voor de rechtbank te Tsjita hebben zich 13 beklaagden te verantwoorden, o.a. de stationschef. Opgemerkt wordt, dat dit het 87e ongeluk is, dat zich in het eerste half jaar 1936 te Karymskaia heeft voor gedaan. en Zonverbranding Verzacht en geneest Doos 30et. Bij Apoth.en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) Huiszoekingen in het geheele land. Reuter meldt uit Berlijn, 17 Juli: Er worden thans snelle en drastische maatregelen geno men tegen de oppositioneele predikanten, die een protest schrijven hebben gericht aan Hit- Ier. Het ministerie van Kerrl heeft den predi kanten, die zich „voorloopige leiding der Duit sche evangelische kerk" genoemd hebben, be vel gegeven binnen 14 dagen deze benaming te laten vallen. Als reden hiervan wordt genoemd, dat deze benaming tot verwarring leidt ten aanzien van de natio nale kerkregeering. In de afgeloopen week zijn huiszoekingen gehouden in de confessioneele kerken in Ber lijn en in de provincies, waar schrijfmachines en multiplicatoren van predikanten in beslag genomen zijn. ONGERUSTHEID OVER DE ZWEEDSCHE AMBULANCE. Het uitblijven van berichten over de Zweed- sche Roode Kruis-ambulance in Abessynië heeft naar het D.N.B. verneemt ernstige on gerustheid veroorzaakt. Volgens de laatste be richten, die reeds eenige maanden geleden hier zijn ontvangen, bevond de ambulance zich op 600 kilometer van Addis Abeba. De Zweed- sche minister van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de regeering buitengewone maatregelen denkt te treffen om inlichtingen te verkrijgen en zoo noodig hulp te bieden. De houding van de Heimatschutz ten aan zien van het Duitsch-Oostenrijksche accoord is Vrijdag uiteengezet in een hoofdartikel in het orgaan van Starhemberg „Heimatschut- zer". Het is meldt Reuter een houding van waakzaamheid en bereidheid het accoord te beoordeelen naar zijn toepassingen. Het ar tikel zegt o.m.; „Wanneer het accoord loyaal in acht wordt genomen, zal daaruit veel goeds kunnen voortvloeien. Wij moeten echter het vervolg voorzichtig en met het geweer aan den voet afwachten. Wanneer zich de geringste omwentelingsneiging of de geringste poging mocht voordoen met Berlijn in de pas te gaan loopen zou de Heimatschutz en zouden alle Oostenrijksche patriotten zich op de bres stellen". LUCHTSCHIP „HINDENBURG" HEEFT PECH BIJ LANDING. Uit Frankfort a. d. Main, 17 Juli: het lucht schip „Hindenburg", dat hedenmorgen uit Amerika boven Frankfort aankwam, heeft wegens de grondwarmte tot den avond boven de stad moeten kruisen, om daarna om 18.05 vlot te landen. ENGELSCH PROTEST WEGENS ARRESTATIE VAN BRITSCH-INDIëR IN MANDSJOEKWO. Het Engelsche departement van buitenland sche zaken heeft, naar het A.N.P. meldt, bij de Japansche ambassade krachtig geprotes teerd tegen het feit, dat een Britsch-Indiër Hoessein genoemd, in de hoofdstad van Mandsjoekwo is opgesloten en daar mishan deld is. O.a. heeft men hem gefolterd door hem ontzaegelijke hoeveelheden water te doen drinken. Volgens Engelsche opvatting is de arrestatie van Hoessein wederrechtelijk ge schiedt, aangezien buitenlanders in Mandjoe- kwo exterritoriale rechten genieten. Dit laatste geeft aan deze aangelegenheid bijzonder be lang, aangezien in Mandsjoekwo geruimen tijd het streven bestaat de exterritoriale rechten af te schaffen. Hoessein had op grond dezer rechten niet mogen worden gearresteerd maar had in handen gesteld moeten worden van den naastbiiziinden Britschen consul In plaats daarvan is hij, met zijn vrouw in de gevangenis opgesloten. Hij wordt beschuldigd van bedrog jegens winkeliers. Zoo bruin en kerngezond kunt U er ook uitzien I Een prachtige, sportief bruine teint, die beschermt tegen vervellen en zonnebrand, krijgt U door Amilda-zonnebruin- crême, ook bij weinig of geen zon. Alleen deze crème bevat pigmentol, die door de inwerking van de lucht Uw huid bruin doet worden Flacon 90d, Tu be 60d, Doos 50 erp25 d (Adv. Ingez. Med.) Tentoonstelling in Londen LONDEN, Juli. Eenigen tijd voor het uitbreken van Italië's oorlog tegen Abessynië openden de Italiaan sche Staatsspoorwegen een modern néon- verlicht gebouw in het West End van Londen. Gedurende dien oorlog hingen daar fleurige affiches, die alsof ze van geen kwaad wis ten, een bezoek aan een lieflijk en romantisch Italië aanmoedigden. Terzelfdertij d nam Engeland een leidende positie in onder de landen, die Italië's op treden in Abessynië beantwoordden met sancties. Nauwelijks heeft het echter be sloten die sancties weer te laten varen, of Italië toont, dat hij de straf aan zijn laars heeft gelapt, opent in de Engelsche hoofd stad in het gebouw der Italiaansche Staats spoorwegen een tentoonstelling van de ,,Ersatz"-producten, die het gedurende de periode van sancties heeft geproduceerd. Elke Engelschman kan daar sinds eenige dagen zien, welke maatregelen Italië had ge nomen om de producten, die vanwege de sancties niet werden ingevoerd, of die Italië weigerde te betrekken van landen, die haar sancties oplegden, te vervangen. Eenige dozijnen soorten cellulose werden uitgevonden of voor gebruik geschikt gemaakt Papiersoorten varieerend van kranten tot duur postpapier zijn tentoongesteld, vervaar digd met cellulose, afkomstig uit rijst, graan' tabak, populierenhout enz. Een uit brem vervaardigde garensoort, Londen, 17 Juli. (Van onzen correspondent.) De president van den Board of Trade heeft zoo pas in het Lagerhuis een blijmoedige voorstelling gegeven van verbetering in het economische leven van zijn land. Zijn weer gave van den toestand kan uiteraard niet on partijdig zijn. Maar de heer Runciman staat bekend als en man, bij wien stiptheid van ge- welen vaak meer telt dan politieke overwe ging. Hij laat zich niet licht verleiden den toestand rooskleuriger voor te stellen dan hij is. Dat heeft hij ook nu niet gedaan. Met de katoenindustrie van Lancashire was het wat „minder jammerlijk" gesteld en het mijnbe drijf, dat het hoofdzakelijk van den uitvoer moet hebben, bleef sukkelen. Runciman ver bloemde het niet. Maar overigens was er alle reden tot verheugenis, vond hij. De verheugenis behoeft niet tot Engeland beperkt te blijven. Hoewel dit een tijd is, waarin onaanvechtbare economische stellin gen toch bestreden worden zal de stelling dat een bloeiend of opkomend bedrijf m de straat zich aan al het bedrijf in de straat meedeelt nog wel algemeene bevestiging krijgen. En geland. dat in Europa het eerst en hevig de malaise onderging' gaat nu wellicht voor in herstel dat trouwens, zij 't nog wat zwak, in werd eveneens voor kleedingmateriaal ge bruikt. Konijnenfokkerijen werden overal in Italië opgezet, om schapenwol door angora wol te kunnen vervangen. Synthetische wol, vervaardigd uit melk werd onder de naam „Lanital" aan de markt ge bracht en o.a. voor officiersuniformen ge bruikt. Het heet krimpvrij te zijn en weinig brandbaar en kan in alle kleuren worden ge verfd. De zijderups kwam opnieuw in de belang stelling en een soort kunstzij gemaakt met wol en hennep werd uitgevonden. Italiaansche zijde, die tot dusver hoofdzakelijk in Frank rijk werd gedrukt, werd thans in Italië volgens een nieuw proces gedrukt. Gordijn- en be- kleedingstoffen en taf el,,linnen" werden op groote schaal met hennep als grondstof ver vaardigd. Foto's toonen het gebruik vran gas en houtskool voor autobussen en auto's en geven een beeld van de electrificatie van groote deelen der belangrijke spoorlijnen. Voor de vervaardiging van kabels, auto- onderdeelen en kogelhulzen werden ter ver vanging van koper, alluminium en allumi- nium-samenstellingen gebruikt, die het voor deel hebben licht in gewicht te zijn. Al deze en meer uitvindingen zijn natuur lijk niet in een dag en een nacht ontstaan. Ze zijn lang voorbereiden de laboratoria in Italië, evenals in andere landen. De sancties hebben Italië gelegenheid gegeven een deel van die wetenschap in practijk te brengen en te toétsen. De schooljongen was tijdelijk de klas uit gestuurd, maar in plaats van op de gang op een houtje te staan bijten, is hij voor zichzelf aan het knutselen gegaan en komt nu op deze tentoonstelling in Londen den meester laten zien, dat hij zich in zijn straftijd al lerminst heeft verveeld. „Integendeel", voegt hij er uitdagend aan toe, en riskeert een draai om zijn ooren, waarvoor de meester echter te humaan en van een te moderne school is. Vr. S. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs trekt de boot op den kant en gaat meteen op onderzoek uit. Heel erg ver komt hij niet, want overal rijzen de rotsen als geweldige steile muren voor hem op. Terwijl Thijs daar zoo peinzend om zich heen staat te kijken, hoort hij opeens zachte geluiden in zijn nabijheid. Het lijken wel stemmen te zijn Neen maar, ziet hij dat goed? Dat zijn een vogeltje en een bloem, die daar een gesprek met elkaar voeren! Thijs kan zijn oogen en ooren haast niet gelooven, maar 't is toch werkelijk geen droom l de gansche handeldrijvende wereld wordt gevoeld. De binnenlandsche markt is grootsndeels verantwoordelijk voor het herstel. Nog niet zoo lang geleden was de President van den Board of Trade wat pessimistisch met betrek king tot die markt. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de vaderlandsche industrie ze tennaastebij verzadigd had en dat hier geen expansie en dus geen verhoogde industrieele levendigheid kon worden verwacht. Die mee ning is niet heelemaal juist gebleken. Want Runciman heeft nu zelf getuigd, dat de bin nenlandsche markt in toenemende mate de producten der fabrieken is blijven afnemen en dat ze hoofdzakelijk voor den groei der welvaart heeft gezorgd. Het herstel in de exportbedrijven is veel minder indrukwekkend. Maar het is toch niet onaanzienlijk, indien men de uitvoercij- fers van thans vergelijkt met die'van vier jaar geleden. De uitvoer is. in geldswaarde, in dien tijd toegenomen met 68.000.000 „Laisser faire" in internationalen handel heeft slechts 2.000.000 bijgedragen. De groote rest is voortgekomen uit de door Runciman gesloten bilaterale handelsverdragen met eenige Euro peesche landen en met Argentinië en uit de overeenkomsten van Ottawa. Indien men zich herinnert van het begin van de crisis in Engeland hoe ontsteld men was over de zoogenaamde nadeelige handels balans en hoe dringend noodzakelijk het werd geacht in dezen als verderfelijk beschouw den toestand te voorzien op de basis van de wiskundige formule, dat plus 1 minus 1 gelijk is aan 0, dan kan men thans verheugd zijn over oogenschijnlijk nadeelige handelsbalan sen. Engeland voert nl. op het oogenblik veel meer in dan het uitvoert en het heeft dit al lang gedaan. Het nadeelig zoogenaamd verschil in de cijfers van in- en uitvoer groeit met den dag. De grondstoffen, noodig voor de bewapeningsindustrie, zullen er nog wel een schepje op doen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat ook die andere theorie voor de redding uit de financieele crisis, de noodzakelijkheid van een uitsluitende begrooting, voorloopig prijs is gegeven. Sedert de indiening van de begroo ting, drie maanden geleden, zijn er reeds sup- pletoire uitgaven goedgekeurd tot een bedrag van bijna 40.000.000; driekwart er van voor de bewapening. Neville Chamberlain had een bedrag van 25.000.000 voor suppletoire be grootingen uitgetrokken. Hij komt dus reeds 15.000.000 tekort. Men weet, dat hij de onver mijdelijkheid van een tekort aan het einde van dit financieele jaar reeds heeft aange kondigd. Zijn vraag, en aller vraag, is slechts hoe groot het tekort zal zijn. Ook daarover heerscht geen ongerustheid. De Times oordeelt, dat de nadeelige han delsbalans en dat het vooruitzicht van het be- grootingstekort de koopwaarde van het pond sterling niet kunnen bederven. Het pond kan thans veel druk verdragen, vooropgesteld, dat het vertrouwen in de regeering en in haar handelspolitiek vertrouwen is de mensche- lijke factor in den handel onaangetast blijft. Van belang voor het buitenland was voorts in Runciman's verklaringen, dat Engeland's dwingende macht als grootste afnemer in de wereld nimmer was gebruikt en nimmer zou worden gebruikt om andere landen onver teerbare hoeveelheden Britsche goederen op te dringen. Het doel van de Britsche han delspolitiek zou blijven de binnenlandsche markt open te houden voor alle landen, die be reid waren aan den Britschen exporthandel eveneens een redelijke kans te geven. Buiten landers zulllen hierop willen zeggen, dat hun toegang tot de Britsche markt weinig minder vrij is dan die tot andere markten. De heer Runciman en zijn collega's verzuimen ge woonlijk dit te erkennen maar stellen het in tegendeel voor, dat de „kwade pieren" in de handelsbeperking overal behalve in Engeland moeten worden gezicht. Runciman heeft weer bij deze gelegenheid verklaard, dat de verwij dering van kunstmatige belemmeringen in in de internationale handelswegen noodza kelijk is voor de herovering van het oude vo lume van Engeland's buitenlandschen han del. Andere landen, die naar eenzelfde zegen rijke herovering streven, zullen ongetwijfeld van meening zijn, dat Engeland met zijn handelsrestricties hen belemmert. En wan neer men getuige is van de werkzaamheid van de Commissie van Advies voor Invoerrechten dan kan men niet ontkomen aan den indruk, dat de belemmeringen toe in plaats van af nemen. Ze kunnen het reeds zoo trage herstel van den wereldhandel, waarover de heer Run ciman klaagt, slechts meer vertragen. Het herstel in den economischen toestand van Engeland, onmiskenbaar, voortgekomen uit verdere expansie van de binnenlandsche markt thans niet weinig bijgestaan door het werk voor de landsverdediging en de be wapening zal niet heel veel verder kunnen gaan. Runciman zelf heeft met zooveel woor den aangegeven dat de ware voorspoed, die de werkloosheid tot normale proporties terug zou brengen en den nood zou lichten uit de noodgebieden, pas kan worden verwacht, wanneer de internatioiale handel van zijn boeien zal zijn bevrijd en het tijdperk van het economisch nationalisme onschadelijk in de herinneering zal leven als een bange nachtmerrie. A. K. VAN R. Te Raevels, nabij.Weelde (België), is door de gendarmerie een zekere R. uit Tilburg ge arresteerd. De man is gevankelijk naar Turn hout overgebracht. Hij was in het bezit van geld en juweelen, die gestolen waren uit kapellen te Weelde, Raevels en Turnhout. PERSONALIA. Bij de te 's-Gravenhage gehouden staats examens voor muziek slaagde dezer dagen voor het theoretisch gedeelte piano L. O. mej. Bep Kraakman, leerlinge van den heer Jos. de Klerk, alhier. Aan de Amsterdamsche Huishoudschool, Zandpad 5, Amsterdam, slaagden voor het diploma Huishoudkundige de dames R. C. Wefers Bettink te Haarlem en M. C. van Splunter te Halfweg.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7