HET NIEUWE AVONDBLAD WEEKABONNEMENTEN Poolsche hitte. 2Te JAARGANG No. 217 MAANDAG 20 JULI 1936 IJMUIDEN Het Excelsior tournooi. Wedstrijden in de V. Z. I. VELSEN Gewestelijk Zomerfeest. Vechtpartij aan het Abcouder meer. Jhr. Tjarda over onze betrekkingen met België. Aan noenmaal van den Mederlandschen Journalistenkring. Meisje door boerenarbeider aangevallen. IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents 'incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM A hADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. B. Dukel heeft de leiding. De zesde en zevende ronde, welke Zaterdag en Zondag zijn gespeeld, leverden wat onze plaatsgenooten betreft, de volgende resulta ten op: Zesde ronde: B. Dukel wint van Sopar, H. LarosH. de Boer 11. Zevende ronde: B. Dukel wint van Hovingh. Laros verliest van Rustenburg. De stand der deelnemers luidt: B. Dukel 7 gesp. 11 pnt. Scherpenisse 8 gesp. 11 pnt., Rustenburg 6 gesp. 8 pnt., Sopar 7 gesp., 6 pnt., Laros 6 gesp. 5 pnt., De Boer en Druif 6 gesp., 4 pnt., Stahlberg 5 gesp., 4 pnt., Westra 3 gesp. 2 pnt. Hoving 3 gesp. 1 pnt. Onze damredacteur heeft thans een fraaie kans dit tournooi te winnen, daar deze nog spelen moet tegen De Boer en Laros. Scherpenisse moet nog spelen tegen Rus-, tenburg, terwijl de ex-kampioen van Neder land, Rustenburg nog moet uitkomen tegen Westra, Hovingh en Scherpenisse. Het verdient nog vermelding, dat Laros een prachtige positiepartij tegen Rustenburg speelde, doch in een remise-stelling een blun der maakte en verloor. RADIO-STEUNBONNEN. Het comité maakt bekend, dat de inschrij ving voor het verkrijgen van een steunbon voor de radio-centrale's in de gemeente Vel- sen voor de maand Augustus op Donderdag 23 Juli a.s. voor den Centrale Kennemerland en Velsen-Noord zal plaats hebben, en uitreiking op Donderdag 30 Juli aan staande en wel voor de Kennemer Centrale van 7—8 uur en voor Velsen-Noord van 6.30- 7.30 uur; voor de Centrales Huisman en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 24 Juli a.s. en uitreiking op Vrijdag 31 Juli a.s. van 7—8 uur. Het comité wijst er op, dat inschrijvingen bij heeren centrale-houder aan huis niet wordt geaccepteerd en niemand zich vergete op te geven op bovenvermelde plaatsen en tijden. WINKELIERSVEREENIGING IJMUIDEN- OOST EN PARKWIJK-ZEEWEG. Een schitterende reclamecampagne. De winkeliersvereeniging IJmuiden-Oost, die zich steeds heeft doen kennen als een ac tieve vereeniging in het bijzonder waar het geldt een reclamecampagne, blijft ook dit sei zoen niet achter. In samenwerking met de Vereeniging Parkwijk-Zeeweg heeft IJmuiden Oost een aantrekkelijke reclame-campagne op touw gezet, die, dat mogen we wel schrij ven, alle voorgaande reclame-campagnes over treft. Bij alle winkeliers, waar een lachende Shirley Temple op een reclameplaat staat af gebeeld, worden voor elk besteed bedrag van 25 cent bonnen uitgereikt. Deze bonnen geven het recht kinderen te doen deelnemen aan het groote kinderfeest, dat door genoemde ver- eenigingen georganiseerd wordt. Op deze wijze kan men de kinderen zonder eenige onkosten een prettigen dag bezorgen. Het programma van dit feest? Wat het zijn zal? De winkeliersvereeniging IJmuiden-Oost is bekend genoeg, dat zij een feest zal organisee- ren, zooals zelden hier door zulk een vereeni ging in elkander gezet is! Denk maar eens aan: Een boottocht met de Alkmaar Packet naar Amsterdam met een bezoek aan Artis. Nog al geen kleinigheid. Zelfs kan men voor de bonnen een tweedaagsche reis, met alles inbegrepen, naar Engeland maken. Leest U maar eens aandachtig de biljetten waar het lachende kinderkopje op voorkomt. Tevens kunnen wij melden, dat behalve de bovenge noemde attracties, de reclame-commissie van deze winkeliersvereeniging er op uit is er nog meerdere aan toe te voegen. POLITIENIEUWS. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Hoofd-Commissaris van Politie te Am sterdam geeft in overweging bij zijn dienst inlichtingen in te winnen, alvorens in te gaan op de aanbiedingen van Chr. G. C. M. Brandenburg, Waverstraat 34 III te Amster dam en J. van der Voort, die onder den han delsnaam Chemische Pharmaceutische In dustrie „Vobra" ruitenwas aan den man trachten te brengen. Op 8 Juli 1936 is aan den zuidelijken Rijn oever onder de gemeente Renkum aange spoeld het lijk van een onbekenden man, ver moedelijk een der personen, die zich in de gemeente Heteren aan inbraak schuldig maakten. Het signalement luidt: 25 a 30 jaar, lang donker haar, vermoedelijk over het voorhoofd hangend, lang 1.73 M., breed geschouderd, ge kleed met donkere gestreepte lange broek, donkerblauwe colbertjas, geen boord, das of overhemd, zoo goed als nieuwe z.g. bruine bergschoenen met Jumbo-rubberhakken. Op het lijk zijn bevonden een cylinderrevol- ver met 6 scherpe patronen en een vermoede lijk gouden damesarmbandhorloge aan een smallen zwartlederen riem. De Commissaris van Politie te Renkum, te Oosterbeek, verzoekt ieder, die omtrent de identiteit van het lijk eenige aanwijzing kan geven, die kenbaar te maken aan de politie te Oosterbeek (tel. no. 5542) of aan de politie van zijn woonplaats. De Commissaris van politie te Tilburg, bij wie herhaaldelijk verzoeken om inlichtingen en klachten binnenkomen over de „Superbe" en de „Regina", wijst belanghebbenden er op, dat deze beide instellingen niet zijn ge vestigd te Tilburg, doch te Baerle Hertog (België). Klachten of verzoeken om inlichtingen die nen dan ook gericht te worden aan den Bur gemeester van Baerle Hertog (België). Zwem-, Polo- en Onderlinge Wedstrijden. Zaterdagmiddag werden onder groote be langstelling de school- en onderlinge zwem- en polowedstrijden in de Velser Zwem Inrichting gehouden. De deelnemende scholen waren: School: A, E, F, H. J. K. U.L.O., Groen van Prinsterer, Marnix, Insinger, Cort van der Linden, Ds. H. W. Creutzberg, Heilige Hart, St. Franciscus, Jacoba, Kleermakers Vakschool, Nijverheids school en R.H.B.S. De jury werd gevormd door: de heeren P. Borst voorz. kampr., G. L. Vriend, starter, A. H. de Bruyn Jr., tijdopnemer, C. Janus, tijd opnemer, J. M. Thuis, tijdopnemer, D. van Leersum, tijdopenemer, J. de Mayer, keerpunt- commissaris, J. W. Schachtschabel Jr., secret. 25 Meter Schoolslag' meisjes tot 12 jaar: Oobi Koster, school C. v. d. L. eerste in 27 3/5 sec.; Rie van 't Veer, school E tweede in 34 4/5 sec. 25 Meter schoolslag jongens tot 12 jaar: J. Smit, school H eerste in 30 1/5 sec.; J. Kel- bling, school H. Hart tweede in 30 2/5 sec. 25 Meter schoolslag meisjes 12 tot 13 jaar: M. Kwak, school Ds. C. eerste in 27 3/5 sec.; J. van 't Veer, school E. tweede in 29 sec. 25 Meter schoolslag jongens 12 tot 13 jaar: Jo Meyer, school KI. V. S. eerste in 27 sec.; Plet Kieft, school U.L.O. tweede in 29 1/5 sec. 25 Meter slag naar keuze meisjes 12 tot 13 jaar: Ina de Vries, school Ds. C. eerste in 30 sec.; Julia Schachtschabel, school Ds. C. twee de in 33 1/5 sec. 25 Meter slag naar keuze jongens 12 tot 13 jaar: Koen Wijker, school Insinger eerste in 20 4/5 sec.; Wessel Lewis, school Ds. C. tweede in 26 4/5 sec. 3x50 Meter Estafette voor jongens. Slag naar keuze. Leeftijd boven 14 jaar: Pum Swier, Cor Broek, Piet Kraak, U.L.O. 1.49 2/5 (winnaars wisselbeker V.Z.I.)J. Verwer, H. v. d. Boo gaard, J. Lenderink, Nijverheidsschool (tweede in 1.513/5 sec).; H. Stada, H. Klein, A. van Veen, R.H.B.S. 1.59 2/5 sec. 3x50 Meter Etafette voor .jongens. Slag naar keuce. Leeftijd tot 14 jaar: Henk Geels, Paul Gottmer, P. Schachtschabel, R.H.B.S. eerste in I.54.0 sec, winnaars 2e wisselprijs zilveren be ker; Piet Kieft, M. T. Moelien, Bastiaans, U. L.O. tweede in 2.22.0 sec. 50 Meter schoolslag meisjes 14 tot 16 jaar: Jeanne Kwak, school Ds. C. eerste in 50 3/5 sec.; I. Klein Onstenk, school R.H.B.S. tweede in 50 4/5 sec. 50 Meter schoolslag jongens 14 tot 16 jaar: Hugo v. d. Boogaard, N.H.S. eerste in 45 2/5 sec. Henk Geels, R.H.B.S. tweede in 46 sec. 50 Meter slag naar keuze. Meisjes 14 tot 16 jaar: Alie Stikkel, U.L.O. eerste in 41 sec.; Lien van Roest, U.L.O. tweede in 47 sec. 50 Meter slag naar keuze. Jongens 15 tot 16 jaar: Pum Swier U.L.O. eerste in 33 2/5 sec.; Pim schachtschabel, R.H.B.S. tweede in 36 2/5 sec. 100 Meter schoolslag. Meisjes boven 16 jaar: Beb Smit, Ds. C. eerste in 1.58 2/5 sec. Waterpolowedstrijd in schoolverband: U.L.O school—R.H.B.S. 4—0. Programma der onderlinge wed strijden Velser Zwem Vereeniging. 25 Meter schoolslag. Meisjes tot 12 jaar: Cobi koster eerste in 28 3/5 sec.; Maartje Kwak tweede 32 4/5 sec. 25 Meter schoolslag. Jongens tot 12 jaar: Jan Smit eerste in 30 4/5 sec.; Jan Siewertsen tweede in 32 2/5 sec. 25 Meter schoolslag. Meisjes 12 tot 13 jaar: Jannie van 't Veer eerste in 30 sec.; Netty Blok tweede in 30 1/5 sec. 25 Meter schoolslag. Jongens 12 tot 13 jaar: Piet Kieft eerste in 29 sec.; Koen Wijker twee de in 30 1/5 sec. 50 Meter schoolslag. Meisjes 14 tot en met 16 jaar: Jeanne Kwak eerste in 514/5 sec.; I. 50 Meter schoolslag. Jongens 14 tot en met 16 KleinOnstenk tweede in 51 4/5 sec. jaar: Joop Swier eerste in 44 1/5 sec.; Hugo van den Boogaard tweede in 47 '1/5 sec. 50 Meter slag naar keuze. Jongens 14 tot en met 16 jaar: Pum Swier eerste in 35 3/5 sec.; P. Schachtschabel tweede in 38 3/5 sec. 100 Meter schoolslag. Meisjes 16 tot en met 17 jaar: Fern Wijker eerste in 1.52 3/5 sec.; Jo hanna Oldenburg tweede in 2.5 2/5 sec. 100 Meter schoolslag. Jongens 16 tot en met 17 jaar: Henk Jordaan eerste in 1.39 sec.; Paul Vissink tweede in 1.33 3/5 sec. 100 Meter vrijeslag. Jongens 16 tot en met 17 jaar: Pum Swier eerste in 1.17 2/5 sec.; Cor Zwemmers tweede in 1.26 sec. 100 Meter schoolslag. Dames 18 jaar: G. Mollevangen eerste in 1.53 2/5 sec.; W. Licht tweede in 2.5 1/5 sec. 100 Meter schoolslag. Heeren 1830 jaar: F. Groen eerste in 1.331/5 sec.; P. Vissink tweede in 1.38 sec. 100 Meter vrije slag. Heeren 1830 jaar: N. Schoone eerste 1.15 2/5 sec.; C. Visman tweede in 1.17 3/5 sec. 50 Meter schoolslag. Heeren boven 30 jaar: P. Visman, eerste in 47 1/5 sec.; Chr. Visman tweede in 48 1/5 sec. Schoonspringen: Dames: J. Kwak eerste 41.93 pnt., F. Wijker tweede 33.62 pnt., W. Licht derde 32.55 pnt. Heeren: C. Visman eerste 35.48 pnt., J. W Q Sauer tweede 29.42 pnt., G. Jansen derde 25.48 pnt. NIEUWE SIGARENZAAK. De heer Th. Zwitser opende j.l. Zaterdag in het perceel Wijkerstraatweg 29 bij de pont een sigarenmagazijn, dat hij „De Sporthoek" betitelde, een naam, die niet slecht gekozen is omdat in de omgeving van de zaak de sport het onderwerp is van de dagelijksche conversatie. Het magazijn is ruim voorzien van aller hande rookartikelen en een ruime sorteering sigaretten, zoodat er voor elke smaak wel wat aanwezig' is. (In het Russische poolgebied heerscht op het oogenblik een tropische hitte, waarbij tempera turen van 85 gr. Fahrenheit zijn gemeten). Het is, althans naar mijn gevoel, Al lang een heele rare boel Met onze oude aarde; Maar nu wordt het wat al te bar, Je raakt volkomen in de war Met elke oude waarde. Een hittegolf in 't poolgebied, Dat nemen wij toch zoo maar niet, Toch staat het er te lezen; Ik wil maar vragen: mag dat nou, Wat doet die hitte in de kou, Die daar behoort te wezen? 't Schijnt, dat sinds menschenheugenis, Dat daar niet voorgekomen is Ik wil het graag gelooven; Wij hebben nu al veel beleefd, Maar dat de Pool iets tropisch heeft, Gaat elke pet te boven. Wanneer dat zoo eens door mocht gaan, Breekt er al gauw een tijdstip aan, Al is dat nog niet zeker, Dat onze brave IJscoman Er goede zaken maken kan, Met roomijs in een beker. Maar is het poolgebied al heet, De gekkigheid is pas compleet In 't kader dezer tijden, Wanneer Javaan en Papoea Op Wong-Wong en Batavia Het jaar door schaatsenrijden. P. GASUS. DE TARAKAN BINNEN EN WEER NAAR ZEE Het m.s. Tarakan arriveerde Zaterdagmor gen 6 uur van de eerste fjordentocht en ver trok met opnieuw ongeveer 500 jongens Za terdagmiddag' half zes wederom naar zee. A.s. Zaterdagmorgen wordt het schip weer verwacht. Zooals bekend werden de passa giers ontscheept in de Hoogovenhaven, waar ook 's middags onder veel gejuich en in een opgewekte stemming het vertrek van het „versche contingent" plaats vond. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL. Geslaagd voor het diploma „Motordrijver ter Koopvaardij" de heeren J. Schroevers, J. Krijger, S. Hopman en J. Blinkhof. Voor het diploma „Motordrijver voor de Zeevischvaart" de heeren Ph. B. Stol en J. Moot. Voor het diploma „Radio-telefonist" de heer J. Plug. Druk bezoek op Beeckensteijn. Het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling der moderne Arbeidersbeweging had Zondag op het landgoed „Beeckensteijn" een geweste lijk Zomerfeest georganiseerd, waar vertegen woordigd waren de afdéelingen Aalsmeer, Amsterdam, Amstelveen, Beverwijk, Haarlem, Hillegom, Santpoort, Bloemendaal, Zandvoort en de afdeeling hier ter plaatse. Trots het dreigend slechte weer voor den aanvang was het bezoek toch bevredigend te noemen. Ruim 1000 personen hadden aan den oproep gehoor gegeven. Het landgoed Beecken steijn leent zich schitterend voor een derge lijk feest: een ruim grasveld omgeven door mooie boomen en hoog struikgewas. Op den achtergrond is een laan met zwaar geboomte, waaruit om ruim half elf alle medewerkenden optrokken naar het groote podium, gebouwd op het grasveld en zij zich aan het publiek voorstelden. De heer P. F. C. Roelse, voorzitter van het gewest Noord-Holland-Zuid van het Inst, v. Arb. Ontw. opende het feest, waarbij hij me moreerde dat dit het eerste Zomerfeest is dat door het Gewest georganiseerd werd. Spr. dankte in het bijzonder den eigenaar van het landgoed, Jhr. Boreel van Hoogelanden, voor het welwillend afstaan van 't mooie terrein. Hierna deden de drie turngroepen van de Ned. Arb. Sportbond afd. Velsen eenige vrije oefeningen. „De Jonge Spelers" onder leiding van Ben Groeneveld, voerden de bekende Fransche klucht „De sluwe advocaat" op. Ditzelfde stuk hebben De Jonge Spelers voor het Too- neelfonds „Vara-Instituut" in Februari in „De Pont" vertolkt en van welks inhoud wij toen een uitvoerige beschrijving' gaven. Ook nu werd er vlot en met veel élan gespeeld. Of schoon de regen met stroomen neerviel, speel den deze energieke tooneelisten met volle lief de voor hun vak door, alsof zij in een zaal op traden die van alle gemakken voorzien was. Het publiek week niet voor de bui welke tij dens het spel losbrak, en volgde met grooten aandacht de handelingen op de planken. Aan het slot mochten de artisten een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen. De gezamenlijke picnic welke nu volgde, werd wegens den neerstroomenden regen on der de boomen gehouden. Het was inmiddels weer droog geworden toen de beurt van optreden was aangebro ken voor onze plaatselijke muziekvereeniging Voorwaarts, welke onder leiding van haar energieken dirigent Ph. S. Vlessing eenige muzieknummers uitvoerde. De A. J. C. uit Haarlem gaf eenige volks dansen ten beste. De heer Theo Thijsse, lid der Tweede Kamer hield een korte rede over het Instituutswerk. Spr. herinnerde er de aanwezigen aan, dat voor een 150 jaar geleden, de arbeidersklasse er veel slechter aan toe was dan thans, trots de nu heerschende crisis. Hij citeerde de be kende paedagoog „Pestalozzi, die in de ver heffing der arbeidersklasse een groot aandeel heeft gehad. Het instituut voor Arbeidersont wikkeling, vat haar taak ernstig op en het zal niet tevreden zijn voor dat alle arbeiders de ontwikkeling hebben, welke zij in hun da gelijks leven noodig hebben. Een luid applaus volgde op deze pittige rede. Ook trad nog op de arbeiderszangvereeni- ging „De Stem" o.l.v. Anton Krelage, welke eenige mooie liederen ten gehoore bracht, en werd vervolgens o.l.v. denzelfden dirigent een zangles met het geheele publiek gehouden, waarbij een der Planliederen werd ingestu deerd. Tot slot werd een gemeenschappelijke wandeling door het park gemaakt. Het was inmiddels vijf uur geworden, toen de heer Roelse dit goed geslaagde zomerfeest met een kort woord sloot, waarbij hij aan al len die medegewerkt hadden dit feest te doen slagen een woord van dank bracht. N. S. B.'ers en S. D. A. P.'ers slaags geraakt. AMSTERDAM, 18 Juli. Langs den straat weg van Amsterdam naar Utrecht, is in ver band met een meeting, die te Maarssen door de N.S.B. wordt gehouden, overal een reclame voor den leider van dezen bond geplakt. Een groep leden van de S. D. A. P. is er gisteravond op uitgetrokken om die reclame te niet te doen door er een woord aan toe te voegen waardoor het tegendeel werd gezegd, van hetgeen oorspronkelijk werd bedoeld. Vannacht om een uur hebben groepen van beide partijen elkaar aan het Abcouder meer ontmoet en heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij enkele leden van de S.D.A.P. verwondingen opliepen. Een van hen werd zelfs in het water geworpen. Behalve een nat pak had hij verwondingen aan het hoofd en aan een zijner armen. Een juist passeerende auto nam den ge wonde mee naar het Isr. ziekenhuis te dezer stede. Ook de vrachtauto waarmede de S.D.A.P.'érs reden kwam in de sloot terecht. Door de marechaussee wordt naar deze vechtpartij een onderzoek ingesteld. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald ta zijn, daar de bezorgers op Donderdag afre- k-eiiGü. DE ADMINISTRATIE. Rede van den nieuwen Gouverneur-Generaal. Zaterdagmiddag heeft in Hotel Paulez te 's-Gravenhage het noenmaal plaats gehad, dat het bestuur van den Nederlandschen Journalisten-kring aanbood aan den nieuw- benoemden gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië Zijne Excellentie jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer. In den loop van het noenmaal heeft de heer Tjarda van Starkenborch Stachouwer een rede uitgesproken over de verhouding tus- schen Nederland en België. Nederland en België, zoo zeide de nieuwe landvoogd, hebben van hun nabijheid tot de drie groote buurlanden wel niet in allen deele, doch in menig opzicht hetzelfde te verwach ten. Zij beiden hebben een eminent belang bij de handhaving van den vrede in West- Europa 'en bij het blijven buiten een conflict, dat onverhoopt in dit deel der wereld mocht ontstaan. Nederland heeft zijn positie aldus verstaan, dat het het best zijn veiligheid die nen zou door een politiek van uitgesproken zelfstandigheid, zonder andere banden dan die, welke van het lidmaatschap van den Vol kenbond onafscheidelijk zijn. Met de drie groote mogendheden, die Nederland en België omsluiten, streeft het naar gelijkelijk vriend schappelijke betrekkingen; het schept zich geen rechten of verplichtingen, welke het na der tot de een dan tot de ander brengen zou den, of het, ingeval van ernstige gebeurtenis sen, een gedragslijn zouden voorschrijven. Het Volkenbondspact laat ik terzijde. Deze politiek, die Nederland niet te betreu ren heeft en die ook voor de toekomst voor Nederland de beste blijken zal, is niet. die van België geweest. Maar thans begint ook in Bel gië sterker dan vroeger het geluid te klinken van hen, die een buitenlandsch beleid aan prijzen, overeenkomstig dat van Nederland. Naarmate de opvattingen in Nederland en België elkaar ook ten deze mochten naderen, verbreedt zich de reeds aanwezige grondslag voor gelijkheid van inzicht in allerlei vraag stukken van internationalen aard en verruimt zich de mogelijkheid van samenwerking. Ge wagend van samenwerking, doel ik geenszins op in bindenden vorm gegoten betrekkingen, allerminst op iets, dat op een politiek of mili tair verbond zou gelijken. Ik doel op betrek kingen van oprechte vertrouwelijkheid, die leiden tot het houden van voeling, het uitwis selen van gegevens, het elkaar raadplegen over vraagstukken van internationalen aard, met behoud nochtans van volledige vrijheid aan wederzijde, om, in overeenstemming met Nederland's traditioneele politiek, naar eigen oordeel en eisch van omstandigheden zijn standpunt te bepalen. Veelal zal blijken, dat dit standpunt voor Nederland en België het zelfde zal kunnen zijn. Bezield met hét verlangen, de samenleving der staten op hooger plan te verheffen, doch tevens begaafd met nuchteren zin voor de be perking die de werkelijkheid aan de vervulling van wenschen stelt, vooruitstrevend en voor zichtig, zijn beide landen geroepen, een rol te spelen ten goede van orde en recht. Die rol zal uiteraard bescheiden moeten zijn, maar grooter kunnen zijn, naar gelang de twee lan den elkaar beter verstaan. Overeenkomstig heid van inzicht en gedraging tusschen Ne derland en België kan in velerlei zaken van wezenlijke waarde zijn. Indien ik met dank baarheid terugzie op mijn ambtsperiode in Brussel, dan is het niet in de laatste plaats, omdat aldaar levendig begrip voor deze waar heden leeft. Handhaving en verdieping van de uitnemende betrekkingen tot Nederland vor men in België den wensch van velen. Regee ring, gezaghebbende instellingen, vooraan staande particulieren, geven van deze gezind heid blijk. Nederland en Nederlanders worden heden ten dage in België als vrienden gezien. Na er nog op gewezen te hebben, dat men ook in de taalkwestie niet overhaasten moet en zich niet in de Belgische aangelegenheden moet mengen', bracht tenslotte de heer Tjarda een dronk uit op het welzijn van de Koningin. Na het uitspreken van de rede speelde de muziek het Wilhelmus, dat staande werd aan gehoord. In Japan houdt men alle mogelijke oefeningen met beschermingsmiddelen te, vallen. Zelfs de honden, die in oorlogstijd aan de fronten berichten zullen brengen, worden met gasmaskers uitgerust en geoefend. gen gasaan- moeten over- Dader echter spoedig op de vlucht geslagen. Zaterdagavond te half tien is in de Purmer een 17-jarig meisje, dat met haar vriendin, van Purmerend komende, naar Monnikendam fietste, bij Monnikendam aangevallen door een boerenarbeider C.D. die het meisje met zijn fiets omver reed, haar daarna beetpakte en van den hoogen grasdijk in het water trachtte te duwen. Voor er erger kon gebeu ren kwam er hulp opdagen en nam de dader de vlucht. De dader heeft zich later te Ilpendam aan gemeld. Hij is van daar naar Monnikendam overgebracht en in arrest gesteld. Het zou hier een wraakneming gelden,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1