Revolutie in Spaansch Marokko. Thijs IJs in het betooverde woud GEHEEL GEBIT PROGRAMMA fiï X "A N DA G 2 0 JU ET 1936 Opstandelingen naar Spanje overgestoken. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING VOOR DEN MIDDENSTAND Rijksstraatweg 25, Haarlem-N Ministercrisis in Spanje geheimzinnig verloopen. Verwarde toestand in het geheele land. Regeering beperkt de vrijheid aanzienlijk. Eeöelaradl. Koloniale concessies aan Duitschland? Engeland streeft naar Europeesche regeling. China. Het Zuiden buigt voor Nanking. Weer een Japanner vermoord in China. Nieuwe zee-engtenconventie aangenomen. La Argentina overleden. Fransche onderzeeboot beschiet de Rivièrakust. Mac Mahon Vrijdag voor den politierechter. ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELUNC BUITENLAND Tegenover het oude Raadhuis Minimum tarief met inbegrip van trekken f met garantie. Spreekuren alle werkdagen van 94 uur. Avondspreekuren Maandags, Dinsdags. Donderdags van 7—9 uur Minister Quiroga heeft Madrid verlaten. PARIJS, 20 Juli (Reuter A.N.P.) De cor respondent van „Le Figaro" in Spanje heeft van de Fransche grens getelefoneerd: „De ministercrisis is gistermorgen plotseling en op geheimzinnige wijze uitgebroken. Men be weert dat minister-president Casares Qui roga, op wien de opstandelingen sedert den dood van den monarchistischen leider Calvo Sotelo bijzonder gebeten waren, gezwicht is voor den druk, die zijn vrienden op hem heb ben uitgeoefend, en met een minister van bin- nenlandsche zaken en een der leiders van de veiligheidspolitie Madrid verlaten heeft, om zich naar de Fransche grens te begeven. den een prooi der vlammen Daar de politie niet over geschikt materiaal bechikte, trachtte de onderzeeboot „Atalante het brandende vaar tuig d'e zee op te sleepen. Door den stroom en den wind raakte het jacht weer los en dreef naar den oever terug. Nu trachtten de kanoniers van de „Atalante" het vaartuig met granaten tot zinken te brengen. Ongeveer vijf tien schoten werden gelost, maar slechts drie bereikten hun doel. De overige schoten kwamen op den oever terecht. Er ontstond een paniek en de menschel» vluchtten de kelders in. Een tweede schot ver nielde de electrische geleiding. Een derde sloeg in voor het terras van het Palace Hotel. Andere vielen op den spoorweg, maar ontplof ten niet. Wonder boven wonder werd niemand ge deerd. De materieele schade wordt geraamd op 500.000 francs. Sinds den nacht van Vrijdag op Za terdag heerscht in Spaansch Marokko een revolutionnaire beweging. Uit latere berichten blijkt dat hier sprake is van een militairen putsch in de geheele Spaansche zóne. Uit Rabat wordt gemeld, dat de militaire opstand, die is uitgebroken in de garnizoens van Melilla, Larache en Elksar sinds eenige dagen schijnt te zijn voorbereid en dat men plotseling tot uitvoering daarvan zou hebben besloten wegens den moord op den monarchis tischen leider Calvo Sotelo. De troepen van het vreemdelingenlegioen zouden aan het hoofd der beweging staan en er zouden zich botsingen hebben voorgedaan met de regee- ringstroepen o.a. te Melilla, waar de staat van beleg is afgekondigd. Daar de verbindingen met Marokko verbro ken zijn, kan men heel moeilijk volledige be richten verkrijgen. Volgens een bericht uit Melilla hebben drie oorlogschepen, die tegen de opstandelingen uitgezonden waren, met de zen gemeene zaak gemaakt. Een vierde schip is voor Larache verschenen. De opvarenden hebben onderhandelingen aangeknoopt met de troepen, die zich van de macht hebben meester gemaakt. Barrio, de premier van eenige uren. Generaal Franco die de leiding van den op stand heeft zou steun hebben gekregen van verscheidene generaals op het schiereiland en met name van den commandant van de twee de divisie te Sevilla. Te Ceuta bezetten de rebelleerende troepen de voornaamste strategische punten van de Spaansche zóne alsmede de wegen en de spoor lijn. De speciale correspondent van Havas te Tanger schat het aantal revolutionairen, deel uitmakende van het gewone leger en van het vreemdelingenlegioen op 18.500. Tanger is vol komen van het overige Marokko geïsoleerd. Zaterdagavond trachtten revolutionairen het Spaansche postkantoor te Tanger stormender hand te nemen. Zij werden echter afgesla gen. Het juiste aantal slachtoffers, dat zeer aanzienlijk schijnt te zijn, is niet bekend. Verschillende plaatsen gebombardeerd. Verscheidene correspondenten van Fran sche bladen in Marokko verzekeren, dat es kaders regeeringsvliegtuigen Zaterdag Ceuta, Melilla, Larache en Tetouan hebben gebombar deerd. Van het vliegveld te Larache werd met machinegeweren op de vliegtuigen geschoten. Ook in het moederland heerscht on rust. In verschillende plaatsen zijn mi litaire opstanden uitgebroken. In Carthagena en El Ferrol zijn de militai ren aan het muiten geslagen. In Barcelona hebben botsingen plaats gehad. De regeering heeft Zaterdag medegedeeld, dat het op het geheele schiereiland rustig is, dank zij de maatregelen der regeering. De uit gebreide beweging, die tegen de republikein- sche instellingen ontketend was, is op het schiereiland van steun ontbloot en telt alleen aanhangers onder een klein gedeelte van het Spaansche leger in Marokko, zoo luidde de regeeringsverklaring. De verklaring van den leider der revolutie generaal Franco, luidt daarentegen: Door het radiostation te Sevilla werd een van Franco ontvangen telegram bekend ge maakt, waarin gezegd werd: Terwijl ik het bevel over het zege vierende vaderlandsche leger te Te touan op mij neem, zend ik aan alle loyale garnizoenen in Marokko en Spanje mijn geestdriftigen groet. Spanje is gered. De provinciën An- dalusie, Valencia, Valladolid, Burgos, Arragon, de Canarische eilanden en de Balearen hebben zich in geestdrift met ons vereenigd. Slechts Madrid maakt een uitzondering. Wij mar- cheeren op, want het vaderland eischt het". Generaal Franco zou een plechtigen in tocht te Ceuta houden. Hij heeft de bevol king opgeroepen, hem een enthousiaste ont vangst te bereiden. Wisseling van kabinetten. Gistermiddag is de Spaansche re geering afgetreden, doch de voorzitter van de Cortes, Martinez Barrio, heeft onmiddellijk een nieuw kabinet ge vormd, dat eenige uren later door een ministerie-Giral werd vervangen, hetgeen volgens de regeeringsverkla ring, „een duidelijk naar voren bren gen van den strijd tegen het fascis me" beteekende. In den loop van den middag werd per radio bekend gemaakt dat de onderwerping der rebellen voortschrijdt. ,.De opstandelin gen te Malaga en Barcelona hebben zich aan de wettige autoriteiten overgegeven. Te San Sebastian, waar opstandelingen zich meester van de stad hebben trachten te maken, is de normale toestand hersteld. Geruchten, dat troepen uit Segovia en Locrono naar Madrid oprukken, zijn absoluut onjuist. De soldaten der opstandige troepen hebben, zoodra zij kennis kregen van de door den president der republiek onderteekende decreten hun chefs verlaten en zich bij de wettige over heid aangemeld, teneinde de wapenen op te nemen voor de republiek. In Barcelona ise de rust volledig hersteld. Te Melilla zijn de op standelingen volkomen op de vlucht. Een groot aantal hunner wijken naar Fransch gebied uit, waar zij onder bewaking worden gesteld. Het volk moet rustig en op zijn hoede blijven. De regeering onderdrukt geleidelijk de haarden van opstand. Over enkele uren zal het herstel der wettige toestanden een feit zijn geworden" Opstandelingen in Spanje geland. Een aantal troepen uit Marokko is te Cadiz gedebarkeerd en begaf zich naar Sevilla. Zij waren voornemens zich aan te sluiten bij de troepen van het garnizoen Sevilla alvorens naar de hoofdstad op te trekken. Uit Gibraltar wordt gemeld dat een kanonneerboot der opstandelingen tusschen het strand van Algeciras en Le Linea dwars voor anker is gaan liggen. Met een eerste salvo van vijf kanonschoten werd de regeeringstroe- pen duidelijk gemaakt, dat zij zich moesten overgeven aan de Marokaan- sche troepen. Bij het tiende schot wer den op alle kazernes en openbare ge bouwen van Algeciras witte vlaggen geheschen. In de geheele streek ten Noorden van Gibraltar heeft men zich aan de rebellen overgegeven. Tal van Amerikanen en Engelschen zijn te Gibraltar uit Spanje aangekomen. Hun auto's droegen vele sporen van kogels. De Britsche autoriteiten stonden de Britsche onderdanen niet toe uit Gibraltar te ver trekken. Op het oogenblik bevinden zich honderden uitgeweken Spanjaarden in Gi braltar benevens een aantal Engelsche ge zinnen, die gewoonlijk op Spaansch gebied verblijf houden. Officieel wordt te Gibraltar meegedeeld, dat de torpedojagers Whitehall en Wild Swan opdracht hebben gekregen, te Gibraltar te blijven ter bescherming van de Engelsche be langen. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen: dat te Malaga onlusten zijn uitgebroken. Verscheidene huizen zouden in brand gesto ken zijn. Meer dan 2000 personen zijn naar Gibraltar gevlucht. Hevige burgeroorlog in Zuid-Spanje. Hedenmorgen wordt uit Gibraltar gemeld, dat de Marokkaansche troe pen van het vreemdelingenlegioen thans de overhand hebben in alle na bij Gibraltar gelegen Spaansche ste den, waar de kanonnen vuren op de nog hardnekkig verzet biedende com munisten en syndicalisten. Te Gi braltar kan men de schoten duidelijk hooren Er zijn talrijke dooden gevallen en honder den personen zijn gewond. Bijna 3000 perso nen, velen in lompen gehuld, zijn naar Gibral tar gevlucht. Talrijke inwoners van La Linea zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Gibraltar opgenomen. Onder de slachtoffers van den opstand bevindt zich een Britsch on derdaan. Damtzïg. De regeering van Danzig heeft op grond van de machtigingswet van 1933 een aantal maat regelen getroffen tot handhaving van open bare orde en veiligheid. De nieuwe maatregelen omvatten o.a. het volgende: Vereenigingen zullen ook dan ontbonden kunnen worden, wanneer de leden met mede weten van het bestuur berichten verspreiden, die de staatsbelangen schaden. Deze bepaling heeft niet slechts betrekking op de publicatie van dergelijke berichten, maar ook op het doorgeven hiervan aan politieke instanties. Maatregelen van de politie zijn voortaan niet meer ondergeschikt aan onderzoek door de justitie. Dit heeft betrekking op politiebepalingen inzake het recht op vergaderen en vereenigen, het persrecht, het bezit van wapenen en de „Schutzhaft". De maximum-duur van de „Schutzhaft" wordt verlengd van drie weken tot drie maanden. De regeering van Danzig heeft tenslotte een verbod uitgevaardigd op het Joodsche ritueele slachten. Groote beroering te Genève. De berichten uit Danzig, volgens welke de Grondwet feitelijk is opgeheven, hebben te Genève groote beroering gewekt. Zoodra een rapport van den hoogen com missaris van den Volkenbond zal zijn binnen gekomen, zal de secretaris-generaal van den Volkenbond zich in verbinding stellen met den voorzitter van den Volkenbondsraad Eden, die omtrent de te nemen maatregelen overleg zal plegen met de commissie, bestaande uit de drie vertegenwoordigers resp. van Frankrijk, Enge land en Portugal, die in de jongste raadszitting de taak is opgedragen de ontwikkeling van den toestand te volgen en eventueel den Raad te doen bijeenroepen. (A.NJ?.) (Adv. Ingez. Med.) Volgens inlichtingen uit parlemen taire kringen zou de regeering niet on genegen zijn zekere koloniale conces- cies aan Duitschland te doen, maar niet voordat dit land een nauwkeurige en definitieve Europeesche regeling heeft onderteekend. Over den aard der concessies is niets bekend, maar men veronderstelt dat het de koloniën aan de golf van Guinea (Afrika) betreft. Hier over zal echter niets onthuld worden, alvorens ernstig uitzicht op een Europeesche regeling, Duitschland inbegrepen, bestaat. In een te Bidfort-on-Avon gehouden rede verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Eden, dat het doel der Britsche politiek is, te komen tot een Europeesche regeling. Niemand moet denken, aldus Eden, dat, om dat wij vurig den vrede wenschen, dit feit de gelegenheid zal bieden om ons ertoe te bren gen, directe en vitale Britsche belangen prijs te geven. Meermalen is duidelijk uiteengezet, dat Groot-Brittannië in sommige deelen van Europa speciale beiangen heeft, op het punt waarvan het zich heeft verplicht, bepaalde garanties te handhaven. Baldwin spreekt te Cardiff. In een te Cardiff gehouden rede, zeide mi- nister-president Baldwin o.a.: Wij zijn een volk, dat niet gemakkelijk te begrijpen is, doch een volk, dat den vrede bemint, wil en zoekt en dat niet gemakkelijk geprovoceerd wordt, doch wij zouden tot den laatsten man vechten, indien eenig volk ter wereld onze vrijheden met voeten zou willen treden. Generaal Tsjen Tsji Tang, de lei der der opstandige troepen is op een kanonneerboot naar Hongkong ge vlucht. Troepen en vliegtuigen van Kanton deser- teeren in grooten getale.. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat te Kanton de rust is weergekeerd. Een poging van de in de nabijheid staande Kwangsi-divisies, om de stad te bezetten, is door den Kwantoeng-troe- pen verijdeld. Volgens een officieel bericht is de Nanking-regeering voornemens, in Kwangtoeng onverwijld financieele hervormingen tot stand te brengen. Het bankbiljetten-stelsel der centrale bank van China zou dan ook voor Kanton gelden. SJANGHAI, 20 Juli (Reuter-A.N.P.) Naar uit Tsingtao wordt gemeld, vreest men io Noord-China ernstige politieke verwikke lingen, aangezien te Fanfgtze in Sjantoeng opnieuw een Japanner door een onbekend ge bleven dader is doodgeschoten. De Japansche consulaire politie heeft zich vanuit Tsingtao in allerijl naar de plaats van het misdrijf be geven. Turkije krijgt toestemming tot hermilitarisatie De Zee-engten-conferentie te Montreux, heeft den definitieven tekst van de nieuwe conventie inzake de zee-engten aangeno men. De conferentie heeft eveneens haar goed keuring gehecht aan den tekst van een spe ciaal protocol, krachtens hetwelk Turkije van Maandag af de bevoegdheid heeft, de zee engten te hermilitariseeren. Italië heeft verklaard, dat het in deze kwes tie zijn volledige vrijheid van handelen be houdt. Een der beroemdste danseressen van onze eeuw. De beroemde Spaansche danseres „La Argentina", is Zaterdagavond aan een hartverlamming te Bayonne in Zuid- Frankrijk overleden. Met La Argentina verdwijnt een der be roemdste, zoo niet de beroemdste danseres van onze eeuw. Zij was geboren te Buenos Aires uit een Castiliaanschen vader en een Andalusische moeder. Haar ware naam was Antonia Mercé. Haar kunst, die als een d'oor het ballet ver edelde volksdans beschouwd kan worden om vat zoowel de „danses nobles" als de zigeu nerdansen. Zij was de lieveling van het publiek en meermalen ook is zij in Nederland voor altijd uitverkochte schouwburgen met groot succes opgetreden. Nog in het afgeloopen winterseizoen is La Argentina in onze stad opgetreden en door velen bewonderd. Ontstellende gebeurtenis te Saint Tropez. Uit Parijs. In de badplaats Saint Tropez heeft zich een ontstellende gebeurtenis af gespeeld. Een in de haven liggend jacht was in brand geraakt en ook de omliggende zeilbooten wer- Strengere maatregelen tot bescherming van den Koning? Ruim 100 getuigen van den aanslag op Ko ning Edward hebben gevolg gegeven aan den oproep der autoriteiten van Scotland Yard met het oog op het feit, dat de verdachte Mac Mahon Vrijdag a.s. voor den politierechter zal verschijnen. Hij bevindt zich thans in het ziekenhuis van Brixton-gevangenis en is in observatie. Scotland Yard onderzoekt thans de kwestie van 's Konings bescherming bij toekomstige openbare plechtigheden. Men verklaart, dat hoewel de aanslag een zuiver zelfstandig ge val is en niets met oproerige beweging te maken heeft, waarschijnlijk toch maatre gelen getroffen zullen worden, om de be scherming van den koning te versterken. ZEILJACHT DOOR KRUISER AANGEVAREN Mislukte week-end-tocht. Zaterdagmiddag is op den Amstel onder de gemeente Ouderkerk het zeiljachtje „Rio" van den heer van Weeren uit Amsterdam, die op weg was naar Uithoorn, waar hij het week end wilde doorbrengen door den motorkruiser ser van den heer Roos uit Amsterdam aange varen. Met een geweldigen slag stootten de schepen op elkaar met het gevolg dat de „Rio" kapseisde en de bemanning, de heer Van Wee- ren en diens echtgenoote, te water raakte. Zij konden zfch evenwel zwemmende nog redden. De kruiser had geen noemenswaardige schade opgeloopen en kon de reis weer voortzetten. Het zeilscheepje werd zwaar gehavend op den wal getrokken. De bestuurder van de motorboot zou niet voldoende acht hebben gegeven op de zeil boot en niet, zooals wettelijk voorgeschreven is, uitgeweken zijn voor een laveerend zeil schip. DINSDAG 21 JULI 193G. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-uitzcnding. 6.307.00 R.V.U. 8.00 Gram. platen; 10.00 Morgenwijding. Gram. platen. 10.30 De Octophonikers. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.20 Or gelspel. 1.00 Gram. platen. 1,15 Omroeporkest. In de pauze: Declamatie. 3,15 Gram. pl., 4.05 Piano-recital. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het AVRO-Aeolian-orkest 6.30 Vliegles. 7.00 Dansmuziek. 7.45 Per fiets door Nederland. 8.00 Berichten A.N.P. Mede- deelingen. 8.15 Gevar. programma m.m.v. or kest en solisten. 10.30 Gram. pl., 11.00 Berich ten A.N.P.. 11,1012.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301 M. KRO-uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.00—9.15 ep 10.00 Gram. pl., 11,30—12.00 Godsd. halfuur. 12,15 Gram. pl. 2.00 Vrouwen uur. 4.00 KRO-orkest. 4.00 HIRO. 5.10 KRO- orkest. 5.45 Felicitatie-bezoek. 6.00 KRO-Me- lodisten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over luchtbescherming. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Be richten A.N.P. Mededeelingen 3.10 Gram. pla ten. 10.Sted. orkest, Maastricht. 10.30 Be richten A.N.P. 10.35 .Gram. pl. 10.40 Sted. or kest Maastricht. 11.1512.00 Gram. pl. DROITWICH, 1500 M. 11,20 Orgelspel. 11.50 Gram. platen, 12,35 BBC-Northern-orkest en soliste. 1,50 Het Frank Walkeroctet, 2,35 Gram. pl. 3.20 Jack Wilson's kwintet. 4.05 Gram. platen. 4.50 Het Hungaria Zigeuner-orkest. 5.35 John Reyn- der's orkest. 6.2Ó Berichten. 6.50 Orgelspel. 7.30 Voordracht. 7.45 Revueprogramma. 8.20 Bruckner-concert. 10.05 Berichten. 10.35 Les lie Bridgewater's kwintet met soliste. 11,35— 12,20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7,20 8.20 Gram. platen. 11,20 Orkestcon cert. 2,50 Gram. platen. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Radiotooneel met muziek. 11.0512,35 Dans muziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Populair concert. 8.20 Blaasconcert. 9.20 Gram. platen, 10.20 Ferdy Kauffmann's orkest. 11,20 Kamermuziek, 12,20 Hans Bund's orkest en solisten. 2,20 Gevar. concert. 3.20 Kamermuziek. 4.20 Gram. pl., 5.20 Populair concert en dansmuziek. 6.50 Piano-recital. 7.20 Blaasconcert. 8.301,15 Zie Deutschlandsen- der. BRUSSEL, 322 M. 9.20 Gram. platen. 11.35 Salon-orkest. 12,20 Dansmuziek. 1.30 Omroeporkest. 2.20 Max Alexy's orwest, 3.50 P. Godwin's orkest 4.50 Zang. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gram. platen. 7.20 Zang. 8.20 Hoorspel. 9.20 Symphoniecon- cert. 11.00 Gram. platen; 11,2012,20 DansJ muziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gram. platen; 10.20 Salon-orkest. 11.20 Gram. platen; 12,20 Omroeporkest; 1,30 Om- roepdansorkest. 2.20 Gram. platen. 4.20 Orgel concert 3.50 Gram. platen 4.35 Salonorkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Sonateconcert. 7.20 Gram. platen. 8.20 Radio-tooneel. 9.20 Sym- phonieconcert. 11.00 Gram. platen. 11.2012,20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Omroep-amusementsorkest met solisten. 9.20 Het groote Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.35 Olympisch nieuws. 10.501,15 Dansmuziek en populair concert. Thijs kijkt verbaasd naar dat zonderlinge tooneeltje en het duurt nog even voor hij alles duidelijk kan verstaan. „Och, help me alsjeblieft, brave beer," zegt het bloempje. „Ik zit hier tusschen de rotsen in en kan hier onmogelijk behoorlijk leven. Ik ben hier als zaadje neergevallen en opgegroeid, maar ik blijf hier tusschen het gesteente maar een armzalig plantje. Doe me een plezier en zet me op een andere plaats neer." Als Thijs wat van zijn verbazing bekomen is, loopt hij op het bloempje toe, graaft het voor zichtig uit en plant het over naar een vruchtbaarder plekje. Daarna begint plotseling het vogeltje te spreken.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2