Binnen twaalf uur., BEVERWIJK Concours „Zanglust". 19 koren zingen. Het laatste feestconcert van „Zanglust". M'ASNDA'G 20 JU 1:1 19 36 Na het ongeval te Beilen. Toestand van de beide gewonden bevredigend. Centraal vredesbureau geopend. FEUILLETON Koorzang van goede kwaliteit, ook in de lagere afdeelingen. De Z.W. zomerstorm deed 's morgens reeds voor het slagen van den tweeden concours- Zondag van het mannenkoor „Zanglust" het ergste vreezen. Reeds in de afgeloopen week werd het terrein met de tenten door het van de kook zijnde weer geteisterd en ook deze middag voorspelt weinig goeds. De middag wedstrijd, die bijna een uur te laat aanvangt, heeft nog maar weinig belangstelling, behalve dan van de mededingende koren, die in flinken getale het Duin wij kterrein vullen. Ook nu is de afwerking van het programma niet wat men vlot noemen kan en dit is van het standpunt van den bezoeker of deelnemer beschouwd een ernstige tekortkoming van dit zoo interessante concours. Ook nu bestaat de jury uit de heeren Jan Wagenaar, Utrecht Gerard H. Boedijn, Hoorn en H. van Dijk, Beverwijk. De burgemeester, mr. Scholtens, woonde de middagconcerten bij, evenals de beschermheer, mr. Moens. Derde afd. Mannenkoren. Te bijna 2 uur wordt met deze afd. begon nen. Eerste is „Onze Gezellen", Beverwijk, dat onder Lou Tervoort's directie aarzelend de eerste strofe van Avondvrede inzet. De ge volgen blijven dan ook niet uit, want de stem ming komt leelijk in gevaar, ook al doen de tenoren hun best de gevolgen te herstellen. De opvatting lijkt ons sentimenteel. Materiaal klinkt goed in het unisoni-zingen, waar de bassen effectvol werk doen. Beati Mortui is beter; eerste bassen klank nog veredelen in de soli; keurige uitspraak; op toon en nuance. De Racing Zangers, Haarlem heeft op 't ver plichte nummer wel een gezonderen kijk. Jan Hensen, die zelf weet wat zingen is, heeft een klein koor staan, dat in het vrije nr. een ac ceptabele klank ontwikkelt, maar 't verpl. nr. daarmede niet aanvullen kan. Uitslag: Onze Gezellen, Beverwijk met 297.5 punten 2e prijs. Racing Zangers, Haarlem met 286 punten 2e prijs. Eerste afd. Gemengde Koren. Een zestal koren betwisten elkander het hoogste aantal punten. Er wordt over het ge heel genomen uitstekend gezongen. Sicking met het groote koor St. Caecilia maakt van het verpl. werk een fraaie, klankrijke vertolking. De geestige vondsten van den auteur doet de dir. alle recht wedervaren; hoogst muzikaal vnl. van tempo. Zoek het Licht biedt het en semble een mooie kans als de flankeering van de evenwichtige registers ten toon te spreiden. Het socialistische koor Ontwaakt (dir. C. Boon) maakt met het verpl. nr. een nogal vlakken indruk, zoowel van klank als van op vatting. Kees van der Linden's De Stal lijdt aan ditzelfde euvel; op toon. Zang en Vriendschap uit Wieringen heeft onwelluidend materiaal staan; ook de uit spraak is niet je dat. Dir. Hovenier heeft echter een muzikalen kijk op het geval, maar kan daarmede de tekortkomingen van het ensemble niet voldoende aanvullen. Salve Regina is beter ingezongen, op toon en soepeler in sopr. en tenoren. Santpoort is vertegenwoordigd door Vox Humana met Johan Brands, dat het verpl. werk gezond, krachtig en stevig gerhythmeerd zingt. Soepel en vol klank is dit ensemble, dat in afscheid in de middensatz niet zwevingsvrij was (stijgende linkerzijde). Licht van Wierts is nog boeiender van uit voering; in de puntjes afgewerkt en muzikaal, maar niet streng zuiver. Leo Pielage laat met St. Caecilia Krommenie het opgelegde werk in geheel andere opvatting zingen dan Sicking en Brands; o.i. stijver en stugger; ook treden eenige sopr. solistisch op; het vrouwenkoor kan nog stabieler. Exaudi Deus is rhythmisch vrij van opvatting, maar scherp op toon en correct van uitspraak. Harmonie, Wormer mag eveneens gehoord worden, al is de opvatting van Frits Uitten- boogaard niet volmaakt. Voorwaarts van Ol- man, een vrij oninteressante compositie, gaat hen vlotter af. Uitslag R.K. St. Caecilia, Wormerveer met 363 punten le prijs. Liedertafel Ontwaakt, Zaandam met 292.5 punten 2e prijs. Zang en Vriendschap, Wieringen met 297 punten 2e prijs. Vox Humana, Santpoort met 336.5 pun ten le prijs. R.K. St. Caecilia, Krommenie met 355.5 punten le prijs. Harmonie, Wormer met 338.5 punten le prijs. Het vrouwenkoor Morgenrood uit Hoorn weet onder leiding van J. W. Harmsen beslag te leggen op een lsten prijs met 328 punten. Sneeuw kan bewogener, maar het vrije Vere Lanquores zeer verdienstelijk; donkere contre- altstemmen ter dege geschoold materiaal. Uitmuntendheid Gemengd. Zongen op den eersten dag reeds 6 koren in deze afd. (Inter Nos uit Zaandam onder Leo Pielage was terecht de hoogste met 370.5 punten!) nu komen er nog 2 in uit, n.l. Cantabilé Delft (dir. J. J. v. d. Bos eft Onder Ons, Twisk (dir. D. Rademaker). Beide hebben een zware taak, de prestaties van Pielage te overtreffen. Twisk stijgt V2 toon in het le cou plet; slordigheden in maat, klank en articu latie doen het optreden geen goed. Delft is niet homogeen, stijgt ook in Speculo en zingt moeizaam. Het 6-stemmige Ave Verum van di Lasso, een zware maar waardevolle compositie, is daarentegen voornaam van ge halte. De uitslag valt dan ook gemakkelijk te ra den, al hadden we op eerste prijzen zeker niet gerekend: Cantabilé, Delft met 325 punten le prijs. Onder Ons, Twisk met 303.5 punten le prijs. De avond wedstrijd wordt ruim V2 uur later aangevangen met een viertal koren, die elkan der bekampen in de Eere afd. Gemengd. Het zijn Morgenrood, Hoorn (dir. J. W. Harmsen), D.O.S. Krommenie (dir. J. Mienes), St. Gregorius, Lisse (dir. W. J. Mizee) en De Volksstem, Assendelft (dir. G. Poel). Het op gelegde werk is Loots' Lentedauw. Hoorn is keurig in evenwicht, valt vooral op door de gave tenoren en sonore bassen in Lentedauw. Hodie Christus wordt vaardig en op toon gezongen, buigzame stemmen met degelijk tekstbegrip. Correcte directie. Krommenie is qua gehalte de mindere, ook maakt Lentedauw niet dien indruk, die Mienes anders eigen is. Dan heeft Licht meer inner lijke waarde, al zijn er aan het slot zwevingen; de gevaarlijke passage doet het koor zakken; dynamisch verzorgd Lisse's tenoren kunnen nog veel in klank verbeteren; de erescendi zijn matig; de tempi weinig varieerend. In vergelijking met In Speculo is Lentedauw als verpl. nr. toch zeker lichter. Met 't Vrije nr. wordt veel opgehaald; er is hoorbaar meer werk van gemaakt en het wordt teer en fijntjes voorgedragen; Is dit het ensemble van Lentedauw? Assendelft heeft een stevig vrouwenkoor staan (sopr.) en slaat een mooi figuur; zuiver en dynamisch in orde. Super Flumina zakt reeds in het adagio en zuiverheid komt ernstig in gevaar; men weet zich daarna echter te herstellen, maar niettemin komt het slot, hoe con anima ook gezongen, lager dan voorge schreven. Opvatting verschilt van de onze. Uitslag: Morgenrood, Hoorn met 344.5 pun ten le prijs. D.O.S., Krommenie met 369 pun ten le prijs. St. Gregorius, Lisse met 329 pun ten le prijs. De Volksstem, Assendelft met 341 punten le prijs. Uitmuntendheid Mannenkoren. Twee geduchte concurrenten verschijnen op het podium; IJmuidens Mannenkoor onder Henk J. Arisz en Haarlem's Zanggenot, dir. L. C. Keereweer. Vlaamsche Kermis van Jan Nie- land is in deze afd. verplichtend gesteld en met dit en Roeske's Zigeunerleven heeft IJ. M. het zeker niet gemakkelijk! De Kermis-inzet is frisch en schaterend en belooft veel. De IJmui- denaren zijn op dreef; de klank is rond en de lage regionen zorgen voor een warmen onder grond; Zigeunerleven is op toon, vol expressie; zakt even aan het slot der eerste strofe; bij „arbeid" wordt dit V2 toon; het einde komt echter op toon. Met algeheele overgave zingen de IJm., één met hun dir. Jammer van de slot frase, die er leelijk naast gaat en het ge halte aan schoonheid zeer inboeten doet. De oorzaak vindt men hieronder. Zanggenot boeit door een subliem tenoren- register en klare uitspraak. De Kermis is be- heerscht en grondig bestudeerd, 't Is een ge noegen naar dezen degelijken zang te luiste ren! Het is brilliant in al zijn schakeeringen. Het IJ. M., had vroegtijdig aangevraagd, het vrije nr. een V2 toon hooger te mogen zingen; dit werd op dezen avond plotseling geweigerd, zoodat hiermede veel van het keeren der kan sen verklaard wordt, omdat het oorspronkelijk toegestaan was. Uitslag IJmuiden's Mannenkoor met 302 punten le prijs. Haarlem's Zanggenot met 404.5 punten le prijs met lof van de jury. Eere afd. Mannenkoren. Morgenrood, Hoorn (dir. J. W. Harmsen) en Zang en Vriendschap, Hilversum (dir. L. C. Keereweer) strijden om de eer. Het verpl. werk is Herfst van Nico Verhoef. Hoorn is niet groot, maar weet een edelen klank te produceeren; de tenoren zijn ten op zichte van het zware gedeelte in de minder heid, maar beheerschen hun partijen. Aan het slot der Herfst, wanneer het op 't forte aan komt, gaat het mis. Heel jammer, want het begint zoo vol belofte. Populus Sion wordt stabiel en devoot ver tolkt; een knap optreden. De overgangen wor den buigzaam gemaakt; de dir. heeft het en semble geheel in de hand; metrisch o.k.; 1 toon gestegen. De beslissing verwondert velen zeer; men komt niet hooger dan 279 punten? Tweede prijs. Hilversum's vlotte zang weet een eersten prijs met 355 punten machtig te worden, als mede den extra prijs van het Nederl. Zangers verbond. Keereweer verwerft eveneens den dir. prijs en den prijs voor het hoogst aantal pun ten. Inter Nos, Zaandam wint den extraprijs in de afd. gemengde koren. Het concours, dat hiermede geëindigd is, stond qua zang op een hoog peil. Er is, voor het meerendeel ook in de lagere afdeelingen, uitstekend gezongen en uit het vertolken van de verschillende koorwerken bleek allerduide lijkst hoe de koorzang, het zij dan gemengd, vrouwen- of mannen-, met animo wordt be oefend. Meerdere ensembles hebben door de voorname uitvoering der composities terecht een ademloos luisterend publiek gehad, dat zijn groote waardeering dikwijls in een warm ap plaus uitte. Totdat het publiek tegen het einde verdween. Het was bijna 12 uur toen de uitspraak viel; dit zegt genoeg over het tempo! W. BEVERWIJKSCHE TEGEN IJMUIDENSCHE DAMMERS. Dinsdagavond zal in het clubgebouw van de Beverwijksche Damclub in café „Marktzicht" een massakamp plaats vinden tusschen de leden van de Damclub Beverwijk en een com binatie van de Damclub IJmuiden. Ongeveer 4C spelers zullen hieraan deelnemen. De aan vang is bepaald op 8 uur. Een prachtige muziekavond. Zaterdagavond werd op het feestterrein aan de Duinwijklaan het laatste feestconcert gegeven van de reeks muziekavonden, die wa ren georganiseerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Mannenkoor „Zanglust". Het is een prachtige muziekavond geworden, in de eerste plaats dank zij het schitterende musiceeren van de Harmonie kapel „De Eendracht" uit Velsen, die onder leiding van haar dirigent Gerard H. Boedijn op schier feillooze wijze een vijftal voorname composities uitvoerde. Dit voorbeeld stimu leerde blijkbaar de overige medewerkenden aan dit concert, want het Mannenkoor „De Eendracht" uit Velsen, het Doopsgezind Zang koor en het Mannenkoor „Zanglust" allen uit Beverwijk hebben op dezen avond voortreffe lijk werk geleverd.'tWas daarom zeer te betreu ren, dat de belangstelling voor dezen mooien avond niet veel grooter was. De Harmoniekapel „De Eendracht" opende het programma met de Marche Frandioso Gammatique van den dirigent. Van stonde af aan had de Eendracht door haar voorname wijze van musiceeren het publiek geboeid. Deze mooie marsch, uitstekend geïnstrumen teerd en vol verrassende vondsten, hield reeds een belofte in voor het verdere deel van het programma, een belofte, die de voortreffelijk geschoolde musici volledig nebben ingelost. Na dezen veelbelovenden inzet van den avond volgde het dramatische openingsstuk „Oreste" van Sam Vlessing, dat de dirigent in voornamen stijl en met prachtige nuanceerin gen liet uitvoeren. Dat was ook het geval met het symphonische gedicht „Finlandia" van Si belius. Het publiek beluisterde in diepe stilte het prachtige ensemblespel en bewonderde het werk van de sonore bassen, de trombones, clarinetten en het hooge koper. Met veel lof moet ook 't werk van den paukenist worden genoemd. Na het spelen van dit muziekstuk werd Boedijn en zijn musici een langdurige ovatie gebracht. Het Mannenkoor „De Eendracht", belang rijk versterkt met materiaal van „Zanglust" zong hierna onder leiding van den heer H. van Dijk achtereenvolgens „Morgen Idylle" van Isr. J. Olman, „De liefste Plek" van Löser en „In Epiphania Domini" van Neumann. Het stemmenmateriaal van „De Eendracht" is niet van die kwaliteit als van „Zanglust", maar toch wist dirigent Van Dijk zeer bevre digende resultaten te bereiken. Vooral Neu mann's compositie genoot een zeer verzorgde uitvoering met een mooie climax aan het slot. Het Doopsgezind „Zangkoor" zong zeer fraai „Trost" van E. Ruh, met een mooi ge zongen sopraansolo van Mevr. Suyck-Schik en daarna het moeilijke „Ellen" van Olman, dat toch zeer goed gezongen werd en tenslotte „Motette" eveneens een compositie van Ruh. Het koor oogstte een welverdiend succes. Ook „Zanglust" liet het publiek dezen avond nog eens genieten van goeden man- nenzang. Dit koor zong, goed gedisponeerd als het blijkbaar was, op fraaie wijze „Groot is de Heer" van Roeske en daarna met veel bra voure de Fransche compositie „Les Martyrs aux arènes" van De Rillé. De luisteraars stelden dit optreden van de jubileerende vereeniging op hoogen prijs en beloonde haar met een hartelijk applaus. Dan was weer de beurt aan de Harmonie kapel „De Eendracht", die op schitterende wijze de vierdeelige „Scènes Bohémiennes" van Bizet ten gehoore bracht. Een buitenge woon goede uitvoering van de ouverture „Tannhauser" van R. Wagner bracht het pu bliek in verrukking. Boedijn liet de mooie ouverture op brillante wijze uitvoeren, met talrijke prachtige facetten. In dit werk kre gen alle groepen van de bezetting gelegenheid tot schitteren. Prachtig van klank het bas- register, uitstekend werk van clarinetten en hoog koper, phenomenale trombones, soepel, gesoigneerd spel van de middenstemmen, kortom het was een bijzonder genot dit musi ceeren te beluisteren. Wederom hadden de dirigent en zijn man nen een langdurige hulde in ontvangst te nemen. „De Eendracht" besloot met de marsch „The Great Little Army" van Alford en gaf daarna nog op dringend verzoek een herhaling van den marsch van den dirigent, waarmede ook het programma geopend was en ook nu was het succes zeer groot. Hiermede was aan dit mooie concert een einde gekomen. De voorzitter de heer Blaauw heeft onder luide instemming namens „Zang lust" aan de optredende vereenigingen dank gebracht voor haar medewerking. HET OPENLUCHTSPEL „KENNEMERLAND'S GLORIE". Met het naderen van de V.V.V.-feestweek nemen ook de voorbereidende werkzaamheden in belangrijke mate toe. De repetities voor de opvoeringen van het Landsspel „Kennemerland's Glorie" zijn in vollen gang. Op de Woensdagavonden wor den in de bovenzaal van hotel „Oud Meeren- stein" de zangrepetities gehouden. Nu het concours van 't mannenkoort „Zanglust" tot het verleden behoort mag verwacht worden, dat de zangeressen en zangers, die aan het landsspel hun medewerking zullen verleenen, in de nog resteerende weken de repetities niet zullen verzuimen. Het orkest, dat is samen gesteld uit leden van de Beverwijksche Har moniekapel, heeft de mooie muziek van Jos. de Klerk ingestudeerd, zoodat a.s. Woensdag een groote repetitie voor koor en orkest wordt gehouden. De opvoeringen van het Landsspel zijn tij dens de feestweek vastgesteld op Zondag 16, Woensdag 19, Zaterdag 22 en Zondag 23 Augustus, telkens des middags om 3 uur. De honderden deelnemers aan de stertoch- ten voor auto's, motorrijwielen, fietsen, wan delaars en ruiters, die op de beide Zondagen van de feestweek Beverwijk zullen bezoe ken, zijn tegen gereduceerde prijzen in de gelegenheid gesteld, de voorstellingen van „Kennemerland's Glorie" bij te wonen. DE A.S. WETHOUDERSVERKIEZING. Vrijdagavond hebben de raadsfractie van de R.K, Staatspartij en van de S.D.A.P. een bespreking ten raadhuize gehouden over de benoeming van de wethouders, die in de eerste vergadering van den nieuwen gemeen teraad aan de orde zal komen. Zooals wij reeds berichtten was reeds door beide groepen tot insensieve samenwerking besloten. Naar wij vernemen hebben de giste ren gevoerde besprekingen nog niet tot resul taat geleid. Van de zij der der R.K. Staatspartij zijn enkele verlangens kenbaar gemaakt, waar aan eventueel zal moeten worden voldaan om tot overeenstemming te komen. De S.D.A.P. had op haar beurt ook eenige wenschen. Beide fracties kwamen overeen deze wen schen en verlangens in eigen kring te bespre ken en te trachten tot elkaar te komen. Zij zullen op Dinsdag 28 Juli de gemeenschappe lijke besprekingen voortzetten. BEVORDERING VAN WERKVERRUIMING EN WERKVERSCHAFFING. Donderdagmiddag zal ten raadhuize een vergadering worden gehouden van de inter communale commissie tot bevordering van werkverruiming en werkverschaffing in den kring Beverwijk. In deze commissie wordt de commissie ge ïnstalleerd. Tevens zal een voorzitter worden aangewezen. In de commissie zullen zitting hebben ver tegenwoordigers van de gemeenten Aker sloot, Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Lim- men en Uitgeest, benevens personen uit de daarvoor in aanmerking komende bevolkings groepen. UITZENDINGEN NAAR ZEE. De Christelijke Vereeniging „Vacantiebezig- heden" zal op Maandag 27 Juli een begin ma ken met de dagelij ksche uitzendingen van kinderen naar het Wijk aan Zeesche strand. DE BEVERWIJKSCHE EXPORTVEILING SLOOT HET AARDBEIENSEIZOEN. Vrijdag is bij de B.E.T. de laatste aanbeien- veiling in dit seizoen gehouden. Op dezen laatsten dag was de aanvoer slechts 2876 K.G. met een gemiddelden prijs van 21.96 per 100 K.G. De totale aanvoer was aan deze veiling 960.193 K.G. met een opbrengst van 132.582. Vorig jaar waren deze cijfers 766.335 K.G.. Ondanks deze kleineren aanvoer was de op brengst belangrijk hooger, n.l. 148.597. De Vereenigde Veilingen zullen de volgende week de laatste aardbeienveilingen houden. COLLECTE VOOR HERWONNEN LEVENS KRACHT. Do jaarlij ksche speldjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht zal alhier op Zater dag 15 Augustus worden gehouden. VOETBALLENDE SLAGERS. Hedenavond wordt op het Kennemer ter rein een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Beverwijksche en IJmuidensche slagers. Voor IJmuiden komen uit Overzier, doel, Israël, N. van Leeuwen, Oost, Schoorl, Egge- raad, Schoen, Hogkstra, W. van Leeuwen, Webbe en Bol. Intrede van den waarnemend-burgemeester. Zaterdagmiddag om 3 uur is de raad van Beilen opnieuw in spoedeischende vergade ring bijeengekomen onder leiding van den door den Commissaris der Koningin aange wezen waarnemend burgemeester, den heer K. Gerrits, burgemeester van Smilde. De raadszaal bood nog steeds hetzelfde sombere beeld. Met rouwfloers omhangen, brandden de lampen. Aan den kop van de groene tafel, waar anders het college van B. en W. zetelde waren nieuwe stoelen bijgeplaatst. Aan de rechterhand van den burgemeester stond de voorzitterszetel, die leeg bleef en leeg bleven ook de plaatsen van de overige leden van het college. De heer Gerrits zeide in zijn toespraak o.m.: „Donkere schaduwen zijn gevallen over het gemeentelijk leven van Beilen en het is met diepe ontroering, dat ik gedenk, dat de ramp van 16 Juli 1936 oorzaak is. dat ik thans in deze kwaliteit in uw midden ben. Gaarne wil ik mij aansluiten bij de tref fende woorden, die het oudste lid in jaren in uwen raad eergisteren heeft gesproken. Er is een schok van ontroering gegaan door de ge meente Beilen en verre daarbuiten. Na burgemeester Froentjes en wethouder Eleveld te hebben herdacht, vervolgde de heer Gerrits: „Met groote dankbaarheid kan ik mtdedeelen, dat de toestand van de heeren van dien aard is, dat mij hedenmorgen gele genheid kon worden gegeven hen te bezoeken en even met hen te spreken. De taak, die mij thans is opgedragen, is voor mij uitermate moeilijk. Ik roep allen uw clementie en mede werking in, in het belang van de gemeente Beilen." Middelpunt van de stroomingen der ver schillende vredesbewegingen. Mr. Anthony Dick, die de revolver uit de hand sloeg van den man, die vorige week een „aan slag" op den Engelschen Koning heeft gepleegd, werd door collega's hartelijk toegejuicht.belemmert!' In het Vredeshuis aan de Laan van Meer- dervoort te 's-Gravenhage heeft Zaterdag middag de opening plaats gehad van het Centraal Vredesbureau, dat als gevolg van de samenwerking met verschillende organisaties op vredesgebied is gesticht. De voorzitter van de stichting centraal vre desbureau, mr. M. J. van der Flier, begroette de aanwezigen en wees op het gelukkige re sultaat, dat dank zij den arbeid der contact commissie is bereikt. Het bureau vormt voort aan het centraal apparaat als krachtpunt van de stroomingen der verschillende vredesbewe gingen. Ds. Hugenholtz heeft met enkele woorden er zijn vreugde over uitgesproken, dat zijn arbeid in 1925 begonnen en langzamerhand uitgegroeid, thans in deze stichting met goe de hoop voor de toekomst kan worden voort gezet. Drs G. J. de Voogd, directeur van het Cen traal Vredesbureau, heeft hierna de aanwe zigen een verklaring geggeven van al hetgeen tot den arbeid van dit bureau behoort en zijn volle medewerking toegezegd om dit aan het door de oprichters gestelde doel te doen beantwoorden. PROTEST TEGEN HEFFING OP OLIE EN SPIJSVETTEN De afdeelingen 's-Gravenhage, de vereeni ging Maasstreek, de vereenigde Vischwinke- liers te Amsterdam, en de afdeeling Nijmegen alle aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Vischwinkeliers, zonden aan den minister van Landbouw en Visscherij protesttelegram men tegen de verhoogde heffing op olie en spijsvetten, omdat bedoelde heffing wederom de bedrijfslasten verhoogt en den vischafzet Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 26) Maar Freddy was niet in staat een redelijk voorstel te doen. Hij besteedde de volgende minuten met aan zijn nieuwen bondgenoot een kort en haastig verslag te geven van alles was er gebeurd was. De detective luisterde aandachtig en aan het einde van het verhaal bleef hij eenigen tijd in gepeins verzonken. Toen zei hij „De voornaamste punten waarmee we reke ning moeten houden, zijn de volgende: Eerst die arme kerel hier." Hij keek naar den werkman. „Ongelukkiger wijze kunnen we hem niet meer helpen. Maar natuurlijk, die nieuwe misdaad geeft ons een reden te meer om in deze zaak met groote voortvarendheid te werk te gaan. Ten tweede is er Barlow." „Wie is Barlow?" vroeg Freddy. „De man, dien u gedood hebt en die dat lot ten volle heeft verdiend. En wettelijk gespro ken handelde u in zelfverdediging. „Maar hij hield even op, toen hem een gedachte in- biel. „Als hij nu eens niet dood is?" „Groote goedheid daar heb ik nooit aan gedacht!" hijgde Freddy. „Maar hij moet wel dood zijn!" „Nu, we zullen er ons van overtuigen. Ten derde Riggs, Dat is de beul, dien u in het huisje hebt achtergelaten. Ten minste, dat maak ik uit uw beschrijving op. Het was ver standig van u om dat briefje achter te laten. Het zou wel eens van buitengewoon nut kun nen zijn." „Als iemand het vindt," opperde Freddy. „Het komt me voor, dat iemand het wel zal moeten vinden", antwoordde de detective.„Ik kan me nauwelijks voorstellen, dat die reve rend van u niet naar het huisje zou terug- keeren, na bij de politie te zijn geweest, of dat hij in elk geval iemand gestuurd zou hebben. Tusschen twee haakjes", eindigde de detective. „Mijn naam is Trent. En de uwe?" loopen voordat ze weten waarheen ze ioopen". ongeduldig voor. „Verliezen we geen tijd?" „We hebben nog geen seconde verspild," klonk het beslist. „De menschen, die tijd ver morsen, zijn die, welke beginnen hard te- loopen. voorat ze weten waarheen ze loopen." „U hebt volkomen gelijk!" moest Freddy toegeven. „Maar dat theoretiseeren werkt op mijn zenuwen." „Wordt alsjeblieft niet sentimenteel", ad viseerde de detctive. „Toen ik uit den trein gewipt werd, werd ik ook niet sentimenteel. Mijn hoofd zat wel is waar vol flikkerende, stekende vlammetjes, maar ik hield me voor: „Houd je kalm en gebruik het beetje hersens dat je nog over hebt. Ik ben zelfs niet na.ar het politiebureau gegaan. Ik kon mijn ver stand niet vertrouwen één verkeerde zet en ons plan lag in duigen! Waarachtig, mijn hoofd draaide rond. En nog." Weer hield hij een oogenblik op met spreken en Freddy keek hem bezorgd aan.. Voor het eerst realiseerde hij zich, wat de detective doorstaan had en wat een ijzeren zefbeheersching hij aan den dag had gelegd. Na enkele oogenblikken ver volgde Trent: „Ik kwam tot het besluit dat het het beste zou zijn, de dingen hun beloop te laten hebben, en mijn eigen spoor te vol gen: het stukje papier, dat ik Jarvis afgeno men had." „Dat", concludeerde Freddy, „zou de ras- Londenaar wel wezen". „Ik wilde naar het daarop vermelde adres gaan", zette de detective zijn mededeelingen voort." Daarom zocht ik een dokter op. die me een beetje oplapte en me zijn motorfiets, leende. Drommels, wat een rit in dat onweer. Nu, ik ben er toch gekomen!" Met een zucht ging hij plotseling zitten en sloot de oogen. Maar toen Freddy op hem toekwam, opende hij ze weer en glimlachte. „Maak je niet ongerust. Maar denk er om, dat we niet heelemaal twee menschen zijn. Hoogstens anderhalf." „Wilt u misschien even rustig gaan zitten, terwijl ik rondkijk?" stelde Freddy voor. „Dat kunnen we direct beter samendoen", meende Trant. „Maar laat me eerst mijn re constructie ten einde brengen. Die reverend komt natuurlijk in het huisje terug, vindt uw briefje en gaat door hierheen. Maar hij zal wel een paar agenten mee naar het huisje genomen hebben. Dus we kunnen uitzien naar assistentie, zou ik zeggen!" Even een adempauze, toen: „U zegt dat uw wagen hier ergens in de buurt geparkeerd is?" „Ja, in een boschje". „Eigenaardig, dat ik heot niet gezien heb. Vraag me af of-ie er nog staat? We zullen er heen gaan. Maar laten we eerst naar Barlow kijken. Mogelijk komen we van Barlow iets te weten." „U bedoelt dat hij misschien niet dood is?" „Hij is waarschijnlijk wel dood. Maar de zakken van een doode kunnen soms spreken. Ga mee!" Hij stond op. Maar Freddy voelde een plot- selingen tegenzin tegen heengaan. „Wat met hem?" mompelde hij, naar den werkman kijkend. Trant keerde zich om, en keek thans ook naar den doode. „Wees gerust, Mr. Reeve, ik zal hem niet vergeten", sprak hij haast plechtig. „We gaan hem immers wreken." Plotseling knielde hij neer naast den werk man en bestudeerde diens onbeweeglijk ge laat. Hij bestudeerde het een heelen tijd en eenmaal raakte hij den levenloozen arm aan. Toen stond hij op, en terwijl hij naar de deur liep, zei hij zacht: „Niet alle flinke en dappere kerels op deze wereld zijn detectives". XXIX. IN DEN AFGROND. De maan kwam op. Een deel ervan slipte uit een groote zwarte wolk te voorschijn, toen Freddy en de detective de gang in kwamen; en deuren doemden uit de schaduw op, ver licht door het nieuwe bleeke licht. De atmos feer was bepaald spookachtig. „Hoe zit dat met die deuren?" informeer de Freddy. „Datzelfde vroeg ik me ook af", antwoord de de detictive. „Ik ben het heele huis nog niet door geweest.". „Dan was het misschien niet verkeerd om dat nu te doen?" meende Freddy. De detective knikte. „Ik was er mee bezig, toen ik tegen u opliep". (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5