HETNIEUWE AVONDBLAD De vischuitvoer naar Frankrijk opnieuw bedreigd. Sint Margriet. 2te JAARGANG No. 219 WOENSDAG 22 JULI 1936 IJMUIDEN. Fransche plannen voor verhooging van invoerrecht. Wat staat er te gebeuren? De Zilvervloot van Spanje. De werkloosheid. 1 Visscherijnieuws in een notedop. VELSEN IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—6 regels t 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelivigen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het comité van Fransche reeders heeft aan den onder-staatssecretaris voor dj; Handelsmarine, den heer Henri, Tasso, een memorandum doen toekcWen, dat verschillende wen- schen bevat, waarvan de uitvoering weliswaar in hooge mate ten goede zou komen aan den toestand, waarin de Fransche visscherij momenteel ver keert, maar dat voor de IJmuider export en al wat daarmede samen hangt 'n nieuwen slag zou beteekenen. Na de wensohelijkheid te hebben aange toond van een hernieuwing met staatssub sidie van de vloot, van de bescherming der teeltplaatsen tegen de puf visscherij, van or dening in productie en distributie, bepleit het comité eenige maatregelen die nieuwe moei lijkheden beteekenen voor de exporteurs van versche visch naar Frankrijk. Nieuwe belemmeringen. In de eerste plaats verdedigt het comité een verhooging van de invoer rechten. Voor tong wil het een recht geheven zien van frs. 400 per 100 K.G. Dit invoerrecht bedraagt thans frs. 100 per 100 K.G. In de tweede categorie wil 't onder- gebracht zien o.a. de volgende soor ten: Griet, hake, zeebaars, hammen en tarbot. Voor deze categorie zou een invoerrecht gelden moeten van frs. 200 per 100 K.G. bruto. Van de genoemde soorten betalen momenteel griet en tarbot frs. 100 per 100 K.G., hake, zee baars en hammen frs. 60 per 100 K.G. In de derde categorie komen dan alle niet genoemde soorten waarvoor een invoerrecht zou gelden van frs. 60, zooals ook thans het geval is. Het is zonder meer duidelijk, dat een eventueele verhooging van invoerrech ten met 300 pet. op tong, 100 pet. op tarbot en griet en van frs. 60 op frs. 200 voor hake, ham en zeebaars on overkomelijke moeilijkheden voor on zen export naar Frankrijk met zich mede zal brengen. De contingenteering. Betreffende de contingenteering schrijft het comité het volgende: De reeders zijn unaniem van meening, dat de contingenteering van den invoer van visch gehandhaafd dient te worden, daar zij de beste waarborg biedt ten opzichte der buiten- landsche concurrentie. Zij vragen bovendien om de momenteel van kracht zijnde contin genten te verminderen, zoodra de handels verdragen opnieuw zullen worden vastgesteld. De huidige contingenten, die in de maand October 1931 volgens de gemiddelde invoer der voorafgaande jaren zijn vastgesteld, zijn te groot voor de behoeften van de markt, gezien de vermindering der consumptie sedert dat tijdstip. Het is dus noodzakelijk de contin genten te herzien, rekening houdende met den plaats gehad hebbenden invoer gedurende de laatste twee jaren. Keuring voorgesteld. Het reederscomité stelt de regee ring eveneens voor alle geïmporteerde versche visch te keuren! Het is volgens haar onlogisch, dat ingevoer de visch niet gekeurd behoeft te worden, terwijl zulks wel het geval is met vleesch, conserven en zuivelproducten. (Volledigheids halve vermelden we, dat gekookte garnalen b.v., zooals ze uit Holland in Frankrijk ge ïmporteerd worden, ook reeds onderworpen zijn aan een keuring.) Het ontbreken van deze keuring brengt vol gens het reederscomité met zich mede, dat veel visch van inferieure kwaliteit wordt in gevoerd, waardoor de marktprijs bedorven wordt en bovendien (en dan wel in de eerste plaats) het vischverbruik in ongunstigen zin ten zeerste wordt beïnvloed. Houding der Fransche autoriteiten. Hoe de onderstaatssecretaris voor de Han delsmarine, waar de Visscherij en onder res sorteeren, tegenover deze wenschen staat moge uit het volgende blijken: Bij de verschillende ministers, wien deze zaken ook aangaan, zal mr. Henri Tasso voorstellen tot het verhoogen van invoerrechten op versche visch, gedroogde, gezouten en gerookte ha ring, versche schaaldieren en viseh- lijmen indienen en zich bij het be- bepalen van die verhoogingen mede laten leiden door het memorandum van de Fransche reedersvereeniging. Wat het keuren van de te importeeren visch betreft, reeds op 1 Juni van dit jaar heeft de onderstaatssecretaris bij de verschillende ministeries een voor-ontwerp van wet inge diend, strekkende tot het onderwerpen aan een keuring op geschiktheid voor de con sumptie van versche visch en versche schaal dieren. Het wachten is voorloopig nog op de accoord'oevinding van de ministeries van Landbouw, van Nationale Economie en van Openbare Gezondheid. Ook deze keuring zal zeer waarschijnlijk voor onzen export een nadeel beteekenen. Niet omdat de kwaliteit der visch tot veelvuldige afkeuringen aanleiding zou geven (daarover zal men wel gerust zijn), maar het zal natuur lijk wel weer extra-kotsen met zich brengen, en wat waarschijnlijk wel het ergste is: op onthoud aan de grenzen! Snel handelen vereischt. Het is weliswaar momenteel nog niet zoo ver, dat deze plannen reeds tot wet zijn ver heven. Maar gezien de snelheid, waarmede het Fransche parlement bewezen heeft te kunnen werken, kan men deze plannen niet te vroeg onder oogen zien teneinde te trach ten door het bewerken van onze diplomatieke instanties tot het verzachten er van te ge raken. De export en al wat daarmede samenhangt dreigt een nieuwen klap te krijgen. En dus ook IJmuiden. Het is geraden dat belangheb benden snel zullen handelen zoo dat de scherpste kanten van deze voorstellen weg genomen worden! JU. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 458 bouwvakarbeiders, 313 metaalbewerkers, 48 kantoorbedienden, 24 in vr. beroepen. 38 houtbewerkers, 28 landarbeiders, 644 vis schers-, haven-, en transportarbeiders, 650 losse en fabrieksarbeiders en 359 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 14 bouwvakarbeiders, 16 metaalbewer kers, 8 kantoorbedienden, 14 in vr. beroe pen 58 losse en fabrieksarbeiders en 3 in ove rige beroepen. Het totaal aantal werkzoeken den bedroeg derhalve 2673 te""^ "«AS 'e vorige week. 80 millioen peseta in de baai van Vigo. Na het bergen van den goudschat der „Egypt" door de „Artiglio" heeft men ook in de landen, waar eveneens in baaien of riviermonden schatten verzonken liggen, plannen bestudeerd om die geldswaarden weer boven water te kunnen brengen. Zoo is men in Spanje druk bezig met het bergen van de meer dan twee eeuwen geleden ge zonken Zilvervloot. In de baai van Vigo is n.l. de Spaansche vloot door de verbonden Hollandsche en Engelsche oorlogsvloot tot zinken gebracht en de waarde der lading van deze Armada wordt op 80 millioen peseta's geschat en dat is nog altijd een kleine 30 millioen gulden! In de maand Juni 1702 vertrok van Vera Cruz in Mexico en begeleid door 20 Fransche oorlogsbodems een Spaansche vloot, die een lading goud, zilver en edelgesteenten ver voerde, zoo groot, dat ze voor dien tijd iets ongekends was. Het was tijdens den oorlog der Spaansche erf-opvolging, waarin Frank rijk en Spanje streden tegen Holland, Enge land en Oostenrijk. Te Cadiz, dat destijds het privilege voor den algeheelen handel op Amerika bezat, wachtte een sterke vloot Hollanders en Engelschen. De Spaansche en Fransche sche pen ontvingen hiervan tijdig bericht, veran derden van koers en zochten een schuilplaats voor hun kostbare lading in de baai van Vigo. Datgene wat ons, menschen van 1936 het meest verbaast, is dat deze schat, ondanks de gevaren die er dreigden, te Vigo niet werd ontscheept. Wat was echter het geval? Cadiz beriep zich op haar privilege en eischte, dat het uitladen in deze haven geschieden zou! Twintig dagen verliepen er alvorens de regeering via langdurige, bureaucratische onderhandelingen er toe. over ging eindelijk een ambtenaar, voorzien van de vereischte volmachten, naar Vigo te zenden. De Hol- landsch-Engelsche vloot had in dien tusschen tijd echter ruimschoots gelegenheid gehad naar het noorden te zeilen. Twee zware Engelsche galjoenen voeren op 24 October 1702 den ketting, die de haven afsloot, stuk. Toen was de weg voor een 90-t,al goedbemande en uitgeruste oorlogs vaartuigen vrij. In den strijd, welke daarop volgde werd de Spaansch-Fransche vloot deels in den grond geschoten, deels door haar eigen opvarenden tot zinken gebracht, Twintig Juli, Sint Margriet, Als het regent dat het giet Op dien zeer specialen datum, Dan, beweert men, is ons fatum, Voor zes weken in 't verschiet, Regen, regen, anders niet Sint Margriet is weer gekomen En de regen viel in stroomen, Een gedeelte van den dag, Dus dat wordt een hard gelag Voor de komende zes weken, Als men 't bijgeloof laat spreken, Want dan komt er nu een tijd, Boordevol van nattigheid. Hen, die op vacantie zinnen, Die nu eerstdaags gaat beginnen, Trof misschien met groot verdriet, Deze natte Sint Margriet. Laat hen niet mismoedig worden, 't Komt misschien nog best in orde, Want de wetenschap hecht niet Veel geloof aan Sint Margriet Op het punt van weervoorspelling Dat is maar een sprookvertelling, In de laatste zestig jaar, Bleek het nooit en nimmer waar. P. GASUS. opdat de lading niet in handen van den vijand zou vallen. Reeds dikwijls zijn er pogingen in het werk gesteld de schatten weer te bergen. Een bewijs daarvan is wel, dat de opeen volgende Spaansche regeeringen binnen een eeuw 22 concessies hebben verleend. Maar hoewel deze ondernemingen altijd tamelijk vlot begonnen (de verloren schepen zijn bij een lagen waterstand zeer duidelijk op den bodem der baai zichtbaar) kon men behalve kanonnen, ankers en houtwerk slechts eens in een enkel geval 44 K.G. zilver in baren bergen. In het begin van dit jaar verleende de Spaansche regeering opnieuw een concessie, nu aan den Spaanschen ir. Manuel Moro. Diens ontworpen bergingsapparaat zou men het best kunnen vergelijken met van Wienen's duik- toren bij den Velsenschen gaszinker. Een reusachtie ijzerconstructie in den vorm van een doos zonder bodem en ter grootte van het grootste wrak heeft Moro (die eind Juni met zijn werkzaamheden een aanvang maakte) over een der gezonken schepen als 't ware gestolpt. Deze klok omvat dus het geheele schip; met behulp van zes buizen wordt het water door middel van samenge perste lucht uit deze reusachtige stolp ge drongen. Ook is het mogelijk via een dezer buizen in de klok te komen en zoodoende materiaal en menschen in het inwendige toe te laten. Aan de wanden zijn sterke schijn werpers bevestigd, zoodat de bergers zeer ver onder water kunnen zien. Het is bekend, dat in de baai van Vigo voorwerpen onder water gemakkelijk zichtbaar zijn. De kosten van de geheele onderneming zijn begroot op 2 millioen peseta's, (pl.m. f 750.000) die grootendeels door een daartoe gevormde stichting zijn bijeengebracht. Meer dere Spaansche ingenieurs van naam hadden voordien reeds de plannen van ir. Moro on derzocht en er hun vertrouwen in uitgespro ken. De Spaansche regeering eischt van de eventueel te bergen schatten 20 pet. voor zich op, de resteerende 80 pet, is voor de stich ting. Ook behoudt de Staat het voorkeurrecht van koop der geborgen voorwerpen, die een kunst- of historische waarde mochten heb ben. Bij het plaatsen der klok of stolp over het eerste wrak hebben zich reeds moeilijkheden voorgedaan in verband met het minder goede weer, dat ook Spanje's Noord-West-kust niet onberoerd liet. Dan is er nog de tijdroovende arbeid de" Spaansche galjoenen-met-goud te scheiden van de Fransche dito-zonder-goud. Dag in dag uit zijn duikers aan het speuren naar de wrakken, welke niet en welke er wel „bestolpt" moeten worden. En geheel Vigo leeft in spanning of de zee haar schatten ook ditmaal weer zal moeten afstaan W. EINDE VAN ALLE DINGEN. Uit Sydney wordt gemeld, dat daar op het oogenblik het fregat Tingira gesloopt wordt. Dit schip behoorde indertijd tot de beroemd ste zeilschepen. Het werd indertijd met den Sobroan, geheel uit teakhout gebouwd, van een werf te Aberdeen te water gelaten. Na een kwarteeuw te hebben gevaren tusschen Londen en Australië werd het omstreeks 1890 verkocht om als schoolschip in dienst te blijven voor de Australische marine. Na den oorlog ging 't over in het bezit van een parti culier als pleizier-vaartuig en nu zal het ge sloopt worden, omdat de eigenaar overleden is. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Donderdagavond in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem een zomerconcert onder leiding van Marinus Adam. Viool-solist is de concertmeester der H.O.V. Hans Bijvanck, die het Vioolconcert in D-groot van Joh. Brahms zal voordragen. Het orkest zal o.m. nog uit voeren: de muziek bij de ..Zomernachts- droom" van Mendelssohn, Grieg's Lyrische Suite, enz. ZOMERAVONDCOMPETITIE. De uitslagen van de vorige week luiden als volgt: D.J.K.IJmuider Boys 41 ZeevogelsD.W.S. 30 IJmuider BoysBlauw Wit 41 KennemerpleinS.D.O. 22 Het programma voor de volgende week is: D.J.K.D.V.O. R.V.V.—S.D.O. ZeevogelsT.D.O. Blauw Wit—D.W.S. IJmuider BoysKennemerplein. Het ranglijstje is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. gem. R.V.V. 6 5 1 0 11 19— 9 1.83 D.V.O. 5 4 1 0 9 16— 6 1.80 D.J.K. 6 4 0 2 8 23— 9 1.33 T.D.O. 6 4 0 2 8 16— 8 1.33 S.D.O. 6 3 2 1 8 10— 6 1.33 D.W.S. 6 2 1 3 5 6— 8 0.83 IJmuider Boys 6 T 0 4 4 12—16 0.67 Blauw Wit 5 1 0 4 2 9—13 0.40 Zeevogels 6 1 0 5 2 9—34 0.33 Kennemerplein 6 0 5 1 6—17 0.17 IJslandsche visch. Aan de vischmarkt te Grimsby werd in kisten verpakte visch aange voerd uit IJsland. De aanvoer geschiedde door vrachtscheepjes, die 200 kisten aan den afslag brachten. De hoeveeelheid bestond grooten deels uit heilbot en schol en kwam uit Reyk javik via Glasgow. Walvisch op de rivier. Een walvisch, die in Nieuw Zuid Wales (Australië) de rivier Richmond was opgezwommen over een lengte van 28 K.M. deed bijna een veerpont bij Broad water omslaan. Daarna kwam hij in botsing met den ketting van de pont en strandde op een modderbank. Honderden belangstellenden sloegen vanaf den oever zijn pogingen om in diep water te geraken, gade. Het dier, dat 13 M. lang was, bevrijdde zich na twee uren te hebben liggen spartelen. Nieuw type drifter. Te Cellardyke (Engl.) is een nieuw type drifter te water gelaten. Het vaartuig, dat dwarsscheeps de helling af gleed, is voorzien van Diesel-motoren, kruiser achtersteven, echolood, radio-telefonie en -richtingzoeker en is ook uitgerust met elec- trische winches en ankerspil. De Royal So vereign, zoo is de drifter gedoopt, is 69 bij 18.3 bij 8 voet. PekelharingDe Martenshoek, IJM. 283, was gisteren aan den afslag met 270 kantjes pekelharing. In het dokDe Bruinvisch, IJM. 97, is in het dok geplaatst teneinde voor de visscherij te worden klaargemaakt. Naar zee. De Protinus, IJM. 85, is na van een nieuwe schroef voorzien te zijn, wederom naar zee vertrokken. Haringimport. Het Nederlandsche motor schip Anna is hier van Wiek (Schotland) aangekomen met een lading haring in vaten, bestemd voor een plaatselijken importeur. DAMMATCH DUKEL—MERTENS. Donderdagavond zal in hotel „Parkzicht de tweede partij van de match DukelMer= tens gespeeld worden. Het publiek, dat ge- heel gratis deze match kan volgen, willen wij nog mededeelen dat verzocht wordt uiterst acht uur in het speellokaal aanwezig te zijn, wil men zich van een goede plaats verzekeren. De wedstrijdleider is de heer J. Smit HET AFSCHEID AAN DE RIJKSKWEEK SCHOOL. In het gisteren in ons blad geplaatste ver slag over het afscheid van den directeur der Rijkskweekschool is de naam van den kunst schilder, die het aangeboden schilderij ver vaardigd had, foutief overgenomen- De heer Bax (Groningen) overhandigde den scheidenden functionaris een schilderij, ver vaardigd door den heer H. Eling (IJmuiden). HET UITSTAPJE NAAR ARTIS GAAT NIET DOOR. Het lag in de bedoeling van het bestuur der Centrale van Kinderspeeltuinen in deze ge meente om met de kinderen der leden van de drie speeltuinverenigingen een uitgaans dagge te maken naar Artis. Dit plan kan ech ter geen doorgang vinden, wegens finan- cieele bezwaren. DE NATUURVRIENDEN NAAR AMSTERDAM De leden der Natuurvriendengroep Velsen- IJmuiden gaan Zondag 26 Juli a.s. een uit stapje maken naar Amsterdam. Op het programma staat een bezoek aan het Museum van den Arbeid, alsmede aan het Veiligheidsmuseum, dat onder deskundige leiding zal worden bezichtigd. PERMANENT-WAVE PER HOLLYWOOD- MACHINE. De firma Jan Suyk, Wijkerstraatweg 259, Velsen-Noord verheugt zich in bet bezit van het nieuwste permanent wave-apparaat. Dit toestel beteekent een totale verandering op 't gebied van permanenten. Bij andere toestellen immers is men genood zaakt stil op den stoel te blijven zitten, maar met de Hollywood-machine, welke zonder ka bels, electriciteit of warmte op het hoofd werkt, kan men zich tijdens de behandeling vrij bewegen. Wij wenschen de firma Suyk met deze han dige uitvinding veel succes. RAADSVERGADERING. De Raad der gemeente Velsen vergadert op Dinsdag 28 Juli 1936, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeeling. 2. Aanbieding van de rekeningen over 1935. 3. Wijziging van de 5de suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1935. 4. Vaststelling van een regeling tot weder- keerige hulpverleening bij de bestrijding van brand. 5. Vaststelling van straatnamen. 6. Verlaging van den huurprijs van de wo ning Driehuizerkerkweg no. 8 te Velsen. 7. Aankoop van grond. 8. Vaststelling van het bedrag der vergoe ding per leerling, hetwelk ingevolge artikel 101, le lid der Lager-Onderwijswet 1920 moet worden uitgekeerd aan de besturen der bij zondere lagere scholen, over het jaar 1934. 9. Verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland te Velsen, om het leerplan der onder zijn be heer staande Nijverheidsavondschool te IJmuiden te mogen uitbreiden door in ver schillende vakken ook practisch onderwijs te doen geven. 10. Benoeming van een onderwijzer aan school A II voor u.l.o. Voor vele Amerikaansche farmers uit de gebieden van de groote droogte is het einde, dat zij hun boedel naar de verkooplokalen brengen en wegtrekken. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 21 Juli: 1. Th. C. Grootjes, kapersbediende, wo nende te Lisse, Heerenweg 132. Curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 2. J. P. Slot, bouwondernemer, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 489. Curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 3. A. Willemse, brandstoffenhandelaar, wonende te Vijfhuizen, Vijfhuizerdijk 83. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haar lem. 4. U. Fortuin, schilder, wonende te Haarlem Leidschevaart 566. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem 5. H. G. van Riessen, vleeschhouwer, wo nende te Haarlem, Kruisweg 37. Curator: Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. D. P. v. d. Mey, schilder, wonende te Haarlem, Spaanschevaartstraat 21-23. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. 2. A. van der Kruk, schildersgezel, wonende te Zandvoort, Willemstraat 8. Curator Mr. A. M. v. d. Storm te Haarlem. 3. N. F. Raap, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, van Marumstraat 26. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige i uitdeelingslijst van: 1. Th. J. Huiskes, wasscherij-exploitant, wonende te Heemstede. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. P. C. Smit, schilder, wonende te Haarlem, Middenweg 128. Curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1