HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 220 DONDERDAG 23 JULI 1936 Spaansche Burgeroorlog. IJMUIDEN het consulaat vlagt. transportcolonne nederlandsche roode kruis. Ongeluk bij paal 57. Boazbank roept spaarders bijeen. De visscherij in 1935. CRICKET IN ENGELAND. h. c. c. in engeland. OLYMPISCHE SPELEN. WIELRIJDEN. De Tour de France. GYMNASTIEK. De nieuwe voorganger der Vrijz. Hervormden. Eierprijzen voor Duitschland verhoogd. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De rots van Gibraltar staat door de onlusten van Spanje weer in het middel punt van de belangstelling. Gibraltar is door de Engelschen tot een zeer sterkè vesting gemaakt. De reusachtige pantserplaten op onze foto beschermen reser voirs voor drinkwater en stookolie. Het verloop van den rampzaligen burger oorlog in Spanje is tot dusver duister. Beide partijen zenden berichten uit, die natuurlijk allemaal sterk gekleurd zijn omdat men „het moreele effect" ervan berekent. Wat oor logscommuniqués waard zijn weten we. Bur geroorlogen onderscheiden zich in dit opzicht niet van andere. De strijd-in-den-aether, ge voerd door de radio-stations te Madrid en Sevilla geeft een modern aspect aan de be richtgeving. De wereld wordt er sneller door ingelicht dan bij vroegere burgeroorlogen, maar niet betrouwbaarder. Vermoedelijk maakt de regeering in den strijd nog wel de beste kansen, want zij be schikt over het grootste deel van leger en vloot en dus ook over de beste technische hulpmiddelen. Maar als zij de overwinning behaalt schijnt haar toekomst nog niet erg geruststellend. Blijkbaar wordt zij zoowel van uiterst-reclits (fascisten en monarchis ten) als van uiterst-links (de communisten) voortdurend belaagd en is dit ongelukkige land nog steeds niet in een toestand geko men, waarin men aan eenigen vorm van be- stuursstelsel althans een redelijke kans wil geven. In de laatste 25 jaar heeft Spanje het met vele stelsels beproefd en het schijnt er geen enkel te kunnen verwerken. Na jaren van hopelooze politieke verwarring onder het constitutioneele koningschap kwam de dic tatuur van markies Primo de Rivera, gevolgd door een korte dictatuur van generaal Be- renguer die eindigde met de vlucht van ko ning Alfonso XIII. De republiek werd ge sticht en een nieuwe periode van binnen- landsche stormen trad in. Vertrouwen in de overheid bleek evenmin onder rechtsch als onder het huidige linksche bewind gescha pen te worden, en de herinneringen die men aan de dagen van het koningschap en aan die van de dictatuur heeft schijnen een groot deel der bevolking met afschuw voor een herhaling te vervullen. Het volk is verdeeld en verscheurd; wellicht moet als de hoofd oorzaak zijn achterlijkheid bij de cultureele ontwikkeling van het grootste deel van Europa worden beschouwd. Het bezit onge twijfeld een cultureele élite vooral in de laatste jaren is gebleken dat er knappe kop pen in Spanje zijn maar zij is te be perkt, gedeeltelijk alleen universitair ge oriënteerd en zonder invloed op de massa, en naast haar doen zich andere machten gel den: militairistische, clericale en die van allerlei politieke avonturiers die in troebel water trachten te visschen. Wij hebben in de laatste maanden een reeks „Spaansche Miniaturen" in dit blad gepubliceerd, geschreven door een landge- noote die sinds jaren in de provincie Ali cante woont en die haar ympathie voor het eenvoudige Spaansche landvolk wel op onze lezers moet overgebracht hebben. Zij schetst dit volk als arbeidzaam, vriendelijk van na tuur en gastvrij, tevreden met geringe in komsten, onderling hulpvaardig op een wijze zooals men die bij meer ontwikkelde volken zelden aantreft, en tenslotte dit laatste treft een Hollander vooral buitengewoon proper op zijn woningen, die voorbeelden van zorg en reinheid zijn. Dat dit eenvoudige, vriendelijke landvolk telkens weer mede het slachtoffer moet wor den van de eindelooze politieke verdeeldhe den en ruzies in de steden stemt tot mede lijden. Het is te hopen voor Spanje dat deze wilde uitbarsting voorloopig de laatste zal zijn en dat er een bewind uit zal te voor schijn treden van lieden, wier doel de rustige ontwikkeling van de republiek is. Daaraan hebben land en volk zonder twijfel boven alles behoefte; geenszins aan politieke theo retici en avonturiers. Spanje heeft in korten tijd meer experi menten ondernomen dan eenig ander land. Het heeft er niets dan verdriet aan beleefd en snakt ongetwijfeld naar rust. Maar het zal die zelf moeten vinden. Het buitenland kan niet anders doen dan afwachten wat er uit den heksenketel op het Iberische schier eiland te voorschijn zal komen. Het wacht af, en zal er tenslotte wellicht zelf nog wat uit kunnen leeren, R. P. Op het Belgische consulaat waait ter gele genheid der 3 nationale feestdagen in België de nationale vlag. Door de leden der transportcolonne en helpsters zal hedenavond om 8 uur een oefe ning worden gehouden in het duinterrein van het Heefenbosch achter het Stormvogel terrein. Bij het zwemmen verdronken. Woensdagmiddag half drie had de 19-jarige K. Br., die woonachtig is op de kolenschuit De Lastdrager, lig gende in de Haringhaven, zich op het vrije strand ten zuiden van de Zuidpier geheel alleen In zee be geven. Plotseling meenden baders hulp geroep te hooren, maar zij konden niets van een drenkeling bespeuren. Ook wist men niet wie .geroepen had. Toen echter tegen etenstijd de jon geman niet verscheen, vermoedde men dat hij de drenkeling geweest was. Dit vermoeden werd waarheid toen men kleedingstukken van hem op het strand vond. Men neemt aan, dat hij in een z.g. mui geraakt is en plotseling naar de diepte is getrokken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Terugbetalingen ondervinden moeilijkheden. Het bestuur der Boazbank heeft tegen Don derdag 30 Juli a.s. een oproep tot de spaar ders der bank gericht om in vergadering bij een te komen. Op deze vergadering van spaarders, waar van enkelen reeds eenigen tijd wachtende zijn op de teruggave van opgevorderde spaargel den, zal de thans ontstane situatie onder de oogen gezien moeten worden. Reeds geruimen tijd hadden sommige spaar ders op een vergadering aangedrongen, ook al omdat de geruchten, dat de bank zich in moeilijkheden zou bevinden, hardnekkig aan hielden. Deze geruchten hebben thans bevestiging gekregen. Van bevoegde zijde vernemen wij nog, dat inderdaad geen terugbetalingen meer kunnen geschieden, omdat de kas ge heel uitgeput is. Het schijnt, dat de noodtoestand van het visscherijbedrijf aan deze moeilijkheden in den vorm van bevroren crediieten niet vreemd is. KRING-KAMPIOENSCHAPPEN IN DE V.Z.I. Zondag 26 Juli a.s. zullen in de Velserzwem- inrichting bij de Noordersluis, de Juniorkam pioenschappen en de beste prestatiewedstrij- den verzwommen worden. Bovendien zullen de 1500 M. school- en vrije slag verzwommen worden, waar voor de IJmuider Courantbeker en de V. Z. V. beker voor de eerst aankomende V. Z. V.-er dit jaar groote belangstelling onder de leden der ver- eeniging is. De heeren C. Visman en J. Oldenburg, de winnaars dezer bekers in het vorig seizoen hebben dit jaar zware en groote concurrentie en zij zullen zich tot het uiterste in moeten spannen om den beker te behouden, zoodat wij hier zeker een zeer feilen kamp om de eer zullen beleven. De wedstrijd zal besloten worden door twee polowedstrijden, één van een V. Z. V. adspi- rantenploeg tegen Haarlemsche adspiranten en het eerste zevental der V. Z. V. n.l. P. Vis man en zijn mannen, welke in de competities der K. N. Z. B. ongeslagen kampioen der 3e klasse zijn, zullen een wedstrijd tegen een sterke Haarlemsche ploeg spelen, zoodat ook deze polowedstrijden een bijzonder karakter zullen hebben. Het is te hopen dat het a.s. Zondag goed weer zal zijn, dan belooft het in de V. Z. I. weer een dag van goede sport te worden WEDEROM EEN JUBILARIS AAN DE PAPIERFABRIEK. De heer C. Kat 40 jaar in dienstbetrekking. Den 7en Augustus a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer C. Kat in dienstbe trekking kwam bij de Ver. Kon. Papierfa brieken te Velsen. Geboren te Marken-Binnen, kwam hij in het jaar 1896 naar Velsen en werd daar te werk gesteld in de smederij der fabriek. Als het bedrijf hem roept is de a.s. jubi laris op zijn post, vandaar ook dat zijn supe rieuren een groot vertrouwen in zijn werk zaamheden hebben. Zijn werken werd dan ook beloond met een aanstelling als voorman in de M. W. een werkplaats die zich heeft aangepast aan de tegenwoordige omstandigheden en waar de nieuwste machines draaien. Al jaren is hij werkbaas in de spoorweg werkplaats een functie die hij met groote nauwgezetheid vervult. Ook het personeel heeft in hem een humanen baas. In het openbare leven is hij ook geen on bekende. Ruim zeven en dertig jaar is hij verbonden aan de muziekkapel „De Een dracht" en mag er op bogen een der oprich ters te zijn geweest; hij staat nu als oudste lid der vereeniging geboekt. De werkzaamheden der speeltuinvereeni- ging Kindervreugd hadden zijn belangstel ling; ook was hij voorzitter der bioscoop commissie en medewerker aan het knapen- fanfarecorps van Kindervreugd; waarvoor hij geheel belangeloos vele avonden opoffer de. Wij twijfelen er niet aan of de dag van zijn jubileum zal niet onopgemerkt voorbij gaan, en zal het hem en zijn familie zeker niet aan belangstelling ontbreken. Toestand niet rooskleurig; wederom teruggang. Verschenen is het verslag over de Visscherij gedurende het jaar 1935. In het Algemeen overzicht worden de al gemeene uitkomsten van het visscherij bedrijf en de uitvoer van visch naar de verschillende landen besproken, in het bijzonder de uit voer naar Duitschland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië Uitvoer wederom lager.. Hieruit blijkt, dat de waarde van den tota len uitvoer van visch en de visscherijproducten bij 1934 vergeleken, ruim 2 millioen gulden lager was.De in totaal uitgevoerde hoeveelheid was ruim 23.4 millioen K.G. (bruto) kleiner. Van pekel- en steurharing was de uitge voerde hoeveelheid rond 8,732,000 K.G. (bruto) kleiner dan in het vorige jaar en de waarde ervan was rond 850.200 gulden lager. Deze achteruitgang is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de uitvoer naar Duitsch land weder belangrijk lager was. Van versche zeevisch waren eveneens de uitgevoerde hoeveelheid (bruto) en de waar de ervan kleiner dan in 1934. Vooral de ver zending naar België liep aanmerkelijk terug, doch ook Duitschland nam minder af. Van de meeste der overige visscherijproduc ten wordt vermeld, dat de uitgevoerde hoe veelheden en de waarde, vergeleken bij 1934 eveneens kleiner waren, Trawlvisscherij onbevredigend. Verder vermeldt het verslag, dat de uitkom sten van het trawlvisscherijbedrijf onbevre digend waren. De aanvoer was over het ge- geheel iets grooter dan in 1934, doch de gel delijke uitkomsten waren voor de verschillen de vaartuigsoorten door de lage vischprijzen in totaal en ook per reis of per reisdag lager dan in het vorige jaar. Grootendeels was dit te wijten aan het nog verder terugloopen van onzen uitvoer van versche zeevisch, terwijl in het binnenland daarvoor geen compensatie van eenig belang, werd gevonden. Van de Noordzeeharingvisscherij wordt vermeld, dat deze weder op beperkte schaal werd uitge oefend. Mede met het oog op den grooten, nog aanwezigen voorraad haring van de vo rige teelt, werd van Regeeringswege de aan voer van pekel- en steurharing beperkt tot ten hoogste 500.000 kantjes. De haringvang sten waren gedurende bijna de geheele teelt schraal. Ondanks de geringe aanvoeren wa ren de haringprijzen tot half October onbe vredigend. Daarna liepen zij geleidelijk op en bereikten eind December zelfs een vrij be vredigend peil. Haringvangst niet ongunstig. Echter hebben hiervan slechts enkele ree- derijen, die het aan hen toegewezen contin gent gezouten haring nog niet geheel hadden aangevoerd, geprofiteerd. Verscheidene sche pen hadden het aan hen toegewezen deel ge zouten haring vroegtijdig bereikt. Een groot deel der vloot, voornamelijk van Katwijk en Scheveningen, ging de laatste drie maanden versche haring aanvoeren. Aangezien voor de versche haring vrij hooge prijzen werden ge maakt. waren de uitkomsten van deze vis scherij, vooral gedurende een korte periode, dat in enkele dagen ruime vangsten konden worden gemaakt, niet onbevredigend. ZAL CONCORDIA NOG IN VELSERBEEK CONCERTEEREN? De harmonievereeniging „Concordia", dir. Philip S. Vlessing, koestert het voornemen eveneens, in navolging van andere corpsen een concert in het gemeentelijk park Vel- serbeek te geven. Indien haar hiertoe vergunning zal worden verleend en het weer medewerkt, zal dit Dinsdag 28 Juli a.s plaats vinden Het programma zal grootendeels gelijk zijn aan datgene wat het corps 10 dagen geleden op het Willemsplein-concert uitvoerde. JAARVERGADERING ZIEKENFONDS VELSEROORD. In „Het Wapen van Velsen" heeft Woens dagavond de jaarvergadering van het zieken fonds Velseroord plaats gehad. De bijeen komst, die slechts matig was bezocht, stond onder leiding van den voorzitter) den heer A. van Bodegraven. Deze herinnert in zijn openingswoord aan het huldeblijk, dat door de vereeniging Dr. Oosterwijk bij diens jubileum aangeboden is. Vervolgens doet hij nog enkele grepen uit het jaarverslag, dat wij reeds uitvoerig publi ceerden en waarbij hij spreekt over de zware zorgen, die het fonds heeft, wat de werkloos heid der leden betreft. Deze drukken als een looden last; het be stuur heeft reeds veel gedaan en doet nog al het mogelijke om ook ten gunste der werklooze leden arbeidzaam te zijn. Het standpunt van het bestuur is, dat de werkeloozen ook als leden van het fonds, zooveel mogelijk beschermd moeten worden. In het afgeloopen jaar zijn besprekingen gevoerd met de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, welke echter niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Op de eischen, die door genoemde Maatschappij aan het Ziekenfonds werden gesteld, kon het niet ingaan. Met betrekking tot het ledental, zegt de voorzitter, is het fonds met ongeveer 600 le den achteruitgegaan. De oorzaak hiervan is geweest het uittreden van arts A. J. van Leu- sen uit het fonds. Aanvankelijk was het aan tal bedankers grooter, doch regelmatig zijn er weer leden, die indertijd om deze kwestie bedankt hadden tot het fonds teruggekeerd. De laatste twee maanden is het fonds weer met 99 leden vooruitgegaan. Het vertrouwen in de goede gang van zaken is groeiende. Na het vaststellen der notulen en het fi- nancieele verslag heeft het benoemen der controle-commissie plaats. Hierin worden be noemd de heeren Boekhorst, Klerk en Wen- sing. Bij de bestuursverkiezing worden de af tredende bestuursleden, de heeren G. van Telgen en J. A. Geelen, weer herkozen. Bij de rondvraag brengt de heer De Voogd dank voor de spontane wijze, waarop de huldiging van dr. Oosterwijk bij diens jubileum heeft plaats gehad. Dr. Oosterwijk komt daarna de zaal binnen en wordt met luid applaus ontvangen; de voorzitter spreekt hem nog eenige waardee- rende woorden toe en sluit hierna de ver gadering. De belangrijkste van de wedstrijden welke Woensdag een aanvang namen is zeker Der byshire tegen Yorkshire. Op den eersten dag scoorde Derby 216 tegen Yorkshire 1024. Surrey 2103 tegen Worcester 130 (Watts 646, Gover 441). Glamorgan 231 tegen Notts 951. Kent 140 tegen Warwick 108. Essex 744 tegen Sussex 304 (A. Melville 110). Lancashire 2682 tegen Gloucester. Boyes 427 bowlde weer uitstekend tegen Middlesex dat slechts 126 en 280 scoorde tegen Hants 112. Een H.C.C.-elftal versterkt met Mr. H. W. Glerum en A. v. d. Togt speelde den eersten wedstrijd v. d. toer tegen de Tonbridge C.C. H.C.C. scoorde 2125. Topscorer werd A. v. d. Togt met 64. De Engelschen kwamen tot 443 waarna regen verder spelen onmoge lijk maakte. Sodderland nam de 3 wickets. De weersgesteldheid liet veel te wenschen over. FRANKRIJK ZENDT 182 DEELNEMERS. Uit Parijs: De sterkte van de Fransche Olympische ploeg is tenslotte definitief op 182 deelnemers gesteld. Het vertrek is op 29 Juli a.s. bepaald. Uit Montpellier: In aansluiting op de eerst» helft der dertiende étappe, werd de tweede helft van NimesMontpellier over een afstand van 56 K.M. verreden. Over deze korte étappe moesten de renners echter tegen het horloge rijden, waarbij de verschillende groepen om de vijf minuten startten. Het eerst vertrok de acht man sterke Fransche ploeg, vervolgens de acht man van de Luxemburgsch-Spaan- sehe groep, dan vier Duitschers, drie Zwitsers, drie Nederlanders, een Yougoslaaf en een Oostenrijker tezamen, vervolgens de acht Bel gischerijders en dan twee groepen onafhan- kelijken, elk 11 man sterk. Den besten tijd maakte België met 1 uur 9 min. 31 sec., terwijl de Fransche ploeig er bijna een minuut langer over deed en een tijd noteerde van 1 uur 10 min. 28 sec. De uitslag luidde: 1. Sylver Maes 1 uur 9 min. 31 sec.; 2. Ver- vaeoke; 3. Hendrickx; 4. Kint; 5. Van Over- berghe; 6. Neuville (allen Belgen en allen in den zelfden tijd als Maes)7. Magne (Frank rijk) 1 uur 10 min. 28 sec.; 40ste Albert van Sohendel, Middelkamp en Anton van Schen- del (Nederland) allen met een tijd van 1 uur 13 min. 41 sec. In het algemeen klassement hebben de Bel gen Maes en Vervaecke hun voorsprong op Magne vergroot. De Franschman is bij Sylver Maes ruim zes, bij Vervaecke ruim 3 min. achter. Albert van Schendel handhaafde zich op de 19de plaats, Middelkamp ging een plaats achteruit en staat nu 28ste, terwijl Anton van Schendel eveneens op zijn 40ste plaats bleef staan. Het landenklassemecnt luidt: 1. België 252 uur 4 min. 55 sec.; 2. Spanje-Luxemburg 252 uur 30 min. 3 sec.; 3. Frankrijk; 4. Nederland 256 uur 22 min. 13 sec. Tijdens deze étappe heeft de Duitscher Weiss de nstrijd opgegeven, zoodat de Duitsche ploeg nog slechts uit drie renners bestaat. Ook de Oostenrijker Oblinger heeft opge geven, zoodat dit land niet meer vertegen woordigd is; bij de Luxemburgsohe ploeg is Majerus uitgevallen. UITSLAG ONDERLINGE WEDSTRIJD BATO. Woensdag hield bovengenoemde vereeni ging onderlinge wedstrijden voor oudste meisjes. Zij hadden te verwerken zes toe stellen t.w. vrije oef., rek, brug, ringen, paard-volt en paardsprong, waarvoor 60 punten behaald konden worden. De uitslagen luiden: le graad: 1 M. v. Maasdam 46 3/4 pnt., 2 S. Smid 42 1/4 p., 3 A. Blei 41 3/4 p., 4 J. v. Maasdam 39 p. 2e graad: 1 A. Segerius 42 1/4 pnt., 2 R. Boerigter 41V2 pnt., 3 C. Conen 36 3/4 pnt., 4 M. de Graaff 36 pnt. 3e graad: 1 E Kooien 45 pnt., M. v. Dijk 40 1/4 pnt., 3 G. v. Dam 39 1/4 pnt. 4 H. Wal- brink 34 1/2 pnt. Ds. G. H. Moll van Charante. Ds. G. H. Moll van Charante te Borger, heeft het beroep naar Haarlem, als voorganger der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, aan genomen. De nieuwe voorganger werd in 1901 te Rot terdam geboren. Hij bezocht het Erasmiaansch Gymnasium aldaar en studeerde vervolgens te Utrecht in de medicijnen. Na verloop van twee jaar gaf hij deze studie op en ging te Lei den theologie studeeren, In deze studiejaren voelde Ds. Moll van Charante zich al zeer tot jeugdwerk aange trokken; hij richtte het Jeugdwerk van den Vrijz. Chr. Jongerenbond op, waarvan hij se cretaris is. In November 1929 voleindigde hij zijn theo logische studiën te Leiden, waarna hij pre dikant werd bij de Ned. Herv. Kerk te Heen- vliet, Sedert 1933 is hij predikant te Borger, waar hij o.m. veel werk deed voor de Reizende Kerk in Drente. Ds. Moll van Charante zal vermoedelijk half September zijn intrede te Haarlem doen. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 22 Juli. Geëxamineerd 4 vr. en 4 m. candidaten. Geslaagd de dames M. Kroone, Monniken dam, C. L. W. Pieters, Nibbisenland, W. Wit kop, Urk en de heeren W. Hart, Zaandam, P. C. Liets, Landsmeer, W. St.rieder, Krommenie en J. A. Winter, Santpoort. De maximumprijzen voor den uitvoer van eieren naar Duitschland zijn met ingang van heden belangrijk gewijzigd en als volgt vast gesteld B. kwaliteit f 4.10 per 100 (tot dus ver f 3.20), A. kwaliteit f 4.40 (f 3.50), S., kwaliteit f 4.70 (f 3.80). In verband hiermede is de monopolietoeslag van 10 ct., dien de re geering gaf bij export, vervangen door een. monopolieheffing van 80 ct. per 100 eieren. Wij merken hierbij op. dat deze prijsver- hooging van ruim 20 pet. een evenredigen teruggang van onzen eier-export naar Duitschland beteekent, daar, .zooals bekend, hiervoor een geldcontingent is vastgesteld, dat dus eerder uitgeput zal zijn.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1