HET NIEUWE AVONDBLAD Het Visscheri j-proefstation. Seizoen-Opruiming 21e JAARGANG No. 222 ZATERDAG 25 JULI 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN. Keurt breiwerk en trekt touw. Werkzaam in het belang de visscherij. Nieuwe inspecteur van politie. V E IL IG H E I D VOOR ALLES Telef 4220 maakt uitsluitend Christ. Oranje-Vereeniging. ELZER's HEERENMODEMAGAZIJN LAGE PRIJZEN - TROMPSTR. 22 DULLER'S Kappershuis. De Zeevisscherij in nood. NAAR BOSCH EN ZEE, ZEEWEG 175 TELEFOON 4708. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITTE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algebeele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. „Onbekend maakt onbemind" is een ge zegde, dat eigenlijk op deze instelling van Europeesche vermaardheid van toepassing zou kunnen zijn. Vermaard in de kringen der geleerden en technici, vrijwel onbekend bij den „man in the street" in ons Nederland sche Visscherij-proefstation. Waar het zich bevindt? Maliebaan 103 Utrecht. Waar men zich op het Visscherijproef- station mee bezig houdt? Ten onrechte zou men misschien denken: met het „proeven" van visch; in directen zin is het echter geen Instituut voor de propaganda van het visch verbruik. De beschikbare ruimte van het eenvoudige gebouw wordt n.l. ingenomen door twee boven elkaar gelegen laboratoria (een tech nisch en een chemisch)ook vindt men er een kelder, met allerlei trek- en kracht- proefapparaten en een groote donkere kamer. Deze laatste nu is al dadelijk een opmer kelijk voorbeeld, waaruit blijkt, wat men eigenlijk in dit gebouw uitvoert. Welke vezel voor het net? Het doel der instelling is te zoeken naar hetmateriaat van netten en "touwwerk, dat voor onze visscherij en onze scheepvaart het sterkst en het duurzaamst is, het keuren van oliën, etc. Wanneer men vezels van garens en touw gaat beproeven, dient men eerst met zeker held te weten welke soort vezel men onder handen heeft. En dat kan nu snel en ge- makkelijk utigemaakt worden in de donkere kamer. De eene vezelsoort straalt n.l. ander licht uit dan de andere en wanneer men nu eenige dezer soorten in glazenbuisjes brengt en in het licht van ultraviolette stralen plaatst, ziet men de eene soort blauw, de andere groen of paars licht. De proef zou men kunnen vergelijken met de bekende Geisslersche buizen uit de na- tuurkunde-les. Proeven met garens. Het belangrijkste onderzoek wordt natuur lijk in de twee laboratoria verricht. Daar worden met garens, met zijde en soortge lijke stoffen proeven genomen en deze proeven door meetinstrumenten geregistreerd Het is er vol met retorten, hevels, pipetten, potten, pannen, buizen en rekken met fles- schen gekleurde vloeistoffen en stalen van garens en touwwerk liggen in bonte menge ling naast vreemdsoortige instrumenten ge rangschikt en zijn al of niet gedrenkt in ver schillende vloeistoffen. Dit laatste geschiedt niet alleen door het tanen, maar ook door het beschermen van het taan; een in een oplossing van ammoniak en kopersulfaat gedrenkt en getaand net is immers wel drie maal langer houdbaar, dan een gewoon getaand net. Ook met zijde, dat sterker en soepeler is dan garen, neemt men proeven. Vernielers van netten. De vernielers van netten genieten even eens de belangstelling en het is maar ge lukkig, dat er een Visscherij proefstation is, dat onmiddellijk naar afweermiddelen is gaan zoeken en deze ook heeft gevonden. Im mers niet alleen tegen den verterenden in vloed van het water moeten de netten be schermd zijn, ook tegen dien van schadelijke waterdiertjes. In- zoet water is het de rietworm, die de mazen der fuiken als het ware doorsnijdt om van de afgebeten vezeltjes zijn cocons te spinnen. Ook de vloo-kreeft, een diertje niet grooter dan 11.5 cM., is een liefhebber van net- vezels, die ze losrafelt, zoodat het geheel wel dra gaten vertoonen gaat. In de kamer van den directeur, dr. J. Olie Jr., ziet men in een groote glazen kast een afbeelding van een haringlogger. Over een groote lengte is de ruimte er achter ingeno men door een draad met bolletjes, die de drijvers voorstellen van de vleet, die de logger heeft uitstaan. Het geheele model geeft den bezoeker een helderen kijk en een duide lijk denkbeeld van de verhouding tusschen het schip en zijn vleet. De laatste kan n.l. van 3 tot 4 K.M. lang zijn! Wanneer door de onderzoekingen van het instituut nu bereikt is, dat de visscher met zijn netten driemaal langer toe kan. behoeft het wel geen betoog van hoe groot belang het werk is, dat in het stille heerenhuis aan de Maliebaan verricht wordt: waar men het breiwerk (der netten wel te verstaan) keurt en waar men touw trekt. station. Hoe stevig is dit Manilla of dat Sisal, welke maximum-belasting heeft deze of geene sleeptros, wat kan' deze „wire' (waaier zeggen we op de sluis)wel ver dragen? Het Proefstation weet alles. Het is een „Je sais tout", op dit gebied voor de geheele scheepvaart. Daarom doet men er ook aan touwtrekken zij het dan in anderen zin, dan we dat in het sportleven kennen. In den kelder staat een zeer sterk meetapparaat, een soort trek- bank. Op dit werktuig wordt de te beproeven lijn vastgeklemd" en uitgerekttotdat een droge korte knak hooren laat, dat de machine overwonnen heeft. Deze laatste registreert haar zege va modernen pijnbank in kilogrammen. 35.000 K.G. kracht kan men er mede ont wikkelen! Een stevig Manilla-sleeptrosje, dus een 4-duimer, 3.5 cM. in doorsnede, 5 strengs met hart, brak op 4.000 K.G.; tenminste 2 strengen rafelden snel en knapten. Er zijn echter, zoo vernamen wij, wel trossen getest, die de maximum-belasting van 35.000 K.G. nog ongeschonden vedroegen! De crisis bedreigt het voortbestaan. De donkere kamer, de touwkelder, de che mische en technische dienst, het laboratorium voor microscopie, zij alle vertellen in klare taal van hun werkzaamheden en onderzoe kingen op het gebied der vezeltoetsing ten dienste van de scheepvaart, van de visscherij en van de marine. Als particuliere instelling in 1911 gesticht stelde de regeering al spoedig door het ver- leenen van een subsidie het Proefstation in staat zijn werkzaamheden uit te breiden, zoodat het in technische kringen in binnen- en buitenland in korten tijd een uitstekende reputatie kreeg. Ondanks het groote, practische nut, dat de regeering erkent dat het Proefstation heeft, is door het inschrompelen van het rijkssubsidie de financieele basis van het in stituut ernstig in gevaar gebracht. De crisis is ook tot in de stille laboratoria van het rustige, onaanzienlijke heerenhuis aan de Maliebaan doorgedrongen. Gehoopt wordt, dat er niettemin door het particuliere initiatief toch nog een oplossing voor het behoud van deze waardevolle instelling ge vonden wordt. W. SCHEEPVAARTRERICHTEN. Naar zee. De Dirkje RO. 53, de Witte Zee IJM. 167 en de Jenny Elsa IJM. 88 zijn opnieuw naar zee vertrokken. In dok. De Sperwer, IJM. 133, is in het dok geplaatst teneinde voor de visscherij te wor den klaargemaakt. Ook naar zee. De Clasina Luther. IJM. 59, zou hedenmorgen naar zee vertrekken. SCHOOLREISJE. Donderdag hebben de leerlingen der 6e en 7e klas van de P. J. Vermeulen school een pret tig uitstapje gemaakt. De tocht, die per auto bus gemaakt is, ging via Amsterdam, waar een bezoek is gebracht aan het Koloniaal museum en naar Valkenveen. Na in deze plaats gegeten en gespeeld te hebben werd de tocht voort gezet naar Hilversum en Utrecht. Toen ging het langs de Vecht en Schiphol weer naar huis toe. gebruik van de (ij)muider (t)axi (o)n der neming (Adv. Ingez. Med.) Mr. J. P. Engels benoemd. Want men doet er meer in het belang van visscherij en scheepvaart. Kabels, touw werk, trossen en oliën keurt men er even eens. Is de smeer- en stookolie te ver trouwen? Men vertelt het u on dit Proef Met ingang van 1 October a.s. is naar Vrij dag reeds is medegedeeld, benoemd tot inspec teur van politie in de gemeente Velsen mr. J. P. Engels, adjudant-inspecteur te Leeuwar den. Inspecteur Engels, die den leeftijd van 28 jaar heeft bereikt, studeerde te Nijmegen aan de R.K. Universiteit in de rechtswetenschap pen. Na zijn doctoraal kwam mr. Engels bij de politie te Leeuwarden in dienst, waar hij reeds enkele jaren de functie van adjunct-inspec teur bekleedt. De nieuw benoemde functionaris, die reserve-officier bij de veldartillerie is, bezit 't inspecteursdiploma van den Bond van Hoo- gere Politie Ambtenaren. ZONNESTRAALDAG. Het Comté „Zonnestraaldag", dat op 1 Augustus a.s. een inzameling hoopt te hou den deelt ons mede: Collectanten (trices) kunnen zich aan de navolgende adressen opgeven: Voor IJmuiden: mevr. De Boer, Enschede- plein 3rood. Voor IJmuiden (nieuw): het „Witte Kruis" gebouw, Kennemerlaan 125; mevr. Wildschut, Kennemerplein 5; mevr. Martineau, Jac. v. Heemskerkstraat 107. Voor IJmuiden (Oost); Consultatie-bureau v. d. Ver. tot bestr. der tuberculose, Brinio- straat 7; mevr. Luppens, Trompstraat 173; Secretariaat Plaatselijk Comité, Groeneweg 4. Voor Velsen-dorp: mevr. Wuis, Driehuizer- kerkweg 4; Voor Velsen-Noord: den heer J. Ph. Juckers, Melklaan 43. Voor Driehuis-Westerveld: mevr Van Nif- terik. Van Tuylweg S, Velsen. Feestprogramma voor 31 Augustus. In de bestuursvergadering van de Christ. Oranje Vereeniging is voor 31 Augustus a.s. het volgende program vastgesteld: 's Morgens half negen komen de leerlingen met het on derwijzend personeel bijeen op het Tiberius- plein. Vandaar vertrekt men in optocht naar het Velserduinplein. Op dit plein zal een auba de uitgevoerd worden. Vandaar gaan de Kin deren naar het terrein bij Heerenduin waar tractatie en kinderspelen zullen plaats heb ben. 's Middags zal op hetzelfde terrein onder leiding van den heer H. Doevendans, de turn vereeniging Quick met medewerking van een rhytmisch bewegingskoor een uitvoering ge ven. Ter afwisseling zal optreden de illusio nist Mr. Lau-Woe. 's Avonds wordt een lichtstoet geformeerd, met medewerking van verschillende vereeni- gingen. TURNVEREENIGING .IJMUIDEN". 1901—1936. Het uitgegeven propaganda-geschrift had in bijzondere mate de belangstelling voor de gymnastiek en de T.V.IJ. opgewekt; de gevol gen bleven dan ook niet uit. Ten eerste konden wij op 14 Maart 1907 het bijgebouwde lokaal van School C in ge bruik nemen, dat het gemeentebestuur gratis ter onzer beschikking had gesteld, als dank voor het werk van T. V. IJ., Hoewel dit lokaal allerminst aanspraak kon maken op een naar de eischen des tijds in gericht gymnastieklokaal, was deze verhui zing van de Kleine Willem Barends naar School C toch een groote verbetering. Ten tweede kon thans worden voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte, door de op richting van een meisjes-afdeeling van 14 jaar af), waarbij zich dadelijk 33 meisjes aanslo ten. Door de groote toeneming der jongens-af- deeling werd deze gesplitst in twee afdeelin- gen (van 10 tot 14 jaar en van 14 tot 17 jaar). Aangezien de technische werkzaamheden hierdoor belangrijk verhoogd werden, is door den directeur een Voorturners-college ge sticht, waarin de leiding der verschillende afdeelingen werd geregeld en de oefenstof voor de verschillende leeftijden werd bespro ken. Dit was vooral ten opzichte van de meisjes- afdeeling noodzakelijk, omdat vroeger ten aanzien daarvan zéér primitieve begrippen heerschten. Ook de kleeding was een factor waarmede wel degelijk rekening moest worden gehou den. Lange rokken welke voor vele oefeningen een belemmering waren, werden vereischt. Welk een geweldige „Metamorphose" heeft er plaats gehad, wanneer men de tegenwoor dige turnsters ziet werken in haar luchtige en gemakkelijke costuums. Het is een verheugend verschijnsel dat het „vrouwenturnen" zich baan gemaakt heeft. Er is geen enkele reden dat zij zich bij de lichamelijke opvoeding achter zouden moe ten stellen bij de mannen. Ook voor hen geldt de leus: „Een gezonde geest in een gezond lichaam". (Adv. Ingez. Med.) KALVERSTRAAT 184 TELEFOON 4516 PERMANENT WAVE 1.— ONTHARING ƒ1.— WATERGOLF ƒ0.90 (Adv. Ingez. Med.) Men schrijft ons: Bij de behandeling der interpellatie van den heer De Visser in de Tweede Kamer over de staking in het visscherijbedrijf te IJmui den heeft de minister van sociale zaken ge zegd, dat hij zich met zijn collega van land bouw en visscherij zal verstaan over een mo gelijke saneering van het visscherijbedrijf. Het is merkwaardig, dat de leden van het kabinet daaromtrent thans overleg moeten plegen, hoewel de minister van binnenland- sche zaken en landbouw in 1932 aan het ge meente bestuur van Velsen het advies gaf. spoedig eenige maatregelen te nemen opdat de saneering mogelijk niet te laat zou komen. Wat er door de regeering gedaan moet wor den om de visscherij voor den ondergang te bewaren, is geen puzzle, die jarenlange be studeering vereischt. En toch is de Neder- landsehe regeering al vier jaar daarmee bezig. Er zijn maatregelen, die funest zijn voor het visscherijbedrijf, al zijn die dan ook niet ge troffen door den minister van landbouw en visscherij. Zoo bijv. de verhooging van de ac cijns op oliën en vetten. Daardoor is de prijs van de bakolie zóo duur geworden, dat de vischbakkerijen daardoor groote schade on dervinden. Men verzekerde ons, dat voor ieder pond gebakken visch 8 cent bakolie moet ge bruikt worden. Het zout voor de haringvis- scherij is vrij van accijns, maar de accijns op bakolie drukt zóó zwaar, dat niet alleen de vischbakkerijen, maar ook de reederijen, han del, opvarenden enz. er schade door lijden. Daarbij komt, dat voor gebakken visch ook nog 4 pet. omzetbelasting moet betaald wor den. De besturen der IJmuider Vischhandel- vereeniging en van de Zeevischgroothandel- vereeniging hebben dan ook een adres gezon den aan den minister van landbouw en vis scherij, waarin op de nadeelen van deze hooge accijns de aandacht wordt gevestigd en waarin aan den minister verzocht wordt, pogingen aan te wenden, den accijns te verlagen. Een maatregel, dien de minister van land bouw en visscherij wel getroffen heeft, is die tot beperking van de vangst van jonge visch. In de ministerieele mededeeling wordt ge zegd, dat de crisis, zoowel in het belang van het visscherijbedrijf als van den vischhan- dei, een beperking van den aanvoer van klei ne Noordzeevisch noodig maakt. Daarom zul len de trawlers na 1 Januari slechts ter visscherij mogen uitvaren, indien het vaartuig is uitgerust met netten, waarvan de maas- wijdte ten minste 7,5 c.M. bedraagt. Wij hebben in visscherij kringen gevraagd, of men eenige uitwerking van dezen maatre gel verwacht. Het antwoord was, dat men hiervan niets verwacht, zoolang niet daarbij een verbod van aanvoer van kleine visch is afgekondigd. Immers zullen de kleine trawlers de loggers en de kustvisschers ook na 1 Ja nuari puf mogen aanvoeren. Dat is niet ver boden. En wie zal er wat tegen kunnen doen, wanneer de loggers en botters gaan visschen met een dubbelen kuil, waardoor de mazen kleiner worden en de kleine visch toch gevan gen kan worden. Men verzekerde ons trou wens, dat er genoeg andere manieren zijn, om met netten van 7,5 c.M. maas wijdte kleine visch te vangen. De vele kleine scheepjes van gen onder de kust meest kleine visch, hoofd zakelijk kleine schol, schar, pieterman, poover, bul enz. Zij kunnen niet te ver uit de kust vis schen en zullen dus kleine visch blijven aan voeren. In Engeland is de maaswijdte der netten ook ongeveer 7.5 c.M., maar daar bestaat ook een pufverbod. Dat alleen is afdoende. Daar door brengen de Engelsche trawlers veel meer groote visch aan en maken zij betere reizen. De maatregel van een pufverbod behoort ook niet genomen te worden vanwege de cri sis, om het uitsterven van visch in de Noord zee te voorkomen. Daarop heeft de Reeders- vereeniging in haar adres aan de regeering van 1931 reeds gewezen en des kundigen als Dr. H. C. Redeke e.a. moesten voldoende be trouwbare raadgevers zijn. Het is jammer, dat er in een tijd van zoo ernstige crisis niet een bekwame deskundige is, die de leiding heeft van de afdeeling vis- scherijen in Den Haag. Zulke bekwame des kundigen heeft Nederland genoeg. En in de In Sjanghai is de internationale wijk door een prikkeldraadversperring van het overige stadsdeel gescheiden. Met VREESWIJK'S taxi mee, STADSRITTEN vanaf 25 cent. Voorkomen inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) Visscherij-centrale schijnen de meeningen der leden, die allen weer hun eigen soort visscherij en dus hun belangen vertegenwoor digen, zóó tegenstrijdig, dat er van dat lichaam ook al geen voldoende kracht uitgaat, Ofschoon het een feit is, dat de Visscherij- centrale verleden jaar het pufverbod wilde invoeren. PERSONALIA Voor het Mercuriusdiploma boekhouden en eveneens voor het diploma boekhouden van de Vereeniging van Leeraren slaagden mej. F. Rietman en de heer H. Schols. Beiden werden opgeleid door den heer A. Wiedemeijer, onder wijzer aan de Openb. U.L.O.-school te IJmui- den-Oost STORMVOGELS SUPPORTERS VEREEN. BLAUW-WIT. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging deelt ons mede, dat op Zondag 2 Augus tus a.s. een tocht naar Bergen wordt geor ganiseerd, waar de Stormvogels een invitatie wedstrijd zullen spelen tegen Alkmaria-Vic- trix. Liefhebbers, die den tocht wenschen me de te maken, kunnen zich vervoegen bij den heer Jac. Hoogendijk, Enschedéstraat 33. De reis wordt met accordeonmuziek opgevroolijkt. Uit Bergen wordt circa 5 uur vertrokken. De algemeene jaarvergadering is vastge steld op Donderdag 10 September a.s. IJMUIDEN'S BLOEI. In de gistermiddag gehouden bestuursver gadering der vereeniging IJmuiden's Bloei werd verslag' gedaan van het werk der pro- pagandacommissie. Van eenige wandelsportvereenigingen wa ren dankbetuigingen ingekomen voor de verleende medewerking bij het houden van wandelmarschen. Van hei bestuur der Chr. zang vereeniging Hallelujah was een verzoek ingekomen om medewerking' voor het vol gend jaar door haar te organiseeren zang- concours. Besloten werd gidsen en ander pro pagandamateriaal gratis beschikbaar te stel len en voor te houden excursies de noodige medewerking te verleenen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek uit Soerabaja, om inlichtingen betreffende vestiging in de gemeente Velsen en een dankbetuiging voor de vele gezonden gege vens. De financieele positie der vereeniging werd besproken. De penningmeester moest mede- deelen, dat hoewel het boekjaar nog niet om is de kas leeg was. Dat was een gevolg van de groote uitgaven voor het drukken en verzenden van gidsen, het schrappen der gemeentesubsidie en het verminderen op de helft der subsidie van de Kamer van Koop handel. Een der bestuursleden zegde een bedrag als kasgeldleening toe, maar men was van oordeel, dat de financiën versterkt moeten worden. Zonder gemeentesubsidie kan de vereeniging eigenlijk haar werk niet doen. Ook nu kwamen weer berichten van contri butieverlaging binnen. Wil IJmuiden's Bloei haar nuttig en noodzakelijk werk kunnen voortzetten, dan zal het ledental grooter moeten worden, of de gemeente subsidie moeten verleenen. Medegedeeld werd nog, dat het verkeers bureau in een groote behoefte voorziet. Ve len komen inlichtingen vragen en ook pro- pagandalectuur van andere plaatsen. CREMATIE W. COLENBRANDER. Onder veel belangstelling heeft gistermid dag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer W. Colenbrander, in leven bedrijfsleider van de chemische fa briek De Tóekomst en vroeger afdeelings- ehef van de Algemeene Visscherij Maat schappij. Namens de directie der Algemeene Vis scherij Maatschappij en de chemische fa briek De Toekomst was aanwezig de heer J. M. Jimmink, verder waren er eenige ambte naren en oud-ambtenaren van de Alg, Vis scherij Mij., eenige leden van het personeel van de chemische fabriek, de heeren P. J. Bakker, P. Dekker, oud-bestuurslid der IJmuider Vischhandelvereeniging, P. J. Klok, voorzitter der afdeeling Velsen van de Ver eeniging voor facultatieve lijkverbranding, Dr. W. M. Naessens. Gesproken heeft de heer J. M. Jimmink, die namens de directie der Algemeene Vis scherij Maatschappij en de chemische fa briek De Toekomst een woord van dank sprak voor alles, wat de overledene voor beide was geweest. In het beste deel van zijn leven had hij al zijn krachten aan de Al gemeene Visscherij Mij. gegeven en steeds met nauwgezette plichtsbetrachting zijn ar beid verricht. Voor de chemische fabriek De Toekomst, waarhij de overledene de laatste jaren werk zaam was, is zijn heengaan een gevoelig ver lies. Namens de collega's en oud-collega's wilde spr. ook een enkel woord zeggen. Met groote verslagenheid hadden zij het bericht van het plotseling overlijden vernomen. Zijn heen gaan zou bij allen een groote leegte achter laten. Het hartelijk medeleven van den heer Colenbrander met zijn collega's dwong steeds respect af. Met diepen weemoed nemen we hier afscheid. Spr. richtte zich daarna tot de familie en zeide dat men deelde in haar smart. Nadat de kist onder het spelen van het Largo van G. F. Handel was 'gedaald, heeft een familielid dank gezegd voor de belang stelling. i,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1