HET NIEUWE AVONDBLAD Heldendom. DINSDAG 28 JULI 1936 IJMUIDEN „Zonnestraal"-dag. De visscherij in 1935. Het concert in Velserbeek. De werkloosheid. Een vloot walvisciivaarders ingevroren? CRICKET IN ENGELAND. De 2e testmatch Engeland Britsch-Indië. HANDBAL. 21e JAARGANG No. 224 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIeN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door- de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Collecte op 1 Augustus, De Bilt seint: Zaterdag 1 Augustus a.s. belooft voor onze gemeente een echte „Zonnestraal"-dag te wor den. De wind waait uit den „Zonnestraal"- hoek. Verwacht wordt een aanvankelijk ge stadig neerdruppelen, later overgaande in een stroomenden regen van vele offers, kleine en groote, in de collecte-bussen van „Zonne straal". Een bijzondere regenboog' zal overal ln de gemeente zijn waar te nemen, zichtbaar zoo wel binnen- als buitenshuis, en bij meer toe- nemenden regen zal toch de „Zonnestraal" tot vele menschen zijn doorgedrongen. Verdere vooruitzichten: Blijde menschen- harten, die met hun offer de „.Zonnestraal" zullen hebben gebracht in de dankbare harten van vele t.b.c.-patiënten. Een speld, veel geld, Van allemaal, Voor „Zonnestraal". WATERONTTREKKING AAN DEN BODEM Dinsdag 28 Juli zal in hotel Ter Burg te Be verwijk een vergadering worden gehouden van de commissie voor een goede waterrege ling in Kennemerland en de afgevaardigden van Bloembollencultuur, Veilingen en verschil lende tuinbouwvereenlgingen in verband met de kwestie van de ontrekking' van water aan den bodem. DIENSTPLICHT. Overgang naar de aanvullingsreserve en inlevering van rijksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October a.s. naar de aanvullings reserve overgaan: 1. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1921, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; 2. de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lichting 1921 de eerste oefening hebben be ëindigd, met uitzondering- van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zullen in geval van mobili satie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of per soonlijke kennisgeving worden opgeroepen. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van schoenen en haarkam in de tweede helft van September of in October van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de in levering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aan gaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes worden, na wij ziging of vernieuwing bij het korps, wederom aan de dienstplichtigen verstrekt. Nader zal aan belanghebbenden worden be kendgemaakt, wanneer en waar de inlevering moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen wordt in hun eigen belang aanbevolen, er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering' geheel in orde zijn, OPGEBRACHT, De in Huil thuisbehoorende stoomtrawler „Nab Wyke" genummer H 252, is naar IJsland opgebracht wegens het uitoefenen der vis- scherij in verboden wateren. Men heeft den schipper een boete van niet minder dan 20.000 Kronen opgelegd terwijl de vangst verbeurd verklaard werd. TIJDELIJK ANDER STATION. De zeesleepboot Nestor van Bureau Wijs muller is tijdelijk te Nieuwediep gestation- neerd ter vervanging van de sleepboot Utrecht welke zooals eerder gemeld naar hier kwam om te dokken. In verband hiermee is de Nestor van een inrichting voor draadlooze telegrafie uitgerust. PLAATSGENOOT IN DE 4-DAAGSCHo. Inspect, tit. W. Ritman heeft evenals vo rige jaren wederom deelgenomen aan de 4- daagsche afstandsmarsch en deze weer raet succes volbracht, zoodat ook hij de gebruike lijke meü*,ills in ontvangst heeft mogen nemen. LEGER DES HEILS. Bezoek van Engelsche padvindsters. Gisteravond heeft in de Leger des Heilszaal een bijzondere bijeenkomst plaats gehad. De aanleiding tot deze samenkomst was het bezoek van een club Engelsche padvindsters uit Sutton, een voorstad van Londen. Deze padvindsters, in totaal 23, zijn Zaterdagavond van Engeland overgekomen, ten einde een 10-tal vacantie dagen in ons land door te brengen. Als leidster voor Holland is door het hoofdkwartier aan deze club toegevoegd onze plaatsgenoote de padvindster-leidster Zr. Rig- ter. Gisteren hebben de Engelsche padvind sters, die in Santpoort gekampeerd zijn, IJmuiden bezichtigd en waren daar, evenals over hun van ons land verkregen indrukken zeer tevreden over. Als aandenken heeft ieder uit onze gemeente een paar klompen meegenomen. In vereeniging met de IJmuider padvind sters hebben zij, tot groot genoegen der aan wezigen gisteravond in de Legerzaal oefenin gen, bestaande uit patrouille spelen, knots- zwaaien, vroolijke spelen enz. uitgevoerd. De volgende vacantiedagen zullen door de Engelsche meisjes benut worden om verder ons land en niet te vergeten Marken en Vo- lendam, te bezichtigen. Na de sluiting van het. Duitsch-Oostenrijksch accoord is aan politieke gevangenen in Oostenrijk, amnestie, verleend. Hierboven ziet men eenige van de ongeveer tienduizend in vrijheid gestelden. li. Evenals in 1934- was door de Regeering uit het Landbouw Crisisfonds een crediet van ten hoogste f 750.000 beschikbaar gesteld, om van 10 October af zoo noodig een gedeelte van de aan te voeren haring, die de vastgestelde opvangprijzen niet kon opbrengen, uit de markt te kunnen nemen en tijdelijk op te slaan. In verband met het intreden van een verbetering in de haringprijzen werd echter in tegenstelling met het vorige jaar door de Ne- derlansche Visscherij centrale geen enkel kantje overgenomen. De Beugvisscherij. Omtrent de beugvisscherij vermeldt het verslag, dat deze visscherij met slechts een drietal Vlaardingsche stoombeugers, die uit sluitend te IJmuiden aan de markt kwamen, in de eerste 5 maanden van 't jaar werd uitge oefend. De uitkomsten waren over het geheel onbe vredigend, hoewel de gemiddelde vangst en besomming per reisdag beter waren dan in het vorige jaar. In Mei gingen de drie stoom beugers over tot de haring visscherij. Door de lage vischprijzen, als gevolg van den sterk verminderden afzet naar het buiten land, werd ook het visscherijbedrijf op de ri vieren in de binnenwateren evenals in het vorige jaar slechts op beperkte schaal uitge oefend. Aan het einde van 1935 waren voor de zee- en kustvisscherij 3474 vaartuigen ingeschreven met een bruto-inhoud van 297,072 M'3 tegen 3364 vaartuigen met een bruto-inhoud van 300.341 M3 aan het einde van 1934. De vischaanvoer. In 1935 zijn door Nederlandsche visschers hier te lande in totaal aangevoerd rond 190.469.000 K.G. visch, schaal- en weekdieren, ter waarde van ruim f 14.903,400 tegen in 1934 rond 212,319,500 K.G. ter waarde van ruim f 16,902.900. (In deze cijfers zijn niet be grepen de vangsten der rivier- en binnenvis- scherij, met uitzondering evenwel van de ri- viertrekvisschen en de visch uit 't IJsselmeer). Bovendien werd door vreemde vaartuigen hier te lande aangevoerd (met inbegrip van den aanvoer door Poolsche drijfnetvisschers- vaartuigen) rond 6.301.300 K.G. visch ter waarde van rond f 607,900 tegen in 1934 rond 6.960.500 K.G., ter waarde van rond f 601,900. Uitgevoerd werd in 1935 aan visch, schaal- en weekdieren voor een waarde van bijna 10.8 millioen gulden tegen voor bijna 12,8 mil- lioen gulden in 1934. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING A.s. Donderdagavond zal de Haarlemsche Orkest Vsreenigri g ond=r directie van Ma- rinus Adam e*n volks- o cert g-vcn in de Ge meentelijk*- C-nrertsial te Haarlem, Soliste is Maria de Jou»;, pU.no. Het pro gramma bevat o.m.: Symphonic nr. 11 van Jos. Haydn, Mozarts pianoconcert in D-groot Danses pevr Piano vtn Debussy, Honegger's Pastorale d'Eté, enz. (De 75-jarige heer Held uit den Beemster heeft de vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen opnieuw met succes volbracht.) De afstandsmarschen zijn weer afgeloopen, Zij hebben veel belangstelling gewekt, Elk die de „eindjes" aan elkaar kon knoopen, Verdient en krijgt mijn uiting van respect. Het is geen kleinigheid, vier dagen sjouwen, Tientallen kilometers aan één stuk, Ik wensch den jongen mannen, jongen vrouwen, Met die prestatie hartelijk geluk. Zij kunnen fier de onderscheiding dragen, Voor wat er met volharding is volbracht, Zij zullen haar nog in hun oude dagen, Vol trots vertoonen aan hun nageslacht. Hun oude dag nog vele schoone jaren, Schelden hen van dien vagen toekomsttij d, Zij zuilen lang de jonge kracht bewaren, Die hen ook op vierdaagsche marschen leidt. Zijn zij eens vijfenzeventig geworden, Wie hunner loopt er dan nog altijd mee, Is dan niet meer de leunstoel aan de orde, Voor 't denken aan den marsch van lang geleê? Ik vind het flink, dat zij het goed volbrachten, 't Is een bewijs van frisschen wil en moed, Van energiek gebruik van jonge krachten En dit besef doet den beschouwer goed. Maar vijfenzeventig, wou ik maar zeggen, Was er maar één en als ik hem vermeld. Moet 'k meer dan eerbied in mijn oordeel leggen, Dien Beemster baas noem ik nou ja een.Held! P. GASUS. VEREENIGING „ALGEMEEN BELANG". De vereeniging „Algemeen Belang" houdt op Woensdag 12 Augustus haar Zomerfeest voor de kinderen en wel in Velserend. De feestgenooten verzamelen zich op het Tiberiusplein bij de R.H.B.S. en vertrekken vandaar 's morgens om half tien. De ouders kunnen 's avonds om 6 uur op dezelfde plaats hun kinderen weer komen af halen. Er zal natuurlijk gebaad en gezwom men worden, zoodat de badpakjes zullen moe ten worden meegenomen. Bij de bestuursleden van „Algemeen Be lang", Tusschenbeeksweg 44 en S. P. Kuiper straat 6, zijn meerdere inlichtingen omtrent het zomerfeest verkrijgbaar. IN HET DOK. De Petten IIJM. 49, is in het dok opgenomen teneinde de machinesehade tijdens de reis opgedaan te repareeren. Het schip zal eerst Woensdag a.s. varen. MOOIE BESOMMING. De Schoorl, IJ.M. 39, welke na een reis van 15 dagen van de westkust terugkeerde, maak te met de hake visscherij een mooie besom ming van f 5700. Hedenavond in plaats van Donderdag. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de harmonievereeniging „Concordia" niet Don derdagavond doch hedenavond in Velserbeek onder leiding van Philip S Vlessing zal con certeeren. Het programma vangt om 7 uur aan en ein digt om half tien. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 432 bouwvakarbeiders, 326 metaalbewerkers, 51 kantoorbedienden, 24 in vr. beroepen, 37 hout bewerkers, 34 landarbeiders, 549 visschers, ha ven- en transportarbeiders, 681 losse- en fa brieksarbeiders en 324 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 19 bouwvakarbeiders, 31 metaalbewerkers, 8 kantoorbedienden, 21 in vr. beroepen, 57 losse en fabrieksarbeiders en 3 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg der halve 2597 tegen 2673 in de vorige week. ZWEEDSCHE KOTTER K. A. 110. Maandagmorgen was aan den afslag een kotter van Zweedsche nationaliteit. Het scheepje besomde f 640. waren. En van hen waren velen ernstig ziek of voor hun leven gebroken of verminkt. Met recht vindt men in de oude kerk registers van N.- en O.-Friesland het jaar 1777 als een rampjaar, een jaar van rouw en tranen beschreven. W. Herinnering aan een oude tragedie herleefd. Gaiiipoii is dezer dagen weer door de Turksche troepen bezet. Hier ziet men het binnentrekken in een oud fort. Een dezer dagen kon men in de bladen het bericht lezen, dat sedert eenige weken geen enkel bericht was ontvangen van een vloot van 450 Noorsche robben- en walvisch- jagers en men zich omtrent hun lot ernstig bezorgd maakte. In de Zuidelijke poolgebie den schijnt het dan -ook hard te vriezen en de temperaturen, welke er geregistreerd zijn wijken zeer af van de normale pooltempe- ratuur. Het vermoedelijk ingevroren zijn van deze vloot jagers doet de herinnering levendig worden aan een tragedie uit het jaar 1777, toen honderden Noord-Friesche walvisch- vaarders in het Groenlandsche pakijs om kwamen. Be schepen waren in dat ramp jaar gedwongen ver het noorden in te zeilen, omdat in het zuidelijk deel van de IJszee bijna geen enkele walvisch gesignaleerd werd. Reeds vroeg in het najaar zette de arcti sche winter met strenge koude en hevige stormen in. Niet alleen het drijfijs, maar ook zware ijsbergen zetten zich in beweging, zoo dat de jagers zich plotseling door onmetelijke ijsmassa's zagen ingesloten. Honderden sche pen geraakten in 't ijs en vroren vast; slechts een klein gedeelte kon later naar het Zuiden ontkomen. Het grootste gedeelte van de vloot n.l. 143 schepen, elk met 30—60 koppen bemand, was onherroepelijk gedoemd te overwinteren! Ongeveer 7000 menschen waren aan al de verschrikkingen en ontberingen van den Poolwinter overgeleverd! Nu de walvisch- vangst zoo veel van zijn belangrijkheid ver loren heeft en tot een bedrijf van geringen omvang is ingekrompen, lijkt ons zulk een getal bijna ongelooflijk. Een van het Noord-Oosten komende golf stroom dreef de schepen temidden der ijs massa's langzaam langs de Oostkust van Groenland. Onder den druk van het pakijs werd het eene schip na het andere verplet terd. De schipbreukelingen konden zich deels op het ijs redden en zoo de naburige schepen dit 't nog houden konden, bereiken. Totdat ook deze door hetzelfde lot getroffen wer den en het getal schipbreukelingen steeds grooter werd. Eindelijk werd ook hun laatste toevluchtsoord een prooi der elementen en Verdween de „Boldirum" ter hoogte van Kaap Farvei op de 83ste breedtegraad onder het ijs. Gezamenlijk trokken de overlevenden dagenlang over de steeds in beweging zijnde ijsmassa en bereikten eindelijk na een tocht vol ontberingen, waarbij velen het leven lieten het vaste land. Maar nog was hun ellende niet ten einde, want uitgeput dor honger, koude en vermoeidheid stonden zij zonder een enkel hulpmiddel op een onbewoonde en woeste kust. En de eigenlijke poolwinter was nog niet eens aangebroken! Een gedeelte hunner trachtte door het binnenland het meer bewoonde westelijk deel van Groenland te bereiken, maar zij kwamen op dien tocht allen om. De anderen trokken zuidwaarts langs de kust en voedden zich met 't rauwe vleesch van aangespoelde of bevroren vogels, visschen of dieren. Ge kweld door honger, geteisterd door de grim mige koude bewogen zij zich moeizaam in hun natte, stijfbevroren en tot lompen vergane kleeding langs een onherbergzame, eindelooze en ongebaande kust. Als ze moe en krachte loos waren of een sneeuwstorm het verder trekken onmogelijk maakte, zochten ze ach ter rotswanden of sneeuwheuvels beschutting bij elkander. Nu en dan vonden ze bij een medelijdende Eskimostam een gastvrij ont haal en werden op traan en zeehondenvleesch onthaald! Eindelijk, na ondenkbare ontberingen, be reikten zij in Maart van het volgend jaar de Deensche kolonie Frederikshaab. Van de 3350 man, die de kustroute volgden, over leefden er slechts 1798 dezen lijdenstocht. In Oost- en Noord-Friesland werd langs de Noordzeekust bijna geen huis gevonden, waar geen familielid betreurd werd. Toen men ein delijk in staat was een verlieslijst op te maken, bleek, dat slechts de helft van hen, die ter walvischvaart uitzeilden, teruggekeerd De stand van de countrywedstrijden is thans: Surrey 316 tegen Kent 259. Northants 381 tegen Essex 75—5. Derby 137 en 942 tegen Notts 132. Yorkshire 167 en 253 tegen Sussex 162 (Smailes 545) en 722. Gloucester 236 tegen Leicester 3707 (Ber ry 127). Warwick 284 tegen Lanes 531. Hants 108 en 239—5 (Mc. Cortell 101 not out) tegen Glamorgan 175. Middlesex 242 (Hazell 5—36) tegen Somer set. ENGELAND SCOORT 571—8, BRITSCH- INBlë 190—0! Maandag was het eindelijk eens ideaal- cricketweer te Manchester, toen Hammond (118*) en Worthington (5*) naar de wickets trokken om bij een stand van 1732 hun innings te vervolgen. Old Trafford bleek op dezen dag weer eens een waar „batsman- paradise" te zijn want er werden maar even 588 runs voor het verlies van slechts 6 wickets gescoord. Zeven batsmen sloegen sa men 562' runs bijeen. Hammond en Worthing ton verhoogden in een goed uur het totaal met 100 runs op een aanval, die Jehangir Khan uitgezonderd, weinig moeilijkheden opleverde. Op 273 neemt bij de 8ste change C. K. Nayudu den bal ter hand, en weet Hammond met een scherp inkomende off-break te bowlen. De Gloucester-crack speelde een meesterlijke innings en scoorde 167 (21 maal 4) in goed drie uur en met Worthington, die zijn keuze wel waard bleek te zijn, 127 runs. Fishlock werd op 280 reeds voor 6 eveneens door C. K, Nayudu gebowld. De stand Worthington (c. C. K. Nayudu 87)Hardstaff leverde 86 runs op. Hardstaff scoorde bijzonder snel en lichtte den bal driemaal het veld uit. Even voor de lunchpauze werd nadat Allen voor 1 op Amar Singh achter het wicket gevangen was. de 400 gepasseerd. Hardstaff 85 not out in 70 minuten gescoord. Na de pauze gaat Hardstaff c. en b. Amar Singh voor 94*. Robins en Verity voegen samen nog eens 100 runs aan het totaal toe. Op 5718 sluit Allen de innings nadat Robins voor 76 c. Merchant b Nissar kon gaan, Verity 66 en Duckworth 10 not out latend. Met een achterstand van 368 runs trok ken Merchant en Mustag All na bijna 5 uren fielden voor de tweedemaal naar de wickets; zij kwamen er vóór half zeven ook niet meer vandaan. Allen, Gover, Verity en Robins, de geheele Engelsche aanval werd met het grootste gemak bespeeld en in ruim zeven kwartier waren er niet inftider dan 190 runs op het scoringhord. Mustag Ali 105 en Mer chant 79 not out. Mustag Ali is de eerste Britsch-Indiër die op Ertgelschen grond in testcricket een cen tury scoort. DE OLYMPISCHE VLAG IN BERLIJN. Uit Berlijn: Donderdagmiddag is in Berlijn de Olympische vlag uit Los Angeles aan gekomen. Be voorzitter van het Organisatie comité van de vorige Olympische Spelen, Overste William Gay Garland, die tevens het oudste lid van het internationaal Olympisch Comité is, bracht de door de Amerikaansche vlag omhulde Olympische banier in een speciale zinken kast naar de Duitsche hoofd stad. Op het station Friedrichstrasse hadden zich hagen van Amerikaansche en Duitsche vrienden van den grijzen voorvechter der Olympische Spelen opgesteld om hem te be groeten. DAMES. LIJNDEN—CONCORDIA (0—8) Reeds direct blijkt, dat Concordia haar goe den vorm van verleden week behouden heeft. Al spoedig is het Lijnden-doel in gevaar; na 5 minuten geeft mej. Dui.iff aan Concordia de leiding. Niet lang hierna vergroot dezelfde speelster den voorsprong. Voor rust maakt Mej. Akersloot er 03 van Na de rust hetzelfde spelbeeld. Met regelma tige tusschenpoozen vergrooten de Concor- dianen hun voorsprong door de dames Seharpff, Oterthun en Duijff. Als eindelijk scheidsrechter de Boer het einde fluit, heeft Concordia verdiend met 3-0 gewonnen HEEREN. LIJNDEN II—CONCORDIA (6—4). Met eenige invallers heeft Concordia partij gegeven, Direct na het begin zitten de bezoe kers er flink op; spoedig scoort Z. Verwaal den eersten goal. Hierna maakt Buys gelijk. Nu komt er een inzinking bij Concordia; door goed samenspel weet het binnentrio van Lijn den den stand tot 41 op te voeren. Voor rust verkleint Sehmït met een mooi schot den ach terstand (42). Na de rust weten beide partijen nog twee maal te scoren. Eindstand 64.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1