HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 226 DONDERDAG 30 JULI 1936 De Schaakmeesters. IJMUIDEN Succes voor den Nederl. Scheepsbouw. Het werkkamp „Gooiland" te Bussum. Psychotechnisch laboratorium P. T. T. krijgt automodel. Boven Someren heeft een noodweer gewoed. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van Dinsdag ben ik eens naar het Internationa le Meestertournooi in Zandvoort gaan kijken. Het speelt zich af in een zijzaal van het Grand Hotel, die een beetje vreemd 19e eeuwSch aandoet vanwege haar hoogte, en haar witgepleisterde muren en haar wonder lijke gordijnen, maar die een vorstelijk uit zicht biedt over golvend duinlandschap en verre zonnige zee Natuur in vollen Juli- pracht. Binnen houdt de zonderlinge Mensch zich met gansch andere gedachten bezig. In twaalf geperfectionneerde denk-exemplaren zit hij twee-aan-twee zich af te pijnigen om het ingewikkeldste spel dat hij ooit bedacht heeft te winnen. Urenlang martelt hij zich af en zijn nervositeit is vaak zichtbaar! Ik ben geen schaker, maar als belangstellend mede- mensch, physionomieën en gebaren waarne mend achter het koord dat de twaalf hersen- acrobaten van het publiek scheidt, heb ik zonder groote moeite begrepen dat Landau in verliezende positie tegen Fine verkeerde lang voor hij opgaf en dat hij wanhopige pogingen deed om de gevolgen van een erg verkeerden zet te bezweren. Ik heb bevroed dat Spielmann met verwoede volharding en nijdige concen tratie bezig was zijn mede-Oostenrijker prof. Becker „op den langen afstand" te ver slaan, dat de jeugdige Prins zich in de listen van den wereldkampioen Max Euwe verstrik te en dat Keres, het 19-jarige keurige Estlan- dertje, zich wel bewust was dat hij van Does- burgh bij de kladden had. Voor poker, een kaartspel waarbij men, zooals u weet, al zijn emoties moet weten te verbergen en dus een volkomen-ondoorgrondelijk gezicht trekken, zouden deze schaakmeesters vrijwel allen on geschikt zijn. Ook Maroczy, de 66-jarige vete raan met den markanten en belangwekken- den kop, de schepping eens groot portretschil ders waardig. En ook zijn tegenstander van Dinsdagmiddag, dr. Tartakower. De eenige uitzondering lijkt mij Bogoljubow, ondanks zijn naam Duitscher, overigens dik als een Beier en opvallend-vaag van gelaatsuitdruk king, traag van gebaar. Het is een aardige bezigheid, een Meester tournooi aldus te beschouwen, den stand en de bewegingen der geheimzinnige schaak stukken negeerend, de expressies der gelaten en de gebaren en wandelingen der Meesters bespiedend. Ook deze beschouwing brengt u in de sfeer van het geval. Gij beleeft haar mee. Uw eigen concentratie op dit aspect van den strijd wordt blijkbaar in de machtige schaak concentratie achter het koord opgenomen, meegesleept. Gij geraakt ten zeerste geboeid. Het gezelschap in het zaaltje ziet er erg in ternationaal uit en het is er een beetje rom melig. Concentratie en onrust wedijveren er met elkaar. De denkkampioenen zitten bij tij den twintig minuten over één zet te peinzen, maar als hij dan eindelijk gedaan is, springt de Meester haastig op, laat zijn tegenstander zich verdiepen in de nieuw-geschapen situatie en gaat kijken bij de andere partijen. Grün- feld, zwaar steunend op zijn wandelstok, schijnt meer belangstelling voor al de andere conflicten te hebben dan voor zijn eigen strijd met Bogoljubow maar hij wint tenslotte toch en het jonge Estlandertje Keres, be zetter van de tweede plaats, moet telkens eens gaan kijken hoe de leider, de schier-even- jeugdige Amerikaan Fine, er voor staat. Er wordt veel gewandeld; ieder verlaat op zijn beurt zijn naambordje-met-nationaliteit-erop- vermeld, laat het bij een leegen stoel achter en verkuiert zijn onrust. Alleen meester Spielmann blijft onafgebroken aan zijn plaats genageld. Wonderlijke collectie menschentypen, deze schaakmeesters. Een heterogene verzameling. Als men hen, niet wetend wie zij waren, op straat tegenkwam, zou men in Becker en Euwe wellicht den schaakmeester, althans den geleerde veronderstellen. Maar in de anderen? De jonge Keres heeft meer het type "an Haagschen cricketer of tennisspeler, Maroczy zou met succes voor een ouden tooneelspeler doorgaan, Bogoljubow voor een beursmake- laar-met-vacantie. Sommige anderen schijnen al heel moeilijk te classificeeren en daartoe behoort Fine, de leider en vermoedelijke win naar van dit tournooi, die er heelemaal niet wetenschappelijk uitziet, alleen maar een beetje eigendommelijk van uiterlijk is en ove rigens net zoo goed voor kantoorbediende als voor een der nieuwe schaakgenieën van de zen tijd versleten kan worden. Hij is heel jong, maar nogal zelfbewust, en hij schijnt genoegelijk-kalm te blijven als hij „in tijd nood raakt"een schrikbeeld nochtans voor iederen schaker, waarbij vaak een over haaste zet de partij doet verliezen. In dit Zandvoortsche tournooi leidde Dinsdag de Jeugd. 1. Fine met 6V2 punt, 2. Keres met 51/2 punt Dat is volstrekt geen regel bij schaaktournooien, maar hier is het zoo. Zal zij zich handhaven op de beide leidende plaatsen? Euwe stond met 5 punten op de der een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Nederlandsche wielrenners en vijfkampers, onder leiding van de heeren Lotsy en Swaab de Beer, legden bij hun aankomst te Berlijn voor de Olympische Spelen een krans bij het gedenkteeken van de in den wereldoorlog gevallenen. de plaats. Bogoljubow, Maroczy en Tartako wer volgden ex aequo met ieder 4V2 punt. Er waren nog drie ronden te spelen en er is nog veel mogelijk, ofschoon Fine wel een heel mooie kans maakt op de'- overwinning. De spanning neemt van dag tot dag toe. R. P. HET WERK AAN DEN GASZINKER. Burgemeester en autoriteiten stellen zich op de. hoogte der werkzaamheden. Het werk aan den gaszinker in het Noord zeekanaal staat bij onze gemeentelijke auto riteiten in het middelpunt van belangstel ling. Dit behoeft geen verwondering te wek ken aangezien deze belangrijke leiding, na nauwelijks twee jaar gebruikt te zijn, door lekkage onbruikbaar is geworden. Konden wij verleden week als eerste melding maken dat het lek gevonden was, thans blijkt het, dat het hier niet bij gebleven is. Na een nauwkeurig onderzoek bleek, er meerdere lekkage te zijn, hetgeen voor de Van Wie- nens slik-, zuig- en zand maatschappij, die het herstelwerk aangenomen heeft, een te genvaller is. Maandag is het herstelwerk, dat op den kanaalbodem geschiedt, bezichtigd geworden door den wethouder en den direc teur van Openbare Werken, de heeren J. C. Dunnebier en ir. Verhoef. Woensdagmorgen is de onderdirecteur der Gas- en Waterbe drijven, de heer Kampman, vergezeld van den opzichter der werkzaamheden, in den toren afgedaald terwijl later op den morgen de burgemeester een bezoek aan het werk heeft gebracht. Mr. Kwint, die vergezeld was van Ir Verhoef, werd ontvangen door Ir. Van Wienen, de ontwerper en vervaardiger van den duiktoren; deze lichtte den burge meester uitvoerig omtrent de constructie en de werkzaamheden buiten en binnen den duiktoren in, waarna de burgemeester in den toren afdaalde teneinde persoonlijk het werk onder den waterspiegel te aanschou wen. Door Ir. Verhoef zijn eenige foto's op genomen van de onderwater verrichte werk zaamheden. DE KENNEMER JAGERS. Dezer dagen hield de Wandelsport Vereeni ging „De Kennemer Jagers" een bestuursver gadering, waarin besloten werd een jeugdaf- deeling aan de vereeniging te verbinden. Zoowel jongens als meisjes van 12 tot 16 jaar kunnen zich hiervoor opgeven bij de heeren: K. Krom, Groeneweg 45; C. v. d. Zee Sr., Trompstraat 99 en mej. v. d. Braber, Zan derstraat 2.' Voor de contributie is een speciale regeling getroffen. De vereeniging zal deelnemen aan den 40- K.M.-marsch van Jan Passtoors teHaarlem op Zondag 30 Augustus a.s. In verband hiermede worden de leden aan de trainingsmarschen herinnerd nl. Dinsdags om 7.30 uur 's avonds en 's Zondags om 's morgens 9 uur van het Velserduinplein. De animo voor de wandelsport blijkt groot te zijn, getuige het steeds toenemende leden tal. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL. 1 September a.s. beginnen de volgende cur sussen Opleiding zeevaart; id. stuurman en schip per visscherij; id. stuurman kleine handels vaart en beperkte kleine handelsvaart; id. stuurman kleine scheepvaart; id. schipper binnenvaart; id. machinist-stoker en machi nist visscherij; id machinist sleepvaart; id. motordrijver voor de zeevischvaart; id. motor drijver ter koopvaardij, id. motordrijver bin nenvaart en opleiding radio-telephonist.z De avondcursussen beginnen eerst op 1 October a.s. De school leidt ook op voor machinist van de groote vaart; bezitters van een eind diploma 3-jarige ambachtsschool kunnen in de hoogste klas worden geplaatst. Een modern expeditieschip. Het motorschip Walerii Meshlauk, dat de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Am sterdam in Februari van dit jaar heeft afge leverd en kort geleden naar hier kwam, ten einde in de hoofdstad een speciale inspectie te ondergaan is een expeditiereis begonnen. Het schip, dat in korten tijd een goede be kende van onze havens geworden is (al is het nog slechts zes maanden in de va'art geweest) is als expeditieschip naar de in Oost-Siberië gelegen rivier de Lena vertrokken. Eerst ging de reis naar Moermansk, waar het verder werd uitgerust en vandaar gaat het naar Nova Zembla, door de Kara Zee, langs kaap Tsjelus- kin naar de Lenabaai. Hoewel de reis, als alles vlot verloopt, opge- veer 55 dagen zal duren, wordt proviand me degenomen voor 14 maanden voor het geval, dat men mocht invriezen. IJsbrekers zullen het schip, dat speciaal voor de vaart door het ijs is gebouwd, begeleiden, teneinde het zoo noodig te assisteeren, indien het in het ijs mocht vastraken. Het vaartuig zal beladen zijn met levens middelen en verdere levensbehoeften voor de bevolking aan de Lenabaai. Na de lossing gaat de Walerii Meshlauk ledig naar de Jenissei-rivier, waar een lading hout, bestemd voor Engeland, zal worden ingeno men. Gedurende de zes maanden, dat het schip reeds in bedrijf is, heeft het verscheidene rei zen gemaakt met ladingen van zeer uiteen loopenden aard. Het heeft tezamen met de zusterschepen A. Andreew en Kosarew, ge toond zelfs meer te kunnen verrichten, dan men oorspronkelijk van dit nieuwe type, dat volgens het BruynzeelN.S.M. patent is ge bouwd, heeft verwacht. Stortladingen werden in ongeveer de helft van den tijd, noodig bij schepen van normale constructie, geladen en gelost. Ook is het draagvermogen zeer groot, want het is gebleken dat het schip met zijn 3635 ton draagvermogen 1400 standaard hout ver voeren kan. Zoowel de Russische instanties als de Ne derlandsche bouwers volgen de verrichtingen van dit nieuwe scheepstype op deze expeditie- reis met groote belangstelling. Hout in plaats van visch. Verschillende vischkotters zijn te Frede- rikshavn aangekomen met groote partijen hout, welke op de hoogte van Hirsthals waren opgevischt, en vermoedelijk van een deklading- afkomstig zijn. Oproep tot deelname. Herhaaldelijk blijkt, van welke beteekenis een werkkamp voor een jeugdige werklooze kan zijn. Naar het schijnt komen de aan meldingen op het oogenblik wat traag bin nen, hetgeen voor de Centrale voor Werk- loozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor prac- tisch Christendom, van wien dit kamp uit gaat, aanleiding is „Jong Holland" tot deel name op te wekken. De perscommissie van de Centrale voor Werkloozenzorg schrijft ons: Wie doet er fnee? „Jong Holland snakt naar werk!" Dit is een waarheid ais een koe. Hoevelen popelen van ongeduld om in het arbeidsproces te wor den ingeschakeld. Maar ook, hoevelen wor den eiken dag opnieuw teleurgesteld. Moe deloos gaan ze hun weg. hun energie ver slapt en groote onverschilligheid maakt zich van hen meester. De Centrale voor Werkloo zenzorg tracht in haar acht kampen iets voor hen te doen. Zij kan dat, omdat de Re geering in ruime mate steunt en ons christe lijk volksdeel ook dit jaar in klinkende munt bewezen heeft,' met den nood van de jonge ren mee te leven. Immers de gehouden col lecte bracht meer dan een ton op. Een van de kampen is te Bussum geves tigd Daar is plaats voor jongelui uit deze streek. Wellicht zijn er velen, die tot dusver weinig of niets van en over „Gooiland" hoor den, die misschien dolgraag zouden komen, maar uit onwetendheid zich niet hebben aangemeld. Deze worden opgewekt zich te laten inschrijven. Voorwaarden. In aanmerking komen alleen jeugdige werkloozen dus ongehuwden van chris- telijken huize. Zij mogen beslist niet jonger dan 17 en niet ouder dan 25 jaar zijn. De deelnemers moeten een goede gezondheid ge nieten, behooren van onbesproken gedrag te zijn. moeten in het bezit van een rijwiel en bereid zijn de reis naar en van het kamp per fiets af te leggen. Ook moeten zij bij de arbeidsbemiddeling zijn ingeschreven, ter wijl verwacht wordt, dat zij zich zullen aan passen bij de sfeer en vertrouwen zullen heb ben in de leiding. Wat biedt het kamp? Het is voor de jongens natuurlijk een be langrijke vraag, wat het kamp geeft. Zonder bij elk onderdeel uitvoerig stil te staan kan het volgende worden genoemd: Gedurende 8 weken nuttige arbeid. Veertig uur wordt er per week gewerkt in de bosschen. Goede en degelijke voeding ontvangt men gratis. Er is gelegenheid voor ontspanning, er kan ook wat geleerd worden. Voorts is men op het geestelijk welzijn van de jongens voortdu rend bedacht. De band aan het gezin blijft voortbestaan, omdat de jongelui van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen naar huis gaan. Behalve dit alles wordt per week een zakgeld verstrekt van f 1.75, terwijl ook nog een klein bedrag, afhankelijk gesteld van den af te leggen afstand, als fietsvergoeding wordt uitgekeerd. Daarenboven worden over alls en werkschoenen in bruikleen gegeven. Ziet hier een relaas van wat het kamp biedt. Hier vinden de jongens elkaar, hier kunnen zij zich nuttig maken, hier wordt hun levens moed versterkt, kortom hier kunnen zij een tijd doorbrengen die hun levenslang in aan gename herinnering blijft. „Jong Holland snakt naar werk!" In het werkkamp „Gooiland" te Bussum is arbeid voor velen. Met aandrang worden zij, die in aanmerking komen, opgewekt tot deelname. Er behoeft slechts één stap te worden ge daan, nl. aanmelden bij den penningmeester van het plaatselijk comité, den heer A. Krij ger, Trawlerkade 30, IJmuiden. KAMPEEREN. Zaterdagmorgen a.s. om 5 uur vertrekken 14 Olympia-leden naar het K.N.G.V.-kamp te Maarn (Utrecht). De terugkomst is bepaald op Donderdag 6 Augustus om pl.m. 10 uur 's avonds. De leiding is in handen van den heer C. F. Smit, directeur van Olympia. GEMEENTEBODE A. H. JANSEN JUBILEERT. 25 jaar op post in het gemeentehuis. Aan alle bezoekers van het gemeentehuis is den man welbekend, die in de concierge- loge aan den ingang van de centrale onzer ge meentelijke instellingen een wakend oog houdt op de binnentredenden. Het is de ge- meentebode-concierge, de heer A. H. Jansen, die op Dinsdag 11 Augustus a.s. zijn zilveren jubileum in gemeentedienst hoopt te vieren. De functie van den jubilaris is een uitge breide en hij vervult die met een nauwgezet en voorkomendheid, die hem bij zijn supe rieuren in hoog aanzien doen staan. Maar niet alleen zij, die het gemeentehuis „be wonen", ook bij het pubiek is de heer Jan sen een inderdaad „geziene" persoonlijkheid, omdat de velen, die zich ter secretarie ver voegen om inlichtingen, deze in ruime mate door den gemeentebode verstrekt krijgen. De heer Jansen is reeds geruimen tijd in ge meentedienst, zelfs al van 3 Januari 1909 af. Het zilveren jubileum zou dus reeds veel eer der gevierd hebben kunnen worden, indien de heer Jansen tijdens de mobilisatie geen ruim 2 jaar en 7 maanden in militairen dienst geweest was. Zoodoende wordt de datum van het indiensttrederi gerekend te zijn 11 Augustus 1911, alhoewel de jubilaris reeds op 13-jarigen leeftijd bij de gemeente Velsen werd aangenomen. Hij diende haar eerst als hulpbode, daarna als concierge-gemeentebode. Den thans 41- jarige zal de dag van 11 Augustus zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. VACANTIEBONNEN. Naar een mededeeling van het bestuur van den R. K. Bouwvakarbeidersbond „St.-Joseph" afdeeling IJmuiden, luidt, zullen de gelden der ingewisselde vacantie bonnen 19351936 worden uitbetaald in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg op Vrijdag 31 Juli a.s. van 78.30 's avonds. FUIKEN GESTOLEN. Door den palingvisscher J. Groen, werd aangifte gedaan bij de Rijkspolitie, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag, drie van zijn fuiken zijn gestolen. Deze waren uitgezet nabij den bootsteiger der Alkmaar Packet, De Rijkspolitie stelt naar dezen brutalen diefstal een scherp onderzoek in. Door de K. N. A. C. aangeboden. In het psychotechnisch laboratorium in het P. T T. bedrijf aan de Kortenaerkade te 's Gravenhage, heeft Woensdagmiddag de overdracht van een auto-model plaats ge had, dat door de K. N. A. C. is aangeboden aan genoemd laboratorium, hetwelk, zooals men weet, zich mede beschikbaar stelt voor de psychologische keuring van candidaat- chauffeurs ten behoeve van andere ook particuliere bedrijven. Het aangeboden apparaat een Ford vrachtautocabine met bijbehoorende tech nische installatie strekt ter vervanging van de verouderde cabine in dat laboratorium als test-apparaat. Het wordt gebruikt voor het testen van personen, die reeds kunnen chauf- feeren. De candidaat neemt plaats in de ca bine en vindt daar alle organen, die voor de bediening van een auto noodig zijn. Het ver trek wordt donker gemaakt en op het groote projectiescherm verschijnt een stilstaand straatbeeld. De candidaat hoort de opdracht „starten", hij voert alle handelingen uit, die noodig zijn om de wagen in beweging te bren gen, tegelijkertijd hoort hij den motor aan slaan en begint een film, die het straatbeeld projecteert en die uit een rijdende auto is op genomen, af te rollen. De candidaat krijgt ge heel de illusie, dat hij zich bevindt in een auto, die in beweging is, hij reageert dan ook op alle gebeurtenissen van de film, alsof hij zich in zijn wagen op den weg bevond. Alle handelingen van den candidaat worden automatisch geregistreerd. De voorzitter van de K. N. A. C. mr. Lint horst Homan, heeft bij de aanbieding van de nieuwe installatie doen uitkomen, dat het denkbeeld hiertoe is ontstaan tijdens de psy chotechnische tentoonstelling, welke dit voor jaar in Amersfoort is gehouden. Spreker verzocht namens het bestuur van de K. N. A. C. aan ir. Damme het geschenk wel voor het laboratorium van de P. T. T. te willen aanvaarden. Ir. Damme aanvaardde het geschem net hartelijke woorden van dank. Boerderij afgebrand. Te Barcelona, waar de burgeroorlog de vorige week hevig woedde, zijn op de voornaamste punten der stad barricaden opgeworpen. Woensdagmiddag omstreeks half vier woedde boven Someren een hevig onweer ge paard gaande met geweldigen regen- en hagelbuien. De bliksem sloeg in de boerderij van en bewoond door de Wed. Chr. Hurkmans aan de oude Kerkstraat. In een oogenblik stond de geheele boerderij in lichter laaie. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee stralen. Zij kon echter niet voorkomen, dat huis en stal len geheel afbrandden. De omliggende ge bouwen konden worden behouden. De geheele inboedel en landbouwinventaris ging in de vlammen op. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedeeltelijk gedekt,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1