De eer van het Sneeuwland Reclame-Munt. Verkeersongelukken blijven aanhouden. BEVERWIJK CASTRICUM Handelsovereenkomst met Ierschen Vrijstaat. Shell bestelt weer een nieuw schip. Voor buitenlandsche dienst boden een vergunning noodig< Nederlanders op ,Jbiza" geïsoleerd. HEEMSKERK SANTPOORT De muzieknis overgedragen. (Op den Munttoren te Amsterdam is een reclameversiering in rozen aangebracht.) ,U SLUITINGSUREN DER CAFé'S IN DE FEESTWEEK. Voor de van 15 tot en met 23 Augustus a.s. te houden V.V.V.-feestweek heeft de burge meester de sluitingsuren der café's in de af- deeling Beverwijk als volgt vastgesteld: Zaterdag 15, Zondag 16, Donderdag 20, Za terdag 22 en Zondag 23 Augustus op half twee des nachts. Muziek tot 1 uur na middernacht. Maandag 17, Dinsdag 18, Woensdag 19 en Vrijdag 21 Augustus op één uur na midder nacht. Muziek tot half één. Bij orde verstoringen enz. is de politie be voegd de muziek en het dansen te doen op houden. Er wordt op gewezen, dat de aanvragen voor muziek enz. schriftelijk aan den burgemeester moeten worden gericht. Elk verzoek zal afzon derlijk worden beoordeeld. Indien mocht blijken, aldus heeft de burge meester bepaald, dat misbruiken uit boven staande regeling voortvloeien, wordt wijziging voorbehouden. DE VERLOTING VOOR HET A.N.G.O.B.-HUIS, FEUILLETON door JAMES OLIVER CURWOOD. 4) Hij liet zich op de knieën neervallen, met zijn bedroefd gelaat dicht tegen het jonge leven, dat de plaats in zou nemen van dat andere, dat zoo juist was uitgedoofd Jan voel de iets wonderlijks in zijn hart en ook hij zonk op de knieën neer. in de eerste aanbid ding van het kind. In dit oogenblik, toen zij samen geknield lagen voor het jonge leven in de hut, ontstond er een band tusschen Jan Thoreau en John Cummins, die moeilijk door menschenhanden zou zijn te breken. Toen hij opkeek, na ver scheidene minuten lang de kleine Mélisse be schouwd te hebben, keek Jan regelrecht in Cummins' gelaat en fluisterde zachtkens het woord, dat in het Cree „vader" beteekent. Dit was Jan's eerste woord voor Mélisse. Toen hij den blik weer op -ie kribbe jet rusten, lag baby zich te bewegen en te schop pen, zooals hij kleine wolfsjongen had zien be- jKregen en schoppen, voordat hun oogen open „A. D. O.". A. D. O. 2 moest Zondag in Egmond-Binnen een beslissingswedstrijd spelen tegen Zee vogels, uit Egmond a. d. Hoef. Daar Zeevogels niet opkwam, werd de uitgeloofde beker aan A. D. O. uitgereikt. De Juniores speelden tegen die van E. I. V. uit Velsen, en wisten met 40 te winnen. BLOEMBOLLENTENTÜONSTELLING. Een commissie van Bloembollenkweekers uit Groningen bracht een bezoek aan de tentoon stellingsterreinen in Marquette. De heeren waren zeer enthousiast over de fraaie ligging der terreinen. Eenige perken van de zooge naamde Gazonterreinen, hebben zij uitgekozen om te beplanten. De commissie uit de V.V.V. heeft daartoe toestemming verleend. V.V.V. FEESTWEEK. Geslaagd Feestprogramma. waren. Zijn mooie oogen lachten. Zoo voor zichtig alsof hij speelde met gloeiend ijzer, stak hij zijn magere hand uit en toen een van zijn vingers plotseling met iets zeer zachts en warms in aanraking kwam, trok hij die snel terug, alsof hij zich gebrand had. Dien avond, toen Jan zijn viool opnam, om naar de hut van Mukee te gaan, legde Cum mins zijn twee groote handen op de schouders van den jongen en zei: „Jan, wie ben je, en waar kom je vandaan?" Jan maakte met zijn arm een vage beweging naar het Noorden. „Jan Thoreau", antwoordde hij eenvoudig. „Dit ies mijn violon. We zijn samen alleen door het groote sneeuwland gekomen." Cummins staarde hem aan alsof hij een wonderbaar schilderij zag in de oogen van den jongen. Hij liet zijn handen vallen en ging naar de deur. Toen zij samen alleen buiten stonden, wees hij naar de sterren en naar den sluier van zilver licht, dien de ontwakende dageraad over den Noordelijken hemel spreidde. „Tracht je te oriënteeren en zeg me dan nog eens, waar je vandaan bent gekomen, Jan!" Zonder te aarzelen wees de jongen in Noor delijke richting. ,,We hebben zeven dagen honger geleden in de sneeuw, 's Nachts hield mijn violon de wol ven op een afstand." „Kijk nog eens goed, Jan! Ben je niet daar vandaan gekomen, of daar, of daar?" Cummins draaide zich langzaam om, eerst Midden in 't modern verkeeren, Rijst hij op gelijk een rote, Bij heel Amsterdam in eere, Door de eeuwen heen zijn trots. Meer dan driemaal honderd jaren Staat het oude bouwwerk daar, Ondanks de verkeersbezwaren Op zijn plein in plein-pouvoir. In een ouden tijd geboren, Wijst hij steeds den nieuwen tijd, Op het uurwerk in zijn toren, Voorbeeld van bestendigheid. Nu heeft men hem uitgekozen, Om in kleur versierd te zijn, En hij staat, getooid met rozen, Plots onwennig op zijn plein. Ik vind rozen mooie bloemen En de Munt een fraai gebouw, Dat men stellig hoog mag roemen. Om zijn hechtheid en zijn trouw Als men dus de Munt eens huldigt, Kan dat op zichzelf geen kwaad, Want men is hem lof verschuldigd, Maar dat is niet waar 't om gaat. En ik vind het slecht gekozen, Dat de hoofdstad 't heeft bestaan, Uit de Munt, zij 't dan met rozen, Nog reclame-munt te slaan. P. GASUS. hebt en den krachtigen steun, dien U ons hebt willen geven. Niet alleen hebt U ons Sant poorters hier een centrum geschonken, waar wij reeds zoo lang naar hebben uitgezien, een centrum waar de bevolking van de kunstpres taties harer dorpsgenooten zal kunnen genie ten, doch ook hebt U hierdoor aan jeugdige slachtoffers van de economische depressie eenige weken werk gegeven, werk waarnaar zij zoo lang tevergeefs hadden uitgezien. En wanneer wij dit werk hunner handen hier bewonderen, dan kunnen wij niet anders dan den wensch uitspreken, dat dergelijke menschen, die het bewijs geleverd hebben zoo uitstekend hun vak te verstaan toch spoedig datgene mogen krijgen waarop zij recht heb ben, n.l. geregelden arbeid. Ik dank namens geheel Santpoort allen, die op eenigerlei wijze aan de totstandkoming van deze muzieknis hebben medegewerkt en dan denk ik na het College van B. en W. in de eerste plaats aan twee personen, die ons he laas door den dood ontvallen zijn en die ons steeds zoo sympathiek terzijde hebben gestaan, wijlen Burgemeester Rambonnet en wijlen den Heer Brader. Verder dank ik het plaatselijk comité van jeugdige werkloosheid, de techni sche leiding, die in de bekwame handen was van den Heer Directeur van Openbare Wer ken, wiens steun en adviezen wij op zeer hoo- gen prijs gesteld hebben en last, but not least de jongelui zelf, die trotsch op hun werk kun nen zijn. Ook een extra woord van dank aan den parkwachter en de politie, die tijdens den bouw als ware schutsengelen over de nis ge waakt hebben. Hierna noodigde de heer Van Beem Mevr. Kwint uit door het doorknippen van een lint de nis officieel in gebruik te stellen, waaraan de burgemeestersvrouwe gaarne voldeed. Nadat Peter Wit en z'n Spaarndamsch mu ziekkorps beide plaatselijke muziekgezel schappen waren verhinderd het „Wilhel mus" ten gehoore hadden gebracht, aan vaardde wethouder Visser namens het ge meentebestuur de nis. Deze sprak daarbij o.a. het volgende: „Toen het bestuur van „Santpoorts Bloei" zich tot het gemeente-bestuur wendde met het verzoek deze nis met behulp van werkloozen te bouwen, heeft bij mij in de eerste plaats voor gezeten de kwestie: „Hoe krijgen we werk voor de jeugdige werkloozen?" Dat was op dat mo ment voor mij het allerbelangrijkste, maar ik wil wel erkennen, dat nu ik deze nis zie, ik wel eenigszins van gedachte ben veranderd. Hoe meer de bouw van deze nis vorderde, hoe meer ik tot de overtuiging kwam, dat naast het nuttige werk hier een bouwwerk tot stand kwam, dat een sieraad van Santpoort kon wor den genoemd. met zijn gelaat naar het Oosten en de Hudson- baai, toen naar het Zuiden en eindelijk naar het Westen. Er lag iets meer dan nieuwsgierig heid op de gespannen trekken, die zich weer onderzoekend naar Jan wendden. De jongen trok de schouders op en zijn oogen flikkerden. „Het ies niet een leugen, dat Jan Thoreau en zijn violon door de groote sneeuwvelden gekomen zijn," antwoordde hij zacht. „Het ies niet een leugen." In John Cummins' aanraking was nu meer dan zachtheid. Jan begreep het niet, doch hij gaf er aan gehoor en ging mee terug naar de hut. Het was meer dan vriendschap, wat uit Cummins' oogen straalde, toen hij zijn han den weer op de schouders van den jongen legde en ook dat kon Jan niet begrijpen „Er is hier overvloed van ruimte nu zei Cummins op heeschen toon. „Wil je hier blij ven. bij de kleine Mélisse en bij mij?" „Bij de kleine Mélisse!" hijgde de jongen. Zacht snelde hij naar de kleine kribbe en knielde er naast neder, met zijn magere schou ders er over heen gebogen, het lange zwarte haar glanzend in den lampeschijn, terwijl hij zijn geluk uitzuchtte in snelle, snikkende ademtochten. „Ik ik blijven bij de kleine, blanke engel voor altijd en altijd!" fluister de hij, de woorden alleen bedoelende voor de niet-hoorende ooren van het kind. „Jan Tho reau wil blijven, ja met zijn violon! Ik geef hem aan u en de muziek!" Hij legde zijn kostbare viool over het voeten einde van de kleine kribbe neer. Steeds weer dooden op den weg. Ook nu zijn Zaterdag en Zondag weer verschillende ernstige aanrijdin gen gebeurd, waarvan sommige met doodelijken afloop. Op den weg van Nijmegen naar Beek-Wijlen is de 30-jarige mej. v. d. P. van de fiets ge vallen en juist voor een rijdende auto terecht gekomen. De wagen ging over haar heen, zoo dat de vrouw op slag dood was. Passeeren in een bocht is levensgevaarlijk. Zondagmiddag omstreeks 12.20 uur wilde de motorrijder S. Kranendonk uit Maasdam op den Rijksweg MoerdijkBreda in een bocht een auto passeeren. Hij reed hiertoe met groote snelheid. Hij verloor de macht over zijn stuur en vloog tegen een boom. K. sloeg over het stuur van zijn rijwiel en bleef be wusteloos en bloedend uit neus en ooren lig gen. Dr. Wiegman uit Terheyden was spoedig ter plaatse en achtte onmiddellijke opname in het Diaconessenziekenhuis in Breda nood zakelijk. Bij aankomst aldaar is K. spoedig overleden. De politie stelt een onderzoek in. Tegen een wagen geloopen. Zaterdagavond is de 5-jarige Piet Santra op den hoek van de B.K.-laan en de West- Frankenlandschestraat te Schiedam tegen een met een paard bespannen wagen aangeloopen, eronder geraakt en overreden. Het kind is naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar over leden. Bus stopt niet tijdig. Op het Stationsplein te Apeldoorn is Zater dagavond de stationskruier A. K. door een autobus van een plaatselijken busdienst aan gereden en gedood. Het slachtoffer stond met twee collega's een defecten driewieler na te zien nabij het huisje waar de stationskruiers hun depot hebben. De bus, welke daar een bocht moet maken, reed door tot nu toe on opgehelderde oorzaak door, recht op de drie stationskruiers in. Twee van hen ontkwamen aan een aanrijding, doch K. kon den wagen niet meer ontwijken en werd gegrepen. Zijn wonden waren zoo ernstig, dat geneeskun dige hulp niet meer mocht baten. Enkele oogenblikken na het gebeurde is de man overleden. Auto tegen boom gereden. Op den Hoogeweg te Amersfoort is een auto tegen twee boomen en een lichtmast gereden om vervolgens door een stapel trottoirbanden gekeerd te worden. De drie inzittenden wer den allen gewond. Dronken achter het stuur. Tusschen Dieren en Doesburg is een auto waarin een chauffeur en twee passagiers in dronken toestand zaten, tegen een boom ge reden. Alle drie zijn door de politie ingesloten. Contingenten voor invoer in ons land verleend. HOOFDSTUK IV. Het groote Vraagstuk. In de dagen, die volgden, deden zich meer dingen voor, die Jan niet koii begrijpen, waar voor hij ook niet veel moeite deed. Hij sprak weinig, zelfs tegen Cummins. Hij luisterde maar en zijn oogen antwoordden; of hij deed dit met eigenaardige, angstige schouderschok jes, die zijn lokken in de war brachten. Voor de eenvoudige zielen op den post had hij nog iets meer met zich meegebracht uit de onbe kende wildernis dan zijn uitgehongerd lichaam. Dit was de voornaamste reden voor de dingen, die hij niet kon begrijpen. Er was niemand, die iets meer uit hem kreeg dan Cummins. Zelfs tegen Mukee was het verhaal, dat hij deed, even simpel en even kort. Hij zei altijd, dat hij uit het Noorden kwam hetgeen beteekende de Woestenij; en de Woestenij beteekende den Dood. Nog nooit was iemand daar doorheen gekomen, zooals Jan gedaan had, en op een ander oogenblik en onder andere omstandigheden, zouden Cummins en zijn volk gedacht hebben, dat hij krankzinnig was. Doch ook anderen hadden geluisterd naar de wondere, liefelijke muziek, die van uit het woud tot hen was gekomen in den nacht, toen de vrouw gestorven was. en evenals Cummins had deze hen bewogen tot ontroerende ge dachten. Zij wisten weinig van God af, zooais er over God geleeraard wordt, doch zij ken den Hem op andere wijze. Zij wisten, dat Jan MAANDAG 3 AUG. 1936 Werk voor N. S. M. aan den winkel. Naar wij vernemen heeft de Ko ninklijke Shell groep aan de Neder- landsche Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam opdracht geigevein voor den bouw van een dubbel- schroef tankschip van 4000 ton, ge heel van hetzelfde type als er door de N.S.M. dit jaar een, en verleden jaar twee zijn afgeleverd. Het schip waarvan de machines geleverd zullen worden door Werkspoor, is bestemd voor de vaart tusschen Curacao en Marakaibo. Ongetwijfeld zal deze nieuwe op dracht van de Koninklijke Shell, aan welk lichaam verscheidene werken in ons land reeds zooveel te danken hebben, uit een oogpunt van verdere werkgelegenheid ook buiten de krin gen van de onmiddellijk betrokke nen, met vreugde worden begroet. Men vrage tijdig aan! In verband met vele bij hem ingewonnen in lichtingen vestigt de directeur van den rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling er nog eens de aandacht op dat voor het in dienst hebben van buitenland sche dienstboden een vergunning noodig is. Aanvragen om vergunning tot het doen ver richten van arbeid door buitenlandsche dienst boden dienen te geschieden op formulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de open bare arbeidsbeurzen of agentschappen der ar beidsbemiddeling. Deze formulieren dienen te worden ingevuld door den werkgever en daar na gefrankeerd te worden toegezonden aan den directeur voornoemd, te 's-Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 97. Voorts wordt nogmaals erop gewezen, dat aanvragen tot het in dienst nemen van bui- telandsch vrouwelijk personeel, dat nog niet in Nederland vertoeft, vergezeld moeten gaan van een geneeskundige verklaring, dat de aan gevraagde vrouwelijke arbeidskracht een goe de gezondheid geniet en een van overheids wege verstrekte verklaring, dat zij van goed zedelijk gedrag is. Indien de aanvragen niet tijdig worden in gediend, d.w.z. voor 1 September 1936, kan er niet voor worden ingestaan, dat voor 1 Oc tober a.s. op de aanvrage wordt beslist. Zij, die na dien datum arbeid doen verrichten door vreemdelingen zonder in het bezit te zijn van de vereischte vergunning, kunnen in moeilijk heden geraken, omdat hierop straf is gesteld. DROEVIG BEGIN VAN DE VACANTIE Zaterdagmiddag werd in den Boomhoek on der Nieuw-Loosdrecht, kort nadat de familie Hulscher uit Velp (G.) daar was aangekomen, teneinde in een zomerhuisje aan den plas haar vacantie door te brengen, het 2 V-Harig zoontje Hans vermist. Hetgeen men vreesde bleek al spoedig waar te zijn, toen men het knaapje in het water achter het huisje vond. De terstond geroepen geneesheer paste ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling toe, doch vergeefs. Hij moest den dood van het kind constateeren. CLANDESTIENE MARGARINEBEREIDER GEARRESTEERD Te Amsterdam is een man gearresteerd, die reeds sinds langen tijd clandestien margari ne bleek te hebben bereid, welke hij aan par ticulieren afleverde. Tegen den man is pro ces-verbaal opgemaakt. „Juno" zal het eiland aanloopen In verband met berichten, die de re geering ontvangen heeft over Neder landers die op het eiland Ibiza, een van de Balearen, geïsoleerd zijn, heeft de regeering de Kon. Ned. Stoomboot Mij. verzocht, het stoomschip „Juno", dat van Gibraltar op weg is naar Ge nua, het eiland lbiza is zonder tele grafische gemeenschap te doen aan loopen, met het doel die Nederlanders en eventueel ook buitenlanders aan boord te nemen, die het eiland willen verlaten. Deze passagiers zullen naar Genua worden vervoerd. Thoreau was gekomen als een boodschapper van de engelen, dat de ziel der vrouw was uit gegaan, om hem te ontmoeten, en dat zij zacht was ingesluimerd tegen John Cummins' borst, terwijl hij speelde. Zoo werd de jongen met zijn smal, uitdrukkingsvol gelaat en zijn groote mooie oogen een deel van wat de vrouw hun had achtergelaten om lief te hebben. En als een deel van haar aanvaardden zij hem, zonder verder te vragen, wie hij was en van waar hij kwam. In zeker opzicht vergoedde hij eenigszins haar gemis. De vrouw had iets nieuws en lie felijks in hun dor bestaan gebracht en ook hij bracht hun iets nieuws en liefelijks de mu ziek van zijn viool, 's Avonds speelde hij voor hen in het kantoor van den agent en op die oogenblikken hadden zij het gevoel, dat de vrouw hun zeer nabij was en dat zij tot hen sprak door middel van de melodieën die Jan Thoreau voor hen speelde. De muziek was reeds lang geleden uit hun leven verdwenen. In dat van sommigen had zij nooit haar intrede gedaan. Jaren geleden was Williams op een post geweest, waar een accordeon aanwezig was. Cummins had mu ziek gehoord, toen hij Zuidwaarts getrokken was. naar de beschaving, om zijn vrouw te halen, nu meer dan twee jaren geleden. Voor de anderen was het een mysterie, dat hen roerde tot in het diepste van hun ziel en dat hun vele dingen openbaarde die lange jaren verborgen waren geweest in het stof van het verleden. •"Wordt vervolgd.) Zaterdagavond werd de trekking gehouden van de verloting, die werd georganiseerd ten bate van de stichting van een A.N.G.O.B.-huis De hoofdprijzen vielen op no. 1578 een tuin- ameubiement en no. 838 een kano. Volledige trekkingsiijst ligt gratis op ons kantoor Bree- straat 29 ter inzage. MEDAILLE VAN PRINSES JULIANA. Voor de van 15 tot 23 Augustus dus tijdens de V.V.V.-feestweek gehouden bloementen toonstelling heeft de commissie van voorbe reiding thans ook een groote zilveren medaille ontvangen van H.K.H. Prinses Juliana. H. M. de Koningin heeft reeds eerder een medaille voor deze tentoonstelling beschikbaar ge steld. TENNIS. v Eindstrijden van het Duin wij ck-tour- nament wegens regen afgelast. De regen, die reeds in den loojj van de week als spelbreker was opgetreden, heeft Zondag middag den wedstrijdleider dei besluiten om de nog te spelen wedstrijden uit te stellen tot Za terdag en Zondag 8 en 9 Augustus. Zaterdag zorgde mej. H.Pranger voor de verrassing door in de troostronde van mej. R. v. d. Kolk te winnen, voorwaar een mooie belooning voor haar constant spel. Voor de groote surprise zorgde nog G. v. d. Ploeg, die in de demifinale, A. Erdman sloeg in twee sets, alhoewel gezegd moet worden, dat Erdman niet geheel op slag was. De fi nale damesdubbel die reeds Zaterdag gespeeld werd was een gemakkelijke overwinning voor de dames Henneman en Spruyt geworden. 6—4, 62. Verdere uitslagen zijn. Heerenenkelspel Demifinale: Deegenaar sl. Soeters 86, 63. Y. d. Ploeg sl. Erdman 62, 75. Gemengd dubbelspel: v. Swol-Merkelbach sl. Doorn-Abma. 61, 6—2. Demi-finale: Spruyt-v. d. Ploeg sl. v. d. Kolk-Sprengers 62, 62. Spruyt-v. d. Ploeg sl. v. Swol-Merkelbach 1_6, 6—4, 8—6. Mellegers-Bossard sl. Deegenaar—Deege naar 61, 1311. TeerErdman sl. MellegersBossard 63, 6—1. Finale Spruyt-v. d. Ploeg-Teer-Erdman 62, 55 gestaakt. Heerendubbelspel: Merkelbach-v. Swol sl. SprengersSoeters 63, 64. Kokkes-Asjes sl. Lensvelt-Molenaar 61, 6—0. Deegenaar—Langendijk sl. Wiedijk-Bos- sard 7—5, 4—6, 6—3. Demifinale Langendijk-Deegenaar— de Waard-v. d. Ploeg 62, 25 gestaakt. Troostronde: dames: H. Pranger sl. R. v. d. Kolk 6—4, 4—6, 6—4. H. Doorn sl. J. Zurlohe 63, 61. Troostronde heeren: Kokkes sl. Bossard 6—3, 6—3, Stephan sl. Lensvelt 64, 2—6, gg Asjes sl. Wiedijk 6—1, 62. POLITIESCHIETVEREENIGING. „WESTERHOUT". Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der Politie-Schietvereeniging „D.O.V." te Heerhugowaard werden op 29 Juli j.l. op de schietbaan aldaar, schietwedstrijden georga niseerd, waaraan ook door een vijftal leden der schietvereeniging „Westerhout" werd deel genomen. Dit vijftal bestond uit de heeren: P. Benning, Th. M. Blikslager, D. Christiani, C. G. v. d. Kolk en J. J. Hugtenburg. De hee ren wisten beslag te leggen op den derden prijs, bestaande in een bronzen medaille wel ke was aangeboden door de afdeeling Rijks- veldwacht, 6de district, v. d. Bond van Chr. Politieambtenaren. In de personeele wedstrijden behaalde de heer J. J. Hugtenburg den lsten prijs bestaan de in een luxe voorwerp welke was aangebo den door de Noord-Hollandsche Gemeente- veldwachtersvereeniging. COLLECTE. De Zondagmorgen bij het uitgaan der R.K. Kerk gehouden collecte ten bate van Herwon nen Levenskracht heeft 71.30 opgebracht. Zondagmiddag werden onder veel belang stelling, opgeluisterd door muziek onder lei ding van den heer C. Kes Mzn. turn- en gymnastiekdemonstraties gegeven door VIOS, die ondanks het regenachtige weer heel goed zijn geslaagd. Om 3 uur had een gecostumeerde voetbal wedstrijd Vitesse I (gecomb.)Vitesse II (ge- comb.) plaats. Wegens den regen werd met de rust gestaakt met 31. Ondanks de dikke druppels, werden om 6 uur de versierde wagens van vereenigingen en neringdoende te Bakkum opgesteld en om 7 uur zette de stoet van ongeveer vijftig deel nemers zich in beweging. Bijna huis aan huis was alles versierd. Bij het verzamelpunt aan den v. d. Mijleweg stonden duizenden te wachten. Op de terug reis langs Bakkummerstraatweg, Mient, Sta tionsplein, Beverwijkerstraatweg Oude Haarl. weg ging inmiddels de zon ter Westerkimme en werd hier en daar de gas- electrische lam pionnen en vetpotverlichting aangestoken, ook de gasverlichting met schijnwerper aan de Gem. Gasfabriek. Daarna trok men langs de Dorpsstraat, langs het feestterrein, Overtoom, Schoolstraat om verder langs Serné en Geel- v.inckstraat en de Burg. Hooystraat het feest terrein te bereiken. Drie volle uren heeft de op tocht geduurd. Door de muziekkorpsen D.I.U. en Patronaatsfanfare werden eenige nummers ten gehoore gebracht. Daarna werden toebe reidselen gemaakt door de jury om zoo spoedig mogelijk de prijswinnaars in de versierde op tocht bekend te maken. Groot gebeuren voor onze plaats. Vele malen reeds hebben wij over de mu zieknis geschreven. Eerst hebben wij haar bouw aangekondigd, daarna moesten wij be richten, dat van dien bouw niets kon komen, omdat de besturenbond „Eensgezindheid", met welken bond „Santpoorts Bloei" V.V.V. dé zaak zou financieren, het toegezegde bedrag niet kon fourneeren, doordat zijn penningmeester de gelden verkeerd beheerd had, doch tenslot te vermeldden wij weer het verheugende feit, dat „Santpoorts Bloei" weer een nieuwen „compagnon had gevonden in het fonds, waaruit gelden beschikbaar worden gesteld om jeugdige werkloozen aan arbeid te helpen. Eenige maanden terug werd met den bouw begonnen; dezer dagen kwam de nis klaar en Zaterdagmiddag werd door „Santpoorts Bloei'"s voorzitter, den heer Van Beem, de muziektent aan het gemeente-bestuur over gedragen. Onder de aanwezigen, die dit gebeu ren bijwoonden, merkten we o.a. op Burge meester Kwint en diens echtgenoote, de wet houders Visser en Nijssen, de raadsleden De Groot en Heeremans, den waarnemend gem.- secretaris, den heer De Boer, den commissa ris van politie en den directeur van Openbare Werken, Ir. Verhoef. Nadat de heer Van Beem allen een hartelijk welkom had toegeroepen ,zeide hij o.a. „Het is ontegenzeggelijk heden een belangrijke dag voor Santpoort in het algemeen en voor de Santpoortsche Vereenigingen in het bijzonder, want door de officieele in gebruikstelling en overdracht aan de gemeente Velsen van deze muzieknis, wordt een bouwwerk in gebruik ge nomen, dat tot in lengte van dagen een mo nument zal zijn, herinnerend aan de vrucht bare samenwerking van Santpoortsche ingeze tenen met hun gemeentebestuur. De bewogen voorgeschiedenis van dezen mu- zieknisbouw kan ik hier onbesproken laten, deze is voldoende bekend ,maar wel wil ik hier nog eens naar voren brengen, dat als gevolg hiervan niemand in Santpoort nog de hoop koesterde binnen afzienbaren tijd de nis op deze plek te zien verrijzen. Maar ziet, door de innige samenwerking van ons geacht gemeentebestuur en de vereeni- ging „Santpoorts Bloei" en door den belang rijken financieelen steun van Rijk en Gemeen te is de droom werkelijkheid geworden en kun nen wij nu trotsch zijn op een bezit, dat me nige gemeente ons zal benijden. Wij zijn dan ook in de eerste plaats dank verschuldigd aan het geacht College van B. en W. en in het bijzonder U, Heer Burgemees ter, en U, Wethouder Visser, voor de sympa thie, waarmede U onze plannen ontvangen „Santpoorts Bloei" doet veel voor de ver fraaiing van onze gemeente. Ik denk daarbij o.a. aan haar fraaie banken. Al dit werk is nu bekroond door deze nis. Gaarne aanvaard ik haar voor de gemeente en spreek den wensch uit, dat „Santpoorts Bloei" op den door haar ingeslagen weg zal voortgaan". Nadat de heer Van Beem den wethouder dank had gezegd, betraden de Spaarndamsche musici de tent om eenige nummers ten beste te geven. Tenslotte nog een opmerking onzerzij ds. Men deelde ons n.l. mede, dat vernielzuchtigen nu reeds met opzet de nis beschadigd hadden. Zou het geen aanbeveling verdienen de nis dusdanig af te sluiten, dat zij niet betreden kan worden, wanneer er geen concert gege ven wordt. HET NATIONALE KAMP DER PADVINDERS- VEREENIGING NEDERLAND Op een prachtig, hoog gelegen stuk heide en bosch bij Hellendoorn, waar reeds een week lang groote bedrijvigheid heerschte van het voorbereidende werkkamp, is Zaterdag avond j.l. het nationale kamp der Padvinders Vereeniging Nederland begonnen. Het kamp, waaraan circa 1100 jongens en leiders, ongeveer de helft der vereeniging, deel nemen, werd bij het kampvuur officieel ge opend door den Commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, die voorzitter van den Raad van Toezicht dezer padvindersvereeniging is. Tusschen Nederland en den Ier schen Vrijstaat is een overeenkomst tot regeling van de wederzij dsche handelsbetrekkingen gedurende de periode 1 Augustus 1936 tot en met 31 Juli 1937 tot stand gekomen. Nederland verleent bij genoemde regeling aan den Ierschen Vrijstaat contingenten voor den invoer in Nederland van paarden, ongesmolten dierlijk vet, wollen stoffen, linnen en half linnen stoffen, linnen zak doeken en tricotages. De aanleiding tot het toekennen van deze contingenten hangt nauw samen met het verloop van de Nederlandsch-Iersche han delsbalans. De Iersche Vrijstaat voert in Ne derland namelijk in voor een waarde van ca. f 45.000, terwijl Nederland in Ierland invoert voor een waarde van ruim f 4 millioen, met inbegrip van de Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen zelfs van ongeveer f 8y2 mil lioen. Daar komt bij, dat de Iersche Vrijstaat hoewel dus een zeer belangrijk afzetgebied van bovendien specifiek Nederlandsche pro ducten, practisch nog in het geheel niet de beschikking had over invoercontingenten. Thans zijn bovengenoemde contingenten toegekend waaraan de voorwaarde is toege voegd, dat de contingenten worden verleend zoolang niet door de handelingen van de Iersche regeering wijziging wordt gebracht in de behandeling, welke Nederlandsche goe deren op het oogenblik in den Vrijstaat onder vinden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5