HET NIEUWE AVONDBLAD Sic Transit... 21e JAARGANG No. 232 DONDERDAG 6 AUG, 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN Het nieuwste uitbreidingsplan. Nederlandsche schepen voor de Hoogovens. Vijftig jaar „Hochsee- fischerei" in Duitschland. VOOR DEN KANTONRECHTER IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. AT.T.E! ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITTE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.-bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.Vj- Bank te Schiedam. i Nog eenige bezwaarschriften. In een laatste artikel over het uitbreidings plan willen we nog eenige bezwaarschriften naar voren brengen. De heer W. van Heijst te Driehuis schrijft: dat hij bezwaar maakt tegen de herziening' van het uitbreidingsplan en wel in hoofdzaak tegen dat gedeelte, grenzende aan zijn reeds in exploitatie gebrachte gronden; dat in de eerste plaats een gedeelte van Zijn grond', waarvoor hij reeds exploitatiever gunning heeft en hetwelk reeds gedeeltelijk bebouwd is, opnieuw (gedeeltelijk gewijzigd) is ingedeeld, hetwelk zijns inziens op een ver gissing moet berusten; dat door het ontwerpen van een zooge naamde Verkeersgordel de mogelijkheid tot doortrekking van de Van den Vondellaan wel tot de vrome wenschen zal blijven beboeren, waardoor zijn exploitatieplan een geheel ge- isoleerde ligging krijgt, in tegenstelling met de verwachte situatie, verkregen door de steeds meer noodzakelijke doortrekking van genoem de Van den Vondellaan, waardoor het door gaande verkeer afgeleid kon worden van den gevaarlijken en smallen Zeeweg en Hagelin- gerweg; dat de gronden gelegen ten Zuiden van zijn, in exploitatie gebracht, eigendom overigens zoo zwaar zijn belast, dat exploitatie daarvan vrijwel onmogelijk geworden is, terwijl geen rekening gehouden is met de mogelijkheid tot afsluiting van het Zuidelijke gedeelte van het exploitatieplan van ondergeteekende; dat ook ditzelfde bezwaar geldt ten opzichte van de Noordelijke grens van zijn exploitatie plan; dat tevens een Oostelijke uitweg onmogelijk gemaakt is door de feitelijke uitsluiting van exploitatie-mogelijkheid van het landgoed „Beeckensteijn"; De N.V. Binnenl. Exploitatie Mij. van On roerende Goederen te Bloemendaal, eigena resse van de gronden ten zuiden van de Vis- scherijschool en de Burgemeester Rambonnet- laan schrijft: dat blijkens het ontwerpplan B IJcnuiden aan de Zuidgrens van aan ondergeteekende in eigendom toebehoorend grondencomplex en wel op dat grondencomplex een weg is ont worpen van 27 M. breed, welke weg slechts aan één zijde bebouwd zal mogen worden; dat hierdoor aan ondergeteekende belang rijke schade zal worden toegebracht, niet al leen, omdat zij zoodoende een belangrijke strook van haar eigendom geheel als straat zal moeten afstaan en daartoe geschikt ma ken, doch ook en wel hoofdzakelijk om dat op deze wijze een belangrijk gedeelte van haar grondencomplex, voor normale en rede lijke exploitatie vrijwel ongeschikt wordt; dat toch een logische exploitatie van het complex van ondergeteekende medebrengt, dat ook aan de zuidgrens daarvan een straat komt te liggen, welke aan beide zijden kan worden bebouwd; dat hiermede niet alleen de belangen van de eigenaresse doch ook de doelmatigheid gediend worden, omdat het hier betreft een aaneengesloten bebouwing, bestemd aan den hoofdweg voor kleine ambtenaren e.d. (hu ren ongeveer f36.— per maand) en aan de binnenwegen voor arbeiders (huren van f 6. per week hoogstens); dat door 27 M. aan de zuidgrens af te ne men voor een straat, waaraan slechts aan één zijde mag worden gebouwd, voor exploitatie over de geheele Zuidgrens (d.i. over een lengte van rond 900 M.) gemist wordt een half bouw blok; dat hierdoor de andere bouwblokken wel iets dieper worden, doch deze grootere diepte voor ondergeteekende als eigenaresse geen be- teekenis heeft, daar bij een exploitatie van huizen voor toekomstige bewoners als boven genoemde, de meerdere diepte van enkele me ters niet beteekent een grootere opbrengst per perceel; dat overigens die toekomstige bewoners ook geen behoefte hebben aan die grootere diepte en daarop vrijwel zonder uitzondering blijken geen prijs te stellen, afgezien van de omstan digheid, dat hun de middelen voor grooteren tuinaanleg ontbreken; enz. Ten slotte nog het een en ander uit het bezwaarschrift van den heer J. L. Min te Driehuis Ondergeteekende als eigenaar van een perceel bouwterrein aan de Genestetlaan en aan de Spieghellaan te Driehuis moet tot de conclusie komen dat volgens gemeld plan on dergeteekende aan gemelde lanen slechts half open bebouwing mag toepassen n.l. gemiddeld 2 woningen aan elkaar, terwijl in diezelfde lanen volgens gemeld plan, is opgenomen dat een andere bouwondernemer half gesloten bouw n.l. drie woningen aan elkander van toepassing mag brengen; ondergeteekende moet hier zijne bevreem ding over uiten, mede gezien het feit, dat aan de een voorrechten worden geschonken, ter wijl het toch ook voor de bebouwing en het uitzicht practischer is dat zoowel aan die Ge nestetlaan als Spieghellaan half gesloten bouw n.l. 3 woningen aan elkander worden ge plaatst; tevens zal bij bebouwing zich het feit voor doen, dat het begin van de lanen half open bebouwing, terwijl het einde half gesloten be bouwing zal zijn, terwijl het toch ook recht en billijk is dat ondergeteekende eveneens drie woningen aan elkander mag plaatsen; ondergeteekende hoopt en vertrouwt dat Uw Raad dit ook zal inzien en dat alsnog gemeld uitbreidingsplan worde gewijzigd in den zin als door ondergeteekende hiervoren gerelateerd. De raad zal t.z.t. aan de behandeling van de bezwaarschriften neel wat te knabbelen hebben. Ongetwijfeld zal ook de weg van dit eigenplan naar de eindstreep een heel lange zijn. Het Olympische vuur is van Berlijn naar Kiel gebracht, waar de zeilwedstrijden worden gehouden. De fakkel is geplaatst in de mast van een oud Hansaschip, van welk tafereel men rechts een foto ziet. Echter niet voor de papierfabriek. Wat in geen jaren is voorgekomen, is de vorige maand gebeurd. Er zijn in Juli drie la dingen Engelsche steenkolen voor de Hoog ovens aangekomen en deze zijn alle drie aan gebracht door Nederlandsche schepen en wel van de Scheepvaart- en Steenkolen Mij. te Rotterdam. De laatste jaren werden de Engelsche kolen uitsluitend aangebracht door Engelsche stoomschepen. De oorzaak zal wel geweest zijn, dat door de waardevermindering- van het Engelsche pond, de Engelsche schepen goedkoopere vrachtprijzen berekenden. Waar echter Engeland zijn grenzen door de sterk verhoogde invoerrechten voor ons ruwijzer gesloten houdt, was het jammer, dat de o. g. 30 ladingen steenkolen voor onze koopvaardij schepen verloren gingen. Gelukkig valt den laatsten tijd een verhooging van de vracht prijzen te constateeren, zoodat onze koop vaardijvloot weer wat meer kansen krijgt. Dat blijkt ook voor het kolenvervoer zoo te zijn. Te betreuren is, dat voor het vervoer van hout voor de papierfabriek de Nederlandsche koopvaardijvloot zoo goed als uitgeschakeld is. Verleden jaar kwamen nog 10 Nederlandsche schepen met hout aan en het jaar daarvoor 27, doch van dit seizoen is er nog geen enkel Nederlandsch schip aan de fabriek geweest. De Sovjet-regeering eischt, dat het in Rusland gekochte hout zooveel mogelijk met Russische schepen wordt vervoerd. Er zijn dan ook al elf Russische schepen met hout geweest. Voor zoover de Russen geen schepen beschikbaar hebben, worden oude Noorsche, Zweedsche en Letlandsche schepen gecharterd. De laatste jaren zijn tientallen Nederland sche schepen naar Rusland verkocht en zoo zien wij thans aan de papierfabriek Russische schepen, die vroeger onder Nederlandsche vlag voeren. Zoo de Petrovsky, die hier pas heeft gelost en die vroeger behoorde aan de Nederl. Lloyd te Rotterdam, die verleden jaar haar geheele vloot van 7 schepen naar Rusland verkocht. Deze dingen kunnen alleen maar gebeuren in de abnormale tijden, welke wij thans beleven. In normale tijden en met een o. g. gelijkwaardigen handelsbalans zou Nederland, bij den aankoop van een groote hoeveelheid hout, kunnen eischen ,dat het hout vervoerd moest worden met Nederlandsche schepen. Thans zien we juist het tegenovergestelde gebeuren. DE FEESTEN VAN „IJMUIDEN CENTRUM". Een keur van prijzen is beschikbaar voor de wedstrijden, die worden gehouden tijdens de feestweek van „IJmuiden-Centrum". Deze prijzen zijn uitgestald in het leegstaande winkelpand Oranjestraat hoek Kanaalstraat. Verder zijn er geldprijzen beschikbaar tot een bedrag van 500. Voor de Donderdag' op het Sluisplein te hou den wedstrijden kan men zich dagelijks van 35 uur opgeven bij den heer H. Reehorst, café „De Bijenkorf". De jury voor de roei- en kanowedstrijden is samengesteld uit de heeren B. Kramer, Joh. Krab en J. de Graaf. De prijzen voor de roei- wedstrijden zijn 20.-, f 15.- en 10.-, voor de kanowedstrijden 10.-, 7.50 en ƒ5.-. Aan den marschwedstrijd wordt behalve door de reeds gemelde vijf korpsen, nog deel genomen door „Apollo" te Haarlem. CONCERT IN VELSERBEEK. Bij gunstig weer geeft de Chr. Muziekver- eeniging „Juliana" te IJmuiden-Oost, direc teur de heer P. D. Klut Woensdagavond 13 Augustus een concert in de muziektent in Velserbeek. Het programma zal nader bekend worden gemaakt. ENGELSCH JACHT IN MOEILIJKHEDEN. In den stormachtigen nacht van Dinsdag op Woensdag bevond zich een Engelsch jacht met drie opvarenden in de buitenhaven nabij het pantserfort in moeilijkheden. Het scheepje dreigde op het strand te loopen. Eenige vletterlieden begaven zich naar het lacht. Hun assistentie werd echter geweigerd. Bij het aanbreken van den dag is het scheepje op eigen gelegenheid naar de sluizen gevaren. We zijn in den komkommertijd, Dat wil ik even memoreeren, Omdat men dit belangrijk feit, Misschien niet zelf zou constateeren. In den komkommertijd, nietwaar, Dan pleegt er weinig te geschieden, In die periode van het jaar Heeft u de krant geen nieuws te bieden. Natuurlijk kleine dingen wel, Maar niets van echte importantie, Dan wijdt men zich aan rust en spel, Dan is de wereld met vacantie. De politiek is op reces, Het schip van staat mist zijn bemanning, Verhuisd naar onbekend adres, Voor rust van werk en zenuwspanning. En dan pleegt weer in ieder land, Krachtens traditie en gebruiken, De brave zeeslang in de krant, Zoo niet in 't water op te duiken. Heiaas, die tijd is nu ten end, De zeeslang hoort tot het verleden, Hoe hebben wij het dier miskend, Toen het nog steevast op kwam treden. Komkommer is, figuurlijk dan, Aan den Augustustijd ontnomen, Daarvoor is 't zuurste deel ervan, De kommer, in de plaats gekomen. Het blijkt nu, zelfs in dezen tijd, Met alle rust gedaan te wezen, Een overvloed van narigheid Is daaglijks in de krant te lezen. Wij willen weieens rust, in 't vlug En dikwijls heftig, huidig leven, O, brave zeeslang, keer terug, Alles vergeten en vergeven. P. GASUS. WEER TWEE NAAR DEN SLOOPER. De stoomtrawlers Poseidon IJm. 74 en Pallas IJm. 84 van de Visseherij Mij. Praxis zijn voor den sloop naar Hendrik Ido Ambacht verkocht. De trawlers Invierno en Magpie zijn niet verkocht naar Hendrik Ido Ambacht maar naar de Ruyter's Scheepsslooperij te Pernis. DE MOERDIJKBRUG. Het maken van een gewijzigden opbouw van het noordelijk landhoofd van de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk is-bij over eenkomst opgedragen aan de Amst. Ballast Maatschappij. HYGIëNE IN DEN RIJKSVISCHAFSLAG. In den Rijksvischafslag is een viertal borden geplaatst met opschriften, strekkende tot be vordering van de hygiëne. Om slechts een tweetal te noemen: „Houdt bij het hoesten de hand voor den mond" en „Hier ligt voedsel op den grond". Voorwaar een maatregel, die geprezen dient te worden. CENTRALE WERKPLAATS VOOR JEUGDOPLEIDING. Men schrijft ons: Gedurende de afgeloopen maand werden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs 8 deel nemers van de Centrale Werkplaats in de be drijven ondergebracht: twee werden bij Figee te Haarlem geplaatst, 1 bij de Gem. Gas en Waterleiding, 4 bij de buizenfabriek en 1 in het vrije bedrijf te Velsen. Langzaam maar zeker gaat de Centrale Werkplaats geheel aan haar doel beantwoor den, door jonge menschen die buiten hun schuld zonder werk geraakt zijn, gelegenheid te geven hun reeds verworven vakkennis in de Centrale Werkplaats bij te houden en zoo noodig uit te breiden en te trachten '-en zoo spoedig mogelijk weer in de bedrijvt onder te brengen. Met medewerking van de heeren werkgevers kan hier in nog beter worden voorzien en zal dit voor jongelui een aansporing worden zich in de komende maanden bij de Centrale Werkplaats te laten inschrijven. Jubileumsfeesten in Wesermünde. Naar aanleiding van het feit, diat heit dit jaa>r vijftig jaar geleden is, dat de eersite Duitsche stoomtrawler in de vaart kwam, schrijft Or. Dierks het volgende in de Deut sche Fisciberei-Rundschau Zoo oud als de visseherij is, zoo jong is de Duitsohe stoomtrawlervisscherijPas vijftig- jaar iis bet geleden, dat de eerste stoomtraw ler van Wesermünde uit naar zee ging. In deze halve eeuw heeft de Duitsche zeevis- scherij zich ontwikkeld tot een factor van het grootste belang voor de voedselvoorzie ning. De vloot, thuis behoorende te Weser münde. Bremerhaven, Cuxhaven en Ham- burg-Altona telt 350 stoomtrawlers, waaron der de modernste van de wereld. Vele hon derden millioenen mark werden in het Duit sche zee visseherij bedrijf belegd en meer dan 100.000 menschen vinden in en door het be drijf arbeid en brood. Voor de voeding van het Duitsche volk speelt die zeevisscherij een rol, die steeds belangrijker wordt. Ook draagt het bedrijf in stijgenden mate bij tot de ont lasting van de deviezen-balans. Wanneer nu de jongste tak van de Duit sche zeevisscherij van 25 tot 28 September a.s. zijn 50-jarig bestaan viert met daar mee verbonden het 40-jarige jubileum van de visschersbaven van Wesermünde dan valt uit bovengenoemde cijfers af te leiden, dat het niet gaat om een zuivere visseherij aangelegenheid, maar om een gebeurtenis, die geheel Drütschland aangaat. Dit komt reeds daardoor tot uiting, diat de Rijksmi nister Hermann Göring het beschermheer schap van de Jubileumsfeesten op zich ge nomen beeft. Vooraanstaande personen uit partij, staat en handel zijn lid van het eere comité. De jubileumsfeesten zelf vinden plaats in Wesermünde, de geboorteplaats van de Duitsche stoomtrawlervisscherijheden niet alleen de grootste visschersplaats van Duitschland maar ook van het vasteland van Europa. In het middelpunt van de feestelijkheden staat de huldiging van den Duitseben zee visscher, de dank en de erkentelijkheid voor die werkers, die op de Duitsche stoomtraw lers ondier IJsland, in die Witte Zee, in de Barendsz-zee of waar ook in de koude Noor delijke wateren bij dag en nacht in storm en ontijd hun zwaar werk verrichten. Deze hul diging geldt in het bijzonder echter de meer dan 2300 zeelieden die in de laatste halve eeuw in den strijd om de voedselvoorziening van het Duitsche volk hun leven lieten. Een uit het water hoog-oprijzsnd gedenk- teeken, ontworpen door Prof. Hogers, dat aan den mond van de grootste Duitsohe vis schersbaven opgericht is, zal spreken van het leven en den strijd van den Duitsehien zee- visscher. Niet ver van het gedenfcteeken voor den zeevisscher en met den blik in dezelfde rich ting gewend zal het eveneens door Prof. Hogers ontworpen Busse-standbeeld verrij zen. Dit is gewijd aan de nagedachtenis van den stichter van de Duitsche stoomtrawler visscherij Fritz Busse en wordt geplaatst aan den oever van de Geeste, waar de bakermat stond van deze visseherij. Het boek „Deutsche Hochseefischerei", dat Dr. Höver te Bremier ha ven in verband met dit jubileum schrijft, spreekt van het wissel vallig lot van deze visseherij. Het verhaalt, hoe de Duitsche zeevisscher voor de toekomst van de Duitsche visseherij heeft gestreden, het beschrijft het zware pionierswerk van de eerste reeders, van hun onbuigzamen wil, die zich door tegenslagen niet liierb ontmoedi gen om te geraken tot den opbouw van een nieuw Duitsch bedrijf. Het toont aan, hoe de samenwerking tusschen koopman en ree- der, schipper en bemanning tenslotte niet zonder resultaat bleef. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Thans zijn voor alle klassen de voorwedstrij den ten einde, zoodat spoedig de eindstrijd kan beginnen. Voor de Hoofdklasse zullen de volgende spe lers elkaar in een rond-tournooi ontmoeten. J. W. v. Dartelen en J. v. Eijk (Haarlem). B. May (Zaandam), Kuiper en Kapelle (Wormer) B. Dukel en H. de Boer (IJmuiden). Zooals men zich zal herinneren wisten de D. C. IJ'ers reeds in vooruit gespeelde par tijen van de Haarlemmers te winnen. Ook de tweede klasse met acht deelnemers is sterk bezet door deelname van J. Stoll, Den Helder. In deze klasse komen de D. C. IJ.'ers Laros en H. Buis uit. Tevens is er nog een derde en vierde klasse, waarin ook D. C. IJ.'ers medespelen. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor de akte Fransch L.O. onze plaatsgenoote mej. E. G. J. van Dijk Voor het examen Engelsche handelscorres pondentie slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. van Gelder, voor het examen Fransche han delscorrespondentie de heer Jongerling, even eens van hier. Allen werden opgeleid door den heer H. van Dijk, alhier. De heer Th. Ziegenhardt, te IJmuiden-Oost, slaagde te Amsterdam voor het examen voor drogist, ingesteld door den Algem. Nederl. Drogistenbond. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen op 5, 6, 7 en 8 Augustus 1936, voor de afdeeling Santpoort, ontheffing is verleend van het ver bod om des avonds na 8 uur respectievelijk 9 of 10 uur, een winkel voor het publiek geopend te hebben en wel tot des avonds 12 uur. Botsing met de tram. Een trambestuurder stond, tereoht, omdat hij bij het kruispunt Barteljorisst.raat—Zijl straat een botsing met een auto zcku veroor- z£takit hebben De agent, die op dat tijdstip belast was met de verkeersregeling op genoemd punt, ver klaarde, dat hij voor het verkeer uiit de Bar- teljorisstraat het stopteeken had gegeven; een paar wielrijders stopten voor die stop- streep en even later links van hen een auto, die daarbij met de linker wielen op de tram baan kwam te staan. Met matige vaart na derde een tramrijtuig, dat niet tijdig genoeg stopte en daardoor die auto aanreed, doch slechts zeer licht beschadigde. De vraag deed zich voor of de trambe stuurder eerder had kunnen stoppen. Deze beweerde, da.t die auto maast den tramwagen door de Barteljorisstraat had gereden tot dicht bij de stopstreep, en op het laatste oogenblik naar links was gedraaid, zoodat hij toen gedeeltelijk voor de tram kwam te staan; de trambestuurder zou toen geen ge legenheid meer gehad hebben om zijn wa gen geheel tot stilstand te brengen. De agent verklaarde echter, dat toein die auto al stilstond, de tramwagen nog 25 M. achter was en dat eerst 4 a 5 seconden later de botsing plaats greep, waaruit de agent concludeerde, dat de trambestuurder zijn wagen nog wel tot stilstand had kunnen brengen. Op het laatste oogenblik was wel sterk geremd en was de zaadstrooier in werking gebracht, maar dit kon de botsing toen niet meer voorkomen. Een trampassagier, als getuige a décharge verschenen, verklaarde, dat de auto naar zijn meening op zoo korten afstand voor de stopst.reep op de trambaan was gekomen, dat de trambestuurder geen gelegenheid meer had om een botsing te vermijden. De ambtenaar van het openbaar ministe rie was over de tram in het moderne ver keer slecht te spreken; hij noemde de tram een hopeloos verouderd vervoermiddel, dat niet voldoende remvermogen bezit en daar om meende de ambtenaar, dat de trambe stuurder buitengewoon voorzichtig moest zijn en er niet op mocht vertrouwen, dat men in h,et algemeen niet op de trambaan mag rijden. Het openbaar ministerie achtte een stren ge straf noodig en eischte f 25 boete. De verdediger Mr. Waslander vond den eisch buitensporig hoog; hij was zelfs van de onschuld van verdachte zoo overtuigd ge weest, dat hij het aanvankelijk niet noodig had geoordeeld als verdediger op te treden. Hij meende, dat de bestuurder met alle voor zichtigheid had gereden en er niet op had kunnen rekenen, dat de auto, die rechts van de tram reed, op het laatste oogenblik vóór de tram zou komen. Zijns inziens had de autobestuurder met de tram rekening moe ten houden en had hij ook achter de wach tende wielrijders kunnen stoppen. De kantonrechter achtte wel eenige schuld bij den trambestuurder aanwezig, maar zag veel verschoonende omstandigheden, waar om hij slechts een boete van f 4 oplegde. Overtreding Arbeidswet. Een principieele zaak. De arbeidsinspectie had te Haarlem een overtreding der arbeidswet geconstateerd in een werkplaats, waar neonbuizen vervaar digd worden. De persoon, die als chef van die werkplaats werd aangemerkt, stond thans terecht en ontkende chef te zijn. Hij gaf de volgende lezing. De werkplaats bevond zich in een huis, dat door zijn moeder gehuurd werd. In döie werkplaats bevonden zich machines, die het eigendom waren van een mijnheer X. Met die machines werkte een mijnheer IJ, die neonbuizen vervaardigde voor verdachte, die daarvoor het glas verstrekte. De buizen wer den gebruikt voor lichtreclame, welke ver der door verdachte werd verzorgd. Mijnheer IJ. mocht ook voor anderen neonbuizen ma ken, waarvoor hij het glas desgewenscht van een ander dan verdachte kon koopen. Voor het gebruik van werkplaats en machines be taalde IJ. een zeker bedrag aan verdachte, die op zijn beurt weer X. moest betalen. Een ingewikkelde zaak dus, maar Ihet openbaar ministerie zag er niets anders in dan een ontduiking van de arbeidswet. De ambtenaar beschouwde, evenals de arbeids inspectie, verdachte wel degelijk als den man, wien het bedrijf aanging en IJ. als dengene, die voor hem in loondienst, zij het dan op stukloon werkte. Verhoudingen, als door verdachte aange geven, komen, zei de ambtenaar, den laat sten tijd meer voor en vormen z.i. een ont duiking van de Arbeidswet. Wegens het, principieele karakter der zaak eischte de ambtenaar een kleine boete van tweemaal 3 gulden, waarmee de Kanton rechter accoord ging. Uitdrukking van een bepaald staatkundig streven. Een agent had een jongmensch bekeurd, omdat hij met het N.S.B -insigne op de jas, op een fiets had gereden waaraan een rood zwart vlaggetje was bevestigd, hetgeen be schouwd werd als uitdrukking van een be paald staatkundig streven. Verdachte gaf toe N.S.B.'er te zijn, maar wilde beweren, dat het zwart-roode vlagge tje een E.D.O.-vlaggetje moest verbeelden, schoon hij geen lid van E.D.O. is. Hij haalde onder zijn jas een zwart-rood vaantje van daan, waarop nog een N.S.B.-insigne was af gedrukt. Dat was. zei hij. het N.S.B -vlaggetje en niet het vaantje zonder dat insigne." Hij zou het vaantje dan ook niet op de fiets <re- had hebben om uitdrukking te geven aan zijn voorliefde voor N.S.B., maar 't was een E.D.O.-vaantje. De ambtenaar van het openbaar ministe rie Mr. Dunker, noemde dit een kinderachtig verweer en eischte f 10 boete; de kanton rechter gaf er vijf.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1