HETNIEUWE AVONDBLAD Duurzaam papier. 21e JAARGANG No. 235 MAANDAG 10 AUG. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN Nuttig werk van het V isscherij proefstation. De feesten van „IJmuiden- Centrum De „Zeearend" in IJmuiden binnen. Slachtoffer van de zee. Kerkdief op heeterdaad betrapt. Radiotoestel moet aangegeven worden. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal ƒ1,20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DTT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Door beperkte middelen werd de arbeid onvolledig. Het jaarverslag van het Nederlandsch Vis- scherij proefstation en Laboratorium voor ma terialen-onderzoek toont ons in al zijn be scheidenheid, dat deze instelling van groot belang voor de visscherij is. Van nog grooter belang zou het zijn, indien het station niet door haar beperkte middelen genoodzaakt was veel werk, dat anders gedaan zou worden, te moeten laten liggen. Wij ontleenen aan het verslag het volgende: Onderzoekingen en proefnemingen. In verband met de zeer beperkte middelen kon slechts op bescheiden schaal aandacht gewijd en tijd besteed worden aan onderzoe kingen en proefnemingen, die in het alge meen belang door ons wenschelijk geoor deeld werden, maar waarvoor geen vergoe ding werd ontvangen en de kosten dus geheel ten laste van het Proefstation kwamen. Het aantal betaalde opdrachten, dat ge lukkigerwijze weer stijgende is, neemt de werkkracht van het kleine personeel nage noeg geheel in beslag. Dat aan het bovenbedoelde onderzoekings werk op eigen initiatief het speur- of on derzoekingswerk niet meer aandacht kon worden besteed is zeer te betreuren. In de huidige tijdsomstandigheden toch blijkt meer nog dan anders aan voorlichting in het be drijf op technisch wetenschappelijk gebied behoefte te bestaan. Proefnemingsfonds voor de zeevisscherij. Ten deele om bovenvermelde redenen, maar hoofdzakelijk wegens de beperkte uit oefening der haringvisscherij is ook het aan tal practische proeven, dat met nieuwe pre paraten en behandelingswijzen genomen kon worden, klein gebleven. Verschillende punten van het programma van werkzaamheden voor het loopende sei zoen, dat op de vergadering van het Fonds besproken en goedgekeurd was, moesten ge heel vervallen. Velgens een nieuwe Engelsche methode werd wel net met koperzeep geprepareerd, maar tenslotte kon van bevissching onder de noodige waarborgen voor de behoorlijke uit voering van de proef niet komen. Van vroeger aangevangen proefseries kon, op enkele uitzonderingen na, geen onder zoekingsmateriaal verkregen worden, eens deels door verlies van netten bij averij, an derdeels doordat de netten in het loopende seizoen niet bevischt waren. Doel en instandhouding van het Proefnemingsfonds. Gelijk hierboven reeds werd geconstateerd is een belangrijk deel van het programma van het Proefnemingsfonds voor 1935 om ver schillende redenen onuitgevoerd gebleven. Het is ten zeerste te hopen, dat in 1936 de moeilijkheden, die met het organiseeren van proefnemingen in het vorige jaar ondervon den werden, zich niet meer zullen voordoen. Bekendheid met het bestaan, het doel en de beteekenis van het Proefnemingsfonds kun nen er aanzienlijk toe bijdragen het proef- nemingswerk mogelijk te maken en te ver gemakkelijken. Daarom moge er met een en kel woord nog eens op gewezen worden, dat het Proefnemingsfonds in 1927 gevormd is uit bijdragen van de Reedersvereenigingen voor de Nederlandsche Haringvisscherij, eenige Kamers van Koophandel en de Regeering en dat het doel van het fonds is practische proef nemingen, die door het Proefstation of door anderen voorgesteld worden, mogelijk te maken. 1. Door het uitkeeren onder bepaalde voorwaarden van een tegemoetkoming of ver goeding aan degenen, die zich met de uitvoe ring van practische proefnemingen willen be lasten, voor het geval deze mislukken of schade veroorzaken mochten. 2. Door zoo noodig kosten, die door de deelnemers zelf niet gedragen kunnen wor den, te vergoeden. De instelling draagt dus in hoofdzaak het karakter van een garantiefonds. Voor de in standhouding is echter noodig, dat getracht wordt het stamkapitaal zooveel mogelijk op peil te houden, hetgeen bereikt kan worden. 1. Door te zorgen, dat men in ruimen kring van het nut van het fonds en het pio nierswerk, daardoor mogelijk gemaakt, over tuigd is. 2. Indien de deelnemers aan proefne mingen zelf de directe kosten daarvan willen dragen, ook al zullen die aanvankelijk soms hooger zijn dan in den gewonen gang van zaken en alleen in geval van evident nadeel daarvoor het fonds aanspreken. 3. Wanneer belanghebbenden en belang stellenden bereid zijn proeven, waarvoor ex tra kosten gemaakt moeten worden, door ge zamenlijke bijdragen mogelijk te maken. Er is reden om aan te nemen, dat, wan neer op deze wijze gewerkt wordt, degehen die indertijd het kapitaal voor het fonds bij een brachten, niet ongenegen zullen blijven door jaarlijksche bijdragen de instandhouding te vergemakkelijken. IJsinvoer. Het Noorsche motorschip „Sande" is van Brevik in de Visschershaven aangekomen met een lading natuurijs, bestemd voor de Noor- eche ijscombinatie. In de mijn Wharncliffe bij Barnsley (Engeland) had, zooals wij gemeld hebben, een ontploffing plaats, die catastrofale gevolgen met zich meebracht. Van de 57 bedolven arbeiders kon, ondanks de moedige reddingspogingen, niemand worden gered. Een droevig beeld bij den ingang van de mijn, waar familie en vrienden der slachtoffers op berichten wachten. 99 Enorme belangstelling voor den marsch- wedstrijd en voor de vermakelijkheden. De feesten van „IJmuiden-Cientrum" hebben op den openingsdag alles meegehad. Het weer hield zich uitstekend, de organisatie van den marschwedstrijd klopte als een bus en des avonds vierde de kermispret hoogtij, zonder dat daarbij wanklanken werden gehoord of het moest zijn van het een of andere orgel, dat wellicht aan zuiverheid iets te wenschen overliet, terwijl ook bij den marschwed'strijd wel eenige dissonanten te hooren waren. De marschwedstrijd. Met opgeheven vaandels, slaande trommels en onder het spelen van vroolijke marschen trokken Zaterdagmiddag de aan den marsch wedstrijd' deelnemende korpsen, t.w. Juliana, Wilhelmina en Goncordia van IJmuiden, Apollo en Kunstgenot van Haarlem van het Kennemerplein naar het strijdtooneel, het Sluisplein (Voorwaarts was verhinderd) Deze muzikale ouverture viel zeer in den smaak van de burgerij en heeft niet weinig begedragen tot de groote belangstelling, die bij den marschwedstrijd' op het Sluisplein viel te constateeren. De politie had er onder leiding van den commissaris en den hoofdinspecteur IJtsma, die zich dezen dag voor het eerst aan hunne nieuwe medeburgers presenteerden, voor ge zorgd, dat de aan den marschwedstrijd deel nemende korpsen over voldoende terrein be schikten. De jury bestond uit de heeren Jos. de Klerk en Hazebroek, die op een serieuze wijze de verrichtingen der deelnemende vereenigingen beoordeelden, waarbij niet alleen de muzikale prestaties, maar ook het marschtempo, hou ding enz. werden gewaardeerd'. Een der Haarlemsche korpsen liet bij den wedstrijd zijn twaalftal trommelslagers aan het woord. De zware trommelslag accentueer de wel het tempo, maar de muziek kwam daar door schraaltjes naar voren. De uitslag was als volgt: le prijs f 25.— Wilhelmina met 96 p. 2e prijs f 15.Kunstgenot met 94 p. 3e prijs f 10 Apollo met 92 p 4e prijs f 7.50 Concordia met 88 p. 5e prijs f 5.— Juliana met 86 p. Het maximum te behalen punten was 100. Voord'at de marschwedstrijd begon heeft de voorzitter van iJmuiden-Centrum de heer G. Fennell de feesten met 'n korte toespraak ge opend. Spreker zeide, gaarne van de gelegenheid gebruik te maken een woordje te spreken over de zomerfeesten. In het bijzonder stelde de heer Fennell de aanwezigheid van burgemees ter Kwint op hoogen prijs. De bedoeling van de zomerfeesten is in de eerste plaats, de belangen van IJmuiden te behartigen, die van IJmuiden-Centrum in het bijzonder. Om dit doel te bereiken, heeft het bestuur kosten noch moeite gespaaird. Hij dankte burgemeester en wethouders voor de verleende medewerking. Verder richtte spre ker woorden van dank tot de heeren L. G. van Breen, waterbouwkundige bij den R. W. S., den heer J. Seijffert, havenmeester en den heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschers- havenbedrijf voor hunne medewerking, als mede tot den commissaris van politie en tot de bootlieden voor het afstaan van hun boo ten voor de te houden roeiwedstrijden. Bijna eiken dag zullen van half drie tot 5 uur wed strijden worden gehouden, waarvoor bijna uit sluitend geldprijzen beschikbaar zijn gesteld, vooral omdat dit voor de meeste winnaars het meest welkom zal zijn. Vergeet nu eens uw zorgen, aldus de heer Fennell; viert mede feest, ieder op uw eigen wijze. Vermeld dient nog te worden, dat aan den marschwedstrijd eveneens voorafging het spe len door alle muziekcorpsen van den Jubi- leummarsch van wijlen Sam Vlessing, hetgeen geschiedde onder leiding van den zoon van den componist. Uit de wijze, waarop deze marsch ten gehoore werd gebracht bleek dui delijk, dat dit muziekstuk een groote popu lariteit geniet. De belangstelling voor de attracties (vroe ger kermis geheeten) op het Willemsplein en op het terrein van de voormalige „veertig" was zeer groot. Uit alle deelen van de ge meente, vooral uit IJmuiden-Oost stroomde jong en oud naar de city, een duidelijk bewijs, dat dit oude volksvermaak aan aantrekkings kracht niets heeft ingeboet. Op het Willems plein en rondom het terrein van de voorma lige „veertig" verdrong zich een dichte me nigte rondom de spullen en ondanks dat de tarieven van de diverse exploitanten aan den hoogen kant waren, hadden ze over het be zoek niet te klagen. Vooral de autoscooter had het druk. Zooals wij hierboven reeds zeiden, had alles een ordelijk verloop. SCHEEPVAARTBERICHTEN. IJzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip „Edam" is van Antwerpen bij het Hoogovenbedrijf aan gekomen om een partij ijzer te laden voor Noord-Amerika. Alvorens naar de haven van Boston (V.S.) te vertrekken zal het schip eerst naar Rotterdam gaan om aldaar verder stuk goed bij te laden. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 51 stoomschepen, 14 motorschepen en 1 zee sleepboot, tezamen 66 schepen tegen 76 sche pen in de week tevoren. Naar zee vertrokken 55 stoomschepen, 18 motorschepen, 1 zeesleep boot en 1 baggermolen, tezamen 75 schepen tegen 69 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 141 schepen of 4 schepen minder dan in de voorlaatste week. Onze koopvaardijvloot. Gedurende de maand Juli werden aan onze nationale koopvaardijvloot toegevoegd het stoomschip Stad Schiedam en de motorsche pen Dr. Colijn, Elusa, Ida Westers, Jo, Miral- da en Wilhelmina. Duitsche reederijbedrijf. De directie van de „Nordsee" Deutsche Hoch- seefischerei te Bremen-Cuxhaven deelt mede, dat het bedrijf in het op 30 Juni afgesloten boekjaar tot tevredenheid gewerkt heeft. Het is evenwel onmogelijk, zoolang het bestuur nog bezig is het rapport samen te stellen, zich uit te laten over de vooruitzichten nopens divi- denduitkeering of bedrijfsuitkomsten. Aanvoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip „Vegaa" is van Holmsund bij de Papierfabriek te Velsen aan gekomen met een lading cellulose. (In een Russisch laboratorium is een nieuwe papiersoort vervaar digd, die 1000 jaar zonder bederf kan bestaan en goedkoop te pro- duceeren is.) Men heeft reeds jaren proef na proef genomen, Om tot een duurzaam soort papier te komen, Dat door den tand des tijds niet zal vergaan, Maar ongerept door eeuwen kan bestaan. Dit is een knap en achtenswaardig streven, Want menig document verdient te leven, Tot stichting van het verre nageslacht En eer van hem, die het heeft voortgebracht. Maar onze tijd loopt zoo in de papieren, Dat wij nakomelingen niet plezieren, Wanneer straks alles, dat tot druk geraakt. Op het papier dat standhoudt, wordt gemaakt. Dan zou ter wereld gauw geen plaats meer wezen Voor anders dan papier, naar ik zou vreezen, Thans dreigt wel niet onmiddlijk dit gevaar, Maar zeker over een paarhonderd jaar. En bovendien, er valt, om 't zacht te zeggen, Met ieder stuk zoo'n eer niet in te leggen, Wel heel veel komt op het papier te staan, Dat beter maar heel spoedig kan vergaan. Denk maar eens aan de series van verdragen, Waaraan de staten zich sinds jaren wagen, En die hoe zorgzaam men ze ook bewaart, Weer nietig zijn, tot scheurpapier verklaard. Als over duizend jaar men die mocht lezen, Dan zal het oordeel lang niet prettig wezen, Dan zal men lachen om dien ouden tijd, Die zoo verwikkeld was in dommen strijd. Die zoo zijn tijd en zijn geluk vermorste En zooveel leed door eigen blindheid torste, Men maak' de keus voor duurzaamheid heel klein, Alleen voor dat, waarop men trotsch mag zijn. P. GASUS. Hartelijk weerzien van opvarenden en hun families in open zee. Na een afwezigheid van ongeveer twee maanden is de Zeearend, het fraaie jacht van den heer Bruijnzeel van zijn groote race van d'e Bermuda Eilanden naar Cuxhaven in IJmuiden aangekomen. De vader van den moedigen zeiler, de heer Bruijzeel Sr. had gistermiddag de sleepboot Hector van Bureau Wijsmuller gehuurd en was daarmede met verdere familieleden de Zee arend tegemoetgestoomd. De komst van de Zeearend, was niet onop gemerkt gebleven. Ook eenige motorbooten waren het snelle jacht, dat met zijn volle witte zeilen reeds op grooten afstand zichbaar was, tegemoet getuft en toen we aan boord van de Hector naar buiten voeren, was ook op Noorder- en Zuid'erpier een massa men- schen, die de kloeke zeevaarders na hun avon tuurlijke en niet ongevaarlijke race wilden toejuichen. Eenige mijlen recht voor den havenmond zeilde de Zeearend, voortgedreven door een kalme Noordwestelijke bries, met volle zeilen recht op ons af. En spoedig was het zoover, dat men aan boord van beide schepen elkaar kon onderscheiden. Toen werd het een gewuif met zakdoeken en sjaals en volgde spoedig een blij weerzien van ouders, vrouwen en kin deren. Het was der bemanning niet aan te zien, dat ze zulk een zwaren tocht achter den rug had. Allen zagen er welvarend uit. Zwaar is de tocht zeker geweest. Denk eens aan met zoo'n notedop dwars den Oceaan over te ste ken. Stormen hebben de kloeke zeelui moe ten trotseeren. Zoo sterk was de wind, dat het jacht op een kluwer en een achterzeiltje nog 6 mijl vaart had. Dat het een goed zeil schip is en d'e heeren Bruijnzeel, Hin en an deren goede zeilers zijn, hebben we op de korte zeereis, die we zij aan zij met het jacht maak ten, kunnen zien. Doordat de zee kalm was toonden alle fa milieleden, die met de Hector de Zeearend tegemoet waren gestoomd, op zee op het jacht overgaan. Overal in d'e havens stonden honderden be langstellenden langs het water en herhaalde lijk klonk hoera-geroep en „leve Bruijnzeel". Ook op de Middensluis, waardoor de Zeearend werd binnengelaten, was de belangstelling enorm. In Zaandam wachtte den opvarenden een grootsche huldiging. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de 24-jarige heer Melis uit Amster dam, die met een gezelschap uit de hoofdstad 's middags was gearriveerd om te Callantsoog in een tentenkamp zijn vacantie door te brengen, bij het baden in zee verdronken. Het ongeval geschiedde, doordat de bader zich te dicht bij een pier te water begaf, pogingen om den heer Melis te redden, faalden. Een andere heer, die zich in moeilijkheden bevond, kon behouden op het droge worden gebracht. De heer M. was vader van een kind van een half jaar. Zijn lijk is nog niet gevonden. De echtgenoote van het slachtoffer vertoefde in de nabijheid toen het ongeluk gebeurde. BURGEMEESTER VAN MONNIKENDAM. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Sep tember 1936 benoemd tot burgemeester van Monnikendam en Katwoude: T. Heikens, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Marken. Toen hij bezig was het tabernakel te forceeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de St. Monicakerk van de paters Augustij nen aan den Heerenweg te Utrecht een in breker op heeterdaad betrapt, op het oogen- blik, dat hij bezig was de deur van het taber nakel te forceeren. De inbreker is het kerkgebouw binnenge komen door het breken van een glas-in-lood- raam, dat zich bevindt boven een schuurtje aan een d'er zijkanten van de kerk. In het ge bouw heeft hij allereerst eenige offerblokken geopend en geledigd. Er bevonid zich slechts weinig geld in. Vervolgens is hij naar het altaar gegaan, waar hij het tabernakel wilde openbreken. Toen hij bezig was met het forceeren van de deur ging een bel in de pastorie over. Pater P. F. Wesselink ging onmiddellijk, vergezeld van dén koster en een waakhond, het kerk gebouw binnen, zette de ruimte in het volle licht en kon den inbreker betrappen. Deze gaf zich terstond over. De politie werd gewaar schuwd en heeft den man gearresteerd. Er werden inbrekerswerktuigen en geld op hem gevonden. De man, de 26-jarige smid-bankwerker M., is dezer dagen uit de gevangenis ontslagen. De rijksradiocontroledienst heeft dezer da gen in samenwerking met de gemeentepolitie een onderzoek ingesteld te Rotterdam naar de aanwezigheid van radio-ontvangtoestellen, die hinderlijke straling door de antenne kunnen veroorzaken, de z.g. Mexiaansche hond. Zooals bekend ,is het bezit en het gebruik van deze toestellen verboden. Tegen den vervaardiger van een groot aan tal dezer toestellen werd proces-verbaal opge maakt, evenals tegen een vijftiental houders van dergelijke toestellen, woonachtig te Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen en Nieuwen- dijk (N.-Br.). Tegen deze 15 personen werd eveneens pro- ces-verbaal opgemaakt omdat van het bezit van een radiotoestel geen aangifte was ge daan. Nogmaals wordt de aandacht van dé be zitters van een radiotoestel erop gevestigd, dat zij verplicht zijn daarvan aangifte te doen op het P.T.T.-kantoor in hunne woonplaats. De marscüweusu'iju van iJniuiden-Oentrum. „Juliana' in den optocht. TANDEMDAG OP WAALHAVEN. Als propaganda voor de tandem en e;ven- eens als attractie voor het toch al zoo attrac tieve vliegveld Waalhaven, is er Zondag een tandemdag gehouden, georganiseerd door de K. L. M. in samenwerking' met den A. N. W. B., de Gazelle-fabrieken te Dieren en de Ned. Wielren Unie, die wonderwel geslaagd is, dank zij de perfecte organisatie en het zomerweer. Het programma bestond uit een groote ster- rit, een kleine sterrit, en een handicap-wed strijd, waarvan de laatste twee eigenlijk een •eheel vormden, doordat de dee-'nemer* van e kleine sterrit verplicht waren aa de an- iicap mee te doen. In totaal hebben er 114 deelnemers aan de onderscheidene wedstrijden deelgenomen, waarvan het meerendeel voor de kleine ster rit en de handicap hadden ingeschreven, hoe wel dit zeker niet een keuze uit gemakzucht geweest zal zijn, want vooral bij de handicap regende het soms strafpunten,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1