De eer van het Sneeuwland BEVERWIJK WIJK AAN ZEE FEUILLETON Te ver uit het raam gebogen. „Perseus" uit Spanje terug. Inbrekers maken 6 mille buit. Zij zien echter nog f 5000 over het hoofd. Rusland toekomstig Haring afzetgebied? Mededeelingen over den grooten haringverkoop. Monument voor Kardinaal Van Rossum onthuld. R.-K. Werkliedenverbond tegen gewijzigde steunregeling. Het Bloembollenbedrijf. DE VERSIERING VAN DE ZEESTRAAT Tijdens de feestweek zal de Zeestraat vanaf üe Breestraat tot de Groenelaan worden ver sierd met 70 lichtmasten, waar ook bloem bakken zullen worden aangebracht. Geduren de de geheele week zal versterkte gramofoon- muziek door de straat klinken. Met uitzondering van de Zondagen zal lederen avond in den tuin achter het Ken- nemer Theater bal in de openlucht worden gehouden. PROPAGANDA VOOR DE FEESTWEEK. Het comité, dat zich belast heeft met het organiseeren van de stertochten heeft tot de alhier wonende automobilisten en motorrij ders de uitnoodiging gericht, om de sterrit op 16 Augustus in colonnes te rijden ter propa- geêring van de feestweek. Bij voldoende deel neming zullen drie colonnes worden gefor meerd, die zullen rijden in de richtingen Den Haag, Den Helder en 't Gooi. Deze Beverwijksche automobilisten en motor rijders kunnen op de gewone wijze inschrij ven. Zij rijden den stertocht dan echter op 16 in plaats van op 23 Augustus en ontvangen bij terugkomst de V. V. V.-plaquette. Deze auto's zullen met vlaggen worden getooid. HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN DEKEN P. J. SIMONS. Zaterdag 15 Augustus a.s. zal het vijf en twintig jaren geleden zijn, dat Deken P. J. Simons, pastoor van de St. Agathakerk aan de Breestraat alhier, tot priester werd gewijd. Dit zilveren jubileum wordt a.s. Zondag met groote plechtigheid gevierd. Zaterdagavond zal de jubileerende priester aan de grens dei- gemeente nabij de buitenplaats „Scheybeek" feestelijk ingehaald worden. Bij de ontvangst zal de burgemeester den pastoor toespreken. Daarna wordt een stoet geformeerd en gaat het in optocht naar de kerk. Ook hier wordt een welkomstwoord gesproken. Daarna cele breert deken Simons een plechtig Lof. Zondagmorgen te 10 uur draagt de jubilaris een solemneele hoogmis op, waaronder feest predikatie van Pater Th. v. d. Peet, S. C. J. De Misgezangen zullen worden uitgevoerd door de kerkkoren van Koog aan de Zaan, waar deken Simons tot voor kort pastoor was en van de St. Agathakerk. Na de Hoogmis wordt een feestcantate uitgevoerd. Zondag middag van 2'3.30 uur recepieert de jubilee- rende pastoor in de pastorie, waarbij hem tevens het feestgeschenk der parochie zal worden aangeboden. De dag wordt besloten met een plechtig Lof, waaronder de jubilaris een dankwoord zal spreken. 1. VERHOOGING VAN DEN MELKJRIJS. De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft den inkoopsprijs van de melk met één cent per Liter verhoogd. Dat beteekent eveneens ver hooging voor den consument. Met ingang van heden is de melkprijs dan ook gebracht op 11 cents per Liter. PRIJZEN VOOR DE STERTOCHTEN. De wandelsportvereenigingen „De Voor trekkers" en de Kennemer Wandelclub, de N.V. Beverol Fabrieken alhier en de heer Mey- ran, Koningstraat, hebben extra prijzen be schikbaar gesteld voor de op 16 en 23 Augus tus te houden stertochten voor automobilisten motorrijders, fietsers, wandelaars en ruiters. DE WERKLOOZEN EN DE FEESTWEEK. Het hoofdcomité van de V. V. V.-feest week heeft beslóten ook de werkloozen en an dere door Maatschappelijk Hulpbetoon onder steunden te laten profiteeren van de vele at tracties, die de feestweek zal bieden.. In de eerste plaats zullen zij geheel gratis een bezoek kunnen brengen aan de tentoon stellingen en het lunapark. Tegen betaling van een dubbeltje zullen zij kunnen genieten van de op de beide Zaterdagen in het Gemeente lijk Sportpark te spelen voetbalwedstrijden. Op Woensdag 19 Augustus zullen zij eveneens voor tien cents de opvoering kunnen bijwonen van het Landsspel „Kennemerland's Glorie" van Joh. N. Tromp. De kaarten daarvoor zullen op Woensdag 12 en Donderdag 13 Augustus des avonds van zeven tot acht uur kunnen worden afgehaald aan het kantoor van de Clir. Woningbouw- vereeniging „De Voorzorg", Deken Waare straat 50a. Na Donderdag worden geen werk- loozenkaarten meer verstrekt. Gehuwden kunnen ook voor hun vrouwen kaarten bekomen. Het Hoofdcomité wijst er echter met groo- ten nadruk op, dat deze kaarten strikt per soonlijk zijn en dat daarop aan niet-werkloo- zen geen toegang wordt verleend. VOETBALWEDSTRIJD. Zondagavond half zeven werd op het terrein van de R.K. Voetbalvereeniging Excelsior de Vriendschappelijke wedstrijd gespeeld Excel siorSantpoort. Op dezen niet al te warmen zomeravond werd van beide zijden met animo gespeeld. De stand bij de rust was 21. Excelsior won met 4—1. In de pauze werd ten bate van de tubercu- lose-bestrijding een wedstrijd gespeeld tus- schen een elftal zeer komisch gecostumeerden en een elftal „tweehonderd ponders", waarbij flink werd gelachen. De Beverwijksche Har monie heeft de wedstrijd met muziek opge luisterd. Er was van de zijde van het publiek veel be langstelling. door JAMES OLIVER CURWOOD. 10) Hij snelde naar het vuur. Halverwege het open gedeelte stond hij stil. Uit het woud tegenover Cummins hut kwam langzaam een hondenspan aanzetten. In de schaduw van den spar, onzichtbaar voor de feestvierders, hield het halt. Jan hoorde de gedempte stemmen van mannen, en uit de duisternis maakte zich een figuur los, die zich langzaam, met de be wegingen van iemand, die nagenoeg geheel uitgeput is, in de richting van het feestterrein bewoog. Het was een nieuw span. Het was gekomen langs een pad, dat naar het Oosten leidde en Jan's hart sprong plotseling op, bij de gedachte aan den zendeling, die verwacht werd met de brievenpost, die reeds over haar tijd was. Zijn eerste opwelling was, de gedaante, die zich met moeite door het open gedeelte werkte, tegen te houden, doch schijnbaar zonder reden ver anderde hij van richting en begaf hij zich naar de slede. PERSONALIA. Voor de akte Handenarbeid slaagde Zaterdag te Haarlem de heer L. v. Brakel daarvoor op geleid door de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid te Velsen. TENNISTOURNOOI. Zaterdag zijn de navolgende wedstrijden gespeeld: Dames dubbelspel: J. Mellegersmevr. Wie- linga slaan H. DoornDeegenaar 61, 61. J. Mellegersmevr. Wielinga slaan T. Sluiters D. Sluicers 6—4, 3—6. 6—3; P. v. SwollN. Vink slaan J. SpruitH. Pranger 64, 68, 86; P. v. SwollN. Vink slaan J. Mellegers mevr. Wielinga 46, 61, 60. De dames P. v. Swoll en N. Vink zijn winna res in Damesdubbelspel. Heerendubbelspel: SoetersBossard slaan LensveitMolenaar 61, 64; P. v. Swoll Bossard slaan StoutenbeekPostema 64, 6—3. Damesenkelspel: P. v. Swoll slaat H. Pranger 6—1, 6—1; T. Sluiters slaat N. Vink 10—8, 6—2. Mej. T. Sluiters is daardoor geplaatst in de halve finale damesenkelspel. Heerenenkelspel: Bossard slaat Wiedijk 64, 6—1. Gemengd dubbelspel: mej. J. Spruit en de heer P. Langendijk slaan mej. H. Doorn en A. Kochx 6—4. 6—3. De uitslagen van Zondag zijn: Gemengd dubbelspel: Mevr. Wielinga en J. W. Eerhart verliezen van mej. P. v. Swoll en Bossard met 16, 46, Mej. N. Vink en de heer Wiedijk slaan mej. J. Mellegers en de heer Soeters 63, 63; mej. J. Spruit en de heer P. Langendijk slaan mej. P. v. Swoll en de heer Bossard 64, 64; mej. J. Spruit en de heer P. Langendijk slaan mej. N. Vink en de heer Wiedijk 75, 63. Heerenenkeispel; Soeters slaat G. Stouten beek 62, 61; Soeters slaat E. Maters 46, 63, 64; P. v. Swoll slaat Soeters 62, 61. Damesenkelspel: P. v. Swoll slaat J. Spruit 6—1, 61; P. v. Swoll slaat T. Sluiters 60, 6—2. Heerendubbelspel: WiedijkP. v. Swoll slaan SoetersBossard 75, 06, 64. Mej. P ,v. Swoll is winnares dames enkelspel. Mej. J. Spruit en de heer P. Langendijk win nen de finale gemend dubbelspel. Voor zoover de wedstrijden geëindigd waren, zijn Zondagavond in Dependance de le en 2e prijzen aan de winnaars uitgereikt. STRANDFEESTEN. Woensdag 12 Augustus wordt door de com missie in het leven geroepen door V.V.V. een strandfeest gehouden, waaraan ook athletiek- wedstrijden verbonden zijn. BRANDWEER-, E.H.B.O.- EN LICHT- OEFENING. Zaterdagavond half elf luidde onverwachts de brandklok. Er was begin van brand ont dekt. De brandweer van Beverwijk en Wijk aan Zee werden via den politiepost gealar meerd en al spoedig bleek, dat een en ander bijtijds in het werk gesteld was. Uitslaande brand.midden op het weiland. Het publiek was al te voren aanwezig om van het schouw spel te genieten. De in den vooravond opge worpen brandhoop van eenige balen geperst stroo en wat verder maar branden wou, stond in een ommezien in lichte laaie. In korten tijd waren de spuit van Wijk aan Zee en de brandauto uit Beverwijk aanwezig. Daar verondersteld was dat de brand in den nacht was uitgebroken, werden de straat lantaarns rondom het weiland gedoofd. Het verkeer werd omgelegd, zoodat de Verlengde Voorstraat voor de brandweer Vrij bleef. In- tusschen was het licht van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade gealarmeerd en opgesteld op 't erf van de fa. Van Eek aan 't Julianapiein. Dit deed uitstekend dienst. Het heele dorp werd in 't volle licht gezet en intusschen kon den de tallooze aanwezigen van het fantas tische schouwspel van water en vuur volop genieten. Ondertusschen was de transport colonne der W.R.B. in de stralen van het licht Zaterdagavond hield de Beverwijksche brand weer in de badplaats in samenwerking met de Reddingsbrigade een nuttige en voor de tal rijke toeschouwers ook zeer interessante oefening. De reddingsbrigade aan het werk. Toen hij naderbij kwam, merkte hij een tweede gedaante op, die van achter de honden oprees en hem tegemoet kwam. Een twaalftal schreden van het span af bleef de gedaante stilstsiciri „Onze honden zijn zoo uitgeput dat wij ze niet naderbij durven brengen," zei een stem. „Ze zouden er bij neervallen onder die zware pakken!" De stem deed een snaar in Jan's binnenste trillen. Hij kwam naar voren, met zijn rug naar het vuur, zoodat hij den vreemdeling kon onderscheiden. „Komt ge van Churchill?" vroeg hij. Het was nauwelijks een vraag, die zijn woor den inhielden. Zij waren meer een soort motief om dichterbij te komen en hij wendde zich een weinig om, zoodat gedurende een oogen- blik het vlammende vuur in zijn oogen weer kaatst werd. „Ja, het is vandaag juist een week geleden, dat we van Etawney vertrokken." Jan was nu zeer dicht genaderd. De vreem deling hield plotseling op, om in het smalle, woeste gelaat te staren, dat zoo kleurloos was geworden als een witte camée en dat bijna binnen zijn bereik was. Met een uitroep van schrik, deinsde hij een stap terug, en Jan liet zijn viool in de sneeuw vallen. Er heerschte een oogenblik stilte, doch niet langer dan gedurende den tijd, die noodig is, om adem te scheppen. Inch voor inch kroop de man terug in de schaduw, steeds gevolgd door het krijtwitte gelaat van den jongen. Toen klonk van Jan's lippen op schrillen toon voor ieder duidelijk zichtbaar, aan het werk de gewonden te verbinden en weg te voeren. Tot slot werd gedemonstreerd hoe met behulp van de brancard het „Raam de Mooy" in drie mi nuten tijds een patiënt van uit de eerste ver dieping van pension Kennemerduin naar be neden vervoerd werd. Behoudens een moment van pech door het breken van een slangenkoppeling van de brandweerauto verliep deze gecombineerde oefening zeer vlot. De honderden toeschouwers zullen zich zeker geen oogenblik beklaagd hebben een half uurtje van hun nachtrust op geofferd te hebben. Twee doodelijke ongevallen te Amsterdam. Zondagmiddag te ruim half twee is te Am sterdam in de Karei du Jardinstraat een ern stig ongeluk gebeurd. De 39-jarige J. Lauwe- riks, die op de derde verdieping van een per ceel in die straat woont, boog zich te ver uit het raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Toen men hem opnam bleek hij zeer ern stige inwendige kneuzingen en een bekken fractuur te hebben gekregen. Hij werd naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeval, eveneens met doo- delijken afloop, geschiedde ook in de Wage- naarstraat, waar het elfjarige meisje C. Kolk- meyer, wonende in perceel 135 op de tweede verdieping, bij het te ver uit het raam leunen naar buiten stortte. Zij kreeg een schedelfractuur en overleed na enkele oogenblikken. „De menschen hebben slechts tijd voor hun burgeroorlog". In den nacht van Zaterdag op Zondag te drie uur meerde de „Perseus" van de K. N. S. M. voor het etablissement van de maat schappij. Zij kwam terug van een reis naar de Middellandsche Zee, waaraan een tiental toeristen hadden deelgenomen. Op den terug reis heeft het schip een aantal havens in Noord-Spanje aangedaan, n.l. Bilbao, Santan der en Pagases. We hebben na aankomst van het schip een kort onderhoud met eenige opvarenden gehad. In Pagases had het schip twee dagen geleden in de stad was het een hel. Er werd dag en nacht hevig gevochten tusschen opstandelingen en regeeringsge- trouwen. Het was aldus onze zegsman verre van plezierig om daar ook maar een oogenblik aan wal te gaan, men was er zijn leven geen oogenblik zeker, 't Werk lag er volkomen stil, de menschen hadden slechts tijd voor hun burgeroorlog. Met revolvers en geweren gewapende burgers waren op straat een gewoon verschijnsel. Erg veel levens middelen waren niet in het stadje; de re- geeringspartij heeft nog een hoeveelheid visch van ons gekochtWij waren blijtoen we het ruime sop weer kozen en de vechtende stad achter ons konden laten. Later hoorden we dat enkele schepen voor de bommen had den moeten vluchten. In Bilbao en Santander was het toen wij er waren, tamelijk rustig, er werd zelfs nog gewerkt. In de haven van eerstgenoemde stad lag een Amerikaansch slagschip en een Duitsch en Engelsch oorlogschip. Vluchtelingen heeft de „Perseus" op haar reis niet opgenomen en belangrijke avonturen hebben de opvarenden niet meegemaakt. Tot nu toe geen spoor der daders. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Koog a. d. Zaan een inbraak plaats gehad in het kantoor der firma T. Duyvis Jzn. De nachtelijke bezoekers zijn erin geslaagd de brandkast open te breken, waaruit zij een bedrag van 6000 gulden hebben meegenomen. Hoewel er den geheelen nacht in de fabriek is gewerkt het is een continubedrijf heeft niemand iets van de inbraak bemerkt. De daders hadden een dekkleed voor de ramen gehangen teneinde zoo weinig mogelijk kans te loopen dat zij in hun „arbeid" konden wor den gestoord. Een pet en eenige inbrekers werktuigen zijn in het kantoor gevonden, het geen wellicht op een overhaaste vlucht wijst. Een kistje met 5000 voor de uit te betalen loonen, dat eveneens in de kluis, stond, doch bij uitzondering niet in de daarin geplaatste 1 brandkast, hebben de nachtelijke bezoekers over het hoofd gezien. Vingerafdrukken zijn niet gevonden, waar uit valt af te leiden, dat de inbrekers met handschoenen aan hebben geopereerd. een naam, die hij als krankzinnig uitgilde, en terwijl hij zich op de borst van den ander wierp, flikkerde zijn mes. Doch de vreemdeling was vlugger dan hij. Met een plotselinge beweging ontdook hij den slag; Jan's arm ging langs hem heen, terwijl de punt van het mes zijn jasmouw openreet; zijn vuist, die met geweldige kracht uitschoot, deed Jan op den grond tuimelen. Verdoofd en bloedend werkte Jan zich op zijn knieën. Hij zag de honden omkeeren, hoorde een zachte stem, die hen aanzette en zag de slede in het woud verdwijnen. Wanke lend verhief hij zich van zijn knieën op zijn voeten en slingerde van zwakte heen en weer. Toen volgde hij de slede. Hij vergat, dat hij zijn mes in de sneeuw achterliet, vergat, dat daarginds, bij het vuur, andere mannen en andere honden waren. Hij wist alleen, dat hij nog eens te voren een slede in de wildernis had zien ontsnappen, dat het verdwijnen daarvan zijn leven had gevuld met haat en bitterheid, en een verlangen naar wraak, en dat het dezelfde man was, die hem nu op dezelfde manier ontglipte. Duizelig van den toegebrachten slag volgde hij het spoor, en gaandeweg herwon hij zijn krachten. Voor hem uit hoorde hij het geluid van de tobogan en het voorzichtig neerkomen van een zweep over de ruggen der vermoeide honden. Deze geluiden vervulden hem met nieuwe krachten. Hij veegde den druppelenden bloed stroom af, die langs zijn wang vloeide en zette het op een loopen, eerst langzaam, daarna Gelukkige samenwerking van particuliere- en regeerings-instantics. Naar aanleiding van het bericht betreffen de den belangrijken verkoop van haring aan Rusland door de reedersvereeniging voor Ne derlandsche haringvisscherij, had het A. N. P. een onderhoud met mr. Kiewit de Jonge, voorzitter van genoemde reedersvereeniging. Op de vraag, welke redenen de vereeniging er toe hadden geleid haar tusschenkomst te verleenen bij den verkoop van de 40.000 ton haring naar Rusland, gaf mr. Kiewit de Jonge de volgende uiteenzetting: Reeds onder mijn voorganger, den heer Richter Uitdenbogaardt, bestond er in den boezem der vereeniging een communis opinio ten aanzien van de noodzakelijkheid nieuwe afzetgebieden aan te boren. Immers het is van algemeene bekendheid, dat oude, beproefde afzetgebieden voor de Nederlandsche haring in deze jaren ten deele verloren gingen. Wan neer men spreekt over nieuwe mogelijkheden, moest de blik zich wel in de eerste plaats richten naar Rusland met zijn 160 millioen bewoners, in welk land de haring een zeer be langrijk volksvoedsel is. De monopoliseering van den Russischen han del brengt met zich mede, dat verkoopers in andere landen zijn gehandicapt, zoolang zij in hun handel met Rusland gesepareerd optre den. Daarmede is de eerste en belangrijkste beweegreden van het optreden der reeders vereeniging in deze aangegeven. Door haar intermediair is voorkomen, dat de betrokken Nederlandsche belanghebbenden elkaar in het vaarwater zitten, gelijk in de achterliggende jaren wel het geval is geweest. De samenwerking van de gezamenlijke be- drijfsgenooten heeft bovendien de gelegen heid geopend orders van den grooten omvang als de onderhavige in één transactie te aan vaarden. Terwijl een order van 40.000 ton door het bedrijf in zijn geheel gemakkelijk kan wor den verwerkt, is dat natuurlijk minder het geval, wanneer een enkele firma voor deze taak staat. Het is dan ook niet toevallig te achten, dat reeds bij dit eerste optreden van de ree dersvereeniging direct met een order voor den dag is gekomen van een tot heden ongeken- den omvang. Op de vraag omtrent de beteekenis van Rusland als land van export voor onze haring in het algemeen, deelde mr. Kiewit de Jonge mede, dat daar te lande zoo te zeggen onbeperkte mo gelijkheden liggen. Naar mate de levensstandaard in Rusland zal stij gen is het niet uitgesloten te achten, dat op die groote markt voor de haring op den duur vervanging zal zijn te vinden voor het inmiddels voor de Nederlandsche haring verloren gegane afzetgebied. In dit lich bezien is de be teekenis van de onderwerpelijke order in geconcentreerd verband moeilijk te hoog aan. te slaan. Voor Nederland zal het in het bijzonder gaan om het met succes voeren van den con currentiestrijd met de Engelschen. Gelijk in vele andere haringafnemende landen verkeert Engeland tot heden op de Russische markt in een leidende positie. Wanneer ik het goed zie, aldus mr. Kiewit de Jonge, zal voor deze beide belangrijkste concurrenten een bevredigende plaats in Rus land gevonden kunnen worden. Indien de ver wachtingen in deze zich in de toekomst in derdaad verwezenlijken, zal de Nederlandsche haringindustrie alle moeilijkheden ten spijt naar haar intrinsieke sterkte een plaats inne men, welke menig bedrijf in Nederland haar slechts zal kunnen benijden. Wat de directe beteekenis in haar gevolgen van de onderwerpelijke transactie betreft, kan ik er op wijzen, dat naar de meening van alle insiders dit kwantum van 40.000 ton een be langrijke steun zal blijken te zijn voor de ver dere marktpositie. Het enkele gerucht, dat in de richting van Rusland iets zou worden be reikt, deed reeds Vrijdag in de betreffende afslagen zijn gunstige werking gelden. De aanvoeren waren tot heden bepaald overvloe dig. Vandaar dat de order op geen beter tijd stip had kunnen komen. Op de vraag hoe er gedacht wordt over de uitvoering van de order in geconcentreerd ver band, moet natuurlijk worden vooropgesteld, dat aan een dergelijke uitvoering, gelet op het feit, dat het hier betreft de samenwerking van een 60-tal reederijen, heel wat vastzit. Niet temin bestaat er in dit opzicht groot optimis- met, omdat ieder reeder zoozeer doordrongen is van het gewicht van deze zaak. De door de vereeniging met de gezamenlijke reeders ge troffen regeling komt hierop neer, dat ieder contractueel verplicht is zijn bijdrage in het kwantum te leveren. De verpakking en verdere manipulatie geschieden uiteraard door den handel. In dit verband is het gunstig te achten, dat het meerendeel der reeders tege lijkertijd handelaar is. De eerste 10.000 ton zullen vóór 10 September a.s. f.o.b. Rotterdam moeten worden geleverd. Zoo ligt het voor de hand, dat er komende weken werk te over aan den winkel zal zijn. Tenslotte werd den heer Kiewit de Jonge gevraagd, hoe het stond met de belangstelling van de zijde der regeering. Hij wees er op, dat terwijl deze actie als zoodanig, geboren is uit het par ticulier initiatief, de kans op welsla- vlugger, in den wolvendraf van den woudloo- per, met de ellebogen tegen de zijden gedrukt. Met deze wijze van loopen zou hij het uren lang vol hebben kunnen houden verliezende, wanneer het hondenspan krachtig aanzette, winnende, als het verslapte, een halstarrige Nemesis gelijk, wanneer de zwaarbeladen hon den zich neerlegden in hun tuig. Doch in Jan's wijze van loopen was nóch de onverschillige kalmte van Mukee, nóch de schranderheid van Jean de Gravois. Toen hij het knallen van de zweep flauwer hoorde worden, liet hij zijn ar men recht langs zich neervallen en begon hij sneller te loopen. in zijn hersenen het krank zinnig verlangen om de slede te bereiken om er den man af te sleuren. Terwijl hij voortsnelde, keerde het beeld met steeds toenemende duidelijkheid tot hem terug en de vrouwenfiguur er in zette hem aan tot de wraak, de groote oogen gloeiend als vuur, het schoone gelaat vertrokken van den doods angst, dien hij er het laatst bij het leven op had waargenomen. Het scheen Jan Thoreau bijna toe, of er een levende stem uit het gelaat sprak, die hem luide om vergelding smeekte. Alle redelijke verstand liet hem in den steek; slechts die ééne gedachte was hem bewust, dat de mis dadiger bijna binnen zijn bereik was. Hij voelde niet de zachte, door de zon op eengepakte sneeuw onder den tred zijner voe ten. De laaghangende takken sloegen tegen zijn gezicht, zonder dat deze aanraking hem bewust werd. Hij wist alleen, dat hij behoefte had aan lucht aan steeds meer lucht, en MAANDAG 10 AUG. 1936 gen zeker veel geringer zou zijn ge weest, indien de vereeniging van officieele zijde, waarbij in het bijzon der de Visscherij centrale genoemd moet worden, de laatste maanden niet in verschillend opzicht een zoo belang rijke medewerking zou hebben gehad. Het spreekt van zelf, dat het moment dm concentratie, hetwelk voor zoover ons bekend in de bestaande handelsverhoudingen ten aanzien van Rusland het eenige van dien aard is hier te lande speciaal in de regee- ringskringen groote belangstelling moest ondervinden. Het spreekt evenzeer van zelf, dat de ree dersvereeniging, welke niet lang geleden haar 20-jarig bestaan herdacht, zich in de hoogste mate gelukkig prijst, dat zij als bedrijfsver eeniging dezen dienst aan de gezamenlijke be drijf sgenooten heeft kunnen bewijzen. In het kader van de groote missieweek, welke te Maastricht van 8 tot 16 Augustus gehouden wordt, is Zondagmorgen in de Sint Servatius-kerk aan het Vrijthof aldaar 'n monument onthuld, gewijd aan de nage dachtenis van wijlen kardinaal Van Rossum. die in Augustus 1932 in Maastricht is over leden. De onthulling van het monument geschied de door mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, waarbij hij een korte toespraak hield. Daarin herinnerde hij eraan, dat hij, in Rome studeerende, kardinaal Van Ros sum zeer van nabij gekend en hem bewon derd heeft om de groote werkkracht en bij zondere liefde, die hij aan het missioneerings werk wijdde. WEEKEND-TOCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING VAN DEN A.N.W.B. De eerste dag van den weekend-tocht met onbekende bestemming voor automobilisten en motorrijders door Noord-Nederland, dit jaar voor de derde maal georganiseerd door den Kon. Nederlandschen Toeristenbond A. N. W. B„ is Zaterdag begonnen en ook wat het weer betreft, zeer zeker een succes geworden. Ook de deelneming aan dezen vraagteeken- tocht mocht bevredigend worden genoemd. Spoedvergadering te Utrecht. Het R.K. Werkliedenverbond is te Utrecht in een zeer druk bezochte vergadering bijeen geweest ter bespreking van de gewijzigde steunregeling. Blijkens vele bij het verbonds- bestuur ontvangen brieven en ingekomen mededeelingen, is in den lande groote onrust ontstaan door de voorgenomen wijzigingen. Ernstig werd er op gewezen, dat men in de huidige omstandigheden a.s. winter met be klemming tegemoet ziet. Krachtig werd ge pleit voor: ruimere tewerkstelling tegen rede lijke loonen en daar, waar de gemeente-finan cien tekort schieten, op ruimer schaal met rijksgeld te subsidieeren, voorts in gemeenten en gewesten, waar het om technische of an dere redenen niet mogelijk is, de menschen op ruimer schaal te werk te stellen, de thans bestaande te lage steunnormen te verhoogen. Het verbond zal alle ten dienste staande middelen aanwenden om de regeering te over tuigen van het standpunt: dat van de huidige steunbedragen, welke toch reeds in vele ge vallen ver beneden het redelijke en dragelijke zijn, geen cent mag worden afgenomen, dat de in uitzicht gestelde correcties in het belang der groote gezinnen en de zwaar gedupeerde plattelanders dienen te worden toegepast, naast het behoud van den huurtoeslag. Het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond heeft zich ook met een vertoog gericht tot de Katholieke Tweede Kamerfractie om haar aandacht voor de geschapen situatie.s te vragen. Naar „Kweekersblad", het orgaan van het Holl. Bloembollenkweekers-Genootsch., meldt hebben de besturen der samenwerkende or ganisaties van bloembolllenkweekers, n.l. de Ned. Tuindersbond, het Holl. Bloembollen- kweekers-Gootschap, de C. B. T. B., afd. Hol landBrabant en de Dioc. R.K. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, schrif telijk aan den Minister van Landbouw en Vis scherij hun gezamenlijk standpunt uiteenge zet, dat zij ten opzichte van de bedrijfs-maat- regelen voor het bloembollenbedrijf innemen. Zij achten die maatregelen gunstig voor het bloembollenbedrijf en oordeelen het hoogst noodzakelijk, dat de minimumprijzen en de afkoop van het surplus ook voor het plantjaar 1936/1937 gehandhaafd blijven. Een teeltregeling alleen wordt onvoldoende geacht. Voorts wordt gevraagd, dat de regeering zich niet geheel afzijdig houdt van de finan- cieele regeling van het bedrijfsplan 1936/1937 doch het bedrijf steunt, door ten behoeve van het surplusfonds garantie te geven voor de juiste betaling van eventueel surplus. om deze machtig te worden, liep hij met open mond, worstelend en hijgend, niet wetende, dat Jean de Gravois hem een dwaas zou ge scholden hebben, om de wijze, waarop hij zich die trachtte te verschaffen. Steeds flauwer werd het geluid van de slede. Eindelijk hoorde hij het in het geheel niet meer, ook het klappen van de zweep stierf weg. Zijn hart barstte bijna bij een laatste, uiterste poging en hij zwoegde voort totdat tenslotte zijn beenen hem begaven en hij met het gelaat voorover in de sneeuw viel, alsof hij door een plotselingen dood was getroffen. Terwijl hij daar met zijn bekrast en bebloed gelaat in de sneeuw lag, begon zijn gezond ver stand weer tot hem terug te keeren. Na eeni- gen tijd krabbelde hij met moeite op zijn knieën, nog steeds hijgende van zijn onzinnige poging om de slede in te halen. Op een groo ten afstand hoorde hij een flauw geroep en de fluisterende echo van een vijftigtal stem men; hij begreep dat deze geluiden afkomstig waren van de feestvierders op den post. Dit was voor hem het bewijs, dat het feest onge stoord voortgang had gehad en dat het tafreel aan den zoom van het woud door niemand was opgemerkt. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5