HETNIEUWE AVONDBLAD De bevolking van Haarlem. Unie der omroepers. 21e JAARGANG No. 236 DINSDAG 11 AUGUSTUS '36 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN De feestweek van IJmuiden- Centrum. Bevolking in Juli aanzienlijk gestegen. Het Excelsior Damtournooi. Amsterdammers blijven naar Haarlem trekken Haarlem verliest inwoners aan de randgemeenten. VOOR DEN- -KANTONRECHTER WANDGEDIERTE. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.» Bank te Schiedam. Spannende roei- en kanowedstrijden bij de sluis. Op dezen tweeden feestdag zat IJmuiden- Centrum, evenals op den eersten dag weer alles mee. Schitterender weer had men niet kunnen verlangen voor wedstrijden, die wer den gehouden op een plaats, waar gedurende een groot deel van het jaar de zeewind het leven lang niet tot een pretje maakt. Als men eens een statistiek zou gaan aanleggen van het aantal dagen, dat daar aan den bui tenkant een aangename, zomersdhe tempe ratuur is, zou men spoedig uitgeturfd zijn. De dag van gisteren zou een streepje krij gen, want het weer kon niet beter, ook al doordat er weinig wind was. Deze aange name weersgesteldheid heeft ongetwijfeld voor een groot deel de goede sport, die voor al door de roeiers te zien werd gegeven op haar credit. Maar ook de organisatie was weer tip-top in orde. Kranig hebben de jongens van IJmuiden geroeid. Neen, het zijn geen amateur-stijl- roeiers zooals we die kunnen bewonderen op Amstel, Spaarne, of waar ook. Het is beroeps- werk, werk voor jonge mannen met stalen spieren, waarmede ze kunnen trekken" dat de stukken er af vallen. Gewerkt hebben ze, om de sport, maar ook om de prijzen en om de eer van hun „ploeg". De wedstrijd. Negen man hebben aan den roeiwedstrijd in de zware vletten deelgenomen en het was een lust te zien hoe er gestreden is. Niets gaven ze elkaar toe, al was het krachtsver schil tusschen sommige booten wel eens zoo groot, dat de zwakke broertjes het opga ven. Maar zij, die een prijs in het verschiet zagen hielden vol tot het einde, dat wel eens bitter was. Gestart werd nabij de Zuidersluis; van daar werd, steeds in series van drie, naar drie boeien geroeid, die op c.a. 500 M. van den start verankerd lagen. Deze boeien moesten van Zuid naar Noord worden ge rond waarna dezelfde afstand nog eens moest worden afgelegd, totaal dus c.a. 1000 M. Winnaars van hun serie werden de roeiers gebroeders Peeters, Jansen en Kras, Retz en Blinkhof, die in de prijzenserie in dezelfde volgorde den eersten, tweeden en derden prijs verwierven, bestaande uit waardebon nen ten bedrage van 2 maal ;f 10, 2 maal 7.50 en 2 maal f 5. Vermeld dient te worden het goede roeien van twee bekende Stormvogels-voetballers, Toon Prins en Bravenboer. Zij werden uit geschakeld met een miniem verschil met de eerstaankomenden De kanowedstrijd werd gehouden tus schen de series van den roeiwedstrijd en den eindstrijd. (Wat klinkt dat Olympiaansch!) De uitslag van den kanowedstrijd was: P. Bruntink en P. Hille le prijs, 2 maal f 5, J. Wilderoni en H. Wilderom 2e prijs 2 maal f 3.75. Goedhart en Liepertz 3e prijs, 2 maal f 2.50. De prijsuitreiking vond plaats in de Lunch room „De Bijenkorf". Dit geschiedde, na een kort woord van den heer G. Fennell, voor zitter van IJmuiden - Centrum door den voor zitter der jury, den heer A. Kramer, die vol lof was over het roeien van de boatmen van IJmuiden. De deelnemers aan beide wed strijden, die geen prijs hadden gewonnen ontvingen een troostprijs, bestaande uit een doos sigaren of een doos sigaretten. De jury bestond, behalve uit den heer A. Kramer uit de heeren J. de Graaf, Joh. Kool, A. Kramer en R. Tijms. Starter was de heer H. Roelofs. De belangstelling was ook dezen middag- weer zeer groot. Aan beide zijden van het kanaal stonden of zaten honderden toe schouwers, die de wedstrijden met groote be langstelling volgden. BESTUURSVERKIEZING. De heer P. Bosman, oud-wethouder voor Soc. Zaken, is gekozen tot bestuurslid van de Woningbouwvereeniging „Velsen" in de plaats van den heer J. P. Handgraaf, die periodiek aftrad en geen herbenoeming wenschte. OPDRACHT. Het aanleggen van centrale verwarming in een ambtenaarswoning van den Rijkswater staat aan den Kanaaldijk alhier, is bij over eenkomst opgedragen aan de fa. J. C. Bona- rius te Bloemendaal voor f 1110. VELSER ZWEMINRICHTING. Het aantal baders in de afgeloopen week van Zaterdag 1 Augustus t'm. Vrijdag 7 Augustus j.l. bedroeg totaal 1320. Het hoogste aantal werd genoteerd Vrijdag 7 dezer n.l. 435, het laagste aantal Zondag, 2 Augustus slechts 80. SPOEDIG IN DE VAART. De door de Mij. Marezaten in Engeland aan gekochte stoomtrawler, die onder den naam Maria van Hattem in de vaart zal worden ge bracht is thans zoover klaar, dat hij reeds spoedig naar zee zal kunnen vertrekken. Zooals wij reeds hebben gemeld, komt de trawler onder commando van schipper A. de Goede. GERBERDINA JOHANNA MAAKT EEN TOP-REIS. De Gerberdina Johanna IJM 38 was gisteren na een reis van 11 dagen aan den afslag met 1100 manden haring. De trawler besomde f 5700. In den Spaanschen burgeroorlog wordt bij den strijd alles gebruikt, wat maar eenige dekking kan bieden ook een locomotief. Velsen in November 46000 inwoners? Volgens de gegevens omtrent den loop der bevolking is het zielental onzer gemeente in de maand Juli met niet minder dan 146 ge stegen, waardoor de bevolking op 1 Augustus j.l. 45700 bedroeg. Er zit dus wel schot in. Vergissen we ons niet, dan gaf Juli de grootste vermeerdering in dit jaar en als het zoo doorgaat, dan kan Velsen in November haar 46000e inwoner te gemoet zien. Ongetwijfeld is deze bevolkingstoeneming voornamelijk het gevolg van den trek van Haarlem, Amsterdam enz. naar Santpoort, waar de bouwnijverheid zich thans toelegt op den bouw van goedkoope doch geriefelijke wo ningen voor den kleinen middenstand. Loop der bevolking. De bevolking vermeerderde door vestiging met 145 m. en 145 vr., totaal 290, door ge boorten met 36 m. en 32 vr., totaal 68. De bruto-vermeerdering was dus 358 (181 m. en 177 vr.) De bevolking verminderde door vertrek met 92 m. en 106 vr., totaal 198, door overlijden met 10 m. en 4 vr. totaal 14. De totale vermindering was dus 212 (102 m. en 110 vr.), zoodat de netto-vermeerdering 146 bedroeg. Deze vermeerdering ontstond door een ves tigingsoverschot van 92 en een geboorte-over schot van 54. ZILVEREN JUBILARIS BIJ DE GEMEENTE Heden is het de dag, dat de heer A. Jansen concierge-taode ter ge meentesecretarie 25 jaar in gemeente dienst is geweest. Hedenmiddag zal de jubilaris in intiemen raadhuiskring gehul digd worden. A. Jansen. CONCERT IN VELSERBEEK. Op het concert, te geiven door de Christ. Muziekver. „Juliana" te IJmuiden-Oost, op Woensdag 12 Augustus a.s. in de muziektent in het park Velserbeek zal het volgende pro gramma worden uitgevoerd: Voorspel en koraal: Psalm 98. En avont les campagnards, Marsoh, P. Mertzig. Paix et Labeur, Ouverture, O. Filstfil». Bouquet des Chrysanthèmes, Valse, G. Feremans. A l'Opéra Comique, Mosaique sur des motifs d'opérettes Jos. Kessels. Souvenir du grand cédre, A. A. Pellegrin. La Charmante, Ouverture, Sam. Vlessing. Doux Souvenir, Valse, E. Bedouin. Kalma, Ouverture, H. Delchevalerie. Kaveewee-Marsch, A. J. Maas. Koraal. Gezang 96. DIEFSTAL VAN VISCH. Door de halpolitie zijn drie personen aan gehouden, die er van verdacht werden, zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van visch. •Twee van hen werden vrijgelaten, de derde is echter vastgehouden. HANDENARBEID. Voor het Staatsexamen handenarbeid op 7 en 8 Augustus 1936 te Haarlem gehouden zijn geslaagd: Mej. G. v. d. Veen te Utrecht, en de heeren G. J. Baas, R. M. Gaasbeek, A. D. Gerritsen aanvulling B te Utrecht, J. A. v. d. Bult, J. A. Zoomer te Den Dolder, C. Vissers te Bussum, J. Zeepvat te Zandvoort, L. v. Brakel te Wijk aan Zee, D. J. J. van Kempen te Amsterdam. G. te Den Helder, P. Paar te Haarlem. Geëxamineerd werden 12 mannelijke en 1 vrouwelijke candidaat. (Er zal een internationale unie van radio-omroepers worden ge sticht.) De menschen die zoo luchtig praatjes maken, Waren nog niet vereenigd in een bond, Zij schijnen nu daar toch toe te geraken, En ongetwijfeld wel op goeden grond. Als je elkaar zoo vaak hebt moeten hooren, Wil je' ook elkander zien zoo nu en dan, Een stemband werd uit stemgeluid geboren, En dezen band trekt men nu nauwer an. Zij zijn de menschep die van lucht slechts leven, Wier woord gehoord wordt tot in 't kleinst gehucht, Die nooit ontvangen, maar uitsluitend geven, Wier praatjes gaatjes vullen in de lucht. Als zij vereend zijn, kunt u zeker wezen, Dat het ook spoedig komt tot een congres, Ik ben benieuwd om daarover te lezen, Want dat wordt .vast een daverend succes. Dat wordt een prachtig feest van stemgeluiden, Elk even duidelijk en even schoon, Uit Oost en West, uit Noorden en uit Zuiden, En ditmaal eens niet voor een microfoon. Zij zullen dan elkander onderbreken, Voor omroepers een zeer onwennig feit, Zij zullen eens door lager sferen spreken En over meen'ge luisterariteit. Over hun vak, zijn lasten en zijn lusten En is 't congres tenslotte weer ten end, Dan; 'k wensch u goeden nacht en welterusten, Zegt met een hamerslag de president. P. GASUS. Dukel en Rustenburg winnen. Door vacantie van enkele spelers kon Rus tenburg, zijn laatste partijen resp. tegen Westra en Hovingh, tot nu toe niet spelen. Rustenburg moest deze twee partijen win nen, om nog gelijk met Duikel op 14 punten aan te komen. Inmiddels slaagde Rustenburg er in van Westra te winnen. Hovingh kan echter voorloopig in het geheel niet meer spelen. De leiding van het tournooi besloot, de gewonnen partij van Dukel tegen Hovingh te annuleeren, zoodat door dit feit Dukel en Rustenburg gelijk op de bovenste plaats ge ëindigd zijn. Van een beslissingswedstrijd zag Dukel af, zoodat een loting zal plaats hebben om den eersten en den tweeden prijs. De prijsuitreiking zal Woensdag 19 Augus tus in Hotel Terminus te Amsterdam plaats hebben. Dien avond zal de winnaar van den eersten prijs een simultaan-séance geven. Mocht Dukel winnen dan zal deze tevens tegen den tweede-klas kampioen den heer Aandagt een blindpartij spelen. SCHEEPVAARTRERICHTEN. Hout voor Velsen, Met het Russische stoomschip Stchors is van Archangel een lading hout voor de pa pierfabriek te Velsen aangebracht. Vlootvermindering. Het in 1915 in de Vereenigde Staten ge bouwde stoomschip Chanteclair van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd, dat destijds gebruikt werd om te Boulogne sur Mer de pas sagiers op de reede aan boord te brengen of van boord af te halen doch -met het opheffen van den passagiersdienst te Amsterdam opge legd werd, is thans naar Nieuw Lekkerland verkocht om te worden gesloopt. Vermindering wereldvloot De laatste statistiek van Bureau Veritas geeft aan, dat in de maand Juni van de we reldvloot zijn afgeschreven 37 stoomschepen met 82.742 bruto register ton; 4 motorschepen met 560 ton en 1 zeilschip met 336 ton. Hierbij zijn geen schepen van onze koop vaardijvloot betrokken. HAARLEM Dinsdag. Uit de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem blijkt, dat de toeneming der Haar- lemsche bevolking in het eerste halfjaar van 1936 minder snel is gegaan dan in 1935. Als wij de cijfers over vorige jaren daarmee vergelijken blijkt dit duidelijk. De bevolkingsaanwas was: le halfjaar 1936: 740 1935: 1228 1934: 944 Wij bleven dus vooral bij 1935 veel ten achter. Dit komt nog sterker uit als wij het over schot tusschen geboorte en sterfte daarvan aftrekken. Over het eerste halfjaar van 1936 was dit 448, zoodat dit halfjaar slechts een gunstig verschil tusschen vestiging en vertrek heeft opgeleverd van 292. Over 1935 was dit 741, of ongeveer 2V2 maal grooter. Het opmerkelijke is, dat de vermin derde toeneming der Haarlemsche be volking geweten moet worden aan het feit, dat zich, in vergelijking met vorige jaren niet alleen minder menschen vestigen, maar ook wat meer vertrekken. Tot Juli 1936 vestigden zich 950 Amster dammers te Haarlem, terwijl 587 Haarlem mers naar Amsterdam trokken. Alzoo een overschot van 363. De trek der Amsterdammers naar Haarlem blijft ongeveer gelijk aan de vorige jaren. De cijfers waren: Haarlem-Amsterdam. 1933 1934 1935 Uit Amsterdam gekomen 1687 1955 1747 Naar A'dam vertrokken 1152 1314 1351 535 641 396 Daar het overschot op de rekening Haarlem- Amsterdam over het le halfjaar van 1936 reeds 71 grooter is dan ons geheele vestigings overschot, moet daaruit afgeleid worden, dat de rekening met andere gemeenten ongunstig voor Haarlem is. In het bijzonder geldt dit voor Heemstede. In het eerste halfjaar van 1936 ves tigden zich 353 Haarlemmers te Heemstede, terwijl slechts 255 Heem stedenaren naar Haarlem trokken. Een verschil dus van 98. In de ver- huismaand bij uitnemendheid, April, trokken niet minder dan 81 Haarlem mers naar Heemstede. De rekening met Bloemendaal levert min der verschil, namelijk slechts 11. Er trokken 303 Haarlemmers naar Bloemendaal, terwijl 292 Bloemendalers hun verhuisbiljet te Haar lem inleverden. Blijkbaar is dit een gevolg van het feit, dat in Bloemendaal waar trouwens weinig gron den voor bouwexploitatie beschikbaar zijn wat minder keuze in leeg staande huizen is dan te Heemstede. Vandaar dat vele Haar- lemers die naar buiten willen trekken, gemak- EEN SLACHTOFFER VAN DRANKZUCHT. Een jonge man, afkomstig uit Haarlemmer meer, thans wonende te Leiden, moest terecht staan, omdat hij in beschonken toestand een auto besturende, een aanrijding had veroor zaakt op den Aalsmeerderdijk. Hij was daar op 30 Juni op een stilstaanden kruidenierswagen ingereden, waardoor hij met zijn auto over den kop vloog. Hij zelf kwam er ongedeerd af, maar zijn wagen was een wrakstuk en de kruidenier, die gelukkigerwijs in, en niet bij zijn wagen stond, liep door den schok slechts een kleine hoofdwonde op. Deze getuige verklaarde, dat de auto van den verdachte over den weg slin gerde en de veldwachter, die er later bij kwam vertelde, dat de verdachte onder den invloed van sterken drank verkeerde; trouwens de man verklaarde zelf vijf of zes glaasjes bitter en cognac te hebben gebruikt. De man was zeer onverschillig geweest en had bij zijn ver ongelukten wagen staan lachen. De ambtenaar van het openbaar ministerie mr. Kleerekooper, deed een boekje open over den verdachte. Reeds een paar jaar geleden waren familieleden van verdachte bij hem ge weest om zich er over te beklagen, dat de man misbruik van sterken drank maakte en bezig was zich te ruïneeren. Zij hadden gevraagd of er geen maatregelen getroffen konden wor den om den man weer tot een normaal leven terug te brengen. Na dien tijd was hij tweemaal bekeurd voo- het besturen van een auto terwijl hij dran' had gebruikt en waren hem resp. één en vier weken hechtenis opgelegd. Aangezien gebleken was, dat de hechtenis wel eenigszins kalmeerend werkte, vorderde de ambtenaar thans 6 weken hechtenis met 2 jaar ontzegging' van rijbevoegdheid, hetgeen de kantonrechter toewees. Bovendien kreeg de keiijker op Heemstede het oog slaan. Voor de vorige jaren waren de cijfers: Haarlem-Heemstede. 1933 1934 1935 Naar H'stede vertrokken 568 504 569 Uit H'stede gekomen 467 454 447 Verschil 101 50 122 Haarlem-Bloemendaal 1933 1934 1935 Naar Bl'daal vertrokken 559 572 577 Uit Bl'daal gekomen 442 514 515 Verschil 117 58 62 Wat Heemstede betreft is in het laatste halfjaar het verschil tusschen vestiging en vertrek voor Haarlem nog ongunstiger ge worden. Daarentegen is het verschil wat Bloemen daal aangaat in dit halfjaar, vergelijken bij vorige jaren, kleiner. Voor Velsen zijn de cijfers aldus: 252 Haar lemmers naar Velsen en 174 Velsenaren anar Haarlem. Voor Haarlem dus een ongunstig verschil van 78, waaruit blijkt, dat Velsen Haarlem den laatsten tijd ook geduchte con currentie gaat aandoen. Vele Haarlemmers worden namelijk aangetrokken door de goed koope middenstandshuizen in Santpoort. De rekening Haarlem-Velsen was in de voorafgaande jaren voor Haarlem veel gun stiger. Haarlem-Velsen. 1933 1934 1935 Naar Velsen vertrokken 401 488 445 Uit Velsen gekomen 382 477 393 Verschil 19 11 52 Tot en met 1934 was de balans vrijwel in evenwicht, in 1935 is Santpoort al vrij sterk gaan trekken, maar nu is dit in 1936 nog toegenomen. 35 Haarlemmers trokken naar Haarïem- merliede c.a., terwijl 40 inwoners van Haar- lemmerliede de voorkeur gaven aan het wo nen te Haarlem. Naar Bennebroek vertrokken 13 Haarlem mers, in Haarlem kwamen 29 Bennebroekers. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. Zuwe.turtys.Mtd&cn„JladUaai" GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) man f 10 boete voor slechte remmen en f 10 voor het in gevaar brengen van het verkeer PARKEEREN BIJ SCHIPHOL. Menigeen, die per auto een tochtje naar Schiphol doet, kan de verleiding niet weer staan, om, als er een vliegtuig opstijgt of neerstrijkt, zijn wagen even tot stilstand te brengen om zich en zijn medepassagiers in de gelegenheid te stellen, het schouwspel gade te slaan. Dat mag niet, want dat wordt als parkeeren beschouwd. Een bestuurder, tevens instructeur in het autorijden, dus iemand, die terdege op de hoogte van gebods- en verbodsbepalingen moet zijn, was voor het stilhouden bekeurd en hij ging er niet mee accoord. Dat was, zei hij, geen parkeerverbod, maar een stopverbod. De ambtenaar weerlegde dat. Men mag wel stop pen, doch alleen als men niet verder kan en voor het in- en uitladen. Stoppen om even tjes naar het vliegveld te kijken, was parkee ren, onverschillig of dit van korten dan wel van langen duur was. Aangezien de overtreding niet van ernsti- gen aard was, werd slechts f 2 boete geëischt, welke de kantonrechter nog tot f 1 vermin derde. WEER EEN MOTORRIJDER, DIE HAAST HAD. De tijd van den motorrijder, die terecht stond, omdat hij iemand had aangereden, moest wel zeer kostbaar zijn, anders is niet te verklaren, waarom hij de 700 M., die hij moest afleggen, met een 80 K.M. vaart ging verslin den, dat is in een halve minuut. Nergens uit was gebleken, dat hij er zonder schade, geen heele minuut, desnoods twee over had kun nen doen. De man had snelheidskoorts, want hij reed, zei een getuige, altijd als een beze tene en die getuige had al voorspeld, dat er een ongeluk zou komen. Dat was dan ook gekomen. Een vreedzaam Haarlemmermeer-bewoner, die met zijn hen gelstokken naar den waterkant zou gaan en daartoe uit zijn woning komende den weg overstak, werd door den dolleman overreden en vrij ernstig geblesseerd. De verdachte wilde zich verontschuldigen met te zeggen, dat de man plotseling achter twee andere mannen vandaan was gekomen, maar een getuige ver klaarde, dat de motorrijder meer naar rechts dan vooruit had gekeken. Dat is niet waar, zei deze, want 9,1 was zijn hoofd naar rechts gewend geweest, ^ad toch met een schee! oog vooruit De ambtenaar stond daar niet verder bij stil maar vond een 80 K.M. vaart op een smal- len weg, waar menschen zijn, niet verant woord, waarom hij f 20 boete eischte. De kantonrechter vond de snelheid ook te groot, maar nam in aanmerking, dat de aan- aeredpne ook wat beter had moeten uitkijken, waarom f 15 boete werd op gelogd.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1