HET NIEUWE AVONDBLAD Zonnebad. W. H. v. d. KROFT WEER THUIS. 21e JAARGANG No. 257 WOENSDAG 12 AUG. 1936 IJMUIDEN Hevig onweer boven IJmuiden. Jubileum A. Jansen. De Postspaarbank in Juli. De feesten van „IJmuiden- Centrum". Een gebroken voetstuur, anders misschien wel Visscherijnieuws in een notedop. Doodslag op een trambalcon. Engeland's vlootbouw- programma. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—a regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeliugen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registerr zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vfjf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Bliksem op eenige plaatsen ingeslagen. Een ongekend hevig onweer heeft gisteravond tal van inwoners van IJmuiden eenige angstige oogenblik- ken bezorgd. Gedurende een korte poos doorkliefden felle bliksemstralen het donkere zwerk en ratelden donder slagen door de lucht, zoo hevig, dat de huizen er van trilden. De zware onweersbui werd voorafgegaan door hevigen regenval die de enkelen, die zich nog op straat bevonden tot een haastige vlucht naar dekking noopte. Tegen half acht was het onweer op z'n he vigst. In de Kennemerlaan weerklonk op dat tijdstip een hevige knal. die onmiddellijk volgde op 'n feilen bliksemstraal. Velen storm den naar buiten, want het kon niet anders of de korte knal, die op den donderslag volgde was het teeken, dat het ergens was ingeslagen. Hetgeen dan ook het geval was, alhoewel de gevolgen niet zoo ernstig waren als men vreesde. Het bleek dat van het winkelhuis Kennemerlaan 20, bewoond door de wed. van V. het bovenstuk van een schoorsteen was af geslagen. Het stuk was via het glazen dak te recht gekomen in de serre van de woning van den heer H. Gelukkig was er niemand in de serre, zoodat het bij materieel© schade bleef. Voorts is de bliksem ingeslagen in het woon huis Piet Hein-straat 80. Hier werd de hoek van het dak beschadigd. Stukken steen vlogen over de straat. Alhoewel een voorbijganger de stukken steen om de ooren vlogen, werd hij niet geraakt, zoodat ook hieir geen lichamelijk letsel werd veroorzaakt. In vele woningen sloeg de loodstop door, waaruit blijkt, dat de atmosfeer zwaar elec- Een kwart-eeuw in gemeentedienst. Zooals wij reeds hebben gemeld, vond gister middag op het raadhuis de huldiging plaats van den heer A. Jansen, die zijn zilveren ambtsjubileum vierde. In de raadzaal werd de jubilaris in tegen woordigheid van het seeretariepersoneel toe gesproken door den waarn. secretaris den heer E. de Boer, die hem hulde bracht voor de wijze, waarop hij zijn werkzaamheden gedurende zijn diensttijd heeft verricht. Namens de ge meente-ambtenaren bood de heer de Boer den heer Jansen een gouden horloge aan. Des morgens was reeds een schriftelijke ge- lukwensch van burgemeester en wethouders gekomen, welke vergezeld ging van een bloe menmand. Onder hen, die den heer Jansen kwamen gelukwenschen, waren de wethouders, de heer M. K. Hofstede, die ondanks dat hij met vacantie was, het jubileum niet had ver geten, de heer E. de Boer, de directeuren van den Gem. Geneesk. Dienst en van den Keu ringsdienst en de heer J. P. Handgraaf, oud wethouder. Ook werd de jubilaris nog gefelici teerd namens het Nationaal Verbond van Ge meente-ambtenaren. Ruim 35000.ingeteerd. De laatste maanden gaat het met de spaar penningen onzer ingezetenen, toevertrouwd aan de Rijkspostspaarbank, den verkeerden kant uit. Steeds overtreft het totaal der uitbe talingen dat der ingelegde gelden, wel een be wijs, da de financieele toestand der spaarders verre van rooskleurig is. Het totaal dter ingelegde gelden bedroeg f 122614.99, dat der terugbetalingen f 158093.62, zoodat f 35478.63 minder werd ingelegd dan te rugbetaald. Alle kantoren wezen een vermin dering van het tegoed aan, hetgeen blijkt uit de volgende gegevens. Kantoor IJmuiden. Ingelegd Terugbetaald f 62787.96 f 78983.01 Minder ingelegd dan terugbetaald f 16195.05 Kantoor IJmuiden-Oost. Ingelegd f 19531.64 Terugbetaald f 22924.47 Minder ingelegd dan terugbetaald f 3392.83 Kantoor Velsen. Ingelegd f 7311.97 Terugbetaald f 9739.88 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2427.91 Kantoor Velsen-Noord. Ingelegd f 9306.33 Terugbetaald f 9453.36 Minder ingelegd dan terugbetaald f 147.03' Kantoor Santpoort-Dorp. Ingelegd f 15103.66 Terugbetaald f 19950.95 Minder ingelegd dan terugbetaald f 4847.29 Kantoor Santpoort-Station. Ingelegd f 8573.43 Terugbetaald f 17041.95 Minder ingelegd dan terugbetaald f 8468.52 Het zijn dus vooral de kantoren IJmuiden en Santpoort-Station, die de vorige maand een veer moesten laten. Bijna f25.000.was de vermindering van de saldi der spaarders aan deze kantoren. In Santpoort-Station werd zelfs tweemaal zooveel terugbetaald als ingelegd. Landwind zond de opgelaten ballons naar zee. Was het Maandag feest op het water, gisteren had het bestuur van „IJmuiden Centrum" de hooge-re sfeeren uitgezocht, want alles wat men er bijgehaald had om de attractie van dezen derden feestdag te verhoogen, ging de lucht in. Dat waren eenige honderden postduiven en ongeveer evenzoovee-1 ballonnetjes, die tege lijkertijd op het Sluiseiland werden opgelaten. Voordat dit luchtfestein begon, hadden de kinderen met hunne ballons een korte rond wandeling door IJmuiden gemaakt. De mu ziek voorop natuurlijk. Natuurlijk ontglipte er nu en dan wel eens een ballonnetje aan een kinderhand, die gauw gevuld, maar ook gauw weer leeg is. Het was een aardig gezicht, zoo opeens al die drukte in de lucht. Langzaam gingen de ballans omhoog; de duiven, die alle tegelijk uit negen manden werden los gelaten, deden het vlugger. De ballon wedstrijd is in letterlijken zin in het water (van de Noordzee) gevallen. De Oostenwind heeft er met een groote nauw gezetheid voor gezorgd, dat er wel geen enkel van de aan de ballons bevestigde kaartjes aan het daarop vermelde adres zal worden terug gezonden. Of er zou toevallig een exemplaar op een trawler of een ander vaartuig terecht moeten komen. De postduiven trokken zich van den landwind niets aan. Zij vlogen na een korte oriënteering liinea-recta naar den overkant van het Kanaal, richting IJmuiden, waar ze wel heel spoedig hunne onderscheidene hokken bereikt zullen hebben. Op het sluiseiland werden reeds voorberei dingen gemaakt voor de kinder- en volks feesten, die a.s. Donderdag gehouden zullen worden, o.a. de baan voor het tonnetje-steken, waarbij wel weer onbedaarlijk gelachen zal worden. Heden is het rustdag. Voor de feestleiders een mooie gelegenheid, om wat op hun verhaal te komen. SCHILDER KREEG EEN NAT PAK. Bij het schilderen van den stoomtrawler Rijnstroom TJM 86 gleed een der schilders van het gladde vlot in de Vissohershaven. Hij werd echter door zijn collega's spoedig weer op het droge gehaald, waarna hij zich naar huis be gaf om zijn natte plunje voor een droge te verwisselen. „DOOR VRIENDSCHAP SAAMGEBRACHT Het tfestuur van de vereeniging „Door Vriendschap Saamgebracht" heeft besloten, haar vacantie-uitstapje te houden op Maandag 17 Augustus a.s. en wel naar Artis. Men kan zich tot a.s. Zaterdag opgeven aan .de adressen Cederstraat 3, Lorentzstraat 8 en De Lumeystraat 25. CHR. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De afdeeling Velsen-IJmuiden en de andere afdeelingen in Kennemerland van den Ned. Bond van Christelijke Handels- en Kantoor bedienden houden 5 September a.s. een mee ting in Bloemendaal ter inleiding van de winterc ampagne Een der leden van het hoofdbestuur zal spre ken over „Wij zullen Holland houën". Een spreker uit dit gewest zal de slotrede houden. De meeting wordt opgeluisterd door muziek en zang. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Donderdagavond 13 Augustus a.s. een zomer avondconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Solisten zijn Corry Bijster (so praan) en Hans Osieck (pianist)beide Haarlemsche musici, zijn dit voorjaar in Wies baden, Scheveningen en Amsterdam met veel succes opgetreden. Frits Schuurman zal dit concert dirigeeren. Het programma, dat zal worden uitgevoerd bevat o.m.Aria „II re pastore" van Mozart en twee liederen van Grieg voor zang en orkest, Fantasie over een Nederlandsch volksliedje voor piano en orkest van Hans Osieck en 4e Symphonie van Brahms. EEN DAGJE UIT. De oudere bezoekers van de Ned. Herv. Kin der kerk maakten onder leiding van den heer Jung een uitstapje naar Overijsel. O.a. werd Giethoorn bezocht waar gepunterd werd. Dankbaar gestemd, kwam het vroolijke ge zelschap, dat de reis per autobus ondernomen had, des avonds weer thuis. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Een slecht begin. Het Estlandsche zeilschip „Viktor", dat in de Veree-nigd-e Staten- aangekocht en in bal last naar Kopenhagen onderweg was, is op de Schotsche kust o-p rotsgrond geloopen en dooi de bemanning zinkend verlaten. Volgens be richt uit Stornoway is het schip thans vol wa ter op Shil-lay-eiland gestrand. Aanvaring. Het Letlandscihe stoomschip „Martin", dat Zaterdag j.l. van hier naar Gdynia is vertrok ken, is op de reede van Holtenau in aanvaring gekomen met het Duitsche stoomschip „Al- wine Russ", hetwelk zwaar beschadigd is. Het eerstgenoemde schip kon zonder schade be komen te hebben de reis naar de -haven van bestemming voortzette-n. Groote diepgang Het Panameesche tank-motorschip „Nor- vin-n" passeerde het Noordzeekanaal, komende van Port-Arthur, met een diepgang van 8 Meter. Toeristenverkeer. Het En-gelsche stoomschip „Ma-lines" van de Harwichlijn passeerde Zondag j.l. met een aantal toeristen naar Amsterdam en vertrok gisteren wederom naar de Hoek van Holland. Wij hebben onze zon teruggekregen, Zij is weer werklijkheid en niet slechts. schijn Na weken grauwe lucht en triesten regen, Kon Zondag weer eens waarlijk zondag zijn. En 't nobel ras van Holland's bleekgezichten. Is tijdlijk weer op d' achtergrond geraakt, De zon die ons het leven komt verlichten, Heeft het weer bruin of minstens rood gemaakt. Dat staat zoo friscli, het ademt buitenleven, Het maakt ook knap, beseft de vrouw koket Al zegt- de man, daar heusch niet om. te geven. Ook hij wordt graag in 't zonnetje gezet. Van fietstocht, wandelsport en tennisbanen Van spelevaren in ons waterland, Van strand en hei komen de Indianen, Van vurig rood tot koperbruin gebrand. De wetenschap pleegt ons met ernst te raden, Dat overdrijving' ook in deze schaadt, Men moet voorzichtig zijn met zonnebaden, Dat men zijn vleesch niet al te schielijk braadt. En voor je zit met, zooal niet op blaren, Of, nog veel erger, met een zonnesteek. Dan wijk je liever maai voor de gevaren En blijf je beter in de schaduw bleek. Doe het met mate dat de huid kan wennen, Dan doet de zon slechts goed, en bovendien. Ons ras is blank, maar ik wil graag bekennen. Dat ik het gaarne bruin-gezond mag zien. P. GASUS. De winnaar van een derden prijs (Kanovaren) te Berljin vertelt. Naar zee. De Derika 7 is in het dok ge plaatst en zal spoedig naar zee vertrekken. Steurharing. De Utrecht IJM. 73 bracht be halve versche haring 27 kantjes steur haring- in FIETS TE WATER. De heer J. T. had zijn rijwiel tegen de loop plank van het in de Visschershaven liggende s.s. Sande gezet. Dit bleek voor het rijwiel geen al te veilige plaats want op een gegeven oogen- blik sloeg het op hol en verdween het in de diepte. Met een dreg werd het karretje weer op- gevischt. De nadeeiige gevolgen van het on verwachte bad waren uiterst gering. FAILLISSEMENTEN. Op den llden Augustus 1936 werden door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem, de navolgende faillissementen uitge sproken D. Bosch, bloemenhandelaar, wonende te Heemstede, Zandvoort-schelaan 175, curator Mr. L. J. Venhuizen te Haarlem. C. L. Boogaard, zonder beroep, wonen-de te IJmuiden, Enschedestraat 5, curator Mr. H. O. Drilsma t-e Haarlem. S. Bark Jzn., pluimveehouder, wonende te Jisp, curator Mr. J. A. B. Sanders te Bever wijk. J. H. Sie-ben, scheepsbouwer en koopman handelenden d-nder den firmanaam Sieben en Go. gev. te Zaandam D. Doniaistr. 80, curator Mr. H. M. C. Dekhuizen te Zaandam. Wm. Reynen, accountant, wonende te Haar lem, Bloemhofstraat 9, curator Mr. K. A. F. J. Plies ter te Haarlem. C. Goossen, schilder, wonende te IJmui-den- Oost, Velserduinweg 194, curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Rechter-Commissaris in a-1 deze faillisse menten is Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Opgeheven werden de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief: E. M. Harkmans wed. A. Th. Vogel, winke lierster in schoonmaakartikelen te Haarlem, Spaarnwouderstraat 37, curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. D. v. d. Berg, garagehouder, te Haarlem, V-oorduin§traat 54, curator Mr. J. v. d. Hoeven te Haarlem. Geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst werd het faillissement van: H. Karstens, bouwondernemer, wonende te Driehuis-Westerveld, curator Mr. D. de Jong. HAARLEM Dinsdag. „Och nee. Eigenlijk was het niet zoo'n bijzondere ervaring voor ons. Ik moet u eerlijk bekennen dat ik veel opgewondener was toen ik voor het eerst de wisselbeker van onze kanoclub won. dan nu. Misschien zou het wat anders geweest zijn, als we als eersten waren aangekomen, maar dat geloof ik toch eigenlijk niet. Je eerste overwinning is iets nieuws, dan weet je nog niet wat het is. Maar daarna is het allemaal veel gewoner. Natuurlijk zijn we er blij mee, maar toch niet zoo overstuur als met dien eersten wisselbeker". Onze stadgenoot W. H. v. d. Kroft, de negentienjarige kanovaarder die met Tates samen als derde aankwam, vertelt ons dit heel gewoon. Hij vindt het niet zoo bijzonder en hij was, naar hij ons vertelde, erg verrast over de ontvangst, die hem in Haarlem te beurt is gevallen. Van die ontvangst ver tellen nog de vele bloemstukken, die het huis aan de Soendastraat versieren. En de geluk kige winnaar vertelt ons ver-der. „We hebben eigenlijk nog erg pech gehad. Neen, dat zeg ik u niet om te beweren, dat we als eersten hadden moeten aankomen, maar eigenlijk is dat t-och wel zoo geweest. Als het voetstuur niet gebroken was, zouden we zeker een veel beteren tijd gemaakt heb ben. Nu hebben we veel slechter gevaren dan tijdens de training. Het voetstuur brak. We hebben alle wedstrijden, behalve de finale, in die nieuwe boot, die Visser in Zaandam voor ons heeft gebouwd, gevaren Maar die was wel wat erg gauw in elkaar ge slagen en lekte braaf. Het vervelende was, dat hij zoo vol met barsten en vlekken zat, dat we niet konden uitmaken waar nu eigen lijk het lek precies zat. Toen we de finale moesten trekken, is hij gebroken en hebben we in onze oude' „Holland" moeten varen. Die was wel wat langzamer, maar de groote pech was, dat ons voetstuur brak. Erg goed zat het niet in elkaar. Het was al gerepareerd, maar het hield wel. Toen zijn we zoo onvoorzichtig geweest om achteruit te varen. Het roer moet iets scheef hebben gestaan, daardoor was er te veel waterdruk op bij het achteruitvaren. Tates voelde het gaan en riep Stop!, maar het was al te laat. Hij wilde toen nog alleen maar naar links sturen. We hebben het er op gewaagd en in het be gin ging het best. We lagen aan de kop de eerste twee honderd vijftig meter. Toen haalden de Oostenrijkers in. Ze hieven tot, ongeveer op vierhonderd meter bij ons en lagen aan onze linker kant. Nu, natuurlijk zuigen ze je dan langzaam naar zich toe Gewoonlijk stuur je dat bij met het voet stuur, maar dat wilde bij ons alleen maar naar links, dus den verkeerden kant op. We moesten het dus wel niet de peddle doen maar daarmee verlies je vaart. Toen hebben we even ingehouden om achter te komen om aan hun linkerkant te gaan liggen. Maar toen we daar goed en wel lagen wilde het voetstuur ook al niet meer naar links sturen. Het zat scheef en het bleef scheef. U zult begrijpen, dat toen ons verlies al beslist was. Doch de derde-prijswinnaar ies er niet ran cuneus onder. Iedereen heeft immers wel eens een ongeluk, zegt hij filosofisch. En dan vertelt hij ons van zijn ervaringen in Duitsch- land. „Ja, er werd in den tijd, dat wij er waren, wel gepraat over die geschiedenis met Van Vliet en Osendarp Maar wij hebben zelf geen enkele ervaring op dat gebied gehad. De Zweden, die eerst ons en toen de Dui-t- schers hebben -aangevaren, zijn gediskwalifi ceerd. Verder was er voor incidenten ook geen aanleiding. Toen wij onze medaille kregen, kwam juist Lotsy aangeloopen om te protesteeren over die geschiedenis met Osendarp. Hij zei, dat de Duit-schei' Osendarp het stokje uit de hand had geslagen. Er stond een van de Duitsche officials bij, die zei dat het niet kon, omdat Osendarp wel anderhalve meter van den Duitscher af had geloopen". „Is het waar, dat de kanosport in Duitseh- land nog altijd zooveel verder is dan bij ons?" „Ja, zeker! Dat scheelt nog altijd een heel stuk. Het is niet zoo erg meer als vroeger. Toen wij hier in Holland begonnen te kano-en was men daar al een heel eind op streek. Toen de eerste Hollandsche ka-no-ers naar Duitschla-nd gingen, werden ze met veel vertoon ontvangen en de Duitschers ston den stom-verwonderd toen die Hollandsche gasten allemaal nog in korte broekjes en sportkousen rond liepen. Het is hier nog lang een kinde-rsport geweest en misschien is het dat nog wel. Ik geloof dat er maar weinig mensche-n zijn, die weten dat, voor iemand op een nationalen wedstrijd kan uit komen. toch zeker een jaar of vijf harde en goede training noodig zijn". Dan vertelt de heer Van der Kroft ons eenige staaltjes hiervan. In Duitschland de monstreerden, toen zij er waren, maar even 110 Canadeesche kano's met ieder tie-n man bezet Er waren zeker vijftig kajakvaanders, die kenteren demonstreerden. En de winnaar besloot: „Neen, zoover zijn we in Holland nog' niet. Maar we komen er wel". Schippersknecht krijgt twaalf jaar. 's GRAVENHAGE, 11 Augustus Het Haag- sche gerechtshof heeft heden in hooger be roep bevestigd het vonnis van de Rott-erdam- sche rechtbank, waarbij de 27-jarige schip persknecht C. A. van L. wegens doodslag is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Van L. had 4 December 1935, den dag waarop zijn ontslag was ingegaan, den schipper van de Galicië, den 31-jarigen J. Ritmeester, bij wie-n hij in betrekking was geweest, op het tusschenb-a-lco-n van lijn 3 in Rotterdam met een mes in het hart gestoken, tengevolge waar van de schipper na korten tijd is overleden. De officier van justitie had tegen hem 15 jaar geëischt, terwijl de advocaat generaal ver zwaring der straf tot 14 jaar had gevraagd. DE METHUSALEM DER BLADEN OPGEHEVEN. Men meldt uit Peeking aan de Kath. Wereld Post: In den loop der vorige week heeft de oud ste courant der wereld afscheid genomen van zijn lezers, daar het blad zijn uitgave heeft moeten staken. De Chineesche oppositiepers heeft door het verdwijnen van de „Peiping Bao" een zeer merkwaardig orgaan verloren. Sedert 1810 verscheen de „Peiping Bao" als weekblad en dit persorgaan stand in het Hemelsche Rijk in hoog aanzien. Het eerste nummer verscheen echter reeds in 402. In dat jaar werd het blad gesticht door Su-Kung, den uitvinder van de Chineesche boekdruk kunst. Ook in den jongsten tijd heeft dit in vloedrijke weekblad als spreekbuis van de Sa- lonk-partij in China een zeer belangrijke rol vervuld en in de pers wordt het verdwijnen van dezen Methusalem der bladen, algemeen betreurd. Uitvoering in versneld tempo. De Nederlandsche kanovaarders zijn Maandagavond uit Berlijn aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. Tweede van links voorste rij: W. H. van der Kroft (niet den krans in de hand), LONDEN, 11' Aug. (A.N.P.) Naar de ma rinemedewerker van de Daily Telegraph meldt, zal de versnelde vlootaanbouw het mogelijk maken, de Britsche vloot reeds veel eerder te reorganiseeren en te versterken, dan aan vankelijk gedacht werd. De 9 to-rpedojagers van het programma 1935, die nog geen 12 maanden geleden op stapel gezet zijn en die moeten dienen ter vervan ging van de verouderde schepen van de thuis- vloot, zullen nog voor het einde van het jaar in dienst gesteld kunnen worden. D-e tliuisvloot zal zoodo- nde begin 1937 drie flottiljes, met een totaal van 27 leiders en jagers omvatten, waarvan er geen een meer dan twee jaar oud is. Drie kruisers van de thuisvloot zullen voor 1 het einde van 1937 vervangen worden door vijf nieuwe kruisers van 9.00-0 ton. De bouw van deze kruisers is zoodanig versneld, dat de bouwtijd 6 maanden korter zal zijn dan oor spronkelijk was gedacht

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1