HET NIEUWE AVONDBLAD De bezwaarschriften tegen het Uitbreidingsplan. Lauwerboom. 21e JAARGANG No. 238 DONDERDAG 13 AUG. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Alle door burgemeester en wethouders weerlegd. SANTPOORT. Britsch nachtvliegtuig verongelukt. Ankara wordt een havenstad. VOOR DEN- -KANTONRECHTER IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN I® NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vissehers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. In een gemeenteblad van 39 pagina's beant woorden burgemeester en wethouders de ver schillende bezwaren, ingebracht naar aanlei ding van de ter visie-legging van het nieuwe uitbreidingsplan. Het College deelt nog mede, dat behalve de in het betreffende gemeenteblad genoemde bezwaarschriften verder nog brieven, houden de bezwaren tegen- of opmerkingen omtrent de vorenbedoelde plannen zijn ingekomen van J. F. Philips te Santpoort, H. Hofman en G. C. Schotel te Driehuis, G. Wigchert te Santpoort en de Vereeniging tot behartiging van bouw- belangen in de gemeente Velsen, alsmede adhaesiebetuiging aan laatstgenoemd schrij ven van W. F. J. Meijer te Velsen. Deze brie ven zijn echter tot het college gericht en/of niet binnen den gestelden termijn ingediend, zoodat zij niet als bezwaarschriften in den zin der wet kunnen worden aangemerkt en dus buiten behandeling dienen te worden gelaten. Een bezwaarschrift van de Vereeniging „Missiehuis" te Tilburg is geen bezwaarschrift in den zin der Woningwet, omdat alleen be zwaren kunnen worden ingediend omtrent terreinen, welke in een plan zijn opgenomen. Alvorens over te gaan tot behandeling van elk der bezwaarschriften afzonderlijk wen- schen B. en W. daaromtrent in het algemeen enkele opmerkingen te maken. Zij zouden daartoe de verschillende bezwaarschriften als volgt willen groepeeren: a. bezwaarschriften in verband met het verdedigingsbelang; b. idem tegen opname van gronden in het plan in hoofdzaak; c. idem tegen ontworpen verkeerswegen, strooken voor verkeersdoeleinden en straten, waardoor terreinen, naar belanghebbenden meenen, onverkoopbaar worden; d. idem tegen indeeling en bestemming van terreinen. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN DER GROEPEN. a. Bezwaarschriften in verband met het Verdedigingsbelang'. In het uitbreidingsplan zijn aanwijzingen, noch ontwerpen gemaakt, die de belangen van 's lands verdediging ook maar op eenigerlei wijze aantasten. b. Bezwaarschriften tegen opneming van gronden in het plan in hoofdzaak. De adressanten, behoorende tot deze groep, maken er bezwaar tegen, dat de hun toebe hoorende terreinen niet opgenomen zijn in de plannen van uitbreiding in onderdeelen. Bij de totstandkoming van het ontwerp- uitbreidingsplan is o.a. terdege onderzocht, hoe igroot maximaal de behoefte aan bouwterrein is, bestemd voor de naaste toekomst, waarbij de ontworpen bestemmingen de uitgebreidheid van deze terreinen mede hielpen bepalen. Dat bij een gemeente als Velsen, met een, in verhouding tot haar inwonertal en te verwach ten bevolkingstoeneming, zeer groot grond oppervlak, lang niet alle terreinen voor bouw terrein in engeren zin zijn aan te wijzen, moet reeds bij voorbaat duidelijk zijn. Ook het verweer, dat bij vroegere plannen terreinen wel met bouwbestemming in onder deelen waren aangewezen, kan niet als geldend motief tegen het onderwerpelijke ontwerp plan worden geaccepteerd. Een en ander zou dan immers beteekenen, dat bij wijziging dei- inzichten, of tengevolge van veranderingen in het geheele maatschappelijk bestel, het onmo gelijk zou zijn ingrijpende veranderingen tot stand te brengen. Dit laatste kan niet als juist worden erkend. c. Bezwaarschriften tegen ontworpen ver keerswegen, verkeersdoeleinden en straten, waardoor terreinen z.g.n. onverkoopbaar wor den. Deze groep van adressanten maakt bezwaar tegen ontworpen wegen, pleinen, straten, enz., waardoor haars inziens schade aan haar be zit wordt toegebracht. Deze schade zou inderdaad in vele gevallen ontstaan, indien hier niets tegenover gesteld zou worden, m.a.w. indien van werkelijke con fiscatie sprake zou zijn. Dit is echter niet het geval. Nochtans moet het niet billijk worden ge acht, dat van eenzelfde door de overheid ge nomen maatregel de een slechts voordeelen geniet en de ander de lasten krijgt te dragen. Het komt B. en W. daarom gewenscht voor, dat door den Raad een verordening wordt vastgesteld, waardoor in principe bovenbedoel de onbillijkheid bij voorbaat wordt weggeno men. Een ontwerp voor een zoodanige veror dening zal den Raad ter vaststelling worden aangeboden. Bij vaststelling van deze verordening is dan ieder bezwaar van deze groep adressanten op geheven. d. Bezwaarschriften tegen indeeling en be stemming van terreinen. Deze categorie van reclamanten in 't alge meen tegen het ontwerp-uitbreidingsplan stelt zich te weer tegen de doelmatigheid van het ontworpen plan. Bij het ontwerpen van dit nieuwe plan is o.a. uitgegaan van de geschatte behoefte aan bouwterrein voor de naaste toekomst. Een andere voor de in deze groep samen gevatte requestranten gunstiger, d.w.z. uit hun gezichtshoek bezien, financieel voordeeliger verdeeling van de bebouwingsdichtheid, zal noodzakelijk ten gevolge hebben, dat dan ter reinen van andere eigenaren een wijziging on dergaan ten opzichte van geprojecteerde be bouwingsdichtheid, uitsluitend ten behoeve van de hier bedoelde adressanten. Waar echter bij het ontwerpen uitgegaan is van de gedachte, een concentrische bebouwing te bevorderen, zou integendeel het voldoen aan de wenschen dezer reclamanten tot een verspreide bebouwing' en dus onbillijke indee ling leiden. Een gehoor geven aan de wenschen van eenige dezer adressanten, in casu het verdich ten van de ontworpen bebouwing, zou nood wendig ten gevolge hebben, dat minder ter reinen voor bebouwing in de naaste toekomst (m.a.w. vaststelling van plannen in onder deelen op kleinere schaal) zouden kunnen worden aangewezen, tenzij men aanneemt dat de bevolkingsaanwas evenredig is met het ontwerpen van meerdere bebouwingsdichtheid over verspreide terreinen, hetgeen moeilijk als een serieuze hypothese beschouwd kan worden. De antwoorden van burgemeester en wet houders op de ingediende bezwaarschriften zijn alle van afwijzenden aard. Het zou te veel plaatsruimte vergen, de ant woorden van het college in den breede te ver melden. Het .antwoord van B. en W. op het bezwaar schrift van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen te Overveen, de grootste grondbezitter in onze gemeente willen wij nochtans in het kort weergeven. Zoo schrijven B. en W. o.a.: Deze maakt bezwaar omdat in het ontwerp- uitbreidingsplan „ten onrechte geen rekening is gehouden met zijn rechtmatige belangen", omdat „slechts een uiterst klein gedeelte van de aan verzoeker toebehoorende, in de ge meente Velsen liggende gronden voor bebou wing in aanmerking komt". Naar aanleiding hiervan en van de opmer king, dat „blijkbaar de ontwerper van het plan de bedoelde gronden voor andere doel einden dan voor bebouwing heeft willen re serveeren", kan worden opgemerkt dat dit laatste volkomen onjuist is. Dat requestrant de bezitter is van totaal 573 H.A. grond in deze gemeente kan toch onmogelijk inhouden, dat al deze gronden, bij een normale toene ming van de bevolking dezer gemeente, geheel met een intensieve bebouwing zouden kunnen worden gevuld. Dit laatste, hoezeer de eigenaar het ook moge wenschen, behoort tot de onmo gelijkheden. Wanneer de aan adressant toebehoorende 573 H.A. grond werden bestemd voor een in tensieve-, bijv. gesloten bebouwing, zou alleen op zijn eigendom woonruimte gevonden kun nen worden voor 140.000 inwoners, hetgeen bij een normale bevolkingsaanwas voldoende is voor een termijn van 160 jaren, terwijl wan neer overal half-open bebouwing toegepast zou worden, deze cijfers op 70.000 en 80 kunnen worden gesteld. Dit zou hierop neerkomen, dat gedurende een voorloopig onafzienbare tijds periode geen behoefte aan ander bouwterrein dan dat van adressant zou bestaan. Van het leggen van een bouwverbod. zooals wordt beweerd, is geen sprake. Voorts maakt adressant de opmerking, dat het niet projecteeren van wegen in de duin- terreinen de bedoeling heeft aldaar bebouwing te weren. Deze bewering is echter geheel onjuist. Bij het ontwerpen van het plan in hoofdzaak is geheel gehandeld overeenkomstig artikel 11 van het Woningbesluit, welk artikel deze ma terie regelt. Dat de terreinen, welke zijn aangewezen voor recreatie- en verkeersdoeleinden, overdreven groot zijn geprojecteerd, kan niet worden er kend. Echter zullen, voor zoover deze recreatieterreinen opgenomen zijn in de plannen in onderdeelen, de hieraan verbonden kosten moeten worden om geslagen over die terreinen, welke daarvan de vruchten zullen plukken. Een en ander behoort derhalve onder de vast te stellen vereffeningsrege ling te worden ondergebracht. Scha deloosstelling, conform deze regeling, zal dan ook, zoodra exploitatie dezer terreinen wenschelijk is, aan de orde komen. De bewering, dat ten onrechte de aan adres sant in mede-eigendom toebehoorende gronden te IJmuiden, o.a. de familiebegraafplaats „de Kikvorseh" met aangrenzende terreinen, in het ontwerp-uitbreidingsplan zijn opgenomen, omdat de grens van dit ontwerp-plan niet zou samenvallen met de grens der bebouwde kom, kan niet als juist worden erkend, terwijl de bewering, dat op deze gronden gesloten be bouwing had moeten worden toegelaten, be schouwd moet worden als een aantasting door requestrant van de doelmatigheid van het ontwerp, waarmede dezerzijds niet kan worden ingestemd. In dit verband dient nog opgemerkt te wor den, dat bebouwing' binnen een afstand van 50 meter van een begraafplaats ingevolge artikel 16 van de Wet tot vaststelling' van bepalingen betreffende het begraven van lijken, de be graafplaatsen en de begrafenisrechten, zonder toestemming van Gedeputeerde Staten ver boden is. B. DUKEL SPEELT SIMULTAAN. Onze dam-redacteur de hieer B. Duikel zal in September een siroultaan-séance geven in het clublokaal der Beverwijksehe Damclub. Op 2 September speelt de beer Dukel simul taan in Leiderdorp. Op beide avonden zal de heer Dukel even eens een blindpartij spelen, FLINKE AANVOER VAN MAKREEL. Verschillende trawlers voeren den Taatsten tijd flinke vangsten makreel aan. Het na tuurlijke gevolg hiervan is, dat de prijzen terug liepen. De winnaars in 't Olympisch spel Krijgen, behalve hun medaille, Een eikeboompje, dat is wel Iets nieuws en daarbij een trouvaille. De eik is het symbool van kracht, Dus past hij bij sportieve glorie, Mee naar het eigen land gebracht, Als tastbaar teeken der victorie. De jonge krachtige athleet, Zal mettertijd het ook beleven, Dat hij niet kan. wat hij eens deed, Dat ook zijn kracht zich gaat begeven. Dan is zijn eikeboom gegroeid, Die wordt van jaar tot jaar al sterker, En in zijn schaduw rust, vermoeid, Na zijn volbrachte taak, de werker. Maar dat ligt nog in 't ver verschiet, Voorloopig komen er nog jaren, Waarin hij van den roem geniet, Die zijn sportief succes kan baren. Thans keert hij huiswaarts met zijn eik En niets kan hem nu meer beletten, 't Olympisch kampioenschap rijk, Een boom daarover op te zetten P. GASUS. EEN GOEDE MARKT IS DE BESTE TREK. Dit IJmuidenscto spreekwoord is ook deze week bewaarheid. De stoomtrawler Gerfoer- dina Johanna maakte Maandag voor zijn haring f 6 a f 7 per kist. De Ewald, die gis teren binnen was kreeg slechts f 3, vooral doordat voor België niet werd gekocht. Dit prijsverschil had tot gevolg, dat de Ewald voor z'n mooie vangst slechts f 2600 besomde, terwijl de besomming van de Ger- berdina Johanna f 5700 was. LICHTSCHIP MAAS WORDT GESLOOPT. Het lichtschip Maas, dat gedurende vele jaren een trouwe wachter was aan de Ne derlandsehe kust is door den heer Van S'treun te Groningen aangekocht. Het schip, dat geruimen tijd in Nieuwediep was opge legd, zal naar Groningen worden gesleept om te worden gesloopt. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Opgelegde Zweedsche tonnage. Het aantal in Zweden opgelegde schepen bedroeg op 1 Augustus j.l. 13 schepen met een totale bruto-inhoud van 56.000 ton tegen 25 schepen op 1 Juli j.l. met een totale tonnen- maat van 72.000ton. Sic transit Naar gemeld wordt zal de bekende Finsche bark „Herzogin Cecilie", welke thans zwaar gehavend te Salcombe aan de Engelsche kust voor anker ligt, gesloopt worden. Deze bark voer vroeger onder Duitsche vlag en genoot een groote bekendheid wegens zijn vlugge rei zen. Het schip was eenige maanden geleden na een voorspoedige reis in het Engelsche Kanaal aan den grond geloopen. Nadat de la ding gelost was slaagde men er met moeite in het schip vlot te brengen en te Salcombe aan den grond te zetten. Hier bleek bij een nader ingesteld onderzoek dat de schade van dien aard was dat de herstelkosten buitensporig hoog zouden worden ten opzichte van de waar de van het schip, zoodat men thans tot het besluit kwam om het schip maar te sloopen. Beorderd. Het Nederlandsehe motorschip „Oise", het welk Woensdagmorgen van Parijs op weg was naar Amsterdam, is in de Buitenhaven alhier beorderd naar Rotterdam. Na aldaar te heb ben gelost zal het schip van Rotterdam naar hier terugkeeren om te Amsterdam te laden voor Parijs, waarheen het Vrijdag a.s. zial vertrekken. De laatste reis. Het Nederlandsehe stoomschip „Chantecler" van de Kon. Hall. Lloyd, dat zooals wij reeds eerder meldden naar Nieuw-Lekkerland is verkocht voor den sloop, is Dinsdagavond per sleepboot „Hector" derwaarts vertrokken. EXAMEN HANDENARBEID. Voor het Staatsexamen handenarbeid op 10 en 11 Augustus 1936 te Haarlem gehouden zijn geslaagd de heeren J. H. Wei, F. A. Wij de veld, te Amsterdam, J. C, Manse, H. A. Hendriksen te Utrecht, D. F. Noé te Beverwijk, L. Vis te Zeist, G. P. Tukker te Hilversum, J. E. v. Dok te Oudendijk, P. A. Leek te Alkmaar. Geëxamineerd werden 14 mannelijke Can dida ten. PRIESTERFEEST. De zeereerwaarde heer A. F. J. Goossens, pastoor van de parochie van O.L. Vrouw van Altijdurende Bijstand alhier, herdenkt Zon dag 16 Augustus het feit dat hij vóór vijf en twintig jaar tot priester werd gewijd. Zaterdagavond half acht wordt de jubilaris zijn parochiekerk feestelijk binnengehaald. Hierbij wordt een welkomstlied gezongen door de parochianen. Daarna spreekt kapelaan Van Ingen een welkomstwoord, vervolgens wordt een kort lof gehouden met de gezangen „O Memoriale", Maggnificat, Salve Regina en Tantum Ergo. Na het lof „Laudate Dominum" van S. Tychon. Zondag 10 uur wordt de Solemneele Hoogmis gecelebreerd door den jubilaris. De feestpre- dicatie wordt gehouden door den Zeereerw. heer De Jong, pastoor te Driehuis. Des avonds plechtig lof gecelebreerd door den jubilaris Des middags heeft een officieele receptie in de school plaats voor genoodigden van half twee tot kwart over twee, daaïna receptie tot half vier voor alle parochianen. Maandag heeft een huldigingsavond plaats op het schoolplein. Medewerkenden zijn het zangkoor van de meisjescongregatie en een dames- en een heerentooneelvereeniging die resp. opvoeren: „Vergif", blijspel in een be drijf door Ad. de Ruyter en „Het Duivels- bruggetje", spel van H. Gheon. Hiertusschen volgt verrassing voor den jubilaris en een bloemenhulde. Zondag 23 Augustus volgt een slotavond waaraan meewerken: K. J. C. met turnclub en kruisvaart. Het parochiaal zangkoor, danig versterkt, zingt tot slot „Te Deum Laudamus" voor 3 stemmig gemengd koor van Delfinio Thermignon. Ongetwijfeld zal het voor den feesteling en zijn pachianen een waar feest worden. Bij noodlanding op het traject Hannover- Keulen. BERLIJN, 12 Augustus. Een vliegtuig van de British Airway van den nachtpostdienst Hannover-Keulen-Londen, is vannacht tegen 3 uur op 't traject Hannover- Keulen verongelukt. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak moest het toestel, dat post uit Scandinavië vervoerde, in de nabijheid van Honnef een noodlanding maken. Daarbij werd de machine vernield. Van de beide leden der bemanning kwam de een om het leven en werd de andere zwaar gewond. Aanleg van een kanaal door zesduizend dwangarbeiders. ISTANBOUL, 12 Aug. (A. N. P.) 6000 Turk- sche dwangarbeiders, verdeeld in 20 ploegen van elk 300 man, zullen een kanaal graven waardoor Ankara met de zee verbonden wordt, Onder toezicht van rijksingenieurs zal het werk worden voltooid, t.w. eerst een kanaal naar den rivier Kizilirmak en vandaar naar de Zwarte Zee, waardoor de Turksche hoofd stad een zeehaven wordt. De kosten zijn ge raamd op ongeveer twee millioen Turksche ponden, waarvan een groot deel als dagloon wordt uitgekeerd aan de dwangarbeiders, teneinde hen in staat te stellen een spaarpot te maken en een nieuw leven te beginnen wanneer zij in vrijheid zijn gesteld. Het werk zal ongeveer 3 jaar duren. De pogingen om het fraaie Finsche zeilschip „Herzogin Cecilie", dat aan de Engelsche kust strandde, weer vlot te brengen, zijn thans definitief opgegeven Tijdens de jongste stormen is het schip er nog erger aan toe geraakt. Een uit touwen samengestelde „brug" vormt voor de bemanning de verbinding met het land. HET ANTI-LAWAAI-ARTTKEL. Een heer stond terecht, omdat hij bij het kruispunt BarteljorisstraatGroote Markt onnoodig van de claxon gebruik gemaakt zou hebben. Hij was uit de Barteljorisstraat ge komen, nadat de verkeersagent het verkeer uit die straat juist vrijgegeven had en reed langzaam achter een paar fietsende meisjes, die ook rechtuit gingen. De heer had, omdat de meisjes wat onzeker reden, op de claxon gedrukt om ze er attent op te maken, dat er een auto achter haar aankwam. De agent vond dat onnoodig signaal geven en beweer de, dat de heer wel driemaal had getoeterd, terwijl de heer volhield het slechts eenmaal te hebben gedaan en ook een getuige maar van één stoot op de hoorn wist. En daar ging het nu eigenlijk om. De ambtenaar van het open baar ministerie, Mr. Donker, was namelijk van oordeel, dat het Nederlandsehe volk, in tegen stelling met het buitenland, nog slecht ge schoold was op verkeersgebied, zoodat het voor den automobilist nog wel eens wenschelijk kan zijn, een waarschuwingssignaal te geven, waar dit in het buitenland niet noodig zou zijn en hij had het den heer niet euvel geduid, als deze, zooals hij beweerde, slechts één stoot had gegeven. Doch drie stooten was niet noo dig en'kon verwarring stichten, aangezien het den indruk kon wekken, dat de auto voorbij wilde, hetgeen daar ter plaatse in de gegeven omstandigheden niet doenlijk was. En waar de agent met groote stelligheid verklaarde, dat de heer drie keer had getoeterd, nam de amb tenaar dit aan, waarom hij f 3 boete eischte. Ook de kantonrechter was van meening, dat driemaal toeteren overbodig was geweest, maar hij vond zooveel verschoonende omstandig heden, dat hij een veroordeelend vonnis velde zonder toepassing van straf. VREEMDELINGEN IN NEDERLAND. Men weet, hoe moeilijk, ja onmogelijk dik wijls het voor een Nederlander is, tegenwoor dig in het buitenland werk te krijgen,_ waar tegenover het vreemdelingen lang vrij heeft gestaan, in Nederland te werken. Langzamer hand zijn daaromtrent echter beperkende be palingen gekomen, die het werken door vreemdelingen wel niet verbieden, maar van een vergunning afhankelijk stellen. Een werkgever had op zeker tijdstip die ver gunning niet gehad en hij verklaarde nu voor den kantonrechter te goeder trouw te hebben gehandeld. Er was namelijk een accoord ge weest tusschen werkgevers- en werknemers- vereenigingen betreffende het toelaten van vreemdelingen in het bedrijf en waar in het geval waarom het hier ging, dat accoord zich niet tegen de toelating verzette, zou de rechts kundige raadsman van dien werkgever gezegd hebben, dat de bewuste vreemdelingen hier mee automatisch waren toegelaten, zoodat een vergunning niet behoefde gevraagd te worden. Dit was natuurlijk onjuist, want, zei de ambtenaar, eventueel bezwaar tegen de vergunning werd er slechts door weggeno men, maar de wet eischt een vergunning, dus had die gevraagd moeten worden. Hoogst waarschijnlijk zou ze zijn verleend ze is trouwens inmiddels verleend - maar en bleven toch 143 overtredingen over, want elke dag is een overtreding. De ambtenaar had indertijd voor f25 een transactie voorgesteld, maar de verdachte was zoo van zijn goed recht over tuigd geweest, dat hij er niet op inging en nu kon niet minder geëischt worden dan 143 maal 50 cent boete. De kantonrechter vond een middenweg en veroordeelde tot 50 boeten van 50 cent en sprak voor het overige een veroor deelend vonnis uit zonder toepassing' van straf, zoodat de werkgever er toch met f2S boete afkwam. DE VERKEERDE WERELD. Een man op een driewielige bakfiets reed op het Verwulft juist nadat het roode licht plaats gemaakt had voor het groene. Als gewoonlijk zat hij in een kluitje wegberijders en schoon hij haast had. had hij er rekening mee moeten houden, dat de wielrijder vóór hem den weg ook niet vrij had, zoodat hij niet tegen de fiets van den jongeling' voor hem had behoo- ren te duwen. Even nadenkende had hij be seft, dat, wat hij deed, dwaasheid was, want jongelieden op fietsen behoeft men waarlijk niet tot spoed aan te zetten, die rijden eer te vlug dan te langzaam. Als de jongeling niet voor de bakfiets van daan ging, was dat, omdat hij niet weg kon. De bakfietsrijder scheen zoover niet te kunnen doordenken en hij stootte telkens tegen de fiets vóór hem, met het gevolg, dat de berij der er af viel en ging zeggen, dat de ander dat opdringen moest laten. Men zou denken, dat de bakfietsrijder nu een excuus gemaakt zou hebben, maar niets daarvan; integendeel gaf hij den fietsrijder nog een draai om de ooren. Dat was toch wel de verkeerde wereld, al willen we hiermee niet zeggen, dat de fietsrijder had moeten slaan. Dat optreden viel bij den ambtenaar dan ook in slechte aarde, waarom hij f 25 boete eisch te, daarmee den klap ook verdisconteert de, waarvan geen afzonderlijke aangifte was ge daan. De kantonrechter vond het optreden wel zeer ongepast, maar achtte deze eisch toch wel wat erg -hoog, waarom hij veroordeelde Jtot f 8 boete.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1