DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 Twee jonge menschen ver dronken. Zeiltochtje ongelukkig afgeloopen. Inbrekers stelen heerenjassen. MotorrijwM teoren boom gebotst. Granaten vlogen rond de „Dempo". Misdadige jeugd wordt geholpen. Jhr. Tjarda krijgt ontslag als gezant te Brussel. Fransch jurist gehuldigd. Amsterdam's automatische verkeerssignalen. Op den weg alle aandacht voor het verkeer. Medemblik is weer „muggen- blik" geworden. Tandheelkundige Inrichting voor den Middenstand Rijksstraatweg 25, Haarl.-N. Bedrijfswinst A. N. I. E. M. in 1935 gedaald. Canadeesche minister bezoekt ons land. Een halve eeuw geleden De wijzigingen in de Rijks steunregeling. Uit den Spaanschen Broederkrijg Straten vol gewapende arbeiders. Den Haag moet opcenten Personeele Belasting verhoogen. Jol op de Reeuwijksche plassen omgeslagen Bij het zeilen met een jol op de Reeuwijksche plassen zijn Woens dagmiddag het 21-jarig meisje F. V. en haar 25-jarige verloofde G. v. d. W., beiden uit Woudsend, verdron ken. Een twaalfjarige jongen wist zich zwemmende te redden. De jongeman logeerde met zijn meisje bij de familie W. te Gouda. Met den twaalf jarigen zoon des huizes ging 't tweetal naar Reeuiwijk om te zeilen. Bij de „Elf Hoeven" huurden zij een jol. Op de vraag van den bootenverhuurder of zij konden zeilen, antwoordde van der W. be vestigend, met de mededeeling dat hij in Friesland zelf een boot had. Met ideaal zeil- weer trokken de drie de plassen op. Toen de jol zich ter hoogte van de door vaart tusschen de plassen Elf Hoeven en 's-Gravenhoek bevond is zij ongeveer hon derd meter uit den wal van de Groene Reede plotseling omgeslagen. De drie inzittenden raakten daarbij te water. Mej. V. en de heer van der W. die niet Iconden zwemmen, ver dwenen in de diepte. De jongen W. die wel de zwemkunst machtig was, trachtte zwem mend den wal te bereiken, doch werd intus- schen opgepikt door den motorschipper Hulleman. Hoewel direct hulp kwam opda gen en door de badjuffrouw van de zwemin richting werd gedoken naar de drenkelingen, mocht het niet gelukken iemand te ontdek ken. Toen de politie en de geneesheer op de plaats van het ongeluk waren verschenen, begon men te dreggen, en men slaagde er in mej. V. die onder het zeil van de boot bleek te zijn terecht gekomen, boven te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. De heer Van der W. werd echter niet gevonden. Toen het dreg gen zonder gevolg bleef, is men de zegen gaan trekken, doch om half acht in den avond had men nog geen resultaat bereikt. De jongen W., die er het leven afbracht, kon geen verklaring van het ongeluk geven. De boot sloeg in een oogwenk om en van zijn tochtgenooten heeft hij niets meer ge zien. Uit een groot kleedingmagazijn te Apeldoorn. Door een agent van politie werden Woens dagochtend de sporen van een inbraak ont dekt in het groote pand van de firma Kreym- borg en Co aan de Hoofdstraat te Apeldoorn. Bij een door de politie ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat 's nachts inbrekers 't gebouw waren binnengedongen en een groote partij heerenjassen en heerenmodeartikelen hadden ontvreemd. Een pakket heerenmode artikelen dat reeds klaar was gezet, hadden de inbrekers, vermoedelijk bij een overhaaste vlucht, achtergelaten. Het electrische kas register werd geforceerd. Daaruit werd een bedrag van tien gulden en een flink bedrag aan postzegels ontvreemd. De waarde van het ontvreemd goed loopt in de honderden gul dens. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door een glas in loodraam uit een der kleedkamers te breken langs welken weg zij eveneens weer verdwenen zijn. Heer en dame ernstig gewond. Op den rijksweg te Reuver is Woensdag avond op een nieuw geteerd weggedeelte een motorrijwiel geslipt en tegen een langs den weg staanden boom gereden. Het motorrijwiel werd daarbij geheel vernield en de berijder alsmede de duorijdster werden tegen den grond gesmakt. Onmiddellijk na het ongeval passeerde een doktersauto. De dokter nam beide gewonden op en bracht hen in bewusteloozen toestand in zijn auto naar het ziekenhuis te Tegelen. Daar bleek, dat de toestand van de beide slachtoffers zorgwekkend was. De heer had verschillende fracturen en kwetsuren opgeloopen, terwijl de dame bij het ongeluk eenige hoofdwonden en een lichte hersenschudding had gekregen. Doordat de beide personen nog niet tot be wustzijn waren teruggekeerd, heeft men hun namen nog niet kunnen achterhalen. Wel is bekend, dat de bestuurder en de dame uit Maastricht afkomstig zijn en op weg waren naar Venlo. De heer is naar schatting 26, de dame 18 jaar. Schip aan groot gevaar ontsnapt. Woensdag is in de Rotterdamsche haven het m.s. „Dempo" binnengekomen, dat door de Straat van Gibraltar voer, toen juist drie Spaansche jagers en een kruiser de kust aan het beschieten waren. Het vuur werd beant woord door de kustbatterijen. In een onder houd, dat het Hfold. met enkele passagiers had, werd o.m. gezegd: Van het schip af zag men rook en vlammen tegen den donkeren avondhemel, waaruit bleek, dat de granaten van de jagers haar doel niet hadden gemist. Vele passagiers van de „Dempo" zagen daarop een groote rookwolk uit een van de Spaansche jagers opstijgen, waaruit viel op te maken, dat het schip was getroffen. Het oorlogsvaartuig blies den aftocht, een dik, zwart rookgordijn achter zich latend, blijkbaar om de rebellen het richten te belet ten. Een aantal passagiers was van meening, dat het rookgordijn slechts diende om de kustbatterijen in den waan te brengen, dat de „Dempo" de kruiser zou zijn, zoodat men aan boord van het oorlogsvaartuig voor ver dere beschieting gevrijwaard zou blijven. De positie van de „Dempo" was op dat mo ment zeer gevaarlijk. Op slechts 125 meter af stand van het schip vielen de granaten in zee. Andere passagiers beweren, dat er granaten over de „Dempo" heen gevlogen zijn. De „Dempo" maakte dadelijk een scherpe zwenking en zette toen koers in de richting van de Afrikaansche kust. Tijdens de beschie ting heerschte er aan boord een zeer nerveuze Stemming. Plannen om werkkampen in te richten. Er zijn plannen in voorbereiding, een gedeelte van de jeugdige misda digers onder te brengen in werk kampen. De bedoeling is, dat de kinderrech ter den jongen man, die hiervoor in aanmerking komt, voorwaardelijk zal veroordeelen, waarna deze zekeren tijd in zulk een kamp zou moeten doorbrengen. De kampen zullen, met subsidie van de regeering, uit particulier ini tiatief moeten voortkomen. De geheele opzet is echter nog in een stadium van voorbereiding. Bij Kon. Besluit is aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van H. M. de Koningin der Nederlanden bij de hoven van België en Luxemburg op zijn verzoek in verband met zijn benoeming tot Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië met ingang van 1 Augustus j.l., eervol ontslag als zoodanig verleend onder dankbetuiging voor de door hem in eerstgenoemd ambt aan H.M. en den lande bewezen belangrijke diensten. Borstbeeld van LyonCaen in het Vredes paleis onthuld. In het Vredespaleis te 's-Gravenhage is Woensdag een borstbeeld onthuld van den Franschen jurist Lyon-Caen, den eersten pre sident van het curatorium van de academie voor internationaal recht. Hierbij hebben prof. Politis en jhr. mr. dr. H. C. van Karnebeek het woord gevoerd. Prof. N. Politis, de president-curator van de Acadamie ving zijn rede aan met het uitspre ken van enkele woorden van innigen dank tot professoren en instellingen over de geheele wereld, die tot de vervaardiging van dit ge- denkteeken hebben bijgedragen, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de Carnegie- stichting, welke stichting op initiatief van dr. James Brown Scott weer eens een bewonde renswaardige vrijgevigheid heeft getoond. Spr. schetste vervolgens de loopbaan van prof. Lyon-Caen, die duizenden leerlingen over de geheele wereld gevormd heeft en eindigde met te verklaren, dat met de bestendiging van de nagedachtenis van Renault, den vriend van Lyon-Caen, en van Lyon-Caen zelf het Vredes paleis ons voor den geest zal blijven als een tempel van menschelijke hoop. De raad van bestuur van de Carnegie- schenking prijst zich gelukkig dit gedenktee- ken te mogen aanvaarden, zeide de heer van Karnebeek Vandaag eeren wij Lyon-Caen voornamelijk als een kenner van wereldreputatie van het internationale recht. Spr. toonde zich ver heugd, behalve vertegenwoordigers van de ju ridische faculteit van Parijs en van het Insti- tut de France, hier vertegenwoordigers van het Instituut van internationaal recht te zien. Zich tot de beide aanwezige zoons van Lyon-Caen richtende, zeide jhr. van Karne beek, dat zij aan hun moeder kunnen zeggen, dat de buste van hun vader een plaats heeft gekregen temidden van andere groote mannen, die in belangrijke mate hebben bijgedragen tot den vooruitgang van het recht op het inter nationale plan. Spreker verzocht den heer Politis tenslotte, het geschenk uit naam van de Carnegie- schenking aanvaardende, allen, en den beeld houwer in het bijzonder, de verzekering te geven, dat dit gedenkteeken op waardige wijze geëerd zal worden. Het zal bij d'e talrijke be zoekers de herinnering wakker roepen aan een mooi leven, gewijd aan een edele zaak. Minister Van Lidth de Jeude vol bewondering. De minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft Woensdag geruimen tijd in de hoofdstad vertoefd teneinde zich op de hoogte te stellen van de werking en practische toepassing van het stelsel der automatische verkeerssignalen. Na de beëindiging van zijn bezoek aan de telefooncentrale-Zuid in de Teniersstraat. vanwaar uit de centrale bediening van dit stelsel plaats vindt, is het A. N. P. in de gele genheid geweest, den minister te vragen naar zijn indrukken over hetgeen men hem had getoond. Ik kan u op uw vraag antwoorden, al dus de minister, dat, naar mij is gebleken, op dit terrein in weinig steden de zaak zóó in orde is als te Amsterdam. Het is in elk op zicht, ook in vergelijking met hetgeen ik in dit verband in het buitenland heb gezien, een bijzonder mooi systeem. Naar uit het verdere gesprek bleek had vooral ook het geperfectionneerde drempel systeem, met de z.g. teldrempels, de bewon dering van den minister opgewekt, terwijl ook de economische kant van de zaak besparing aan personeel zijn bijzondere aandacht had. De minister zeide voorts het te Amsterdam toepassing vindende systeem aanbevelens waardig te achten voor andere steden, hoe wel naar hij verklaarde de hoofdstad ten dezen het voordeel heeft van de samen werking tusschen telefoon en verkeerspolitie De werking van het stelsel van een centraal punt uit, bijna zonder dat menschelijke tus- schenkomst noodig is, had vooral ook de groote bewondering van den minister en ook achtte hij, mede oordeelende naar de uitleg gingen van de zijde der deskundigen, het Am- sterdamsche stelsel beter dan het Haagsche. Op verscheidene plaatsen in de stad", zoo zeide de minister tenslotte, heb ik kunnen constateeren hoe uitstekend het publiek op de automatische signalen reageert. Dat stemt zeer zeker tot tevredenheid, want het ligt wel voor de hand dat, welk een prachtig sys teem men ook „uitdoktert" het practisch nut daarvan nihil is als het publiek het niet be grijpt. Jongetje lette even niet op en werd door een auto overreden. Woensdag reed de familie De G., wonende te Laren per fiets van Eemnes naar Laren, De moeder reed voorop, achter haar het 10-jarig zoontje, en daarachter de vader. Op het kruis punt Molenweg-Naarderweg stond aan de lin kerzijde van den weg een groentewagen, ter wijl van den anderen kant een vrachtauto na derde, zoodat er slechts weinig ruimte was om te passeeren. De moeder wist er nog juist tusschen door te komen, maar het zoontje, wiens aandacht was afgeleid, doordat een steen van een hoopje steenen, dat langs den weg stond, viel, verloor de macht over zijn stuur en kwam onder den vrachtauto terecht. De jongen was vrijwel op slag dood. De voorjaarsplaag opnieuw begonnen. De muggen zijn boven de Afsluitdijk en vele IJselmeergemeenten weer teruggekeerd. Vooral te Medemblik en omgeving, aldus het Alg. Hdbld. is de lucht weer vervuld met muggengezoem. Ontelbare legioenen dezer insecten beijveren zich het den menschen zoo lastig mogelijk te maken. Aan den Oos terzeedijk te Medemblik heerscht de plaag het ergst. Voor dene wielrijder en den automobilist is het bijna niet mogelijk zich voort te be wegen. De wielrijder is gedwongen een stof bril te dragen en indien het mogelijk ware ooren, neus en mond gesloten te houden. Hierdoor kan hij echter toch niet voorkomen dat de insecten zich zelfs door de boven en onderkleeding van hun slachtoffer weten heen te wringen. Den automobilist is het geraden alleen indien hij in het bezit van een ruitenwis- scher van bovenstbese kwaliteit is zich op den dijk te begeven, nadat hij den radiator heeft gepantserd met horregaas. De muggen vliegen anders in de gaatjes van den radia tor, waardoor de luchttoevoer wordt afgesne den en de motor warm loopt. 'Eenerzijds schrijft men de terugkomst van de muggen toe aan den Oostenwind, die de insecten uit het IJselmeer zou verdrijven Anderzijds is men echter van meening, dat deze muggen afkomstig zijn van een tweede broedsel. Deze meening wordt gesteund door de voorspellingen, waaraan deskundigen zich dit voorjaar hebben gewaagd, dat de mug gen in Mei j.l. te voorschijn gekomen, zou den verdwijnen, doch dat zij in de maand Augustus in versterkten getale zouden terug- keeren. En hoe is deze profetie bewaarheid? Men beweert, dat bij verbetering van de IJselmeer-fauna, wanneer de visschen de muggenverdelgers bij uitnemendheid zich in aantal zullen hebben uitgebreid, ook verbetering in de toestanden van nu zal zijn waar te nemen. De Medemblikker hoopt daarom van harte dat het den IJselmeervischstand welga! (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit met inb. van trekken 35. met garantie. Spreekuren alle werkdagen v. 9-4 u. Avondspreekuren: Maandags, Dins dags en Donderdags van 7-9 uur. (Adv. Ingez. Med.) Dividend 8 Aan het verslag van de Algemeene Neder- landsch-Indische Electriciteits Maatschappij over 1935 ontleenen wij het volgende: Onze personeelsbezetting verminderde in 1935 met 60 personen. Op 31 December 1935 waren in dienst van onze vennootschap in Nederlandsch-Indië 325 Europeanen, 166 Chi- neezen en 1658 inlanders. In 1935 werden in totaal geleverd 93.178.506 kWh (v.j. 96.204.748 kWh), welke eensdeels door onze centrales opgewekt, anderdeels van de N.I.W.E.M. ingekocht zijn. De hoogste opgetreden belasting van alle bedrijven te zamen bedroeg 19.916 kW (v.j. 20.821 kW). Op 31 December 1935 waren 96.468 (v.j. 99.233) verbruikers op onze netten aangesloten. Deze achteruitgang werd wederom hoofdza kelijk veroorzaakt door vermindering van het aantal aangesloten inlandsche verbruikers, hetwelk teruglieip tot 47.919 (v.j. 50:364). De tijdelijke crisiskorting op onze alge meene tarieven, welke wij in 1931 invoerden, werd, als gevolg van den door de Regeering geoefenden aandrang, met ingang van 1 Augustus 1935 belangrijk verhoogd. Door deze verhooging ondergingen onze inkomsten een gevoelige daling, die slechts ten deele kon wor den gecompenseerd door verdere bezuinigin gen. De ongunstige tijdsomstandigheden de den eveneens haar nadeelingen invloed gelden, al kan worden geconstateerd, dat tegen het einde van het verslagjaar eenige verbetering viel waar te nemen. De bedrijfswinst bedraagt, na het in minde ring brengen van de algemeene onkosten f4.595.293 (5.004.220). Hiervan komt in mindering: afschrijvingen, reserves, bijdrage en bijschrijving in minde ring ten bedrage van f3.175.163 (3.584.090), zoodat ter verdeeling beschikbaar is f 1.420.130 (onv.), welk bedrag voorgesteld wordt als volgt aan te wenden: voor uitkeering van 7 pet. (onv.) dividend op de preferente en gewone aandeelen f 1.179.430 (onv.), voor uitkeering van een ver der dividend van 1 pet. (onv.) op de preferen te en gewone aandeelen f 168.490 (onv.), tan tièmes, volgens art. 19 van de statuten f72.210 (onv.), totaal f 1.420.130 (onv.) Op preferente zoowel als op gewone aandee len zal in het geheel een dividend van 8 pet. (onv.). worden uitgekeerd. Ter bespreking van de handelsbetrekkingen. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Met den Pullmantrein is Woensdagavond om 7.15 te 's Gravenhage aangekomen de mi nister van handel en industrie van Canada, de heer W. D. Euler, die, vergezeld door den directeur van den handelsvoorlichtingsdienst van Canada, den heer L. D. Wilgress, een be zoek aan Nederland brengt. Met denzelfden trein kwam mede de heer MacGillavry, handelscommissaris van Canada te Rotterdam. De minister werd namens minister Gelissen welkom geheeten door mr. A. Kerkhoven, van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, die aan minister Euler tijdens zijn verblijf hier te lande is toegevoegd. Het is het voornemen van den Canadeeschen minister, door reohtstreeksche besprekingen met de Nederlandsohe autoriteiten zich te oriënteeren omtrent de Ne de rlandsch-Cana deesche handelsbetrekkingen. Minister Euler zou heden o.a. door minister Colijn worden ontvangen, die hem daarna na mens de regeering een lunch zou aanbieden SOCIETAS SPINOZANA. Nederlandsche afdeeling opgericht. Binnen het verband der internationale so cietas spinozana is opgericht de Societas Spi- nozana, afdeeling Nederland. In een onlangs gehouden ledenvergadering' zijn de statuten der afdeeling vastgesteld, terwijl het bestuur werd samengesteld als volgt: dr. J. H. Carp ('s Gravenhage), voorzitter, dr. J. D. Bierens de Haan (Aerdenhout), jhr. dr. N. van Such- telen (Amsterdam), dra. C. Roelofsz ('sGra venhage), secretaresse, dr. H. F. Torringa ('s Gravenhage), penningmeester. De zetel van de afdeeling is in het Spinozahuis, Pavil joensgracht, 's Gravenhage. BETOOGINGEN VOOR HET PLAN VAN DEN ARBEID. De centrale Plan-commissie uit S. D. A. P. en N. V. V. organiseert op Zondag 6 September in alle provincies groote betoogingen voor het plan van den arbeid en voor de demo cratie. Deze meetings zullen gehouden worden in Leeuwarden, Groningen, Assen, Deventer, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Vlissingen, Eindhoven en Maastricht. Overal zal een demonstratief spel worden opgevoerd, terwijl vooraanstaande persoon lijkheden uit de moderne arbeidersbeweging het woord voeren. Waar dat mogelijk is, wordt ook een straatbetooging gehouden. TANDEMDAG OP EELDE. Het groote succes van den tandemdag op het vliegveld Waalhaven heeft de A.N.W.B. en de K.L.M. doen besluiten een volgenden tandemdag op Eelde, luchthaven van Gronin gen te organiseeren en wel op Zondag 23 Augustus. Protestvergadering van het N. V. V. te Amsterdam. Daartoe opgeroepen door den Amsterdam- schen bestuurdersbond de communisten hadden in het R.A.I.-gebouw een massa- protestvergadering belegd hebben Woens dagavond in de groote Apollo-hal tusschen de negen en tienduizend personen gemani festeerd tegen de door de regeering aange kondigde wijzigingen in de rijkssteunregeling voor werkloozen. De heer P. van Eek, voorzitter van den A. B. B., die de bijeenkomst opende, hield een inleidend woord, wa,arin hij zich vooral in scherpe bewoordingen keerde tegen de in twee étappes aangekondigde afschaffing van den huurtoeslag en deed uitkamen dat, als de door de regeering voorgestelde maat regelen van kracht worden, het gevolg hier van zal zijn dat de werkloosheidsuitkeeringen voor duizenden in de stad met vier tot vijf gulden per week zullen worden verlaagd. Het woord was hierna aan den spreker van den avond, den heer H. Lindeman, bestuur der van het N.V.V. Spr. zeide dat na de verwerping van het vaste lasten-ontwerp verwacht mocht wor den dat ook in het stelsel van den huurtoe slag geen wijziging zou worden gebracht. Dit is echter geheel anders uitgekomen. Spr. constateerde een groot verschil van handelen in het optreden van de regeering ten aanzien van de bezittende klasse, in 't bijzonder de machtige groep van huiseigena ren, waarvoor men in Den Haag blijkbaar bevreesd is en ten aanzien van de werkloo zen, die de regeering, gebruik makend van hun benarde positie, wel blijkt aan te durven. Wij dienen, zoo zeide spr. met nadruk, goed voor oogen te houden dat de regeering met haar actie in de eerste plaats beoogt, huurverlaging door te drijven, waaruit dus mag worden afgeleid dat alle gevolgen, die uit deze actie voor de arbeiders voortvloeien, door d'e regeering voor haar rekening moeten worden genomen. Spr. raadt den werkloozen bewoners van gemeentewoningen en van vereenigingswo- ningen aan om nu reeds aan het gemeente bestuur of aan het bestuur van hun woning- bouwvereenigingen mede te deelen, dat zij met ingang van 5 September zooveel minder huur zullen betalen als de af te schaffen huurbijslag bedroeg. En als straks, aldus spr., de particuliere huiseigenaren in moeilijkhe den komen, zal het de plicht der regeering zijn, hen voor ondergang te behoeden. Ook den particulieren huiseigenaren zullen de gesteunden een dergelijke verlaging van huur moeten aanzeggen en zij hebben daarvoor het motief dat de regeering zelf wil dat zij medewerking verleenen aan haar streven om tot algemeene huurverlaging te komen. Spr. deed op allen, in geval van een wei gerachtig antwoord van de zijde der huis eigenaren. een dringend beroeo, niet naar het middel van de huurstaking te grijpen, omdat dit middel onwettig en averechts is. Spr. deed voorts uitkomen dat het NV.V. er alles op zetten zal, de aangekondigde re- geeringsmaatregelen ingetrokken te krijgen, waarbij ten deze veel zal afhangen van de agitatie in het geheele land. In dit verband stelde spr. vast dat het R.-K. Werkliedenver bond zich in denzelfden geest als het N.V.V. ten aanzien van de maatregelen heeft geuit, terwijl in dezen ook het Chr. Nationaal Vak verbond meegaat. Voorts deed spr. uitkomen dat de gemeenteraad van Groningen zich met op een na algemeene stemmen tegen de voorstellen heeft uitgesproken en dat ook de wethouders voor de sociale aangelegen heden van de vijf grootste gemeenten er af wijzend tegenover staan. De regeering zal moeten trachten lane-s wettelijken wes\ den weg van het parlement, te komen tot de al gemeene huvrvetrlaging, die zij noodzakelijk oordeelt. 13 Augustus: De Pruisische minister van onderwijs heeft, naar aanleiding van een bij hem ingekomen verzoek, beslist dat op uni versiteiten in Pruisen vrouwen, noch als student ingeschreven, noch als hos- pitant toegelaten mogen worden. Een volk in spanning. ALICANTE, Augustus. In Spanje heerscht over het algemeen van daag een atmosfeer van angst en spanning, die vooral ontstaat door de onwetendheid, waarin de groote massa verkeert. Niemand waagt 't een meening uit te spreken en haast niemand heeft ook eigenlijk een mee- ning. De couranten, die verschijnen 't zijn' er maar weinig zijn hoogst onbelangrijk, zij geven slechts weer, wat de censuur wel goed gevonden heeft door te laten. En de radiozenders van regeering en opstandelin gen spreken elkaar tegen. Tusschen beide extremen zwevend, onzeker en angstig, zitten de menschen, in afwach ting van de dingen, die komen zullen, hou den hunne huizen donker en dicht en spe len den struisvogel, die zijn kop in de vee- ren steekt, om niets te zien of te hooren. De winkels hebben veelal het bevel open te blij ven, maar te doen hebben ze haast niets, vooral de vrouwen blijven allemaal thuis. In het bijzonder heerscht er angst in vel© dorpen, waar geïmproviseerde veldwachters voortdurend huiszoekingen bij „verdachten" houden. Er zijn menschen, die van 's avonds tot den volgenden morgen hun huis niet mo gen verlaten enz. Dingen, die zeker de regee- ringsautoriteiten niet willen, maar die zij niet kunnen verhinderen. Voeg daarbij het zielsverdriet van velen over de verwoeste kerken, over de gevallen of gewonde zonen en men heeft een denkbeeld van de stem ming. Alleen als de radio regeeringsberichten geeft op straten en pleinen, komt er wat leven. Een aantal nieuwsgierigen verschijnt en levert met halfluide stem commentaar op het nieuws, dat niemand eigenlijk begrijpt en dat in de hoofdzaken ook zeer karig is, omdat men bang is den tegenstander te veel in te lichten. Dan komen er ook wel eens be richten over uit de naburige steden. Men hoort er van, hoe in steden, die regeerings- gezind zijn, vele groote gebouwen door dé autoriteiten in beslag genomen zijn als hos pitalen of gebouwen voor de partijen; hon derden vrachtauto's rijden daar door de straten volgepropt met gewapende arbeiders, die te waken hebben tegen elke aan de re geering vijandige beweging, nu alles wat maar aan militaire macht beschikbaar was, naar de verschillende fronten gezonden is. Overal redevoeringen op de straten van de balcons der huizen voor de officeele gebou wen. En overal, waar men regeeringisgezind- is, overweegt de kleur rood. Volwassenen zoo wel als kinderen dragen roode linten, wie dit niet doet, kan beter thuis blijven. Ook auto's zijn in grooten getale in beslag gen-omen en prijken met „alSe-rvicio de la Republiea". Op andere leest men „Frente popular". En en kele, die niet onnoodig opgehouden worden, dragen het opschrift „Medico". Maar wie niet een van deze opschriften heeft en v-erder niet door roode lappen en linten zijn ge zindheid te kennen geeft, komt er met zijn wagen niet door. En wilde geruchten doen gemakkelijk de ronde bij de geringste aan leiding. Zoo was gisteren i-n een naburigs stad haast een paniek ontstaan, omdat er in een citadel in de onmiddellijke nabijheid geschoten werd. Het bleken echter slechts schietoefeningen te zijn van militairen. De politieke tegenstander wordt onder het eene woord „Fachista" samengevat. Wie er van verdacht wordt „fachista" te zijn, is er slecht aan toe. Het is een scheldwoord ge worden en de boer roept het z'n ezel toe, die niet vooruit wil. De kerken zijn gesloten en door de regee ring voorloopig in beslag genomen. Vele zijn geplunderd, maar de autoriteiten zorgen thans voor bewaking, en zelfs met de dood straf worden plunderaars bedreigd. Zullen wij ook hier in het gevechtsfront komen te liggen? Wij weten het niet. Het volk, of schoon in partijen verdeeld, beeft een. ge voel van saamhoorigheid tegenover het dreigend gevaar. Men ziet politieke tegen standers met elkaar de mogelijkheid be spreken, dat ook hun jongens onder de wa penen zullen worden geroepen. Zij vergeten vijandschap en strijd en zijn alleen nog va ders. Als vaders zouden ze willen, dat de burgerkrijg ten einde ging, wie dan ook over winnaar mag zijn. Arm vol-k in zorgen! C. B. Opcenten Gemeentefondsbelasting blijven ongewijzigd. Naar het A.N.P. verneemt hebben B. en W. van 's-Gravenhage thans het ontwerp voor de gemeen tebegrooting-1937 vastgesteld. Vrij belangrijke bezuinigingen zullen vol gens wethouder Snoeck Henkemans, den raad worden voorgesteld, maar tot nu toe hebben B. en W. kunnen vasthouden aan de gedachte, dat de bestaande instellingen en dergelijke dienen te worden gehandhaafd. Hoewel de opbrengst per opcent van de ge meentefondsbelasting sedert verleden jaar alweer is gedaald en wel van 64 mille tot 62 mille, zal toch geen verhooging van het aantal opcenten dat laatstelijk is gebracht van 65 op 70, op de gemeentefondsbelasting worden voorgesteld. Wel echter is een geringe verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting in de ontwerp-begrooting opgenomen, doch deze is bedoeld om de daling op te vangen, welke het gevolg is van den teruggang in de woninghuurwaarden enz. Deze opcenten, welke verleden jaar met 20 zijn verhoogd, varieeren thans van 70 tot 190 en zij zullen, volgens het voorstel van B. en W., met tien opcenten over de geheele linie dienen te worden verhoogd, derh? tee tot 80— 20Q.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2