Otymfdstke Nida Senff en Rie finale 100 Sftete* 1936 Mastenbroek in de M. rugslag. Bij de mei- en waterpolo wedstrijden stellen de Nederlanders teleur. Het Hockey-tournooi. De Roeiwedstrijden. HET ZWEMT0URN00I. WATERPOLO iT^''^1 Het Bokstournooi. De Turnwedstrijden. DONDERDAG 13 AUGUSTUS '1936 Onze sabelschermers in uitstekenden vorm. Het Ned. Hockey-elftal door Duitsch- land met 30 geklopt. Wederom waren het de Ne- derlandsche zwemsters, die onzen naam bij de Olympi sche Spelen te Berlijn hoog hielden. De dames Nida Senff en Rie Mastenbroek wonnen beiden haar halve eindstrijden 100 M. rugslag, zoodat ze zich in de finale plaatsten. De kansen, dat voor ons land weder om een gouden medaille veroverd wordt, lijken ons heel groot toe. Een teleurstelling werd ons bereid door de Nederlandsche roeiers, die in de di verse heats geen fraaie plaats inna men. Onze bokser Dekkers wist in de afdeeling middengewicht op punten te winnen van den Deen Andreasen. Dekkers plaatste zich in de kwart finale. Bij de ruitersport sloegen de Nederlandsche deelnemers als ge woonlijk weer een goed figuur, maar de waterpolowedstrijden brachten ons ditmaal geen winst. Bij de schermwedstrijden plaatste Neder land zich in de volgende ronde bij de équipe-wedstrijden op sabel. Ons Hockey-elftal verloor met 30 van Duitschland, zoodat we helaas geen eindstrijd NederlandBritsch-Indië krijgen. De Amerikaan Medica won de 400 M. vrije slag in een nieuwen Olympischen recordtijd. Nederland verliest met 30 van Duitschland. In 'het geheel bezette Olympische Hock ey- stadion heeft het Nederlandsoh hockey-team tegen een overwegend sterker Duitsc'h elftal Woensdagmiddag met 30 verloren. De Duitschers zijn dadelijk in den aanval; onze verdediging heeft dan ook moeite de snelle doorbraken te stuiten. Toch krijgen de Hollanders een mooie kans ibij een aanval op het Duitsehe doel, als H. de Looper een bal mooi naar voren brengt en overgeeft aan Schnitger, die een hard schot op het Duit sehe doel lost, dat echter door keeper Dirosse schitterend wordt gestopt. Als e.r ongeveer een kwartier gespeeld is, scoort de Duitsehe mid-voor Weiss het eerste doelpunt. Na de rust oefenen de Duitschers weer een sterken druk op ons doel uit. Het ispel blijft geheel op de Nederlandsche helft. Twaalf minuten na de hervatting ziet de linksbuiten Messner kans, als onze verdediging faalt, met een fraai schot den stand op 20 voor Duitschland te brengen. De Duitsehe achterhoede geeft aan onze voorhoede weinig kans, zich te ontplooien. Dan scoort Weiss uit een strafcorner het derde Duitsehe doelpunt. (30). Er moet dan nog ruim een kwartier ge speeld worden. In dit laatste kwartier zag het Nederlandsche team kans, onder den Duitschen druk weg te komen en het spel ■naar de Duitsehe helft te verplaatsen. Her haaldelijk moest de Duitsehe doelverdediger reddend optreden of konden de Duitsehe achterspelers nog juist op tijd ingrijpen. Tot doelpunten kwam het niet meer. Zoo eindigde deze wedstrijd met een verdiende 3o overwinning ivoor liet Duitsehe elftal. Vrijdag a.s. Nederland-Frankrijk om de 3e plaats. Vóór de ontmoeting tusschen het Duitsehe en het Nederlandsdhe ihockey-team werd Woensdagmiddag de wedstrijd Frankrijk— Britsch-Indië gespeeld. De Indiërs wonnen met 100. Hierdoor zullen Britsch-Indië en Duitsch land elkaar in de finale ontmoeten en wel Vrijdag a.s. Vóór dat deze wedstrijd om de gouden Olympische medaille zal worden gespeeld, zal eerst de wedstrijd Nederland—Frankrijk ge speeld worden om de derde plaats in het Olympisch hockeytournooi. Woensdagmiddag werden op de Regatta- baan te Gruenau de Olympische roeiwed strijden voortgezet Twee met stuurman. In de tweede heat van het nummer twee met stuurman tsartten onze landgenooten Hardeman en De Jonge met Van Walsem als stuurman. De Hollanders bezetten de zesde plaats met een tijd van 7 min. 56 sec. De uitslagen waren: Eerste heat: 1 Duitschland 7 min. 27.3 sec.; 2 Italië 7 min. 33.6 sec.; 3 Hongarije 7 min. 36.6 sec.; 4 Polen 7 min. 53.9 sec., 5 Ver. Sta ten 7 m. 55.6 sec., 6 Brazilië 8 min. 13.7 sec. Tweede heat: 1 Frankrijk 7 min. 38.4 sec., 2 Denemarken 7 min. 41.1 sec.; 3 Zwitserland 7 min. 48.7 sec.; 4 Zuid-Slavië 7 min. 53.4 sec.; 5 Japan 7 min. 55.5 sec.; 6 Nederland 7 min. 56 see. Ongestuurde Vier. De resultaten der series vier zonder stuur man luiden als volgt: Eerste heat: 1 Duitschland 6 min. 22.5 sec., 2 Oostenrijk 6 min. 32.1 sec., 3 Denemarken 6 min. 36.8 sec.; 4 Hongarije 6 min. 40.7 sec., 5 Ver, Staten 6 min. 41.4 sec. Tweede heat: 1 Zwitserland 6 min. 27.2 sec.; 2 Engeland 6 min. 30.8 sec.; 3 Italië 6 min. 34.5 sec.; 4 Nederland (Nereus) 6 min. 46 sec Double Scull. Eerste heat: 1 Frankrijk 6 min. 46.5 sec.; 2 Polen 6 min. 50 sec.; 3 Hongarije 6 min. 519 sec.; 4 Australië 6 min. 55.6 sec.; 5 Ver- eenigde Staten 6 min. 55.6 sec.; 6 Tsjecho Slowakije 7 min. 7.2 sc. Tweede heat: 1 Duitschland 6 min. 41 sec., 2 Engeland 6 min. 49.9 sec 3 Zwitserland 6 min. 56.9 sec.; 4 Zuid-Slavië 7 min. 17.7 sec.; 5 Oostenrijk 7 min. 21.1 sec.; 6 Brazilië 7 min. 26.3 sec. Herkansing Skiff. Eerste heat: 1. Oostenrijk (Hasenoehrl) 7 min. 27.7 sec.; 2. Noorwegen (Christian sen) 7 min. 32.8 sec.; 3. Estland (Korko) 7 min. 44.1 sec.; 4. Hongarije (Kozma) 7 min. 45.9 sec. Tweede heat: 1. Vereen. Staten (Barrow) 7 min. 31.3 sec.; 2. Italië (Steinleitner) 7 min. 31. 4sec.; 3. Nederland (Hans ten Houten) 7 min. 48.6 sec.; 4. Zuid-Afrika (Youell) 8 min. 4.7 sec. Derde heat: 1. Argentinië (Giorgio) 7 min. 38.7 sec.; 2. Tsjecho-Slowakije (Zavrel) 7 min 45.4 sec.; 3. Frankrijk (Banos) 7 min. 49 sec.; Zuid-Slavië (Jelaska) gaf na 800 meter op. Vierde heat: 1. Canada (Campbell). 7 min. 31 sec.; 2. Australië (Pearce) 7 min. 33.2 sec. 3. Brazilië (Palma) 7 min. 49.7 sec.; 4. Uruguay (Juanico) 7 min. 52.4 sec. Acktriems gieken. Eerste heat: 1. Amerika 6 min. 0.8 sec.; 2 Engeland 6 min. 2.1 sec.; 3. Frankrijk 6 min. 11.6 sec. 4. Japan 6 min. 12.3 sec.; 5. Tsjecho- Slowakije 6 min. 28.6 sec. Tweede heat: 1. Hongarije 6 min. 7.6 sec.. 2. Italië 6 min. 9.1 sec.; 3. Canada 6 min 14.3 ec.; 4. Au?>ralië 6 min. 2.1.9 sec.; 5. Bra zilië 6 min. 33.2 sec. Derde heat: 1. Zwitserland 6 min. 8.4 sec.: 2. Duitschland 6 min. 8.5 sec.; 3. Zuid-Slavië 6 min. 15.5 sec.; 4. Denemarken 6 min. 18 sec. De Hollanders verliezen hun heats. Woensdagmiddag werden de Olympische roeiwedstrijden te Gruenau voortgezet. Begonnen werd met het nummer twee met stuurman, waarvoor door ons land was ingeschreven met de roeiers K. J. Harde- mann, E. W. de Jonge en stuurman J. F. van Walsem. Onze twee startte in de tweede heat en lag direct achter bij de ploegen van Frank rijk en Denemarken, die oogenblikkelijk een zeer geringen vorosprong namen. Achter de leiders volgden Zwitserland en Joego-Slavië. Daarna kwam Japan en tenslotte lagen de Hollanders op de zesde plaats. Veel is er ge durende de race niet gewijzigd. De stand bleef vrijwel dezelfde; Frankrijk roeide net hard genoeg om de leiding te blijven behou den, die even voor de finish nog werd ver groot. De Hollandsche twee maakte, wat team- en waterwerk betreft, een goeden indruk. Onze landgenooten roeiden rustig, maar zij waren niet snel genoeg, zoodat zij er niet in konden slagen zich een plaatsje naar boven te werken. Metman wist zich te plaatsen in de halve finale 100 M. rugslag voor heeren. De Nereus-vier, die Dinsdag zoo succesvol geroeid heeft in het nummer vier met stuurman, kwam Woensdagmiddag in de zelfde samenstelling: M. Schoorl (boeg), H. Bartlema. P. Regout, S. de Wit (slag), uit in het nummer Ongestuurde Vier tegen de ploe gen van Zwitserland, Italië en Engeland. Na bij den start eenanaal te zijn teruggeroepen waren de ploegen voor den tweeden keer goed weg, terwijl de Zwitsers-che vier oogenblikke lijk een kleinen voorsprong nam. Engeland volgde uitmuntend, terwijl Italië in razend hoog tempo daarachter volgde met Holland op de vierde plaats. Het was al dadelijk te zien, dat de fameuze Zwitsersche vier niet veel moeite zou hebben om deze race te win nen. De Zwitsers sloegen een laag tempo maar met zeer feilen doorhaal en in prach tige balans. De Engelsche ploeg' deed niet veel voor hen onder. De Italiaansche vier roeide in het tempo, dat wij van deze zuiderlingen gewend zijn, maar buitengewoon practisch was dit niet, daar zij niet of weinig op de leiders inliepen. Tegen deze drie sterke tegenstanders kon den de Hollandsche roeiers niet op, Wat de Wit ook probeerde, steeds weer werd eeer inlooppoging met een spurt beantwoord Op 1000 meter verstuurt de Italiaansche boeg zich; de Hollandsche vier komt daar door in vuil water te roeien. Hierdoor wordt de afstand tusschen Italië en Holland nog grooter. De volgorde ondergaat hoegenaamd geen verandering meer en wanneer de Zwitsers vlak voor de finish nog eens spurten, loopen zij zienderoogen uit op de Engelschen. die zij rustig hadden laten bijkomen. Volkomen on bedreigd gingen zij alsc eerste door de finish in den tijd van 6 min. 27.2 sec. In de tweede heat van de herkansingsraces voor het Skiffnummer startte onze landge noot H. ten Houten, die zich Dinsdag niet had weten te plaatsen. Hij heeft nu heel wat ver standiger gevaren dan Dinsdag. Weliswaar kwam hij niet te pas aan den heftigen strijd stuschen Barrow en Steinletner, maar het valt te prijzen, dat hij er niet aan dacht leze snelle en stoere knapen bij te houden. Want niettegenstaande het feit, dat Ten Houten als derde arriveerde, na de eerste 300 M. vierde te hebben gelegen, heeft hij nu bewezen een inderdaad veelbelovend skif- feur te zijn, die zijn eigen kracht kent. Hij voelde op 1000 M. den Zuid-Afrikaan Youell te kunnen passeeren en daarom deed hij het. maar hij wist eveneens, dat Steinleitner en Barrow voor hem onbereikbaar waren en daarom begon hij er niet aan. De herkansingsraces. Het resultaat van de loting voor de herkan singsraces van het nummer Twee met Stuur man, welke heden worden gehouden, luidt als volgt: Eerste heat: 1. Nederland, 2. Zwitserland, 3. Vereenigde Staten, 4 Denemarken, 5. Brazilië. Tweede heat: 1. Italië, 2. Zuid Slavië, 3. Japan, 4. Polen. De beide eersten van iedere herkansingsrit komen met de winnaars van de voorwedstrijden, Duitschland en Frankrijk, in de finale, welke Vrijdag zal worden verroeid. Hongarije heeft haar ploeg teruggetrokken. De loting voor de herkansing van het nummer Vier zonder Stuurman had het volgende re sultaat: Eerste heat: 1. Oostenrijk, 2. Denemarken, 3. Vereenigde Staten, 4. Nederland. Tweede heat; 1. Italië, 2. Hongarije, 3. En geland. De nummers 1 en 2 van iedere herkansings heat komen Vrijdag met de winnaars van de voorwedstrijden, Duitschland en Zwitserland, in de finale. De loting voor de herkansingsraces voor het nummer double scull had tot uitslag: Eerste heat: 1. Brazilië, 2. Australië, 3. Zwit serland, 4. Hongarije, 5. Polen. Tweede heat: 1. Engeland, 2. Zuid-Slavië, 3. Oostenrijk, 4. Tsjecho Slowakije, 5. Vereenigde Staten. De herkansing heeft heden plaats. De beide eersten van iedere heat komen in de finale op 14 Augustus met de winnaars van den voor wedstrijd Frankrijk en Duitschland. De loting voor de herkansing van het num mer achtriemsgieken had tot resultaat: Eerste heat: 1. Duitschland. 2. Australië, 3. Denemarken, 4. Tsjecho Slowakije. Tweede heat; 1. Italië, 2. Japan, 3. Zuid- Slavië, 4. Brazilië. Derde heat: 1. Frankrijk, 2. Canada, 3. En geland. Deze herkansing heeft ook heden plaats. De nummers 1 van iedere heat komen op 14 Augustus met de winnaars van den voorwed strijd, de Vereenigde Staten, Hongarije en Zwitserland, in de finale. De indeeling van de halve finale van het Skiffnumnaer, welke ook heden wordt geroeid, luidt als volgt: Eerste heat: 1. Argentinië, 2. Polen, 3. Ver eenigde Staten, 4. Duitschland. Tweede heat: 1. Engeland, 2. Oostenrijk, 3. Zwitserland, 4. Canada. De eerste drie aankomenden van iedere heat komen Vrijdag' in de finale. Medica wint de 400 M. vrije slag heeren. De finalisten voor het nummer 400 meter vrije slag heeren kwamen in deze volgorde aan den start: Negami (Japan), Medica (Ver. Staten), Uto (Japan), Leivers (Enge land), Flanagan (Ver. Staten), Taris (Frank rijk) en Makino (Japan). Na 100 meter lag Uto iets voor; dezen af stand legde hij af in 1 min. 6.1 sec. Op de volgende 100 meter kwam Medica gelijk met den Japanner. Medica en Uto noteerden voor 200 meter beiden 2 min. 19.9 sec. Na 250 meter lag' de Japanner weer met een meter voor, welke voorsprong na 3000 meter kon worden uitgedrukt in een tijdsverschil van 0.9 sec. Op 350 meter lag Uto nog steeds voor. Op de laatste 50 meter zagen we een prachtiger, eindspurt van den Amerikaan. Zienderoogen liep hij in, hij verhoogde het tempo aanzien lijk en op 25 meter voor de finish lag hij gelijk met Uto. Met ongeveer twee meter verschil tikte Medica onder groot enthou siasme als eerste aan in 4 min. 44.5 sec., het geen een nieuw Olympisch record beteeken- de. Het oude record bedroeg 4 min. 45.5 sec en stond sedert Maandag op naam van den Japaner Uto, die thans tweede werd. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen: Medica (Ver. Staten) 4 min. 44.5 sec. (nieuw Olympisch record)2. Uto (Japan) 4 min. 45.6 sec.; 3. Makino (Japan) 4 min. 48.1 sec.; 4. Flanagan (Amerika) 4 min. 52.7 sec.; 5. Nega mi (Japan) 4 min. 53.6 sec.; 6. Taris (Frank rijk) 4 min. 53,8 sec.; 7. Leivers (Engeland) 5 min. 0.9 sec. Halve eindstrijden 100 M. rugslag dames. Voor den eersten halven eindstrijd 100 M. rugslag dames startten in deze volgorde; Mortrfdge (V.S.), Brunstroem (Denemarken), St-olte (Duitschland), Senff (Nederland), Norton (Australië), Harding (Engeland). Nida Senff lag onmiddellijk na den start voor en keerde op prachtige wijze na 50 M. waardoor zij nog meer voorsprong wist te verkrijgen. In een tijd, die iets lag boven het Olympisch record, dat de A.D.Z.-zwemster Dinsdag vestigde, kwam zij met flink verschil als eerste aan. Haar tijd bedroeg 1 min. 17.1 sec. Mortridge was tweede met 1 min. 19.1 sec. Een feilen strijd voor de derde plaats voer den Brunstroem en Harding. De Deensche noteerde 1 min. 19.7 sec., Harding 1 min. 19.8 sec., hetgeen voldoen zou blijken om ook de Engelsche in de finale te plaatsen. In de tweede serie startten Frampton (En- eland), Kerkmeester (Nederland), Rie Mas- nbroek (Nederland), Bridges (V.S.), Nielsen enemarken), Hancock (Engeland). Na een gelijken strijd keerde Frampton als eerste, vervolgens Rie Mastenbroek, daarna Bridges. Op de de tweede baan spurtte Rie weer bij. Een spanende strijd ontstond tus schen haar en Frampton, terwijl Bridges derde lag. Met nog ongeveer 2 meter verschil tikte de Rotterdamsche zwemster als eerste aan. Dini Kerkmeester werd vierde. Aangezien zij een slechteren tijd gemaakt had, dan mej. Harding, werd zij voor den eindstrijd uitge schakeld. De tijd van Rie Mastenbroek was 1 min. 19.1 sec. Frampton noteerde 1 min. 19.6 sec. Nida Senff en Rie Mastenbroek zijn dus beiden in de finale, welke heden wordt ge zwommen. De uitslagen waren 1. Nida Senff (Neder land) 1 min. 17.1 sec.; 2. Mortridge (Amerika) 1 min. 19.1 sec.; 3. Brundstroem (Denemar ken) 1 min. 19.1 sec.; 4. Harding (Engeland), 1 min. 19.8 sec. Tweede halve eindstrijd: 1. Rie Masten broek 1 min. 19.1 sec.; 2. Frampton (Enge land) 1 min. 19.1 sec.; 3. Bridges (Amerika) 1 min. 20.4 sec.; 4. Dini Kerkmeester 1 min. 21.3 sec. In de finale komen dus: Nida Senff, Mor tridge, Brunstroem, Rie Mastenbroek, Framp ton., Bridges, alsmede Harding als snelste vierde. Rie Mastenbroek niet verloofd De heer Kees Kerdel deelde ons, in aanslui ting aan de berichten in de Nederlandsche dagbladen over een binnen korten tijd te ver wachten verloving tusschen Rie Mastenbroek en hem, mede, dat in dezen vorm de publicatie eenigszins voorbarig was. Wij zijn momenteel, vertelde hij, goede sportkameraden en voor- loopig laten wij dat zoo. In de halve finales heeft Woensdag in groep a. de eerste wedstrijd tusschen België en Enge land plaats gehad. De Belgen hebben een uit stekenden wedstrijd gespeeld en wonnen ver diend met 61. HongarijeNederland (8O). De Hongaren hebben aan onze jongens weer eens een lesje in het Waterpolospel gegeven. Het vrijzwemmen lukte bij de Nederlanders niet en daarbij bleek Nemeth in de Hongaar- sche voorlinie over bijzondere schutterscapa- citeiten te beschikken. Hij scoorde niet min der dan 6 van de 8 doelpunten. De verrader lijke schoten van dezen speler verrasten kee per Veenstra menigmaal. Enkele schoten gin gen nog tegen de lat, doch deze pech hadden de Nederlanders ook. Nadat het in de tweede helft 50 stond, scoorden Halassy en Bozsi nog ieder een maal, Nemeth bracht den eindstand op 8—0. De wei nige malen, dat onze landgenooten een sco ringskans kregen, waren ze volkomen de kluts kwijt. Zij speelden ver beneden hun nor malen vorm. Door deze nederlaag en mede door de zege van België op Engeland is Nederland uitge schakeld voor de vier bovenste plaatsen. Voor groep b won Duitschland met 4—1 van Zweden. De finales. De halve finale van het Waterpolo-tournooi is thans ten einde. In de finale komen nu uit groep 1: Hongarije en België, uit groep 2: Duitschland en Frankrijk. In de verliezersronde komen Nederland, En geland, Oostenrijk en Zweden. Het programma. Het programma van de nog te spelen wa terpolowedstrijden is als volgt vastgesteld: Donderdag 13 Augustus: NederlandOos tenrijk te 12.30 uur. EngelandZweden te 17.40 uur. Vrijdag 14 Augustus: NederlandZweden te 11.45 uur. België—Frankrijk te 17.15 uur; DuitschlandHongarije te 17.55 uur. Zaterdag 15 Augustus: Hongarije—Frank rijk te 17.15 uur. DuitschlandBelgië te 17.55 uur. WÊÊÊÊÈmÊ^MÈÈ wÊtmMmMMËsm: *%if£ Nida Senff vestigde op de 100 M. rugslag een nieuw Olympisch record. Het kranige Nederlandsche viertal, dat Woensdag de tweede serie der estafette 4 x 100 M. won. Van links naar rechts Jopie Selbach, Tini Wagner, Willy den Ouden en Rie Mastenbroek. 'Onze landgenoot Dekkers heeft in de afdee ling middengewicht op punten gewonnen van den Deen Andreasen. Evenals zijn broer, de weltergewicht Hans Dekkers, zit nu ook Tin Dekkers en de veder- gewicht Nicolaas in de kwart-finale, terwijl Fock, die het den eersten dag reeds tot de kwart-finale bracht, in deze serie werd uitge schakeld Ook Nicolaas uitgeschakeld. Woensdagavond werd de kwarteindstrijd gebokst in het vedergewicht, waarbij onze landgenoot Nicolaas tegen den Zuid Afrikaan Catterall uitkwam. In de eerste ronde was de Zuid Afrikaan iets meer in den aanval, doch over het algemeen was het meer een verken nen van eikaars krachten. In de tweede ronde had Nicolaas zich uitste kend hersteld. Van hem ging meer initiatief uit; hij wist enkele goede stooten te plaatsen, doch doordat hij zijn dekking vergat, kon de Zuid-Afrikaan erin slagen, toch meer punten te verzamelen. In de derde ronde werd het meer een lijf- aan-lijf werk; toen de jury na afloop den uit slag bekend maakte, behoefde het geen ver wondering te wekken, dat Catterall als win naar op punten werd genoemd. De wedstrijden voor dames. De totaalstand van de gymnastiekwedstrij- den voor dames luidde na vier oefeningen; 1. Duitschland 353.45 p., 2. Hongarije 345.15 p., 3. Tsjecho-Slowakije 337.50 p. Er waren acht deelnemers. De resultaten in de afzonderlijke oefenin gen van het gymnastiektournooi voor heeren moeten nog met de volgende nummers worden aangevuld: Paardspringen1'. en Olympisch kampioen: Schwarzmann (Duitschland) 19.200 punten, 2. Mack (Zwitserland) 18.967p 3. Volz (Duitsch land) 18.467 p. Ringen: 1. en Olympisch kampioen: Hudec (Tsjecho-Slowakije) 19.43'3 p., 2. Stukele (Zuid Slavië) 18.927 p., 3. Volz (DuitschlancD 18.667 p De uitslag van den landen wedstrijd voor dames luidt: 1. en Olympisch kampioen: Duitschland 506.50 punten; 2. Tsjecho Slowa kije 503.60 p 3. Hongarije 499.00 p.; 4. Zuid- Slavië; 5. Polen; 6. Vereenigde Staten; 7. Ita lië; 8. Engeland.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3