^WEERBERICHT Olympische notities [Onze gelukkige zwemsters] TJMUIDEN CASTRICUM Het internationale Jeugdkamp C. Verwey. Auto in diepe sloot gereden. De nieuwe K. L. M.-toestellen PROGRAMMA Nederlanders in Madrid. Zij voelen zich tot nu toe veilig. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoornende voor de Maandagmarkt: Clasina Luther, IJM. 59, vangst onbekend. Mary, IJM. 189, vangst onbekend. Henriette Jacoba, IJM. 190, vangst onbekend. Betje, RO 16, vangst: 50 m. gr. schelvisch, 50. m. braadschelvisch, 50 m. gestr. radio, 50 m. gul, wijting en makreel, totaal 200 manden. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.301.10 Griet per 50 K.G. f 2719 Tongen per K.G. f 1.701.02 Groote schol per 50 K.G. f 2519.50 Middelschol per 50 K.G. f 1615 Zetschol per 50 K.G. f 1411 Kleine schol per 50 K.G. f 12.502.20 Schar per 50 K.G. f 4.20—3.70 Wijting per 50 K.G. f 3.30 BESOMMINGEN. MotorloggersKW 27 f520; KW 132 f 560; KW 35 f 420. POLYHYMNIA NAAR HET CONCOURS. De gemengde zangvereeniging „Polyhym nia", dir. Jan Beider, nam deel aan het te Zwolle gehouden concours, waar de IJmui- denaren uitkwamen in de afdeeling uitmun- tendhied. De jury welke bestond uit de heeren Alfons Vranken, Theo van der Bijl en Lue. Wilmink kende haar een eersten prijs met 369 punten toe. Voorts behaalde het koor een eere-prijs toe gekend voor het hoogste aantal punten van het geheele concours, van 45 koren en een di- recteursprijs. TUINBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". Vijdag 14 Augustus, Andijvie per kist 1020 ct. Sla per kist 2631 ct. Roode bieten per bos 2 ct. Wortelen per bos f 0,02%-f 0,06 Bloemkool I per stuk 811 ct. Bloemkool II per stuk iy25y2 ct. Roode kool per stuk 3 ct. Komkommers per stuk y22 ct. Aardappelen (Eigenh.) per 100 K.G. f 2,60 Aardappelen (bonken) per 100 K.G. f 1,60 Bliss (Abodance) per K.G. 37 ct. Raspers per K.G. 21/2—14 ct. Capucijners B per K.G. 912 ct. W per K.G. 4—7 ct. Dubb. boonen per K.G. 3V27 ct. Enk. boonen per K.G. 11%13 ct. Snijboonen per K.G. 616 y2 ct. Pronksnijboonen per K.G. 314 ct. Rentegevers per K.G. 1012 ct. Trosboonen per K.G. 12-17y2 ct. Tuinboonen per K.G. 2%8y2 ct. Frambozen per doosje 1326 ct. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: Johanns Petrus Beentjes en Catharina Lute. Petrus Jacobus Kops en Catharina Schut. Overleden: Neeltje Plakker, oud 74 jaar. wonende te Amsterdam. Johannes Bussiruk oud 74 jaar wonende te Amsterdam. UITSTAPJE VOOR WERKLOOZEN. 26 Augustus a.s. gaan de werkloozen op excursie naar Schiphol onder leiding van Wethouder De Vries. Het uur van vertrek is vastgesteld op half negen. Vertrek per rijwiel van het plein van de R.K. Kerk. ERNSTIGE VAL. Op den Zeeweg tegenover het voetbalveld fietste een drietal jongelui zonder veel aan dacht te schenken aan iets anders. Op een gegeven oogenblik echter kwam de een tegen het rijwiel van den ander terecht. De laatste kwam ernstig te vallen. De politie-agent Jac. C„ tevens lid van de E.H.B.O. werd ontboden en was bijna onmiddellijk ter plaatse. Dr. v. d. Sluis constateerde een hersenschudding. De jongeman werd per auto naar zijn ouders te Wormerveer overgebracht. De 30 Hollandsche jongens opgetogen. Het organisatie-comité der Olympische Spe len zond zooals men weet aan verschil lende landen een uitnoodiging om een groep van 30 jongens naar Berlijn te zenden, die daar als gast in de gelegenheid zouden zijn, de Spelen bij te wonen. Ook 30 Hollandsche jongens, die door diver se sportbonden werden aangewezen, hebben van eind Juli af in een der ruime tenten van het groote kamp gewoond. Nu de Spelen bijna ten einde zijn en Maan dag a.s. voor de Hollandsche knapen het uur van afscheid is gekomen, hebben we den lei der van het kamp, den heer Slingenberg, eens naar zijn bevindingen gevraagd. „Komt u maar eens mee", zei hij en bracht ons naar de keurig ingerichte tent, waar alle jongens, het was vlak na den avondmaaltijd, bijeen waren. „Vertellen jullie nu maar eens wat over de bevindingen", zei de heer Slingenberg tot zijn boys, die daarop begonnen met allerlei en thousiaste verhalen. Het heeft eerst wel eenige moeite gekost om aan verschillende dingen te wennen. Het was de gewoonte om in gesloten colonnes het kamp te verlaten en het viel aanvankelijk op, dat de Engelschen en de Nederlanders zeer slecht marcheerden. Maar de heer Slingenberg is er zeer spoedig in geslaagd, dit te verbeteren. Het is nu eenmaal noodzakelijk óm ordelijk uit te rukken. Wanneer de honderden jongens maar lukraak uit het kamp zouden vertrek ken, zou dit tot verwarring aanleiding geven. Wij kregen den indruk, dat de Neiderland- sche leider er in is geslaagd om zooveel moge lijk alles te regelen naar Hollandschen geest. Alle jongens zijn ook in de gelegenheid ge weest om de wedstrijden te zien, waarin land- genooten uitkwamen. „En hoe is het eten?" We hadden n.l. reeds klachten opgevangen over de voeding. „Nou, lekker is het niet", voegde een der jongens ons toe; „het is het beste, er maar niet naar te kijken, dan valt het erg mee". Hier onderbrak de heer Slingenberg ons. „Laten we liever zeggen, dat het eten niet precies zoo is, als wij in Holland gewend zijn. Maar wij zijn in dat opzicht ook erg veel- eischend". „Is het' juist, dat u zieken hebt gehad?" vroegen we verder nog aan den heer Slingen berg. Deze vertelde, dat slechts een jongen onge steld is geweest. Deze had een storing aan de ingewanden, welke echter niet werd veroor zaakt door het ongewone eten, maar door het drinken van te veel koude limonade. De be trokkene is ter observatie in de ziekenzaal ge weest, welke hij na een paar dagen gezond en wel kon verlaten. De Hollandsche jongens, die een allergezel ligste groep vormden, hebben uiterst prettige, onvergetelijke dagen beleefd. Dit is dien indruk kregen we zeer duidelijk niet in het minst te danken aan de uitstekende, uiterst tactische leiding van den heer Slingenberg. De Bilt voorspelt t Zwakken tot matigen Zuid-Westelij ken tot Zuid-Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmer. Verdere vooruitzichten: Afnemende be wolking, warmer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 67 F. Laagste hedennacht 56 F. Hoogste heden 62 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Neiging vooruit. Opgave van: MAGAZIJN T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 2.24 uur; n.m. 2.52 uur. Maandag v.m. 3.04 uur; n.m. 3.31 uur. Dinsdag v.m. 3.41 uur; n.m. 4.06 uur. VELSER ZWEMINRICHTING: Temperatuur lucht 62 gr. F. Temperatuur water 65 gr. F. (Van onzen specialen medewerker.) BERLIJN, Vrijdagavond. We hadden na den regenval in de eerste Olympische dagen gedacht, althans eenige ondervinding te hebben opgedaan van Berlijn- schen regen, maar vandaag is ons gebleken dat die buitjes van de vorige week nog maar kinderspel waren, vergeleken bij den zond vloed, die op dezen Vrijdag over Berlijn wend uitgestort en die eenige honderdduizenden Olympia-bezoekers tot op de huid toe door weekte. Tegen die plasregens waren zelfs de para plu's niet opgewassen, die men kameraad schappelijk met zijn buurman 'deelde om er samen onder te schuilen als een particulier- overdekte tribune op de voor 90% open zit- en staanplaatsen der verschillende Olympische kampplaatsen. In Grunau deden de Duitsche roeitriomfen aan de Duitsche toeschouwers den regen ver geten; in het zwemstadion lieten de Hollan ders zich natregenen met den troost van Ne- derland's derde zwemzege: de 4 x 100 meter. Dit op papier als „muurvast" voor Neder land beschouwde nummer werd echter slechts met een voorsprong van nog geen anderhalven meter op de verrassend-goede Duitsche dames- ploeg gewonnen en wanneer we als laatste zwemster geen Rie Mastenbroek gehad hadden, die ook nu weer voor de zege zorgde na ons eerst in angst te hebben laten zitten door weer alles te laten aankomen op haar eindspurt, nu, dan zou het zeer de vraag zijn geweest of Nederland wel het eerste Europeesche land zou zijn geweest, dat aan den zegetocht der U.S.A. dames op deze estafette (1924, 1928 en 1932) een eind zou hebben gemaakt. Voor Duitsch- land, speciaal voor Gisela Arendt, moeten we in het vervolg geducht oppassen! De derde Olympische zwemzege en tevens het derde Olympische zwemrecord op Nederland- schen naam bezorgde aan Rie Mastenbroek haar derde Olympische medaille. Eindelijk kreeg ook Willy den Ouden, die uit Los Ange les reeds een zilveren medaille mee naar huis genomen had, het gouden eeremetaal, daar in Olympische ploegwedstrijden elk lid van de kampioensploeg de gouden medaille ontvangt. Kiefer zorgde op den rugslag natuurlijk voor een Amerikaansche zege en even natuurlijk voor een nieuw record; minder verwacht was dat Amerika hierbij ook den tweeden prijs won door Vandeweghe, den jongen Yankee met Hollandsch bloed in de aderen en met een klaarblijkelijk waterdichten Panamahoed, die hem in de felste regenbuien niet verliet. Reeds in de ochtenduren was het zwemsta dion goed bezet, niettegenstaande de regen buien, die hier alle 20.000 toeschouwers door nat maken, terwijl in het Olympische stadion tenminste nog 2000 overdekte plaatsen te vin den zijn, wat op een aantal van 100.000 ove rigens nog niet veel beduidt. Te half negen reeds begonnen de toren springers, waarbij Duitschland en Amerika het beste werk leverden en te tien uur kwamen de 400 meter zwemsters. De resultaten van deze demifinales kent men reeds. Op papier beschouwd moet de kleine Hveger, die gisteren 5 min. 28 sec. (Olymp. record) en vandaag 5 min. 33,7 sec. zwom, dit nummer winnen met Rie Mastenbroek (vandaag 5 min. 40,3 sec.) op de tweede plaats en Tiny Wagner ergens in de achterste gelederen, doch als Rie er zin in heeft, is alles nog mogelijk bij deze ongeëvenaarde vechtster. Ditmaal zal echter niet alleen een eindspurt voldoende zijn voor Rie, ze zal alle acht banen in belangrijk hoo- ger tempo moeten zwemmen om de 7,6 sec. krachtsverschil van vandaag in te halen. Een uiterst zware opgaaf, want ook de Deensche favoriete kan sneller! Als Rie Mastenbroek erin slaagt zich tweede te plaatsen en dat mogen we toch zeker verwachten gaat ze met twee gouden en twee zilveren medailles als de veelzijdigste zwemster van dit heele tournooi verre boven alle anderen uit. Onze waterpolo'ers, die we tot driemaal toe een achterstand tegen Zweden zagen inhalen om tenslotte met 43 verdiend te winnen, eindigden als nummer vijf van de zestien deel nemende ploegen. Een zeer behoorlijk resul taat dat hun uitzending waard gemaakt heeft. De stortregens waren tegen zes uur 's mid dags verergerd tot een soort wolkbreuk toen de waterpolobeslissing tusschen Hongarije en Duitschland moest vallen. Het stadion was zóó „met electriciteit" geladen", dat er eenige minuten gewacht moest worden totdat de oor- verdoovende kreten van „huj-huj-hajra" uit het Hongaarsche kamp en van „ra-ra-ra- Germania" uit het Duitsche kamp bedaard waren. Het was een beslissingskamp zonder beslis sing, want 22 was het juiste eindresultaat van dezen meesleependen waterpolokamp DuitschlandOostenrijk. Helaas zal nu heden op goalgemiddelde uitgemaakt moeten worden wie Olympisch kampioen wordt; Duitschland zooals in 1928 of Hongarije zooals in 1932. Zóó hartstochtelijk leefden de supporters mee dat bij een overwinning van een der partijen zeer beslist eenige supporters gekleed te water zou den zijn gesprongen, gelijk we ons uit 1928 her inneren van een Duitscher, die als eerste zijn ploeg wilde gaan feliciteeren. Maar enfin, ook zonder dat was iedereen al nat genoeg op dezen Olympischen regehdag, waarop alleen de hockeykamp tusschen de Britsch-Indische toovenaars en de Duitsche vechtploeg ten offer viel aan de weersomstandigheden: uit gesteld tot Zaterdagmorgen. Levensdroom vanma" Braun vervuld Van de drie overwinningen, welke onze zwemsters op deze Olympische Spelen heb ben behaald, was die in de 4 maal 100 meter estafettewedstrijd toch wel de mooiste. Men voelde het in de dol-gelukkige Nederlandische kolonie in het zwemstaddoin zoo aan: wan neer een team wint, is dat in hoogere mate een zege voor een land, dan een individueele prestatie. Ma Braun zag haar levensdroom vervuld. Ze was haar ontroering haast te machtig, toen ze oip haar meisjes toekwam. Haar eer ste woorden waren: „Kinderen het was prachtig! Je hebt gevochten, gevochten voor je land!" I Van alle kanten werd mevr. Braun geluk- geweoscht. Men wist het, dat zij er al jaren naar heeft gestreefd om dit resultaat met haar meisjes te behalen. Hetgeen reeds be reikt was, haar al zeer gelukkig ge maakt, „maar", zoo vertelde ze orns, „dit moest er nog bijkomen. In Amsterdam waren we derde; in Los Angeles eindigden we op de tweede plaats en nu zijn we de eersite. Steeds heeft Amerika de overwinning behaald, maar ditmaal heeft het voor Holland de vlag moe ten strijken!" „Was u bang, dat wij niet zouden win nen?" „Ik heb doodsangsten uitgestaan. De Duit- schers spraken nergens over, maar ik wiist, dat ze met alle macht zouden trachten, ons te kloppen. En ze gaven zichzelf een goede .kaïns; daarvan ben ik overtuigd. Gisela Arendt heeft de laatste diagen rust gehou den, ze is zelfs om zich te sparen niet in de serie 4 maal 100 meter vrije slag uitge komen. En men moet er vooral rekening mee houden dat onze zwemsters de laatste dagen heel veel gezwommen .hebben. Be denk wel, dat het toch een groote handicap was, dat Rie en Tini des morgens nog in de 400 mieter vrije slag zijn uitgekomen; een heel zwaar nummer. Maar toch hebben alle meisjes zich tot het uiterste gegeven. O, ik ben zoo trotsc'h op ze! Dat kleine 'troepje heeft den naam van ons land hier zoo prach tig hoog gehouden!" Toen verschenen de dappere zwemsters in haar trainingscostuum. Opnieuw onderna men de fotografen een run op het viertal, die weer moesten pose er en, ook voor tal van Nederlandsche amateurs, die zich dat buiten kansje niet wilden laten ontgaan. „Toe, ma rBaun", klonk het van alle kanten, „gaat u er nu ook bij op!" Maar mevr. Braun weigerde. „Zij hebben gezwommen voor ons land; ik ben al vol doende beloond. Kijk nu de meisjes eens aan; de oudste van haar, Jopie Selbach, is pas 19 jaar! E,n zij zijn 'het, die den naam van Nederland op zoo'n schitterende wijze voor de geheele wereld hebben hoog gehou den!" „Het is nu uw groote dag, mevr. Braun", merkten we op. „Ja, dat is het. Welk een verschil met Los Angeles, toen ik diep in den put zat. Vaak moet ik nog aan die moeilijke dagen denken, toen mijn dochter ernstig ziek lag en alles ons tegen liep. Maar vandaag is het zoo mooi. Nu nog de 400 meter vrije slag en dan is het afigeloopen". Toen ontvluchtte mevr. Braun met haar viertal de drukte, want steeds weer kwamen de fotografen opdagen en het aantal auto- graimmenverzamelaars nam zulk een onrust- barenden vorm aan, dat de Hollandsche zwemsters er haast verlegen onder werden. INBRAAK BIJ DUYVIS OPGEHELDERD? Drie mannen aangehouden. In verband met de inbraak in de oliefabriek van de firma Duyvis te Koog aan de Zaan heeft de politie drie personen te Zaandam aangehouden, die daar zeer slecht staan aan geschreven. Het ingestelde onderzoek heeft zooveel aanwijzingen voor hun schuld opge leverd, dat alle drie heden naar Haarlem zou den worden overgebracht en ter beschikking van de Justitie zouden worden gesteld. Alle vier inzittenden gered. Door onbekendheid met den weg is onder de gemeente Reeuwijk een auto, bestuurd door den heer Bückman uit 's Gravenhage, in een sloot gereden. De heer B., die met nog drie familieleden op weg was naar een pension te Reeuwijk, waar hij logeerde, is op den smal- len Oudenweg in een diepe sloot gereden. De inzittend-en hebben zich zonder hulp van an deren kunnen redden, hoewel de auto in de breede sloot nagenoeg onder water verdween. Zij hebben zich vervolgens naar de in de na bijheid gelegen woning van de familie Stop pelenburg begeven, die zij wakker klopten. Daar zijn zij van droge kleeren voorzien, waarna de familie S. er voor zorgde dat zij hun pension konden bereiken. Santpoorter wordt morgen 70 jaar. Eenige bijzonderheden. Naar aanleiding van het feit, dat de K.L.M. over zal gaan tot d-e aanschaffing van een aantal nieuwe Douglas-machines vernemen wij, dat deze toestellen behooren tot de nieuwste types, welke in de fabrieken van Douglas te Santa Monica gebouwd worden. Het zijn de DC 3 en de DST (Douglas Sleeper Transport). Een uiterlijk verschil tusschen deze beide types is er niet. De DC 3 heeft evenwel plaatsruimte voor 21 passagiers, die dan zooals bij de DC 2, welke de K.L.M. in gebruik heeft, achter elkaar gezeten zijn, terwijl de DST ruimte aan 14 passagiers biedt, verdeeld over 7 ap partementen, zooals de Fokker F 36 is in gericht met 8 appartementen, elk voor 4 passagiers. In de DST kan de steward des avonds de gezellige kajuiten gemakkelijk voor slaapgelegenheid inrichten, zoodat het vliegtuig des nachts veertien slapende passa giers mee kan dragen. Ook is er een buffet aan boord, twee waschgelegenheden en aparte kleedkamers, een voor de dames en een voor de heeren. De DST en de DC 3 zijn uitgerust met 2 Wright Cyclone G2 motoren, die het vlieg tuig op 2130 meter een maximale snelheid kunnen geven van 343 K.M. per uur, terwijl de kruissnelheid op 3050 meter 290 K.M. per uur be-draagt. Het vliegtuig heeft een pla fond van 7300 meter en een plafond van 2300 -meter, wanneer slechts een motor is ingeschakeld. De afmetingen zijn: spanwijdte 29 meter, lengte 20 meter en hoogte 4.55 meter, ter wijl het leege toestel 6900 K.G. weegt Met de nieuwe types van Douglas wordt reeds gevlogen door de American Air Lines, terwijl ook andere groote luchtverkeersmaatschap- pijen, zooals de Trans Western Aviation CO. (t.w.a.) en de United Air Lines, Men schrijft ons: Hoewel deze scherpzinnige econoom en so cioloog verdiende tot de bekende Nederlan ders te behooren, weten slechts weinigen wie hij is. Evenals zijn broer, de bekende dich ter Prof. Albert Verwey, weet hij zich geroepen tot een eigen levenstaak, die hij tracht werke lijkheid te maken. Deze taak bestaat in het propageeren van zijn inzichten over onze economische verhou dingen en den opbouw onzer maatschappij, zooals deze in de werken van Prof. Oppenhei mer, den bekenden Duitschen socioloog, we tenschappelijk is aangetoond. Deze waarheid heeft hem gegrepen en draagt hij in Neder land uit. Iedere zucht naar reclame en goed koop succes is hem daarbij vreemd. Zijn loopbaar is heel eenvoudig: boekhou der, kassier, controleur en ten slotte secreta ris eener groote accountantsfirma. De deernis met het lot der armen riep de vraag in hem wakker naar de oorzaak van dit leed en bracht hem tot de studie der economie en so ciologie. Hierin is hij de evenknie van Stoffel, wiens beroep houthandelaar en van Prof. Oppenheimer, wiens oorspronkelijk beroep arts was en welke beiden zich ook door den zelfden nood gegrepen gevoelden. Zijn propaganda voor de mogelijkheid van de ontwikkeling eener maatschappij met wel vaart voor allen uit deze bestaande maat schappij, door wegneming van de oorzaak der groote klassetegenstellingen en van het pau perisme: het grondmonopolie, blijkt uit tal van geschriften en tijdschriftartikelen. Als een paar van zijn meest bekende bro chures noemen wij: „Van het lijden, dat „de sociale nood" heet", „Hoe moet de algemeene welvaart komen?" „Het liberaal-socialisme als verzoening van kapitalisme en commu nisme". Verder diverse brochures over afzonderlijke economische onderwerpen, als: de crises, de maatstaf der waarde, productiebeperking, enz. Toen Prof. Oppenheimer 70 jaar werd, ver scheen van de hand van den heer Verwey een volledige opsomming van de werken van dezen grooten socioloog en econoom. In tal van tijdschriften heeft hij de theorieën van Prof. Oppenheimer uiteengezet. Hijzelf noemt zich al te bescheiden: „De mond, uit wien de meester spreekt." Inderdaad is hij, door door wrochte studie,! meer geworden dan diens leerling. Hij werd zijn geheel zelfstandige medestrijder. Niemand heeft ooit zijn theorieën weer legd. Dat is zijn levens-moeite. Zelf bereid om voor ieder overtuigend argument te zwichten, is het hem zeer moeilijk te verstaan en te dragen, dat men alleen het wapen van dood zwijgen en negeeren op hem toepast. Hij deelt dit lot met zijn leermeester Prof. Oppenhei mer zelve. Het is hem moeilijk, maar het breekt zijn kracht niet. Ondanks zijn 70 jaren is hij de ziel van de liberaal-socialistische beweging in Nederland. Maand aan maand vult hij het blad dezer be weging „De Uitweg" met artikeen. Naar wij vernemen is er thans dagelijks contact tusschen dr. Flaes, die de leiding van het Nederlanidsche gezantschap in Madrid op zich genomen heeft, en het Nederlandsche departement van Buitenlandsche Zaken. Uit de inlichtingen, welke men te 's-Graven- hage Vrijdag uit Madrid ontvangen heeft, blijkt, dat er thans nog ongeveer 60 Neder landers daar ter plaatse vertoeven. Zij wonen zooveel mogelijk bijeen en hebben het plan indien de omstandigheden dit veroorlooven in Madrid te blijven. Zij staan in voortdurende verbinding met het gezantschap. De stemming is rustig en men heeft geen reden tot klagen over de be jegening van de zijde der Spaansche autori teiten. Dr. Flaes heeft een bespreking over de si tuatie gehad, met de leiders der andere ge zantschappen, waarvan het resultaat is ge weest, dat ook de Belgische, Zwitsersche, Pool- sche, Fransche en Engelsche gezantschappen op hun standplaats gevestigd zullen blijven. Men bleek algemeen van meening, dat er geen reëel gevaar voor buitenlanders aanwe zig is, een meening. welke onder meer gedeeld werd door de te Madrid woonachtige Neder landers. Berichten voor Nederlanders in Spanje. Met ingang van Vrijdag is uitvoering gege ven, zij het in gewijzigden vorm, aan het plan van de Phohi om langs draadloos-telefonischen weg in verbinding te komen met Nederlanders, die in Spanje vertoeven. De P.T.T. heeft n.l. besloten, dat telelegram- men, welke op het oogenblik op eigen risico van den afzender aan Nederlanders en Neder landsche ondernemingen in Spanje worden gezonden, eiken dag te 17.40 G.T. (19 uur A.T.) via een P.T.T.-zender welke werkt op een golf lengte van 28,8 meter radiotelefonisch kunnen worden doorgegeven. De uitzending zal geschieden in de Neder landsche, Duitsche, Engelsche of Fransche taal en zal kosteloos zijn. Naar aanleiding van het bovenstaande be richt deelt het hoofdbestuur der P.T.T. het vol gende mede: Ter bevordering van de goede overkomst van berichten voor Nederlanders of Nederlandsche firma's in Spanje wordt door den rijkstele graafdienst aan de afzenders van telegrammen naar Spanje de gelegenheid geboden deze te legrammen na de overseining eveneens radio- telefonisch te doen uitzenden. Hieraan zijn geen extra-kosten verbonden De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geheimhouding bij deze wijze van overbren ging niet verzekerd is. ZONDAG 16 AUGUSTUS 1936. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gram.platen; 9.00 Postduivenber.; 9.03 Tuinbouwpraatje; 9.30 Postduivenber.; 9.31 Orgelspel; 9.59 Postduivenber.10.00 Voor dracht; 10.30 Protestantsche kerkdienst; 12.00 Olympisch nieuws; 1.00 Omroeporkest; 2.00 Boekbespreking; 2.30 Mannenkoor „De Vereenigde Zangers"; 3.00 Residentie-orkest, m.m.v. solisten. In de pauze: Orgelspel; 4.30 Olympisch nieuws, sportnieuws, gram.platen; 5.00 Mond -a c cordeonclub en gram.platen; 5.30 Sportpraatje, sportnieuws A.N.P., hierna gram.platen; 6.00 Orgelspel; 6.25 Gram.pl.; 7.00 „The Lucky Stars" en solisten; 8.00 Be richten A.N.P., hierna mededeelingen; 8.05 Olympisch nieuws; 8.30 AVRO-Aeolian-or- kest m,m.v. solisten; 9.00 Uit Salzburg!' Opera-uitzending; 10.15 Radio-journaal; 10.30 Kovacs Lajos' orkest; 11.00 Berichten A.N.P. 11.25 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV., 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding; 9.30 Gram.platen; 11.00 Hoogmis; 12.15 KRO-Orkest; 1.00 Boek bespreking; 1.20 Vervolg concert; 2.00 Gram. platen; 2.20 R.-K. Symphonic-orkest „Ste- phan Partos"; 2.40 Gram.platen; 2.55 Ulft'3 Dubbelmannenikwart-et; 3.10 Gram.platen; 3.25 Vervolg Symphonie-conoert; 3.45 Gram. platen; 4.00 Vervolg kwartetconcert; 4.15 Gram.platen; 4.30 Voor de zieken; 5.00 Ge wijde muziek (gr. pl.)5.20 Gref. Kerkdienst. Na afloop orgelspel; 7.45 Gram.platen; 7.50 Causerie over de gezellenvereeniginigen; 8.10 Berichten A.N.P. Mededeelingen; 8.20 Gram. platen; 9.00 KRO-Orkest; KRO-Boys en gram.platen; 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 Gram.platen; 10.40 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Viool en harp; 1.35 Het Broadhurst Septet; 2.20 Het BBC-Northern-orkeet; 3.20 Gram.platen; 4.05 Troise and his Mandoliers 4.50 Kinderuurtje; 5.10 Religieuze causerie; 5.30 Het Griller Sti-ijkkwartet m.m.v. solist; 6.20 Olympisch nieuws; 6.55 Het Spa-orkest m.m.v. solist; 8.15 Kerkdienst; 9.05 Liefda- digheidsoproep; 9.10 Berichten; 9.20 So praan en bariton; 9..50 Het Grand Hotel Eastbourne Orkest m.m.v. solist; 10.50 Epi loog. RADIO PARIS, 1648M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; 11.20 Kameror kest; 12.20 Orgelconcert; 1.20 Vervolg or- kestconcert; 3.05 Nat. Orkest; 5.20 Populair concert;. 7.50 Zang; 9.05 Radiotooneel; 11.05 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Blaasorkest C. Woitschach en boeren- kapel; 8.20 Omroepkleinorkest; 9.20 Have- mann-kwartet; 10.20 Landesorkest Gouw Berlijn; 1.20 Blaasorkest; 2.20 Het Brunier- kwartet en trautonium; 3.20 Frankforter Omroeporkest; 6.20 Feestelijk Slot Olympi sche Spelen; 8.20 Zie Deutschlandsender; 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 9.25 Gram.platen; 11.25 J. Schnyder's or kest en gram.platen; 3.50 P. Godwin's or kest; 4.50 Gram.platen; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Gram.platen; 6.50 Pianorecital; 8.20 Vioolrecital; 8.50 Gram.platen; 9.20 Orkest- concert; 11.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gram.platen; 10.25 Schnyder's or kest; 11.25 Gram.platen; 12.25 Dansmuziek.. I.30 M. Alexys' orkest, hierna gram.pl.; 2.50 Gram.platen; 3.20 Orgelrecital; 3.50 Gram. platen; 5.20,Zang; 5.40 Vioolrecital; 5,55 Piar norecital; 6.20 Gram.platen; 7.35 Gram.pla ten; 8.20 J. Schnyder's orkest; 9.20 Gram.l platen; 9.35 Vervolg concert; 10.30 Gram. platen; 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Symphonie-uitzending, m-m.v. solisten koor en orkest; 9.35 Berichten; 9.40 Omroep- Amusementsorkest; 10.20 Berichten; 10.50 Dansmuziek. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936. HILVERSUM I 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 10.— VPRO. 8.Gram.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 E. Walis' orkest. 11.Voordracht. 11.20 Vervolg concert door „De Notenkrakers". 2.Viool en orgel. 2.30 Gram.pl. 3.30 Viola en piano. 3.45 Gram.pl. 3.50 Saxofoon en piano. 4.Con cert door „Orvitropia". 4.30 Voor de kinderen. 5.Vervolg concert. 5.30 Gram.pl. 5.45 Con cert door „Dee Flierefluiters" en zang. 6.15 Gram.pl. 6.30 Vervolg concert. 7.05 Gram.pl. 7.10 „Insecten, onze lastige vrienden". 7.30 Orgelspel. 8.Herh. S.O.S.-berichten, nieuws berichten A.N.P. 8.10 VARA-orkest. 8.45 Voor dracht. 9.15 Vervolg concert 10.— Nieuwsber. A.N.P. 10.05 Zang en piano. 10.15 Concert door „Fantasia". 11.00—12.00 Dansmuziek. HILVERSUM II. 301 M NCRV-uitzending. 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Chr. Lectuur. 11.30 12.00 Gram.pl. 12.15 Gram.pl. 12,30 Orgelcon cert 2.Gram.pl. 2.35 Tuinbouwpraatje; 3.153.45 Gram.pl. 4.Bijbellezing. 5.— Concert door „De Gooilanders". 5.45 Gram.pl. 6.15 Vervolg concert. 7.Ned. Chr. Persbureau sportnieuws. 7.15 Gram.pl. 7.45 Reportage. 8.Berichten A.N.P. 8.15 Haarl. Orkestver- eeniging 9.„Een bezoek aan dee koraal riffen bij Batavia". 9.30 Vervolg concert. Om 10.Berichten A.N.P. 10.2511.30 Gram.pl. Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. II.05 Gram.pl. 11.35 Mantovani en zijn Tipica orkest. 12.20 Cricketverslag. 12.35 Het Sted. orkest van Whitby. 1.05 Gram.pl. 1.45 Cricket verslag. 1.55 Het BBC-Northern-orkest. 2.50 Dansmuziek. 3.20 Cricketverslag. 3.55 Gram. platen. 4.05 Het Forum Theater Orkest. 4.45 Cricketverslag. 4.55 Roland Powell's kwintet 5.35 Yascha Krein en zijn Zigeunerorkest. 6.20 Berichten. 6.50 De Bentley Colliery Sil ver Band. 8.20 Voordracht. 8.55 Het BBC- Symphonie-orkest en solisten. 10.Berich ten. 10.20 Causerie. 10.35 Pianorecital. 11.05 Voordracht. 11.2512.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Kamerorkest 2.50 Gram.pl. 4.20 Symphonieconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Siymphonie- concert 11.3512.35 Populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Egon Kaiser's orkest. 8.20 Omroepklein orkest. 9.20 Waldemar Hass-kwintet. 10.20 Vroolijk programma. 11.20 Omroepkleinorkest 12.20 Blaasconcert. 2.20 Gevar. concert. 3.20 Solistenconcert. 4.20 Populair concert. 6. Zang. 6.20 Vioolrecital. 7.20 Gram.pl. 8.30 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20—2.20 M. Alexy's orkest. Hierna: Gram. platen. 5.20 Trio-concert. 6.05 Gram.pl. 8.20 J. Schnijders' orkest. 9.05 Gram.pl. 9.20 Orkestconcert. Hierna tot 11.20 Gram.pl. BRUSSEL 484 M. 12.20 Dansmuziek. 1.302.20 M. Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.35 J. Schnijders' orkest. 8.20 Gram.pl. 9.05 dito. 9.20 Orkest concert. Hierna tot 11.20 Gram.pl,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3