DE VROUW IN DE XXe EEUW. Het avondkleed en wat daarbij behoort. Ons Modehoekje. JEUGDIGE JUMPER. RECEPTEN Ons Wekeiijksch Knippatroon /CJh V jX^Vv Vacantie en Vacantiestemming. NOC ALTIJD BLOUSE EN ROK VOORD Deze jumper is gebreid van oud-rose pinguinwol en geborduurd met donkerblauwe stippen. Zeer geschikt bij een donkerblauw mantelpak. Benoodigdheden: 250 gr. wol en 2 strenge tjes blauw, pennen no. 3. Voor het voorpand zetten we 100 st. op en breien 30 toeren 1 r. verdraaid 1 avex. en de teruggaande toeren worden 1 aver, verdraaid 1 r. Dan breien we 1 pen 1 r. 1 pen aver, af wisselend, maar om de 4 pennen maken we van de le en laatste st. 2 tot er 128 st. op de pen staan. Als we 25 c.M. boven de boord gebreid hebben, beginnen we gelijktijdig met armsgat, de aver, punt die van den schouder afhangt en de halsuitsnijding. Het werk voor ons leggende en bij de rechter helft begin nende bij 't armsgat breien we als volgt: le pen: 4 st. afkan ten, 34 st. recht, 1 aver, •breien tot 2 st. voor de helft, 2 at. te zamen, omkeeren. 2e pen: aver, breien, de aver. st. in 't mid den recht breien pen uit. 3e pen: 4 st. afkanten, de 2 st. voor de aver. aver, te zamen breien en de 2e st. er na ook. Pen uitbreien maar laatste 2 st. te zamen. 4e pen: aver, terug breien en dan 3 aver, at. recht breien. 5e pen: 3 st. af kan ten, de 2e st. voor de aver, weer aver, te zamen breien en de 2 er ma ook; laatste 2 st. te zamen breien. 6e pen: aver, breien en de 5 aver, recht breien, pen uit. 7e pen: 3 st. afkanten, weer 2 st. voor en 2 st. na de averechte aver, te zamen breien en laatste 2 st. te zamen. 8e pen: als 6e. 9e pen: 2 st. te zamen breien en de 2 st. voor en na de aver, weer aver, te zamen breien; pen uit en laatste 2 st.. te zamen. Het armsgat is nu klaar en de rest her halen we tot er bij den hals 10 st. aflgemin- derd zijn, en de punt van aver, steken 11 st. in de breedte telt. Dan minderen we niet meer maar laten het aver, patroon wel tel kens aan weerskanten 1 st. opschuiven. Als de heele schouder aver, is breien we door tot de schouder 16 c.M. hoog is. De linkerkant is een spiegelbeeld van den rechter. Voor den rug zetten we 100 st. op en breien de boord op dezelfde manier. Dan meerde ren we om de 4 pennen vóór en achter weer één steek tot er 110 st. op staan. We breien nu op tot 25 c.M. boven de boord en kanten voor het armsgat 12 st. af (4 maal 3). Daar na breien we recht verder even hoog als het voorpant en naaien schouder en zijnaden aan elkaar. De flatteuze ronde kraag wordt op 4 pen nen in de rondte gebreid, en wel met den aver, kant boven evenals de schouderpunten en de mouwen. We zetten 180 st. op, op 3 pennen en breien 15 c.M. in de rondte waarna we heel stijf afkanten en het afgekante gedeelte in de halsuitsnijding naaien. Vanzelf krijgt de kraag de aardige valling. Voor de mouw zetten we 32 st. op en meer deren om den toer voor en achter 1 st. bij tot 68 st.; dan zetten we vóór en achter in één keer 16 st. er bij op en met deze 102 st. breien we door tot de mouw aan de zijnaad 10 c.M. lang is. Daarna breien we om een goede pofmouw te krijgen de pen uit, telkens 5 st. laten staan, dus eerst 107 st. breien, dan 102, dan 97, dan 92 enz. tot er nog 25 st. op staan, waarna we de heele pen breien. Daar na het boordje. De le pen is 2 recht te za men, 1 aver, verdraaid, volgende 8 pennen als de onderboord De mouw met den aver, kant boven inzetten. Voor de versiering ne men we stevige wol en beginnen de stippen in 't midden dan met den kettingsteek van uit het midden in de rondte werken tot de stip naar eigen smaak groot genoeg is. De stippen staan op will'ekeurigen afstand. De ■mouw wordt van boven ruim ingezet en al les weer met een vochtige doek uitgestreken. cfp. Th. Doperwten-sla. Een paar mooie kroppen sla. Een blik kleine doperwtjes. Mayonnaise. 1/2 pond tomaten. 2 hardgekookte eieren. Meng de koude, uitgelekte doperwtjes met de mayonnaise, verdeel dit mengsel over zoo veel van de mooiste slabladen als er porties gemaakt worden en garneer de groenten met plakjes ei en plakjes tomaat. Perziken-compote. 7 a 8 perziken. 1 ons suiker. Wat marasquin of citroensap. Breng de suiker aan de kook in drie d.L. water, trek van de vruchten het velletje af, verdeel ze in helften en haal de pitten eruit, kook deze halve vruchten zeer voorzichtig in het nat gedurende enkele minuten, schep ze eruit en kook het nat nog wat in. Voeg hierbij als het koud geworden is een lepel marasquin of citroensap en giet het over de vruchten. Meloen. Meloen wordt het smakelijkst, wanneer het eenige uren voordat ze gegeten wordt, uit de schillen wordt geschept, dat vruchtjes worden dan natuurlijk, weggedaan. Zet het vruchtenvleesch in niet te groote stukken weg in een vlakom, bestrooid met suiker en met al het vocht erop. Desgewenscht kan wat marasquin worden toegevoegd. Zelfs een vrij flauwe meloen wint hierdoor aan merkelijk aan smaak. Nr. 711: leuke, eenvoudige zomerjurk van gebloemde zijde. Gedrapeerde hals, en korte pofmouwtjes, een smal ceintuurtje, dat op de rug gestrikt wordt, zijn de eenige ver sierselen aan deze jurk. Het patroon is al leen te verkrijgen in maat 44 (bovenwijdte: 102 oM.; taillewijdte 86 cM., heupwijdte 110 oM.) Prijs van het patroon 25 ets. per stuk. Benoodigd materiaal: 3.70 Meter van 90 cM. breedte. Nr. 712: zomerjurk van gebloemd mate riaal: lichte bloemen op een donker fond. De shawlkraag gaat over in een paar slippen, die op de rug gestrikt worden. Klokkende vleugelmouwtjes geven de japon iets luch tigs. Benoodigd materiaal: 3.50 meter van 100 centimeter breedte. Prijs van het pa troon: 25 ets. per stuk. Het patroon is alleen in maat 42 te verkrijgen (bovenwijdte 96 cM.; taillewijdte 74 cM.; heupwijdte 104 cM.) :tF We leveren bovenstaande patronen ook naar maat. Den prijs wordt dan 50 ets. per stuk. Verder leveren we niet' alleen patro nen van de hier gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van deze pa tronen op maat zijn voor 'n mantel 60 ets., voor een japon 50 ets., voor lingerie en kin- derkleeding 40 ets. en voor rok en blouse 30 ets. per stuk „Ik heb een paar prentbriefkaarten gezon den aan mijn werkvrouw, want ik heb haar de drie weken van mijn verblijf in het bui tenland, toen ik haar niet noodig had, half loon betaald", verklaarde de mevrouw, die ons een oogenblik tevoren had onthaald op het verslag van haar heerlijke buitenlandsche reis, waarbij zij zich niets had ontzegd, dat kon bijdragen tot haar genot en gerief. We keken elkaar aan en dachten beiden het zelfde. Toch spraken we het niet uit, want zij was onze gast en we mochten ons niet be moeien met haar interne aangelegenhedenZe vroeg ons ons oordeel niet en we begrepen dat ze overtuigd was, zeer redelijk te hebben ge handeld door de vrouw, die gedurende haar af_ wezigheid vrij over haar werkdagen mocht beschikken, het halve loon te laten. Ze was het immers niet verplicht. We wisten als zij, dat er mevrouwen waren die heelemaal niets gaven als ze vacantie ver leenden aan de vrouw, die maar een paar da gen in de week in haar dienst was. We kenden er óók die het volle loon uitbetaalden aan deze hulp, door wie ze goed gediend waren en wie ze ook gaarne een buitenkansje gunden, het zij dan in den vorm van een paar vrije dagen, hetzij in dien van extraverdienste. Deze werkvrouw kon het goed gebruiken voor haar zieke dochter en de paar extra gul den zouden de mevrouw niet arm maken. Als ze dit jaar reisbelasting had moeten opbren gen, zou ze de reis niet hebben opgegeven, al zou ze hebben gemopperd. Ze zou dan veel meer hebben moeten offeren. Waarom kon ze niet vrijwillig edelmoedig zijn? En we dachten hetzelfde toen een ander reizigster, die ook niet op de Zwitsersche francs had gezien, ons vertelde van haar „zielige" huisnaaister, wie ze gedurende de weken dat de geheele familie in een chalet genoot, een kleine vergoeding had geschon ken. Ze meende de daad te moeten goedpraten, bang dat we haar voor sentimenteel zouden houden, want in dezen tijd van bezuiniging moest men immers op de kleintjes passen Daarom kreeg de vrouw, die gewend was twee maal in de week een dag by deze familie haar verdienste en haar maaltijden te ontvangen, nu nog niet de helft van haar gewoon inko men waarop zij anders rekende. Weer speel de ons de reisbelasting door het hoofd, waar van de grondgedachte, zoolang menschen uit zichzelf niet mild kunnen zijn, niet onbillijk schijnt, al is een billijke uitvoering moeilijk. Bij al de protesten tegen reisbelasting, heb ben we telkens weer hooren verkondigen, dat ieder toch recht heeft op vacantie, en dat men deze in het buitenland, ver van herinnerin gen aan het dagelijksch werk, het meest ge niet. En toch zijn er velen, die niet alleen nooit in het buitenland komen, maar die zich nooit vacantie kunnen veroorloven: tal van huis vrouwen hebben geen tijd en geen gelegenheid en geen geld voor vacantie, maar zij vinden in de liefde van het gezin, waarvoor zij zich veel ontzeggen, zekere vergoeding voor de offers welke zij brengen voor man en kinderen; An dere huisvrouwen, zooals de werkvrouw die haar arbeid buitenshuis vaak ten koste van haar gezin verricht, hebben in den tijd dat de mevrouwen vacantie genieten, extra zorgen om te voorzien in het gemis aan verdienste. Want juist in de vacan-tietijden, als velen uit zijn en de huizen gesloten, kan de werkvrouw minder gemakkelijk uit noodhulpen, al komt het ook voor dat daar waar het meisje met va cantie is, mevrouw tijdelijk de werkvrouw neemt. Meestal valt echter vacantie van gezin en van personeel samen. De werkvrouw, die dan wat bijverdiensten wil, beproeft het wel met extrawaschjes, welke haar in haar kleine woning de warmte extra doen gevoelen. Voor de naaister is het al niet gemakkelij ker ander werk te krijgen in den tijd dat de gezinnen alleen vacantiegedachten hebben, d.w.z. plannen maken voor uitgangen, en toch moet zij leven.Er zijn er, die tot wanhoop komen in die tijden, dat ieder voldoet aan zijn behoefte aan vacantie. Ook zij verlangen rust, maar hoe kan die er zijn als de vacantie ge paard moet gaan met drukkende geldzorgen? Er is veel werkloosheid waartegen de huis vrouw niets vermag, waarvoor zij geen schuld draagt. Maar daar waar ze zelf werkgeefster is, is ze wel verantwoordelijk voor het wel en wee van de werkneemsters die ze niet vast in haar dienst heeft, en die zonder inkomen zijn, als zij met vacantie wegtrekt zonder iets uit te betalen. Iedere buisvrouw zal met haar eigen geweten moeten te rade gaan en zelf moeten uitmaken in hoeverre en tegenover wie zij verplichtin gen heeft, als zij vacantie neemt, en hoever zij zich van die verplichtingen kan kwijten. Het zal voor iedere vrouw al naar haar eigen levensomstandigheden een probleem zijn, dat ze heeft op te lassen. Niemand kan oordeelen over inkomsten en uitgaven "van zijn mede- menschen, we zien slechts het uiterlijk. Ieder heeft zelf te bepalen wat hij kan en mag. Al leen zouden we alle huisvrouwen willen toe roepen: Maakt in den tijd van eigen vacantie zoo min mogelijk slachtoffers, zorgt dat Uw vacantiestemming zich kan mededeelen in zoo ruim mogelijken kring. EMMY J. B. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: Doperwten-sla. Kalfsoesters. Snijboonen. Aardappelen. Perziken-compote. Maandag: Indische kerryschotel. Sla. Wentelteefjes Dinsdag- Kalfslapjes. Spinazie. Aardappelen. Hangop De mode van blouses en rokken viert nog altijd hoogtij en voor menige vrouw is dat een reden om „gelukkig" te zeggen. Want niet alleen, dat deze mode uiterst flatteus is voor de meeste dochteren van Eva; ze is ook uiterst practisch. En dat wil in deze tijd, waarin het woord crisis op aller tong is, heel wat zeggen. De mode van blouses en rokken veroor looft ons van onze oude japonnen aardige rokjes te maken; ze stelt ons bovendien in staat, er telkens verschillend uit te zien. Want een lapje voor een blouse gaat de draagkracht van onze beurs gelukkig nog niet te boven. Trouwens ook zomerjaponnen van het vorig jaar. die we om een of andere reden niet meer als zoodanig kunnen dragen, laten zich met weinig moeite en een klein beetje handigheid omtooveren tot de aller aardigste blousjes. Op bijgaande teekening ziet u allereerst een paar sportieve rokken, die zoowel voor beroep als voor vacantie ideaal zijn. Da beide, afgebeelde blouses kunnen vervaardigd worden van waschzijde chantung, tussor of satijn, waarvan dan de doffe kant verwerkt wordt. Woensdag: Slakropjes met Gehakt. Aardappelen. Vruchten. Donderdag: :X' Spiegeleieren met ham. Tomatensla. Pommes frites. Flensjes. V r ij d a g: Gebakken schol. Worteltjes. Aardappelen. Griesmeelpudding met amandelen. Zaterdag: Runderlapjes Postelein. Aardappelen. Meloen. De linksche blouse is geschikt om op kan toor of winkel gedragen te worden (wan neer daar tenminste geen uniforme kleeding voorgeschreven is)de rechtsche blouse leent er zich uitstekend toe, om als theater- blouse te dienen, vooral wanneer men. als materiaal satijn kiest. Tenslotte ziet u nog een vestje van wit piqué, dat in een donkere japon gedragen kan worden. Wanneer men een tweetal van dergelijke dingskes maakt (in een half uur hebt u er een klaar), hebt u er altijd een over de hand. U behoeft dan nooit met een smoezelig vestje in uw japon te loopen. Iedere moderne vrouw weet, dat een jurk, hoe onberispelijk van snit overigens ook niet tot haar recht komt, wanneer men lin gerie draagt, die niet goed „valt" zooals de technische term luidt. Inderdaad is lingerie even belangrijk voor het uitvallen van de japon als de naaister. Om zoo min mogelijk naadjes en plooitjes door het meestal teere materiaal van den avondjapon te zien heenschijnen, kiest men tegenwoordig veelal de dessous aanéén, d.w.z. onderjurk, broekje en hempje. En daar de moderne avondjaponnen meestal rugloos zijn, zijn de schouderbandjes zeer smal, loopen schuin over de rug en worden in de taille bevestigd. Een dergelijke combination is meestal op vorm gewerkt; het bovenstukje is van kant of tule. Heel nieuw is de schemise enveloppe met de geplisseerde pijpjes. Het geheel heeft dan iets weg van een ballet- teuse rokje. Wanneer men hiervoor satijn kiest, zullen de plooien er prachtig in blij ven. De avondjapon op de eerste illustratie Is vervaardigd van gebloemde organdie.Zeer apart is de halsuitsnijding met de opstaande Stuartkraag. Op de tweede teekening ziet u bovenaan links: jasje van organdie, bestemd om des avonds over een avondjurk heen te dragen. Het model is eenvoudig, zelfs min of meer sportief, met het puntige kraagje. Hieruit begrijpt u wel, dat alleen vrouwen met een jeugdig, meisjesachtig figuur in aanmerking komen om dit te dragen. Daaronder een kort jasje van kant, dat heel geschikt is om door een oudere dame over het avondtoilei gedragen te worden. Mooi is om dit jasje te verven in de kleur die een donker nuance is van de kleur van de avondjapon. Zoo op een groene avondjapon een donkergroen kan ten jasje enz. Daarnaast ziet u een oplossing hoe van een avondjapon een mooie middagjapon te maken. Eenvoudig door er raglanmouwen van kant in te zetten. Langs de hals, die hoog gesloten is, naait men een koord, dal van voren dicht gestrikt wordt. Als men de kant in dezelfde kleur van de japon kiest, kan men dit koord gerust in een afstekende tint nemen. Door den min of meer sportleven geest, die er uit spreekt, is de avondjapon, die de jongedame rechts draagt, ook alleen maar geschikt om door vrouwen met een jeugdig figuurtje gedragen te worden. Men heeft als materiaal ivoorkleurig satijn gekozen De ceintuur is eveneens van satijn; maar in een afstekende tint: blauw, bijv. De laatste teekening toont u een drietal avondtoiletten voor uiterst foraneele par tijen. Links: op een avondjapon van goudgeel satijn, wordt een klokkend vallende cape van goudbrocaat gedragen, die afgezet is met vos. Midden: jeugdig avondtoilet van genopte zijde. De rechter schouder bestaat uit een drietal smalie bandjes die zich op den rug tot één vereenigen. De linkerschouder loopt eveneens in een smalle band uit. Deze beide schouderbanden worden in de taille beves tigd. Zeer elegant is de cape, die de laatste jongedame draagt. Deze bestaat namelijk uit verschillende volants van bontbedrukte zijde. Het spreekt vanzelf, dat de cape alleen maar over een japon van effen materiaal gedra gen kan worden. Anders zou men een te druk geheel krijgen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7