De burgeroorlog in Spanje. Thijs IJs als bestrijder der reuzen MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 Massa-executies aan beide zijden De mogendheden en de non-interventie. Trotski wijst beschuldigingen verontwaardigd van de hand. Polen. Generaal Rydz Smigly binnen kort naar Frankrijk. Engelsch vliegtuig aan de Spaansche grens verongelukt. Bezittingen van den negus verbeurd verklaard. Arabische voorwaarden voor beëindiging der agitatie. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Bezoek. Ras Desta zet zijn guerilla voort. Tandheelkundige Inrichting voor den Middenstand Rijksstraatweg 25, Haarl.-N. PROGRAMMA .tóen Reuterbericht uit Lissabon maakt mel ding van verschrikkelijke tooneelen, die zich afgespeeld hebben te Badajoz voor en na de inneming der stad door de opstandelingen. Een Portugeesch journalist meldt aan zijn blad, dat in alle straten der stad barricades waren opgericht en dat bij al deze barricades de lijken van verdedigers en aanvallers waren opgehoopt. Een door kogels doorzeefde muur en een groote plas bloed duiden de plaats aan, waar de opstandelingen, die de overwinning hebben behaald in den hevigen strijd om het bezit der stad, bijna 2000 personen, die de regeering waren trouw gebleven, hebben terechtge steld In de straten zoeken vrouwen en kinderen naar de lijken van echtgenoot of vade.r Badajoz werd aan een zijde aangevallen door een colonne Marokkanen en aan de andere zijde door af deelingen van het vreemdelingen legioen. Eenkolonel der opstandelingen zegt, dat 3000 geweren, eenige mitrailleurs en een bat terij infanteriegeschut in handen van zijn troepen is gevallen. Voorts wordt vernomen, dat de opstandelingen in de verschillende riviermondingen mijnen hebben gelegd om het onmogelijk te maken, dat de regeerings- troepen aan land zouden worden gezet. De vreemde oorlogsbodems zijn door de insurgenten in kennis gesteld van de aan wezigheid van mijnen. Volgens een bericht uit Madrid aan de „New York Times", dat de censuur is ontgaan zijn 753 leden van partijen der rechterzijde, met inbegrip van priesters, door manschap pen der regeeringsmilitie te Madrid terecht gesteld. Deze executies werden verricht gedurende de eerste drie weken van den burgeroorlog. Doodstraf geëischt tegien de kolonels Fanjul en Quintana. De kolonels Fanjul en Quintana, die het commando hadden in de Montankazerne te Madrid zijn voor den krijgsraad verschenen De procureur-generaal eischte tegen beiden de doodstraf. De verdediger verklaarde, dat generaal Miaja de bezetting van de kazerne niet had gewaarschuwd, dat hij een roode mi litie. zou organiseeren en de manschappen in de kazerne meenden dus, dat de opstandelin gen tegen hen oprukten, toen de roode militie de kazerne aanviel. Franjul zelf gaf een dergelijke verklaring en zeide, dat zijn eenige wensch is dat recht vaardigheid wordt gedaan en dat de bloedige strijd in Spanje wordt beëindigd. Bombardement van Santander verwacht. Het blad „Frente Popular" zegt van een schip vernomen te hebben, dat de kruiser der opstandelingen „Almirante Cervera" de bui- tenlandsche schepen in de wateren van San tander heeft gewaarschuwd, dat het schip binnenkort zal beginnen met een bombarde ment van de kust. Het blad bericht verder, dat de mijnwerkers van Asturië den strijd dapper voortzetten en Oviedo blijven belegeren. Zelfs zijn zij in en kele voorsteden doorgedrongen, zoodat straatgevechten zijn ontstaan. De opstande- lingenkrijgen hier gebrek aan levensmiddelen en het drinkwater moest gerantsoeneerd worden. Irun en San Sebastian ingesloten? Zondagmorgen vroeg is naar Reuter ver neemt de aanval op het Quipuzcoafront door de opstaandelingen hervat. Drie colonnes ruk ken op, een naar Irun, langs de Fransche grens, een tweede in het westen van Tolosa uit naar Hernani en een derde in het centrum in de richting van Lascarte. Men verwacht, dat de kruisers „Canarias", „Espana" en „Al mirante Cervera", die voor de kust kruisen, de Piqueldo Ulio zullen bestoken, welke bij San Sebastian liggen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de leiders van de opstan delingen de stad willen insluiten en zoo ho pen de stad in een onverdedigbare positie te brengen, zoodat de regeeringstroepen deze vaanzelf moeten verlaten. De commandanten van de drie colonnes hebben opdracht zich van de groote steden meester te maken zoo mogelijk zonder bombardement. Indien even wel San Sebastian tegenstand zal blijven bie den, zal het met groote hevigheid worden aangegrepen. Later werd gemeld, dat San Sebastian en Irun geheel door de opstandelingen zijn in gesloten. Geen beschietiing van Madrid? In een interview, dat generaal Franco met een vertegenwoordiger van de „Petit Parisien" heeft gehad, heeft hij verklaard, „dat hij in geen geval Madrid zal bombardeeren aange zien hij niet wil dat onschuldigen en aanhan gers der nationale beweging zullen lijden." Recruteering van Riffkabylen door de nationalisten? De regeerinig van Madrid deelde draadloos mede, dat generaal Franco Riffkabylen zou recruteeren om in Spanje te strijden. Dit zou ontstemming hebben verwekt onder de op standige officieren. Bovendien zouden een aantal caids geweigerd hebben te gehoor zamen. In westelijk Afrika zouden zich af deelingen hebben geformeerd om aan de zijde van de re geering te strijden. De minister van oorlog deelt voorts mede, ddt in Estramadura verbitterd wordt gestre den. Bij Grenada zijn de regeeringstroepen erin geslaagd 15 K.M. op te rukken en hebben zij een vliegtuig van de rebellen neergescho ten. De troepen uit Valencia rukken verder op naar Teruel, teneinde de opstandelingen in te sluiten. Ook bij Huesca en Saragossa duurt de strijd nog voort. Te Lalinea en Cadiz worden de opstandelingen bestookt door de artillerie en de luchtvaart. Vele opstandelingen zijn ge vangen genomen. Bommen op een Fransch grensplaatsje. Uit Hendaye, 16 Augustus. Vanavond tegen half acht heeft een diriemotorig Spaansch vliegtuig, dat zich boven Fransch grondge bied bevond, zioh in de richting der Spaan- sdhe grens begeven. Het vliegtuig heeft drie hommen laten vallen boven het dorp Birla- tou, dat aan de Bibassoa is gelegen, welke ter plaatse de grenslijn vormt. Een der bom men is terecht gekomen op een huis, waar vier mannen kaart speelden. Het huis werd geheel verwoest, doch, wonder boven won der, werd geen der mannen getroffen. De andere bommen zijn honderd meter verder terecht gekomen, doch hebben geen schade aangericht. Het schijnt een vergissing van den vlieger te zijn, aaar het -plaatsje juist op de grens ligt. Vanavond hebben eenige autoriteiten een onderzoek ter plaatse ingesteld. De bewo ners waren nog zeer onder den indruk van het gebeurde. Het 'huis, waarop de bom was neergekomen, lag op vijftig meter van de kerk. De bom kwam precies op het dak te recht dat geheel werd doorboord. Toeristen hebben met hun kijkers kunnen waarnemen, dat het vliegtuig inderdaad een driemotorig toestel was, dat op den linker vleugel de letters AA..Y. en op den rechter vleugel de letters E.C.H. droeg, met een roo- den band terzijde. Zij verklaren, dat militairen van het volksfront bij het zien van het vliegtuig dek king zochten en het vuur openden op het toestel, dat dus wel tot de vliegergroep der opstandelingen zal behooren. Niettemin ver diept men zich nog in gissingen of men hier te doen heeft met een toestel der opstan delingen of niet. Het is mogelijk, dat de bestuurder meende boven Enderlaza of Behobia te zijn. Het zicht, was nl. zeer slecht. Volledige steun van Engeland aan de Fransche actie. De Fransche regeering heeft van de regee ringen van Bulgarije, Ierland en Griekenland bericht ontvangen, dat zij in principe accoord gaan met het voorstel inzake niet-inmenging in Spanje. In een communiqué wordt naar Reuter bekend maakt medegedeeld, dat de Brit- sche regeering de pogingen van de Fransche regeering teneinde een overeenkomst tot stand te brengen inzake niet-inmenging in Spanje ten volle ondersteunt. De Britsche re geering heeft zich bereid verklaard, indien een dergelijke overeenkomst tot stand komt, de uitvoer van wapenen, alsmede de uitvoer van burger-vliegtuigen te beletten. Sedert het uitbreken van de ongeregeldheden in Spanje is geen vergunning tot wapenuitvoer verleend overeenkomstig de wet van 1931. Britsche onderdanen, die aan een van beide zijden in Spanje strijden, moeten niet verge ten, dat zij niet alleen persoonlijk ernstig ge vaar loopen, doch dat zij ook de onderhande lingen om te komen tot niet-inmenging, te genwerken. Zij behoeven niet te rekenen op steun van de regeering indien zij in moeilijk heden zullen geraken. Britsche démarche te Rome? Naar verluidt zal de Britsche regeering er bij de regeering te Rome opnieuw op aandrin gen, dat deze zich bij het non-interventievoor- stel zal aansluiten. Tusschen de Britsche- en Fransche regeering is volledige overeenstem ming bereikt ten aanzien van den tekst van het voorstel. Het accoord zal in werking tre den, zoodra Italië en Duitschland definitief zullen hebben geantwoord. Bankmoratorium niet verlengd. De Spaansche minister van financiën heeft bepaald, dat het op 19 dezer afloopende bank moratorium niet verlengd zal worden. Er zul len commissies gevormd worden, welke de ver schillende gevallen van uitstel van betalingen afzonderlijk zullen regelen. Ten aanzien van het nieuwe proces Zinovjef- Kamenef schrijft het Sovjetblad de „Pravda", dat een van de beschuldigingen tegen hen is dat zij deel uitmaakten van een complot, dat door Trotski in, het buitenland was op touw gezet, tezamen met Duitsche Gestapo. Vermoedelijk zal het proces 19 Augustus a.s. beginnen en 6 of 7 dagen duren. De ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers mogen het bijwonen. Uit Oslo wordt vernomen, dat Trotski met verontwaardiging de beschuldiging van de hand wijst, als zou hij een complot heb ben opgezet tegen de regeering te Moskou. Aan een arbeidersblad te Kristiansand heeft hij medegedeeld, dat hij geen andere betrek kingen tot Rusland heeft, dan dat hij artikelen er over schrijft voor buitenlandsche bladen. Trotzki stelt voor dat de Noorsche regeering en de internationale arbeiders orga nisaties commissies zullen benoemen om een onderzoek in te stellen naar zijn actie en de Russische beschuldigingen, die hij volkomen valsch noemt. De Russische bureaucratie, zegt hij, is gewoon eiken vorm van critiek als een complot te beschouwen. Ik ben niet de leider, aldus Trotzki, van een terroristisch complot en heb altijd de methoden van 't individueele terrorisme bestreden. Voor zijn vertrek naar Krakau, waar hij hulde zal brengen aan de nagedachtenis van maarschalk Pilsoedski heeft de chef van den Franschen militairen staf, generaal Gamelin verklaard, dat hij vervolgens naar Parijs zal terugkeeren, waar hij generaal Rydz Smigly verwacht, dien Frankrijk gaarne zeer binnen kort zal ontvangen ter gelegenheid van de manoeuvres van het Fransche leger. De presi dent der Poolsche republiek heeft generaal Gamelin en eenigen officieren van diens ge volg hooge Poolsche onderscheidingen uit gereikt. Voor de nationalistische troepen bestemd? Uit Hendaye: Zaterdagavond is een Fok ker-vliegtuig, dat op het vliegveld van Biar ritz wilde dalen, van een hoogte van 200 meter tegen den grond te pletter geslagen en in brand geraakt. De inzittenden zijn allen verkoold. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft aan het ongeluk de volgende lezing: Zaterdagavond trachtten twee Engelsche driemotorige Fokkervliegtuigen, die van En geland kwamen, een noordlanding te verrich ten op het vliegveld Biarritz-Parme. Een der toestellen had een motordefect en wist het vliegveld niet meer te bereiken. Het vil om laag en verbrandde volkomen. Het aantal in zittenden kon niet worden vastgesteld. Het schijnt echter, dat zich drie personen in het toestel bevonden. Toen het tweede toestel het ongeluk bemerkte, vloog het terstond in noor delijke richting terug. De Fransche politie gelooft, dat het hier twee machines betreft, die voor de nationalis tische troepen in Spanje bestemd waren. Zwarthemden vestigen zich als kolonisten op zijn landgoed. Uit Addis Abeba, 16 Augustus. Men deelt mede, dat de particuliere bezittingen van den negus in Abessynië verbeurd zijn verklaard. In October zullen de eerste landbouwkolonies worden gevestigd op zijn landgoederen, ziilks met het oog op het einde van de regenperiode. De eerste groep kolonisten zal bestaan uit zwarthemden, die in Abessynië blijven. (Reuter) Emir Abdullah richt zich tot den Hoogen Commissaris. Naar uit goede bron verluidt, heeft Emir Abdullah na een lange briefwisseling met den Palestijnschen hoogen commissaris dezen thans de volgende voorstellen per schrijven doen toekomen. 1. De regeering van het mandaatgebied moet alle gevangenen in de concentratiekam pen in vrijheid stellen. 2. Zij moet alle politieke gevangenen, be halve die, welke wegens ernstige misdrijven veroordeeld werden, in vrijheid stellen. 3. Zij moet de immigratie der joden geheel onderbreken, waarbij niet gezegd wordt, of dit voor altijd of slechts tijdelijk zal zijn Hiervoor zal Abdullah dan de garantie geven, van een onmiddellijke beëindiging der terreur, zoodat in aansluiting daarop de ko ninklijke commissie van onderzoek inzake de onlusten in Palestina, naar dat land zal kun nen komen. Deze voorstellen zouden na voor afgaande besprekingen met de toonaangeven de Arabische partijen gedaan zijn. Thijs begeeft zich dadelijk op pad om te zien, of hij dien toovenaar Pakkijs niet een poets kan bakken. Aan die vernielingen moet noodig een einde komen; dat gaat zoo niet langer. Als Thijs een uurtje onderweg is ziet hij op een steen een boer zit ten. De man schijnt erg bedroefd te zijn. Zoodra hij Thijs in het oog krijgt wijst hij naar een puinhoop op eenigen afstand „Dat was eens mijn boerderij!" roept de man uit. „Zoo juist zijn de reuzen hier voorbij gekomen en hebben alles vernield. Nu ben ik tot den bedel staf vervallen!" „Wel heb ik van nj'n leven!" zegt Thijs verontwaardigd. „Dat is een schandaal! Ik zal die reuzen eens even een lesje geven!" Een stralende Meidag na veel kou en re gen. Mia Velters dekte de ontbijttafel voor haar groot gezin en genoot van warmte en geuren, die door de openslaande deuren naar binnen kwamen. Eindelijk zon, eindelijk zo mer, hoe had ze er naar verlangd. De ka chel, die oud werd en haar den heelen winter had geërgerd omdat zij niet meer behoor lijk getemperd kon worden en haar dus de keus liet tusschen in de kolendamp zitten of te veel verstoken, kreeg een schop: „Nu heb ik je gelukkig niet meer noodig". Het smoezelig tafellaken werd zoo maar midden in de week door een schoon vervangen en het oude servies glom behagelijk in het milde licht van buiten. Ze was vroeger klaar dan anders. Leuk, als nu de post ook vroeg was dan had ze net een kwartiertje om haar brieven te lezen voor dat de baby gebaad moest en de rest van het roezig gezin haar voor zijn verschil lende nooden opeis-chte. 't Was toch eigen lijk een geluk bij een ongeluk, dat ze door ■bezuinigingen op de gemeentesalarissen geen meisje voor dag en nacht meer kon houden; zoo'n rustig morgenuur waarin je alleen was met je kamers en alle werkjes, die het dag begin meebracht, was een veel beter start dan het uurtje langer uitslapen dat ze vroe ger kon doen. Dat de nieuwe daghit pas na 't ontbijt kon komen had nog niets dan winst gebracht. Daar klapte het hekje, de post was vroeg. Bovenop een briefkaart van Freek, den vriend bij uitnemendheid van 't heele gezin, als altijd kort en bondig: „Mag ik morgen komen eten?" Morgen, dat was Donderdag. Wat een bofdan had Loeki -die algebraproef en niemand in huis snapte iets van algebra behalve „oom Freek". Dan een brief, die iets ondefinieerbaar deftigs had. WelEd. Z-eengel. Heer D. en Mevrouw Velters. Zoo heetten Jan en zij alleen in officieele stuklkem.O, me vrouw de Roos! Zeker teleurgesteld, dat de gezamenlijk afgesproken reis door de bezui niging niet kon door gaan. „Ja, daar had je 't al„wat spijt het ons, dat we de suc cesvolle kennismaking van verleden jaar niet kunnen voortzetten en we nu in Tirol onze Zwitsersche gidsen moeten missen, we hadden er ons den heelen winter op ver heugd onze vroolijke jonge vrienden weer terug te zien waarmee wij zoo menigen ge slaagden tocht hebben gemaakt en zooveel goede gesprekken gevoerd. Maar, wanneer u het goed vindt zullen we elkaar toch nog even zien. Mijn man moet namelijk op 20 Mei in uw buurt zijn en u kennende weet ik wel dat het u niet zal -geneeren wanneer wij op dien dag samen a la fortune du pot bij u komen eten. Excuseert u dit late schrijven, wij wis ten ook ni-et eerder.. Van schrik viel de brief op den grond; mijnheer en mevrouw de Roos, eten a la fortune du pot op 20 Mei, dat was ook mor gen, en dat met een daghit, die niet kon koken, zelfs den boel niet behoorlijk binnen bracht, met de jongens die van hun nieuw ingestelden afruimplicht eiken dag een pretje maakten met den Weid. Zeergel. Heer Dr. Velters zelf, die op reis een charmant ka meraad en gids en een uitstekend causeur was, maar zich in het dagelijksch leven thuis ontpopte als de eerste de beste kwajongen, die-na zijn dag-uren in -het saaie gemeente-archief zijn avonduren vulde m-et luidruchtigheid en plagerijen en soms beter kon „keet schoppen" dan al zijn zes kinde ren bij elkaar; met Loekie en d-e algebra sommen en het dienovereenkomstige humeur met Michieltje, die sinds een week aan tafel at, wiens tweejarige waardigheid zich op de kinderkamer ni-et meer zou thuis voelen en -die bovendien allerl-ei katt-ekwaad zou uit halen als Mie-ntje de daghit door haar plich ten als kookster en dienster niet op hem kon letten. Het was onmogelijk, onmogelijk om daar die -deftig-vriendelijke mevrouw d-e Roos in te halen. Mijnheer ging wel; bo vendien, een man kijkt niet zoo n-auw, maar mevrouw.een -lief m-ens-ch, maar vol con- vention-eele begrippen en die met haar twee meiden plus een chauffeur geen flauw benul had van een geizin als bij Velters. Freek was w-el een uitkomst, hij kon goed afleidend praten, ze zou hem van tevoren inlichten, maar d-e WelEdel Zeergeleerde zou hem vast en zeker niet helpen. Het was wanhopig en nu net op den eersten mooien dag, -o en -daar huilde klein Jantje ook al! Nu maar even niet denken, alleen maar doen. Maar het niet denken ging moeilijker dan ze meende. Nog nooit had haar gezellig rom melig huis zoo'n „shabby" i-ndru-k gemaakt, nog nooit was ze zooveel he-e-1 of half versle ten matjes, zooveel vervelooze plekken en ruiten m-et vingerafdrukken tegen gekomen, nooit had ze gezien hoe druk haar kinderen waren, wat een rommel ze overal achter lieten Op 20 Mei scheen de zon even stralend als op 19 Mei. Maar er was geen Mia Velters, die te harer eer een schoon tafellaken spreid de en daarop een lief oud servies zag blin ken. Integendeel,er liep een geagiteerde moeder rond met een stofdoek en een ge fronst voorhoofd, die van het tafellaken al leen de dunne plekken zag en van het ser vies de af-gestooten scherven. De groote kin deren werden zoo gauw mogelijk naar school „gewerkt"; Michieltje jengelde in -de box waar hij niet uit mocht en Jantje, die zijn moed-er's onrust prompt meemaakte hield een „buil uur". En nu leverden de huisvrouw, d-e dag-hit en de stofzuiger een strijd op leven en dood tegen stof en rommel, nu werden vaasjes, aschbakken, pulletjes grondig op hun heel heid onderzocht en onherroepelijk verbannen als ze bulten of scheuren vertoonden, kleed jes werden verlegd, verschoten stoelen ver zet en van twee zeer stijf „opgeruimde" ka mers werden de deuren afgesloten. De „bende' moest in de keu-ken koffiedrinken, de Wei- Edel Zeergeleerde kwam gelukkig n-i-e-t voor zes uur -thuis. 's Middags om drie uur stond er een keurig gedekte tafel in de eetkamer, een allesbe halve keurige huisvrouw in de -keuken en zat er een huilende daghit op d-e trap. Om vi-er uur werden de kinderen uit s-ch-ool naar bo ven geloosd om zichzelf en d-e „kleintjes" op te knappen. Om vijf uur verscheen een char mante mevrouw de Roos, die 't zoo aardig vond Mia nog een uurtje alleen te hebben, voordat de heeren kwamen nietwaar? en Mia, die in dit „uurtje" nog honderd dingen te doen had, bood in haar schrik een kopje thee aan dat met graa-gte werd aanvaard en knoeide op haar schoon-e theetafel met d-e zilveren theepot, die ze anders nooit gebruik te, da-cht met schrik aan d-e „goede" lepel tjes in de kast waar ter eere van 't effect de divan voor stond, zocht naar het melkkan netje en bedacht, dat het op d-e kelderplank stond met koffieroom voor „vanavond", hoorde boven de meest infernale geluiden van de „bende" gaf verkeerde antwoorden, froisseerde mevrouw de Roos, door zich een opgehaalde episode niet te herinneren, waar in deze laatste een lieve rol had gespeeld, kortom was op 't punt van in tranen uit te barsten toen het hekje klapte en Freek verscheen. Goddank, eindelijk een mensch en een geboren redder van précaire situaties nog wel. Hij werd met een warmte begroet, die mevrouw de Roos zich met -eenigen wre vel d-eed afvragen of in dit jonge gezin, bij deze lieve degelijke menschen, ook alweer een moderne driehoeksverhouding zou be staan, maar Mia wist maar één ding: Freek is er, nu is al-e-ls -goed. Ik kan achter de schermen blijven en mevrouw d-e Roos heeft gezelschap. Toen men van tafel ging (de kinderen lichtelijk onder den indruk van mevrouw de Roos' witte haar en geamuseerd d-oor de verhal-en van den jovialen ouden heer, had den zich als engelen gedragen) kwam er een ongekende rust en ontspanning over Mia en het deerde haar niet meer, dat de divan op zij moest voor de whisky-glazen in de gebar ricadeerde kast, d-e verbannen aschbakjes w-eer vanzelf uit alle hoeken te voorschijn waren gekomen, de versleten stoelplekken juist het lamplicht vin-gen en Mi-entje in de keuken, voi trots over de geslaagde onderne ming, het hoogste lied uitjubelde. Alle spanning was voorbij, ze waren vijf elkaar goed gezinde menschen, die een pret tig gesprek voerden en niet wisten waar de tij-d -gebleven was" toen de taxi voor den laatsten trein voorkwam. Bij zijn afscheid merkte Freek op: gezel lig was 't, Miatje; allen in 't begin voelde ik me een beetje onwennig, 't was zoo anders dan anderszoo rommelig, Ondank is 's werelds loon! C. E. V. E. Ervaringen van dr. Hylander in Abessynië. Uit Stockholm: Dr. Hylander, de leider van de Zweedsche ambulance in Abessynië heeft uit Nairobi een telefonisch onderhoud gehad met de „Dagens Nyheter", waarin hij ver klaarde, dat het leven van de leden der am bulance bij den .tocht door Abessynië meer malen gevaar heeft geloopen, aangezien de inboorlingen hen voor Italianen hielden. Dr. Hylander gelooft, dat verscheidene zendelin gen in het gebied zijn gedood. Ook ve-rklaarde hij, dat de oorlog nog geenszins is geëindigd. Ras desta en andere Abessynische hoofden, hebben gezworen den guerilla tegen de Italia nen zonder oponthoud voort te zetten. (Reuter.) GRAZIA DELEDDA OVERLEDEN. Uit Rome wordt gemeld, dait de bekende schrijfster Grazia Del-ed-da, die in 1926 den Nobelprijs voor literatuur heeft verworven, na een ernstige ziekte op ruim zestigjarigen leeftijd is overled-en. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit met inb. van trekken 35. met garantie. Spreekuren alle werkdagen v. 9-4 u. Avondspreekuren; Maandags, Dins dags en Donderdags van 7-9 uur. (Adv. Ingez. Med.J DINSDAG 18 AUGUSTUS. HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8:00 Gram.pl. en orgelspel. 9.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding, Gram.pl. 10.30 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Voordracht. 11.30 Vervolg con cert. 12.30 Omroeporkest. 2.00 Kovacs Lajos' orkest, en solisten. 4.00 Dansmuziek. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Omroeporkest. 6.35 Causerie over bont. 7.00 Dansmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gevar. progr. mmv. Kovacs Lajos' orkest en solisten. 10.45 Reportage van het schaaktournooi, Not tingham. 11.10—12.00 Dansmuziek. HILVERSUM II 301 M. KRO-Uitzending. 4.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuurtje (tot 12.00). 12.15 Gram.pl. 12.30 KRO-Melodisten en gram.pl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gram.pl. 4.00 HIRO. 5.10 KRO- orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 Gram.pl. 6.15 Vervolg orke-stconcert (tot 7.00). 7.15 Cau serie over Voltaire. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.10 Koninkl. Mil. Kapel. 9.00 Causerie over de Olympiade '36. 9.20 Vervolg concert. 9.40 Gram.pl. 9.50 KRO- orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.35 KRO-Trou- badours 11.3012.00 Gram.pl, DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gram.pl. 12.20 Sport- verslag. 12.35 Het BBC-Northern-orkest. 1.45 Sportverslag. 1.55 Het Cedrec Sharpe Sextet. 2.35 Gram.pl. 3.20 Sportverslag. 3.35 Het Clif ford kwintet. 4.20 Gram.pl. 4.45 Sportverslag. 4.55 Gram.pl. 5.35 Het Victor Olof Sextet. 6.20 Berichten. 6.50 Gevarieerd concert. 7.35 Voor dracht. 7.50 Het Barrington-kwartet. 8.20 Ra- diotooneel. 9.00 Piano-recital. 9.20 „Women's radio review from America". 9.50 Gram.pl. 10.00 Berichten. 10.20 Het BBC-Orkest mmv solist. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Kamerorkest. 2.50 Gram.pl. 4.20 Zang. 4.35 Grampl. 5.50 Orkest concert. 8.20 Pianorecital. 9.05 Zang. 11.05— 12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN 456 M. 6.20 Populair concert. 8.20 Solistenconcert. 11.20 F. Hauck's orkest. 12.20 Dansmuziek. 1.20 Blaasconcert. 2.20 Gevar. concert. 4.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Elly Ney-Trio en solisten. 8 30 Zie Deutschlandsender BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.pl. 1.30—2.20 M. Alexys' orkest. 5.20 Gram.pl. 8.20 Populair concert. 8.50 Radio- tooneel. 9.35 Reportage. 10.30—11.20 Grampl. BRUSSEL 484 M. P 12.20 M. Alexys' orkest. 1.30—2.20 Gram.pl. 6.35 dito. 6.50 J. Schnyders' orkest. 8.20 dito. 9.20 Opera-concert. Hierna grain.pl. tot 11 2o! DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Omroep-Amusementsorkest en dans- orkest 10.20 Berichten. 10.501.15 Dansmuziek»

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2