Da eer van het Sneeuwland Luisterrijke inzet van de feestweek der V.V.V. ■Al Druk bezoek aan het feestterrein Groote belangstelling voor de tentoonstellingen. De V. V. V.-Feestweek. hen moment uit „Kennemerlands Glorie": de intocht van graai Floris V met zijn gevolg. werk, kleine gouden medaille; De Vereenlig- de Veilingen, Beverwijk, inzending groenten en fruit, gouden medaille (met lof der jury) en als eere-prijs de groote zilveren medaille van H.M. de Koningin; Tuinbouwclub V.Z. O.S., Heemskerk, inzending groenten en fruit, gouden medaille; B.E.T.-veiling, Beverwijk, inzending groenten en fruit, kleine gouden medaille; R. W. A. Muyen en Zoon., Heems kerk, inzending groenten en fruit, gouden medaille; J. v. d. Kolk en Zn., Beverwijk, groentenlkar, verguld zilveren medaille; A. H. Maks, Beverwijk, igroenitenkar, zilveren medaille; firma Wed. P. Eveleens en Zonen, Aalsmeer, brenzen medaille; Th.. Soet, Bos koop, inzending afgesneden clematis, zilve ren medaille. De beide tentoonstellingen hebben Zater dag en Zondag duizenden bezoekers getrok ken. Na de opening der tentoonstellingen maakten de Beverwij,ksehe Harimiouietoapel en de St. Jozef Harmonie een muzikale wan deling door de gemeente. V.S.V. wint de V.V.V. - beker. De voetbalwedstrijd Kennemers,V.S.V,, die Zaterdagmiddag als onderdeel van het feestprogramma in het gemeentelijk sport park gespeeld werd. De eerste klasser toonde zich onbetwist de sterkste. Bij het ingaan van de rust was de stand 1—1, doch in de tweede helft was V.S.V. voortdurend in den aanval. Het einde kwam met een 42 over winning voor de gasten. Na afloop heeft Mr. A. Mo,ens de voor dezen wedstrijd door de V.V.V. beschikbaar gestelde beker met een toepasselijk woord uitcro"~,H. Ook de scheids rechter, de heer Boeree,, ontving een hulde blijk. Namens V.S.V. dankte Dr. van Leusen. Ook de voorzitter van de Kennemers, de beer M. Lindner, sprak een kort woord, waarin hij verklaarde, dat zijn vereendgimg ook in de toekomst gaarne met de V.V.V. zou samen werken. Des avonds bewoog zich een dichte me nigte door de feestelijk verlichte straten. Ook op het feestterrein was het enorm drulk en tot laat in den avond bleef het Lunapark duizenden bezoekers trekken. De inzet der feesten was alzoo zeer suc cesvol. De Stertochten. De Zondagmorgen bracht wederom schit terend zomerweer. De stertochten, die de V.V.V. voor dezen Zondag had georganiseerd, zijn met een groot succes bekroond. Meer dan 500 wan delaars en 75 fietsers hebben aan dezen tocht deelgenomen. Dat de wandelaars er heel wat voor over hadden om in het bezit te komen van de fraaie belooning die de V. V.V. voor het volbrengen van den tocht had uitgeloofd bleek wel uit het feit, dat een wandelaar reeds Zaterdagavond om 10 uur uit Bolnes hij Rotterdam was gestart. Hij kwaim prachtig op tijd aan de eindcontrole binnen. De 75-jarige heer Held uit Beemster, die ook de jongste Vierdaagsebe met succes heeft igeloopen, wandelde uit zijn schoon,en polder naar de centrumplaats van midden- Kenneimerland. Des namiddags te half zeven heeft Mr. A. Moens in de bovenzaal van hotel Oud-Mee- renstein, de extra prijzen uitgereikt. Des middags bij de eindcontrole waren de deel nemers, die den tocht volbrachten in heit bezit gesteld van de mooie, door de firma Begeer vervaardigde plaquette, waarin naar een ontwerp van mej. Lien Oldenkamp het embleem van de V.V.V. in kleuren was uit gevoerd. De heer Moens dankte de commis sie van voorbereiding, in het bijzonder den heer Brandwijk, wachtmeester der Kon. Ma- rechausseé, die zich enorm veel moeite voor het welslagen van deze tochten heeft gege ven. Van de wandelaars verwierven de extra prijzen: Kennemer Wandelclub, Beverwijk als grootste groep. De Wanideltoerist, Haarlem, 2e prijs; Burgerwacht, Haarlem, als groot ste militaire groep; Welpen van de Padvin ders, Beverwijk, waarvan de jongste deelne mer, die neigen jaren telde nog een extra prijs kreeg. Individueele prijzen werden uit gereikt aan den heer Held als oudste deel nemer en aan den heer Reyrutjes, Beverwijk als op één na de oudsite deelnemer; aan de familie De Brader uit IJmuiden-Ooet; mevr. Schutte uit Amsterdam en haar 12-jarig dochtertje, die juist jarig was en bovendien reeds haar twaalfden prijs in ontvangst nam en die daarom nog een extra prijs kreeg; den heer Maters uit Nijmegen als verstkomenden deelnemer; den heer Ipskamp, Bolnes, den heer Eldenhorst ui,t Rotterdam; de heer en Van Geelen, Bruinaarts en Korpersboek uit Den Haag en tenslotte aan den heer v. d. Weert uit Amsterdam, die de meeste indivi dueele deelnemers deed inschrijven. Van de groep wielrijders vielen de extar prijizen ten deel aan: de heeren Vos Sr. uit Amsterdam als oudste deelnemer; B. v. d. Brink, Velsen-Noord a,ls jongiste van hef ge zelschap; H. Beverwijk, Scheveningen als verstkomende; Oh. de Vries uit B'everwijlk als jarige en H. iDuin, Haarlem, die de meeste deelnemers deed inschrijven en aan mevr. Schutte als audits© deelneemster. Namens de wandelaars heeft de heer Reyn- tjes een woord van dank gesproken voor de organisatie. De première van het Landsspel. Zij is niet te vergeefs geplaatst, de oproe ping in het feestprogramma, om de opvoering van het Landsspel „Kennemerland's Glorie" te komen bijwonen. De tribune aan de eene zijde van het speelplan opgericht, was geheel ge vuld met belangstellenden, die vóór den aan vang van het spel ruim gelegenheid hadden, zich in te leven in het historisch milieu, dat zich door het grootsch opgezette décor gemak- jkelijk liet suggereeren. Ter andere zijde van het 60 M. breede veld verrees het kasteel met daarnaast de kerk; aan beide zijden van het. veld geven breede poorten toegang tot wat in den schouwburg het podium heet, maar hier kon uitgroeien tot een omvang dat, een feeste- MAANDAG 17 AUG. 1936 lijke stoet van uit den krijg terug keer en de Kennemer ruiters plaats genoeg vindt om zich gemakkelijk te bewegen; waar het bruilofts feest van den hopman Arnoud gevierd wordt; waar heel het volk zich verlustigt in het oogst feest; waar ten leste Graaf Floris zelf te niid- den van zijn schitterende hofstoet verschijnt om aan Beverwijk, dat zich roemruchtig on derscheidde, bijzondere voorrechten te komen verleenen. En waar als apotheose het allego risch slotgedeelte, dat in 't bijzonder de ver eeniging' van Beverwijk met Wijk aan Zee en Duin in het licht stelt, het geheel glorieus komt bekronen. In vlot vloeiende verzen heeft de auteur van dit landsspel, de heer Joh. N. Tromp dit his torisch gebeuren van zijn geliefd Beverwijk bezongen. Het tekstboek vermeldt slechts een gedeelte en zoo missen wij er ongaarne de aanspraak der stedemaagd in het slotdeel en verder al wat niet door het koor wordt gezon gen, al was een en ander, zoo goed als de ge sproken tekst van den „Oudste van den Raad van Ouden" heel goed te volgen. Voor 't mee- rendeel was dit „goed volgen" op rekening te stellen van de moderne klanktechniek; mi crofoon, versterker en luidspreker, Hoe prach tig kwam tijdens de huwelijksinzegening in het kerkgebouw de zang van het „Veni Creator" door. Een anachronisme weliswaar, dit vier stemmig werk, dat eerst diehonderd jaren na den tijd van Floris V ontstond, doch een ana chronisme dat het bijzonder goed deed, zoo goed als een Bruidskoor uit Lohengrin, of heel de muziek voor koor en orkest, waarvan Jos. de Klerk de auteur is. Tot deze muziek nu wil ik mij in hoofdzaak bepalen. Na de feestelijke klaroensignalen zet een kleurrijk opgezette ouverture in, waarvan de hoofdmotieven praegnant genoeg zijn om ze, waar 't pas geeft in den loop van dit landsspel, te herkennen. Zoo werd mede als inleiding het orkestrale gedeelte gespeeld, waartegen straks het koor Graaf Floris het welkomstlied zal toezingen. Deze orkestpartitie is geheel zelfstandig' en dus mede als ouverture zeer goed te gebruiken. Het openingskoor, dat on der leiding van den heer H. W. Hofmeester en zijn Beverwijksch korps naast het groote koor van mannen- en vrouwenstemmen friseh en vlot werd uitgevoerd, was in zijn mooie afwis seling, die in groote lijnen den zin van den tekst volgt, muzikaal een groot succes. Opzet telijk zeg ik: in groote lijnen volgt de muziek den tekst: Jos. de Klerk's visie op de werking •der muziek is te gezond dan dat hij zich af geeft met détailleering, die slechts brokwerk kan leveren. Zoo heeft elk der muzikale on- derdeelen van dit Landsspel een eigen sfeer, die evenals de drie hoofddoelen van het werk drieërlei is: deel I inleidend; deel II (rond graaf Floris) dramatisch; deel III (het slot koor in de apotheose) retrospectief. Vooral dit laatste deel geeft muzikaal een groote vol doening. De orkestratie „zit goed in de verf"; zeer mooi-is o.m. het middendeel „door de wa- zigwijde verten" terwijl aan 't slot het man nenkoor zeer gelukkig het einddeel inleidt, dat in een grooten climax het geheel bekroont. Jos. de Klerk kon zelf niet aanwezig zijn, maar nog een drietal opvoeringen zullen deze week volgen, n.l. op Woensdag, Zaterdag en Zondag, telkens in den namiddag om 3 uur. Laat dan de muziekliefhebbers die bij een „Cloches de Corneville" e tutti quanti het vuur uit de sloffen loopen om een plaats te bemach tigen, deze gelegenheid om een Nederlandsch werk te hooren, niet voorbij laten gaan. Maar niet enkel deze melomanen mogen zich op maken naar Beverwijk; ook het oog vindt rijke bevrediging. Ridderikhoff en Co. verzorgde op waarlijk grootsche wijs de costumes, B. J. Wie- land Los de balletten, terwijl D. N. Michels voor fraaie historische koppen had gezorgd. En wij durven zonder voorbehoud te zeggen, dat een volgende opvoering nog zal winnen; al had Joh. M. Ridderikhoff 't geheel prachtig in de hand, het lan.dsvolk vooral heeft bij deze eerste uitvoering een les gehad die het zich ze ker zal benutten. En de weifeling tegen 't slot van het openingskoor zal er dan evenmin nog zijn. Een oud vriend troffen wij er, den minstreel, wiens aandeel in het welslagen niet gering was. De mooie zangstem van Geert Dils is nog zoo soepel en los als men zich maar kan denken. Het bestuur der V. V. V. te Beverwijk zij ge luk gewenscht met deze mooi geslaagde on derneming. Moge het ook uit onze stad Haar lem velen op de feestterreinen te Beverwijk kunnen verwelkomen als vrienden of verwan ten uit Zuid-Kennemerland. G. J. KALT. De stad in feestroes. Zondagavond was de drukte in het feest vierende Beverwijk zoo mogelijk noig groo- ter, dan Zaterdag. Slechts voetje voor voetje kon men zich in de versierde hoofdstraat be wegen. Ondanks deze drukte van feestgan gers bleef de politie mieester van de situatie en wist het eveneens zeer drukke snelverkeer in veilige banen te leiden. Aller schreden richtten zich naar het feestterrein, waar zich aan de loketten een dichte menigte verdrong. In de tentoonstel lingshallen en op het gezellige kermisterrein genoten duizenden van kunst en vermaak. Toen later op den avond de illuminatie van toren en hoofdstraten aanflitste bereikte de feestelijke stemming haar hoogtepunt. Dan cings en oafé's, die vrijwel alle muziek had den, wfërden druk bezocht. Ook de tuin-dan- cing achter het Kennemer-Theater genoot veler belangstelling. Een ondernemende stal houder had uit zijn rijtuigmuseum een „Jan Plezier" te voorschijn gehaald. Hij spande twee paarden voor het vehikel en reed tot laat in den avond met feestende groepjes jongelui door de verlichte straten. Eerst tegen middernacht werd het kalmer, maar het duurde toch nog wel eenige uren voordat de laatste feestganger den weg naar huis gevonden had. Ook den tweeden feest dag is in volmaakte orde verloopem. Geen. wanklank werd vernomen en dit maakte het succes van de V.V.V. des te grooter. BEVERWIJK. De première van Kennemerland's Glorie". Wm.èmm wmêêm W wSËMm Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland hijscht de vlag op het feestterrein. Rechts naast den vlaggestok de burgemeester Mr. H. J. J. Seholtens. Beverwijfcers zijn toch eigenlijk Zondags kinderen. Daar zit heel Nederland in de va- cantiemaanden te wachten op den zomer, die maar niet komen wilde, storm en onweer teis teren nog luttele dagen voor den aanvang der feestelijkheden het feestterrein, zoodat een deel van het 13de eenwsch kasteel onder het geweld van een plotseling opgestoken storm wind bezwijkt en ziet, een stralenden zo merdag zet gouden en vooral ook warme luister bij aan de opening van het feest der verbroedering, dat de V. V. V. ter gelegenheid van de vereeniging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin organiseerde. Feeste lijk wapperden de talrijke vlaggen, die met de zuilen en masten en eerepoorten het kleurige gewaad vormden, waarin Beverwijk zich gesto ken heeft teneinde uiting te geven aan de vreugde over de verdubbeling van zijn aantal inwoners en over de viervoudige uitbreiding van zijn territoriaal gebied. De zon overgoot dit alles met haar zoo lang ontbeerden zo- merschen glans en zoo werd de inzet van de feestweek tot een luisterrijke gebeurtenis. De opening. In ons blad van Zaterdag gaven wij reeds een uittreksel van de redevoeringen, uitge sproken door Mr. A. Moens, den burgemeester en den vertegenwoordiger van de Kamer voor Koophandel en Fabrieken. Als laat ste spreker tijdens de openingsplechtigheid, die door talrijke autoriteiten en genoodigden wérd bijgewoond, heeft de Commissaris der Koningin het woord gevoerd. De Commissaris kon zich volkomen voorstellen, dat Beverwijk, Groot-Beverwijk na de vereeniging met Wijk aan Zee en Duin den eersten Mei 1936 be schouwt als een gedenkdag, die met gepasten luister behoort te worden gevierd. Spr. wilde zich niet verdiepen in retrospec tieve beschouwingen of zich gaan wagen aan toekomstvoorspellingen, maar wel wilde de Commissaris een hartelijken gelukwensch uit spreken met hetgeen Beverwijk in den loop der eeuwen heeft bereikt. Het is uitgegroeid, aldus de Commissaris, van een klein dorp met de meest elementaire bestaansmiddelen tot de gemeente stad, wordt zij niet ten onrechte in het voorwoord van het feestprogramma en is zij zoo even nog door den 'voorzitter van het hoofdcomité ge noemd die, door ligging en verkeersmidde len, maar niet minder door de volharding va.n haar nijvere bevolking, door den onderne mingsgeest van haar voormannen en door het voorzichtig' maar doortastend beleid van haar bestuurders, bestemd mag worden geacht om de wieken breed uit te slaan en, alle moeilijk heden van den tegenwoordigen tijd ten spijt, in de rij van de grootere gemeenten der pro vincie spoedig enen plaats van bijzondere be- teekenis in te nemen. FEUILLETON door JAMES OLIVER CURWOOD. Midden in den winter van het derde jaar kwam Jan in Lac Bain terug, en de verrukte Mélisse dicht tegen zich aandrukkende, vertel de hij haar, dat hij nooit meer zonder haar weg zou gaan. Mélisse sloeg haar armpjes om zijn hals en wijdde zijn belofte door hem haar rozemondje aan te bieden voor een kus. Eeni- gen tijd later dreef de rustelooze geest in zijn borst hem ertoe, tegen Cummins te zeggen: „Als Mélisse een beetje ouder is, zouden we dan niet met haar naar het Zuiden gaan? Zij kan toch niet haar geheele leven slijten op een plaats als deze." Cummins keek hem een oogenblik aan, alsof hij hem niet begreep. Toen Jan's bedoeling tot hem doordrong, verhardde hij zijn blik en klonk in zijn rustige stem een trilling als van staal. „Haar moeder zal daarginds onder den ouden spar blijven rusten tot den jongsten dag," zei hij langzaam, „en wij zullen haar nooit verlaten tenzij Mélisse den een of an deren dag alleen weggaat." Dat zij, in die verwachting, de inwijdings feesten heeft opgezet op een basis, die aan cultureele en materieele ontwikkeling, aan handel en industrie, aan tuinbouw en bloe menteelt, aan kunst en aan sport alle recht doet wedervaren, mag met blijdschap worden vastgesteld. Die opzet getuigt, ik zeg het den burge meester gaarna na, van gezonde kracht en doelbewust vertrouwen. Met den wensch, dat de feestweek voor Groot-Beverwijk de dageraad mag zijn van een schoone toekomst, het begin van een tijdperk van groeiende welvaart en van toenemende bloei verklaarde de Commissaris de tentoon stellingen voor geopend en de feestweek voor ingeluid. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het in de onmiddellijke nabijheid gelegen feestterrein, waar men een bezoek bracht aan de tentoonstellingen, waarvoor de Commissaris der Koningin levendige belangstelling aan den dag legde. Op verzoek van den voorzitter van het hoofdcomité heesch de Commissaris op het terras van de bloemententoonstelling de V. V. V.-vlag. Twee van de drie plaatselijke muziekcorp sen, („Arion" was verhinderd), maracheerden onder vroolij-ke muziek het terrein op. De Be verwij ksche Harmoniekapel bracht tot slot van de openingsplechtigheid het Wilhelmus ten gehoore. De tentoonstellingen. De tentoonstellingen, waaraan Zaterdag morgen nog zooveel werk moest worden ver richt, waren stipt op tijd gereed gekomen. Zij maakten een uitstekend verzorgden indruk, zooals trouwens de inrichting van het geheele feestterrein tot in de puntjes verzorgd was onder opperste leiding van den heer H. J. de Groot, secretaris van het hoofdcomité, die we derom op kranige wijze van zijn organisatie talent heeft doen blijken. Het is niet mogelijk van alle stands een afzonderlijke beschrijving- te geven. De Beverwijksche handeldrijvende- en industriëele Middenstand komt kranig voor den dag en geeft er blijken van geenszins bij de pakken neer te zitten. Zoowel Stouten- beek's Modemagazijnen als de Woninginrich ting kwamen met prachtige stands schitte rend voor den dag. Op smaakvolle wijze waren de stands dezer firma ingericht. De Raket Roomijsfabriek uit Velsen was met haar koelproduct in een als bar ingerichte stand vertegenwoordigd. Vele rappe handen waren hier in de weer om de dorstige menigte met Ice-creamsoda en plombières te laven. Voor degenen, wien deze snelle afkoeling te machtig was zorgde Keg's Groothandel N.V. uit Zaandam, die met een heerlijke kop thee ook een prettig zitje bood. En als men dan na de lange rondwandeling' niet afkeerig was van een hartige versterking, dan was de stand van de bekende Maggi- fabrieken het adres, om met krachtige soep de ontbrekende vitaminen tot zich te nemen. Ondanks de hoooge temperatuur in de ten toonstellingshal, hebben zeer velen van dit vriendelijk aanbod gebruik gemaakt. De Colgate Palmolive Handelmaatschappij uit Amsterdam exposeerde haar bekende pro ducten Palmolive zeep, Colgate artikelen en Cadum zeep. Uit Rotterdam was de Handelmaatschappij R. S. Stokvis en Zonen met een uitgebreide collectie van haar artikelen tegenwoordig. Tegel N.V., Beverwijk genoot een zeer ver diende groote belangstelling bij haar schitte rende stand van Gero-zilver, zilmeta en tin; van herdenkingsborden „Groot-Beverwijk", vervaardigd door de N.V. „De Porceleyne Fles" te Delft en souvenirs van de N.V. Koninklijke Plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda. Van dat oogenblik af keek Jan niet meer binnen in zijn viool. Hij vocht tegen het oude verlangen, dat de laatste jaren steeds was toe genomen, totdat hij zich verbeeldde, dat nij het vernietigd had en zijn bestaan verwijderd. In zijn leven was nu voortaan slechts één zon, die voor hem op- en onderging. Mélisse was voor hem het heelal. Zij nam zijn hart zoo volkomen in beslag, dat alle visioenen van een andere wereld zich in het niet oplosten. Iedere dag bracht nieuwe vreugde. Hij noemde haar „mijn kleine zusje", en met behoorlijken ernst sprak Mélisse van „broer Jan"; zij gaf hem zijn genegenheid ruimschoot terug. Hij merkte op hoe haar licht blond haar langzamerhand een gouden tint aannam en elke maand sloeg hij vol vreugde gade hoe dit goud in een warm bruin overging. Zij zou op haar moeder ge lijken! Jan's ziel verblijdde zich, en op zijn zwijgende manier zond Cummins dankge beden op. Zoo stonden de zaken op den post Lac Bain in het begin van Mélisse's negende jaar, toen uit het Zuiden een gerucht zich baan brak. Zooals de burgeroorlog zijn diepe schaduw werpt over alles zoo wierp dit gerucht als een lijkwade over de bewoners der wouden. Het gerucht werd hoe langer hoe luider. Van het Oosten, het Zuiden en het Westen komend, nam het steeds toe in duidelijkheid, totdat van alle zijden de boodschappers het bericht brachten, dat de Roode Verschrikking' hun op de hielen zat; en als een verkillende wind streek van den rand der beschaving een groote vrees neder over de baai. De N.V. Koninklijke Nederlandsche Zoutin- dustrie vestigde, behalve op haar zouten, ook de aandacht op het natuurbad Boekelo. In de tweede groote hal was de tentoonstel ling van bloemen en groenten een lust voor het oog. De schitterende collecties bloemen en groenten, die hier waren bijeengebracht de monstreerden, dat de cultures in midden-Ken- nemerland den critieken toestand in den tuin bouw ten spijt, toch altijd nog met groote liefde voor het vak worden beoefend. De magnifieke stands van de Vereenigde Vei lingen en van de B. E. T.-veiling, alsmede de groenteninzendingen van de Heemskerksche tuinbouwclub V. Z. D. O. S. en van den heer Muyen trokken de algemeene bewondering. Van de bloemeninzendingen weet men niet wat meer te bewonderen, de buitengewoon mooie bloemen en planten, gerangschikt rond een verkoeling brengende fontein, of de groote vakbekwaamheid, waarmede dit alles gear rangeerd was. Al even fraai verzorgd was de buitenfoe- planting met bloemen, heesters, coniferen vaste planten enz. De vaste keuringscommissie van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die de inzendingen beoordeelde en de bekroningen vaststelde, had de moei lijke taak uit al dit schoons het beste van het beste aan te wijzen. De bekroningen. Na een zeer serieuze beoordeelinig heeft de commissie onderstaande uitslag vastgesteld: Tuinaanleg: J. v. d. Mey, Beverwijk, ver guld zilveren medaille! Joh. A. v. d. Heyden, Santpoort, klein gouden medailleFirm. K. J. Baarse, Aalsmeer, zilveren medaille. H. Houtwipper Wzn., Beverwijk, groep bloeiende knolbegonia's, bronzen medaille;. P. N. Zwart, Beverwijk, miniatuur-aanleg, bronzen medaille; Jac. Groot, Velsen en firma W. v. d. Colk, Beverwijk, aanleg van coniferen, heesters en bloeiende perkplan- ten, gouden medaille; af deeling Beverwijk van de Kon. Ned. Maatscih. voor Tumlbouw en Plantkunde, plantenborder, verguld zilve ren medaille; Kweefcersvereeniging „Flora", Beverwijk, decoratieve groep afgesneden bloemen lelies, Zinia's, vuurpijlen en gladio len, gouden medaille (met lof der jury) be nevens de plaquette van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde; S, Pool en Zoon, Haarlem kleine gouden me daille en als extra prijs een zilveren me daille; D. v. d. Wel, Beverwijk, decoratieve groep handelsplanten, gouden medaille en zilveren medaille van wethouder A. L. van Groningen, firma wed. P. Evéleens en Zonen, Aalsmeer, Begonia's en Cyclamen, verguld zilveren medaille; Jac. Groot, Velsen, groep cactussen, kleine gouden medaille; firma Ko nijnenburg en Mark, Noordwijk, afgesneden gladiolen, kleine gouden medaille; C. Meyer, Santpoort, groep afgesneden gladiolen en dahlia's, kleine gouden medaille en extra prijs zilveren medaille; firma Steyn en Co., Beverwijk, groep planten, zilveren medaille; Gebr. van Buggemun, Beverwijk, groep afge sneden bloemen gouden medaille met lof der jury voor de opstelling') en als ©ereprijs de zilveren medaille van H.K.H. Prinses Juliana, firma Steyn en Co., Beverwijk, groep bind werk, gouden en zilveren medaille; Jae. Groot, Velsen, groep bindwerk, verguld zil veren medaille; C. Broeze en C'hr. Duyn, Santpoort en Beverwijk, groep afgesneden gladiolen en dahlia's, verguld zilveren me daille; G. v. d. Wel, Beverwijk, groep bind- Programma voor Dinsdag. 10 uur v.m.Opening der Bloemen tentoonstelling. 2lo uur n.m.: Tentoonstellingen. 212 uur n.m.: Vermakelijkheden. 3 uur n.m.: Optocht: „De mode voorheen en thans". 's Avonds illuminatie. HOOFDSTUK XIII. De Roode Verschrikking. Negentien jaar geleden waren dezelfde ge ruchten uit het Zuiden gekomen en de Roode Verschrikking was hen gevolgd. De afschuw er van was den woudbewoners nog steeds bij gebleven, want een duizendtal ongemerkte graven, die geschuwd werden en verspreid lagen tusschen de lager gelegen wateren der Jacobsbaai en het merengebied van Athabasca, gaven getuigenis van den tol, dien zij geëischt had In het begin van den winter ontving men te Lac Bain de eerste geloofwaardige berichten uit Du Brochet, aan het Rendiermeer. Hender son, de agent aldaar, zond de waarschuwing, die hij van Nelson House had ontvangen, door naar het land ten Zuidoosten. „Er heerscht pokken aan de Nelson," be richtte zijn bode aan Williams, „en ook de Crees aan het Wollastonmeer zijn er door aan getast. God alleen weet, hoe de Indianen aan de baai er zich onder houden, maar we heb ben gehoord, dat de Chippewayans, tusschen de Albany en de Churchill gevaar loopen, er door uitgeroeid te worden. Denzelfden dag ver trok hij weer met zijn uitgeputte honden. „Ik ga naar het Westen, naar het volkje van het Réveillon, met de complimenten van onze Compagnie," legde hij uit. Drie dagen later kwam de aanzegging uit Churchill, dat al de dienaren der Compagnie en de onderdanen van Hare Majesteit ten Westen van de baai zich moesten voorbereiden op de komst der Roode Verschrikking. Wil liam's bolrond gelaat werd zoo wit als het papier, dat hij in de handen hield, toen hij de woorden van den agent van Churchill las. „Dat beteekent: graven delven," zei hij. „Dat is de eenige voorbereiding, die wij kunnen maken." Hij las den brief voor aan de bewoners van Lac Bain, en iedere beschikbare man werd aangewezen voor de taak om de waarschuwing te verspreiden door het gebied van den post. Honden werden in aller ijl ingespannen en iedere slede, die vertrok, voerde een rol rood katoen met zich mee. Williams' gelaat zag nog altijd even bleek, toen hij deze rollen uit den voorraad der Compagnie te voorschijn haalde. Zij waren een onheilspellend voorteeken van den dood sombere symbolen van afschuw en de aanraking ervan deed den mannen, die op het punt stonden, ze onder de woudbewo ners te verspreiden, een rilling door de leden gaan. Jan volgde eerst het pad naar Churchill en sloeg toen af naar het Zuiden, langs de Hasa- bala, waar het land doorkruist was van de vallenlinies der halfbloeds en Fransehen, Het eerst kwam hij aan de hut van Croisset en zijn vrouw en liet daar een stuk van het roode ka toen achter. Toen ging hij in Westelijke rich ting, terwijl Croisset zijn honden inspande en zich met een vierde gedeelte van zijn roode rol haastig op weg naar het Zuiden begaf. Tus schen de Hasabala en het Klokolmeer vond Jan nog drie andere hutten, en in elke liet hij een stukje van het roode katoen achter. Veer tig mijlen Zuidwaarts, ergens langs het Ste kelvarken, bevonden zich de vallenlinies van Henry Langlois, den grootsten vossenjager van het heele station. Op den ochtend van den derden dag ging Jan op zoek naar Langlois, en laat in den namiddag stuitte hij op een druk betreden sneeuwschoenenpad. Hier sloeg' hij zijn kamp op tot den ochtend. Toen de dage raad aanbrak, begon hij het pad te volgen. Hij kwam een zestal vallen van Langlois voorbij. In geen van alle was een spoor van aas te ontdekken. In drie ervan was de veer ge sprongen. In den zevenden vond hij de over blijfselen van een rooden vos, die opgegeten was, zoodat er niet veel meer dan de beende ren van over was gebleven. Twee vallen verder vond hij een hermelijn, waarvan de kop afge- vreten was. Met steeds toenemende verbijste ring volgde Jan de sneeuwschoenindrukken. De jongste ervan waren dagen oud. Hij zette zijn honden aan en hield bij geen enkele val meer op, totdat hij ze aan den rand van een open gedeelte, dat in het woud was uitgehakt, met een schel commando tot staan bracht Een zestigtal meters voor hem uit bevond zi"b de hut van den pelsjager. Op het dak da" hangend langs een jongen boo-" tem nt- dekte hij het teeken der Poode Verschrikking. {Wovdt vervolgd.);

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5