Nederland wint zes gouden, vier zilveren en zeven bronzen medailles. R' Otmfiistke Speten RieMastenbroek triumfeert ook in de 400 M. vrije slag Dames. De Britsch-lnd iërs winnen het Hockey-tournooi. Hei Voeibaltournooi. Het Hockey-tournooi. Gewichtheffen. De scherm wedstrijden. Ruitersport Hitier dankt. Zeilen. De eerelijst van Nederland. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 Onsportief einde van het Voetbal-tournooi. Luitenants Pahud de Mortanges en Tonnet uitgeschakeld. Conclusie van den voorzitter van het N. O. C. Rijkskanselier Hitier v/ordt omhelsd. Nederland No. 2 in het zware springconcours. ie Mastenbroek is het meisje geweest, dat de resultaten van ons land bij de Olympi sche Spelen te Berlijn zoo uitermate glansrijk heeft gemaakt. Zij won Zaterdagmiddag op een over tuigende wijze het nummer 400 M. vrije slag vóór de gevreesde Deen- sche zwemster Hveger. De Rotter- damsche zwemster veroverde daar mede haar derde gouden medaille. Een ongekende prestatie in de Neder- landsche sportwereld! Zij moet wel over een bijzondere kracht beschik ken, om zóó te kunnen vechten! Haar programma in één week was: drie maal 100 M. vrije slag, drie maal 100 M. rugslag, tweemaal 100 M. in de estafette en drie maal de 400 M. vrije slag en dit alles tegen 's werelds sterkste zwemsters! Bij de ruiter- - sport konden helaas de Nederland- sche luitenants Pahud de Mortanges en Tonnet zich in den samengestel- den ruiterwedstrijd niet handhaven. Alleen de heer Kahn kon het par cours beëindigen, maar Zondag, bij het laatste deel van dezen wedstrijd, stelde ook hij teleur. Bij het zware springconcours eindigde Nederland op de tweede plaats. Italië kampioen door een 21 zege op Oostenrijk. WEDEROM EEN RUWE WEDSTRIJD. De finale van het Olympisch voetbaltour- rnooi tuisschen Italië en Oostenrijk, die Zater dagmiddag in het groote stadion werd ge speeld, is niet alleen in geen enkel opzicht een reclame geweest voor de voetbalsport, maar was tevens een aanfluiting van de hegirippen sportiviteit en tucht. Hier stonden twee elftallen in toet veld, die ten koste van alles de overwinning wil den behalen, zelfs ten koste van hun goeden naam op sportgebied. Dien hebben zij dan ook o.i. radicaal verloren. Ook is het hun schuld, dat dit Olympische voetbaltournooi, dat toch al niet uitblonk door kameraadschappelijk „spelen", bij al len in onaangeanme herinnering zal blijven. De man, dien wij het meest beklaagd heb ben, is scheidsrechter Bauiwens. Deze heeft werkelijk verreweg de moeilijkste taak ge had met het in bedwang houden van 22 voet ballers, die zichzelf geen moment meester waren. Dr. Bauwens had alleen de beschikking over zijn persoonlijke leiders-eigenschappen en over de regels en strafbepalingen. Geien dezer middelen mochten helaas baten. Wat Dr. Bauwens ook probeerde, hoevele waar schuwingen hij uitdeelde en hoevele vrije schoppen hij ook toekende, het effect was nihil, omdat de spelers zich nergens aan wensehten te storen. Zeker is het, dat de Italianen zich open lijk schuldig maakten aan alle geniepighe den. welke het voetbalspel helaas nu eenmaal kent. Eveneens zeker is, dat de Oostenrij kers niet of weinig voor hen onder deden en gemeene trapjes, in het geheim of openlijk, uitdeelden. Het was een zielig geizicht, toen na de ver lenging 22 spelers vrijwel strompelend het veld afgingen, na een finale, gespeeld in den „Olympischen geest"! Nog onbevredigender was het, toen vlak na den strijd de over winnaars naast de overwonnenen op het po dium plaats namen voor de Olympische hul diging. Italië heeft tenslotte het tournooi gewon nen en niettegenstaande alles kunnen wij niet zeggen, dat het onverdiend is geweest, want in deze finale hebben de Italianen over het geheel genomen het beste spel gespeeld. De Oostenrijfcsche amateurs hebben hetzelf de spel gespeeld, dat steeds door hun be- roepseollega's wordt tentoongespreid. Vaak keurig positiespel, maar veel te kort om suc ces te hebben. Toch konden de Italianen hun kennelijk overwicht ook niet in doelpunten uitdruk ken, tenminste niet in de eerste helft, maar in de tweede helft scoorden de Italianen voor den. eersten keer door hun uitstekenden rechtsbuiten Frossi, die een voorzet van den linksbuiten onberispelijk inschoot. (10). Vrijwel iedereen zal gedacht 'hebben, dat de stand zoo zou blijven, want de tijd ver streek met voortdurende aanvallen, chroni sche vrije schoppen, constant bijwerken van spelers, terwijl de verdedigingen bijna steeds de baas bleven over de storm!inies. Ten slotte wist Oostenrijk toch vlak voor het einde te scoren, zoodat verlenging noodig was. In het eerste gedeelte van de verlenging precies hetzelfde spel. De Italianen kwamen iets in de meerderheid en scoorden door den ree htsb innen Marchini21 Er gebeurde verder niets bijzonders meer, tenminste wanneer men het kwetsen van spelers, het gooien en smijten niets bijzon ders wil noemen. Deze finale was een beproeving voor den toeschouwer, die gaarne goede sport, in Uit stekende verstandhouding gespeeld, bijwoont De eindstand luidt: 1 Italië, 2 Oostenrijk, 3 Noorwegen. Britsch-Indië kampioen. In den eindstrijd van het Olympisch Hoe- keytournooi heeft Britsch-Indië met 8—1 van Duitschland gewonnen. De eindstand luidt: 1 Olympisch kampioen Britsdh-Indië, 2 Duitschland, 3 Nederland, 4 Frankrijk. De strijd tusschen de Indiërs en de Duitschers. Hoe supérieur het Britsch - Indische hockey is, bleek Zaterdag in den Olympischen eind strijd om de gouden medaille, omdat deze wedstrijd te zien gaf, dat die Indiërs niet al leen groote puntenoverwinningein kunnen behalen op hockey-elftallen van mindere klasse, doch dat zij even gemakkelijk in staat zijn een uitmuntend spelend sterk team als dat van Duitschland met een even groot puntenverschil te verslaan. In de eerste helft van het spel deed zich het merkwaardige geval voor, dat de Indiërs slechts eenmaal wisten te scoren, en reeds had bij de Duitschers de meening post gevat, dat een gelijk spel, zoo niet met een beetje geluk, een overwinning te forceeren zou zijn, toen in de tweede helft de Indiërs hun be kende spelkwaliteitein gingen ontplooien en met een verhoogde productiviteit in 35 mi nuten zeven doelpunten wisten te scoren, waartegen de Duitschers slechts eenmaal het Indische net konden vinden, zoodat Britsch- Indië voor de derde maal de gouden me daille der Olympische Spelen heeft ver overd. De Duitschers speelden werkelijk een prachtige partij en zaten met veel élan op den bal, terwijl de Britsch-Indiërs hun schit terend samenspel ten beste gaven, doch dit te ver doorvoerden. Zoo kon het gebeuren, dat van de vele In dische doorbraken slechte éé>n een doelpunt opleverde. De Duitsche voorhoede, die eveneens in uitstekende conditie was, had ondanks de sterke verdediging dier Indiërs toch nog ver scheidene malen kans gezien, het Indische doel in gevaar te brengen, zonder dat die Duitschers echter kans zagen te scoren. De resultaten van de eerste helft deden na de rust de Duitschers met nieuwen moed in het veld komen en veroorzaakten even een moeilijk oogenbljk voor het Indische doel, waaruit trouwens, nadat de Indiërs hun voorsprong hadden opgevoerd, de Duitsche midvoor Weiss met een fraai schot de Duit sche eer wist te redden. Daarna echter hebben de Indiërs kans ge zien, den stand tot 61 op te voeren. De Duitschers spanden zich daarna enorm in om nogmaals het Indische net te vinden, haar hoewel Weiss kans zag het den In- dischen doelman nog een paar maal erg lastig te maken, liet deze zich niet meer passieeren. De Indische linksbinnen scoorde daarna achter elkaar twee fraaie doelpun ten. In de laatste minuut kwam de Duitsche linksbinnen alleen voor den Indischen kee per, maar deze wist het harde schot te stop pen. Twee gouden medailles voor het licht gewicht. In verband met het feit dat in de licht ge- Wiohtklasse van het gewicht heffen de Egyp tenaar MoHiaimed Ahmed Mesfoah en de Oostenrijker Robert Fein bij gelijk lichaams gewicht ieder de maximum prestatie van 342,5 K.G. hebben geleverd, heeft de Inter nationale Krachtsportbonid met goedkeuring van het I.O.C. besloten, twee gouden medail les beschikbaar te stellen voor dit nummer en de zilveren medaille te laten vervallen. Beide winnaars krijgen dus de gouden me daille. De Hongaar Kabos won het sabelschermen. De Hongaar Kabos kampioen sabelschermen. De resultaten van de finale der personeeie wedstrijden op sabel luiden als volgt: 1 Olympisch kampioen: Kabos (Honga rije) 7 gew. part. 20 ontv. treffers; 2 Marzi (Italië) 6 gew. part., 2i2 ontv. treffers; 3. Gerey (Hongarije) 6 gew. part. 26 ontv. tr.; 4 Rajcsanyi (Hongarije) 5 gew. part., 25 ontv. tr.; 5 Pinten (Italië) 5 gew. part. 2:8 ontv. tr.; 6 Gaudini (Italië) 3 gew. part., 28 ontv. tr.; 7 Sobik (Polen) 2 gew. part., 34 ontv. tr.; 8 Losert (Oostenrijk) 2 gew. part., 36 ontv. tr.; 9 Van den Neucker (België) 0 gew. part., 40 ontv. tr. De samengestelde ruiterwedstrijd In de uithoudingsproef luitenant Pahud de Mortanges en luitenant Tonnet uitgeschakeld. „We hebben wel bijzondere pech gehad", zei de chef d'équipe der Nederlandsche ruiters, jhr. K. F. Quarles van Ufford, toen we hem na afloop der Zaterdag gehouden uithoudings proef van den samengestelden wedstrijd spra ken. Immers, twee onzer military-ruiters werden Zaterdag uitgeschakeld, nl. luitenant Pahud de Mortanges met „Maedel wie du" en luitenant Tonnet met „Harlekijn" omdat hun paarden weigerden hindernissen te nemen. Alleen de heer E. Kahn slaagde er in, evenwel niet zon der fouten, het parcours te eindigen. Nederland heeft tijdens alle vorige Olympi sche Spelen in de military uitgeblonken; dit maal echter zijn we totaal kansloos gewor den. Duitschland wint de military. De heer Kahn maakt 30 fouten met „Espoir". Zondagmorgen werd in het Olympisch Sta dion het derde en laatste onderdeel van den samengestelden ruiterwedstrijd verwerkt, een springconcours over een parcours met 12 hin dernissen ter hoogte van 1,10 a 1,15 meter. Onze landgenoot E. Kahn maakte met „Es- poir"fouten bij drie hindernissen en zag zich daardoor 30 fouten toegewezen. Zijn tijd be droeg 1 minuut 7 2/5 sec. Slechts enkele ruiters slaagden er in, het parcours foutloos af te leggen. De leider van het klassement, hauptmann Stubbendorff met „Nurmi", maakte 10 fouten, maar zijn voorsprong op zijn overige concur renten was zóó groot, dat hij onbetwist de eer ste plaats behield. Onze landgenooten luitenants Pahud der Mor tanges en Tonnet reden niet mee, omdat zij Zaterdag tijdens de uithoudingsproef reeds waren uitgeschakeld. Winnaar der military was Hauptmann Stubbendorff (Duitschland) met „Nurmi" 37,7 punten. No. 2 de Amerikaan Thompson met „Jenny Camp" 99.9 punten. Duitschland won het landenklassement, met Polen als tweede en Engeland als derde. Het zware springconcours Duitschland wint den landenwedstrijd Nederland tweede. Het Stadion was op dezen laatsten Zondag middag natuurlijk volkomen uitverkocht, toen om half drie begonnen werd met de „cérémo nie Protocolaire" der acht winnaars van de bokswedstrij den. Omstreeks drie uur kwam Rijkskanselier Hitier onder donderende ovaties binnen en direct daarna werd met het zwai-e springcon cours begonnen, dat der traditie getrouw het slot der sportieve gebeurtenissen van de Olympische Spelen vormt. Het parcours had een lengte van ongeveer 5000 meter, waarop twintig hindernissen wa ren opgesteld, welker hoogte varieerde tus schen 1.30 en 1.60 meter. Als vierde deelnemer startte onze land genoot res. luitenant Van Schaik met „Santa Bell" De eerste drie hindernissen werden feil loos genomen, doch bij de vierde wierp hij een boom af, terwijl vooral bij andere hindernis sen onderdeelen werden afgeworpen. Zijn to taal aantal fouten beliep tenslotte 24, waarbij hij nog een halve fout er bij kreeg, wegens twee seconden tijdsoverschrijding. Toen kwam luit. De Bruine met „Trixie".. Onze landgenoot had niet over pech te klagen, toen hij bij de tweede hindernis deze wel aan raakte, doch geen onderdeel er af stootte. Bij de derde hindernis weigerde „Trixie", doch me<" een langen aanloop ging' het paard er voor de tweede maal goed over met werkelijk prachtige sprongen. Soepel en snel eindigden ruiter en paard het parcours, waarbij nog twee fouten werden gemaakt. In totaal liet De Bruine 15 fouten noteeren, waardoor hij de derde plaats in het persoonlijk klassement op dat moment innam.. De Duitsche ruiter luit. Kurt Hasse ging niet alleen met „Tora" snel over parcours, doch slaagde er bovendien in, slechts eenmaal een balk van een hek af te werpen en daar mede, met vier fouten, vóór den Belg Gans- haf van der Merseh de eerst plaats in de in- dividueele rangschikking te bezetten. Prins Gustaaf Adolf van Zweden kwam met ,,Aida" uit en had een ongelukkig par cours. Hij moest na driemaal weigering wor den afgebeld. In de derde ronde steeg de spanning met eiker, ruiter, die het veld inkwam. Voor Italië een zeer ongelukkig, doch voor Nederland een zeer gunstig moment was het uitbellen van kapt. Filipponi, die met het paard Nasello ï-eed. Wegens driemaal weigeren kon de derde ruiter van Italië niet geplaatst worden, waar door Nederland dus, indien luitenant Greter maar met weinig fouten zijn parcours zou ein digen, de derde plaatts zou innemen in het landenklassement. Inderdaad ging onze land genoot met „Ernica" op magnifieke wijze over het parcours, aanvankelijk zelfs zóó goed, dat vele Duitschers vreesden, dat hij een nog be tere prestatie zou gaan leveren dan hun land genoot Hasse. Doch „Ernica" maakte bij drie hindernis sen een fout. De tijd bedroeg 135 3/5 sec., bui tengewoon snel dus. In totaal verkreeg Neder land dus 51 y2 fout. Bleef slechts af te wachten, wat de derde ruiter der andere landen verder zou prestee- ren. Wederom moeten wij melding maken van een ongelukkig moment voor België, hetgeen een gunstig oogenblik voor Nederland betee- kende. Immers „Ramona" weigerde driemaal;. België verdween dus uit het landenklasse ment, waarin het zoo fraai geleid had. Daar door kreeg Nederland een fraaie kans op de zilveren medaille, immers alleen Portugal kon nog beneden ons aantal blijven, terwijl Duitschland practiseh de gouden medaille gewonnen had. Daar de derde Portugeesche officier kapi tein Beltrao 12 fouten maakte, kwam Neder land dus in het bezit van de zilveren medaille. In dit veld van 18 sterke landen, het puikje uit de geheele wereld, een tweede plaats in het landenklassement te bezitten, toont toch wel duidelijk aan, op welke groote hoogte onze ruiters met hun springkunst staan. Het was een succesvolle dag voor Nederland omdat weer eens en nu op den laatsten dag der spelen, voor 100.000 toeschouwers werd ge demonstreerd, dat Holland meetelt in eiken tak van sport. Het was een waardig slot van onze vertegenwoordiging te Berlijn, een slot. dat nimmer vergeten zal worden door hen, die het bijwoonden. Het eindklassement van den individueelen wedstrijd was: 1. Luitenant Kurt Hasse (Duitschland); 2. Luitenant Rang (Roemenië), 3. Ritmeester von Plathen (Hongarije). Toen Zaterdagmiddag onze zwemsters het eere-podium betraden en de Nederlandsche driekleur, terwijl het Wilhelmus klonk, aan den middelsten mast omhoog ging, waren het de voorzitter van het I. O. C., graaf De Baillet Latour, de voorzitter van het Duitsche organi satie comité dr. Lewald en de voorzitter van het N. O. C„ mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, die de gouden, zilveren en bron zen medailles uitreikten. Toen hij samen met onze meisjes op de tri bune terugkeerde, vertelde hij ons van den overvloed van indrukken,die hij bij deze spe len heeft opgedaan. „Het is mij onmogelijk, volledig te zijn", zei hij, „daarvoor was het geheel te groot en staan we er nog te dicht bij, maar mijn totaal indruk is, dat deze elfde olympische spelen zoowel wat de ontvangst en de stemming als vooral ook wat de prestaties van onze men- schen betreft, uitmuntend zijn geslaagd". Zijn meening was, dat zonder uitzondering alle takken van sport, waarin Nederland te Berlijn was uitgekomen, op de meest serieuze wijze waren voorbereid. De langdurige trai ning en de herhaaldelijke en zorgvuldige se lectie van onze wielrenners, het trainen van onze zwemploeg, de training van onze hockey en waterbal-spelers, onze athleten en boksers, schermers en schutters,niet te vergeten onze zeilers en kanovaarders en ook de Nederland sche roeiers en ruiters, waren het beste bewijs voor de serieuze wijze, waarop men te werk was gegaan en dit werd bevestigd door de schitterende resultaten, die ons kleine land, dat op sportgebied geheel op zich zelf is aan gewezen, heeft behaald. Behalve aan de goede voorbereiding in Ne derland waren de successen tevens te danken aan den goeden gang van zaken te Berlijn, waar men alles had gedaan om een vlotte af wikkeling mogelijk te maken. Rijkskanselier Hitier heeft ter gelegenheid van de sluiting der Olympische Spelen een brief gezonden aan den voorzitter van het in ternationaal Olympisch Comité, graaf De Bail let Latour, waarin hij zijn dankbaarheid uit spreekt voor den verrichten arbeid en de groote toewijding, waaraan het welslagen van de Spelen toe te schrijven is en waarin hij hoopt, dat de Olympische Spelen van Berlijn zullen bijdragen tot de versterking van de Olympische gedachte en daardoor zullen heb ben meegeholpen, bruggen tusschen de volke ren te slaan. Hitier heeft eveneens een schriftelijke dank betuiging gezonden aan den voorzitter van het Duitsche organisatiecomité, Dr. Lewald. Als dank voor een handteekening. Zaterdagmiddag, juist nadat Rie Masten broek haar derde gouden medaille had be haald, verscheen Rijkskanselier Hitier voor de eerste rij var de eeretribune, vlak bij het zwembassin. Nauwelijks had hij zijn plaats ingenomen of een dame zag kans, door de afzetting heen te glippen. In haar hand hield ze een boekje, waarin zij handteekeningen verzamelde. Vóór de lijfwacht van Hitier er erg in had, stond de vreemdelinge voor den Fuehrer; met een gracieus gebaar reikte zij dezen het boekje en een potlood toe. De twintigduizend men- schen in het zwemstadion zagen met spanning toe. Lachend nam de Rijkskanselier het boekje aan en voldeed aan het verzoek. De dame, vermoedelijk een Amerikaansche, wilde toen haar dankbaarheid toonen en ten aanschouwe van het duizendkoppige publiek omhelsde zij den Fuehrer. Trotseh als een pauw stapte zij voort on der de toejuichingen van het publiek. Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Ned. Olympisch Comité. Daan Kagchelland gehuldigd. Zondagmiddag te 15.03 uur is dé met de Olympische, Nederlandsche en R. Z. V.-vlag- gen versierde trein, die Daan Kagchelland en E. van der Stadt, de Olympische jollenzeilers naar het vaderland terug bracht, aan het station Maas te Rotterdam aangekomen. Op het perron waren veel leden van de R. Z. V. aanwezig, die bij het binnenkomen van den trein een oorverdoovend concert met toeters en claxons aanhieven, den jollenkampioen en zijn reserve letterlijk uit den trein sleurden en hem op de schouders in het volle licht droegen, waar hij in allerlei standen en hou dingen gefotografeerd werd. Daarna is hij in een auto gezet onder het hoera-geroep van honderden belangstellenden, die zich op dit middaguur buiten het station verzameld hadden om den intocht van den gelukkigen Rotterdammer te zien. In Hotel Bristol, dat met veel bloemen en palmen versierd was, heeft de voorzitter van de Rotterdamsche Zeilvereeniging, de heer G. van Dusseldorp, Kagchelland in hartelijke be woordingen toegesproken, hem een plaquette overhandigd, en hem meegedeeld, dat hij be noemd is tot lid van verdienste van de R. Z. V. Spreker betrok Van der Stad, de ouders en de verloofde van Kagchelland in de gelukwen- schen. Vele sprekers voerden daarna nog het woord. Kagchelland heeft in hartelijke bewoor dingen dank gezegd en erop gewezen, dat het aanschaffen van de zes Olympiajollen door de K. V. N, W. V. de mogelijkheid heeft gescha pen, om goed getraind en weibeslagen in Kiel ten strijde te trekken. Veel telegrammen, bloemstukken en medail les moest hij in ontvangst nemen. Op den Kralingschen Plas heeft Kagchel land later op den middag onder het geloei van misthoorns langs de onderscheidene ver- eenigingen, die gepavoiseerd waren, zijn eere rondje gevaren. Gouden medailles. ZWEMMEN Rie Mastenbroek 100 meter vrije slag. Rie Mastenbroek 400 meter vrije slag. Nida Senff 100 meter rugslag. Jopie Selbach, Tini Wagner, Willy den Ouden, Rie Mastenbroek 4 x 100 meter esta fette. ZEILEN D. Kagchelland, olympiajollen WIELRIJDEN Arie van Vliet 1 K.M. tijdrace. Zilveren medailles. ZWEMMEN Rie Mastenbroek 100 meter rugslag WIELRENNEN Arie van Vliet, sprint Ooms—B. Leene, tandem PAARDENSPORT Luit. Greter met „Ernica", luit. De Bruine met „Trixie", res.luit. Van Schaik met „Santa Bell" in zwaar springconcours landenwed strijd Bronzen medailles. ZEILEN Bob Maas, star klasse ATHLETIEK Osendarp 100 meter Osendarp 200 meter HOCKEY Het Nederlandsch elftal. KANO Kraayer, kajak 1 persoons 1000 meter; Siderius en Starreveld, vouwboot 2 persoons 10.000 meter; Tates en Van der Kroft, kajak 2 persoons 1000 meter. -*

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7