De elfde gesloten. Olympiade Weer een schitterend zwemsucces voor Nederland. Olympische notities I - -v - I r\ -""'<** - U *v Rie ter eere! Karei Lotsy tevreden. WATERPOLO De Olympische medailles. ZEILEN De slotbalans. Rie Mastenbroek wint Sluitingsplechtigheid in het Olympisch Stadion ..1 WXANDKG 17 AUGUSTUS 1936 SM - -.-Miiwy oo/j de 400 M. vrije slag HHPu: zou gaan tusschen de Deensche en de Hol- landsche zwemsters. Wingard bleef uitstekend zwemmen, maar ae raakte toch eenigszins achter. Bij 300 meter keerde Rie slechts een fractie van een seconde achter Hveger. De hoop bij de Nederlanders steeg voortdurend. Men kende de zwem wij ze van onze kampioene en men wist, dat wanneer zij over voldoende reserve krachten zou beschikken, ons land de derde gouden medaille in de zwemwedstrijden zou behalen. Rie bleef uitermate tactisch zwemmen. Het zeer kleine verschil bleef ook bij het laatste keerpunt bestaan. Zou zij het halen? Hveger spurtte voor wat zij kon. In adem- looze spanning zagen de honderden toe. Nog 30 meter en nog steeds was de Deensche voor. Maar toen toonde Rie opnieiuw haar groote kracht. Met onweerstaanbaar élan kwam ze opzetten. Daar was de kleine Hveger niet te gen bestand. Rie zwom haar royaal voorbij en met flinken voorsprong tikte zij als eerste aan. De vreugde in het Nederlandsche kamp laat zich niet beschrijven, vooral toen bekend werd gemaakt, dat Rie Mastenbroek met 5 min. 26,4 sec. een nieuw Olympisch record had geves tigd (het wereldrecord staat met 5 min. 16 sec. op naam van Willy den Ouden). Hveger werd tweede in 5 min. 27,5 sec. Derde was Wingard. Tini Wagner eindigde op de laatste plaats. Het resultaat was: 1, en Olympisch kam pioene: Rie Mastenbroek (Nederland) 5 min. 26,4 sec.; 2. Ragnhild Hveger (Denemarken) 5 min. 27,5 sec.; 3. Wingard (Ver. Staten) 5 min. 27,5 sec.; 4. Petty (Ver. Staten) 5 min. 32,2 sec.; 5. Coutinho (Brazilië) 5 min. 35,2 sec.; 6. Kojima (Japan) 5 min. 43,1 sec.; 7. Freriksen (Denemarken)8. Tini Wagner (Ne derland). Rie Mastenbroek in haar element. pioenschappen een tijd van 5 min. 21 sec gemaakt." Ragnhild, die een minder fraaien stijl heeft maar uiterst snel is, belooft een ernstige ri vale voor onze zwemsters te worden. Ze is nog geen zestien jaar en in Denemarken rekent men er stellig op, dat ze nog eens in staat zal zijn, nieuwe wereldrecords te vestigen. Finale 200 M. schoolslag heeren. De uitslag van den eindstrijd van het num mer 200 meter schoolslag heeren luidt: 1. en Olympisch kampioen: Hamuro (Japan) 2 min. 42,5 sec.; 2 Sietas (Duitsehland) 2 min. 42,9 sec.; 3. Koike (Japan) 2 min. 44,2 sec.; 4. Hig- gins (Ver. Staten) 2 min. 45,2 sec.; 5. Ito (Ja pan) 2 min. 47,6 sec.; 6. Balke (Duitsehland) 2 min. 47,8 sec.; 7. Ildefonzo (Philippijnen). Finale 1500 M. vrije slag heeren. Het resultaat van de finale 1500 M. vrije slag heeren luidt: 1. Terada (Japan) 19 min. 13,7 sec.; 2. Medica (Vereenigde Staten) 19 min. 34 sec.; 3. Uto (Japan) 19 min. 34,5 sec.; 4. Ishiharada (Japan) 19 min. 48,5 sec.; 5. Fla nagan (Ver. Staten) 19 min. 54,8 sec.; 6. Lei- vest (Engeland) 19 min. 57,4 sec.; 7. Arendt (Duitsehland) 19 min. 59 sec. Het torenspringen. Bij het torenspringen voor heeren is de Amerikaan Wayne Olympisch kampioen ge worden. Tweede werd Root (Ver. Staten), der de Stork (Duitsehland). Er waren 26 deel nemers. Werelddeelen-estafette Wij zijn Rie, onze kampioen, Wel zeer speciale eer verschuldigd, De vraag is, wat wij zullen doen, Hoe wondt ze nu het best gehuldigd. Wat maalt zij om een lauwerkrans. Wat om medailles, zelfs om gouden, Zij heeft daarvan zoo'n voorraad thans, Dat wij ze van haar mogen houden. En bloemen krijgt ze bij de vleet, Wat kunnen wij haar nu nog schenken? ■k Geloof, dat ik toch wel iets weet. Nadat ik lang heb zitten denken. Zij, die de Nederlandsche vlag Driemaal ter hoogste mast deed hijschen, Is wel wat denken waard, en mag Iets zeer bijzonders van ons eischen Ik bied het graag voor beter aan En 'k zal er mij niet op beroemen, Maar 'k stel u voor, oim haar voortaan Victo-rie Mastenvlag te noemen. P. GASUS. Rie Mastenbroek wint ook de 400 M. vrije slag. „Nu nog de 400 meter vrije slag", zei me vrouw Braun na de prachtige zege in den 4 maal 100 meter estafettewedstrijd, „en dan gaan we naar huis." Ze durfde niet te zeggen: „nu nog een gou den medaille", want de kans daarop leek niet bijzonder groot. Rie Mastenbroek toch was door de vele wed- 6tijden van de laatste dagen wel eenigszins vermoeid en de Deensche kampioene Hveger had in dé series sneller gezwommen dan Rie. Weliswaar wist men, dat Rie Mastenbroek veel sneller kon, maar op een zege rekende men in het Nederlandsche kamp toch aller minst. Rie heeft de verwachtingen echter verre overtroffen. Ze won in den eindspurt van de Deensche op alleszins overtuigende wijze. Het zwemstadion was tot de laatste plaats bezet. In tegenstelling met den vorigen dag waren de weersomstandigheden bijzonder gunstig. De acht zwemsters, die zich in de finale hadden geplaatst startten als volgt: 1. Azvedo Coutilo (Brazilië), 2. Hveger (Denemarken), 3. Rie Mastenbroeok (Nederland), 4. Tini Wag ner (Nederland), 5. Frederiksen (Denemar ken), 6. Kojima (Japan), 7. Petty (Amerika), 8. Wingard (Ver. Staten). Onze deelneemsters hadden dus niet on gunstig geloot. Het was bijzonder fortuinlijk voor Rie Mastenbroek, dat ze in de baan naast Hveger kwam te liggen, waardoor ze haar ge vaarlijkste concurrente goed kon gadeslaan. Weliswaar moest ze ook met Wingard terdege rekening houden, maar de Amerikaansche was toch een tikje minder sterk. Zoowel Rie Mastenbroek als Tini Wagner waren goed weg. Bij het eerste keerpunt lagen Hveger en Wingard eenigszins voor. Rie was hier derde en Tini vierde. In de daarop volgen de 50 meter viel Tini echter eenigszins terug; ze raakte daarna verder achterop. Hveger en Wingard behielden haar kleinen voorsprong, terwijl Rie en de Braziliaansche Continho ge lijk opzwommen. Na 100 meter was Hveger eerste met 1 min. 14.5 sec.; Rie lag op de derde plaats met 0.2 sec achterstand. In de daarop volgende 100 me ter kwam ook de tweede Amerikaansche, Petty, naar voren. Rie bleef haar groote rivale goed volgen. Op 200 meter lagen Hveger, Petty en Win gard met 2 min 40,2 sec. vooraan, maar de achterstand van onze landgenoote was van geen beteekenis. De strijd was uitermate span nend. Na 250 meter raaikte de Braziliaansche die tot nu toe het tempo prachtig had volge houden, achter. Ook Petty viel wat terug. Het werd een zeer felle strijd tusschen Hve ger, Mastenbroek en Wingard Bij 300 meter was reeds duidelijk te consta- teeren, dat de strijd om de eerste plaats alleen Nadat voor de laatste maal de laatste Olym pische overwinnaars het eerepodium hadden betreden en de schijnwerpers waren ontsto ken, die het zoo goed als geheel verduisterde stadion opnieuw fel verlichtten, klonk tegen half negen luid fanfaregeschal, dat het begin aankondigde van de sluiting der elfde Olym pische Spelen te Berlijn. Onder de Marathonpoort werden de kleu ren zichtbaar van de vlaggen der deelnemers die voor de laatste maal werden binnenge dragen in de volgorde, die zij ook hadden in genomen bij de openingsplechtigheid. Het aantal deelnemers was aanzienlijk ge slonken, want van bijna elk land zijn vele groepen deelnemers reeds uit Berlijn vertrok ken en van enkele landen nagenoeg de ge- heele équipe. Nadat de vaandeldragers en de achter hen volgende groepen hun plaatsen op het mid denterrein hadden ingenomen, betrad de voorzitter van het I. O. C., graaf De Baillet Latour, het tegenover de eeretribune opge stelde spreekgestoelte. „Nadat wij namens het I. O. C. den Fuehrer en Rijkskanselier Adolf Hitler en het Duitsche volk, de autoriteiten van de stad Berlijn en de organisatoren der Spelen onzen hartelijken dank hebben betuigd, verklaren wij hiermede de wedstrijden der elfde olympiade geëindigd en noodigen volgens oude zeden de jeugd van alle landen uit, zich over vier jaar in Tokio te vcreenigen, om met ons het feest der twaalfde Olympiade te vieren. Moge het in vreugde en eendracht verloopen, zoodat de Olympische vlam zijn tocht door de geslachten zal voort zetten in het welzijn van een steeds hooger strevende, moediger en zuiverder mensch- heid". Terwijl graaf De Baillet Latour déze laatste woorden sprak, verschenen zij in den Duit- schen tekst met groote letters op het sooring- bord. Het Olympisch Symphonie-orkest, in sa menwerking met een groot gemengd koor, bracht vervolgens een bewerking van het Offerlied van Ludwig von Beethoven „Die Hveger over Rie. Rie Mastenbroek's groote rivale was Zater dagmiddag de Deensche Ragnhild Hveger, die als favoriete werd beschouwd voor de 400 meter vrije slag. Wij hebben de Deensche na afloop van den wedstrijd even gesproken. In gebroken Duitsch vertelde zij ons, dat ze er van over tuigd is, dat ze op het oogenblik tegen. Rie nog niet op kan. De Hollandsche was haar in de laatste 50 meter te snel. Ze had, daar ze wel gerekend had op den geweldigen eindspurt van de Nederlandsche zwemster, getracht een flin ken voorsprong te krijgen, maar dat was haar niet gelukt. Toch was ze zeer tevreden over haar prestatie, want ze had sneller gezwom men dan Donderdag, toen ze het Olympisch record van Helen Madison verbeterde. „Maar ik kan sneller", voegde ze er aan toe. „Ik heb dit jaar in Kopenhagen bij de Deensche kam- Flamme Lodert" ten gehoore, terwijl tegelij kertijd de in het wit gekleede meisjes van den hulpdienst de vaandels der deelnemende landen bekroonden met lauwerkransen en de voorzitter van het I. O. C., geassisteerd door dr. Lewald, het herinneringslint aan deze Olympische Spelen aan de vaandels hechtte. Het koor zette een nieuw lied', een vaandel- afscheid, in en terwijl uit de verte de saluut schoten van een artillerie-batterij weerklon ken, ging langzaam de Olympische vlag aan den grooten mast op het middenveld omlaag. Het Olympisch vuur, dat zestien dagen on afgebroken in de groote offerschaal boven de Marathonpoort heeft gebrand, zonk lager en lager, tot onder doodsche stilte de vlam ten slotte geheel uitdoofde. De stilte duurde ongeveer een minuut. Inmiddels speelde zich op het middenveld voor de eereloge nog een andere plechtigheid af; de burgemeester van Los Angeles, Mr. Garland, overhandigde aan graaf De Baillet Latour de Olympische vlag, die op zijn beurt het dundoek in handen stelde van den staats- commissaris der stad Berlijn Dr. Lippert, die het in bewaring zal houden tot de volgende Olympische Spelen, als hij de vlag op even officieele wijze aan den vertegenwoordiger van het plaatselijk gezag te Tokio zal moeten overhandigen. Opnieuw klonk muziek en terwijl boven het scoringbord de vlaggen van Duitsehland, Grie kenland en Japan als symbool van verleden, heden en toekomst der Olympische Spelen werden geheschen, klonk uit de hoogte een klare, heldere stem en klonken de woorden die de Duitschers tot het devies hunner Olym piade hebben gemaakt: „Ich rufe die Jugend der Welt nach Tokio!". Wederom liet het koor zich hooren en ter wijl de aanwezigen zich van hun zetels ver hieven en elkaar de hand reikten en rhyth- misch het gezang begeleidden, klonk het af scheidslied van Berlijn aan deze elfde Olym piade, die hiermede op waardige wijze werd gesloten. in het Zwemstadion. Na afloop van de sluitingsplechtigheid zijn in het Olympisch Zwemstadion nog een twee tal estafette-wedstrijden gehouden, georga niseerd door den Internationalen Zwembond. Het hoofdnummer was de z.g. werelddeelen estafette voor heeren 4 x 200 meter vrije slag tusschen Amerika, Azië en Europa. De wedstrijd werd gewonnen door Azië in 8 min. 56.4 sec., dus 5 sec. beneden den te Los Angelos gemaakten tijd. Voorts werd gezwommen een 4 x 100 meter estafette voor dames tusschen Europa, Ame rika en Azië. De Europeesche ploeg, bestaan de uit Jopie Selbach (Nederland), Lohmar (Duitsehland) Willy den Ouden (Nederland), en Gisela Ahrendt (Duitsehland) won de race in 4 min. 42.4 sec. Hierdoor kwam de Euro peesche ploeg in het bezit van den door Dr Lewald beschikbaar gestelden wisselprijs. „Nederland behoort tot de sterkste sportlanden der wereld", zegt hij. Over het algemeen heeft Nederland een schitterend succes behaald. Een en ander is voor ons aanleiding geweest aan het slot der Spelen daaromtrent de meening te vragen van den chef de mission, den heer K. J. J. Lotsy. Deze zei onmiddellijk, dat Nederland met zes gouden, 3 zilveren en 7 bronzen me dailles een schitterend figuur heeft geslagen. „Ik mag gerust de conclusie trekken, dat Ne derland momenteel een der sterkste sport landen der wereld is. Misschien mogen wij wel eens wat laks zijn, maar als de geest goed' is en de leiding voor haar taak berekend, dan is het Nederlandsche materiaal tot het aller beste van de geheele wereld te maken". Wij vroegen den heer Lotsy naar den geest in de Nederlandsche Olympische ploeg. Hij wees er in de eerste plaats op, dat de équipes op zichzelf onderling reeds een prettige saam hoerigheid hadden, maar daar kwam nog bij dat het contact tusschen de groepen buiten gewoon aardig was geweest. Men ging elkaar aanmoedigen wanneer dit mogelijk was, men deelde de vreugde bij overwinningen en men voelde mee bij teleurstellingen. „M. i. is de geest volkomen ideaal geweest, geen wanklank heeft mij bereikt, we mogen hier gerust spreken van de N. O. C.-club". „En nu zal het wel feestvieren worden in Nederland?", vroegen wij tenslotte. „Daar is geen bezwaar tegen, mits ook dat maar binnen de juiste proporties blijft. Laat men het in eigen kring vieren en er voor al geen reclame-optocht van maken. Daar is de sport niet mee gediend". Tenslotte zei de heer Lotsy, dat men niet moet vergeten, dat de Olympische Spelen zoo langzamerhand zulk een grooten omvang gaan aannemen, dat zij wel eens den heeren van het I.O.C. boven het hoofd zouden kunnen groeien. Hongarije Olympisch kampioen. De resultaten van de laatste ronde van het Waterpolotournooi luiden: HongarijeFrankrijk 50. Duitsehland—België 41. Het eindresultaat is: 1. en Olympisch kam pioen Hongarije (doel ge middelde gaf den doorslag); 2. Duitsehland; 3. België; 4. Frankrijk. (Van onzen specialen medewerker). BERLIJN, Zaterdagavond. Twee groote Olympische finales stonden voor dezen Zaterdag op ons programma; des morgens de hockeyfinale Britsch-Indië Duitsehland en des middags de voetbalfinale ItaliëOostenrijk, maar met alle waardeerin gen voor deze beslissingswedstrijden van de uitgebreide hockey- en voetbaltournooien, hebben we er toch zoo'n idee van dat de lezer zich 't meest zal interesseeren voor hetgeen we aanschouwden in de slechts vijftien minuten die we op de „doorreis" van hockey-stadion naar voetbalmatch doorbrachten in het zwem stadion. Daar zagen we Rie Mastenbroek haar derde gouden ipedaille winnen op de 400 M. vrijen slag in een heftig duel met de Deensche Ragnhild Hveger. Rie had het geluk dat ze de baan vlak naast haar Deensche concurrente geloot had, zoodoende kon ze die steeds be waken en haar tempo regelen naar dat van haar buurvrouw. Als steeds vertrok Hveger in een razend tempo (34.8 sec. over de eerste vijftig meter), doch Rie zorgde er voor, dat ze niet te ver kon ontsnappen. Toen na 300 meter Rie nog maar een meter achter lag, wist ieder Hollander dat de zege safe was; Rie zou met haar beroemden eindspurt win nen! En zoo geschiedde: op de laatste 100 Meter was de stevige Rotterdamsche 2V2 meter sneller dan de kleine Deensche en met 1.1 sec. voorsprong tikte Rie Mastenbroek als eerste aan. BravoEen snelle enverstandige race van Ma Braun's pupil! Dit korte oponthoud in het zwemstadion werd voor ons nationale gevoel ruim beloond met Nederland's zesde gouden medaille, maar ook de hockey- en voetbalfinale waren elk op zich zelf dubbel en dwars de moeite waard. Britsch-IndiëDuitsehland in het afge- stampt-volgeladen hokeystadion was dedu- rende de eerste speelhelft een ware kamp en gedurende de tweede speelhelft een demon stratie van het verbluffende Britsch-Indische spel, dat de Duitschers met 81 verpletterde. En dan gelieve men te bedenken, dat Duitseh land de sterkste ploeg van het continent heeft. Tot half time hield Duitsehland stand. Driemaal scoorden de Indiërs weliswaar, maar alle drie keer an nuleerde de Neder landsche scheidsrech ter Van 't Lam terecht het doelpunt; pas de vierde goal was onbe rispelijk en bezorgde aan de Britsch-Indiërs een dubbel en dwars verdienden 10 voor- Th. v. 't Lam. sprong bij half time. Maar na de pauze Er waren duizenden Duitschers die hoopten op den gelijkmaker, wellicht zelfs op een Duit sche overwinning, maar de neutralen wisten het beter: in al hun wedstrijden kwam de Britsch Indische doelpuntenlawfne eerst na de rust, als de tegenpartij „murw" gespeeld was. Zoo ook hier: 10 bij rust, 40 voordat dé tweede helft tien minuten oud was. Even bracht de Duitsche goalgetter het heele hockeystadion in razende vreugde door een tegengoal te scoren en daarmede keeper Allen (met nog hetzelfde deukhoedje op in zijn goal als in 1928 te Amsterdam) voor de eerste maal in een Olympisch tournooi in Europa te pas- seeren, doch op verbluffende wijze beant woordden de Britsch Indiërs dezen goal met een vijfde doelpunt zonder dat ook maar één Duitscher er in geslaagd was, den bal aan te raken! Het werd 81 tenslotte, de techniek zegevierde over strijdlust en geestdrift. Onze landgenoot Theo van 't Lam floot een goede partij. Het was een uiterst faire partij hockey, waarin de Duitschers zich goede verliezers be toonden door correct spel en door na afloop direct haar overwinnaars één voor één te gaan feliciteeren met hun derde Olympisch kam pioenschap. De voetbalfinale 's middags was heel wat „harder" en we mochten ons gelukkig prijzen dat er een zoo bekwaam scheidsrechter als dr. Bauwens was om de 22 temperamentvolle spelers in bedwang te houden. Met 21 na verlenging wonnen de Italiaansche studenten van de Oostenrijkscjie „provincialen" (slechts twee Weeners waren erbijdoor grootere doortastendheid in den aanval. Opnieuw een triomf voor Italië, dat in 1928 derde Olym pisch prijswinnaar ach ter Uruguay en Argen tinië was geweest en in 1934 wereldkampioen. We werden in dezen na rust boeienden kamp meegesleept door het enthousiasme, dat de finale den meest mteressanten wedstrijd van het vrij onbelang rijke voetbaltournooi maakte en we genoten Dr. Bauwens. in halftime van vier „Cérémonies Oïympiques Protocolaires" voor hockey en zwemmen, waarbij in het geheel vier keer de Nederlandsche vlag geheschen werd en tweemaal het Wilhelmus klonk ter eere van Nida Senff en van onze estafette zwemsters Bij de Sieger-ehrung der hockeyers verschenen de drie ploegen met reserves, in totaal 41 man; er werden lauwerkransen „en De slotbalans van de gewonnen Olympische medailles luidt als volgt: .gouden zilveren bronz Duitsehland 33 26 30 Ver. Staten 24 20 12 Hongarije 10 1 5 Italië 8 9 5 Finland 7 6 6 Frankrijk 7 6 6 Zweden 6 5 9 Japan 6 4 8 Nederland 6 4 7 Engeland 4 7 3 Oostenrijk 4 6 3 Tsjecho Slowakije 3 5 0 Argentinië 2 2 3 Estland 2 2 3 Egypte 2 1 2 Zwitserland 1 9 5 Canada 1 3 5 Noorwegen I 3 2 Turkije 1 0 1 Indië 1 0 0 Nw. Zeeland 0 0 Polen 0 3 3 Denemarken 0 2 3 Letland 0 1 1 Zuid-Sla vië 0 1 0 Roemenië 0 1 0 Zuid-Afrika 0 I 0 Mexico 0 0 3 België 0 0 2 Australië 0 0 1 Philippijnen 0 0 1 Portugal 0 0 1 gros" uitgereikt, trouwens Rie Mastenbroek, die als drievoudig kampioene drie eiken boompjes krijgt, kan wel een boomkweekerij beginnen! BERLIJN, Zondagavond. De zestien Olympische dagen zijn voorbij! Het vuur is gedoofd in het reusachtige com- foor bij de Marathonpoort, de Olympische vlag is gestreken en in het massale stadion, dat gedurende zestien dagen uitverkocht is geweest met zijn 100.000 plaatsen, heerscht stilte als we deze regels schrijven, voor de laat ste maal gezeten op ons tribuneplaatsje, dat ons in deze Olympische weken zoo vertrouwd is geworden. De Spelen der Elfde Olympiade zijn geëin digd, we kunnen niet anders zeggen dan dat ze schitterend geslaagd zijn en alle verwach tingen hebben overtroffen. De enkele vlekjes in het vrij onbelangrijke voetbaltournooi heb ben geen invloed op dezen totaal-indruk van voortreffelijke organisatie en schitterende sportprestaties. Het zal voor Tokio in 1940 een zware taak worden, deze Berlijnsche Spelen nog te over treffen. „Ik beklaag het land dat na Berlijn de Spelen moet organiseeren" heeft de N.O.C.- voorzitter baron Sehimmelpenninck v. d. Oye eenige weken geleden gezegd, toen hij de voor bereidingen te Berlijn aanschouwd had. Hij heeft gelijk! De twee hoofdsporten van deze moderne Olympische Spelen (athletiek en zwemmen) zijn feilloos verloopen en ze hebben voor Ne derland een beter resultaat opgeleverd, dan ooit tevoren in deze beide takken van sport. Het kleine Nederland heeft zich in Berlijn schitterend geweerd; dat we tegen tientallen malen zoo groote naties als Duitsehland en de Vereenigde Staten (een half werelddeel!) niet opgewassen zouden zijn in een totaal-opsom ming der behaalde gouden medailles, is lo gisch, maar van de kleinere landen hebben we veel en veel meer gepresteerd, dan b.v. België, Denemarken en Zwitserland. Voor Nederland zijn deze Olympische Spelen te Berlijn een prachtprestatie geweest, waar op ieder sportman uit ons land trotsch kan zijn! Met zes Olympische Kampioenschappen (zeilen, wielrennen en viermaal zwemmen) be haalde ons land in Berlijn hetzelfde fraaie resultaat van 1928, toen wielrennen, zwem men, gymnastiek, boksen en tweemaal paar densport ons eveneens zes gouden medailles op het soprtveld opleverden. Slechts als men het in 1928 succesvolle Olympische Kunsttour- nooi meetelt, blijven we thans met zes gouden, vier zilveren en zeven bronzen medailles iets achter bij 1928, toen we met dit groote voor deel van „eigen terrein" (waarvan nu Duitseh land met zijn 33 gouden medailles profiteert) acht gouden, tien zilveren en vier bronzen medailles verwierven. De slotdag, voor Nederland door onze rui ters zoo vaak succesvol, bleef nu voor Holland wat onder de verwachtingen. „Nurmi" was ook nu niet te slaan, zij het dan in de military en niet op de sintelbaan, gelijk vroeger. De bur gerrijder Eddy Kahn, die in zijn roode jacht- costuum sterk opviel tusschen alle officieren in het springconcours, hield de eer der bur- gersport hoog door tot de slechts 27 van de 52 deelnemers, die dit speciaal op Zaterdag zoo zware nummer eindigden, te behooren. Maar veel van die ochtendteleurstelling werd goed gemaakt door het schitterende rijden van het trio Van SchaikDe BruineGreter, die in den oogenschijnlijk voor ons kansloozen Groo ten Prijs der Naties uit achttien deelnemende ruiteréquipes den tweeden prijs veroverden, zoodat we op den sluitingsdag toch nog een Nederlandsch succes te boeken kregen. Int. zeilwedstrijden om den Marine beker. Nederland vijfde. Zondag werd te Kiel een zeilwedstrijd ge- ouden om den Marine-beker, waaraan door en aantal landen werd deelgenomen, o.a. oor Nederland. De uitslagen luidden: 1. Italië, 2 uur 21 min. 26 sec. (6 pnt.); 1. Zweden, 2 uur 22 min. 4 sec. (3 pnt) Duitsehland, 2 uur 28 min. 30 sec. (2pnt); Engeland, 2 uur 30 min. 18 sec. (1,25 p.) Nederland,2 u. 37 min. 46 sec (120 p.) Polen, 2 uur 50 min. 20 sec '1 pnt). 4.500.000 toegangskaarten verkocht. De Olympische Spelen hebben ongeveer 1.2 millioen vreemdelingen naar Berlijn doen trekken. Van dit aantal bezoekers waren ongeveer 150.000 buitenlanders. In totaal zijn er 4.500.000 toegangskaarten verkocht. De kaar- tenverkoop heeft rond zeven en een half mil lioen mark opgebracht. De organisatie van de Spelen heeft ongeveer 6.5 millioen gekost.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8