HET NIEUWE AVONDBLAD Ooie-vaarwel. 21e JAARGANG No. 242 DINSDAG 18 AUGUSTUS '36 IJMUIDEN De haringvisscherij in de vorige eeuw. Opheffing van premiën kwam het bedrijf ten goede. KORFBAL. De Nijverheidsschool op de tentoonstelling te Beverwijk. WIELRIJDEN. BILJARTEN. VOOR DEN1 IKANTONRECHTER-! IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algebeele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Hennep-netten door katoenen netten vervangen. Het Nederlandsche haringvisscherijbedrijf werd evenals zoovele andere bedrijven zwaar door de crisis getroffen. Het gevolg was, dat men bij de regeering om steun aan ging klop pen. En deze steun werd verleend, al was het ook in bescheiden mate. En bovendien werd deze steun betaald met een deel van de vrij heid, gelegen in allerlei bepalingen ten op zichte van den tijd van uitvaren van de vloot en van de speerreeplengte van de te gebrui ken vleet. De tijden zijn inmiddels veranderd. Het ha ringvisscherijbedrijf staat er gunstiger voor dan verleden jaar. Nieuwe perspectieven heb ben zich geopend en de toestand is thans zoo, dat vele belanghebbenden verlangen naar het einde der regeeringsbemoeiingen, opdat het bedrijf haar volle werkkracht kan ontplooien. De geschiedenis herhaalt zich. Hetgeen moge blijken uit het onderstaande artikel geschreven door N. A. Meduo, dat wij aantroffen in Katwijk's Weekblad. Met het jaar 1857, aldus de schrijver, open de zich voor de Hollandsche haringvisscherij een nieuw verschiet. Eindelijk had men inge zien, dat met het oude stelsel, al steunde men van staatswege met premiën, aan de bui- tenlandsche mededinging, niet meer het hoofd te bieden was. In de omliggende landen, Schotland in het bijzonder, had het bedrijf steeds verder zijn vleugelen geslagen. Van de knellende banden, het nauwe keurslijf, dat reeder en handelaar elke vrije beweging be lette en het invoeren van nieuwigheden onder strenge straffen verbood, was de visscherij eindelijk ontslagen. Na deze opheffing van het stelsel van reglementeering en premiën heeft de Nederlandsche haringvisscherij zich krachtig ontwikkeld, In de eerste jaren bleek het wel moeilijk zich aan te passen aan de vrijheid, die men zich in het bedrijf kon veroorloven. Hoeveel honderden jaren had men op het gebied der haringvisscherij niet dezelfde, onveranderlijk schijnende principes in praktijk gebracht! De oude wijze van visschen en zaken doen zat er bij de reeders en handelaars diep en vast in. Het ligt voor de hand, dat zoodoende in de eerste jaren uit de verkregen vrijheid niet het nut, het voordeel getrokken werd, 't welk zij had kunnen aanbrengen. Daarbij oefenden de omstandigheden in dien tijd een remmenden invloed uit. Schrale vangsten b.v. leverden de jaren 1857—'61. In de laatste de cennia was het vertrouwen in de financieele positie van 't visschersbedrijf danig geslon ken. Belangrijk veel kapitaal was uit het be drijf teruggetrokken. En dan die periode van onzekerheid vanaf 1850, toen aan de premiën van staatswege, steeds meer werd getornd. Op de buitenlandsche markten waren we sinds lange jaren teruggedrongen. Als boven ge zegd, de concurrentie van de Schotten, wier omvangrijk visscherij bedrijf een hooge vlucht had genomen, voelden we geducht. Voeg hier bij nog, dat verscheiden vreemde staten onze visch weerden, de invoerrechten aanmerkelijk verhoogden en het beyreemdt ons niet, dat bij zoovele in ongunstigen zin werkende fac toren het vervallen bedrijf zich niet aan stonds tot een bloeiend bestaan kon opheffen. Aan het oude gewend openbaart zich, na af schaffing' van het kaakmonopolie, eerst aar zeling, om de verkregen vrijheid in praktijk te brengen. Zoo werd gedurende pl.m. 10 jaren na 1857 door de schippers van bomschuiten slechts weinig gebruik gemaakt van hun recht tot kaken. Eerst in 1866 wordt het kaken van haring in bomschuiten van beteekenis. Sedert dien tijd nemen we een belangrijke stijging van het getal haringschepen waar. Telde het jaar 1856 niet meer dan 157 bomschuiten in 1872 was dit getal reeds tot 208 gestegen ter wijl voor 1880 de statistiek 284 opgeeft. En ten opzichte van kielschepen valt in dien tijd eenzelfde verschijnsel waar te nemen. Had men vroeger slechts 't kunstmatig hoog houden van de haringprijzen op het oog en werd in strenge reglementeering van staats wege alle heil gezien, de tweede decennia, die sedert de afschaffing van het verouderde stel sel verliepen hebben het schitterend bewijs geleverd dat met het herstel der vrijheid voor de visscherij de j\ste weg was ingeslagen. Nieuwe ontwikkeling kon zich na 't terzijde stellen van de tallooze verordeningen vrijelijk haan breken. Twee factoren hebben in deze tijden den groei en bloei van 't bedrijf zeer gunstig beinvloed. Een technische niet te on derschatten verbetering was de vervanging van het net van hennepgaren door dat van katoen, 't Zijn de bomschuiten geweest, waar op voor het eerst 't was omstreeks 1857 katoenen netten gebezigd werden. Vier jaar later ging ook een kielvaartuig over tot liet gebruik van katoenen netten. Geheel effen was de weg hiervoor nog niet. Er kwamen be zwaren bij 't gebruik van katoenen netten aan den dag die in een ander scheepsmodel hun oplossing zouden vinden. Vandaar dat bv. in 1865 nog slechts op 1/3 der haring schepen de proef met katoenen netten werd genomen. Een vleet, enkel uit katoenen net ten bestaande, daar was voor de buizen nog geen denken aan. Want de lichtheid van het net, die zijn vangst vergrootte, verminderde zijn geschikt heid het schip als 't ware tot anker te dienen als de vleet overboord was. De zware en on handelbare schepen van het bestaande model werden door een zware vleet van hennepgaren voldoende tegengehouden en gesteund. Bezigde men veel katoen in de vleet, dan dreef, bij eenigszins ruw weer, deze en zoo dra een deel der netten was binnengehaald voer het schip over de nog buiten boord zijnde netten heen, tot niet geringe schade aan de vleet en vangst. Daar men de vleet, die dooi de bemanning van een schip moet, worden behandeld, natuurlijk niet naar willekeur ver- grooten kan en de lichtheid der katoenen net ten dus niet door evenredig vergrooting van hun aantal kon worden onschadelijk gemaakt, moest een lichter model van schepen inge- bruik komen, eer van de katoenen netten volle partij kon worden getrokken. Men be proefde het aanvankelijmet bomschuiten- De heer A. E. Maas, van Scheveningen, zond in 1862 de eerste bomschuit naar de wateren van Shetland. Aanvankelijk bleven, om de ge ringere laadruimte en de mindere zeewaar digheid, zóó verre reizen met dit soort vaar tuigen uitzondering. Genoemde heer Maas heeft zich ten opzichte der haringvisscherij zeer verdienstelijk gemaakt. Met onverdro ten ijver en energie heeft hij getracht de Ne derlandsche haringvisscherij in nieuwe banen voort te stuwen en haar bloei te verhoogen. Hij was de eerste, die het belang van katoe nen netten voor de haringvisscherij inziende, de daad bij het woord voegde en het nieuwe want in gebruik nam. Hij bracht ook het vraagstuk, dat om oplossing riep, om nl. een schip te vinden, waarvan de zwaarte het ge bruik van een geheele katoenen vleet niet verhinderde, tot een goede uitkomst. Een te Boulogne gebouwde logger, 'n nieuw scheeps model destijds werd door hem in de vaart ge bracht. Dit scheepstype was grooter en han delbaarder dan de oude hoekers, huizen en sloepen. Trots de omstandigheid, dat met de eerste reis veel pech verbonden was, werd in 6 reizen het totaal der kosten van bouw en uitrusting, inclusief twee volledige vleten, ge dekt en bedroeg de netto winst het eerste jaar 35 pet. In 1866 zeilden reeds 4 loggers uit en in 1873 was, met de kotters, hun aantal reeds op 68 gekomen, terwijl men in 1878 er 109 telde. Gezien het baanbrekend werk op dit terrein is het, dunkt ons, niet meer dan billijk, dat de herinnering aan dezen ondernemenden, voortvarenden Scheveningschen reeder, die met een juisten, vooruitzienden blik begiftigd was, in de kringen van het visseherijbedrijf blijft voortleven. De succesvolle proef, door den heer Maas genomen, had het doorslaand bewijs geleverd, dat de richting, door hem ge volgd, de juiste was en langs dezen weg een nieuw tijdperk van bloei bereikt kon worden. Tenslotte zij opgemerkt, dat deze aan ont wikkeling, aan evolutie in het bedrijf zoo rijke periode, (men denke aan het nieuwe want, het nieuwe scheepsmodel, het algeheel breken met de reglementeering van het bedrijf) in verrassend sterke mate de welvaart op het geschetste terrein heeft verhoogd. Toen slechts 15 jaren verloopen waren was de to tale haringvangst reeds tot het vijfvoud van voorheen gestegen. Eerst nadat het den. heer Maas na veel proefnemingen gelukt was, een doeltreffend preparaat voor het tanen der netten te vin den, kon beter, door de nu mindere slijtage van dit want, van deze netten geprofiteerd worden. Het moet ook aan den Amerikaan- schen burgeroorlog (18611865) waardoor de katoenprijzen aanmerkelijk stegen, geweten worden, dat het tot 1865 duurde, vóór 't ge bruik van katoenen netten onder de reeders meer algemeen werd. HET RIOLEERINGSWERK. Het eerste gedeelte van het groote riolee- ringswerk, dat overeenkomstig de rijksvoor- waarden in werkverschaffing wordt uitge voerd, nl. het leggen van riolen ter lengte van ongeveer 3 K.M., is opgedragen aan de fa. J. Ouwehand en M. BoLsenhoek te Bloemendaal, voor f 61,666, zijnde op drie na laagste in- schrijfster. Deze firma had opgegeven 68.000 uren arbeid, terwijl de laagste inschrijvers voor f 59,783 hadden ingeschreven met 44380 uren. BOUWEN DOKTERSWONING. Na onderhandsche aanbesteding is het bou wen van een dokterswoning voor den genees heer-directeur van het St.-Antoniuszieken- huis op een terrein aan den Zeeweg te IJmui- den-Oost, opgedragen aan de fa. N. Cobelens en Zn. te Haarlem GEGUND. Het verbouwen van het perceel Kennemer laan 36 voor rekening van den heer Joh. Meijer is gegund aan den laagsten inschrijver den heer P. Zwart alhier voor f 3589. DE WARMTE DOET HAAR INVLOED GELDEN Maandag waren er aan den afslag 10 traw lers met groote vangsten visch, een tweetal haringtrawlers, eveneens met groote vang sten en 23 loggers. Mede door het warme weer, was de visch veel goedkooper dan verleden week. Het gevolg- was, dat de schepen over het algemeen slech te besommingen maakten. De Bloemendaal was met f 2340 de hoogste. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Donderdagavond 20 Augustus a.s. een zomer avondconcert in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem. Solisten zijn Dini Bitter, piano, en Constant Moerman (viool), dirigent is Marinus Adam. Het programma, dat zal worden uitgevoerd, bevat o.m.: Ouverture Figaro's Hochzeit en Pianoconcert in G. gr. t. van W. A. Mozart, Marsch en Avondfeest bij het schimmenspel ,,De Bruiloft van Aladin en Bedr'el Budur" van Joh. Wagenaar, vioolconcert Op. 82 van A. Glazounoff en Finlandia (op verzoek) van Joh. Sibelius. (Te Bergambacht kwamen dezer dagen dertig ooievaars bijeen op een weilandom gezamenlijk den trek naar het Zuiden te aan vaarden.) Daar is nu, beter laat dan nooit, Na veel gezucht en vurig hopen, Nog ruim voordat hij was voltooid, De zomer weer in 't spoor gaan loopen Wij zijn in gouden zonneschijn En echten lust in ijsco-eten Den grauwen stroom- en stormtermijn, Die ons bezocht, al haast vergeten. Maar op den schoonsten Zomerdag Nemen de ooievaars de beenen Zij gaan met forschen vleugelslag En met een ooie-vaartje henen Zij voelden zich hier week na week, Wat men zoo noemt, erg „in de nesten" En vluchten nu, bij ons van streek, Naar andre streken en gewesten. 't Is wel een vroegertje dit jaar En 'k vind het eigenlijk niet aardig, Waarom maakt zich de ooievaar Nu voor de reis reeds ooie-vaardig? Zijn ooievaar of ooiemoer Ons kikkerland niet meer genegen, Hebben, in 't slootje bij den boer, Zij 't „pootje" ook misschien gekregen? Enfin, of zij dan ook dit jaar, Ons en ons weer niet meer vertrouwen, Wij Wijven op den ooievaar Als altijd onze toekomst bouwen. Al doet nu 't afscheid pijnlijk aan, Zij waren nimmer permanente. 't Moog hun in 't Zuiden goed vergaan: Ooie-vaarwel! tot in de lente. P. GASUS. ZOMERAVONDCOMPETITIE. R. V. V. kampioen. Door een 21-overwinning op T.D.O.. haar grootste concurrent, heeft R.V.V. zich in het bezit van den beker gesteld. Van meet af aan is zij rustig op het kampioenschap afgeste vend en hoewel S. D. O. eenige weken geleden eventueel wat al te heethoofdige Roode Dorp supporters deed beseffen, dat ook zij nog een woordje meesprak, de eindspurt van de IJmuidenaren was te laat ingezet om R.V.V. nog ernstig te bedreigen. De nieuwe kampioenen hebben in de com petitie ruimschoots getoond, dat de beker hij hen in goede handen is en zijn steeds geziene tegenstanders geweest. Het behaalde succes moet hoofdzakelijk toegeschreven worden aan den uitnemenden clubgeest; de spelers mogen individueel, een enkele uitzondering daarge laten, niet zoozeer uitblinken, als elftal zijn zij alom geducht. Ook van deze plaats willen we R. V. V. van harte gelukwenschen met het behaalde kampioenschap. Zij eindigde met de volgende cijfers: gesp. 9, gew. 7, gel. 1, verl. 1, dcelpnt. 2616, punten 15. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel- sen is ingekomen een verzoekschrift van Ja cob Hendricus Koek, van beroep winkelier, wonende te Velsen om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de beneden voorlokaliteit (winkel) van het perceel Wijkerstraatweg no. 37 te Velsen. Vóór 30 Augustus 1936 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. SERIE-WEDSTRIJDEN „SPORT VEREENT". Op Zondag 23 Augustus hebben de groote serie-wedstrijden plaats van S. V. op haar terreinen nabij de Ruine van Brederode te Santpoort, ter gelegenheid van haar derde lustrum. Veertien twaalftallen uit de erkende bonden zullen daar den strijd aanbinden. De toegang tot de terreinen is vrij, terwijl fietsenstalling' aldaar aanwezig is. DE VENETIAANSCHE STRAAT is de nauwste straat van Parijs en ligt in het Quartier de Merri. Ofschoon het grootste deel van deze wijk met den grond gelijk werd gemaakt, bleef het vermaarde straatje be houden. Een fraaie stand. De Nijverheidsschool komt op de tentoon stelling te Beverwijk goed voor den dag. In een f raaien en weiverzorgden stand zijn tal van werkstukken, op de school vervaardigd, geëxposeerd en uit al deze werkstukken blijkt, dat er serieus gewerkt wordt en de jongens, die de school hebben doorloopen met veel practische kennis in de maatschappij komen. Niet zonder trots heeft de directeur, de heer H. Zeeman ons rondgeleid en de ver schillende werkstukken getoond en hun be teekenis verklaard. Er waren voorwerpen, ver vaardigd door electriciens, machine-bankwer kers, smeden en timmerlieden. Laatstgenoem den bouwden een strandhuis, geheel voor ge bruik gereed, dat op de tentoonstelling de al gemeene aandacht op zich vestigt. Een mooi werkstuk is ook de lichtbak, waarin met be hulp van een lichtwals achtereenvolgens de letters van „Nijverheidsschool Velsen" worden verlicht, zoodat een tweevoudige reclame ont staat: het werkstuk zelve en de verschijning van den naam der school. Tal van werkstuk ken van de electriciens bestaan uit hulpmid delen der electrotechniek. Van de werkstukken, die voor practisch ge bruik gereed zijn, noemen we de autokrik en de sirene, ten gebruike bij de luchtbescher ming. Dit luidruchtige instrument, met een actiestraal van 3 K.M., laat nu en dan eens zijn machtig geluid hooren en degene, die er al te dicht bij staat, stopt graag z'n ooren dicht. We mogen niet vergeten de hand- brandspuiten te noemen, waarvan er twee zijn opgehangen, en die bij geval van brand ge bruikt kunnen worden. De onderdeelen, in de school vervaardigd, zijn alle geëxposeerd. Van deze apparaten heeft de school er een dertig tal vervaardigd voor de Artillerie-inrichting aan de Hembrug. Deze worden na de tentoon stelling afgeleverd. Ook is er eenig fraai handsmeed- of koperslagerswerk. Op de tentoonstelling is tevens aanwezig de auto, die gebruikt wordt bij het motoronder- wijs. Deze auto vertoont in doorsnede alle beweegbare onderdeelen, de ontstekingen, overschakeling van de versnelling, cardanas, enz. De stand van de school, zeide de heer Zee man ons nog, genoot de bijzondere belang stelling van den Commissaris der Koningin, die met aandacht verschillende voorwerpen bezichtigde. ACHILLES. Zondag was Achilles te gast op den Sport dag, georganiseerd door de voetbalvereni ging B. S. M. te Bennebroek, om met eenige grasbaanwedstrijden dezen middag op te luis teren. De uitslagen waren als volgt. Sprint over 3 ronden 600 meter: le serie. 1. P. Gruijters 2 v. Wees. 2e serie: 1. Ligthart, 2. Jongeneelen. Demi-finalen: le rit: 1. Rus man, 2. v. Wees. 2e rit: 1. Ligthart, 2. Gruij ters. Finalen: 1. Ligthart, 2. Rusman, 3. v. Wees, 4. Gruijters. Afvalrace voor C-klassers: 1. Koelemey, 2. v. Sprundel, 3. Stet. De Pelotonrace werd gewonnen door de ploeg bestaande uit de volgende renners: P, Janssen, D. Groenendijk, K. Koppen, C. v. d. Aart en Strijk. Klassementwedstrijd over 20 ronden met 4 klassen: 1. v. Sprundel, 16 p. 2. Koelemy 13 p. 3. v. Tuuk, 8 p. Koppelwedstrijd over 150 ronden. 1. G. v. Wees-C. v. d. Aart 2 p. Op 1 ronde: 2. J. En gel-Strijk, 5 p. 3. Janssen-Siebeling 3 p. 4. Jon- geneele-Klaassen 1 p. 5. Buis-Groenendijk 0 p. 's Avonds 9 uur werden in café Berg en Dal te Bennebroek de prijzen door den voorzitter van B. S. M. uitgereikt. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging hield haar we- kelijksche baanwedstrijden. Eerst startten de A-klassers voor een koppelwedstrijd over 75 ronden. Het koppel MatzenDrogtdrop 13 pt„ op 1 ronde PhilippoFennis 11 pt.; 3. Van HaarlemKorthals 8 pt.; 4. WalgienJas 4 pt.; op 2 ronden KleefFennis 9 pt. De B-klassers reden eveneens een koppel- wedstrijd over 40 ronden. Het koppel Gerrit JansenHarrij Jansen 1 met 8 pt.; 2. Herman Jansen—Baars 3 pt.; op 2 ronden 3 Kruif— Kleef 6 pt.; 4. Wilkensv. Dokkum 3 pt. Een uitdaging achtervolging tusschen Wal gienJas. Walgien winnaar met 20 M. voor sprong. Na de pauze een afvalwedstrijd, de volgende renners vielen af: Wilkens, Baars, Kruif, Van Dijk. Uitslag' 1. Harrij Jansen, 2. Harrij Kleef, 3. Herman Jansen, 4. Wim Kleef. OVERZICHT PROMOTIES 1935-1936. Het overzicht van de spelers, die in het vo rige seizoen in de verschillende nationale kampioenschappen gepromoveerd werden, luidt als volgt: naar de 1ste klasse groot bil jart cadre: L. Gehrels, Amsterdam; naar de 2de klasse groot-biljart cadre: P. A. Kobus, Haarlem en W. L. H. Penning, Delft; naar de lste klasse kleinbiljart cadre: J. L. Baay, Rot terdam, H. J. M. van Rooy, Vught en S. A. Menist, Rotterdam; naar de 2e klasse kléin- biljart cadre: M. A. van Deventer, Amster dam, H. V. Velgersdijk, Rotterdam en H. D. Buiskool, Amsterdam; naar de lste klasse drie banden groot-biljart, W. Levert en P. J. M. Geestman, beiden Amsterdam. Knoeierij met margarine. Een bewoner van Santpoort, als georgani seerde aangesloten bij de Nederlandsche Zui vel Centrale en toegelaten tot de groep mengers, stond terecht omdat hij met de mar garine had geknoeid. Van menschen, die als menger zijn toegelaten, wordt natuurlijk ver wacht, dat ze de voorschriften zullen naleven en de margarine met de wettelijk voorgeschre ven hoeveelheid Nederlandsche boter zullen vermengen, alles om de zuivelproducenten te steunen. De prijs van de margarine wordt er naar berekend en de goede burger, die geen zuivere natuurboter kan betalen, verwacht, dat hem dan tenminste voor zijn zuur verdien de penningen de hoeveelheid boter wordt ge geven, welke door de margarine gemengd moet zijn. Helaas zijn er mengers, die hiermee probee- ren te knoeien ten einde zich zelf zoodoende voordeel te bezorgen ten koste van den klei nen man en ten nadeele van de maatregelen door de Regeering in het belang van de zui- velboeren getroffen. De Kantonrechter sprak er zelfs van, dat personen op zoo'n manier schatrijk werden, al gold dit nu niet den man, die terecht stond. Deze was tweemaal aangetroffen in het be zit van margarine, welke een tekort aan boter had en hij werd daarvoor veroordeeld tot 2 x 40 boete met 10 dagen hechtenis voorwaar delijk. Het derde feit, waarvoor hij terecht stond, was ernstiger en gaf er een kijk op, hoe de man de knoeierijen bedreef. Men moet we ten, dat een menger een soort machine moet hebben, die alleen onder toezicht van de ambtenaren mag gebruikt worden en daarna wordt verzegeld. Nu vonden de ambtenaren de machine behoorlijk verzegeld, maar zij von den bij een buurman op de veranda, binnen het bereik van verdachte, een andere machi ne staan waaraan nog boterresten, en zij von den in den tuin van verdachte's knecht, die een paar huizen van hem af woont, een bus, waarin de machine paste. Ook troffen zij een pan met gesmolten margarine in de keuken van verdachte aan, weggestopt onder het aan recht, maar men had vergeten het petroleum stel uit te blazen. Verondersteld werd daarom, dat verdachte, toen de ambtenaren bij hem aanbelden, bezig was met een valsche machi ne te mengen en dat hij de margarine op het petroleumstel aan 't opsmelten was. Hij stopte toen gauw de pan onder het aanrecht en zette de machine om het hoekje bij buurman. Hij ontkende dit wel en wilde beweren, dat hij margarine smolt voor eigen gebruik, maar dat werd niet aangenomen en de eiseh luidde 7 dagen hechtenis met vernietiging van het vet, waarmee de kantonrechter accoord ging. Onder den invloed. Een ambtenaar, bij een der departementen in Den Haag stond terecht, omdat hij onder den invloed van alcoholhoudenden drank een auto bestuurd zou hebben. In den laten avond van 3 Juni zagen veld wachter Collignan uit Halfweg, de opper wachtmeester der marechaussee en een van diens ondergeschikten te Halfweg uit de richting Amsterdam met snelle vaart een auto naderen, die verblindend licht voerde. Opeens schoot de auto naar de linkerzijde van den weg op gevaar af tegen een van Haarlem ko mende auto te botsen. De politiemannen von den die manier van rijden verkeerd en zwaai den met een rood licht, waarop de auto stopte. Zij vroegen den bestuurder, naast wien nog iemand zat, naar de papieren en toen ant woordde deze met de wedervraag: „Hè, wat mot je?" Het zoeken naar de papieren ging wat stuntelig en de politie rook een ver dacht luchtje, waarom zij den bestuurder deed uitstappen. Toen bleek, dat de heer niet heel vast ter been was, naar drank riekte en niet te vlot sprak. Gevraagd, wie er bij hem in de auto zat, zei hij, dien persoon niet te kennen, terwijl bleek, dat het de chauffeur was, die hem altijd reed. De heer gaf toe drank gebruikt te hebben: een paar borrels vóór en een paar glazen wijn bij het eten met nog een whisky toe. Omdat de heer niet bepaald dronken was, mocht hij wegrijden, als de chauffeur stuur de; die was eerst getest, want die rook ook naar bier, maar kon perfect rijden. Nu, voor den kantonrechter zei de heer, dat hij op den bewusten dag geen borrels vóór het eten had gedronken, waarom hij het dan ver klaard had, begreep hij zelf niet. Hij was, on danks zijn wijntjes, zei hij, niet onder den in vloed geweest; dat hij met verblindend licht had gereden was, omdat een tegenligger dit ook deed en daardoor was hij wellicht ook uit den koers geraakt. Hij had tegen de politie mannen niet gezegd: „wat mot je?" en ook niet, dat hij den man bij hem in het rijtuig niet kende. Hij was niet meer dronken ge weest dan op 300 andere dagen van het jaar. De ambtenaar van het openbaar ministerie had de overtuiging, dat verdachte, al was hij dan niet bepaald dronken geweest, toch zoo danig onder den invloed van gebruikten alco hol had verkeerd, dat hij niet in staat was ge weest, een auto behoorlijk te besturen. Omdat dit een groot gevaar voor het verkeer kan op leveren, moest er streng tegen worden opge treden, waarom de eisch luidde: 14 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van rij bevoegdheid. „Twee weken hechtenis", zei de heer met een benepen gezicht. Kan het niet voorwaar delijk of met een boete? Neen, zei de kantonrechter en gaf een week hechtenis; bovendien kreeg verdachte nog 10 boete voor het rijden met verblindend licht. v.r

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1