Wijziging steunregeling uitgesteld. Wethouders van groote gemeenten zullen nog met Minister Slingenberg overleg plegen. Steekpartij te EindKoven. Smokkelaars trokken het mes. Een hulpkommies smokkelde. Geen rumoerige Hartjesdag. Twee kinderen verBrand. DIN 'S 'K 'G 18 rK U G. '1936 i Huizen door grondverschuiving bedreigd. Kind door vrachtauto overreden. Concentratie van het bijzonder onderwijs. Tuinbouw krijgt f 1 millioen steun. Eert halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Voor den tijd van 14 dagen. De minister-president dr. H. Colijn, heeft bij afwezigheid van den minister van Sociale Zaken, Maandagochtend met een aantal wet houders van groote gemeenten een bespreking gevoerd over: „Een samenstel van maatrege len inzake steunverleening en werkverschaf fing", bij rondschrijven van 31 Juli j.l. door den minister van Sociale Zaken ter kennis van alle gemeentebesturen gebracht. Naar men weet, betreft deze circulaire de afschaffing van den huurbijslag en het ver lagen van het standaardloon waarnaar de steun wordt berekend. De bespreking met den minister-president, welke om half twaalf begon en tot half twee duurde, werd bijgewoond door de wethouders van Sociale Zaken van de gemeenten Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Eind hoven en Haarlem. De wethouder van Sociale Zaken van 's-Gravenhage, de heer Buurman, was verhinderd aanwezig te zijn, doch namens hem woonde de wethouder van Openbare Wer ken en gemeentebedrijven, ir. Feber, de be spreking bij. Omtrent het resultaat van deze conferentie werd ons medegedeeld, dat de minister-president de inwer king treding van bovengenoemde wij zigingen in de steunregeling 14 dagen heeft opgeschort ten einde de kwestie nog eens met den minister van sociale zaken te bespreken. De wijziging in de steunregeling tfelke aan vankelijk zou ingaan in de week van 30 Augustus5 September 1936 is dus uitgesteld tot de week van 1319 September a.s. ten einde bedoelden wethouders de gelegenheid te schenken hunne bezwaren tegen de nieuwe regeling bij den minister van Sociale Zaken, na diens terugkeer van verlof, persoonlijk voor te dragen. Volgens de Tel. zal deze con ferentie op 28 Augustus a.s. te Zwolle plaats hebben. Naar dit blad ook meent te weten, zal de termijn van uitstel, welke hierboven is ge noemd, waarschijnlijk wel op een maand worden gebracht. Uitdrukkelijk werd er echter van regee- ringzijde op gewezen, dat het noodzakelijk lijk was met de voorbereiding van de invoe ring der nieuwe regeling door te gaan. Eén van hen levensgevaarlijk gewond. In den nacht van Zondag op Maandag heeft op het Stratumsoh Eind te Eindhoven een ernstige steekpartij plaats gehad, waarbij de 52-jarge arbeider P. Snellen door den arbei der W. van Berkel ernstig met een mes aan ge laat en borst_ gewond werd. In het café Dillen is Snellen, die in gezel schap was van zijn vrouw, met Van Berkel aan het twisten geraakt over een smokkel- affaire, waarbij Van Berkel met een geopend mes op Snuellen toesprong. De café-houder wist de rust echter te herstellen en heeft toen de beide opponenten op straat gezet. Daar is de strijd evenwel opnieuw ontbrand met het gevolg, dat Snellen aan gelaat en handen werd gewond en zijn rechterlong levensgevaarlijk werd getroffen. Hij is naar het binnengasthuis te Eindhoven overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De dader heeft Maandagmiddag aan de po litie na een streng verhoor, bekend. Terstond uit zijn functie ontslagen. Naar_ eerst thans bekend is geworden, is de vorige week nabij Rilland iemand op smokkelen van sigarettenpapier betrapt, dien men uit hoofde van zijn ambt wel het laatst van dit strafbaar feit zou verdenken. De man was-namelijk als tijdelijk hulpcom mies verbonden aan het kantoor invoerrech ten en accijnzen te Woensdrecht. Er bestond reeds eenigen tijd verdenking tegen dezen man en toen hij verleden week met vacantie zou vertrekken, werd hij even buiten zijn woonplaats door douanebeambten aangehou den en werd op hem een hoeveelheid siga rettenpapier gevonden. Daar de verklaringen van den aangehoudene omtrent de herkomst en de bestemming van dit sigarettenpapier de collega's niet bevredigde, werd de zaak nader onderzocht. In zijn woonplaats heeft men eenige dagen in den waan verkeerd, dat de commies op vacantie was. Thans is echter bekend geworden, dat de tijdelijke ambtenaar niet zal terugkeeren, daar hij uit zijn ambt is ontslagen en hem het betreden van het grensgebied verboden is. Men onderzoekt thans welken omvang de onregelmatigheden van den ambtenaar heb ben gehad. Hoofdstedelijke politie behoefde slechts enkele malen in te grijpen. De Hartjesdag te Amsterdam zou Hartjes dag niet zijn, als er geen vuurwerk werd af gestoken en als er geen straatbrandjes wer den gestookt. Het heeft dan ook vooral in de stad geknald van de zevenklappers, bom men en hoe het verdere kleine vuurwerk hee- ten mag. Veel Bengaalsche lucifers in groen en rood Weiden hoofdzakedijik in de volks buurten uit de ramen ontstoken. Het heeft echter aan groote uitspattingen, waaraan de politie gedwongen werd met wapengeweld een einde te maken ontbroken. Wanneer er Maandagavond van tumult sprake is geweest, heeft dat plaats gehad in de omgeving van de Kinkerstraat en aan den overkant van het IJ. In de omgeving van de Kinkerstraat heeft de politie eenige charges gemaakt om de op geschoten jongens uit elkaar te jagen. Toen echter bij een van deze charges in de Ten Katestraat met een paar steenen naar de politie werd geworpen, knalden gelijktijdig een paar revolverschoten der politie. De ra men moesten gesloten worden. Daarmede was aan dit incident door dadelijk krachtig ingrijpen een einde gemaakt. Aan de over zijde van het IJ is tumult geweest op het Mosveld en op den Hagedoomweg. Op beide plaatsen heeft de politie eenige malen krach tig moeten optreden om erger te voorkomen Om schrik aan te jagen werden eenige pa tronen met los kruit afgeschoten. In de Jor- daan en voornamelijk in de Willemstraat was met dezen heerlijken zomeravond veel publiek op straat. Ook uit andere deelen der stad was men blijkbaar naar deze straat getogen om Hart jesdag te vieren. Met kalmte en overleg heeft de politie echter de menigte verspreid zonder van haar wapens gebruik te maken. De brandweer heeft het evenals altijd druk gehad. Aan hulp werd ongeveer 25 maal in geroepen voor het verwerken van straat- branden. Ook was haar hulp noodig in de Lange Houtstraat 26 waar een open opslag plaats is van oude auto- en fietsbanden. Door weggeworpen Vuurwerk was daar brand ontstaan. Met een straal op de motorspuit en een op de Vechtkraan werd het vuur ge doofd. Tegen middernacht was overal wel aan het feest een einde gekomen. DREIGEND CONFLICT BIJ N. TER KUILE EN ZOON TE ENSCHEDE. De actie bij de N.V. N. ter Kuile en Zoon te Enschedé tot verlenging van de overeenkom sten in loonen en arbeidsvoorwaarden van de carreer-wevers is in een zoodanig stadium gekomen, dat de drie arbeidersorganisaties het noodzakelijk hebben geacht, een ultimatum te stellen. Het ultimatum loopt 31 Augustus a.s. af. Tuinhuisje en z.g. kampeertent vatten vlam. Maandag zijn twee kinderen, resp. drie maanden en twee jaar oud, door het vuur om het leven gekomen. Maandagmiddag om vijf uur waren in het tuinencomplex „Ons Buiten" te Amsterdam, waar ook de familie H. een huisje bezit, de ouders even weggegaan, toen door hitteuit- straling van een petroleumvergasser de om geving in brand geraakte. Het krukdroge huisje was weldra één en al vlam. De wieg van een meisje van drie maan den, M. J. H„ vatte ook vlam, met het gevolg dat de arme kleine een verschrikkelijken dood vond. Uit de omgeving schoten spoedig menschen toe, die met zand en aarde het vuur bestreden. Een van hen, de 31-jarige A. Brinkman, die een poging deed om het kind te redden, liep daarbij lichte brandwonden op, welke door de inmiddels verschenen brandweer werden ver bonden. De brandweer doofde de laatste smeu lende resten. Met lucifers gespeeld. Door eenige kinderen van de Lievenkamp te Oss was een z.g. kampeertent opgeslagen, waarin de kinderen speelden. Een der kleinen was daarbij zoo onvoorzichtig met lucifers te gaan spelen met het gevolg, dat de tent in brand vloog. De kinderen wisten allen nog naar buiten te komen, doch het 2-jarig zoon tje van den heer Van der Heyden, wonende aan de Lievenkamp, kreeg daarbij zeer ernstige brandwonden. De moeder, die de brandende kleeren van haar kind bluschte, en een zes-jarig broertje kregen minder ernstige brandwonden aan armen en handen. Het tweejarig kind is onmiddellijk naar het St. Anna-ziekenhuis te Oss overgebracht, waar het echter eenige uren later aan de bekomen verwondingen is bezweken. PRIJSVRAAG VOOR HERINNERINGS SPELDJE. Ter uitreiking bij de opening der Moerdijkbrug. Naar wij vernemen hebben de samenwer kende commissies voor het organiseeren van feestelijkheden te Breda en te Dordrecht, bij gelegenheid van de a.s. opening der Moerdijk- brug, een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een z.g. herinneringsspeldje hetwelk bij die gelegenheid zal worden ver krijgbaar gesteld. De vervaardiger van het ontwerp, dat door een daartoe aan te wijzen jury ter uitvoering' zal worden gekozen, wordt beloond met een prijs van f 25. worden aangeteekemd, dat de Avus-autobaan die het grootste gedeelte van het parcours vormde, veel te weinig moeilijkheden aan ervaren wegrenners bood. Het gevolg was een massa-aankomst bij het eindpunt, waar op den weg weliswaar plaats was voor een twaalftal renners naast elkaar, doch niet voor vijftig. Naast het geluk kwam het dus grootendeels op de tactiek van het plaats kiezen aan en hierin toonden de Franschen zich de meerderen. Cordebray offerde zich voor Charpentiex en Lapébie op, trok voor hen de spurt aan en kwam, als natuurlijk gevolg daarvan, zelf in het stuk niet meer voor. Ook bij het zwemmen waren er verrassingen en teleurstellingen. De Japanners, die gedu rende e.en volle maand in Berlijn geoefend hadden, maakten bij de training betere tijden dan in de finale 100 en 400 Meter vrije slag. Toch zouden zij op beide nummers hebben gezegevierd, als niet de enorme zenuwspan ning hun parten gespeeld had. Want Utoh wist in den eindstrijd 400 Meter den spurt van Medica gedurende 40 meter te weerstaan, wei felde daarna een oogenblik en ofschoon hij zich onmiddellijk herstelde, was de Amerikaan hem reeds voorbij. Op dezelfde wijze moest Yusa de eerste plaats aan den Hongaar Csik laten. De Japansche chef trainer Matsusawa zeide na afloop, dat hij vast op twee overwin ningen gerekend had in de bovengenoemde nummers, doch dat zijn poulains hun zenuwen niet de baas hadden kunnen worden. Intus- schen vertelt Csik, dat hij zeer verwonderd was te hooren, dat hij den eersten prijs ge wonnen had. In de series waren de Japanners en ook de Amerikaan Fick steeds sneller ge weest en bij de finale had hij het er alleen op gezet, den Duitscher Fischer, een ouden tegenstander van hem, achter zich te laten. Dit gelukte hem op de laatste vijftig meter en toen hij plotseling naast zich een paar bruine armen zag, wilde hij den Japanschen eigenaar daarvan toch ook wel passeeren. Ook daarin slaagde hij en toen zette hij er alles op, zoo snel mogelijk aan te tikken. Hoe verbaasd was hij, toen men hem onmiddellijk daarna als Olympischen kampioen toejuichte. Bij het zwemmen vindt men overigens de jongste deelnemers aan de Spelen. De kam pioene schoonspringen, Margie Gestring uit Amerika is pas 13 jaar, Dini Kerkmeester is 14 en zoo zijn er nog enkele anderen. Bij de athletiek is de kleine Engelsche Dorothy Odam, die den tweeden prijs bij het hoogspringen won, de benjamin met 15 jaar. Merkwaardig is het, te vernemen, hoe een kwetsuur of lichaamsgebrek den eenen athleet uitschakelt en den ander geen hinder veroor zaakt. Een der Hongaarsche waterpolospelers heeft slechts één voet, doch is desondanks zijn snelsten tegenstanders de baas. Daarentegen is de Zwitsersche skiffeur Rufli, winnaar van de Diamond Sculls te Henley, geheel terneer geslagen, omdat hij bij de training een teen gebroken heeft. Hoewel men hem algemeen heeft afgeraden te starten, wil hij zijn prach tige kans op de gouden medaille niet zonder strijd opgeven, wat begrijpelijk is. Tenslotte nog een enkel woord over hen, die de meeste winnaars-kransen gedragen heb ben. Het zijn de drie Duitsche meisjes Ursula Patow, Gesina Bengen en Lieselotte Botsch. alle drie leerlingen van een lyceum, die uit verkoren werden om bij de „cérémonie olym- pique" de winnaars en winnaressen een zege krans op de lokken te drukken. Haar ervarin gen zijn de moeite van het aanhooren waard, want zij bleken niet minder onder den indruk van het gewichtige oogenblik te zijn dan de Olympische kampioenen zelf. De Duitscher Stöck, winnaar van het speerwerpen, was, vol gens hen, zoo verrast met zijn eerste plaats vóór de geduchte Finnen, dat hij geen woord kon uitbrengen en als in een droom naar zijn 'volkslied luisterde. De meisjes waren slechts één keer in verlegenheid geweest, toen zij een Egyptischen gewichtheffer huldigen moesten en deze krachtmensch zijn roode „fez" op het hoofd hield. Op het laatste oogenblik werd de jonge dame medegedeeld, dat de Egyptenaren dat altijd doen en dus vlocht zij de krans maar om het roode mutsje heen. De couranten uit bijkans alle landen van de wereld schrijven uitvoerig over de buiten gewoon goede organisatie van de Spelen te Berlijn; een organisatie, die tot in de kleinste kleinigheden verzorgd is. Bizonder goed is ook de Duitsche radioreportage van de verschillen de sporten, waarbij deskundige spel- en sport- kenners op uitvoerige wijze een duidelijke be schrijving van het gebeuren geven zonder de interessante technische details te verwaar- loozen. Veen te Haastrecht gaat werken. Ten behoeve van den nieuwen provincialen weg is te Stolwijkersluis, evenwijdig aan den dijk, een groote hoeveelheid grond gestort, welke herhaaldelijk is aangestampt en waarop men juist dezer dagen de klinkers voor het nieuwe wegdek heeft gelost. De ondergrond van dezen nieuwen weg is veen, hetzelfde ver- rederlijke veen, dat destijds bij den aanleg van de spoorlijn naar Schoonhoven den aanne mers herhaaldelijk parten heeft gespeeld. Aan de binnenzijde is de nieuwe weg thans over een grooten lengte verzakt, terwijl de veengrond onder aan den weg is omhoogge- drukt, zoo zelfs, dat vijf huizen ter plaatse vrij ernstige scheuren vertoonden, eenigszins verschoven zijn en een lichten schuinen stand hebben aangenomen. Zaterdag j.l. heeft ir. Royer van den Provinciale Waterstaat den toestand ter plaatse opgenomen en onmiddel lijk zijn de noodige voorzieningen getroffen, welke bestaan in het graven van een diepen geul voor de huizen, om verdere grondverschui vingen op te vangen. Daaraan wordt thans dag en nacht doorgewerkt, zoodat spoedig de weg wederom op hoogte gebracht zal kunnen worden. De verzakking, welke in één etmaal 1.50 Meter heeft bedragen en vermoedelijk niet eerder tot stilstand zal komen vóórdat de ge storte zandlaag de kleilaag heeft bereikt, die op c.a. 91/2 Meter onder het niveau van het normale wegdek ligt, heeft zich gemanifes teerd over een lengte van c.a. 150 Meter, al leen aan de Stolwijksche zijde daar aan den anderen kant de grond geen uitweg kan vinden, doordat het vaste lichaam van de be staande dijk daartegen weerstand biedt. De zandstortingen voor het nieuwe weggedeelte worden voortgezet totdat de grond tot rust is gekomen. Deze tegenvaller zal het gereedkomen van den weg, die de verbindingsweg is tusschen Gouda en Utrecht en waarvan de afsluiting zooveel ongerief veroorzaakt, nog meer ver tragen. HEFFING-VRIJE OLIE GEVRAAGD VOOR VISCHWINKELIERS. De Nederlandsche Bond van Visohwinike- liers heeft het volgende verzocht aan den minister van Landbouw en Visscherij: Teneinde eenige verlichting voor onze be drijven te verkrijgen en ter bevordering van de afzetmogelijkheid van visch, hadden wij gaarne dat uwe Excellentie zou willen toe stemmen in het verstrekken van vijf en twin tig K.G. niet aan heffing onderhevige Ara- chide olie per maand en per winkel of hal- bedrijf. Bedoelde tegemoetkoming heeft alleen dan plaats wanneer vast staat, dat in zulk een bedrijf visch wordt gebakken en gebakken verkocht. De belanghebbenden onderwerpen zich aan door uw departement te treffen bepalingen in het belang van een riohtige uitvoering. De Nederlandsche Bond van Vischwinke- liers is bereid, een objectieve uitvoering te waarborgen voor zoover het zijn leden be treft. Maandagmorgen half twaalf reed een auto van een houthandelaar te Deventer, be stuurd door den heer D. J. N. met een vracht hout in de Zoppelt onder Heerde met de be doeling, het hout in een weiland aldaar te lossen. Bij het inslaan van een zandwegge tje had de chauffeur nog een klein meisje, het negenjarig dochtertje van den arbeider G. Berghorst, gewaarschuwd aan den kant te gaan, waaraan het kind voldeed. Het kind is echter achter de auto aangeloopen tot aan het hek van het weiland. Toen de chauffeur de auto in den juisten stand wilde brengen om het hout te lossen, en den wagen daar toe achteruit reed, hoorde hij plotseling ge gil. Het meisje, dat waarschijnlijk achter de auto heeft gehangen, was onder den zwaren wagen terecht gekomen. Zwaar gewond werd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd, waar het spoedig overleed CONGRES VAN „DE JONGE WERKMAN". Zondag heeft het nationaal verband De Jonge Werkman, in Nederland, op de terreinen der H. Landstichting gecongresseerd. Op het voorplein van de in aanbouw zijnde interna tionale basiliek, hadden zich met hun leiders meer dan 10.000 J.W.-ers vereenigd voor hun congres. Om 11 uur werd door mgr. dr. De Jong, aartsbisschop van Utrecht, met assisten tie van de vooraanstaande geestelijken uit den lande, aan het verheven altaar, dat stond on der de bogen van het atrium der basiliek, een pontificale hoogmis opgedragen. De duizenden jongeren met de bisschoppen van Nederland aan het hoofd en geestelijke en burgerlijke autoriteiten aan hun zijde, zongen de liturgi sche gezangen, terwijl het zangkoor St. Caeci- lia, onder leiding van Simon Terpstra, de volgzangen uitvoerde. Aan weerszijden van de offertafel hadden zich de honderden vaandrigs van de verschil- dende afdeelingen der vijf diocesen en van de kajotters uit België opgesteld. Tijdens de pon tificale hoogmis sprak rector I. v. d. Berg, de algemeene geestelijke leider van de J.W., hij deed tegelijkertijd voorlezing van een brief van kardinaal Pacelli namens Paus Pius XI, waarin deze zijn zegen schonk aan de J. W.-ers van Nederland, en hun organisatie ten voor beeld stelde aan andere landen. Na de plechtige mis werd een défilé gehou den voor de hooge geestelijkheid en vervolgens werd een openluchtspel vertoond. Staatscommissie heeft haar standpunt nog niet bepaald. De minister van Onderwijs heeft geant woord op vragen van den heer Droogleever Fortuyn betreffende den stand van de werk zaamheden der staatscommissie, benoemd bij Kon. besluit van 11 Februari 1936: de werkzaamheden der staatscommissie zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat zij nog haar standpunt omtrent de materie, behandeld in paragraaf 12 van het destijds aan de orde geweest zijnde wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven (concentratie bij het bijzonder onderwijs) en in de wet van 4 Augustus 1933 reeds heeft kunnen bepa len. In verband hiermede kan de vraag, welke houding de regeering zal moeten aannemen, nog niet worden beantwoord. FAMILIE DOOR BEDIENDE VERGIFTIGD. De familie van den heer Jesinows Ky, den eigenaar van het City-magazijn te Padang, is het slachtoffer geworden van een wraak neming van den kebon tegen de kokkie. De kebon vermengde de koffie met arsenicum welke daarna door de huisgenooten werd ge bruikt. De familie is ter behandeling in het hospitaal opgenomen. De kebon is in preven tieve hechtenis gesteld. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds steun zal worden verleend aan hen, die als te ler van tuinbouwgewassen zijn aangesloten bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale, tot een bepaald bedrag van ten hoogste f 1 millioen. Deze steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde geteelde pro ducten, welke in het achter elk product ver melde tijdvak van 1936 door genoemde telers van een erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Blauwe druiven (koud) 1 Jan,5 April f 9.40 per 100 K.G. Kaskomkommers 30 Maart17 Mei f 1.50 per 100 st. Kaskomkommers a 18 Mei28 Juni f 2.per 100 st. Kaskomkommers b 18 Mei28 Juni f 1.50 per 100 st. Kaskomkommers c 18 Mei28 Juni f 1.per 100 st. Platglaskomk. 30 Maart17 Mei f 1.20 per 100 st. Platglaskomk. a 18 Mei28 Juni f 1.60 per 100 st. Platglaskomk. b 18 Mei28 Juni f 1.20 per 100 st. Platglaskomk. c 18 Mei28 Juni f 0.80 per 100 st. Prei 1 Jan.31 Mei f0.25 per 100 K.G. Radijs 23 Maart26 April f 0.15 per 100 bos. Sla 13 April17 Mei f 0.40 per 100 krop. Spinazie 30 Maart—24 Mei f 0.30 per 100 K.G. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat voor 1936 aan importeurs van of handelaren in tarwebloem b, die aan gesloten zijn bij de vereeniging „Distributie kantoor voor tarwebloem b", of bij de ver eeniging „Consentenbureau voor den meelhan- del" ter tegemoetkoming in het door hen gele den nadeel ten gevolge van de maatregelen, genomen ter zake van den import van en den handel in tarwebloem b, boven het bedrag, dat reeds is uitgekeerd, uit het Landbouwcrisis fonds steun zal worden verleend tot een be- Örag van ten hoogste f 475.000. De Olympische Spelen Vaststaande feiten Deskundigen oordeelen over de Britsche athletiekploeg; Smallwood en Strandberg hebben pechNurmi is ontevreden Jeugdige deelnemers; Zabala was overmoedig; De Japansche zwem mers zijn zenuwachtig De overwinnaars-kransen Goede radio-reportage Het mislukte voetbaltournooi. De bij de Olympische athletiekwedstrijden behaalde resultaten geven aanleiding tot het vaststellen van de volgende feiten: ten eerste, de overweldigende meerderheid der negersprinters; vervolgens het gemak, waar mede de Finnen op de afstanden van drie tot en met tien duizend meter de beste loo- pers der wereld achter zich lieten; ten derde de athletische opkomst van Duitschland en tenslotte de teleurstellende prestaties der Britten. Wat dit laatste punt betreft, kan er geen twijfel bestaan omtrent den achteruitgang van de Engelsche athletiek, enkele uitzonde ringen daar gelaten. Zelfs op de midden- afstanden, zooals 400, 800 en 1500 Meter, waarop de Britten steeds uitgeblonken heb ben, zijn ze in gebreke gebleven zich aan den algemeenen vooruitgang der andere landen aan te pasesn. De Engelsche deskundigen zijn het er dan ook roerend over eens, dat er veel serieuzer getraind dient te worden en een andere maatstaf moet worden aange legd ter beoordeeling der candidaten voor dergelijke belangrijke wedstrijden. Terzelfder tijd echter wordt er op gewe zen, dat het groote Amerika evenmin een goed resultaat te Berlijn zou hebben bereikt, als het het zonder de negers had moeten stellen. Deze toch zorgden voor alle overwin ningen in de loop- en springnummers en de eenige uitzonderingen waren Meadows bij 't polsstok hoogspringen en Towns op de 110 Meter horden. De waarde van deze zwarte athleten blijkt wel voldoende uit het resul taat van de 4 maal 400 Meter estafette, voor welk nummer de Yankees op het laatste oogenblik een gewijzigde ploeg van louter blanken aan den start brachten en die in de finale door Engeland werd geklopt in den, naar verhouding van de andere pres taties matigen tijd van 3 min. 9 sec. De Britsche experts besteden voorts aan dacht aan de opkomst der Duitsche athleten, die nog nimmer een Olympische overwinning hadden behaald. De strenge, tweejarige trai ning heeft thans zijn vruchten afgeworpen, al dient daarbij niet uit het oog te worden verloren, dat de behaalde successen alle op de „veld-nummers" werden verkregen. De overwinningen bij het kogelstooten, het ko gelslingeren en speerwerpen wijzen wel op degelijke training. Iedereen, die het beoordeelen kan, hetzij Engelschman, Amerikaan of Fin, is over tuigd, dat de finale van de 1500 Meter hard- loopen de fraaiste race en de interessantste gebeurtenis van de geheele athletiek-mee- ting was. De stijl en de tactiek van Jack Lo velock worden algemeen bewonderd en men is het er over eens, dat zijn wereldrecord van 3.47 4/5 een waardige belooning voor een klassieke prestatie was. Deze tijd is ge lijk aan 4 min, 4 2/5 sec. voor de Engelsche mijl (1609 Meter), welke afstand slechts zel den onder de 4 min. 10 sec. wordt afgelegd. Hoewel men grooten lof heeft voor de kwa liteiten der Finsche lange afstamd-loopers, worden van deskundige zijde aanmerkingen gemaakt over den stijl van Salminen, den winnaar op de 10 kilometer. Wanneer hij zijn elbogen dichter bij het lichaam hield, zou dit zijn snelheid ongetwijfeld ten goede ko men. Naast den uitstekenden Zweedsohen sprin ter Strandberg, die door een gescheurde spier uitgeschakeld werd, heeft de Ameri- kaansche 400 meter-kampioen Harold Small wood het wel zeer ongelukkig getroffen. In de serie en kwartfinale versloeg hij zijn zwarte landgenoot-en Williams en Luvalle, doch twee uur voor den aanvang van den eindstrijd moest hij ten gevolge van een acute blindedarm-ontsteking in het zieken huis worden opgenomen. Evenzeer moet men te doen hebben met een groep deelnemers van een Zuid-Amerikaanschen staat, die, na eenigen tijd in Berlijn te hebben getraind, te hooren kregen, dat zij niet aan de Spelen konden deelnemen, omdat de inmiddels aan de macht gekomen nieuwe regeering een an dere officieele ploeg naar de Duitsche hoofd- had had gezonden. Maar wellicht is de lange reis en het verblijf in Berlijn een pleister op de wonde. Er wordt voorts beweerd, dat de groote Paavo Nurmi, die o.a. den jeugdigen student Hoeckert, winnaar van de 5000 Meter, ge traind heeft, in het geheel niet tevreden was over de prestatie van Iso Hollo, eersten prijswinnaar op de 3000 Meter hindernis- race, evenals in 1932 te Los Angeles. Welis waar verbeterde Iso Hollo het Olympisch record en bracht dit van 9 min. 21 4/5 op 9 min. 3 4/5, doch Nurmi is van meening, dat het wereldrecord gemakkelijk omlaag had kunnen worden gehaald. Dezelfde af stand, doch zonder hindernissen, is destijds reeds in 8 min. 23 geloopen en aan de hand daarvan heeft de beroemde Nurmi tot in tienden van seconden uitgerekend, welk we reldrecord Iso Hollo te Berlijn had moeten loopen. Er zijn nog meer bijzonderheden, die de aandacht trekken. Bij de twee met stuur man roeide bij de Zwitsers de 39-jarige Ap- penzeller mee. die reeds aan heel wat races in den loop der jaren heeft deelgenomen. Ditmaal echter deed de last der jaren zich gevoelen en het gewenschte resultaat werd niet bereikt. Overigens waren de Zwitsers gedwongen voor dit nummer met een Ba- zelsche ploeg uit te komen, daar de Züri- cher roeiers voor de andere nummers ge spaard moesten worden. Ook in de sport heeft men uitersten, want in dezelfde race, waaraan Appenzeller deelnam, kwam de win nende Fransche ploeg met een heel klein 13-jarig scholiertje als stuurman uit. Het grappige was, dat dit kleine kereltje, dat nauwelijks met zijn hoofd boven de boot uitkwam, twee reuzen van roeiers naar de finish moest sturen. De slagroeier woog na melijk 92 Kilo. Opmerkelijk is voorts (we pikken slechts hier en daar een interessante bijzonderheid uit een schat van gegevens, die nu juist niet algemeen bekend zijn), dat de sportsmen, die zich lang van te voren naar Berlijn heb- begeven, niet geheel aan de hoog gespan nen verwachtingen hebben voldaan. De Argentijn Zabala wilde de eerste zijn, die tweemaal in successie den Marathon-race won. Na zijn overwinning in Los Angeles meende hij het ook in Berlijn te kunnen klaar spelen en tot dit doel kwam hij reeds in Februari naar Duitschland. Zabala schijnt echter een te hoogen dunk van zich zelf te hebben gehad; in elk geval was het wel zeer ontactisch van hem om direct na den start een voorsprong te nemen, die bij het keerpunt, dat hij na 1 uur en 12 min. bereikte, tot 300 Meter was aangegroeid. Nie mand zal dan ook verwonderd'geweest zijn, dat de Argentijn er tensoltte het bijltje bij neer moest leggen; te minder, daar de er varen Engelschman Harper en de Japanner Son geen onnoodige haast toomden om Za bala in te halen. Interessant is nog dat het Marathon-par cours door 30.0CO menschen was afgezet. Dit groote aantal „orde-commissarissen" be stond uit 24.000 sportstudenten, 3000 politie beambten en even zoovele soldaten. Vermelding verdient voorts het geringe succes, door de Italianen bij het wielrennen behaald. Zoowel in de achtervolging als den wegwedstrijd lieten zij zich door de Fran schen overvleugelen. Daarbij dient echter te 18 Augustus: Ter vervulling van de vacature van een leeraar in de schei- en natuurkunde aan de H. B. School alhier, wordt een oproeping gedaan voor een doctor in de wis- en natuurkundige wetenschappen, op een jaarwedde van 2000.-. Op voorstel van den heer Huët werd door den Gemeenteraad besloten den directeur der Hoogere Burgerschool in deze functie te benoemen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2