De burgeroorlog in Spanje. Thijs IJs als bestrijder der reuzen r—i PROGRAMMA Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 Ministers naar Valencia vertrokken? De regeering over den toestand. Eden en Avenol zullen confe- reeren over hervorming van den Volkenbond. Moerasgas eischt slachtoffers. Fransch sportvliegtuig in den nacht verongelukt. Bruin en niet verbrand. 'f Bankbeambten door bandieten overvallen. Sneltrein ParijsSt. Etienne ontspoord. RIJKSSTRAATWEG 16 ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Pier-avontuur RACM Het Spaansche ministerie van binnenland- sche zaken heeft het volgende communiqué uitgegeven: Het leven te Madrid gaat zijn gewonen gang. De voorzitter van den ministerraad en de minister van oorlog hebben Maandagoch tend een langdurig onderhoud gehad met verschillende persoonlijkheden van het volks front en indrukken uitgewisseld over het ver loop der operaties. Dat de overwinningen der regeeringstroepen talrijker zijn dan die der opstandelingen, blijkt eiken dag duidelijker. In Estramadura doet de vijand wanhopige pogingen tot op rukken, doch hij wordt overal teruggeslagen. De strijd is zeer heftig en in sommige gevallen een van man tegen man. De luchtmacht der opstandelingen wordt door de onze in be dwang gehouden. In Andalusië maken wij langzaam vorderingen. De naar Teruel op- marcheerende colonnes werden door de repu- blikeinsche strijdkrachten op de vlucht ge dreven. In Guipuzco, waar wij onze stellingen handhaven, hebben de pogingen der rebellen geen succes. De straat van Gibraltar wordt geregeld door de trouw gebleven vloot be waakt. Opmarsch der regeeringstroepen naar Huesca. De speciale correspondent van Havas meldt dat Zondag en Maandag in het noordelijke en centrale gedeelte van het front van Aragon het offensief der republikeinsche troepen te gen Huesca en de stellingen der opstande lingen lang de spoorlijn naar Saragossa ver scherpt werd. Aan het front van Tardianta- van waaruit een sterke aanval tegen de stad Almeduvar werd op touw gezet, waren de ge vechten zeer zwaar. Almeduvar werd gedu rende verscheidene uren gebombardeerd en zou tot een ruïne geworden zijn. Deze aanval zou tot voornaamste doel hebben de verbin dingen tusschen Huesca en Saragossa af te snijden. Aan het front loopen geruchten, als zou generaal Mola in eigen persoon de verde diging der opstandelingen hebben geleid. De laatste dagen droeg de verdediging der op standelingen een wanhopig karakter. De luchtmacht heeft in deze gevechten een groote rol gespeeld en de opstandelingen moesten groote hoeveelheden materiaal achter laten. De vooruitgeschoven troepen der regee- ringscolonnes zijn op 40 K.M. van Saragossa aangekomen. Te Alfajarin, een klein stadje op 18 K.M. van de hoofdstad van Aragon, zijn enkele groepen aangekomen. Aan den Zuidkant wordt de inneming gemeld van Belchite, een belangrijke plaats in de provincie Teruel, die een vliegveld en een spoorlijn bezit, welke de opstandelingen gebruikten voor het vervoer der steenkool voor de electrische centrale, die Saragossa van stroom voorziet, Reeds ministers naar Valencia vertrokken? Naar uit Hendaye vernomen wondt zouden reeds verscheidene leden van het kabinet Madrid hebben verlaten en naar Valencia zijn gegaan. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia kunnen elk oogenblik verbroken wor den. Uit voorzorg tegen luchtaanvallen is Madrid tegenwoordig eiken nacht in duister gehuld van 11 uur af. De trams rijden dan niet meer. De beweringen van de regeering, dat de op standelingen gebrek aan munitie krijgen, wordt hier onjuist genoemd, aangezien de op standelingen thans meester zijn in de voor naamste wapenfabrieken van Spanje. De uittocht van de Spanjaarden uit Fonta- rabië duurt voort. In alle soorten bootjes, be laden met koffers en pakken, vertrekken de meeste vrouwen en kinderen, Gistermiddag 1 uur telde men reeds 300 vluchtelingen. De oorlogsbodems van de opstandelingen kruisen voor de kust tusschen Kaap Figuera, de grens van de Fransche territoriale wateren en San Sebastian. Twee vliegtuigen van de regeering bombardeerden de oorlogsschepen. Na den val van Badajoz. Na den val van Badajoz werd, op het be richt, dat de Marokkaansche opstandelingen troepen in aantocht waren, in de nabije stad Olivenza de witte vlag geheschen, aldus een Reuter-bericht uit Lissabon. De oprukkende rebellen stonden onder bevel van luitenant Yague. Uit de paatsjes Barcarrota, Alconthel en Montije trokken de Loyale troepen zich na een kort gevecht terug. Luitenant Yague heeft tegenover een speci- alen correspondent van den Diario Manha verklaard, dat zijn troepen Dinsdag verder zouden oprukken. In het veroverde gebied is een regiment van vrijwilligers gevonden, ter wijl men nog bezig is met de vorming van verdere regimenten. In Badajoz is de rust weergekeerd. Reuter meldt uit Rabat: In antwoord op een aantal voorstellingen van buitenlandsche zijde verklaarde Radio-Sevilla: „Alle eenheden uit Afrika naar Spanje overgestoken, de tercio'sen Regulares, zijn allen geregelde troe pen uit Afrika en niet voor deze gelegenheid geworven mannen". Verder wordt verklaard, „dat de nationale beweging thans meester is in Galicië, Asturië, Leon, Oud-Castilië en Aragon, behalve enkele centra van weerstand, in Estramadura en An dalusië, behalve rond Malaga, en een deel van Jaen. De ring om Madrid, welke nog niet geheel gesloten is, trekt zich met den dag nauwer samen". Uit de zone rondom Irum te Bayonne aan gekomen waarnemers melden, dat de rebellen hun opmarsch naar Irum meer kracht bij zetten. Generaal Fanjul en Kolonel Quintana gefusilleerd. Het A.N.P. verneemt uit Madrid dat generaal Fanjul en Kolonel Quintana die ter dood ver oordeeld werden in verband met den opstand in de Montana-kazerne gistermorgen om 5.30 uur gefusilleerd zijn. Italië en de non-interventie. De besprekingen tusschen Italië en Frank rijk met betrekking tot de niet-inmenging in de Spaansche binenlandsche aangelegen heden duurt voort. In politieke kringen ver klaart men dat aan Italiaansche zijde de op rechte wensch tot samenwerking bestaat al dus Stefani. Gisteravond heeft de Fransche ambassa deur de Chambrun, terzake wederom een onderhoud gehad met minister Ciano, die eveneens den zaakgelastigde van Groot-Brit- tannië heeft ontvangen. Op den wensch van Italië tot een overeen komst te geraken, wordt in politieke kringen des te meer gewezen, daar, aldus vervolgt Stefani, een zekere buitenlandsche pers be weert, dat Italië niet recht door zee zou gaan om duistere reden. Niets is minder waar. Italië wil de zoo al gemeen en volstrekt mogelijke toepassing van het principe der neutraliteit. Eenige betoo gingen in het buitenland, zooals de te Tou louse uitgesproken redevoering van een vice- president der Fransche Kamer, de te Rijssel door den minister van Binn. Zaken gehouden redevoering en de reis van Jouhaux naar Ma drid, schijnen te wijzen op de begunstiging van een der beide partijen. Ook zekere berichten aangaande bijv. de verzending van wapens en munitie schijnen de Italiaansche these te bevestigen volgens welke men slechts een neutrale houding kan in acht nemen, indien men geen voorbehoud maakt. Duitsche voorwaarden voor onderteekening. In politieke kringen te Berlijn meent men te weten, dat de Duiitsche regieerinig in de gisteren aan den Fransöhen ambassadeur overhandigden brief, het Fransche voorstel inzake niet-inmenging in Spanje goedkeurt, onder voorbehoud dat het vliegtuig, dat in de omgeving van Badajoz in de handen der Spaaneche militie is gevallen, aan Duitsch- land zal worden teruggegeven en dat het verdrag tot nietinmenigimg onderteekend en toegepast zal worden door alle mogendheden, die wapens vervaardigen of uitvoeren. Maatregelen van de Britsche regeering. De Britsche regeering heeft maatregelen genomen tot handhaven van een strikte neu traliteit inzake Spanje. Toezicht zal worden uiteoefend op vliegtuigen, welke het land willen verlaten. Verder wordt alle mogelijke persoonlijke pressie uitgeoefend door de departementen op de bevolking, om niet door spreken of daden den toestand in Spanje nog gevaarlijker te maken. De Volkenbondsseeretaris Avenol zal mor gen een onderhoud hehben met den minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, over. het Britsche ontwerp betreffende de her-, vorming van den Volkenbond. Drie personen tijdens het baden gedood. TAROETOENG, 17 Augustus (Ameta). De Duitsohe zendingsarts Gusze, zijn ecbtgenoo- te en een Duitsche dame, die bij de familie Gusze logeerde, zijn bij het baden nabij do zwavelbronnen, 12 K.M. van Taroeintoeng door moeras-gas gedood. De lijken zijn he den gevonden. Drie dooden. VERSAILLES, 17 Augustus (Reuter). Van nacht is een sportvliegtuig neergestort, door dat de piloot, die op het vliegveld Buc wilde landen, zich in de duisternis in het landings terrein vergiste. Drie inzittenden werden ge dood. terwijl de vierde zeer ernstig gewond werd. Bij zonnebaden, zwemmen, sport-, fiets-, j wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Fransche schatkist voor 800.000 franc benadeeld. Maandagochtend hebben te Nice zes ban dieten in een auto twee bankbeambten be roofd van een zak met 800.000 francs welke de mannen voor rekening van den schatkist ver voerden. De overval had plaats op een zeer druk punt in de stad. De grensposten aan de Italiaansche grens werden gewaarschuwd. Een doode, zes gewonden. Uit Fontaine Bleau, 17 Augustus. Heden middag is de sneltrein ParijsSaint Etienne ontspoord, ongeveer 600 Meter van het station Bourron Marlotte, nadat de trein een wissel was gepasseerd. De goederenwagen, die achter aan den trein was gehaakt, sprong uit de rails waardoor enkele andere wagons werden mee gesleurd, ongeveer 100 meter verder sloeg de restauratiewagen en een andere wagon om. Hierbij werd een lid van het personeel van den trein gedood, zes personen werden ge wond. Met den trein reisden ook 87 kinderen van een vacantiekolonie doch van hen werden slechts twee licht gekwetst. LINDBERGH SPREEKT OP DE WERELD- VREDESCONFERENTIE TE BRUSSEL. Press-Association meldt, dat Lindbergh een redevoering zal uitspreken op het we- reldvredescongres, dat 3 September te Brussel zal worden geopend. SCHEEPSKLOK VAN DUITSCHEN KRUISER AAN ADMIRAAL RAEDER OVERHANDIGD. Maandagmiddag is te Kiel in de aula van het Marine-station der Oostzee de scheepsklok teruggegeven van den door vice-admiraal Reuter bij Seape-Flow tot zinken gebrachte Duitschen slagkruiser ..Hindenburg". De com mandant van den Engelschen kruiser „Nep tune" capt. Bedford, overhandigde de klok aan den opperbevelhebber van de Duitsche oorlogsmarine Admiraal-Generaal dr. H. C. Raeder. HAVILLANDFABRIEKEN WEIGEREN VLIEGTUIGEN VOOR SPANJE TE LEVEREN. De Havilland vliegtuigfabrieken hebben en communiqué uit gegeven, waarin ver klaard wordit, dat zij weigeren vliegtuigen te "evorcr. aap. alle koopers, van wie zij ver moeden voor Spaansche rekening op te tre den om op deze wijze de niet-inmenging tot zijn recht te doen komen. FRANSCHE VLIEGER VESTIGT EEN HOOGTE-RECORD. George Detré heeft te Villacoubla het hoog- ferecord voor vliegtuigen verbeterd door tot 14.836 meter te stijgen. HAARLEM-N. TELEF 16 7 2 6 vanaf - met garantie, pijn- J loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Als de boer van Thijs' voornemen hoort zet hij een ongeloovig gezicht. „Och," zegt hij dan, „wat dacht je tegen die reuzen te kunnen uitvoeren? Ze vernielen heele dorpen en zelfs kasteelen en je kunt onmogelijk alleen tegen hem optrekken." „Toch wil ik het eens probeeren," geeft Thijs ten antwoord, „vertel me maar eens precies, waar die heeren wonen; ik wil in ieder geval kennis met ze maken!" „Nu, hun woonplaats is heel gemakkelijk te vinden," antwoordt de boer. „Ze wonen in het gebergte, dat je daarginds ziet. Het zal je niet veel moeite kosten de reuzen te vinden, want ze zijn ontzettend groot. Maar als ik je een goeden raad mag geven, ga er dan niet heen, want je bent je leven daar niet zeker. Maar Thijs denkt er niet aan zijn plan op te geven en hij gaat moedig het bergland tegemoet! door J. P. BALJé Droomerig staarde ik voor me uit, slaperig gemaakt door de felle zonnestralen, waarin ik mij tijdens mijn zitje op de Scheveningsche Pier reeds eenige uren koesterde, me niet meer interesseerend voor de zeilbootjes of het drukke strand- en boulevard-gewoel, noch voor de paradeerende menigte, die zonder op houden, in een eentonige regelmaat langs mij heenschoof. Ik verveelde me, had gruwelijk het land, en ik had me van m'n vrijen dag heel wat anders voorgesteld! Ik had gehoopt op een enervee rend avontuur, dat me uit m'n dagelijkschen sleur zou halen, en me zou herinneren aan de schoone dagen uit mijn vrijgezellentijd. En in plaats daarvan zat ik als een jichtige oude heer urenlang op de pier, slechts mechanisch zoo nu en dan even opblikkend, als veer krachtige, kittige stapjes een moment de illu sie aan „iets bijzonders" wekten, direct ech ter den blik weer verveeld afwendend, als ook ditmaal bleek, dat de naderende jongedame in niets afweek van de overige flaneerende specimina der schoone sekse. Ik zocht iets bij zonders, iets ongewoons.en vond het niet! Ik zag slechts hooggehakte, kortgerokte, laag- gehalsde meer of minder opzichtig gepoeder de, keurig-gesoigneerde, frivole vrouwtjes, aantrekkelijk.... zeker, maar gewoon, o, zoo gewoon Het liep al tegen half zes, en ik dacht er sterk aan de Pier te verlaten en te gaan di- neeren, toen mijn aandacht getrokken werd door een geagiteerd jong vrouwtje, dat me in het voorbijgaan met een vertwijfelden blik aanzag. Als bij intuïtie voelde ik, dat hier het avontuur, waarnaar ik haakte, te vinden was, en snel stond ik op, om haar te volgen. Bij het passeeren had ik reeds gezien, dat ze *en lief, eenvoudig gezichtje had, met donke re, sprekende oogen. Ook haar toiletje was zeer eenvoudig, bijna ouderwetsch: haar hoed was van eenige zomers terug, maar niettemin flatteus, haar rokje liet juist den fijngevorm- den enkel zien. En toen ik tot op eenige passen afstand van haar genaderd was, zag ik, dat haar haar nog niet was afgeknipt! Vaag meende ik me te herinneren, haar reeds vroe ger eens gezien te hebben, zonder echter pre cies te weten, waar en wanneer. Wij naderden het eind van de Pier, waar nog slechts weinig menschen waren. Zwaar leunde ze tegen de balustrade, en keek naar beneden, waar de golfjes speelsch tegen de pijlers kabbelden. Dan sloeg ze als in wan hoop beide handen voor het gelaat, en ik hoorde, hoe ze zachtjes snikte. Snel trad ik nader en raakte even haar schouder aan. Ver schrikt keek ze op en maakte een beweging, of ze weg wilde snellen. Doch met zachten drang en alsof het vanzelf sprak, leidde ik haar naar een tafeltje voor het Paviljoen, en deed haar neerzitten. Ik wenkte een kellner, die mij gedienstig een glas water bracht, dat ze langzaam leeg dronk. Nog altijd een beetje nasnikkend zette zij met trillende handen het glas neer, toch een weinig gekalmeerd. Merk baar-verlegen keek zij mij zijdelings aan, en een hoogrood kleurde haar wangen, zoodat ze er op dat moment als een bakvisehje uitzag. Bij na, fluisterend sprak ik. haar aan. „Vertelt u mij eens, mevrouwtje ik had gezien, dat ze een trouwring droeg was u werkelijk van plan, dat te doen?" Beteekenisvol wees ik naar de zee. Zij volgde mijn blik en ze rilde even, Toen keek ze mij diep in de oogen, aarzelend, als wilde ze peilen, of ze mij, een vreemde, haar leed kon biechten. Warm gaf ik haar die blik terug. „U hoeft mij natuurlijk niets te zeggen", vervolgde ik. „maar misschien doet het u goed uw hart eens uit te storten, al is het dan ook tegenover een vreemde". Weer staarden haar donkere oogen mij een oogenblik aan dan sloeg zij de lange wimpers neer, en bijna onverstaanbaar kwamen de woorden over haar lippen: „Misschien is het zonderling, dat ik u mijn moeilijkheden biecht, maar u hebt iets, dat mij vertrouwen geeft. En er zijn zoo weinig menschen, met wie ik eens kan spreken. Ik ben getrouwd, en hoewel ik gelukkig was, is mijn huwelijk toch niet dat, wat ik er mij vroeger van had voorgesteld. Mijn man heeft Conservatieve opvattingen en is zoo verbazend jaloersch. Kennissen hebben wij bijna niet, de kleeren, die ik noodig heb, worden altijd eerst door mijn man gekeurd, voor ik ze koopen kan, want niet altijd is mijn smaak ook die van mijn man.... Maar zijn groote liefde voor me vergoedde tot nu toe veel, en dan ik meende er nu eindelijk iets op gevonden te hebben, waardoor ik ook z el f wat geld zou bezitten en ik dingen zou kunnen koopen, duurder en fijner, dan mijn man me dat toe staat. Toiletartikelen, hoeden, japonnen. Als ik dan maar zou kunnen zeggen, dat ze den prijs, dien hij ervoor bepaald had, niet over schreden, zou hij het verschil vermoedelijk niet eens merken. Van mijn huishoudgeld nam ik honderd gulden. Ik dacht daarmee een eigen potje te kunnen stichten. Ik ging naar Duindigt van middag en wedde! Eén van mijn weinige ken nissen had ik immers stijf en strak hooren beweren, dat Diamond Star de courses zou winnen. Hij was een expert op dit gebied. Ik zette alles op dat paard enverloor! Ik was wanhopig, maar misschien zou ik mijn man nog alles hebben gebiecht, als dat ver schrikkelijke niet was gebeurd. Toen ik het terrein verliet, zag ik ook mijn man, dien ik op zijn kantoor waandegearmd met twee dametjes! Zij droegen toiletjes, die hij te genover mij altijd in felle bewoordingen had afgekeurd. Zij causeerden geanimeerd en stapten in een gereedstaande auto. Ik herin nerde mij nu, dat mijn man gezegd had, voor het diner niet op hem te rekenen, daar hij dien avond een conferentie had, een feit, dat mij ook den moed had gegeven, dien middag mijn zoogenaamde kans te wagen. U begrijpt mijn gemoedstoestand. Eenerzijds durfde ik niet goed naar huis, omdat ik er tegen op zag, hem het verlies van die honderd gulden te verklaren, anderzijds wilde ik niet, daar zijn gedrag mij zijn waren aard had doen zien. Toen kwam ik hierheenik weet niet waarom Haar oogen, die vochtig glansden, keken over het spiegelgladde wateroppervlak. Na denkend fronste ik de wenkbrauwen. Nuchter beschouwd was ik in een tamelijk moeilijk parket. Vrijwillig had ik mij dit vrouwtje aan getrokken, ik had haar bekentenis aangehoord en ik voelde mij daarom moreel verplicht te trachten voor haar een oplossing te vinden. Ik kuchte eens. „Tja, mevrouwtje, het is erg moeilijk u in zoo'n delicate zaak raad te geven. Sta mij echter eerst even toe, een grof verzuim te her stellen. U weet niet eens, wien u uw vertrou wen geschonken hebt. Mijn naam is van den Berg". Beleefdheidshalve noemde ook zij mij haar naam. „Mevrouw van Reenen", zei ze zacht. „Hoe zegt u, van Reenen?" kwam ik verwon derd. „Uw man Is toch niet Charles van Ree nen?" Verbaasd' keek ze op. „Dat is inderdaad zijn naam", zei ze. Dus daaróm meende ik al, mij haar flauw te herinneren. Charles van Reenen was een oude schoolkennis van me, tegenwoordig de den we nu en dan nog wel zaken met elkaar, en haar had ik natuurlijk gezien één van de weinige keeren, dat hij met zijn vrouw uitging. Want het was algemeen bekend, Charles van Reenen was dol op z'n vrouwtje, maar ver toonde zich nooit met haar. Hij bewaarde haar als een soort reliquie, geheel voor zichzelf. Wat hem niet verhinderde, zélf volop van het leven te genieten! Hij huldigde het gezegde: Wie z'n vrouw liefheeft, laat haar thuis. Ik moest dit vrouwtje uit de impasse helpen. Een idee schoot mij te binnen. Haar zou het helpen, en mijn avond was er op prettige wij ze door gevuld. „Luistert u eens. Ik kèn uw man, we zijn zelfs tamelijk goede kennissen. Wat u van middag van hem hebt gezienoch, waar om zou u zich dat zoo sterk aantrekken. Neemt u dat van mij aan: bijna iedere man begaat vroeg of laat wel eens een faux pas, zonder dat dit aan de liefde voor zijn eigen vrouw iets afdoet. Maar niettemin kunt u uw man toch wel een lesje geven. Ik stel u daarom voor, dat u pas naar huis gaat, als u er zeker van is, dat ook uw man al thuis zal zijn. U verwijt hem niets, doch u laat alleen doorschemeren dat u volkomen op de hoogte bent van zijn escapa de. U doet hautain en zegt, dat u, evengoed als hij, recht heeft uw vrijen tijd door te brengen zooals u dat belieft. Ik ben er van overtuigd, dat hij, behalve overbluft, zich ook schuldbe wust zal toonen, en in de toekomst water in zijn wijn zal doen. In het ergste geval kunt u zich altijd op mij beroepen, om uw alibi te bewijzen! Wat denkt u ervan?" Even dacht ze na en een flauw glimlachje verscheen om haar mond. Spontaan reikte ze mij de hand. „Afgesproken!" zei ze kort. Ik stond op. „Staat u mij dan toe, dat ik u om te be ginnen, een diner aanbied. Wij zullen ons moeten haasten om een goed tafeltje te krij gen, want het is al laat". Wij brachten den avond heel genoegelijk door. Na het diner bezochten wij een cabaret, en allengs verdween haar gedeprimeerde stemming. En toen wij soupeerden was ze het opgewektste, vroolijkste vrouwtje, dat men zich denken kan. Ook bleek ze mondain te zijn, wat haar eenvoudige kleeding niet kon doen vermoeden. Mogelijk, dat de champagne hiertoe het zijne bijdroeg! Ik kan niet anders zeggen, dan dat het laatste gedeelte van den avond gezellig verliep Een kleine moeilijkheid deed zich nog voor ten aanzien van de verloren honderd gulden. Zij stond mij echter toe, die als een vrienden dienst te leenen. Zoodat tenslotte alles in het reine kwam en ik de voldoening had, een hu welijk te hebben gered! Eenige weken later ontmoette ik namelijk van Reenen, en toen ik hem langs mijn neus weg naar zijn vrouw vroeg, deed hij een opgetogen verhaal. Ik moest hen maar eens komen opzoeken, zei hij, dat werd werkelijk zoo langzamerhand eens tijd De terugbetaling van het geleende geld ge schiedde prompt in termijnen. En geen ter mijn heb ik geschonken, want een klein lesje had ze voor haar onbezonnenheid wel ver diend. Die honderd gulden zouden mij overi gens niet direct armer gemaakt hebben, want die had ik juist.bij de rennen verdiend! WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936. HILVERSUM I 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.Gram. platen. 10.Morgenwijding. 10.15 Viool, piano, orgel en gram. platen; 12. 1.45 „De Bohemians", en gram. platen; 2. „Fantasia". 2.20 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 4.Gram. pl., 4.30 Kinderkoorcon cert. 5.„De Notenkrakers"; 6.Dansmu- zoek. 6.30 „Zomergenot", causerie. 7.03 Sport- praatje. 7.20 Gram. platen. 8.00 Berichten. 8.03 Nieuwsber., A.N.P.en VARA-varia. 8.15 VARA orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.30 Vervolg con cert. 10.Nieuwsber. A.N.P.. 10.05 Zang en piano. 10.20 Mignon-kwintet. 10.4512.00 Gram. platen. HILVERSUM II. 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram. pl., 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemble v. d. Horst. 12,15 Gram. pl. 12,30 Vervolg concert. I,15 Zang en piano. 2.— Orgelspel. 3.— Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram. pl., 4.— Pianoreci tal. 5.— Kinderuurtje. 6.Gram. pl., 6.30 Af gestaan. 7.Berichten. 7.15 Gram. pl., 7.45 Reportage. 8.— Berichten A.N.P. 8.15 N.C.R.V.- Harmonieorkest en declamatie. (Om 10.be richten ANP)a 10.3012.Gram. pl., Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 F. Lionel Johns en zijn orkest. 11.50 Orgelspel. 12,20 Sportreportage. 12,35 Het BBC Empire-orkest. 1.45 Sportreportage. 1.55 Gram pl., 2,35 Het Sted. Mil. Orkest van Cheltenham 3.20 Sportreportagea 3.35 Gram. pl. 4.20 Vesper 5.10 Gram. pl., 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berich ten. 6.50 Orgelspel. 7.20 BBC-variété-orkest„ BBC-Revuekoor en solisten. 8.20 Gram. pl., 8.45 BBC-Symphonic-orkest, en solisten. 9.50 Gram. platen. 10.Berichtena 10.30 Het Les lie Briögewater Kwintet, en soliste. 11.35- 12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. platen. 11.20 Kamerorkest 2.50 Symphonieconcert. 4.20 Gram. pl., 5.50 Or kestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Radiotooneel. II.0512,35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Populair concert. 8.20 dito. 9.20 Vroo- lijk programma. 10.20 Solistenconcert. 11,20 Omroepkoor en piano. 12.20 Blaasconcert. 1.20 Gram. pl., 2.20 Gevar. concert. 4.20 Omroep- kleinorkest. 6.20 Fehse-kwartet. 7.20 Volkslie- derenconcert. 8.20 „Stunde der jungen Nation" 8.50 Pianorecital. 9.10 Zie Deutschlandzen- der. TRUSSEL, 322 M. 12,20 Dansmuziek. 1.302.20 Gram. platen. 5.20 Gram. platen. 6.20 en 6,50 dito. 7.20 Viool recital. 8.20 Omroep-symphonie-orkest. 9.20 Orkestconcert, hierna tot 11,20 Gram. platen. BRUSSEL 484 M. 12,20 Omroepsalonorkest. 1.302.20 Omroep orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.35 en 7.20 Gram. platen. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Omroen-sym- phonie-orkest. 10.3011,20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.50 „Stunde der jungen Nation". 9.10 Om- roep-Amusementsorkest en dansorkest. 10.20 Berichten. 11.201,15 Populair concert.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3