HAARLEMSCHE VOETBALBOND Met de Veendam naar het Noorden. WEEKABONNEMENTEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Rubriek voor Vragen BURGERLIJKE STAND In een vroolijke hoofdstad. Bombardement op Irun en San Sebastian. Het typhusgevaar door ver ontreinigd water. DIN SD S'G 18 AU G. 1936 In het centrum van Kopenhagen. Raadhuisplein met Raadhuis en links Palace Hotel. In Kopenhagen's straten en ver- maakcentra woelt het bruisende leven van de wereldstad. De Deensche hoofdstad is minder karakteristiek dan Stockholm, maar belangrijk le- vendiger en grooter. Ook hier zijn veel architectonische schoonheden en inte ressante musea. Kopenhagen, met circa 900.0000 inwoners (d. i. ongeveer een kwart van de totale bevol king van Denemarken) is een stad, waar men buitengewoon veel „uitgaat". Er zijn hier dan ook tallooze schouwburgen, restaurants, café's, dancings en andere vermaakinstellingen. Het allergrootst, het allerdrukst en het aller merkwaardigst is echter het wereldberoemde Tivoli Een ieder heeft wel eens hooren spreken over dat „éenige Tivoli" van Kopenhagen, maar het rechte er van is dikwerf niet bekend. Nu wij op de toeristenreis door Scandinavië, met de Veendam gemeerd liggen aan de Lange Linien, den schitterenden wandelweg van Ko penhagen, nemen wij de kans waar, daar eens een kijkje te nemen. Trouwens, wie Kopen hagen bezoekt en het Tivoli niet ziet, wordt op z'n zachtst gesproken, voor een zonderling ge houden. Tivoli dan is een soort Luna-park, maar dan zoo volledig, zoo schitterend en zoo groot, dat het zijn weerga niet kent. Wij treffen het. Het is een mooie Zondagavond en geheel Ko penhagen stroomt naar Tivoli, waar ongeveer 40 a 50.000 menschen zijn. De verlichting met tallooze gloeilampjes, bundels zoeklichten en schitterend gekleurde fonteinen, is hoogst fan tastisch. Tusschen de vele gebouwen, de ker misvermakelijkheden, café's, een speelzaal etc. herbergen, verdringt zich een onafzienbare menschenmenigte. Aan de roulette en in de werptenten wordt heel wat geld besteed en men staat er, als Hollander, versteld van ,hoe een dergelijk amusementspark als Tivoli zoo rendabel kan zijn. In Holland zou het voor één of twee weken, maar niet voor langer, levens vatbaarheid hebben. Wel een bewijs, dat de Kopenhagenaar vroolijk van aard is en dat de naam „muntre by" (vroolijke stad) zeer wel bij Kopenhagen past. Behalve Tivoli zijn er nog vele andere at tracties in de Deensche hoofdstad. Daar zijn b.v. de gedistingeerde restaurants Wivex en Nimb, bij ons bekend door de radio-uitzendin gen. Cabarets en dansgelegenheden als Na- tionalskala en Lorry zijn legio. Maar ook buiten de stad zoekt men mon daine vermaken. Tusschen de hoofdstad en Elseneur ligt de z.g. Deensche Riviéra, een reeks mooie badplaatsen langs de kust van de Sont. Kopenhagen draagt een cosmopolitisch ka rakter en men zou zich evengoed in een andere willekeurige stad van Europa kunnen wanen. Wat erg Hollandsch aandoet, zijn de vele fietsen, die men in Kopenhagen's straten ziet. Ten behoeve van de fietsers zijn overal in de stad ijzeren rekken geplaatst, waar men zijn karretje in kan opbergen. De Hollandsche steden kunnen aan Kopen hagen een lesje nemen, wat de parken be treft. Niet minder dan negen groote parken bezit de stad. Het merkwaardige is echter, dat men daar overal vrij mag rondloopen, op de uitgestrekte grasgazons mag luieren, spelen of zelfs een tent opslaan. Toch is het er niet wan ordelijk, ook niet op Zondag, wanneer de „kleine man,, er met zijn gezin verfrissching zoekt na een heele week van arbeid. Maar niet alleen de „kleine man" gaat op Zondag uit. Alle rangen en standen van Ko penhagen zoeken vermaak en bewegen zich ongedwongen door elkaar. Groote tegenstellingen tusschen arm en rijk, bestaan er niet. Er zijn na genoeg geen héél rijken en evenmin héél armen. Men ziet dan ook op straat over 't algemeen goed gekleede men schen. Evenals in Stockholm gebruikt de Kopen hagenaar zijn middagmaal meestal buitens huis. Trouwens, er zijn fabelachtige verhalen in omloop over de gezonde eetlust van den Deen. Teneinde te onderzoeken, of dit in over eenstemming was met de waarheid, heb ik in Kopenhagen een echt Zweedsch eethuis op gezocht. De geruchten bleken nogal overdre ven te zijn. Ook de bewering, dat men nergens iets kan drinken zonder er bij te moeten eten, kan ik tegenspreken. Een ander vreemd verschijnsel, waarvan ik in Kopenhagen niets bespeurd heb, is de sigaren-rookende vrouw. Toch beweren men schen, die Denemarken beter kennen dan ik, dit met groote stelligheid. Ik beken, dat ik nogal nieuwsgierig ben uit gevallen en daar overal in Kopenhagen, in res taurants en op straat „smörrebröd" wordt geannonceerd, had ik geen rust, vóór ik wist, wat dat was. Het eenige middel was, een café binnen te loopen en die geheimzinnige lek kernij te bestellen. Edoch, de teleurstelling was groot. „Smörrebröd" bleek een harde sub stantie te zijn, die belegd was met spek en uien. „Over smaak valt niet te twisten" is een oude wijsheid, maar ik beken, dat mijn smaak niet op „smörrebröd" is ingesteld. Musea en architectuur. De culinaire geneugten vormen echter ge lukkig niet het eenige genot, dat Kopenhagen biedt. Ook de geest kan zich hier verzadigen. In de eerste plaats telt de Deensche hoofd stad vele fraaie musea. Schilderij en verzame lingen van groote waarde vindt men in het Nationaal Museum en het Rijksmuseum voor Kunst. Vooral op het gebied van beeldhouw kunst bezit Kopenhagen groote schatten. De beroemde Deensche kunstenaar Thorwaldsen wordt hier in een speciaal museum vereerd. Ook de Carlsberg Glyptotheek heeft een uit gebreide collectie beeldhouwwerken, al zijn er dan vele afgietsels bij. Dit laatste museum is, merkwaardig genoeg, opgericht door een bier brouwer en wordt nog steeds gefinancierd door de groote Deensche brouwerij Carlsberg. Aan monumenten van bouwkunst is Kopen hagen eveneens rijk. Er zijn vele 17de eeuw- sche bouwwerken, nagenoeg alle in Hol- landschen stijl gebouwd, heel dikwijls door Hollandsche architecten. De Beurs, die zoo uit een Hollandsch stadje schijnt weggehaald te zijn (wanneer men het groen-geoxydeerde koperen dak, dat bij ons vrij zeldzaam is, maar dat in Kopenhagen veel is toegepast, buiten beschouwing laat) is één van de mooiste staaltjes van Renaissance-stijl. Het Rosenborgslot en de Verlosserskerk sluiten hierbij prachtig aan. Ook op ander gebied is in de 17de eeuw de Hollandsche invloed groot geweest. Christiaan IV liet de Hollan ders in Denemarken bouwen, en onder de regeering van Christiaan II, die ge heel onder den invloed stond van een Amsterdamsch meisje „Duveke" ge naamd, werden Hollandsche boeren families naar het eilandje Amager ge- gehaald, zoodat daar nog steeds groentenkweekers van Hollandschen oorsprong wonen. De Republiek der Vereenigde Nederlanden heeft in de „Gouden Eeuw" toch wel een enorme macht gehad! Aan moderne architectuur is in Kopen hagen evenmin gebrek. Evenals Stockholm bezit ook de Deensche hoofdstad een monu mentaal Raadhuis, dat hoewel het zeer mooi is, het toch tegen het Stockholmsche moet af leggen. Het is gelegen aan het Raadhuisplein, in het centrum van de stad, dicht bij Tivoli. Aan datzelfde plein liggen de bureaux van de twee groote Deensche bladen, Politiken en Berlingske Tidende, die tevens in hun ge bouwen een compleet „warenhuis", exploi- teeren, iets wat elders ongekend is. De buitenwijken hebben vele moderne wo ningcomplexen. Typisch is het zeer moderne abattoir, dat een aantal fraaie gebouwen om vat. Het vleesch wordt hier dadelijk in groote slagerijen, die om een ruime binnenplaats zijn geschaard, verkocht. Zooals men weet heeft Denemarken een geweldige vleesch- en spek-export, voornamelijk naar Engeland en Amerika. Snelle groei van Kopenhagen. Kopenhagen is een oude stad, die echter gedurende de laatste halve eeuw sterk in be- teekenis is toegenomen. Reeds in 1043 wordt de naam der stad ver meld als een visschersgehucht.Bisschop Absa- lon, die als de eigenlijke stichter van Kopen hagen wordt beschouwd, liet in 1167 een burcht bouwen. In de 17de en 18de eeuw maakte de stad een bloeiperiode door. maar daarna kwam een zeer sterke reactie. In het midden der 19de eeuw bedroeg het aantal inwoners slechts 100.000. Eerst na 1880 keert de welvaart terug. Kopenhagen groeit dan snel uit tot de wereld stad met bijna een millioen inwoners, die het heden ten dage is. En de groeikracht van Kopenhagen is nog steeds groot, hetgeen wel duidelijk blijkt uit het intense leven, dat men overal bespeurt. De snelle groei is tevens te merken aan de burgers, die sterk democratisch en eenvoudig zijn. Zooals gezegd, is het standsverschil er gering. Kopenhagen is dan ook niet aristocra tisch, maar „burgerlijk" in den gunstigsten zin van het woord. Een aardig staaltje van den democratischen geest in het dagelijksche morgenritje van ko ning Christiaan (de Deensche vorsten heeten om en om Christiaan en Frederik). De koning rijdt iederen morgen, geheel al leen, te paard uit, op denzelfden tijd en langs denzelfden weg. De eene voorbijganger groet en de vorst salueert minzaam, een andere acht het echter niet noodig en de koning rijdt on verstoord voorbij. De drie Scandinavische hoofdsteden heeft de Veendam nu bezocht en geen gelijkt op de ander. Wat betreft stedeschoon spant Stockholm ongetwijfeld de kroon. Tevens is Zweden's hoofdstad het merkwaardigst gelegen aan den unieken „scherentuin". De vermaken zijn er aristocratisch. Kopenhagen is het grootst en het gezelligst van de drie. Men heeft hier veel meer het gevoel „in de wereld" te zijn dan in de beide andere steden. Hier is het meeste ver tier en amusement. Oslo is de kleinste hoofd stad en eigenlijk gezegd het minst interessant. De bevolking is er prettig en ik geloof, dat de stad na de verwezenlijking der uitbreidings plannen een waardige plaats naast haar twee zusters zal innemen. Het vertrek van de Veendam uit Kopen hagen is uitgesteld, zoodat op Maandagmorgen nog inkoopen gedaan kunnen worden. We gaan dan op weg naar onze laatste aanlegplaats, het Noorsche fjordstadje Odda. Overweldigende schoonheid der fjorden. De reis verloopt zoo voorspoedig, dat wij veel eerder dan wij verwacht hadden de Noor sche kust bereiken. In verband hiermede maakt de Veendam een omweg door de schit terende Maurangerfjord. Hier ontmoeten wij de Tarakan van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, die een jeugdreis naar Scandina vië maakt. De begroeting van deze beide Ne- derlandsche schepen is allerhartelijkst. De stoomfluiten gillen, de opvarenden wuiven, juichen en schreeuwen, tot we elkaar niet meer kunnen zien of hooren. De natuur is hier overweldigend. De berg massa's aan weerskanten van de fjord maken een indruk van woeste kracht, gepaard aan een wonderlijk teere schoonheid. Kleurschakee- ringen van vele tinten blauw,bruin en groen boeien het oog. Als een ragfijne bruidssluier, die achteloos tegen de rotsen geworpen is, zien wij den Füreberg-waterval. Op den achter grond van een zadelvormig dal ligt de Bondhus-gletscher als een vorstenmantel over den bergrug. Het is alles aangrijpend van schoonheid. Langzamerhand worden de nevelen dichter en de avond spreidt zich uit over de fjord, de bergen en de Veendam. In alle vroegte ontwaken wij in het gezicht van Odda. R. PFAFF. HENDAYE, 17 Augustus (Reuter/A.N.P.) Aangeziein aan het aan Irun en San Sebastian gestelde ultimatum, om zich voor 17 Augustus over te geven, niet was voldaan, is het bom bardement van deze steden begonnen. Van hun kant hebben de autoriteiten van het volksfront verklaard, daj; bij de eerste gra naat, die mocht vallen, talrijke gijzelaars ge fusilleerd zullen worden.In 't fort Guadelupe dat op het oogenblik door den opstandigen kruiser „Espana" beschoten wordt, bevinden zich ongeveer 1200 gevangenen. Volgens ver schillende geruchten, die aan de grens de ronde doen, zou een aantal hunner reeds ge fusilleerd zijn. BAYONNE, 17 Augustus (Reuter). De Frente Popular meldt, dat kolonel Aranda, de commandant de ropstandelingen te Oviedo het commando heeft moeten overdragen aan luitenant-kolonel Caballero, hetgeen zou wij zen op oneenigheid onder de rebellen. Ver scheidene officieren, die zich bij het Volks front wilden aansluiten, zijn gefusilleerd. Antwoord van Ged. Staten aan den heer K. de Vries. De Verlosserskerk, een der vele Hollandsche Renaissancegebouwen in Kopenhagen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben geantwoord op vragen van den heer K. de Vries, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland betreffende dreiging van het ontstaan van een typhus-epidemie in Uit hoorn, als gevolg van het gebruik van sloot water in het veehoudersbedrijf. Ged. Staten hebben inlichtingen ingewon nen, waaruit is gebleken dat eind December 1935 een ziektegeval is voorgekomen, waar van eind Januari de aard werd vastgesteld. In die periode hebben faecaliën een sloot be smet waaruit een veehouder water oppompte ten gebruike in zijn bedrijf. De melk uit dezen stal in consumptie gebracht heeft eenige ty- phusgevallen veroorzaakt. Door in grijpen der daarvoor aangewezen autoriteiten is de melk aan de consumptie onttrokken en SijR verdere maatregelen getroffen. Ged. Staten verklaren zich bereid te bevor deren, dat ook voor melkveehoudersbedrijven die melk leveren aan melkslijters, voorschrif ten omtrent de watervoorziening zullen wor den gegeven. Verder wijz en Ged. Staten er op, dat in de bouwverordeningen preventieve bepalingen zijn opgenomen betreffende waterverontreini ging. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de tot standkoming van de watervoorziening van het Noord-Hollandsche platteland er in be langrijke mate toe heeft bijgedragen dat de typhusfrequentie aanmerkelijk is verminderd. 92 pet. der plattelandsbevolking kan zich aansluiten en 87 y2 pet. is reeds aangesloten aan de waterleiding. SECRETARIAAT: DUVENVOORDERSTRAAT 62 HAARLEM TELEFOON 14569 SPREEKUUR. Gedurende de maand Augustus wordt geen spreekuur gehouden. Zij die een onderhoud wenschen worden verzocht daarvan schriftelijk mededeeling te doen. WIJZIGING SECRETARIAAT. Het secretariaat van de vereeniging Spaarndam wordt waargenomen door den heer A. J. Oud Pol, Spaarndam. SERIEWEDSTRIJDEN. Aan de vereeni ging DeCeO is toestemming verleend gedu rende de maand Augustus Nederlaagwed strijden te organiseeren. TOETREDING TOT HET VERBAND VAN DEN H. V. B. Vereenigingen die tot het verband van den H. V. B. wenschen toe te treden worden verzocht daarvan schriftelijk mededeeling te doen aan het Bestuur van den H. V. B. onder overlegging van een exemplaar van de Statuten en het Huish. Reglement alsmede een opgave van tenmin ste 35 tot deelname aan wedstrijden gerech tigde leden. LEDENOPGAVEN VOOR 1936—1937. Heeren secretarissen die zulks nog niet deden worden dringend verzocht de leden- opgaven voor het seizoen 1936'37 alsmede de inschrijvingen voor de Stads-Editie- of Kennemerland-bekers onverwijld in te zen den. Ook de gegevens voor het adresboek 1936'37 moeten zoo spoedig mogelijk wor den ingezonden. REGLEMENTSWIJZIGINGEN. Inge volge besluit van de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van 18 Juli 1936 zijn in het Huish. Reglement de navolgende aanvullin gen aangebracht- De le alinea van art. 57 van het Huish. Regl. te wijzigen en te lezen als volgt: zijn ingediend in de le klasse f 2.50: in de 2e klasse f 1.50. in de 3e en 4e klasse f 1. De le alinea van art. 70 van het Huish. Reglement aan te vullen met: uitkomt", en in het bezit te zijn van een, door een Bureau voor Medische Sport keuring, eventueel huisarts afgegeven ver klaring, waaruit blijkt, dat men lichamelijk geschikt is aan voetbalwedstrijden deel te nemen". VERGADERING MET H.H. SCHEIDS RECHTERS. Op Donderdag 20 Augustus a.s. des n.m. 8,30 uur zal in Hotel „De Leeu werik", Kruisstraat 30—32 te Haarlem een vergadering met de H.H. Scheidsrechters' worden gehouden, o. a. tot het opmaken van een aanbeveling drietal leden van de Scheidsrechterscommissie. Schriftelijke convocatiën zijn inmiddels verzonden. AANMELDING NIEUWE SCHEIDSRECH- TERS. Degenen, die zich voor het a.s. sei zoen als scheidsrechter beschikbaar willen stellen, worden verzocht zich schriftelijk aan te melden bij den Secretaris der Scheids- rechterscommissie, den heer N. J. Twister- ling, Badhuisstraat 24, Haarlem. Aanvragen van personen, die den 35-jari- gen leeftijd hebben bereikt kunnen als regel echter niet in behandeling worden geno men. Zij, die aan 't einde van het vorig seizoen een verzoek in bovenbedoelden zin indien den, behoeven dit nu niet te hernaien. Geeft u spoedig op! VRAGENLIJST H. H. SCHEIDSRECH TERS. De gebruikelijke jaarlijksche vra genlijsten zijn nog niet alle van de scheids rechters terug ontvangen. Zij, die tot heden in gebreke zijn gebleven hun lijsten ingevuld terug te zenden, worden verzocht zulks alsnog per ommegaande te doen, hetgeen voor een vlotten gang van za ken alleszins gewenscht is. ROYEMENTEN. Geroyeerd door D. I. O. en overgenomen door den H. V. B.: J. Berlemon, wonende te Haarlem, Spoor wegstraat 18 rood; W. J. Koelemeijer, idem, Schreveliusstraat 35; H. Lacet, idem, Van 't Hof f straat 109; J. Prikker, idem, Oostvest 10; G. J. de Smidt, idem, Solostraat 5; J. C. de Smidt, idem, Solostraat 5; G. Vogel, wo nende te Santpoort, Litslaan 29. Geroyeerd door D. S. K. en overgenomen door den H. V. B.: H. Bakkenhoven, wonende te Haarlem, Vroomstraat 8; J. Schrama, idem, Tettero destraat 7; M. Sieraad, idem, Harmenjans- straat 29; J. van Zutphen, idem, Colenso- straat 56. BOETEN. Opgelegd. Krachtens art. 61 van het Huish. Regl. (niet voldoen nota Penning meester) voor f 2.50 no. 3 E.T.O. le verzuim. Krachtens art. 21 Huish. Reglement (geen vertegenwoordiging ter alg. vergadering) voor f 10.no. 4 V. O. G, OVERSCHRIJVINGEN. Verzoeken om toestemming tot het spelen voor een andere vereeniging zullen slechts in behandeling worden genomen, indien be langhebbende als lid bij den H. V. B. voor het loopende seizoen is ingeschreven en bij de aanvrage wordt overgelegd een verkla- iring van het bestuur der nieuwe vereeniging jdat hij volgens de bepalingen van het regle ment dier vereeniging als lid is aangeno men. AANVRAGEN. De navolgende verzoe ken om toestemming tot het spelen voor een andere vereeniging zijn ingekomen. Bezwaren tegen inwilliging van het ver zoek moeten binnen zeven dagen na heden, schriftelijk en met vermelding der bezwaren ter kennis van het Bondsbestuur worden gebracht. No. 660. J. B. v. d. Vossen, wonende te Haarlem, Zuidpolderstraat 58, van Heemste de naar Vijfhuizen. No. 661. B. J. Brinkman, wonende te Haar- iatr. Zomervaart 1, van H. R. C. (Den Hel der) naar Vijfhuizen. N-t 662. J. J. Witkamp, wonende te Haar lem, Ripperdastraat 34, van Schoten naar V. V. H. No 663. J. H. Hirs, wonende te Haarlem, Weltevredenplein 25, van Spaarnevogels naar Damiaten. No. 664. J. C. Vierhout, wonende te Haar lem, Jac. Geelstraat 30, van Schoten naar DeCeO. No. 665. 2. J. Freyer, wonende te Haarlem, Amsterdamschevaart 104 rd„ van D. S. K. naar Spaarnevogels. No. 666. J. van Vliet, wonende te Spaarn dam, Hoofdstraat 38, van Spaarndam naar Brederode. No. 667. H. J. Addink—Kup, wonende te Beverwijk, Groenelaan 30, van De Kenne- mers naar V. V. B. No. 668. H. J. Besamuca, wonende te Haar lem, Reitzstraat 109 a, van D. I. O. naar Swastika. INGETROKKEN op eigen verzoek werden de overschrijvingen: No. 601: W. van Dijk, van H. S. V. naar I. V. O. No. 623: N. J. de Wilde, van Bloemendaal naar V. V. H. No. 624: W. C. Persoon, van Bloemendaal naar V. V. H. No. 622: w. v. d. Werff, van Bloemendaal naar V, ,V. H. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSIE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. diversen. VRAAG: Hoe moet ik water in een regenton zuiver houden? Wordt er een deksel op gelegd dan komt er een vettig vlies over en verspreidt het water stank. De ton staat op een overdekte binnenplaats. Is dit soms de oorzaak? Er heeft lak of verf in de ton gezeten maar die is een paar maal met heet sodawater en ammonia uitge beend. ANTWOORD: In regenwater zitten altijd be- standdeelen waardoor stilstaand water onaange naam begint te ruiken. Dit wordt vermeerderd indien de lucht er onvoldoende bij kan, dus geen deksel er op, tenzij daardoor er andere vuile stof fen in vallen. De ton zoo nu en dan flink schoon maken, vooral er geen kleine hoeveelheid water in laten staan. VRAAG: Wanneer begint de kermis in Alk maar ANTWOORD: De kermis in Alkmaar duurt van 223a Augustus. VRAAG: Wij gaan met een autobus naar Duitschland en nemen twee fototoestellen en twee kijkers mee. Men heeft gezegd dat ik in Amster dam bij het Oostindische huis bewijzen kon krij gen w^aarop de toestellen uit Duitschland zonder moeilijkheden konden worden uitgevoerd. Is dit zoo? Kan ik die bewijzen ook in Haarlem krijgen? ANTWOORD: U kunt die krijgen in Haarlem aan het belastingkantoor, Klein Heiligland 84. vlekken. VRAAG: Waarmee kan men een peau de Suède manteltje (naturel kleur), dat door het dragen is vuil geworden, reinigen? ANTWOORD: In waschbenzine wasschen. Er is echter een groote kans, dat het jasje vlekkig wordt. Het kan alleen worden gereinigd zonder die kans op bederven door een goede stoomerij. VRAAG: Wat is een middel om een loden cape waterdicht te maken? ANTWOORD: Wasch de cape in een lauw warm zeepbad. Uit het zeepbad een kwartiertje buiten ophangen om te laten uitlekken. Daarna behan delt U de cape in een bad van aluin (1 pond fijne aluin in 10 Ltr. warm water). Na een kwartier uitslaan en zonder wringen over een kleerhanger glad ophangen om te drogen. VRAAG: 1. Hoe maakt men een bruine aarde- werk-inmaakpot weer goed dicht? Hij laat thans 2. Hoe verwijdert men transpiratievlekken uiit een paar waschlederen handschoenen (wit)? Was- sohen helpt niets. ANTIVOORD: 1. Daaraan zal weinig te doen zijn. U kunt het probeeren te verhelpen door de pot aan de buitenkant met waterglas te bestrijken. 2. Dompel de handschoenen in een koude op lossing van 1 theelepeltje overmangaanzure kali In 1 Liter kokend water. Laat het geheel afkoe len. Daarna de handschoenen in een bad van zwavelig zuur, totdat het bruin van de kali ge heel is verdwenen. Spoel de handschoenen ten slotte tweemaal goed uit in lauw water, wring ze uit tusschen een badhanddoek, rek ze en hang ze buiten te drogen. recepten. VRAAG: Hoe bereidt men bramenjam? ANTWOORD: Noodig bij 1 K.G. bramen 750 gr. suiker en het sap van 1 citroen. Maak de bramen schoon, wasch ze, breng ze in een gesloten pan aan de kook, laat ze (af en toe roerend) zonder deksel wat inkoken, voeg er dan de suiker bij en laat de ja.m zachtjes nog even indampen tot ze voldoende geleiachtig is. Giet vervolgens de kokende jam in de schoone potten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perkamentpapier, dat een paar minuten in kokend water is gelegd. Plak op de pot een etiquette met vermelding van datum. VRAAG: Kunt u mij een recept geven voor het zelf maken van tomaten-purée? ANTWOORD: Benoodigd: 2^2 K.G. tomaten (voor plm. 3 fl. ieder 1 1/4 d.L.). Wasch de toma ten, verwijder de groene kelkblaadjes, laat ze gedurende ong. 1/2 uur tot moes koken, terwijl men nu en dan roert. Wrijf de vruchten door een zeef van paardenhaar en laat ze 1 a 2 uur tot de verlangde dikte inkoken (de tijd hangt af van de tomaten) onder af en toe roeren. Doe de puree in de fleschjes, die eerst 2 0 minuten zijn uitgekookt. Schenk, als de purée koud is gewor den, er een weinig slaolie bovenop. Siuit de fleschjes af met een kurk, snij deze gelijk met de hals af en laat de flesch afkoelen. Dompel daarna de flesch, met het boveneinde in gesmol ten lak zoodat de kurk en de rand van den hala er geheel mee gedekt zijn. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 17 Augustus. Getrouwd 17 Augustus: C. M. M. Simons en H. M. A. Simons. Bevallen 14 Augustus: M. H. Klein—(Spoor, z.; A. TripKemp, 2 d.; A. de JongReis- mann, d.; D. Gieske—Bruins, d.; E. Kloos— v. d. Stelt, z.; B. PoolLok, d.; 15 Augustus: J. J. Peper—Bosch, z.; J. M. van 't Hof—Scho tel, z.; A. Ausma—v. Amersfoort, d.; M. A. Wiering—Riesenbeek, d.; M. van Warmer dam—Balm, dochter; 16 Augustus: C. J. Makkelie—Princen, d.; A. M. Willemse— Corsten, d.; M. RodeKruger, z.; B. Termaat —Ras, z.; C. J. M. de Boerter Wiel d 17 Augustus: M. M. de Wit—Zwakman, z'.; Overleden 14 Augustus: J. Does, 70 j.,' Kam perlaan; 15 Augustus: D. J. van Dijk, 79 j Schotersingel; J. H., 3 d., z. van J. H. Lichten- veldt, Friezenstraat; A. Voetelink—Avis, 69 j., Ripperdapark; C. Stroes, 86 j., Glasblazer straat; 16 G. Pauw,, 68 j., Thorbeckestraat: 17 Augustus: H. M. de Vreede. 43 j„ Park- laan; C. J. E. Hensen—v. d. Bijl, 51 j., Paar- laarsteeg; A. H. v. d. Seijp—v. d. Eem. 66 j„ Hagestraat.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7