Schitterende optocht demonstreerde de Mode. Nu de vlam gedoofd is BEVERWIJK. Duizenden belangstellenden op de been. Ontvangst op Scheybeeck. V. V. V.-Feestweek. WOENSDAG 19 AUG. 1935 HEEMSKERK CASTRICUM /ruttp/ T'JMNCRÖ ATHLETIEK. De Prins Hendrikbeker wedstrijden. Jesse Owens geschorst. Beroep van Madrid op den Volkenbond? Inwoners van Jaffa hebben huisarrest. DE MODE VOORHEEN EN THANS. Een gezellig babbeltje tusschen het verleden en het heden. Hat was te verwachten, dait de optocht, die Dinsdagmiddag als onderdeel van heit pro gramma dioor Bevenwijlk's straten trok groo te belangstelling zou trekken, maar dat zoo vele duizenden van heinde en verre naar de aloude Kennemer marktplaats zouden op trekken zal wel niemand der comité-leden hebben kunnen voorzien. Reeds eenige uren, vóór dat de optocht zou langs komen, bevolkte een duizendkop pige menigte de punten, waar men een goed gezicht op den stoet zou kunnen hebben. De treinen waren stampvol en moesten ook op de locaaldiensten worden versterkt. Geleerd door de ervaring, opgedaan in 1934 bij den sprookj esoptocht, hadden de spoor wegen speciale maatregelen genomen om aan het massa-vervoer naar Beverwijk weer stand te kunnen bieden. De optocht, die een uitbeelding zou geven van „de Mode voorheen en thans" werd in het Villapark nabij school 2 samengesteld. Ook hier heerschte groote /bedrijvigheid en er werd in de lokalen van de school even als op de binnenplaats, die welwillend door het gemeentebestuur waren beschikbaar ge steld, heel wat gevergd van de costumiers en den kapper en niet minder van mevr. Moens, die in de voorbereiding van den optocht weer een enorm aandeel had, alvorens alle deel- nemeniden in costuuim gestoken en van een bijbehoorende grime voorzien waren. Maar toen het resutlaat van dezen arbeid dan ook getoond werd, was het effect verbluffend. De stoet vormde een schilderachtig ge heel. dank zij de zeer fraaie costumes van de firma Helsloot te Amsterdam. De stoet werd geopend door twee herauten te paard en een muziekcorps, gevolgd door een groep meisjes, die bij de mode onmisbare attributen als scharen, maatliniten, hoeden- doozen en wat zoo al meer tot de uitrusting behoort droegen. Op een zegewagen hield een Egyptische kleermaker zich bezig met het in steen uithouwen van de maat van een voornamen klant. Daarna kwamen de groe pen, voorafgegaan door zes in fraaie costu mes gestoken kinderen, die de aanduiding van de groepen met zich voerden. Als symbool van cultuur en schoonheid liet de eerste groep het Grieksche costuum zien, sportief en lijf en leden volkomen vrij heid van beweging latend. Een prachtige Romein mende vanaf zijn renwagen zijn paarden en opende de stoet edele patriciërs van het ouide Rome in ge waden, die nog eenis in herinnering brach ten hoezeer de Romeinen een volk waren van macht en pracht. Primitief als het land zelf waren de Bata vieren, vervaarlijk uitziende heeren, die zich hadden gehuld in dierenhuiden. Dan volgde de fiere Karei die Groote in het volle besef van zijn schier onbeperkte macht. Het costuuim was in dien tijd rijk verzorgd en van groote schoonheid. Een schitterende ruiterstoet herinnerde aan den tijd van de machtige edelen en fiere edelvrouwen, die uiitgedoscht in haar wijd uitloopende rijkleeding volkomen in harmo nie waren met hun krijgshaftige echteiie- den. De groote overgang van de mode in den Spaanschen tijd werd op uitstekende wijze voorgesteld, evenals de zich in die kleeding uitende rijkdom van de gouden eeuw. Een lust voor het oog waren de groepen, die een uitbeelding gaven van de verfijnde costumeering in den tijd van Lodewijk XIV en XVI. Een schitterend effect maakte deze groep, waarvan de deelnemers met ziwier hun klee ding droegen. De Empirestijl bracht een duidelijk waar neembare versobering, .maar deze versobering was niet van langen duur, want de Bieder- meyertijd trachtte het kleeid der vrouwen tot pompeuse afmetingen terug te brengen. De tijd der hoepelrokken was aangebroken. Bij vele ouderen onder het publiek zal de verschijning van de Queue de Paris" nog een glimlach te voorschijn getoovend heb ben. Nu mocht de queue al een tikje dwaas zijn, in dien tijd rustte geen enkele vrouw, of zij moest het zonderlinge effecten geven de voorwerp tot haar kleeding kunnen re kenen. De herinneringen werden scherper. In een sjees reed een paartje in den stoet mede, zooals velen hun moeder of zusters nog wei gekend hebben. En tot slot volgde dan de mode van thans, zelfs de komende mode. De vrouwen van heden! Een groep, die levendige belangstel ling trok, een stukje modeshow, dat het vrouwelijke deel der toeschouwers aanleiding tot gedachten/wisseling en tot deffetten aan leiding gaf. Keurig was deize groep verzorgd. Een deel der costumes was vervaardigd naar ontwerpen van mevr. Moens en wat daarvan voorbij wandelde trok de algemeene be wondering. In auto's volgden dan de nieuw ste creaties, bestemd voor het komende nieuwe seizoen. De N.V. Stoutenbeek's Mode magazijnen toonde hier de nouveautés, die het verlangen van menige vrouw gaande maakte en die niet onwaarschijnlijk lichte zuchten ontlokte aan sommige mannen. Deze toiletten waren niet alleen keurig, zij werden ook keurig gedragen. De vrouw van heden bleef meesteresse van het terrein, ook al ging haar nog zooveel schoonheid van kleur vooraf. De stoet trok door de voornaamste straten en langs de wegen werd het prachtige ge heel, dat zij vormde met kennelijke voldoe ning gadegeslagen. Bereden politie en politie te voet zorgde voor een ongehinderd voorttrekken van den optocht, waartoe het publiek, het mag met 1 voldoening worden gezegd, ook alle méde- werking verleende. In de buitenplaats „Scheybeeck" konden de deelnemers even van de vermoeienissen bekomen. Evenals zoovele malen was ook nu weer mevr. Hattum, de bewoonster van het lommerrijke buiten, waarop iedere rechtge aarde Beverwijker trotsch is, de charmante gastvrouwe. Zij onthaalde de dames en hee ren op een verfrisschende dronk en de kin deren op ijs. Het hoofdcomité van de V.V.V.-feestweek en den geleiders van den stoet werd in huize „Scheybeeck" een vriendelijk onthaal bereid. Da.t een en ander op hoogen prijis werd ge steld liet zich begrijpen, want de warme kleeding en de vrij hooge temperatuur had dorstige kelen gemaakt. Na dit oponthoud zette de optocht zich weer in beweging, thans op weg naar het eindpunt, school 2, die langs Zeestraat, Beecksanghiaan en Dr. Schuytstraat be reikt werd. De optocht „De mode voorheen en thans" was een schitterend succes geweest, zeker mede dank zij de „Pickwiok-club", die op een echte Engelsche coach, die het hoofd comité in Amsterdam had opgediept en die bevolkt werd door een vroolijk gezelschap. Voor de ijverige commissie, waarin zit ting hadden de dames A. Moens-v. d. Veen, N. Gillissen-Avenarius, en de heeren H. Blaauw, G. W. P. Stoutenbeek, J. B. Schoos en N. van Leeuwen moet het welslagen van den optocht een groote voldoening zijn ge weest. In het bijzonder ook voor mevrouw Moens, die in de feest/week duizend-en-één besognes aan haar hoofd had, maar die niet temin een groot aandeel had in het ontwer pen en verzorgen den' costuums. Het was een compliment waard. Na afloop van den optocht maakte de Beverwijksebe Harmoniekapel nog een mu zikale wandeling. Des avonds hebben velen vermaak gezocht op het Lunapark in de dancings. Ook de fraaie tentoonstellingen trokken veel be zoek. DE PRIJZEN VOOR DE STERTOCHTEN. De medailles en plaquettes die beschikbaar gesteld zijn voor de stertochten, werden ver vaardigd door de Koninklijke Begeer naar een ontwerp van den heer D. Brandwijk, waarin ook het fraaie V.V.V.-embleem ontworpen door Mej. L. Oldenkamp, verwerkt werd. De inschrijvingen voor den a.s. Zondag te houden stertocht voor automobilisten en mo torrijders komen nog dagelijks binnen. De aankomst van de deelnemers kan Zondag middag tusschen 1 en 2 uur worden tegemoet gezien. Zij arriveeren op de Halve Maan. DANKBETUIGING VAN H.M. DE KONINGIN. Het hoofdcomité van de V.V.V.-week heeft van H.M. de Koningin, die zooals men weet in Zwitserland vertoeft, een telegram ontvangen, waarin mede namens H.K.H. Prinses Juliana dank betuigd wordt voor de gevoelens van aanhankelijkheid en trouw die j.l. Zaterdag na de opening der feestelijkheden namens het hoofdcomité telegrafisch aan H.M. waren betuigd. POSTDUIVENVLUCHTEN. Zondag 23 Augustus zullen de Postduiven- vereenigingen „De Reisduif" en de „Storm vogel" deelnemen aan een wedvlucht voor jonge duiven vanuit Quievraine en aan een navlucht voor oude duiven vanuit Ouden bosch. Programma voor Donderdag. Bloernententoonstel- 10 uur v.m.: ling. 1 uur n.m.: Internationale hard draverij op de korte baan. 210 uur n.m.: Tentoonstellingen. 212 uur n.m.: Vermakelijkheden. 9.30 uur n.m.: Vuurwerk op de Oostkade. 's Avonds: Illuminaties. Rijjool van het hoofdcomite eter Beverwijksche ieestweek, dat een coach in de hoofdstad opdiepte en daarmede in de hoofdstraat verscheen. CHRISTELIJKE BESTUURDERENBOND. De eerstvolgende vergadering van den Christelijken bestuurderenbond wordt op Vrij dag 21 Augustus in het Hervormd Vereeni- gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat gehou den. De agenda vermeldt o.m. besprekingen over de op 12 September te houden kadervergade ring te Amsterdam, en de benoeming van af gevaardigden naar deze vergadering. CHRISTELIJKE JONGEMANNENVEREENI- GING „EXCELSIOR". De eerste vergadering in het winterseizoen van de C.J.M.V. „Excelsior" wordt op Maandag 7 September in het vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat gehouden. De agenda ver meldt o.m. bespreking over een in September te houden propagandavergadering en het vaststellen van het winterprogramma. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Donderdag 20 Augustus des avonds te half acht. Als eenig punt van behandeling vermeldt de agenda de voorloopige vaststelling van de ge meenterekening en de rekening der bedrijven, dienst 1936. DIPLOMA ZWEMMEN. Op Zondag 30 Augustus zal door de Heems- kerkscbe Zwemclub „Fort bij Veldhuis" in haar inrichting aan de Maerelaan diploma zwemmen worden gehouden. A. D. O. Donderdag 27 Augustus, 's avonds 8 uur, houdt de R.K. V. V. „ADO" haar jaarvergade ring in het R.K. Vereenigingsgebouw. PERSONALIA. De 'heer J. C. Kabel, alhier, is geslaagd voor het tweede deel van het notarieel exa men. Tijdens de indrukwekkende sluitingsplech tigheid van de Olympische Spelen te Berlijn, hebben 120.000 toeschouwers kunnen zien en vele milioenen, die niet aanwezig konden zijn, door de radio kunnen vernemen, dat in een doodsche stilte de Olympische vlam, die veer tien dagen en nachten onafgebroken in een komfoor in het Berlijnsche Stadion had ge brand, doofde. Dit was het symbolisch toeken, dat de Spelen ten einde waren. Het is weer afgeloopen voor vier jaar. En dat is goed. Wij zeggen dit niet als vermoeide journalisten, die veertien dagen in ademloozen draf zijn geweest, om de sportieve resultaten op de snelste wijze ter kennis van de lezers en lezeressen te brengen, want aan zulke perioden van ademloosheid zijn wij gewend en wij heb ben ze liever dan tijden, waarin weinig of niets voorvalt. Wij zeggen het ook en vooral niet, omdat wij tegenstanders van sport zouden zijn. Het tegendeel is waar. Wij houden zeer veel van de gezonde li chaamsbeweging en geestesontspanning, die de sport biedt en wij doen er zelf met toewij ding aan, zoo vurig en zoo vaak, als stijgende jaren en een chronisch gebrek aan vrijen tijd het toelaten. Men moet ons goed begrijpen. De Olympi sche Spelen te Amsterdam hebben wij zoo vaak bezocht als maar eenigszins mogelijk was en als andere plichten ons niet hier had den gehouden, zou Berlijn ons ook als trouw bezoeker hebben gekend. Wij hadden ook wat gaarne meegejuicht bij de successen van Osen- darp en van Beveren, van Rie Mastenbroek en haar medezwemsters, van Van Vliet, Ooms en Leene, Kagchelland, Maas en de Nederland- sche ruiters en hockeyspelers. Wij hebben evenzeer respect voor de prestaties, die zij al len leverden en ook voor die van hen, die niet in de prijzen kwamen, want wij beseffen hoe hard zij hebben moeten oefenen, hoeveel zij zich hebben moeten ontzeggen, voor zij in zulk internationaal gezelschap goed partij konden geven. Maar toch is het goed, dat het, behoudens wat na-kaarten nu uit is. Want twee weken lang zijn de Olympische Spelen op een voet stuk geplaatst, alsof er niets belangrijkers in de wereld ware dan sport. En van die misvatting dienen wij nu terug te komen. Er zijn vele, veel belangrijker din gen in de wereld. En dat niet alleen. De Olym pische Spelen zelf komen in gevaar, wanneer de belangstelling ervoor en de organisatie er van afmetingen gaan aannemen, als waartoe zij nu zijn gekomen. In vergelijking met den grootschen opzet der Spelen te Berlijn, waren die van Amster dam in 1928, bescheiden en gemoedelijk. En uit dien hoofde bijzonder aantrekkelijk naar onzen smaak. Er is prachtig en grootsch orga nisatorisch werk te Berlijn verricht, maar het is zeer de vraag, of het in het belang der Spelen is, wanneer deze voortdurend maar grooter worden opgezet. Er behoeft nauwelijks aan getwijfeld te worden, dat Tokio in 1940 zal trachten de Berlijnsche organisatie nog weer te overtreffen. Dat zal verschrikkelijk veel geld kosten, vooral in verband met den grooten afstand, dien de meeste deelnemende ploegen zullen moeten afleggen om het strijd perk te bereiken. Wie zal in 1944 na Tokio aan HOLLAND—AMERIKA LIJN. Maasdam, Rott. n. Philadelphia, 17 te Bos ton. Volendam, New-York n. Rott., 18 (11.30 v. m.) te Boulogne en 19 (1 n.m.) te Rott. Drechtdijk, Vancouver n. Rott., 17 te Los An^slcs^ Spaarndam, 18 v. Rott. te Antwerpen. Veendam, Rott. n. Lissabon, 17 v. Torquay. Edam, Rott. n. New-York p. 16 Lizard. Narenta, Vancouver n. Rott. 18 (n.m.) te Liverpool verw. Dinteldijk, Vancouver n. Rott. 14 v. Cristobal HALCYONLIJN. Stad Arnhem, Rott. n. Genua p. 17 Ouessant. Stad Zaandam, Oxelosund n. Rott.-Vlaard. p. 17 Elseneur 20 (9 v.m.) verw. Stad Amsterdam 17 v. Lulea n. Rott.- Vlaardingen. Maasburg, 17 van Genua via Melilla n. Rott.- Vlaardingen. Stad Zwolle. 17 v. Salta Caballo n. Rott.- Vlaardingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN.. I Aagtekerk (uitr.) 16 te Port P'-'- HOLLAND— OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) p. 17 Perim. Grootekerk (uitreis) 18 te Shanghai. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisreis p. 18 Gibraltar. Springfontein (uitreis) 18 v. Mombassa. Jagersfontein (uitr.) pass. 17 Ouessant. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 18 v. Havre, 19 (n.m.) te Rott. verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Cottica, Paramaribo n. Amst. 17 (4.53 v.m.) 620 mijl v. Land's End. Aurora, Amst. n. Napels p. 17 Ouessant. Baarn, 18 van Antwerpen n. Amst. Ceres, Bourgas n. Amst. p. 18 Ouessant. Flora, 16 v. West-Indië te New-York. Helder, Antwerpen n. Londen p. 18 Vliss. Irene, 17 v. Amst te Kopenhagen. Juno, 17 van Triest te Fiume. Nereus, 18 van Stettin te Amst. Oberon, 17 van Alexandrië n. Haifa. Orpheus, 17 van Odense n. Gothenburg. Pluto, 17 van Kopenhagen n. Stettin. Van Rensselaer, 16 v. Curacao Pto. Ca- bello. Ulysses 18 van Kiuluk te Izmir. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (thuisr.) p. 17 Kaap del Armi. Modjokerto (uitr.) 18 te Sabang. Slamat 18 v. Rott. te Rothesay. Kertosono, 18 v. Vlaard. te Macassar. Kedoe (thuisr.) vertr. 19 van Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (uitr.) 17 te Montevideo. Alphacca, 17 v. Hamburg n. Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. Coen, (thuisr.) 17 v. Port Said. Poelau Tello, 18 v. Amst. n. Hamburg. Tabian (thuisr.) 17 te Suez. Tarakan, 17 v. Amst. te Norheimsund. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Silvermaple 14 te Calcutta te Portland (O.) Manoeran, 16 van Calcutta te Los Angeles. Silverbeech, 17 v. Tampa te Lorenzo Marq. Tosari, Bombay n. Batavia, 16 van Colombo. Saparoea, 17 van Calcutta te Singapore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Peisander, Batavia n. Havre en Amst. Flintshire, Dairen n. Rott. 15 te Manilla. Benlawers, Japan n. Rott. 15 te Kohsichang. Ajax, Japan n. Rott. 16 te Singapore. Antenor, Japan n. Rott. 18 v. Aden. City of Cardiff Rott n. Dairen 18 te Hong kong. City of Eastbourne, Japan n. Rott. 18 te Havre. Polydorus, 17 v. Amst. te Batavia. Phrontis, Batavia n. Amst. 17 te Suez. Asphalion, Rott. n. Japan (8,22 v.m.) 68 mijl Oost v. Land's End. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simaloer, (uitreis) pass. 17 Ouessant 16 n.m.) 210 mijl Z.Z.W. van Land's End. (8.10 17 Augustus: AANGEKOMEN. Corundum s.s. Swansea Wallonia s.s Gothenburg 18 Augustus: Albula m.s. Danzig Nereus s.s. Stettin Hoogland s.s. Swansea Baarn s.s. Hamburg Nestor s,b. Nieuwediep Pavlin Vinogradov s.s. Archangel Wilbo m.s. Londen 17 Augustus: VERTROKKEN. de beurt zijn? Het is wel wat vroeg, om hier over nu reeds het hoofd te breken, maar wij stellen de vraag slechts om den vromen wensch te uiten: Moge het een land zijn, dat gedwon gen is tot eenvoudiger proporties terug te keeren. Het schoone ideaal der Olympische Spelen is verbroedering te brengen tusschen de vol keren in den vredigen sportieven strijd. Hoe grooter en duurder de organisatie wordt op gezet, hoe meer dit ideaal in gevaar moet ko men, want door den steeds grootscher opzet, worden de belangen bij het winnen van prij zen al hooger aangeslagen. Dit winnen is altijd, in alle sport, een persoonlijke glorie voor de deelnemers. Natuurlijk. Het is even natuurlijk, dat de nationale trots gestreeld wordt door successen van landgenooten. Wij willen bovendien bekennen, dat wij er vooral trotsch op gaan, dat al onze representanten zich op voorbeeldig sportieve wijze hebben gedragen. Maar wanneer het kan voorkomen, dat on behoorlijk optreden van Peruaansehe voet ballers leidt tot het annuleeren van een wed strijd en dit weer gevolgd wordt door een soort massale Zuid Amerikaansche actie, met be toogingen tegen consulaten in de Peruaansehe hoofdstad, en tot slot nota bene het bakken van zoete broodjes tegen de Olympische eed afleggers, die het heele geval door hun afkeu renswaardig optreden ontketend hadden, dan is het bewijs geleverd, dat de Olympische Spe len, om maar niet eens van de Olympische ge dachte te spreken, in ernstig gevaar zijn en dat men goed doet, te bezinnen, voor men op nieuw begint aan een organisatie op nog weer grooter schaal. De eerste eisch, aan 'n sport man te stellen (Olympische eed of niet) is, dat hij zich zonder morren bij de scheidsrechter lijke beslissing neerlegt. Doet hij dit niet en ontsteekt hij in woede, omdat hij de nationale eer beleedigd acht, dan is hij niet geschikt om deel te nemen aan spelen, die zich verbroede ring tot ideaal stellen. Laat ons de proporties toch niet uit het oog verliezen. De nationale eer van een land kan eenvoudig niet worden beleedigd door een beslissing in een sport wedstrijd. Daar is de sport, een ontspanning en een vermaak, niet belangrijk genoeg voor, Slechts als men haar op een te hoog voetstuk plaatst, kan zij de nationale eer bereikten. Met een opvatting als die Zuid Amerikanen hul digden, wordt de eer van een land niet op een hoog, maar juist op een laag standpunt ge steld. Wij hebben de Peruaansehe voetballers tot voorbeeld gekozen, want hun geval was het sterkste. Maar er waren ook andere voetbal ploegen, waterpolo-zeventallen, bokskampen, het rijden van den wielrenner Merckens in de sprintfinale, die betreurenswaardige inciden ten hebben teweeggebracht. De heer K. J J. Lotsy, leider van de Neder- landsche ploeg te Berlijn heeft gezegd: Laat men het feestvieren binnen de juiste propor ties houden en er geen reclame-optocht van maken. Daar is de sport niet mee gediend. En hij uitte nog de meening, dat de Olympische Spelen zoo langzamerhand zulk een omvang gaan aannemen, dat zij den heeren van het I. O. C. weieens boven het hoofd zouden kun nen groeien. Dat zijn nuchtere, verstandige woorden. De veertien dagen zijn om. Laat ons den Olympischen Spelen nu spoedig de rust gunnen, die zij verdiend hebben en die zij zoo noodig hebben terwille van hun ideaal en van de echte gezonde sportbeoefening, die ons bei den zoo na aan het hart liggen. Voor de op Zondag 23 Augustus a.s. door de Haagsche athletiekvereeniging „Vlug en Lenig" op de Sintelbaan van het Clubhuis te Werve in Rijswijk te organiseeren wedstrijden, waaraan o.m. door de geheele Nederlandsche heerenathletiekploeg van de Olympische Spe len te Berlijn (Osendarp, Van Beveren, Bras ser, Klasema, Berger, Boersma, Van der Poll) en anderen wordt deelgenomen, blijkt 'n buitengewone belangstelling te bestaan. De wedstrijden beginnen des middags één uur met een eenvoudige huldiging van de Olympische ploeg. Britanica s.s. Londen Ebenhaezer m.s. Londen Glanton s.s. Newcaste Ask s.s. Lübeck 18 Augustus: Poelau Tello m.s. Hamburg Louis d Geer s.s. Rotterdam Midsland s.s. Newcastle Uit Londen: Nadat het zwarte athletiek- wonder Jesse Owens Zaterdag j.l in Londen deelgenomen had aan den wedstrijd Vereenig- de StatenBritsch Empire, moest hij weer vertrekken naar Stockholm. Hij heeft echter geweigerd, met de andere Amerikaansche athleten naar de Zweedsche hoofdstad te gaan, daar hij, zooals hij zei, reizensmoe is. Owens zal heden met de „Queen Mary" naar New- York vertrekken, zoodat het zeker is, dat hij niet in Stockholm zal uitkomen. Owens is n.l. van plan eenige aanbiedingen, welke hem zijn gedaan om tot het professio nalisme over te gaan, te overwegen. De se cretaris van de Amerikaansche Amateur Ath- letiek Unie heeft verklaard, dat Jesse Owens door zijn weigering automatisch is geschorst. PARIJS, 18 Aug. (Reuter). Volgens de „Figaro" zouden Spaansche juristen zich ge reed maken om naar Genève te vertrekken. Het doel van hun reis zou zijn, het terrein te verkennen, in de eerste plaats met het oog op een eventueel beroep op den Volkenbond tegen de Witten, op grond van een der ar tikelen van het pact welk is niet bekend. Vervolgens om een voor Madrid gunstige stemming te kweeken, waardoor op de Sep- temberzitting van den Volkenbond steun zou kunnen worden verkregen. JERUZALEM, 18 Aug. (Reuter). De inwo ners van Jaffa moeten van 8 uur hedenmor gen tot 5 uur morgenochtend in huis blijven. Uit het feit, dat de autoriteiten tot dezen maatregel zijn overgegaan blijkt wel dat zij den toestand ernstig achten Men gelooft dat deze maatregel ook wo'dt toegepast, deels als straf voor den laffen moord, die gisteren op twee Joodsche verpleegsters is gepleegd, deels om botsingen tusschen de Arabische en Jood sche inwoners reso. van Jaffa en Tel Aviv te 1 vermijden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5