HET NIEUWE AVONDBLAD Tel-wedstrijd. 21e JAARGANG No. 244 DONDERDAG 20 AUG. 1935 IJMUIDEN Overstelpende drukte bij het pontveer. VOOR DEN- -KANTON RECHTER—I De cafe's. Het Sportfondsenbad. Spionnage-affaire in Zwitserland. Werkloosheidskosten in 1935 ver boven de raming. IJMUID COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.v Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeli.ugen dubbele prijs. AT.T.TÜ ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR EOT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Waar blijft de tunnel? Drie groote ponten varen dagelijks volbeladen heen en weer, .zonder op houden van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord. Bij eiken tocht wor den een kleine twintig autobussen, vracht- en personenauto's overgezet, plus tallooze wielrijders, voetgangers en wat zich meer over den weg be weegt. Ondanks dat de capaciteit van den veer dienst geleidelijk is opgevoerd, ondanks dat door het verbeterde veer te Buitenhuizen met zijn nieuwe toegangswegen een deel van het verkeer een andere richting heeft genomen, neemt de drukte bij de ponten te Velsen steeds toe en wel zoodanig, dat de files van vroeger weer terugkomen. Ze zijn nog wel niet zoo lang, maar op drukke dagen, waartoe vooral de Vrij dag gerekend moet worden staan ze weer in een onafzienbare rij te wachten, de auto bussen, de vracht- en de luxe auto's, de groen tewagens enz. en de politie heeft weer evenals in de dagen dat er maar één of twee ponten in de vaart waren, haar handen vol. De maand Augustus belooft een re- cordmaand te zullen worden. Van be voegde zijde vernamen wij, dat thans dagelijks ongeveer 3600 auto's enz. het pontveer passeeren. Voor de geheele maand wordt een recordcijfer van ca. 120.000 verwacht! Het spreekt vanzelf, dat de feesten te Be verwijk tot de buitengewone drukte aanzien lijk hebben bijgedragen, maar ook met derge lijke bijzondere omstandigheden dient men bij de beoordeeling van de drukte rekening te houden. Niet alleen van de politie, ook van het per soneel, met name het dekpersoneel der stoom- ponten wordt in deze drukke dagen heel wat gevergd. En daarbij wordt het geduld der autobestuurders enz. op een zware proef ge steld. En bovendien is het tijdverlies enorm, waardoor handelslieden, transportonderne mingen, autobusdiensten enz. aanzienlijke verliezen lijden. Dit alles doet de behoefte aan een betere oeververbinding dagelijks meer en meer ge voelen, een betere oeververbinding die dan ge zocht zal moeten worden in den vorm van een tunnel. Want het verkeer zal blijven toene men en feitelijk is de veerdienst thans reeds aan het hoogtepunt van zijn capaciteit geko men; meer ponten in de vaart beteekent meer belemmerineg voor de passeerende schepen en waar er tonnen gouds aan de verbetering van het kanaal ten koste zijn gelegd ten behoeve van een verkorting van de kanaalreis, mag worden verwacht, dat de autoriteiten bij Wa terstaat niet met de linkerhand zullen terug nemen wat ze met de rechterhand gegeven hebben. En daarop zou het toch neerkomen als ze de scheepvaart gingen bemoeilijken door een vloot van stoomponten op slechts enkele honderden meters van de spoorbrug in de vaart te brengen. Daarom is het van groot belang, dat er met spoed gewerkt wordt aan de uitvoering van het tunnelplan, waarvoor zooals men weet een bedrag van 10 millioen gulden is uitgetrok ken. De eerste jaren zullen we de files bij het pontveer echter nog wel behouden. GEEN STRAND-DAMTOURNOOI. Naar het bestuur van D. C. IJ. ons mede deelt zal het traditioneele strand-damtour- nooi dit jaar om verschillende redenen geen doorgang kunnen vinden. DE FEESTWEEK IJMUIDEN-OOST. We hebben reeds eerder het een en ander gemeld over de feestweek, welke van 712 September in IJmuiden-Oost zal worden ge houden. De thans verschenen Feestgids geeft een opsomming van hetgeen er in de tweede week van September gaat gebeuren en 'dat is heel wat. Maandag 7 September 's middags 1 uur vindt de officieele opening plaats, alsmede de ope ning van den étalage-wedstrijd waarbij het publiek als jury zal optreden. Des middags 3 uur wordt een rondgang met muziek en een reclameöptocht gehouden. Dinsdag 8 September 's avonds half acht wordt op het Kennemerplein een marschwed- strijd gehouden. In 't Wapen van Velsen vindt dien avond een zanguitvoering plaats. Woensdag 9 September is een dag van bij zondere beteekenis voor de kinderen. Des mid dags 1 uur wordt een ballon-optocht gehou den en om 3 uur vinden op het terrein kin derspelen plaats. Verder vindt dien middag te 4 uur de opening van het Lunapark plaats. Donderdag 10 September is een historische dag. Dien dag toch vindt de eerste harddra verij in dit deel van de gemeente plaats, welke harddraverij, zooals men weet, wordt georga niseerd door de Harddraverij vereeniging .IJmuiden". Ongetwijfeld zal onze plaats dien dag door talrijke vreemdelingen bezocht wor den, temeer omdat op het programma staan een rondgang met muziek voor kinderen en volwassenen en er des avonds tien uur een vuurwerk wordt afgestoken. Vrijdagmiddag 4 uur vinden volksfeesten plaats op het feestterrein en op den laatsten dag, Zaterdag' 12 September, worden er ster- ritten gehouden en vindt des avonds 8 uur een lampionoptocht met muziek plaats. Het Lunapark aan den Willemsbeekweg, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag' is die dagen geopend van 412 uur Te München wordt, naar men weet, een Schaak-Olympiade gehouden. Ook Nederland neemt aan deze wedstrijden met een ploeg deel. (De Directeur-Generaal der P.T.T. heeft besloten, binnenkort een wedstrijd uit te schrijven voor de gebruikers van telmachines in het Staatsbedrijf.) Onze P. T. T., dat weet u, Is al jaren, buiten kijf, Onder alle staatsbedrijven Wel het levendigst bedrijf. Het weet telkens te verrassen Met een nieuw en frisch idee, Zooals nu met dezen wedstrijd, Dat is andre P. T. Thee. Men heeft reeds met veel te kampen Op het P. T. T. kantoor, Toch zoekt men naar andre kampen, Tusschen de bedrijven door. Zulk een strijd met telmachines, Lijkt misschien wat ongewoon, 't Past goed bij de leiding van de Tel-egraaf en tel-efoon. En er zijn zooveel machines Bij het staatsbedrijf in tel, Dat de vraag opkomt: wiens telgang Is vóór alle andren snel. Er wacht straks den stoeren winnaar Of de lieve winnares, Een schoon prijsje als belooning Voor het snelle telsucces. En dan hoop ik op een hulde, Naar modern sportief model, Voor den Nederlandschen Willem (Of misschien een Willy) Tell. 'k Ben er nu al zeer benieuwd naar, Wie er op het groot terrein Van ons aller staatsbedrijven Wel het hoogst in tel zal zijn. P. GASUS. EEN VECHTPARTIJTJE. In de Neptunusstraat kregen eenige perso nen ruzie; de woordentwist liep uit op een handgemeen, waaraan door de politie een eind werd gemaakt VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Naar Zee. De Derika 7 zal Vrijdag naar zee vertrekken. De Timor, die voor het herstellen van de bij een aanvaring opgeloopen schade naar Am sterdam was gebracht, wordt deze week terug verwacht en zal zoo spoedig mogelijk weer ter visscherij uitvaren. De Mary, die voor het herstellen van bodem schade in het dok was gezet, heeft het dok verlaten en is weer naar zee vertrokken. De Raaf is in het dok geplaatst en zal voor de visscherij worden gereedgebracht. EEN ONGEVAL DAT GOED AFLIEP. Op den IJmuiderstraatweg had een wielrij der het ongeluk, door het breken van de voor vork, onzacht met de straatsteenen kennis te maken. Het liep gelukkig goed af, daar het lichamelijk letsel zich beperkte tot eenige schrammen. DE KENNEMER JAGERS. Het- bestuur van de Wandelsport Vereeni ging „De Kennemer Jagers", herinnert de le den er aan, dat de trainingsmarschen gehou den worden Dinsdagavond half acht en Zon dagsmorgens 9 uur van het Velserduinplein af. Zondag 30 Augustus neemt de vereeniging deel aan de 40 K.M. marsch (Jan Passtoors- marsch) te Haarlem. De deelnemers vertrek ken uiterlijk half 9 van het Velserduinplein. Vermoedelijk zal over 2 a 3 weken worden begonnen met de training der jeugdafdeeling. Nader bericht hierover volgt nog. TOERISTENREIS. Voor het maken van een toeristenreis naar Schotland, IJsland en Hamburg vertrok het motorschip Colombia van de K.N.S.M. gister middag naar zee. De Colombia wordt Zondag 30 Augustus weer terug verwacht en zal daarna weer wor den gebracht in den gewonen dienst naar West-Indië. WERKLOOZE ARBEIDERS VIER DAGEN NAAR BUITEN. Naar wij vernemen zullen op 31 Augustus a.s. 25 werkloozen voor rekening van den Plaatselijken Raad van S.D.A.P. en IJ.B.B. een 4-daagsch uitstapje maken naar „Ons Honk" bij de Lage Vuursche. SCHEEPV AARTBERICHTEN. Naar IJsland opgebracht. De IJslandsche politiekruiser Aegir betrapte den Engelschen stoomtrawler Alsey uit Grims. by bij het visschen binnen de limiet en bracht het vaartuig om die reden naar een IJsland sche haven op. De schipper werd veroordeeld tot een boete van 32.000 Kronen met verbeurd verklaring van het visehtuig ter waarde van 5100 Kronen. De schipper is in hooger beroep gegaan. IJ zerverscheping. Het Zweedsehe stoomschip Saxen is hier in ballast van Oslebshausen aangekomen om ijzer te laden voor Zweden. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip P. L. M. 23 is hier van Bona aangekomen met een lading ijzer erts voor het Hoogovenbedrijf. Een particuliere oprit levert gevaar op. Het geschiedde op den Haarlemmerweg. Een lange, rechte weg, die tot hardrijden uitnoo- digt, een uitnoodiging waaraan velen gevolg geven. Dat hardrijden geschiedt in het alge meen zonder veel gevaar, maar een enkele maal loop het mis, hard mis, Het liep ditmaal mis, toen uit een particulieren tuin een grintauto kwam. De hardrijder zag plotseling een auto tusschen de beomen komen, remde, week naar links, doch botste ondanks al zijn pogingen tegen den grintwagen op. Zoo was het begin en het eind maak ten wij nu mee voor den kantonrechter. De heer in de auto stond terecht. Hij verdedigde zich echter met klem. Hij had de auto niet kunnen zien voor deze op den rijweg was verschenen en dit verschijnen was met zooveel voortvarendheid gebeurd, dat hij toen niet meer uit den weg kon. De getuigen, de bestuurder van de grint auto was overigens niet verschenen, zeiden dat hij het best had kunnen voorkomen. De auto had nog gestopt voor het rijwielpad, om een paar fietsers te laten passeeren. Toen was hij „langzaam" den weg opgereden. Maar over dat „langzaam" werden getuigen en ver dachte het heelemaal niet eens. Totdat ten slotte de kantonrechter uitmaakte, dat het wél langzaam was geweest, dat verdachte wél schuld had gehad, en dat hij f 6 of drie dagen kreeg. Wat nog meeviel, daar de eisch f 2'0 was geweest. Maar de kantonrechter sprak en passant als zijn meening uit, dat het toch wel heel wat voorzichtiger zou zijn, als auto's maar niet zoo pardoes, zij het dan ook lang zaam, uit een particuliere oprit kwamen rij den, maar even een mannetje vooruit stuurde om de passanten te waarschuwen. Doch hier kwam een getuige beleefd maar met klem tegenop. Hij had zelf daar ge werkt en wist het precies. Ze hadden het eerst geprobeerd, maar als er een zijn hand opstak, ,,werd-ie bijna te pletter gereden". Klaarblij kelijk laat de beleefdheid der passeerende automobilisten nog al wat te wenschen over als de handopsteker niet het beschermende uniform eens politieagents aanheeft. Zoodat het f 6 of 3 dagen bleef en nog f 3 of 2 dagen, omdat verdachte een verloopen rijbewijs had gehad. Waarom een kwartje voor koffie, bier, limonade, enz.? GEEN ONTVANGST VAN RIE MASTENBROEK DOOR Dl'. COLIJN. Het A.N.P. verneemt uit Den Haag, dat het bericht omtrent de ontvangst van Rie Mas tenbroek bij minister Colijn onjuist is. We lezen in het orgaan van H.O.R.E.C.A.F. o.a.: Het rapport-Krayenhoff constateert dat in ons land in het bijzonder de vreemdeling on aangenaam verrast wordt door de duurte der zgn. kleine verteringen. Indien er één opmer king in het rapport is, welke getuigt van on deskundigheid, dan is het wel deze, waarbij de commissie aanneemt, dat een glas bier een kwartje (of meer) kost, door de hooge accijn zen. Indien de commissie geweten had, dat de accijns per H.L. bier dooreengenomen f 8 per H.L. bedraagt en dat op een glas bier van 4/10 liter inhoud de accijns dus 3,2 ct. bedraagt, dan zou de commissie de accijns niet als eenige schuldige hebben genoemd voor 't vaststellen van haar oordeel t.a.v. de hooge prijzen, en dan zou de commissie zich even min gewaagd hebben aan de overigens voor zichtig gestelde opmerking, dat 't niet schijnt goed te praten, dat een glas kwast of limonade ter waarde van luttele centen eveneens een kwartje aan den bezoeker kost. Immers het is niet mogelijk voor het bedrijf minder dan een kwartje (of meer) te berekenen, wil men uitkomen. De café-houder is geen winkelier, die het bier of de limonade over de toonbank verkoopt en op den inkoopsprijs van de grond stoffen slechts een winkelierspercentage be hoeft te leggen om aan zijn „trek" te komen. De caféhouder echter moet bovendien op den consument verhalen de kosten verbonden aan de ligging van het lokaal, de inrichting daarvan, kosten van de gezelligheid, die daar door wordt geboden en waarlijk niet in de laatste plaats de lasten, welke door de over heid juist aan onze bedrijven in zoo ruime mate zijn opgelegd. Al deze posten blijven ge lijk bij een drukken als wel bij een slappen gang van zaken. Bedraagt het aantal bezoe kers. dat de standaardprijs betaalt, welke voor de meest gangbare consumptie wordt bere kend, zóóveel, dat de zgn. vaste kosten zijn ge dekt, dan eerst komt er voor den ondernemer winst aan te pas. De ondernemer is er zich van bewust, dat hij inderdaad met een kwartje voor de hier genoemde consumpties geen te hoogen prijs vraagt. Hij moet dit kwartje ontvangen, ongeacht den aard der vertering, of dit is koffie, limonade, bier, thee of een borrel, de goedkoopste vertering zal op een basis van een kwartje moeten liggen. Want dat kwartje bepaalt de klasse van het bedrijf. Verlaat men deze prijsbasis en verkoopt men tegen lager tarief, waardoor de inrichting ook toegankelijk wordt voor menschen, die maat schappelijk gesproken, minder kunnen verte ren, dan declasseert men zijn inrichting, dan wordt m.a.w. de bestaande clientèle door be zoekers uit een ander milieu verdrongen. In het algemeen zal men toch zeker wel heb ben waargenomen, dat elk bedrijf zijn eigen kring van bezoekers heeft en men zal van ons willen aannemen, dat de bedrijfsleider de grootste moeite heeft die kern te behouden. Voor degenen, die geen kwartje kunnen be talen, bestaan er in ons alnd tal van inrich tingen, die prijzen berekenen in overeenstem ming met de beurzen van deze categorie, de tweede- en derde-rangszaken, waar men voor twee dubbeltjes of voor drie stuivers terecht kan. Maar onze landgenooten, gewend zijnde in een bepaald milieu te verkeeren, houden natuurlijk vast aan het koffiehuis, waarin zij dat milieu aantreffen en het is logisch, dat zij daarvoor dan ook een overeenkomstigen prijs moeten betalen. De klacht over de duurte komt veelal niet van den vreemdeling, maar van onze landge nooten zelf. Maar wat den vreemdeling betreft: wanneer wij Nederlanders in het buitenland vertoeven, komen we vaak in inrichtingen van een klasse, waaruit men, eenmaal weer thuis zijnde, weg blijft. Een veelvuldig gebruik van deze goedkoope inrichtingen van een mindere klasse, dan die men in Nederland gewend is te bezoeken, zal weer het verlangen doen ont staan naar een goede kop koffie, een glas zuivere limonade, die men hier, we mogen het met trots zeggen, overal kan krijgen. Het is zoo jammer, dat op het groote verschil in kwa liteit door den Nederlander in het buitenland minder wordt gelet. Hem hindert ook niet, of minder, het lompe glas- en aardewerk, hij gaat achteloos voorbij aan een barst in een kopje. En merkt hij het al op, dan zegt hij bij zichzelf: „Hè, dat heb je bij ons in Nederland toch niet." Inderdaad, maar juist omdat men dat hier te lande niet heeft, moet men voor z'n kleine verteringen meer betalen, want die betere zorg, die hier te lande aan het servies wordt besteed door den caféhouder, kost aan dezen zakenman geld. En dat moet hij verha len op zijn clientèle. Er is in ons land reeds getracht of verlaging van prijzen tot een levendiger vertier in de café's kon leiden, of daardoor het gebruik van meer consumpties zou toenemen, m.a.w of het leveren van twee kopjes koffie voor dertig cents bijv. grootere omzet tengevolge zou heb ben dan het leveren van één kopje voor een kwartje. De ervaringen hieromtrent opgedaan, waren allertreurigst. Men kent niet de veel zijdige behoefte van het Nederlandsche pu bliek. Dat wil ergens gaan zitten, liefst zoo goed mogelijk en in een zoo mooi mogelijke omgeving, maar het heeft daarbij den treuri- gen moed met één consumptie urenlang op stoel en tafel beslag te leggen. Als men dan nog klaagt over de „duurte", wordt vergeten, dat het publiek daarvan zelf de oorzaak is. Laten we intusschen eens aannemen dat het juist is, dat de vreemdeling een kwartje voor een behoorlijk geserveerde consumptie van goede kwaliteit in een aangename omgeving te duur vindt, dan is er voor het belang van het vreemdelingenverkeer toch geen gevaar, want van lieverlede, gaan zich in ons land ontwikkelen de gelegenheden, waar men tegen lagere prijzen terecht kan. De bedrijfsleidster over de exploitatie. HAARLEM Woensdag. Zooals onze lezers weten is in de laatste raadszitting door den heer J. Ph. H. Castrieum het financieel resultaat van het eerste ex ploitatiejaar van het Sportfondsenbad te Haarlem ter sprake gebracht. Hij wees er op, dat er wel over het geheele jaar gerekend winst is gemaakt, maar als men de cijfers goed aan een nadere beschouwing onderwerpt, blijkt daar toch uif, dat in het tweede gedeelte van het jaar verlies geleden is, waardoor de winst, die in het eerste half jaar gemaakt was, weer gedeeltelijk verbruikt moest worden. De heer L. Peper klaagde in diezelfde zitting over de loonen van het personeel van het Sport fondsenbad. Volgens hem werden geen over uren uitbetaald. Dezer dagen is een vergadering gehouden van de financieele commissie uit den raad, waarin de resultaten van de exploitatie van het Sportfondsenbad nader zijn bekeken. Het is de bedoeling, dat deze zaak later nog in den raad ter sprake zal komen. Naar aanleiding' van deze kwestie hebben we aan Mevrouw C. E. Schmidt—Müsler, de be drijfsleidster van het Sportfondsenbad, haar meening over de exploitatie gevraagd. „Het gaat goed", zei ze. „Natuurlijk ondervindt ook ons bedrijl den terugslag van de tijdsomstan digheden en ook van het minder mooie weer in dezen zomer. Ons bedrijf heeft in het eerste jaar, dank zij ook een zuinig beheer, een winst van 1400 gemaakt en dat heeft ons tot te vredenheid gestemd. Ook in dit jaar gaat het goed, zij het ook iets minder dan het vorig jaar. Maar dat komt, zooals ik u reeds zei, door het abnormaal slechte weer in dezen zomer. Zoodra het maar even mooi weer is, komen we als het ware plaats te kort voor het bergen van de zwemmers en baders. Het vorig jaar waren er wel dagen, dat er duizend men schen op één dag kwamen. En dan moet men ook niet vergeten, dat het bezoek in de win termaanden veel regelmatiger is dan in den zomer, 's Winters komen de leden van de zwemvereenigingen geregeld zwemmen, maar in de zomermaanden niet. Dan zwemmen ze verspreid. Daar hebt u bijvoorbeeld H. P. C„ die zwemt 's zomers hier, maar ook in Groe- nendaal. En zoo gaat het ook met andere vereenigingen, De bewering van den heer Peper, dat ons personeel geen overuren uitbe taald krijgt, is onjuist. Het tegenovergestelde is het geval. Voor elk uur overwerk krijgen de menschen twee betaald". „En wat denkt u van de toekomst voor uw bedrijf?" „Daar ben ik niet in het minst ongerust over. Ons bad is populair in de zwemwereld. Alle vereenigingen, die van den winter bij ons gezwommen hebben, komen weer terug. Daar bij zijn zelfs reddingsbrigades uit Oude Wete ring en Roelofarendsveen. De afdeeling Zaan dijk van de Nederlandsche Reisvereeniging zal een excursie naar ons Sportfondsenbad hou den. Zeer waarschijnlijk zal die ook hier ko men zwemmen. Ook Nereus uit Zaandijk komt. En zoo ben ik nog met verschillende groote vereenigingen aan het onderhandelen. Volgens mij bestaat er dan ook niet de minste reden tot ongerustheid over onze exploitatie. Dezer dagen verwachten we den 300.000sten bezoe ker". Tot zoover Mevrouw Schmidt. We hebben ook nog aan dokter M. Mauritz, bestuurslid van het Sportfondsenbad, over de cijfers van het eerste bedrijfsjaar gevraagd. Hij wilde echter geen cijfers noemen. Het winstcijfer van 1400 moet volgens hem in zijn geheel bekeken worden, omdat er nog zooveel andere dingen bijkomen. „Het geldt hier de exploitatie van het eerste jaar van een groot bedrijf. De oprichtingskosten o.a, zijn niet gering". BERN, 19 Aug. (Reuter). Het Zwitserscih telegraaf agentschap meldft, dat kort gele den door het bondsdepartement van justi tie en politie een spionnage-affaire is ont dekt. De spionnage geschiedde tegen Frank rijk en ten bate van Duibschland. Zij was ge organiseerd door een Duitsoh agent, die Zwitsers en buitenlanders als medeplichti gen in dienst had. Tot dusver zijn twee buitenlanders en een Zwitser gearresteerd. Nog een bedrag van 15.730.000 als gemeente- bijdrage aangevraagd. In een suppletoir^ begroeting over 1935 van het werkloosheidssubsidiefonds als wetsont werp bij de Tweede Kamer ingediend wordt nog f 15.730.000 aangevraagd voor werkloos heidsuitgaven der semeenten. Voor de aanvankeh'ik op f 88 770.r,o~ be aamde gewone bijdragen, blijkt thans een bedrag van f 102.000.000 noodig te zijn. Het bedrag der extra bijdragen wordt na onder zoek van de begroetingen der gemeenten, die zoodanige bijdrage verzochten, nader geraamd op f 8.100.000, terwijl de bijdrage in de kos ten van controle op f 400.000 zijn te stellen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1