Het ongeluk aan de Hembrug. Het vliegtuigongeluk nabij Hilversum. Kampen voor jeugdige werkloozen. Op militaire leest geschoeid? Leidekker van toren gestort. Crematie orof. dr. A. A. Nijland. Groenten naar de mestvaalt. De kracht van ons bedrijf IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting SNELLIUSSTRAAT 39, Tel. 4371, IJMUIDEN VELSER ZWEMIIWNTiriG De drie provinciale ziekenhuizen in 1935. Het onderHoud Mussert Brouwer. BALK) PROGRAMMA ZATERD A 'G 22 A U G. 1936 fytouwstkeiift •0 Conversatie in het huwelijk. Nog een tweede slachtoffer. Omtrent de ontploffing in de trothyl-werk- plaats van de artillerie-inrichtingen aan de Hemburg kunnen wij nog het volgende melden: De trothy-werkplaats is gelegen in een der groote hoofdgebouwen; in dit lokaal wordt o.a. de springstof in de projectielen geperst. Nu was men bezig met een nieuwe stof amondi z.g. 12 H. W. Granaten te vullen. Toen het ongeluk geschiedde, waren er 17 menschen in het lokaal. Door tot nog toe onbekende oor zaak is bij het persen van de springstof in een granaat dit projectiel ontploft. Een stuk muur van het lokaal, welke 50 c.M. dik was, werd weggeslingerd. Er ontstond even een paniek onder hen, die geen of slechts lichte kwetsuren hadden opgeloopen. Zoodra men een overzicht van den toestand kon krijgen bleek, dat het ongeluk zeer ern stige gevolgen heeft gehad. De gehuwde te Zaandam wonende arbeider D. Huisman bleek op slag te zijn gedood. De ploegbaas K. On rust, ongehuwd en wonende te Oostzaan, bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en levens gevaarlijke buikwonden te hebben opgeloo pen. De gehuwde arbeider P. J. Meulenbeld uit Amsterdam was eveneens ernstig gewond, doch verkeerde niet in levensgevaar, terwijl van den te Amsterdam wonenden gehuwden arbeider J. C. Molman een enkel bleek te zijn verbrijzeld. De gehuwde arbeider G. de Vries uit Zaan dam had een vrij ernstige kaakblessuur door de ontploffing opgeloopen. Onmiddellijk werden de verschillende hulp diensten gealarmeerd en werd medische hulp ontboden, zoodat ter plaatse de eerste hulp verleend kon worden. De ernstig gewonden werden ter verdere verpleging naar het Zie kenhuis te Zaandam vervoerd, terwijl ook eenigen der slechts licht gekwetste arbeiders, die ter plaatse verbonden konden worden, ter observatie in het ziekenhuis werden opge nomen. De arbeider D. Huisman, die pas vijf dagen in het bedrijf werkte, was nog jong en pas ge huwd. De explosie was zoo hevig, dat de on gelukkige op vreeselijke wijze verminkt werd en op slag gedood. Ook de pers, waaraan hij werkte, werd geheel verwoest. Een tweede slachtoffer overleden. Vrijdagmiddag om half zes is de ploegbaas K. Onrust uit Oostzaan aan de verwondingen, welke hij 's mor gens bij het ontploffingsongeluk in de artillerie-inrichtingen aan de Hem brug, opliep, overleden. Onrust was 50 jaar oud en ongehuwd. Hij werkte reeds 38 jaar aan het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen en zou over twee jaar den dienst met pensioen hebben verlaten. Hij was zoowel op de plaats van zijn inwoning als onder zijn mede-arbeiders een algemeen gezien man. Verkeerd uitgevoerde noodlanding? Vrijdagmiddag is nabij Hilversum een militair vliegtuig van Soester- berg neergestort. De twee inzittenden zijn om het leven gekomen. De verongelukte machine was een Fokker C 5. Behalve deze bevond zich nog een tweede vliegtuig, eveneens een C5 in de lucht. Een reconstructie van het ongeluk is nog niet mogelijk gebleken. Men beschikt slechts over verklaringen van enkele ooggetuigen. Een kleine commissie is ingesteld, om de oorzaak van het ongeluk op te sporen. De twee toestellen bevonden zich in de lucht en voerden daar een imitatie luchtgevecht uit, waarbij werd gebruik ge maakt van een z.g. mitrailleur-camera. Gedu rende dit gevecht heeft een der toestellen zich plotseling van het andere verwijderd. Toen deze laatste partij zijn tegenstander zocht, zag hij tot zijn ontsteltenis, dat de ma chine in den grond zat. Terstond is de vlieger naar Soesterberg teruggekeerd, om van het voorgevallene rapport uit te brengen. De slachtoffers van het verongelukte vlieg tuig de sergeanten Koese en Lemstra waren beiden 21 jaar oud.. Als oorzaak van het ongeluk zal vermoe delijk een verkeerd uitgevoerde noodlanding moeten worden aangenomen. BERICHTEN VOOR NEDERLANDERS IN SPANJE. In verband met een desbetreffend verzoek van de Nederlandsche kolonie in Spanje, is het tijdstip, waarop door den rijksradiodienst de overgeseinde telegrammen voor Spanje ra- diotelefonisch worden uitgezonden, nader vastgesteld op 20 uur 55 in plaats van 17.40 g. m. t. SLACHTOFFERS VAN DE ZEE Vanmorgen is op het strand tusschen West- kapelle en Zoutelande een lijk aangespoeld. Uit een signalement dat den burgemeester ter beschikking stond, kon worden opgemaakt, dat men te doen had met het stoffelijk over schot van een der beide inzittenden van de kano, welke in den namiddag van Zondag 9 Augustus ter hoogte van de haven van Cad- zand omsloeg, waardoor beide personen ver dronken. De gevondene is gebleken te zijn de 24-jarige Philippe Constant, wonende te Luik, Een oom en twee neven, die telegrafisch ont boden waren, hebben het lijk herkend. Het andere slachtoffer, welks lijk nog niet is gevonden, is de zestienjarige Henri Storms, wonende Avenue Tilleul 50 te Luik. DE WETHOUDERSKWESTIE TE SMILDE. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den raad der gemeente Smilde is met ze ven tegen vijf stemmen tot wethouder geko zen de heer K. Bijlsma (V.D.) KONINKLIJK INSTITUUT VAN INGENIEURS Afdeeling voor petroleum-techniek opgericht. In de tuinzaal van den dierentuin te 's-Gra- venhage is Vrijdag een afdeeling voor petro- leumtechniek van het koninklijk instituut van ingenieurs opgericht. In het bestuur werden gekozen de heeren de Brey Boerlage, Beukers, Waterman, Weste nenk, Zwikker, Masthoff, Bastet en Van der Linden. Vragen aan Dr. Colijn. De heer Vorrink heeft de volgende schrifte lijke vragen gesteld aan den minister van staat, minister van defensie ad interim: 1. heeft dê minister van defensie ad inte rim kennis genomen van de publicaties oa. in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 16 Augustus 1.1., ochtendblad, waarin wordt medegedeeld, dat kampen voor jeugdige werkloozen, op militaire leest geschoeid, onder leiding van de Amsterdamsche Burgerwacht zullen worden gehouden? 2. Is de minister bereid mede te deelen, van wie de plannen zijn uitgegaan tot restau ratie van forten, ten einde die weer voor mili taire doeleinden geschikt te maken? 3. moet uit het genoemde dagbladbericht worden afgeleid, dat deze voorstellen niet af komstig zijn van den dienst der genie of eenig ander orgaan der defensie? 4. indien het laatste het geval mocht zijn, is dan de minister niet van oordeel, dat zulks een ongebruikelijke, ja, zelfs een ongewenschte methode moet worden geacht om de belan gen der Nederlandsche defensie te behartigen? 5. krijgt het feit, dat jeugdige werkloozen aanzienlijk langer dan in normale werk kampen in deze burgerwacht.kamoen zullen verblijven, terwijl bovendien deze kampen op militaire leest zullen worden geschoeid, niet de beteekenis van een nieuwen vorm van militaire oefening en organisatie? 6. Indien de minister deze vraag bevesti gend beantwoordt, acht hij het dan juist, dat een dergelijke methode incidenteel in werk kampen voor jeugdige werkloozen wordt ge voerd en ware het niet gewenscht, een voor gaand onderzoek naar de waarde of onwaarde van een dusdanige werkmethode door be voegde deskundigen te doen instellen en eventueele plannen tot invoering dier methode vooraf aan het oordeel der Staten-generaal te onderwerpen? Werkobjecten wel dienstbaar aan de belangen der jeugdvorming? Voorts stelde de heer Vorrink aan den minister van sociale zaken de volgende vra gen: 1. heeft de minister van sociale zaken kennis genomen van de publicaties o.a. in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 16 Augus tus 1.1., ochtendblad, waarin mededeelingen worden gedaan omtrent de organisatie van kampen voor jeugdige werkloozen door de Amsterdamsche Burgerwacht? 2. Zijn dat kampen, zooals ook georgani seerd worden door verschillende andere orga nisaties, onder toezicht en medewerking van de rijkscommissie voor advies tot bestrijding van jeugdwerkloosheid en worden deze kam pen dus op denzelfden voet gefinancierd? 3. Zoo ja, is dan over den opzet, de inrich ting en organisatie dezer kampen de door den minister van sociale zaken ingestelde, in vraag 2 bedoelde, rijkscommissie gehoord en zoo ja, is de minister bereid mede te deelen, hoe het advies luidt en inzonderheid of naar het oor deel der commissie de in het aangeduide dag bladartikel genoemde werkobjecten voldoen aan de eischen, die aan werkobjecten voor werkkampen door de rijkscommissie in het algemeen worden gesteld? 4. meent de minister niet met ondergetee- kende, dat de opzet van bedoelde kampen door de Amsterdamsche Burgerwacht in strijd is met de tot nu toe gevolgde principes, waar bij uitgegaan werd van de stelling, dat de door de jeugd uitgevoerde werkobjecten moesten zijn dienstbaar aan de belangen der jeugdvor ming of in het algemeen aan bijzondere cul- tureele doeleinden dienstbaar moesten zijn, terwijl de werkkampen zelf moeten zijn ge organiseerd naar het beginsel der z.g. vrije jeugdvorming? In hopeloozen toestand opgenomen. De leidekker V. uit Sittard, die bezig was met herstellingswerkzaamheden aan den toren en het torenkruis van de parochiekerk te Guttecoven, heeft omstreeks half zes Vrij dag het ongeluk gehad met het torenkruis omlaag te storten. Pastoor Van Kan, die terstond na het on geval was gewaarschuwd, was spoedig ter. plaatse en trof den ongelukkige in bewuste- loozentoestand aan, hij diende V. het H. Oliesel toe. De toestand van V. is hopeloos. Onder zeer groote belangstelling had Vrij dagmiddag op Westerveld de crematie plaats van wijlen prof. dr. A. A. Nijland, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en directeur van de sterrewacht aldaar. Namens den senaat werd het woord gevoerd door prof. Cohen, die den overledene in het bijzonder hulde bracht voor zijn werk in het belang van de populariseering der weten schappen, prof. Vening Meinesz voerde het woord o.a. namens de academie van weten schappen, dr. Tuckermann sprak als oud clubgenoot en de heer P. N. Drost namens de studenten. Nadat de baar onder het spelen van een ko raal van Bach was neergelaten, dankte een schoonzoon van den overledene de sprekers en de andere aanwezigen voor hun belang stelling. Een groot aantal bloemstukken, vele ge tooid met de kleuren der stad Utrecht, waren nabij de katafalk neergelegd en ook de baar was met talrijke bloemstukken gedekt. Duitschland neemt bijna niets meer af. Het feit, dat nagenoeg geen groenten meer naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd en geen voldoende afzetgebied in het binnen land plaats heeft, is oorzaak, dat groote hoe veelheden eerste kwaliteit groenten de mini mumprijzen niet halen en naar de mestvaalt worden gebracht. Deze week zijn op de Venlosche Veilingver- eeniging van Maandag tot en met Donderdag zonder bod gebleven 350.000 K.G. augurken, 160.000 K.G. tomaten, 61,000 K.G. spekboonen en 30.000 st. kroppen sla. Terwijl op de coö peratieve veilingvereeniging te Venlo alleen Vrijdag reeds 150.000 K.G. spekboonen onder de klok doorgingen. De minimumprijzen voor deze artikelen zijn: augurken f 1, tomaten f 3, spekboonen f 3 per 100 K.G. en sla f 0.50 per 100 stuks. is, dat ieder stuk goed, alvorens het onze wasscherij uitgaat, nauwkeurig wordt nagezien. (Adv. Ingez. Medj iABypeN00ft.DErR.5LUI,?, Een ieder roept, groot en klein, Hé, wat is dat water fijn. (Adv. Ingez. Med.) Exploitatie-resultaten der inrichtingen te Santpoort, Bakkum en Medemblik. Verschenen is het jaarverslag van de Provinciale Ziekenhuizen van Noord-Holland over 1935. Hierin zijn samengevat de verslagen van de zie kenhuizen te Santpoort, te Bakkum en te Medemblik. De bouw van de nieuwe vleugels voor de dames- en heerenklasse-afdeelingen aan het gebouw te Santpoort vorderde in 1935 goed en naderde tegen het einde van het jaar zijn voltooiing. Met behulp van een Röntgenappa- raat is een onderzoek ingesteld naar longtu- berculose bij de geheele ziekenhuisbevolking. Daarbij is er naar gestreefd de gevallen van t.b.c. zoo doelmatig mogelijk te behandelen. De vermeerdering van het aantal inwonen de verpleegsters veroorzaakt een steeds toene mende bezetting van de zusterverblijven, zoo dat binnenkort het nemen van ingrijpende maatregelen noodzakelijk zal zijn. Op de exploitatiekosten werd een aanmer kelijke vermindering bereikt door bezuiniging van verschillenden aard, o.a. door salarisver laging en door de daling van het aantal gedi- piomeerd-verplegenden. De verpleegkosten, die in 1933 1023.35 en in 1934 f 961.24 per jaar en per patient bedroe gen, daalden ln 1935 tot 901. De Provinciale bijdrage bedroeg 117.167.59 tegen 180.844.18 over 1934. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal patiënten 1473. Het verslag vermeldt verder bijzonderheden over den huishoudelijken dienst, de technische inrichting, de werkplaatsen en de geestelijkt verzorging. Gememoreerd wordt nog het overlijden van het lid van de commisslè van bestuur, den heer L. Modoo. „Duinenbosch" te Bakkum Het verslag van het provinciaal ziekenhuis ..Duinenbosch" te Bakkum vermeldt als be langrijk feit in 1935 de overdracht aan den dienst van het ziekenhuis van het nieuwe pa viljoen voor vrouwen, waarin 158 patiënten verpleegd mogen worden. Ook hier werden verschillende maatregelen genomen om tot vermindering van de uitga ven te geraken. Per 1 Maart werd door de provincie een salariswijziging ingevoerd, ter wijl ook het bestuur bezuinigingen doorvoer de. In verband hiermede kon de bijdrage aan de eigen pensioenfondsen 10.000 lager ge steld worden dan het vorige jaar. Voorts wer den de afschrijvingslasten verlicht door in voering van een nieuwe regeling voor de acti va. Nieuw personeel werd niet in dienst geno men, integendeel, bij den technischen dienst werden acht leden van het personeel overbo dig, die daarom afvloeiden. Door al deze bezuinigingsmaatregelen werd de kostprijs per patient per jaar teruggebracht van 1200.76 in 1934 tot 1110.78 in 1935. Er bestaat gegronde hoop op een verderen te ruggang van dezen kostprijs, indien althans het aantal patiënten niet te zeer vermindert. Aan het einde van het jaar bedroeg in deze instelling het aantal patiënten 823. Het ziekenhuis te Medemblik Het provinciaal ziekenhuis te Medemblik heeft in 1935 het feit herdacht, dat 12V2 jaar geleden het voormalig Rijkskrankzinnigenge sticht aan de provincie in gebruik werd afge staan. In de inrichting zijn in het verslagjaar ver schillende verbeteringen aangebracht. In het bijzonder is er naar gestreefd de gezelligheid, de woonruimte voor de patiënten en de brand veiligheid te verbeteren. Door de ongustige tijdsomstandigheden liep het aantal patiënten wederom terug. Aan het einde van het jaar bedroeg het 309. De ver pleegkosten per patient en per jaar beliepen 938.34. Ondanks de geringere bezetting is de kostprijs voor de verpleging in vergelijking tot 1934 met f 42 gedaald. Bij alle drie jaarverslagen is een uitvoerige balans en exploitatierekening gevoegd. DE N. S. B. KRIJGT EEN DAGBLAD. In het weekblad van de Nationaal-Socialis- tische Beweging „Volk en Vaderland" wordt aangekondigd dat de Partij met ingang van November a.s. zal overgaan tot de uitgave van een dagblad. Tot hoofdredacteur hiervan is benoemd Mr. M. M. Rost van Tonningen. DINER VERTREKKENDE GOUVERNEUR- GENERAAL. De minister van staat, minister van kolo niën, dr. H. Colijn en mevrouw Colijn, hebben Vrijdagavond in hotel Wittebrug den benoem den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië en mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in verband met het a.s. vertrek van deze laatsten, een diner aangeboden. De heer Brouwer dient een strafklacht in. De heer A. M. Brouwer, hulpprediker te Heerenveen, die in de Groene Amsterdam mer van den 18den Juli jl. een veel bespro ken verslag deed van zijn bevindingen bij een gesprek, dat hij eenige maanden gele den in zijn qualiteit van secretair der refe rendum-commissie van de Groene had met de heer Mussert, leider der N.S.B., heeft thans bij den officier van Justitie te Utrecht zoowel tegen den heer Mussert als tegen de redacteuren van „Volk en Vaderland" een strafklacht ingediend wegens smaad, resp. smaadschrift, zulks naar aanleiding van een door den heer Mussert aan een redacteur van het Utrechtsch dagblad toegestaan in terview, waarin hij de door den heer Brou wer in de Groene gedane mededeelingen „volmaakt verzonnen", „gelogen", volmaakt uit den duim „gezogen" e.d. heeft genoemd, resp. van een in „Volk en Vaderland" van den 24sten Juli 1936 opgenomen artikeltje, waarin soortgelijke qualificaties voorkwa men, waardoor de heer Brouwer, die bij her haling verklaard heeft, voor de juistheid zij ner mededeelingen onvoorwaardelijk in te staan, zich in zijn eer en goeden naam aan getast acht. (A.N.P.) ZONDAG 23 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA, 6.00 VPRO., 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Postduivenber.. tuinbouw- praatje. 9.30 Postduivenber. Viool en piano. Postduivenber. 10.00 Voordracht. 10.15 Gram.pl. 10.30 VARA-Strijkorkest. 11.15 Vervolg voor dracht. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroep orkest. 1.15 Report, schaaktournooi Notting ham. 1.30 „Chalk Farm Band". 2.00 Boekbe spreking. 2.30 Luistervinkenkoor A'dam. 3.00 Residentieorkest mmv. soliste. 4.30 Gram.pl. en sportnieuws ANP. 5.00 „Fantasia" olv. E. Walis. 5-30 Sportuitzending. 5.50 Sportnieuws ANP. Hierna gram.pl. 6.00 „De vensters open", causerie. 6.30 Gram.pl. 6.45 Ned. Herv. Kerk dienst. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gevar. pro gramma mmv. Kovacs Lajos' orkest, de AVRO-girls en solisten. 9.00 Gram.pl. 9.15 Re sidentie-orkest mmv. solist. 10.00 Radiojour naal. 10.15 Aeolian-orkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 KRO., 9.30 NCRV., 12.15 KRO. 5.00 NCRV., 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram.pl. 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna gewijde muziek (gr.pl.) 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO-Melodisten. 2.00 Gram.pl. 2.30 KRO- Symphonieorkest. 3.15 Gram.pl. 3.20 Vervolg concert. 4.15 Gram.pl. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.50 Ned. Herv. Kerk dienst. Hierna tot 7.45 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna tot 745 gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Gram.pl. 7.50 Causerie over de werklooze intellectueelen. 8.10 Gram.pl. 8.30 Voordracht. 8.45 KRO-Melodis- ten. 9:10 Vervolg voordracht. 9.25 Gram.pl. 9.45 KRO-orkest. 10-30 Nieuwsber. ANP. 10.35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto uitzending. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Alt en cello. 1.20 BBC-Schotsch Or kest. 2.20 BBC-Militair-orkest. 3.05 Populair concert mmv. solist. 4.05 Gram.pl. 4.50 Voor kinderen. 5.20 „The church I look for". 5.40 Intern. Strijkkwartet en solisten. 7.05 „Ima ginary biography". 7.20 De Luton Band mmv. solist. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheids- oproep. 9.10 Berichten. 9.20 Het Alfredo Cam- poli Trio. 9.50 Sted. Orkest van Bournemouth mmv soliste. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3 05 Nat. Orkest. 5.20 Populair concert. 7.50 Zang. 8.20 Radiotooneel. 9.05 Dito. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 10.50 Gram.pl. 12.20 Or kestconcert. 1.25 Hans Bund's orkest. 2.20 Omroep-schrammel-ensemble en solisten. 4.20 Omroeporkest, vocaal sextet en solisten. 8.20 Volksmuziek. 10.5012.20 Omroepkleinorkest, pianoduo en zang. BRUSSEL, 322 M. 9.25 Gram.pl. ca. 1.50 Salonorkest en zang. 2.35 Omroepdansorkest. 3.20 Gram.pl. 3.50 P. Godwin's orkest. 5.05 Gram.pl. 6.20 Dito. 7.20 Zang. 8.20 Populair concert. 9.20 Symphonie- concert. Hierna dansmuziek. 11.5012.20 gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gram.pl. 10.25 Orkestconcert. 11.25 Gram.pl. 12.25 Salonorkest. 1.30 Omroepdans orkest. ca. 2.20 Gram.pl. 2.50 dito. 3.20 Orgel concert. 3.50 Gram.pl. 4.20 Populair concert. 5.20 Dansmuziek. 7.35 Gram.pl. 8.20 Salon- orkest. 9.20 Symphonieconcert. Hierna tot 12.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Uit München: Omroeporkest, -koor en solisten. 10.20 Berichten. 10.50 Mozart-con- cert. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Uit Keu len: Omroepkleinorkest, pianoduo en zang. JONGEN IN EEN ZWEMINRICHTING VERDRONKEN. Vrijdagmiddag is de twaalfjarige G. A. Polder wonende te Nieuweramstel in het on diepe bassin van de zweminrichting „De Poel" te Amstelveen verdronken. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1936. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl.; 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl, 10.30 Octophonikers en voor dracht. 12.00 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Gra- mofoonplaten; 2 00 Gooiseh- symphonie-or- kest en gramofoonpl.; 4.00 Zigeunermuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.30 De Violiers. 7.30 Vioolrecital. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Opera concert; 9.00 Voordracht; 9.30 Vervolg Opera concert; 10.15 Dansmuziek; 10.45 Schaakre portage uit Nottingham; 11.00 Berichten AN.P. 11.10 Dansmuziek; 11.45 Orgelspel. HILVERSUM II, 301 M. NCRV.-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. Lectuur; 11.30 Gramofoonplaten; 12.15 Gramofoonpl.; 12.30 Het A'damsch Kamermuziekikwartet; 1.45 Gramofoonpl.; 2.15 C'hr. Fanfare „Excelsior". 2.45 Voor de keuken; 3 15 Vervolg concert en gramofoonpl.; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Viool, piano en gramofoonpl.; 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Orgelconcert. 7.00 Ned. Ohr. Persbureau; 7.15 Vervolg concert: 7.45 Reportage; 8.00 Be richten A.N.P. 8.15 Gramofoonpl.; 9.00 His torische causerie; 9.30 Koorconcert en gra mofoonpl.; 10.30 Gramofoonpl. Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Gramofoonpl. 11.50 Het Pierre Fo! Kwinet. 12.50 Het Stedel. orkest van Whitby. 1.35 Orgelconcert. 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Pianorecital; 3.20 R. Powell's kiwintet. 4.05 Voordracht. 4.20 Ystalfera Town Prize Band. Spreken is zilver en zwijgen is goudzei het langgetrouwde stel enze spraken daarom maar heelemaal niet meer tegen elkaar. Niet dat zij iets met elkander gehad hadden, of dat er eenige ernstige aanleiding tot deze verwijdering bestond, doch zij waren, laten we het maar zeggenze waren uitge praat. Ze hadden elkander totaal niets meer te vertellenheel beleefd vroegen zij elkander aan tafel om het botervlootje of het zoutvat, af en toe constateerden zij eens, dat het weer veranderde en verder wenschten zij elkander op geregelde tijden goeden morgen en goeden nacht, maar daarmee was de conversatie dan ook uitgeput. Is het u wel eens opgevallen hoe ontzettend veel echtparen op deze wijze „uitgepraat" zijn? Zie eens om u heen en let eens op hetgeen er gesproken wordt en gij komt tot de ontstellende ontdekking, dat bijna niemand elkaar iets te zeggen heeft. Is het niet treu rig? En hoe komt dat eigenlijk? Och, zucht menig huismoeder, het is alle maal goed en wel voor menschen, die den tijd hebben, maar ik.... ik met m'n drukke huishoudenik ben blij als ik zit. Dat is zoo'n huismoederlijk stopwoord. Velen ge bruiken het geheel willekeurig: ik ben blij als ik zit! alsof daarmee alles is afgedaan, alsof daarmee een voldoende reden en verklaring gegeven is voor vele onherstelbare toestanden. Onherstelbaar? Neen, gelukkig niet, want maar dat komt straks. We waren nu eerst nog aan de vraag hoe het eigenlijk komt, dat de menschen zoo ver schrikkelijk gauw zijn uitgepraat. Waar moet ik nou over praten? zucht de ontevredene. D'r gebeurt immers niks (bij ontevreden menschen gebeuren enkel en alleen narigheden). D'r is hier nooit eens wat ik kom nergensik zie niemand waarover moet ik dan praten. En degeen die zoo praat, schijnt er zich niet van bewust te zijn, dat zij zichzelf zoodoende een brevet van onmacht geeftiemand, die zoo redeneert (en hoevelen spreken niet zoogeeft duidelijk te kennen, alleen over anderen te kunnen praten. Endat is vaak nog maar kwaad spreken! Er wordt al zooveel onnoodig ge praatmen moest alleen spreken wanneer men wat te zeggen bad, dat meer de moeite waard is dan het zwijgen, zeggen sommigen. Och lieve deugd! Stel u voor, dat we dat onheilig voornemen plotseling allemaal in de practijk gingen brengen De grootste helft van het menschdom zou aanstonds in een ongekende zwijgzaamheid vervallen, want.laten we het maar eerlijk bekennen: driekwart van hetgeen we zoo in den loop Van den dag te berde brengen.... kon evengoed ongezegd blijven. Moeten wij zwijgen? (niet te verwarren met mogen wij zwijgen s.v.p.j. Zwijgen is zelfzuchtig. Wanneer wij werkelijk niets te vertellen heb ben dat de moeite waard is, dan moeten wij nee, niet zwijgen en er-verder-maar-in- berusten, maar zorgen, dat we binnen niet al te langen tijd wel iets hebben om over te praten en iets dat de moeite waard is, opdat we zoodoende iets van onszelf aan anderen kunnen geven. Want hoe komt het dat de menschen zoo gauw uitgepraat zijn? Zou 't niet kunnen zijn omdat we saai en vervelend en futloos waren En waarom zijn we saai en futloos en ver velend? Omdat te velen onzer meenen dat de houwelijcken staet hun een vrijbrief geeft voor een slordigheid van geest en gebaar, die niet na zal laten een verderfelijken invloed uit te oefenen, omdat zeven achtste van het menschdom het huwelijk beschouwt als een eindpaal van den wedloop, waarbij het erom gaat zich van den besten kant te laten zien. Dit is een kolossale vergissing die zich on herroepelijk wreekt. Het Huwelijk is geen eindpaal. Het is een begin! Iets verwerven is moeilijk. Iets behouden is moeilijker. Iemand behouden is het moeilijkst van alles! Verveling doodt op den duur alle gevoel. Laten wij dus zorgen niet vervelend te zijn. Er zijn kranten. Er zijn boeken. Er zijn 1001 belangwekkende problemen die diep grijpen in het dagelijksch gezins leven. Tast toe! En zegt het voort! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. 5.05 Cello en piano. 5.35 Het. Frank Walker Octet. 6.20 Berichten; 6.50 Dansmuziek; 7.35 Voordracht; 7.50 Het Bronkhurst Trio. 8.20 Het BBC-Variété-orkest; 9.05 Sopraan en piano. 10.00 Berichten. 10.20 ..World affairs", causerie. 10.35 Het BBC-orkest en solist; 11.35 Grosvenor House dance Band; 11.50 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl.; 11.20 Kameror kest; 2.50 Gramofoonpl.; 4.20 Symphonie concert; 5.50 Kamerorkest; 9.05 Kwartet, zang, piano en voordracht; 11.05 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert; 12.20 dito; 1.35 Neder- saksisch symphonie-orkest; 2.35 Omroep- schrammelensemble; 4.20 Sted. orkest Herne. 6.20 Omroeporkest en solisten; 7.20 Gramo foonpl. 8.30 Gramofoonpl. 9.20 Sted. orkest Bochum; 10.40 Gevarieerd concert; 11.20 Si- lez. orkestvereeniging. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonpl. 12.50 Salonorkest; 1.30 Populair concert; 1.50 Gramofoompl.; 5.20 Salonorkest; 6.20 Gramofoonpl.; 6.45 Popu lair concert: 7.35 Gramofoonpl.; 8.20 Repor tage; 9.20 Omroepsymphonie-orkest; 11.00 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonpl.; 12 50 Populair con cert; 1.30 Salonorkest; 1.50 Gramofoonpl.; 8.35 Reportage; 9.20 Omroeporkest; 11.00 Omroep-dansor-kest. r)F"Tsr.t.q.^M!KFiV[)ER. 1571 M. 8.30 Blaasocncert; 9.20 Gevarieerd pro gramma; 10.20 Berichten; 10.50 Cello-recital; 11.05 Weerbericht; 11.20 Omroepkleinorkest,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2