De burgeroorlog in Spanje. Thijs IJs als bestrijder der reuzen De hervorming van de Bank van Frankrijk. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 193*6 Cordova in handen der regeeringstroepen? Polen protesteert te Madrid tegen moord op Poolsch Consul. Leidersraad aan het hoofd van den Heimatschutz. Engeland. Naar de vorming van een volksfront Het Vredescongres te Brussel. De blauwe wimpel voor de Queen Mary? Tegen intrekking van den huurtoeslag. Invloed van den Staat vergroot. Door GEORGES BONNET, Kamerlid en Oud-Minister van Financiën in Frankrijk. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Het blad „El Socialista" heeft vernomen, dat de militietroepen uit Valencia Guadalupe zijn binnengerukt in de provincie Caceres, na een fel gevecht met de opstandelingen. Een zeker aantal rebellen blijft nog vuren uit het kloos ter, dat echter omsingeld is. Het blad „Politica", het linksrepublikeinsche orgaan, meldt ten aanzien van dit laatste, dat Cordova volkomen omsingeld is.Een cordon regeeringstroepen is om de stad heengetrok ken en heeft zich zes kilometer verder genes teld. Per radio werd later in den middag be kend gemaakt dat Cordova bezet was door de republikeinsche troepen. Uit Hendaye meldt Reuter: Donderdagavond is Arregui, gevolmachtigd gezant en chef van dienst van het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken te San Sebastian aangekomen en vandaar is hij met een 20-tal ambtenaren van het ministerie de Fransche grens overgestoken. Na dien nacht in het Spaansche consulaat te hebben door gebracht is hij weer vertrokken, vermoedelijk naar Barcelone, doch men weet dit niet. De troepen van het volksfront slaagden er in, eesteund door de artillerie de posities bij Ventas, waaruit zij teruggetrokken waren, te heroveren. Aan beide zijden zijn verliezen ge leden. Een veertigtal vluchtelingen uit Spanje, meest vrouwen en kinderen, zijn naar mid den-Frankrijk gevoerd, aangezien zij als po litieke vluchtelingen niet aan de grens mogen blijven. De Spaansche autoriteiten hebben last gegeven aan de grens een uittocht tegeh te houden. De actie der opstandelingen. De bijzondere correspondent van het Por- tugeesche blad Diario da Manha meldt, dat de operatie van gen. Mola in de Guardar- rama Donderdag zijn geëindigd met de gevan- genneeming van 800 leden der regeeringsmi- litie. Dit geschiedde bij Navalperal. De zender van Se villa meldt, dat manschappen van het vreemdelingenlegioen onder bevel van overste Yague de stad Trojillo hebben bereikt. Vrij dagochtend hebben zij den opmarsch voortge zet naar Toledo, waar zij de in het Alcazar in gesloten troepen zullen trachten te ontzetten. Garnizoen van Malaga in opstand tegen de regeering. Een radiobericht uit Coruna meldt, dat het garnizoen van Malaga in opstand zou zijn ge komen tegen de aanhangers der regeering en dat in de straten hevige gevechten zouden worden geleverd. Het radiostation heeft een bericht van het station Gijon opgevangen, waarin den moeilijken toestand wordt uiteen gezet tengevolge van den aanhoudenden op marsch der opstandelingen in Galicië. Madrid heeft opdracht gegeven tot zwijgen, daar geen bericht van dezen aard verspreid moet worden. Gijon, dat informeerde of Cordova in handen der regeeringstroepen was gevallen, ontving geen antwoord van Madrid. Generaal Queipo de Llano over den toestand. Generaal Queipo de Llano heeft Vrijdag avond het woord gevoerd over radio Sevilla, waaruit blijkt, dat de nationalisten de val van Cordova tegenspreken. Het radiostation Jaen deelt mede, aldus de generaal, dat Cordova geen behoefte aan ver sterkingen heeft. De beschikbare troepen zijn voldoende voor den strijd en indien er het aantal niet was, zoo is er dan nog het moreel, dat dit aantal kan vervangen. Waar zijn dus deze verschikkelijke door de regeering van Madrid aangekondigde aanvallen? Zij laten zich samenvatten in een aantal ernstige ne derlagen aan alle fronten. De regeeringscolon- ne Galle werd in de omgeving van Cordova verslagen en moest twaalf gevangenen, een kanon, munitie en divers materiaal achter laten. In Aragon werden de Catalaansche co lonnes de een na de ander verscpreid. Vandaag veroverden wij 23 vrachtwagens, een mitrail leur, zeven geweren en munitie. Te Navalperal had volgens de» generaal een nieuw treffen plaats, waarbij de regeeringstroepen met aan zienlijke verliezen uiteen werden geslagen. Ten Noordoosten van Badajoz werd de com munist Carton, die het bevel voerde over een colonne met 109 zijner kameraden gedood. Ten slotte gaf generaal Queipo de Llano, minister Prieto den raad „zijn vliegtuig' voor het vertrek in orde te maken". Poolsch consul in Spanje vermoord. De Poolsche pers bericht, dat de honoraire consul van Polen te Valencia, Magiera, een Spanjaard van Poolsche afkomst, tijdens de ongere geldheden in Spanje om het leven is gekomen. De Poolsche regeering heeft haar vertegenwoordiger te Madrid opdracht gegeven een energiek protest in te die nen bij de Spaansche regeering. Fransche arbeiders solidair met het Spaansche proletariaat. Uit Parijs: De administratieve commissie van de C. G. T. heeft een communiqué ge- gepubliceerd waarin de geheele solidariteit met het Spaansche proletariaat, dat strijdt voor de verdediging van het republikeinsche bewind, wordt verzekerd. Verder wordt verklaard, dat arbeiders van de C. G. T. het recht en de plicht hebben hen te hulp te komen met „alle ten dienste staan de middelen". De commissie eischt voor de Spaansche regeering het recht op zich vrij te kunnen voorzien van verdedigingsmiddelen tegen de opstandige generaals in dienst van het fascisme. Tenslotte wordt een beroep gedaan op alle Fransche arbeiders door een doeltreffende solidariteit mee te werken aan de overwinning van de democratie in Spanje. Amerika en de wapenverkoop naar Spanje. Enkele wapenfabrikanten hadden het Ame- rikaansche ministerie van buitenlandsche zaken gevraagd naar de door dit ministerie aangenomen houding ten opzichte van den verkoop hunner producten naar Spanje. In antwoord hierop werd verklaard, dat dergelij ke verkoopen in strijd zijn met de politiek van zuivere neutraliteit der regeering van de Vereenigde Staten. De betrokken fabrikanten vervaardigen vliegtuigen en vliegtuigmotoren. Italië aanvaardt niet-inmenging. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, heeft den Franschen ambassadeur te Rome, De Chambrun, medegedeeld, dat Italië de niet-inmenging in de Spaansche aangelegenheden aanvaardt. Nobelprijswinnaar slachtoffer der revolutie? Volgens een bericht uit Sevilla heeft gene raal Queipo de Llano per radio bekend ge maakt, dat in Madrid drie bekende tooneel- schrijvers gedood zijn, nl. Jacinte Benavente (Nobelprijshouder 1932) en de broers Serafim Alvarez Quintero en Joaquin Alvarez Quin- tero. Bovendien is de schilder Ignacio Culoaga, bekend amateur-stierenvechter, gedood. Het Christelijk sociale „Neuigkeitenwelt- blatt" meldt, dat de instelling van een „lei- dersraad" voor den Oostenrijksehen Heimat schutz en de bemoeiing van de leden voor dezen raad van oogenblik tot oogenblik ver wacht kan worden. Deze opperste leidersraad zal, te zamen met den bondsleider van den Heimatschutz, prins Starhemberg, de belang rijkste beslissingen moeten nemen in alle organisatorische aangelegenheden. In den raad zal o.m. Majoor Fey zitting hebben. De leidersraad zal op 1 September zijn functie aanvangen. Naar verluidt zou Starhemberg spoedig na de constitueering van den leidersraad voor verscheidene maanden met verlof gaan als bonds leider van den Heimatschutz. In liberale kringen is, volgens Havas, op het oogenblik een vrij duidelijke strooming merk baar ten gunste van de vorming van een soort Britsch „Volksfront", van welk denk beeld de communisten, de onafhankelijke ar beiderspartij en een aantal onafhankelijke vakorganisaties zich reeds voorstander ge toond hebben. Omtrent den vorm, waarin een dergelijk samengaan zou moeten geschieden, alsook omtrent den duur ervan, loopen de meenin gen, zelfs in den boezem der verschillende par tijen en organisaties, sterk uiteen. De liberale „Manchester Guardian" wijst er met een zekere ironie op, dat de Dinsdag te houden bijeenkomst van den nationalen ar beidersraad, alles is, waartoe de arbeiders tot dusver hebben kunen besluiten. Oproeping aan het Uitvoerend Comité. Reuter meldt uit Parijs, 21 September: Aan den vooravond van het wereldcongres voor den vrede, dat van 3 tot 6 September te Brussel zal worden gehouden, heeft het uit voerend comité van het congres een oproeping gepubliceerd onderteekend door de beide voor zitters, Lord Robert Cecil en Pierre Cot. De voornaamste punten zijn de volgende: Erkenning van de onaantastbaarheid van de verplichtingen overeenkomstig de verdra gen. Beperking van de bewapening bij interna tionale overeenkomst en het belemmeren van winsten uit den handel en vervaardiging van wapenen. Versterking van den Volkenbond door het tegenhouden van oorlogen door collectieve or ganisatie en wederkeerigen bijstand. Het oprichten van een mechanisme tot saneering van den internationalen toestand in het kader van den Volkenbond. Verder worden alle klassen der maatschap pij uitgenoodigd zich te doen vertegenwoordi gen op het congres. INTERESSANTE VONDST ONDER HET SINT PIETERSPLEIN TE ROME. Gedurende werkzaamheden, welke thans in de omgeving van de St. Pieterskerk te Rome worden verricht, zijn dezer dagen verschillen de grafsteenen, sarcophagen en menschelijke resten aan het licht gekomen. Inmiddels is gebleken, dat een en ander deel uitmaakt van een nabij de antieke Via Cor nelia gelegen begraafplaats. In de vroegste tijden van het Christendom zijn hier verscheidene kleine kerkjes en pri mitieve basilieken gebouwd en vreemdelingen welke te kennen hadden gegeven, dat zij eens in gewijde aarde wilden rusten, werden hier begraven. Men vermoedt thans, dat de recente vond sten tot de betreffende begraafplaats be- hooren. (A. N. P.) Gemiddelde snelheid van 30.05 knoopen. De „Queen Mary" maakt een goede kans het record in snelheid over den Oceaan te verbeteren, aldus een A.N.P.-bericht uit New- York. De gemiddelde snelheid van het schip is bij deze reis 30.05 knoopen. terwijl de ge middelde snelheid van de „Normandië" op de reis waarop het schip den wimpel ver overde 29.4 knoopen bedroeg. Het standpunt van de Federatie van Haarlemsche Woningbouwvereenigingen. Het bestuur van de federatie van Haarlem sche Woningbouwvereenigingen besproken hebbende de door de regeering aangekondigde intrekking van huurtoeslagen voor de werk- loozen, heeft aan het bestuur van den Na tionalen Woningraad geschreven dat 't van oor deel is, dat deze intrekking zeer verstrekken de gevolgen zal hebben, mede inzake de huur- inning, Waarom er bij het bestuur van den Nationalen Woningraad met klem op aan gedrongen wordt, alle ten dienste staande middelen aan te wenden deze inhouding onge daan te maken. De Nationale Woningraad verzet zich tegen de plannen der regeering. Vrijdagmiddag kwam te Amsterdam het hoofdbestuur van den Nationalen Woning raad Algemeenen Bond van Woningbouwver- eenigigen, bijeen, ter bespreking van het be sluit der regeering tot afschaffing van den huurbijslag, Reeds voordat dit besluit geno men was, had de Woningraad zich tot den minister van sociale zaken gewend en gewe zen op de ernstige nadeelige gevolgen, welke een dergelijke maatregel noodwendig zou mee brengen. De door de regeering in haar circu laire van 31 Juli aangegeven maatregelen ont moetten bij het bestuur zeer ernstige beden kingen. Men was ervan overtuigd, dat de volkshuisvesting groote schade er door zou lijden in den vorm van een toename van het aantal samenwoningen en een verschuiving in het woningoverschot van de slechtere naai de betere woningen. De vrees werd uitge sproken dat een belangrijk aantal ondersteun den zich gedwongen zou zien de met steun in gevolge de woningwet gebouwde woningen te verlaten Daarnaast verwachtte men ernstige moeilijkheden bij de exploitatie der vereeni- gings- en gemeentewoningen, waarvan de op lossing nog niet te zien viel. De geopperde bezwaren werden niet weg genomen door de bereidverklaring van de re geering om door bijdrageverleening mede te werken aan huurverlaging voor woningwet woningen. Weliswaar achtte men deze bereid verklaring belangrijk en wilde ook het be stuur het streven der regeering naar huur verlaging voor de woningwetwoningen krach tig steunen, maar dat op deze wijze de nadee lige gevolgen van de intrekking van den bij slag zouden worden ondervangen, verwachtte men geenszins. De vraag werd geopperd of het de bedoeling der regeering was de huren der woningwetwoningen zoozeer te verlagen dat hierdoor de nadeelige gevolgen van de intrekking van den toeslag voor de in deze woningen verblijvende ondersteunden ten volle zouden worden gecompenseerd. Zoo ja, dan zouden daarmede zeer aanzienlijke finan- cieele offers voor de overheid gepaard gaan. zulk een huurverlaging zou toch zoowel voor de werkende als voor de werklooze huurders moeten gelden. Tevens zou een dergelijke ver gaande huurverlaging in veel gevallen het huurpeil doen dalen tot beneden het bedrag, waartegen nieuwe woningen gebouwd kurlnen worden hetgeen de verdere woningvoorzie ning in gevaar zou brengen en het aanbod der regeering om den bouw van goedkoope woningen te bevorderen illusoir maken. Af gescheiden hiervan hield men er rekening mede, dat de bereidverklaring der regeering zich beperkt tot de met rijkssteun gebouwde woningen en zich niet uitstrekt tot de onge veer 60.000 vereenigings- en gemeentewonin gen, welke zonder dien steun zijn tot stand gekomen. Aan het slot der vergadering besloot het be stuur zijn bezwaren tegen afschaffing van den huurbijslag nog eens ernstig onder de aan dacht van de regeering te brengen en haar te verzoeken op haar besluit terug te komen, subsidiair haar besluit aan te houden tot aan de hand van te verzamelen gegevens een nauwkeuriger overzicht zal zijn verkregen van de directe gevolgen van een intrekking van den huurbijslag. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. GEMEENTE DES HEEREN, Jacobijnestraat 20. V.m. 10 uur en n.m. 7 uur: Openb. Samen komsten. Dinsdag nam. 7.30 uur: Samenkomst. Verschillende sprekers. Alle kinderen gods mogen getuigen. PERSONALIA. Geslaagd voor deel twee van het Notarieel examen J. A. Post, te Vijfhuizen. Georges Bonnet, oud-minister van fi nancien in Frankrijk wijdt in dit arti kel dat wij natuurlijk geheel voor zijn rekening laten een beschouwing aan de wijzigingen in het Statuut van de Banque de France, zooals deze door Kamer en Senaat zijn goedgekeurd. De schrijver geeft aan, hoe door die her vorming de invloed van den Staat op de Bank aanmerkelijk is vergrootzoo dat een situatie is ontstaan gelijk aan die in verscheidene andere Europeesche landen. Eenige maanden geleden heeft onze hoofdredacteur in een hoofdartikel de inrichting van de Banque de France besproken. Tot beter begrip van de ver anderingen laten wij hieronder een citaat uit dit artikel volgen. „In Frankrijk regeert naast het parle mentarisme een oligarchie, die de Banque de France beheerscht. Alleen de tweehonderd grootste aan deelhouders hebben stemrecht. In 1933 waren er ongever 40.000 aandeelhouders, waaronder tienduizenden heel kleine. Maar dat doet er niets toe, want slechts 200 hebben de macht. Van de achttien regenten worden er drie de gouverneur en de twee vice- gouverneurs door den Staat benoemd. De gouverneur is in de practijk afhan kelijk van het college van regenten. Hij moet honderd aandeelen bezitten; de noteering van een aandeel is tegenwoor dig ongeveer 10.000 francs. De vice- gouverneurs moeten er vijftig hebben. Het drietal wordt uit den kring der ambtenaren gekozen. Zelden kan een candidaat een half mïllioen of een mil- lioen francs voor de vereischte aandee len betalen. De practijk is geworden dat regenten het geld aan den gouverneur en de vice- gouverneurs leenen. En wanneer zij af treden krijgen zij mooie betrekkingen in het bankbedrijf, dat de oligarchie in zijn macht heeft. Dan zijn er nog drie regenten, allen ambtenaren, die het Fransche ministerie van financiën ver tegenwoordigen. Zij worden zorgvuldig uit bepaalde „goede" families gekozen- De overige twaalf vormen eigenlijk de beslissende macht. Zes zijn groote ban kiers, de zes anderen groot-industriee- len." De hervorming van de Bank van Frankrijk is door de Kamer en den Senaat na belang rijke debatten goedgekeurd. De regeering had eerst een ontwerp ingediend, waarbij zijzelf machtiging zou krijgen door eenvoudige de creten het Statuut van de Bank te wijzigen. Na beraadslaging heeft zij dit plan echter in getrokken. Een zeer verstandig besluit, want de discussies, die hierover in het parlement zijn gehouden, hebben er ontegenzeggelijk toe geleid dat de oorspronkelijke tekst een aanmerkelijke verbetering onderging. De heer Caillaux heeft in een gloedvolle rede voor den Senaat de beteekenis van het besluit der Kamers gedefinieerd. „Het betreft hier inderdaad een inwendige hervorming van de Bank van Frankrijk.Men vraagt u een oud gebouw op te schilderen. De nieuwe verf is goed. Het andere is vergaan door den tand des tijds". Op de algemeene vergadering zal iedere aandeelhouder voortaan over één enkele stem beschikken, hoe groot ook het aantal stukken moge zijn dat hij bezit. De vergadering zal drie commissarissen kiezen, die adviseerend optreden, en drie „conseillers", die stemge rechtigd zijn. De algemeene raad bestaat op deze wijze uit drieëntwintig leden. Onder die drieëntwintig leden zijn twaalf ambtenaren, die den Staat vertegenwoordigen, hetzij direct hetzij ambts halve, uit hoofde van hun functies. Onder hen bevinden zich de directeur en de onder-di recteuren van de Bank van Frankrijk. De an dere leden zijn vertegenwoordigers van de con sumenten de landbouwers, de arbelderswereld, de werkgevers, de industrie en den Nationa len Economischen Raad. Twaalf ambtenaren op drieëntwintig leden van <den algemeenen raad: zal hun voortaan overwegende invloed daar zij over de abso lute meerderheid beschikken niet tot gevolg hebben, dat haar traditioneele karakter van Circulatiebank zich zal wijzigen in dat van een Staatsbank? De heer Caillaux heeft krachtig geantwoord op deze dikwijls geuite vrees. Waar gaat het tenslotte om? Het algemeen belang van De reus houdt nu eindelijk met het gooien op en gaat met zijn vrienden mee. Behoedzaam komt Thijs uit zijn schuilplaats te voor schijn. Daar moet hij bij zijn! Thijs had de reuzen om een hoek van een rotswand zien verdwijnen en hij besluit om denzelfden weg te nemen. Voorzichtig sluipt hij langs het gesteente en slaat den hoek om. Daar rijst een enorme grot voor hem op. Uit den ingang komen zware geluiden, precies alsof er een houtzaagmolen aan het werk is. Zou dat de woning van de reuzen zijn? Thijs verstout zich en glipt naar binnen! het volk moet in den Raad vertegenwoordigd worden. Dus moet de kwaliteit der tot die hoo- ge ambten gekozen functionarissen zoo zijn, dat zelfs de meest nauwgezette naturen zich gerustgesteld voelen. Bieden de algemeene directeur van de Kas der Deposito- en Con- signatiebank, de gouverneur van de Grond- credietbank en de directeur van de Crédit Na tional, om slechts enkele voorbeelden te noe men, niet de beste waarborgen voor onafhan kelijkheid en bevoegdheid? Dragen zij niet een buitengewone verantwoordelijkheid ten op zichte van het algemeene belang? De Senaat heeft met reden uit den door de Kamer aanvaarden tekst de beperkingen, die den directeur en onder-directeuren van de Bank waren opgelegd, geschrapt. Deze hooge ambtenaren waren niet alleen verplicht al hun bezittingen met een hypotheek verzwaard te zien, doch tegelijkertijd was het hun tot aan het einde hunner dagen verboden en alleen door den wil van den minister kon hier een uitzondering op worden gemaakt de een of andere particuliere functie te be- kleeden. In den definitieven tekst is het verbod, dat hun is opgelegd zich na de beëindiging van hun functies in particuliere affaires te inte resseeren, beperkt tot drie jaar. Verder is er in voorzien, dat zij gedurende die drie jaar hun salaris blijven ontvangen. Om de onafhankelijkheid van den directeur nog krachtiger te garandeeren is hij niet meer, zooals vroeger, gedwongen eigenaar te zijn van een bepaald aantal aandeelen der Bank. Ten aanzien van het disconto en het effec tenbezit is een tekst opgesteld, waarover tij dens de eerstvolgende zittingen der beide Ka mers gediscussieerd zal worden. Het betreft hier problemen, die op duidelijke wijze in ver band staan met het geld, het crediet en het geheele Fransche banksysteem: zij verdienen een breed en diepgaand debat. Ziethier bij voorbeeld eenige bepalingen die op het oogen blik bij het wisseldisconto gelden: de drie vereischte onderteekeningen en de maximum termijn van negentig dagen. Het is gemakke lijk te begrijpen, dat uitbreiding van den duur der verhandelbare effecten of een wijziging in de garanties, die zij op het oogenblik moe ten bieden, de ernstigste gevolgen van mone- tairen en economischen aard met zich mee kan brengen. Het is noodzakelijk op dit punt de rechten van het parlement voor te behou den. Nog andere kwesties zouden in een verder stadium van het debat aangeroerd kunnen worden, in het bijzonder het gebruik van de „open market" politiek, zooals zij door de Bank van Engeland gevoerd wordt. Deze kan staatswaarden koopen en tot dit doel biljet ten in omloop brengen. Wanneer de Bank oordeelt, dat die credietuitzetting gevaar- dijk wordt, verkoopt zij de stukken, welke, zij tot' dat doel in portefeuille houdt op nieuw, aldus de gewenschte beperking berei kend. In 1933 hebben de Engelsche deskundi gen tijdens de wereldconferentie te Londen sterk aangedrongen op het invoeren van de „open market" bij de Centrale Banken van alle landen der wereld. En de Fransche dele gatie aanvaardde het systeem in principe. Wanneer men het nieuwe statuut van de Bank van Frankrijk objectief beschouwt, moet men erkennen, dat het veel gelijkenis vertoont met dat van de meeste andere Europeesche circulatiebanken. In alle landen van Europa zijn de regeeringen er toe overgegaan hun circulatiebanken aan een steeds scherpere staatscontrole te onderwerpen. Dikwijls werd het geheele banksysteem van het land terzelf der tijd genationaliseerd. Zoo is het in Italië gegaan, waar Mussolini kort geleden een wezenlijke nationalisatie van het crediet heeft gedecreteerd. De Bank van Italië is een staatsbank geworden, in zijn functie, zoowel als in zijn beginselen. De aan deelhouders hebben hun geld teruggekregen. Een interministerieele commissie, onder pre sidium van het hoofd der regeering, vormt de hoogste autoriteit niet alleen in de circulatie bank. maar in het geheele banksysteem. Deze commissie heeft het recht beurstransacties en de uitgifte van aandeelen en obligaties te re glementeeren of te verbieden. Ongeveer hetzelfde is het in Duitschland, waar de Rijksbank zuiver staatsbank gewor den is. Dr. Schacht, wiens competentie door iedereen wordt erkend, vereenigt in zich de functies van directeur van de Rijksbank en minister van economische zaken. De econo mie en de financiën van Duitschland zijn ge heel in zijn handen. De circulatiebanken van de landen van Centraal-Europa, de Bank van Polen, de Bank der Sovjet Unie, zijn eveneens in handen van den staat. Alleen de Bank of England heeft totnutoe weerstand geboden aan de algemeene stroo ming. Maar het aanzien van den Staat is in Engeland zoo groot gebleven, dat zich nim mer eenig ernstig conflict tusschen de Schat kist en de Bank heeft voorgedaan. Het steeds toenemend overwicht van den Staat op de circulatiebanken, zooals wij dat in Europa zien, is het gevolg van het abnor male economische systeem, waarin de landen van Europa zich steeds meer opsluiten. De tolmuren, de contingenten, de invoerver boden, in één woord de autarkie, leiden re gelrecht naar de politieke en economische dictatuur. Want er is absolute macht voor noodig om in een land bepalingen voor te schrijven en op te leggen, die in strijd zijn met het welbegrepen belang der volkeren. Maar in Frankrijk, waar evenals in Enge land een democratisch regime bestaat, dat de Fransche regeering wenscht te handhaven, moet tot eiken prijs voorkomen worden, dat een slecht georiënteerde publieke opinie zich de Banque de France alleen maar kan voor stellen als een onuitputtelijke schatkamer, die in staat zou zijn aan alle, zelfs de meest de magogische, verzoeken te voldoen door mid del van een voortdurende biljettenuitgifte. Het is van belang er aan te herinneren dat ook op dit gebied niet alles mogelijk is! Want zooals de heer Caillaux in den Senaat aanhaalde uit de „Mémoires van een minister der Openbare Schatkist" van graaf Mollien „treft de kleinste vergissing in het monetaire stelsel van een land de gemeenschap in al zijn leden en al zijn handelingen". (Nadruk verboden.), J

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7