De eer van het Sneeuwland WEEK-ABONNEMENTEN BEVERWIJK De laatste dagen van de feestweek. Prachtig succes voor de V.V.V. FEUILLETON WIJK AAN ZEE HEEMSKERK CASTRICUM SANTPOORT. Landdag van den B. V. L. te Alphen a. d. Rijn. HARVEST LEE GESTORVEN. ACTIE TEGEN STEUNVERLAGING. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1936. „Kennemerland's Glorie" het hoogtepunt. De feestweek, die de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer organiseerde ter gele genheid van de vereeniging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin is ten einde. Acht dagen lang heeft Beverwijk ge daverd van de feestvreugde en de fusie is nu wel zoo goed beklonken, dat zij van een nete lig onderwerp tot een object van vreugde is geworden. De V.V.V. heeft er voor gezorgd, dat al wat als vreemdeling in de dagen, die achter ons liggen naa^Beverwijk kwam, een uitstekenden indruk van de vitaliteit onzer gemeente heeft gekregen. Alle feestelijkhe den droegen het stempel van een prachtige organisatie, alle onderdeelen waren tot in de puntjes verzorgd, waarvoor wij slechts be hoeven te herinneren aan de fraaie tentoon stellingen, aan de schitterende illuminatie van den toren, aan de voorname opvoeringen van het landsspel „Kennemerland's Glorie" of aan de voortreffelijke inrichting van het feestterrein. Het groote programma, dat in de feest week is afgewerkt, bood plaats voor kunst, sport en amusement en dat alles was van een gehalte, dat in alle opzichten den toets der critiek kon doorstaan en dat ver boven het middelmatige uitkwam. De V.V.V. heeft Be verwijk acht dagen lang in het brandpunt der belangstelling geplaatst, een belangstel ling ,die zij zal weten gaande te houden, om dat daaruit, nu de aandacht in zoo geheel bijzondere mate op de gemeente is gevestigd, de vestiging van nieuwe ingezetenen moet voortvloeien, het eigenlijke doel, dat de ver eeniging zich stelt. De laatste dagen. Ook de Zaterdag en Zondag hebben weer talrijke feestgangers naar Beverwijk ge bracht, mede dank zij het prachtige weer, het weer, dat de V.V.V. en zeker niet minder ook de Harddraverijvereeniging zoo goed ge zind is geweest. Zaterdagmiddag werd in tegenwoordig heid van een talrijk publiek de derde opvoe ring gegeven van het landsspel .Kennemer land's Glorie". Ook nu maakte dit spel door de schitterende costumeering, waaraan de feestzon nog meer luister bijzette, een onver- getelijken indruk. Het werd ook nu weer een groot en welverdiend succes voor de mede spelenden zoowel als voor koor en orkest. Bij den afmarsch werden alle groepen met een hartelijk applaus beloond. Te 6 uur werd in het Gemeentelijk Sport park de voetbalwedstrijd Beverwijk—W.F.C gespeeld om den door de V.V.V. uitgeloofden beker. De tweede-klasser toonde zich onbetwist de sterkste. Met 3—0 in het voordeel van de Wormerveerders werd van doel verwisseld. Na de rust was Beverwijk langen tijd ster ker, waarvan vele goed opgezette aanvallen het gevolg waren. Voor doel zat het den roodbroeken echter niet mee. Talrijke schoten gingen over of naast. W. F. C. overrompelde met snelle uitvallen de achterhoede der Beverwijkers. Twee doelpun ten werden daaruit geboren. Met een 50 overwinning voor de gasten kwam het einde van deze in de beste ver standhouding gespeelden wedstrijd. Na afloop heeft Mr. A. Moens met eenige vriendelijke woorden den fraaien V.V.V.-be ker aan het winnende elftal uitgereikt. Ook scheidsrechter Vrugt ontving een aandenken. De voorzitters van Beverwijk en W.F.C dankten de V.V.V. voor de vereerende uit- noodigingen en verklaarden zich gaarne be reid hun vereenigingen ook in de toekomst voor de V.V.V. een wedstrijd te doen spelen. Op het feestterrein heerschte Zaterdag avond wederom een gezellige drukte. De ten toonstellingen trokken veel bezoek en op het kermisterrein vermaakten vele honderden zich in de verschillende etablisssementen. De stertocht voor auto's en motorfietsen. Zondag werd de tweede stertocht gehou den, die de V.V.V. tijdens de feestweek heeft georganiseerd. Thans was het de beurt van de automobilisten om den voorgeschreven afstand met inachtneming van de controle posten af te leggen, waardoor zij in het bezit kwamen van de daarvoor uitgeloofde zeer fraai uitgevoerde V.V.V.-plaquette. Der tig automobilisten en zeventig motorrijders volbrachten met succes den tocht en meld den zich Zondagmiddag tusschen 1 en 2 uur aan de eindcontrole, waar zij direct hun plaquette in ontvangst konden nemen. Te half zeven heeft de voorzitter van het hoofdcomité de heer Mr. A. Moens, in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" in tegenwoordigheid van de commissie en van de deelnemers de toegekende extra prijzen uitgereikt. Van de groep automobilisten wer den deze toegekend aanF. Beiters, Leeuwar den, verstkomende, verzilverde tak en 5 L. olie. J. Be vier de Fouw, Naaldwijk, plaquette en 30 L. benzine; mevr. A. A. van Hattum- Dekker, Beverwijk, oudste ingeschrevene, zilveren briefopener; mevr. van Kooten, Haarlem, eenige chauffeurse buiten Bever wijk woonachtig, schemerlamp; mevr. De Vries, eenige Beverwijksche chauffeuse, klokje; kinderen van Lunzen, jongste passa giers, verrassing. door JAMES OLIVER CURWOOD. 22) HOOFDSTUK XVII. De Verzaking. Jan was blij, toen het avond werd, en deze weer voorbij was. Niet voordat Jean en Iowaka, en Croisset en zijn vrouw afscheid hadden ge nomen, en Cummins en Mélisse zich in hun kamers hadden teruggetrokken, voelde hij zich verlost van het gevoel van .spanning, dat hem den geheelen avond onder alle vroolijkheid en pret niet had verlaten. Van het begin af aan had hij geweten, dat zijn zenuwen waren geschokt door een zonder linge, niet te omschrijven gewaarwording, die hoe langer hoe krachtiger in hem werd iets, dat hij in het eerst nauwelijks zou hebben kunnen verklaren, doch dat spoedig vorm en beteekenis aannam, en hem hoe langer hoe meer begon te drukken naarmate de tijd ver streek. Hij deed bijna woeste pogingen, om deze gewaarwording niet door zijn stem en gelaats uitdrukking te verraden. Zijn viool trilde van Na loting viel den heer Martens uit Be verwijk een indoorsmering van zijn wagen ten deel. Motorrijders: Motorclub van Kooten, Haar lem, grootste ingeschreven club, beker; Mo torclub Leeuwarden, verstkomende club, be ker; Van Rijk, Zutphen en Schotel, Hengelo, verstkomende individueels deelnemers resp. prespapier en krans; Van Kooten, Haarlem, leider van de grootste deelnemende club, vergulde medaille Eenige duo-passagiere niet in Beverwijk woonachtig mevr. Thoolen, Haarlem, zilveren lepeltje; Teeuwisse, Leeuwarden, verstko mende deelnemer op licht motorrijwiel, ver gulde medaille; Harkema, Leeuwarden, leider van de Leeuwarder Motorclub, 1 L. olie; Ro- senhart en Veen, Haarlem als oudste deelne mers bronzen medaille en kistje sigaren. Zevenhove, Heemstede, jongste bestuurder buiten Beverwijk, lepeltje; mevr. Roozen, eenige duo-rijdster uit Beverwijk, portret- lijstje; Van Doorn, jongste bestuurder uit Beverwijk, portretlijstje; De Groot en Vogel, eenige militaire deelnemers, zakmes. Na loting werd aan de heeren Schraven- dijk Sr., A. A. Thoolen, Timmer en Vallen- donck een Liter olie toegewezen. Mr. A. Moens heeft na afloop de commissie en in het bijzonder haar voorzitter den heer Wijnveldt en haar secretaris den heer Brandwijk, dank gebracht voor het vele werk, dat zij heeft moeten verrichten om de gehouden stertochten zoo uitstekend te doen slagen. Kennemerland's Glorie. „Kennemerland's Glorie" is Beverwijk's glorie geworden. De duizenden, die genoten hebben van het schilderachtige schouwspel, dat de opvoeringen boden, beaamden volko men dat de medewerkenden, zoowel als de organisatoren hiermede een prachtig stuk werk hebben geleverd. Ook Zondagmiddag werd de laatste opvoering weer tot een prach tig succes en gerust mag worden geconsta teerd, dat de opvoeringen van „Kennemer land's Glorie" het hoogtepunt van de fees telijkheden vormden. De voorstelling sloot ook nu weer prachtig, koor en orkest waren uitstekend op dreef en een dankbaar publiek heeft van dit alles met volle teugen genoten. Toen het indrukwekkende slotkoor voor de laatste maal had geklonken heeft de voorzit ter van het hoofdcomité, Mr. A. Moens, alle medewerkenden in hartelijke bewoordingen dank gezegd voor hun medewerking. Hij dankte in het bijzonder den leider van de balletten, den heer Wieland Los, den requisi- teur, allen, die achter de facade hun onmis bare medewerking verleenden en tenslotte ook den auteur en den componist. Mr. Moens richtte vervolgens woorden van hulde tot den heer H. W. Hofmeester, dirigent van koor en orkest, die zijn moeilijke taak op zoo'n uitstekende wijze ten einde heeft ge bracht. Onder daverend applaus hing de heer G. Stoutenbeek den orkestleider een lauwer krans, getooid met linten in de Beverwijksche kleuren om de schouders. Tot slot werd den spelleider, den heer Joh. M. Ridderikhoff uit Hoorn een hartelijke hulde bereid. De heer Moens dankte hem voor zijn arbeid, die van enormen omvang was en die tot zulke prachtige resultaten heeft geleid. De auteur, de heer Joh. N. Tromp bood hem eveneens een fraaie krans aan, een welverdien de hulde, die door langdurige toejuichingen van het publiek en van de medewerkenden werd onderstreept. Daarna volgde de aftocht der deelnemers. Het publiek applaudiseerde zoo lang tot de laatste man van de Kennemer horde, die als laatste groep in letterlijken zin den aftocht blies, door de imponeerende kas teelpoorten was verdwenen. Aan de reeks succesvolle voorstellingen van het landsspel „Kennemerland's Glorie" was een einde ge komen, De V.V.V., de auteur, de spelleider, de dirigent, de componist en verder allen, die aan deze opvoeringen medewerkten kunnen met groote voldoening en met gerechtvaar digde trots op hun werk terugzien. Zondagavond trokken nog drommen men- schen naar het feestterrein, waar de kermis pret voortduurde tot middernacht en waar ook de tentoonstellingen nog veel belangstelling trokken. In de café's en dancings heerschte een prettige stemming en in de hoofdstraat heerschte als gewoonlijk de grootste feest- drukte. Te middernacht was de pret uit. De illumi natie van den Wijkertoren, die boven al het feestgewoel uit de geheele week in stralenden luister had geschitterd, werd gedoofd, de „Jan Plezier", waaraan nog zoo velen een ouder- wetsch genoegen hadden gesmaakt, verdween weer in het museum van den stalhouder, de zoo schitterend geslaagde V-V.V.-feestweek behoorde tot de historie. Beverwijk heeft zijn goeden naam op het gebied van feestvieren op prachtige wijze weten te handhaven. Ondanks de schier over stelpende drukte, die op de hoofddagen in de stad heerschte, is de feestvreugde nergens door een wanklank verstoord geworden. Gaarne brengen wij in dit verband hulde aan het politiecorps voor de wijze, waarop het onder leiding van Inspecteur W. M. Ragut zijn taak heeft verricht. In deze hulde deelen de niare- chaussée's en de rijksveldwacht, die de ge meentepolitie op voortreffelijke wijze assis teerden. De Roode Kruis Transportcolonne heeft eveneens prachtig werk geleverd. Zij was bij elk onderdeel van het programma tegenwoor dig en talrijke malen is haar niet genoeg te waardeeren hulp voor kleine ongevallen in geroepen. DE 20.000STE INWONER GEBOREN. Naar wij vernemen is Zaterdag de 20.000ste inwoner van Beverwijk geboren. De geluk kige ouders zijn P. Vreenegoor en M. C. A. Ebli. wonende Groote Houtweg 236. De aangifte van den 20.000ste Beverwij ker Bernardus Johannes, genaamd, heeft Zater dagmorgen om 11 uur plaats gehad, waarbij een spaarbankboekje met f 20 overhandigd werd. leven; luidkeels stemde hij in met de wilde woudliedjes van Jean de Gravois en Croisset; in den rendierdans maakte hij zulke hooge sprongen, dat hij met de toppen zijner vingers de balken van de zoldering raakte; toch kwam er geen blos van opwinding op zijn wangen, flikkerde geen vroolijkheid in de blikken, die hij op Mélisse vestigde. Zij zag dit en verwonderde er zich over. Tel kenmale, als de anderen niet keken, richtte zij een regelrechten, onderzoekenden blik op hem. Ze ontmoette slechts een doffen, somberen blik, die heelemaal niet leek op den Jan, die haar dien dag op den bergtop had achterna gezeten. Jan was zich niet bewust, wat hem ontbrak. Wanneer zij hem dus aanzag, glimlachte hij; diep binnen in hem voelde hij zijn hart tril len bij de schoonheid van haar blozende wan gen, den glans van het opgestoken haar, de vochtige diepte harer heldere oogen; doch het masker, waarover zij zich zoo verwonderde, bleef. Nadat de anderen weg waren gegaan, was Cummins een pijp blijven zitten rooken. Toen deze uit was, ging hij naar zijn kamer. Jan sliep nu in een kamer in het magazijn der Compagnie, en even daarna stond hij zacht op om zijn muts en zijn jas te halen. Voorzich tig opende hij de buitendeur, om Mélisse, die een half uur vroeger naar bed was gegaan niet te wekken. Toen hij op het punt was, heen te gaan, hoorde hij een geluid een woord, dat zacht gefluisterd werd. De bekende harddraver Harvest Lee alhier, die j.l. Donderdag nog aan de harddraverij alhier heeft deelgenomen, is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan buikvliesont- steking gestorven. Deze harddraver vormde met Quita den eersten prijs voor de verloting, uitgeschreven door de Harddraverijrvereeniging Bevei"wijk en Omstreken. Naar wij vernemen was deze harddraver niet verzekerd. EEN DRAVERSSUCCES. De harddraver Quita van de stal Hofland alhier, die als eerste prijs is uitgeloofd voor de verloting van de Harddraverijvereeniging Beverwijk en Omstreken, alhier, won j.l. Zon dag te Irnsum (Fr.) den eersten strijs KAMPVUUR. Met medewerking van het muziekgezelschap Arion is Zaterdagavond bij het tentenkamp van de Badmaatschappij E. P. V. een kamp vuur gehouden. Al lokte de frissche N.W. wind nu juist niet uit tot strandbezoek, toch waren een groot aantal der dagelijksche tentbewoners en vele andere badgasten bij deze ongewone gebeurtenissen aanwezig. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar damesvlechtschoenen; een hee renrijwiel voorzien van bagagedrager en Berko lantaarn; een zilveren rozenkrans in étui; een strooien dameshoed; een tentlamp; een bril; een portemonnaie inhoudend f 0,96 en een zwemkaart; een schoentje met kous; een sleu tel; een blauwe ceintuur. ZWEMWEDSTRIJDEN EN DIPLOMA- ZWEMMEN. Door de Heemskerksche Zwemclub „Fort bij Veldhuis" werd in haar inrichting aan de Maerelaan onder veel belangstelling diploma- zwemmen gehouden, waarna onderlinge wed strijden plaats hadden. Wij geven hierbij de gedetailleerde uitslagen: 12 dames namen aan het diploma zwemmen deel, de volgende behaalden het diploma: Coba Beentjes, Truus Beentjes, Trien Beentjes, Bets Dekker, Marie Beentjes, Bets Lammers, Sien- tje Groot, Trien v. d. Hoorn, Afra de Ruyter, Stien Beentjes, twee dames werden afge wezen. Van de twintig heeren die deelnamen be haalden de volgenden het diploma; J. Molen kamp, K. v. d. Kolk, Jo Beentjes, B. van Duin, Jan Kee, Jan van Dunen, C. Jansen, G. van Diepen, A. Bouwrichter, A. Schuurman, K. van Duin, C. Pels, G. Schouws, J. Niester, J. Hulscher. Hierna vonden wedstrijden plaats voor dames en heeren: 100 M. vrije slag dames; 1. Annie Groot, 2. Bets Meijer, 3. Rie Meijer. 100 M. vrije slag heeren: 1. J. Zonneveld; 2. J. Groot. 100 M. schoolslag heeren: 1. G. Beentjes; 2. G. van Diepen. De technische leiding was in handen van de heeren N. C. Schoolmeester, Zaandijk; A. C. Beentjes en Jac. Kloes, Heemskerk. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken; H. A. M. Hochstenbach naar Roermond, H. de Ridder naar Haarlem, J. C. Hoogerhout naar Amsterdam, C. Constandz naar Alkmaar. Ingekomen: H. van 't Hof, Wed. Hijstek bei den van Amsterdam. „Jan!" Hij keerde zich om. Op den drempel van haar kamer stond Mélisse. Ze had zich nog niet uitgekleed, en heur haar was nog opge stoken in zachte wrongen, waartusschen de takjes backneesh glansden. Aarzelend kwam zij op hem toe, totdat ze haar beide handen op zijn arm gelegd had. in zijn gespannen trek ken starend, met steeds dezelfde vragende uitdrukking in haar oogen. „Jan, je was vanavond niet tevreden over me," fluisterde ze. „Zeg me eens, waarom." „Dat was ik wel, Mélisse," antwoordde hij. Hij greep een der handen, die op zijn arm rustten en wendde zijn gelaat naar het nachte lijk duister. Aan het uitspansel schitterden ontelbare sterren, evenals zij dit gedaan had den op een nacht, vijftien jaar geleden. Van waar zij stonden konden zij het bleeke geflik ker zien van het noorderlicht, dat zijn sidde rende schichten langs den aardkoepel zond, met dezelfde, sombere muziek, die het had voortgebracht, toen de vrouw stierf. Naakt en eenzaam stak de hooge spar af tegen den zilveren gloed, terwijl zijn dicht met takken bezette kruin, door den nachtwind bewogen, een flauw, zuchtend geluid voortbracht als 'n klagend antwoord op de ver verwijderde mu ziek aan den hemel. Plotseling welde er uit Jan Thoreau's borst een zucht op, die aan zijn lippen ontsnapte in een zachten kreet. „Mélisse, Mélisse, het is nu juist vijftien jaar geleden, dat ik door het bosch daar hier heen kwam, uitgehongerd en half stervende, Door den R.K. Volksbond is een adres aan den gemeenteraad gericht tegen de verlaging van den werkloozensteun. Door de heeren C. Tol, J. de Nijs en T. Hel- linga en mevr. BakkerPieters zijn aan B. en W. de volgende vragen gesteld naar aanleiding van de aangekondigde steunverlaging: 1. Hebben B. en W. reeds kennis genomen van de circulaire van 31 Juli 1936 van het De partement van Sociale Zaken betreffende af schaffing van den huurtoeslag van de ge- steunden en in werkverschaffing gepièatste werkloozen? 2. Zoo ja kunnen B. en W. mededeelen hoe veel gezinnen in Castricum voor deze verla ging in aanmerking komen en welke de finan- cieele gevolgen zijn voor de in deze gemeente gesteunde arbeiders. 3. Zijn B. en W. niet van oordeel dat de toe passing van deze circulaire een vermindering van inkomsten voor de werkloozen beteekent en dat krachtig moet worden aangedrongen, deze circulaire in te trekken. 4. Zijn B. en W. bereid bij het betreffende Departement hiertoe aan te dringen namens het gemeentebestuur, of is hiervoor een besluit van den raad officieel noodzakelijk. Zoo ja, dan verzoeken de voorstellers zoo mogelijk bij spoedvergadering daartoe den Raad in de gelegenheid te stellen. B. en W. deelen mede, dat zij reeds een ge motiveerd schrijven hebben gericht tot den Minister van Sociale Zaken, waarin zij ken baar maken, dat het ongewenseht is de steun- normen te verlagen, terwijl zij voorts hebben gewezen op de bezwaren door andere ge meenten en vak-organisaties aangevoerd en aan den Minister kenbaar gemaakt. PRIESTERFEEST. Onder begunstiging van fraai zomerweer had Zondag de sluiting plaats van het priester feest van pastoor Goossens. Heel de parochie was vertegenwoordigd toen oud-kapelaan Van Ingen het welkomstwoord sprak. Als medewer kenden traden op de kruisvaart met spreken de en zingende rei, zangdrama, muzikaal in termezzo „Jan Hinnerk" en een tableau „De wapens neer", in twee deelen; het zangkoor der meisjescongregatie onder directie van den heer Speets en het parochiale zangkoor Pius X dat voor deze gelegenheid was versterkt met het koor van de parochie van den H. Johannes de Dooper uit Haarlem. De vrije turnclub der K. J. C. onder leiding van den heer Melker overtrof zeker de verwachting. De zang der dames was keurig verzorgd en de soliste verdient lof, dirigent Speets deed knap werk. De kruisvart met haar „Banden- pech" en muzikaal intermezzo deed het goed. Een prachtig gezongen „Te Deum" onder di rectie van kapelaan v. Ingen bracht het einde der feestelijkheden. Pastoor Goossens dankte allen, die aan het feest hadden medegewerkt. Het door allen gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen" was een waardig slot van een waardig priester feest. Rest ons nog te melden dat door de parochianen een belangrijke som gelds aan pastoor Goossens is geschonken voor de stich ting van een Jeugdhuis. WILHELMUS OF WIEN NEERLANDS BLOED? De „Java-bode" meldt inzake het spelen van het Wilhelmus of het Wien Neerlands Bloed bij officieele gelegenheden in Indië, dat de Indische regeering bepaalde dat de vraag welke van beide volksliederen als de voornaamste moet worden beschouwd, geen punt van overweging kan uitmaken. Daar voor de Soesoehoenan bij officieele gelegen heden het Wilhelmus werd gespeeld, terwijl dit voor den resident en den Mangkoenegoro het Wien Neerlands bloed was en dus de keuze tusschen beide liederen een zaak van preseance werd, bepaalde de Gouverneur- Generaal, dat voortaan bij alle gelegenheden voor alle autoriteiten het Wilhelmus moet worden gespeeld, dat in de laatste jaren het meest populair is. en dat ik op mijn viool speelde, toen je moeder stierf. Je was toen een heel klein kindje, en sinds dien nacht heb je mij nooit méér be haagd dan nu!" Hij liet haar hand los, en keerde zich vier kant naar de deur, om de uitdrukking te ver bergen, die hij wist, dat op zijn gelaat geko men was. Achter zich hoorde hij een hartbre kend gesnik, en er was iets, dat ruischend op zijn arm neerviel. „Jan, lieve Jan!" Mélisse nestelde zich in zijn armen, terwijl haar lokken die zij losgemaakt had, over haar schouders heenvielen. Uit haar oogen straalde de oude trots en de oude liefde van jaren geleden, zooals het hem toescheen en zij vleiden op de oude, kinderlijke wijze om een stoeipartij in zijn krachtige armen en de vroo- lijke scherts van zijn lach. Zij deden een on weerstaanbaar beroep op hem, en op de oude, blijde manier, met schitterende oogen. sloeg hij zijn armen om haar schouders, terwijl een levendige gloed in zijn gelaat steeg. Ze lachte, bevend, maar gelukkig, haar lip pen naar hem uitstekend. „Je was vandaag niet tevreden over me," fluisterde ze. „Ik zal niet meer mijn haar op steken." Hij kuste haar, en liet zijn armen van haar schouders glijden. „Nooit, nooit meer totdat je opgehouden hebt, mij lief te hebben," herhaalde ze. „Goe den nacht, broer Jan!" Over het open gedeelte, door den gedunden zoom van het zwarte sparrenwoud, steeds die- dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag af re- kenen DE ADMINISTRATIE. De landdag van den B.V.L. te Alphen a. d. Rijn begon officieel Zaterdagmiddag, maar reeds des morgens te 8 uur werd vanuit de trouwzaal van het gemeentehuis de reveille geblazen, die door tal van vertegenwoordigers van vereenigingen en vele officieele gasten werd bijgewoond. Tegen den middag begon Alphen van landstormers vol te stroomen. De belangstelling was werkelijk enorm. Het gemeentebestuur van Alphen ontving de autoriteiten in het Paviljoen van het ijs baanterrein waar burgemeester P. A. Colijn 'n toespraak hield, waarin hij erop wees, dat 't eenheidsgevoel onder de landstormers ver sterkt wordt door het onderhouden van een voortdurend contact tusschen meerderen en minderen. De middag werd geopend door den heer L. G. Rooyaards, voorz. der Gew. Landstorm- commissie. Spr. stelde voor aan de Koningin en Prinses Juliana telegrammen te zenden. Ongeveer 2500 landstormers namen hierna aan het défilé deel onder commando van het V.L.S.K. Zuid-Holland-west. Nadat de stoet, met aan het hoofd de vaandeleenheid, voorbij de tribune getrokken was, klonk uit duizenden monden het eerste couplet van het Wilhelmus. Direct na het défilé sprak jhr. ir. Van Lidth de Jeude, minister van waterstaat namens de regeering er zijn blijdschap over uit, dat deze groote landdag het tastbaar bewijs is van de nationale gedachte in het Nederlandsche volk. De minister sprak den wensch uit, dat door dezen landdag de belangstelling naar buiten voor den B.V.L. mocht toenemen. Luitenant-generaal Duymaer van Twist dankte voor het défilé. Spr. wees erop hoe het revolutionnaire spook door heel de wereld trekt. Ook in ons land dreigt zoowel door links als rechts het wettig gezag omvergeworpen worden. Mocht het zoover komen dan zullen zij stuiten op hen, die het oranjevaandel van den B.V.L. volgen. De situatie is volgens spr. heden veel ernstiger dan in 1918. De commandant van het veldleger jhr. Röell wees vervolgens in zijn toespraak op het be lang voor de landstormers ook eens kennis te maken met hun uiteindelijk hoogsten bevel hebber en adviseerde in deze verwarde tijden vast te houden aan Oranje, waar het zeker nog het veiligst is. Voorts voerden nog het woord, generaal- majoor De Jongh, inspecteur van den B.V.L. en res. majoor Boots, commandant van Zuid- Holland. Daarna had de prijsuitreiking plaats van den wisselbekerwedstrijd. Pater Borromaeus de Greeve hield een gloedvol betoog tegen de revolutie. Deze spr. bestreed de N.S.B., die z.i. speculeerde op de afkeer die de Nederlanders hebben van het communistisch geweld en die beweert, dat er maar te kiezen valt tusschen revolutie als in Spanje en de dictatuur. Spr. noemde dit dilemma fout, daar er nog een derde moge lijkheid bestaat, n.l. het ideaal van alle chris telijke partijen, een krachtige regeering en een gezonde volksinvloed. Een aardig moment was de opstijging van den B.V.L.-ballon met aan boord den comman dant Jan de Vogelaer. Dan volgden nog be hendigheidswedstrijden door vrijwilligers van den motordienst van de afd. Zuid-Holland alsmede een springconcours' door onder officieren van het 6e regiment veldartillerie. Te ongeveer 7 uur werd de landdag ge sloten. Vrijdagavond is op het IJsclubterrein een bijeenkomst gehouden, waarbij ongeveer 9000 bezoekers aanwezig waren. De heer P. A. Colijn hield een toespraak. Na een groote taptoe had een zoeklichtdemonstratie plaats. WEDSTRIJDEN NEDERLANDSCHE BOND VAN ZWEEFVLIEGCLUBS. Bij de Zaterdag gehouden zweefvluchten van het vliegkamp Twente zijn de beste presta- j ties geleverd door Jhr. Boreel van de Wal- chersche zweefvliegclub, die met 292 punten winnaar werd van 't zilveren zweefvliegtuig. De verdere uitslagen zijn: Grootste afstand 1 Jhr. Boreel 39 K.M., 2 Sachs (Twentsehe zweefvliegclub 30.5 K.M. j Grootste hoogte boven los koppelpunt: 1 j Meyer (Amsterdam) 380 M. gestegen. 2 Jhr. j Boreel (Walcheren) 360 M. gestegen. 3 Men- i gels (Heerlen) 160 M. gestegen. Langste tijd in de lucht: 1 Jhr. Boreel (Walcheren) 100 minuten. 2 Hoekstra (In stituut voor zweefvliegen) 67 min. 3 Meyer (Amsterdam) 40.2 min. Hoekstra vloog 's middags buiten mede dinging en landde te Osenlohn op 120 K.M. van het vliegveld Twente. Albracht, even eens buiten mededine-ing bereikte Muenster, op 60 K.M. van Twente. Wedstrijd voor B-brevet: 1 J. van der Jagt (Walcheren), 2 Booij (Enschedé), 3 J. M. A. Rokker (Enschedé). 4 Rooseboom (Twente). JONGETJE VERDRONKEN TE SNEEK. Zondagmiddag werd het driejarig zoontje van den heer S. O., wonende in de potbuurt te Sneek, vermist. Men vreesde, dat het kind te water was geraakt. De politie werd gewaar schuwd, die terstond begon te dreggen in de Verlengde Westersingel, waaruit inderdaad Zondagavond het lijkje is opgehaald. per de doodsche koude van het bosch in, ver wijderde Jan zich van de deur, die zich tus schen hem en Mélisse sloot, terwijl haar laat ste woorden hem nog fluisterend in de ooren klonken, en hij de warme aanraking van haar lokken nog tegen zijn wang, voelde en de wetenschap, wat deze dag voor hem beteekend had, snel in hem opdook, hem vervullende met een kwelling, die hem pijnigde tot in de ziel. Vijftien jaar geleden! Hij stond stil, en keek op; het sterrenlicht deed zijn gelaat bleek schijnen. Tusschen dezen nacht en dien van eeuwen en eeuwen geleden was geen verschil. Het waren dezelfde sterren, gelijkende op woeste, vurige ogen, door de koude van den poolnacht van hun zachten glans beroofd, het was dezelfde, wolkenlooze blauwe uitgestrekt heid, dezelfde sissende flikkeringen van het noorderlicht, die schoten langs de oneindig heid; dezelfde boomen. die naar zijn kreunen de gebeden geluisterd hadden op den nacht, toen hij Lac Bain binnen was gestrompeld. Hij liep door totdat hij kwam aan de plaats, waar het veel betreden pad half door, half langs een moeras liep. Even levendig, alsof het gisteren gebeurd was, herinnerde hij zich, hoe hij zich door dit moeras had heengesleept, bloedend en uitgehongerd, zijn viool tegen de borst gedrukt, geleid door het blaffen van hon den, dat van mijlen afstands scheen te komen. Hij wierp er zich midden in, zijn weg zoekend totdat hij zich ten slotte op een reusachtige keten bevond, vanwaar hij door den blanken nacht uitzag op de onbegrensde woestenijen in het Noorden. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5