HET NIEUWE AVONDBLAD WEEKABONNEMENTEN Noordzeewater als geneesmiddel. Zeegoud. 2Ie JAARGANG No.248 DINSDAG 25 AUG. 1936 IJMUIDEN De beteekenis van Aberdeen als visschershaven. De plannen van de Hard draverij Vereeniging. De stertocht tijdens de feestweek. WANDGEDIERTE. ZUIVERINGSONDERNEMING „RADICAAL" VELSEN De tunnelplannen. Weer haring naar Rusland verkocht. ZWEMMEN. „Kikvorschen" winnen met 4-3 Duitsche kustplaatsen worden ,zeewater-geneesbaden IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. In kwaliteit eerste, in kwantiteit derde. Aberdeen, de groote visschershaven aan de Oostkust van Schotland, is al gedurende een reeks van jaren een van de belangrijkste vis- schershavens van het Vereenigde Koninkrijk. Thans is Aberdeen achter Grimsby en Huil de derde haven, zoowel in hoeveelheid als in waarde. Maar wat meer zegt, het is een kwa liteithaven, hetgeen voornamelijk te danken is aan haar gunstige ligging nabij de visch- gronden van de midden-Noordzee, de Faroe- eilanden en IJsland. Ondanks dat van de an dere groote havens af binnenlandsche mark ten in eenige uren bereikt kunnen worden, terwijl hiervoor van Aberdeen af een dag noo dig is, kunnen in deze Schotsche haven betere prijzen gemaakt worden dan elders. Op die markten, waar in het bijzonder naar kwaliteit gekeken wordt, domineert de visch van Aber deen en ondanks dat er op zoovele andere markten vooral goedkoope visch gevraagd wordt, heeft Aberdeen haar prestige kunnen handhaven. Het is niet alleen aan haar gunstige lig ging te danken, dat Aberdeen zulk een goede reputatie geniet. Ook de handel in Aberdeen, die begreep, dat kwaliteit nummer één, kwan titeit nummer twee was, heeft, wat er elders ook gebeurde, nooit zijn oude principes verge ten, doch heeft steeds voor oogen gehouden, dat Aberdeen haar kwaliteit moest handha ven om haar bedrijf op peil te houden. Aberdeen is, zooals reeds gezegd, de derde visschershaven van het Vereenigde Koninkrijk. Weliswaar was de hoeveelheid aangevoerde visch de laatste jaren iets minder dan in de topjaren maar deze achteruitgang is bijna niet noemenswaard. Het recordcijfer werd tien jaar geleden bereikt met een totalen aanvoer van 2.554.000 cwts. ter waarde van £2.249.606. Verleden jaar was de aanvoer ongeveer 2.500.000 cwts., iets minder dus dan tien jaar geleden; de opbrengst was echter £2.314.937. Belangrijke vraagstukken zijn er voor Aber deen niet op te lossen. Het belangrijkste is, dat het steeds moeilijker wordt, voldoende visch op de dichtstbijgelegen gronden in de Noordzee te vangen. Wellicht heeft Aberdeen meer dan aandere havens te duchten van de omstandigheid, dat de Noordzee verarmt. In siders meenen te weten, dat een verlichting van de regeeringsmaatregelen tegen het vis- schen van ondermaatsche visch voor Aberdeen van groot belang zou zijn, vooral omdat Aber deen groote hoeveelheden kan plaatsen voor haar blok-filets. Een ander vraagstuk is dat van de spoor wegtarieven. Op dit gebied voelt Aberdeen zich achteruitgesteld, omdat de spoorwegen, on danks de concurrentie van het vervoer over den weg, hunne tarieven niet verlaagd heb ben. Ook over het invoerrecht op vreemde visch is de handel in Aberdeen niet best te spreken. Eens waren het de Duitsche trawlers, die er voor zorgden, dat de markt te Aberdeen ruimschoots voorzien werd met diverse soorten visch en variatie is voor den handel veel waard. In dit opzicht is het er in Aberdeen niet beter op geworden, omdat thans de aan voer van Duitsche trawlers gecontingenteerd is. De harddraverij en het vuurwerk. Het bestuur van de Harddraverij Vereeniging „IJmuiden" deelt ons mede, dat de draverij die Donderdag 10 September in de Trompstraat zal worden gehouden, des middags half twee be gint. Reeds te 12 uur zal de straat voor alle verkeer worden afgesloten. Het bestuur heeft thans reeds eenige in schrijvingen ontvangen, w.o. d snelste paar den van het land. De loting heeft plaats 's morgens 11 uur in café Centrum, Kalver- straat hoeok Frans Naereboutstraat. De prijs uitreiking geschiedt in de Concertzaal van De Griffioen door den heer A. Blom, vice-voor- zitter van den Bond van Kortebaan Draverijen. De burgemeester, wien verzocht was de prijzen uit te reiken, was tot zijn spijt door uitste- digheid verhinderd. De prijsuitreiking ge schiedt direct na aflooop der draverij. Starter is de heer B. Vaandrager. Er wordt gestart volgens systeem Ockhorst, d. w. z. achter linten en op de gramofoonplaat. Voor de draverij zullen door het bestuur op ruime schaal kaarten voor werkloozen beschikbaar worden gesteld tegen een laag tarief. Het vuurwerk. Het vuurwerk, aangeboden door de Hard draverij Vereeiging zal worden afgestoken op den Kanaaldijk en wel op zulk een plaats, dat duizenden toeschouwers op den IJmuider- straatweg het vuurwerk rustig zullen kun nen zien. Als het weer geen spaak in het wiel steekt, zullen op dezen grooten feestdag ongetwijfeld duizenden naar IJmuiden-Oost stroomen, om de harddraverij en het vuurwerk te zien. LAATSTE ZOMERCONCERT DER H. O. V. Donderdag 27 Augustus a.s. geeft de Haar- lemsche Orkest Vereeniging haar laatste zomeravondconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. De soliste is Jo v. d. MeentWalter, alt; de dirigent Marinus Adam. Het programma bevat voor zang en orkest Aria „Les Divintés du Styx" uit Alceste van C. W. von Gluck lm Abendroth en Dem Unendlichen van Fr. Schubert, voor orkest: van Beethoven's Zevende, van Weber's Euryanthe-ouverture en (op verzoek) Les Préludes van Fr. Liszt. Uitnoodigingen verzonden. De vereenigde winkeliers te IJmuiden-Oost, die de feestweek organiseeren, hebben thans de uitnoodigingen verzonden tot deelneming aan de stertochten, die op 12 September a.s. gehouden worden. De minimum af te leggen afstand bedraagt 20 K.M. De tijd is berekend op minstens vier en hoogstens vijf uur. Gestart moet worden tus- schen 2.30 en 3.30 uur n.m. van de vaste start plaatsen Beverwijk, Haarlem en het Centraal Bureau aan den Willemsbeekweg, waar ook de eindcontrole is. De belooning bestaat uit een fraai uitge voerde medaille met lint -met toepasselijk op schrift. Iedere deelnemer heeft gratis toegang tot het Lunapark. Na ontvangst van inschrijfgeld worden aan de deelnemers de startkaarten, aanwijzingen der routes enz. bekendgemaakt. Alle gestelde afstanden moeten volgens de startkaarten worden afgelegd, op straffe van uitsluiting. STORMVO GELS - VETERANEN- ZILVEREN SCHIJVEN. Voor den hedenavond op het Stormvogels terrein te spelen wedstrijd Stormvogels- Veteranen—Zilveren Schijven komen de vol gende elftallen in het veld' Stormvogels-Veteranen: K. Oldenburg, C. Heilig, Nuijens, J. Blinkhof, G. Broek, C. Bakker, Snoeks, W. Struis, W. Koster, Jelle Blinkhof, A. v. d. Wint. Zilveren Schijven: Brillé, K. v. d. Outenaar, Backhuis, Ligthart. J. Besse, W. Snoeks, P. Leijte, Kok, J. Smit, H. de Boer, J. Kramer. CURSUS VOOR WERKLOOZEN. Er bestaat thans weer gelegenheid tot aan gifte voor deelneming aan den cursus voor werkloozen in de school aan de Bothastraat. Inlichtingen zijn aan de school te verkrij gen 's morgens van 912 uur en 's middags van 24 uur. TOERISTENREIS. Het s.s. Johan de Witt is gisteren van hier vertrokken voor het maken van een toeristen- reis naar het Noorden. Op 9 September a.s. vertrekt het stoom schip voor zijn gewonen dienst op Ned. Oost- Indië. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. (De nieuwste berekeningen hebben uitgewezen, dat bij de modernste exploitatie uit duizend Liter zee water niet meer dan 1 cent waar de aan goud zou kunnen worden gewonnen.) Om goud te halen uit de zee, Is waarlijk niet zoo'n nieuw idee, Als u misschien wel zoudt bevroeden De zee bevat, behalve zout, Ook, zij 't in minder mate, goud, Dat is een weet en geen vermoeden. Ja inderdaad, het zilte nat Is niet alleen wat waard als bad En om in schepen op te varen Hoewel verstaat u mij niet mis, Dit goud weer heel wat anders is, Dan, wat ze noemen, goud in baren. Er is al dikwijls onderzocht, Hoe men het kunststuk leevren mocht, Die zeegoudmijn te exploiteeren; Ondanks het zuinigste beleid. Bleef er teveel aan nattigheid, Tekort aan goud, om 't te riskeeren. En nu men uitgerekend heeft, Dat duizend liter water geeft In goud niet meer dan één cent waarde; Heeft onze goudkust afgedaan, Men zal nu verder wel volstaan, Met goud te zoeken in de aarde. Ik denk dat menig exploitant Van zomervreugde aan ons strand, Op bittren toon zal kunnen smalen, Zag men een goudmijn in de zee? Als u het mij vraagt, is daarmee, Die eene cent zelfs niet te halen. P. GASUS. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. lngez. MedJ HINDERWET. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat door hen de volgende hinderniswetvergunningen zijn verleend: a. aan L. P. Thiery te IJmuiden, tot het op richten van een ondergrondsche benzinebe waarplaats met bovengrondsche aftapinrich ting, bij het perceel Zeeweg no. 218, hoek Beu kenstraat te IJmuiden (onder voorwaarden); b. aan I. M. Meijer te Velsen, tot het oprich ten van een bewaarplaats voor benzine en pe troleum nabij het perceel Genieweg no. 22 (Spaarndammerpolder) (onder voorwaarden) HET COMITé SCHOOL VOEDING. Mej. E. Vijlbrief schrijft ons: Wat heeft het Comité „Schoolvoeding" tot op heden verstrekt? Aan 400 IJmuidensche kinderen van 19 November 1934 af tot de Kerstvacantie '34, 4 x per week een goed bereid, warm middagmaal verstrekt. Aan 600 IJmuidensche kinderen van begin Jan. '35 af tot de Paaschvacantie '35, 4 x per week een warm middagmaal verstrekt. Van 19 Mei af, dus met den aanvang der melkvoeding, heeft de commissie haar zorg belangrijk uitgebreid, door de melkverstrek- king en later de warme maaltijden te doen plaats vinden, over alle deelen der gemeente. Van 19 Mei af tot en met de maand Octo ber werd aan 140 kinderen. 2Vz L. melk per kind per week verstrekt. Najaar '35 trok het comité een bedrag uit voor de verstrekking van levertraan. (Dr. L. S. Limborgh Meijer, directeur van den G. G. en G. Dienst, had voor deze verstrekking een ver zoek aan het comité gericht). Tot heden zijn ongeveer 30 flesschen uitgereikt. Aanvankelijk aan 500. doch spoedig aan 600 kinderen werd van December '35 af tot en met 7 April '36, 4 x per week een warm middagmaal verstrekt. Aan 300 kinderen werd van 15 Juni '36 af tot de zomervacantie, 2y2 L. melk per kind per week verstrekt. Deze melkvoeding wordt begin September weer hervat en uitgebreid met de verstrekking van melk aan de kleuters, die door Dr. Lim borgh Meijer zijn opgegeven. Deze kleuters Zijn bewaarschoolleerlingen. Hierdoor is het aan tal scholen, waarover de commissie haar zor gen uitstrekt met 13 vermeerderd en gestegen tot totaal 37 scholen. Het Comité hoopt de melkvoeding te kun nen volhouden tot en met de maand October om daarna zoo spoedig mogelijk met de ver strekking van warme maaltijden te kunnen beginnen. Alle kinderen die voeding ontvingen, waren opgegeven door Dr. L. S. Limborgh Meijer, na een, door hem ingesteld, medisch onderzoek. Ingezetenen van de gemeente Velsen, voor bovenstaande voeding was veel geld noodig, voor de voortzetting van het mooie werk n.l. „het kind bewaren voor ondervoeding" zal nog veel geld noodig zijn. De commissie doet daarom binnenkort op nieuw een beroep op uw offervaardigheid. Zij vertrouwt dat dit beroep niet tevergeefsch zal zijn. Nog enkele dagen, danneen, daarover in een volgend stukje. Thans 30.000 ton. De reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft Maandag wederom in het belang van de gezamenlijke bedrijfsgenooten een tweede groote partij haring aan Rus land verkocht. Deze partij is 30.000 Schotsche tonnen groot, zoodat het totaalkwantum, thans van de teelt 1936 aan Rusland verkocht, 70.000 Schotsche tonnen beloopt. Op de 50 M. baan van het Dortmunder volks bad werden onder groote belangstelling inter nationale zwemwedstrijden gehouden, waar aan ook het op tournee zijnde Nederlandsche polo-zevental deelnam. De Kikvorschen speel den een wedstrijd tegen een West-Duitsch team. Onze landgenooten konden tenslotte een 43 overwinning uit het vuur slepen. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. volkomen genezen. Dr. Siemens moet ook met „schitterend succes" zeewater-kuren toege past hebben bij ziekte van 't bloed, van schild klieren, bij alle soorten catarr, chronische huidziekte en bij zwaarlijvigheid. Het drinken van zeewater tegen bepaalde ziekten is eeuwenoud, Fransche experts noem den het „la première des eaux minérales". Terwijl men vroeger het zeewater in zijn na tuurlijken toestand dronk, dikwijls met ge vaar, de kwalen te verergeren of andere op te roepen, krijgt men nu het water gezuiverd en ook wel met toevoeging van koolzuur en met een gehalte als de arts voor den kwaal noodig acht. Wij krijgen nu te hooren van de zouten, die het zeewater bevat en die onontbeerlijk zijn voor een goede spijsverteering en stofwisseling Door de eeuwen heen heeft de regen deze zou ten weggespoeld naar de zee en nog maar ma tigjes zijn ze te vinden in onze groenten. En wat er in andere levensmiddelen nog aanwezig is, wordt door onze moderne techniek vernie tigd, Het zou dus zoetjes aan, maar zeker met onze spijsverteering misloopen, totdat door een natuurfenomeen het zeewater al het land overspoelt en verrijkt met zijn kostelijke zou ten, als de handel in fleschjes „Wangerooger Inselsprudel", „Borkummer Riff" en „West lander zeegroe" misschien ook nog „Zand- voorter zoute klare" niet had voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte. Wij hebben vertrouwen in het streven van de mannen der wetenschap en gelooven graag op hun ge zag, dat een zeewatergrocje met of zonder schijfje bevorderlijk is voor goede spijsver tering en zoo, maar we moeten waarschuwen tegen het jargon van een pillen-reclame, dat den argeloozen mensch op een dwaalspoor brengt. Hij zal nu aan zijn heele constitutie het gemis van al die onontbeerlijke zouten be speuren en aan het strand der zee met volle teugen het zoute water willen drinken. Hij zal zich de hevigste indigestie drinken, die de medische wetenschap ooit te cureeren heeft gehad. Uit vrees voor booze gevolgen van dit zout water-artikeltje, stellen wij jargon tegenover jargon. Het zeewater, dat ze bottelen in Wangeroog en Borkum kunnen wij echter zonder vrees aanbevelen. Wij herhalen, dat de bekwame arts in Wan geroog met zijn zeewater-kuur schitterende resultaten heeft bereikt. Omdat er -"make is van de eerste ha' der wer"M voo- -es- water-drinkkuur in Borkum mogen wt /er- onderstellen, dat in ons land, ondanks zijn vele Noordzee-badplaatsen, op dit gebied rog weinig of niets van belang is ondernomen. H. L, Loggers IJm. 204 f 290, KW. 166 f 410, KW. 169 f 260. KW. 175 f 280, KW. 89 f 30Ü, KW. 162 f 220, KW. 132 f 320' KW. 105 f 240, KW. 153 f 510, KW. 155 f 290, KW. 59 f 270, KW. 35 f 420, KW. 74 f 780. KW. 1787 f 270, KW. 27 f 190, KW. 177 f 210, KW. 154 f 350, KW. 108 f 240. In de opgaaf van gisteren stond voor de Rijnstroom IJm. 86 een besomming van f 3500 Dit moet zijn f 810. AANGEKOMEN. 23 Augustus: Amstelstroom m.s. Leith 24 Augustus: Ferrum s.s. Hernösand Batavier I s.s. Hamburg Rhea m.s. Hamburg Louis Mercier s.s. Casablanca Albion m.s. Brussel VERTROKKEN. 24 Augustus: Niobé s.s. Duinkerken. Islands Falk p.kr. Noordzee Spoedig wordt met diepe boringen begonnen. Nog dezer dagen wezen wij op de noodzake lijkheid van een spoedige uitvoering der tun nelplannen in verband met het sterk toene mende verkeer tusschen de beide kanaaloevers. Dat het ernst wordt met het tunnelplan blijkt thans uit het feit, dat Rijkswaterstaat aan de fa. H. J. Tjaden en Zoon te Haarlem heeft opgedragen het verrichten van grond boringen ten behoeve van den tunnelbouw. Zooals men weet, zijn op sommige plaatsen nabij den kanaaloever reeds eerder grondbo ringen verricht ten behoeve van het bodem onderzoek. Dit betrof echter de bovenste grondlagen. De boringen, door de fa. Tjaden te verrichten, zijn ten dienste van het onder zoek van de diepere lagen, om welke reden de boringen zullen worden uitgevoerd tot 100 a 120 M. diepte. Met deze werkzaamheden zal de fa. Tjaden reeds einde dezer of begin volgende week be ginnen. Er komt dus schot in. Bij het grgote feest der visschers te Plymouth vormt de wedstrijd in tonrollen altijd een hoogtepunt. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Elke bewoner van de groote stad trekt zo mers graag naar buiten, maar de Berlijner schijnt 't zelfs smadelijk te vinden, zijn va- cantie thuis door te brengen, of ergens in het mooie Brandenburgsche, de provincie, waarin Berlijn zich uitstrekt. Hij wil „verreisen" naar het hooge gebergte of naar de zee, zoo ver mogelijk weg. Hij spaart er graag het heele jaar voor, legt er zich 11 maanden lang, als 't noodig is, ontberingen voor op en als hij te weinig heeft, om te kunnen sparen, dan „wandert", dan loopt hij welgemoed met vol len rugzak naar het uitverkoren oord, waar hij net zoo goedkoop kan leven als thuis in Berlijn. Velen gaan via Stettin met de boot naar de Kurische Nehrung aan de kust van het Duit sche Memeiland in Littauen, waar ze voor zoo weinig geld kunnen wonen en leven veel goedkooper dan in Berlijn dat, inbegrepen de kosten voor heen- en terugreis, voor zoo'n vacantiemaand het gewone budget niet over troffen wordt. De Oostzeebaden genieten de voorkeur om hun gunstige ligging aan het heerlijke woud, dat zich bijna ononderbroken langs de heele kust uitstrekt, maar de nieuwe attractie der Noordzeebaden tusschen Elbe en Dollart trekt al vele trouwe Oostzeebadgasten naar het zoute nat der Noordzee. Het zoutgehalte van het Oostzeewater is gering. Het water van de Noordzee zal nu ge zuiverd worden van het plankton, het stof der zee en gedronken tot heil der Noordzeebaden en der lijdende menschheid. Verleden week is inBorkum de eerste „Zeewater-drinkkuur-hal" der wereld geopend. De balneoloog deskun dige op het gebied van geneeskrachtige ba den dr. Fresenius in Wiesbaden zal het door een analyse 'n erken wetenschappelijke ba sis geven, waardoor de Noordzee-baden Bor kum, Wangeroog en Westerland 't recht ver krijgen op het preaicaat „Zeewater-genees- bad". Reeds zes jaar lang past dr. Siemens in Wangeroog het zeewater als geneesmiddel toe en een dr. Römpler schreef een geleerde ver handeling over den invloed van het zeewater bij inwendig gebruik op de spijsverteering. In den kelder van zijn Kurhaus heeft dr. Siemens zijn „Heilquelle',. Terwijl in Borkum en Westerland het water door buizen direct uit de zee wordt gezogen, heeft dr. Siemens 72 meter diep zijn bron geboord, waaruit het zeewater volkomen gezuiverd opborrelt. Naar den aard der ziekte, wordt het zeewaterge neesmiddel vermengd met zoet water. Maag- of darmziekte wordt behandeld met sterk ge concentreerd zeewater, dat de patiënt rijkelijk moet drinken. Zeshonderd patiënten zijn op deze wijze reeds behandeld, velen van hen zijn

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1