Kinderen en Dieren in Xrtis. DE POLITIE TE HAARLEM. MARKTNIEUWS. Een kijkje in de kinderafdeeling Ernstige aardscEoE te Koeta-Radja. Onlusten in de Oekraïne. Geheele Spaansche vloot naar de Nationalisten overgegaan? Welke mist wenscht u? Opstand in Albanië? Hoe geprofiteerd wordt van de Radio-Centrale Geen speciale verkeers- brigade meer. Belangrijke beslissingen op het nat. socialistische partij congres? Duitschland verbiedt wapen- uitvoer naar Spanje. Er is een Engelsch spreekwoord dat zegt: „Imitation is the sincerest form of flattery", (Nabootsing is de oprechtste vorm van vleie rij en er bestaan slechter spreekwoorden dan dat. Ontegenzeggelijk was het een zeer wel gemeende vorm van vleierij toen, nu al ver scheidene jaren geleden, de Berlijnsche die rentuin het voorbeeld Van zijn Londenschen confrater volgde en ergens in een rustig hoekje een afdeeling inrichtte, waar kinderen vrij mochten rondloopen en spelen tusschen ongevaarlijke dieren of jonge dieren van aller lei soort en niet te groote afmetingen. Onge twijfeld was het een voortzetting van diezelfde vleierij toen, nu nog maar enkele jaren gele den, onze Amsterdamsche dierentuin het voorbeeld van Londen en Berlijn volgde. Een driejarige kalf bedwing er. Voor wie van kinderen en van dieren houdt, is een bezoek aan die afdeeling een kostelijk genoegen. Men vindt er in weldoende mate, wat anders maar al te vaak aan dit leven ontbreekt, tot schade en schande van de menschheid: frischheid en onbevangenheid. En het is heerlijk, daar op een zonnigen zomer middag heen te gaan en er te genieten van het kostelijk gedoe, het zorgeloos gespeel op den met grillige zon- en schaduwplekken be strooiden zandbodem van het vierkante vlak, dat men voor dit doel vlak achter de bekende papegaaienlaan afgeschoten heeft. Het is een uitgezocht piekje: het is er zoo stil, dat het mijlen ver van de groote stad af lijkt, waar het toch midden in ligt. Op een afstand klinkt vaag het gebrul van één van de leeuwen, die ik heb het al een paar dagen achtereen ge constateerd aan een after-lunch humeur lijdt. Dichterbij krijscht één van de kakatoes: het is de groote witte, met de gele kuif en het boosaardige oog, die altijd krijscht, als hij om zijn stok heen buitelt. Maar hoe dichtbij het ook allemaal is, het lijkt onmogelijk ver weg van dit vredige oordje, waar twee van de kostelijkste dingen, die het leven geven kan: kinderen en dieren, met elkaar kennis kunnen maken en zich verder naar believen vermeien in eikaars ge zelschap. En van die gelegenheid wordt wer kelijk ruim gebruik gemaakt! Daar worden innige vriendschappen gesloten onder de groene linden, die het kleine stukje grond, met het huisje met het sierlijk gebogen dak op den achtergrond, iets van een idyllisch Arcadië geven. Vreemdsoortige vriendschappen ook, en veel woorden worden er niet vuil gemaakt aan het sluiten daarvan: hoogstens valt eens een klein liefkozend woord, een verrukte uit roep, wat geknor van het bewonderenswaar dig schoone stel rose biggen, dat in één van de onderafdeelingen van het bijbehoorende huisje huist, het gekoer van een duif, het ge blaas van de jonge leeuwtjes, het geblaat van één van de groote, wollige schapen. En de korte duur van dat oogenblik van angst en schroomen, met het vrijwel onmid dellijk daarop volgend instinctieve wederzijd- sche begrip en volkomen vertrouwen, zijn het vooral, die een middag tusschen de schapen en geiten en varkens en vogels van dé Kin- derafdeeling tot zoo'n feest iriafcën. Wonderlijk genoeg zijn hét Ö6k vooral Wéér de heel jonge kinderen, die hier kortien- Boven de tien ziet men ze hier nauwelijks ze ko men zelfs dezen kant niet uit. Bij dé Orafif oetans waagden die zich desnoods, giéïiélërid of gillerig van pure verlegenheid mét Mei gé val, nog een oogenblik op dé wip, hiaat dit, dit onschuldig en vooral! orisensationeele gedoe vinden zij heusch een beetje bonedeh hun waardigheid van ontluikende groote flïéfi- schen. „Ach jö, was hier nou an? Gaan liever mee naar de zeeleeuwe, die benne veel fijner!" En alleen een enkele „droomer" blijft, om jong te zijn met de jongenKinderen ook, die de geneugten van de bioscoop al kennen, James Cagney en zijn heldendaden, Laurel en Hardy met hun grappenTja! Nee, wie het hier echt „fijn" vinden, dat zijn de heel kleinen. De eerste schrik is groot, maar gauw voorbij, en ten slotte is een schaap ook een monsterachtig groot beest in de oogen van een heuvel van drie. en k a n men niet ontkennen, dat de logge, driekwart meter hooge bouvier, die hier goedig en statig rond wandelt, in de oogen van een dreumes van op zijn meest twee turven hoog, erger dan een olifant moet lijken. Het moet een jaar of vier geleden zijn ge weest dat een vriendin van me haar zoon van twee voor het eerst meenam naar de kinder - afdeeling van den Berlijnschen Zoo. En toen de geiten kwamen en hem nieuwsgierig be snuffelden, en een bok zich tegen zijn wan kele beentjes wreef, en over de koppen van de geiten heen warempel ook nog een schaap zijn opwachting kwam maken, drukte hij de zeer gemengde gevoelens, die hem bestormden, op waarlijk frappante wijze uit. Hij stak afwe rend twee kleine, mollige armen uit naar dien overstelpenden aandrang van dieren en nieuwe emoties, en zei jammerend: „Weg kameelen!" Maar drie minuten later was hij de beste maat jes met de „kameelen" en van dien dag af stond een bezoek aan de bewuste afdeeling Menschenkinderen en leeuwenkinderen. Het moet voor kinderen, die hier voor het eerst binnen komen, en op zijn hoogst gewend zijn aan de poes thuis, of aan den hond van de buren, een merkwaardige gewaarwording zijn. Maar de verbroedering gaat snel. Ik zag het gisteren, in veel treffender mate nog, op het groote grasveld vlak voor de apenkooi, waar iederen middag twee orang oetans vrij mogen rondloopen, en waarop af en toe ook een paar kinderen worden toegelaten. Wippen met aan het andere einde een reusachtig grooten, roodbruinen, harigen orang oetan! Op een foto met zoo'n zelfde beest, dat on gegeneerd zijn armen om je hals slaat, met zijn koude hand op je bloote arm, of zijn kop met den grooten, ronden, vooruitstekenden mond tegen je aanvleit! Ze griezelen, ze ril len, ze kijken met groote angstoogen, en af en toe biggelen de tranen of breekt er een hartverscheurend gehuil los. Maar merkwaardigerwijs duurt het oogen blik van angst bij de meeste kinderen, en vooral bij de jongere, maar heel kort: op zijn hoogst twee, drie minuten. Zijn het de zwaarmoedige, wijze menschenoogen, die het hem doen? Is het de werkelijke aanhankelijk heid, het eerlijke zoeken naar wat liefde, dat er onmiskenbaar ligt in die spontane apen- omhelzing? De hummels van drie tot zes ko men in allen gevalle wonderbaarlijk gauw tot een schichtige of minder schichtige repliek: ze blikken eens terug in die merkwaardige diepte en goedertierenheid van die bruine menschenoogen, die uit het overigens gedeci deerd leelijke apenhoofd kijken; ze steken een voorzichtige kleine hand uit en geven een schuchtere streeling over de stugge haren van den apenarm. Als ze de kans kregen, zouden ze zeker binnen het half uur de dik ste vrienden zijn met het zoo jammerlijk te midden van beschaving en verwording ver dwaalde stukje oerwoud.... Kalverliefde. steevast op zijn weekprogramma! Want na den eersten schrik volgt het vol komen vertrouwen, het totaal argelooze spe len met elkaar, van wat toch eigenlijk volgens menschenwetten volkomen ongelijksoortige eenheden zijn. De leeuwtjes van zes weken klauwen hun speelsche grijppooten in de wol van de schapen, en alleen de jonge geiten heb ben toch een beetje eerbied voor hen en stap pen op stijve pooten een beetje terzij, als zoo'n lichtbruin beest op soepele pooten aan gedraafd komt. Maar de kinderen hanteeren de leeuwen, of het jonge poesen van de buren zijn abso luut zonder vrees. En precies zoo gaat het met de andere dieren. Een dreumes van drie pos teert zich zielsgelukkig op den rug van het roodbruine kalf, dat straks zoo genoegelijk stond te converseeren met den bouvier met de goedige oogen; het laat zich tevreden aan de ooren trekken, tegen de keer in streelen, en staakt zelfs zijn gestadig herkauwen niet, als het ondernemend wurm zich, blakend van trots over zijn eigen heldenmoed, een zit plaats kiest op zijn rug. Tusschen de duiven door wandelt doodgemoedereerd een jonge poes. Een klein meisje van zes speelt moeder tje met de jonge konijnen veel echter dan poppen. En het tweede jonge leeuwtje laat gedwee toe, dat hij aan zijn eene oor naar een afgezonderd hoekje wordt gesleept door een jeugdig leeuwenminnaar. Het is een lafenis, dit gedoe, en het is een les. Dit merkwaardig ratjetoe van kinderen en dieren en dat het gaat, dat het alle par tijen onmiskenbaar diepe bevrediging en hier en daar meer schenkt. Wat het den dieren doet is natuurlijk nooit heelemaal na te gaan maar dat hier de basis gelegd wordt voor de zuiverste dierenliefde bij heel wat kinderen, staat wel vast. Dierenliefde, niet als zoo dik wijls bij ouderen gegrondvest op wat vage teerhartigheid en een vleugje sentimentali teit, maar dierenliefde, die voorkomt uit de twee dingen, die meestal het kenmerk van echt gevoel zijn: natuurlijk instinct en begrip Er loopen nog zoo onnoemelijk veel kinde ren rond met rare angsten en verkeerde grie zelgevoelens voor dieren. Hoe weinig kinderen en hoe weinig volwassenen durven toch maar een kikker of een rups aan te pakken? 'Laat staan een koe of een paard te streelen? Ik ben dezer dagen werkelijk noode uit dit vriendelijk oord van vrede en verbroedering weggegaan. Eigenlijk had ik maar een uur den tijd; ik bleef er drie. De idylles zijn zoo zeldzaam in deze wereld WILLY VAN DER TAK. STUDIOSNUFJES. Variatie voor Milestone. Lewis Milestone, bekend geworden door „Van het Westelijk Front geen nieuws", krijgt tegenwoordig gelegenheid zijn talenten als regisseur op zeer verscheiden gebied te beves- togen. Na een luchtige muziekfilm met Bing Crosby, Ethel Merman en Charlie Ruggles ge maakt te hebben (getiteld „Ons is niets te dol") heeft hij thans van Paramount de op dracht gekregen een avonturenfilm met Gary Cooper te vervaardigen „Chineesch Goud" getiteld. „Achtung Verrater!" De hoofdrollen in de nieuwe groote Ufa- film „Achtung Verrater!" spelen: Willi Birgel, Lida Baarova, Irene von Meyendorff, Theodor Loos en Sepp Rist. Negen inlanders gedood; 20 gewonden. BUITENZORG. 24 Aug. (Aneta). De resident te Koeta-Radja meldde in eeft telegram aan de regeering, dat ftedennacht een ernstige aardschok te Koeta-Radja werd geconstateerd. Ook ide omgeving werd de beving ge voeld, zij het ht mindere mate. Dè daar der beving was ongeveer 1 mi- fittwt, Négen personen werden ge dood,- terwijl 20 werden gewond. On der de déoden bevinden zich drie mi- fttahéfi. Onder de slachtoffers zijn géén Êaropeanen. De licht- en water voorziening zijn gestoord. De aardschok werd door het observatorium te Batavia geregistreerd om 4.45 hedenmor gen Voorts werd bericht ontvangen dat ook te Sabang één bëving werd geconstateerd. Vele dooden en gewonden bij een gevecht tusschen boeren en militairen. Het D.N.B. ontleent aan de bladen te Odessa dat te Poltawa een uit boeren en arbeiders bestaande bende een overval gepleegd heeft op een militair magazijn en de daar aanwezige levensmiddelen geroofd. Toen de militairen zich hiertegen verzetten, kwam het tot een veldslag tusschen de boeren en de militairen Hierbij zijn 23 personen gedood en 50 gewond. Ook te Isjum aan den Donetz en in het district Konot hebben zoo vervolgde het D.N.B. ernstige onlusten plaats gehad, aan gezien het leger levensmiddelen in beslag had genomen terwijl de bevolking honger leed. Uit Charkow wordt gemeld, dat daar bin nenkort een proces zal worden geopend tegen een 60-tal boeren, die weigerden de oogst aan de militaire commissarissen af te leveren. In totaal zijn den laatsten tijd ongeveer 2000 boeren en arbeiders gearresteerd. Volgens het D.N.B. is deze onrust te wijten aan het feit, dat de arbeiders en boeren on tevreden zijn, aangezien het roode leger goed verpleegd en goed toegerust is, terwijl de boe ren en arbeiders honger lijden. Om verdere ongeregeldheden te voorkomen zijn talrijke troepenafdeelingen in de Oekraïne gelegerd. Volgens een onbevestigd bericht aan Fransch blad. PARIJIS, 24 Augustus (Reuter-A.N.P.). Volgens een nog niet bevestigd bericht uit Biarritz aan de „Matin", zouden alle Spaansche oorlogsschepen, die zich tot dusver nog in handen der regeering te Madrid bevonden, de zijde der Nationa listen hebben gekozen. DE QUEEN MARY KAN NOG SNELLER NEW-YORK, 24 Augustus (Reuter). De 'kapitein van de Queen Mary heeft de hoop uitgesproken, dat het- schip later wellicht nog een 'beter record zal vestigen. Het weer was voor een snellen overtocht niet ideaal, en men had om dezen tijd van het jaar beter weer kunnen verwachten. Widlichska, de mistmaker, levert alle soorten Hij is steeds door mist en donkere wolken omgevenen hoe meer mist en damp hij te voorschijn roept des te meer geld Paul Widlickska verdient. Widlickska heeft het eigenaardige beroep van „mistmaker". Hij is voor United Artists geëngageerd en diverse soorten nevel, die men in films zal aanschouwen, zijn doorWidlickska verwekt. Of men zich nu een Londensche mist wenscht zooals bijv. in „Dark Angel" of een damp in San Francisco, zooals bijv. in „Come and Get it", dat maakt voor Widlickska geen verschil. Hij is in den loop der jaren een ware mist-expert geworden, zoo zelfs, dat hij Chineesche nevels in het leven roepen kan. „Ik ben jarenlang mistmaker" verklaarde Widlickska tijdens de opnamen van „Dark Angel". „Ik maak alle soorten mist en ik voel me altijd teleurgesteld als er een echte mist komt opzetten. Onder ons gezegd heb ik dan het idee, dat ik het beter zou kunnen. In 1914 verhuisde Widlickska van Budapest naar Hollywood. Als schrijnwerker deed hij in filmland zijn intrede. Toen eens een na maak mist hem bij een opneming een keel ontsteking bezorgde, was Widlickska's besluit genomen. Hij zou zich specialiseeren in het namaken van betere en onschadelijke mis ten. „In vroegere dagen" zoo zei Widlickska, „ge bruikte men rook met ammoniakdampen om een misteffect te bereiken, hetgeen voor de artisten en hen die verder in de studio's werk zaam zijn zeer schadelijk en onaangenaam was. Dus begon ik aan een echtere mist te denken. Wij nemen gewone, zuivere olie en persen die onder hoogen druk met lucht sa men. Verhit men dit mengsel, dan kan men de hoogte van de kunstmatige mist regelen.Bi; de opnamen van „Engel der Duisternis" had regisseur Sidney Franklin een laaghangende mist noodig. Ik hield de temperatuur van ons mengsel zoo laag mogelijk met het gevolg, dat de oliedamp maar eventjes boven den grond bleef zweven." Als Widlickska in een fraai ingericht décor moet werken, kan hij zijn olie-mist niet ge bruiken, daar anders de requisieten er door zouden worden aangetast. In dit geval ge bruikt hij Chineesche wierook in een wierook vat om de studio's vol te „misten". Bericht over arrestaties en afkondiging van den staat van beleg. PARIJS, 24 Augustus (Reuter-A.N.P.) De „Matin" publiceert een bericht uit Athene waarvan tot nu toe nog geen officieele be vestiging kon worden verkregen, volgens hetwelk in Noord-Albanië een opstand tegen koning Zogoe zou zijn uitgebroken. De staat van beleg zou onmiddellijk afgekondigd en verscheidene officieren gearresteerd zijn. Twee divisies zouden zijn gemobiliseerd, om op alle gebeurtensisen voorbereid te zijn. HAARLEM Maandag. Omdat het gemeentebestuur de voorwaar den kon regeleen waarop het de door den Minister aan Haarlem verleende concessie voor een Radio-Centrale liet uitvoeren door belanghebbenden bij het radio-bedrijf, was het mogelijk daarbij een regeling te ontwer pen die niet alleen de belangen der luiste raars dient, maar die tevens van veel be lang is voor den politie-dienst en de organi satie van de luchtbescherming. Allereerst zullen wij iets vertellen van het prfijt dat de politie er van zal trekken. Het is natuurlijk een nadeel van den nu bestaanden toestand, dat er geen contact be staat tusschen de agenten die in hun wijken surveilleeren en den inspecteur van dienst in het hoofdbureau. Daaraan komt nu dank zij de Radio-Centrale een einde. Op 30 punten in de stad, in het bij zonder in de buitenwijken, komen waar- schuwingspunten voor de politie. Als de inspecteur het noodig vindt een agent in een bepaalde wijk aan de telefoon te roepen, drukt hij op een knopje en op het waarschuwingspunt in die wijk gaat een lampje gloeien. Op geregelde tijden passeert de agent dit punt en als hij dan het lampje ziet branden, moet hij per telefoon, die op dezen post aanwezig is, met den inspecteur spreken. Natuurlijk kan de agent van zijn kant op deze wijze ook onmiddellijk in contact komen met den inspecteur. Het belang dat de dienst daarvan hebben kan is zeer groot. Als op een gegeven oogen blik op een bepaald punt in de stad veel po- litle-agenten noodig zijn, kan de inspecteur op deze wijze hulp uit de buitenwijken laten aan rukken. Dit kan zijn bij gevallen van brand, ernstige ongelukken, ongeregeldheden, enz. Als aan het bureau een mededeeling komt dat iets gebeurd is waarop een agent af moet, dan kan de inspecteur den surveilleerenden agent in de wijk daarop attent maken. Indien een agent hulp noodig heeft, hetzij van collega's of van een dokter, kan hij ook van dit telefoontoèstel gebruik maken, tenzij natuurlijk een particuliere telefoon dichter bij is. Het voordeel van de telefoon op den waarschuwingspost is evenwel, dat er dan on middellijk, dus zonder kiezen, contact verkre gen wordt met den inspecteur. Vermoedelijk zal in de raadszitting van 9 September een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een crediet beschikbaar te stellen om deze waarsohuwingsposten in de stad in te richten. Ook bij de organisatie van de luchtbescher ming zal de Radio-Centrale worden inge schakeld. De inrichting is in overleg met den Commissaris van Politie, die aangewezen is als leider van deze organisatie zoo ge maakt, dat op een gegeven oogenblik van het Stadhuis of Politiebureau uit het woord ge richt kan worden tot alle luisteraars der Cen trale, onverschillig welk station zij op- dat mo ment hebben aanstaan. Als Nederland dus on verhoopt in een oorlog zou worden betrokken, dan kan als vijandelijke machines gesigna leerd zijn, onmiddellijk aan deze luisteraars de mededeeling gedaan worden: „Luchtaanval te verwachten; doof alle lichten!" Ook an dere aanwijzingen kunnen worden gegeven. Op dit oogenblik zijn er nog slechts 2000 aangeslotenen bij de Radio-Centrale. Natuur lijk is dit nog veel te weinig om wat den luchtbeschermingsdienst betreft, voldoende effect te bereiken. Maar er is te verwachten, dat in de naaste toekomst het getal aange slotenen zeer sterk zal toenemen. Er is im mers op gerekend, dat over eenigen tijd ten minste het vierde deel van de Haarlemmers op deze wijze bereikt kan worden. Alle raad gevingen en aanwijzingen kunnen dan on middellijk van het centrale punt naar de huiskamers doorgegeven worden. Haarlem is de eerste gemeente in ons land waar men op deze wijze profijt getrokken heeft van de Radio-Centrale voor den Politie dienst en de Luchtbescherming. Door den Haarlemschen Raad is eenige we ken geleden besloten ook automatische ver keerslichten aan te brengen op de punten Groote Markt-Zijlstraat-Barteljorisstraat en Kruisweg-Rozenstraat. De inrichting wordt geleverd door het P. T. T.-bedrjjf. Het is nog niet precies te zeggen wanneer met de opstelling begonnen kan wor den, maar het is toch wel aan te nemen, dat tegen het einde van dit jaar de seinen zullen werken. Men weet dat deze lichten bediend zullen worden van uit het politiebureau. De thans reeds bestaande verkeerslichten op het Ver- wuift zullen ook naar dat nieuwe systeem verbeterd worden. Wij vroegen aan den Commissaris of er in de naaste toekomst nog meer automatische verkeersseinen zullen komen. Het antpoord was: Het is aan te nemen, dat over eenigen tijd nog plannen gemaakt zullen worden om op enkele punten van de stad, waar nu op de spitsuren verkeersagenten staan, ook verkeers lichten aan te brengen. Die zullen dan ook slechts op de spitsuren branden, want op andere tijden is het immers niet noodig. De inspecteur van dienst kan dan met het drukken op een knop alle verkeerslichten op tijd in- en uitschakelen. De brigade verkeersagenten te Haarlem wordt opgeheven. Nu binnenkort ook op de Groote Markt en den Kruisweg de verkeers lichten zullen branden zijn er geen vaste pos ten meer voor de verkeersagenten. Het zal aan den politiedienst ongetwijfeld ten goede komen als de verkeersagenten weer voor de gewone diensten gebruikt kunnen worden. Het aantal agenten is immers in de laatste jaren, in verband met de financieele zorgen der gemeente, niet uitgebreid, terwijl de bebouwde oppervlakte der gemeente veel grooter geworden is. De politie zal zich, ook al zijn er geen be paalde verkeersagenten meer, toch wijden aan de behartiging van het verkeer. Er zijn zeer vele agenten die opgeleid zijn voor verkeersagenten, die dus steeds als er op een zeker punt een verkeersopstopping is, met vaste en deskundige hand kunnen ingrij pen om het verkeer weer in goede banen té leiden. Duitschland zou o.a. den militairen diensttijd willen verlengen. BERLIJN, 24 Augustus (Havas-A.N.P.). Voor de opening van het Nationaal Socialis- 'tisch partijcongres te Worms houdt Hitier eenigen tijd rust op zijn buitenverblijf te Berchtesgad^n. Het schijnt, aldus meldt Havas, dat op dit congres, zoo niet nog daarvoor, ernstige be slissingen zullen worden genomen. Sommigen spreken van een verhooging met 1 of 2 jaar van den militairen diensttijd, als ant woord op de verlaging van den dienstplichti gen leeftijd in Rusland. Anderen beweren, dat het aantal troepen, dat het Rijnland be zet houdt, zal worden uitgebreid. Het schijnt dat de strijd tegen het Bolsjewisme het voor naamste punt van bespreking op het congres zal zijn. BERLIJN, 24 Augustus (Reuter-A.N.P.) Duitschland heeft vandaag een embargo op den uitvoer van wapens naar Spanje afge kondigd HET NATIONALE GEDENKTEEKEN TE HONSWIJK. Het ontwerp wordt gewijzigd. Het Honswijk-comité tot oprichting van een gedenkteeken voor het Nederlandsche volk als blijvende herinnering aan den lsten Augustus 1914, den datum waarop het in zijn geheel, zijn eenheid, saamhoorigheid en pa raatheid daadwerkelijk heeft kunnen toonen en getoond heeft, is thans samengesteld. Een eere-comité wordt gevormd en in ver schillende plaatsen in Nederland, in Neder- landsch Oost- en in Nederlandsch West-In- dië, zullen plaatselijke comité's worden op gericht. Het secretariaat is gevestigd te Zeist, Pro fessor Lorentzlaan 64. Ir. Jos. Th. Cuypers te Roermond, is be reid gevonden met het comité in overleg te treden ten behoeve van het vaststellen van de definitieve vormen van het monument. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 24 Augustus 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 452 vette koeein, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 58—63 ct., 2e kwaliteit 4857 et., .3e kwaliteit 4247 ct., per K.G. slacht- gewicht, 93 melk- en kalfkoeien per stuk f 17f 210 79 vette kalveren: 2e kwaliteit 4450 ct., 3e kwaliteit 32—42 ct. per levend gewicht. 71 nuchtere kalveren per stuk f 6f 10. 28 schapen per stuk f 17f 23 Lammeren per stuk f 12f 16 423 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 4849 ct. per K.G. slachtgewlcht. Zware varkens 4748 ct. per K.G. slacht gewlcht. Vette varkens 4647ct. per K.G. slachtge- wicht. 9 paarden f 70f 100 per stuk. Marktoverzicht. Runderen: aanvoer behoorlijk, gedrukte handel,onveranderde prijzen. Melkkoeien: gewone aanvoer en handel. Vette kalveren: korte aanvoer, vlugge han del en iets hoogere prijzen. Nuchtere kalveren: weinig aanvoer met vaste prijzen. Schapen en lammeren: zeer korte aanvoer, gedrukte handel en hoogere prijzen. Varkens: aanvoer beperkt, zeer gedrukte handel en hoogere prijzen. Varkens: aanvoer beperkt, zeer gedrukte handel en hoogere prijzen. Paarden: weinig aanvoer en handel. VEEMARKT ROTTERDAM. Rotterdam, 24 Aug. 1936. Aanvoer totaal 2318. Vette runderen 493. Vette kalveren 270- Nuchtere kalveren 6. Scha pen en lammeren 851. Varkens 695. Bokken 3. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 61, 2e 55, 3e 4046, Vette ossen le 55, 2e 51, 3e 4247. Vette kalveren le 81, 2e 72, 3e 5055. Varkens (levend gewicht) le 40, 2e 39, 3e 38. Schapen le 40, 2e 37, 3e 28. Lammeren le 39, 2e 33. 3e 29. Prijzen per stuk: Schapen le 20, 2e 16, 3e 11. Lammeren le 14, 2e 10, 3e 8. Vette koeien en ossen aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Vette kalveren aanvoer ruimer, handel stug, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren aanvoer iets korter, handel vlot, prijzen iets hooger. Varkens aanvoer iets minder, handel tamelijk, prijzen iets stijver. Er werden eenige partijen schapen voor export verkocht. AARDAPPELMARKT. Rotterdam 24 Aug. 1936. Brielsche Eigenheimers f 0.02 1/4f 0.02V2 per K.G. Zeeuwsche Eigenheimers f 0.02—f 0.02 1/4 per K.G. Zeeuwsche Bonte f 0.03 Zeeuwsche Blauwe f 0.03 Poters-Eigenheimers f 0.01 y2f 0.02 Westlandsche ronde zand f 0.03f 0.04 Westlandsche kleine f 0.02f O.02V2 Met flinken aanvoer. Flinken handel. VLAS-AANVOER. 300 K.G. blauw, schoon f 0.50—f 0.55 per Kilogram. 3000 K.G. Groningsch f 0.50f 0.56. 4900 K.G. Hollandsch Geel f 0.50f 0.57 Aanvoer: redelijk klein. Vraag levendig. Prijzen iets hooger. Het aangevoerde vlas werd spoedig ver kocht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7