HET NIEUWE AVONDBLAD La GaSté JT HEROPENING RAAK S—"■'"HAARLEM Hervatting. 21e JAARGANG No. 249 WOENSDAG 26 AUG. 1936 IJMUIDEN Ernst en luim op het Stormvogelsterrein. De werkloosheid. Als Urk eens geen eiland meer is. Morgenavond 8 uur .met het GEWELDIGE CO.-JA.-SHO. DANSORKEST 6 personen Tentoonstelling ,,'t Volle Profijt" geopend. Twente toont nog veerkracht te bezitten. Vliegtuigen van de Indische burg erij? Goede zijden van de steun- wijzigingen. Op verschillende verbeteringen de aandacht gevestigd. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.v. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden: ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim f 150.- bij verlies van een wijsvinger: 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2.900.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Voetballen in de duisternis. Het leger der getrouwen was weer aanwe- Ig toen gisteravond e.a. kwart over zes het tartschot werd gelost voor het eerste num ber van het welvoorziene programma, dat .liet gedrukt was op papier, maar dat onuit- wisehbaar geprent was in het brein van den leider van den avond, den heer K. de Jong, die er aardig den gang wist in te houden. Op het fraaie veld van het Stormvogels- terrein, dat nog' de maagdelijk-groene kleu ren van den zomer vertoont, doch waar straks weer vinnig gestreden zal worden, stonden twee voertuigen die men in den re gel niet op een voetbalterrein ziet: twee bak kers-driewielers. Ze behoorden bij het eerste nummer van het programma. Twee jonge mannen plantten zich op het zadel, het startschot werd gelost en daar ging het rondom het veld. Niet snel natuurlijk, want van een driewieler kan men op een grasbaan geen groote snélheid verwachten. De jongste was de snelste (of de minst langzame) en kreeg bloemen. „Stormvogels-Veteranen Zilveren Schijven". De muziek speelde het nieuwe volkslied; „Wij zijn niet bang", toen de Stormvogels veteranen het strijdperk betraden. Goed ge kozen, inderdaad, want Wim Koster c.s., ze mogen niet zoo vlug meer zijn als voorheen, toen ze nog geen buikje haden, bang waren ze in 't geheel niet. Het was een wedstrijd, waar de snelheid het moest afleggen tegen betere techniek. Want Brillé moge nog zoo snel zijn, tegen den geroutineerden rot Jelle Blinkhof had hij weinig in te brengen. En zoo ging het velen anderen. Bij de dammers hebben vooral Leyte en De Boer een aardigen wedstrijd gespeeld; bij de veteranen ging het in de tweede helft be ter dan in de eerste, wat in den regel an dersom is. Voor de rust doelpuntte Struis met een fraai schot, waarmede ook hij bewees, dat hij het nog niet verleerd had. In de tweede helft, die eerst na een zeer lange pauze, waarin nog heel wat vertoond werd, begon, scoorde de linksbinnen den ge lijkmaker, maar tenslotte bezorge G. Heilig den veteranen de overwinning. Het werd langzamerhand zoo donker, dat het publiek den bal heelemaal niet en de spelers hem b ij n a heelemaal niet konden zien. Desondanks werd aan heide kanten met onverminderd élan tot het einde toe ge speeld. Het bleef tenslotte 21. De pauze van den voetbalwedstrijd begon met een fraaie race met hindernissen tus- schen twee echtparen, waarvan echter de vrouwelijke rol een travesti-rol was, wat de feestvreugde ten top deed stijgen. Het echt paar Jansen won de race en daarmede de bloemen. Maar er werden in de pauze niet alleen humoristische nummers afgedraaid. De toe schouwers werden nog onthaald op een fraai Olympisch nummer 4 maal 100 M. estafette, waaraan werd deelgenomen door T.V.IJ. Olympia, en I.O.V., alle van IJmuiden en Turnlust Beverwijk. T.V.IJ en I.O.V. vielen in den eersten om loop af, waarna Turnlust en Olympia om de eerste en tweede plaats moesten kampen. Dit werd een uiterst spannende race. Turn lust, die de laatste 100 M. met een flinken achterstand inzette, wist door zijn uiterst snellen vierden looper toch nog te winnen. 1. Turnlust, Beverwijk in 48.6 sec. 2. Olympia, IJmuiden in 48.7 sec. De 100 M. heeren werd natuurlijk gewon nen doorOsendarp. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 454 bouwvakarbeiders, 308 metaalbewerkers, 57 kantoorbedienden, 22 huisbedienden (vr.) 37 houtbewerkers, 26 landarbeiders, 408 visschers haven en transportarbeiders, 648 lösse en fa brieksarbeiders, 313 in overige beroepen. Ver der beneden den leeftijd van 18 jaar: 24 bouw vakarbeiders, 31 metaalbewerkers, 6 kantoor bedienden, 15 huisbedienden (vr.) 57 losse en fabrieksarbeiders, 4 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2412 tegen 2463 in de vorige week. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De Zondag in de gemeente gehouden speld jesverkoop ten bate van de R.K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht" heeft f 204 opgebracht, waar van te IJmuiden f 57, te IJmuiden-Öost f 55, te Velsen f 54 en te Santpoort f 38. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. W. Keus—Stottelaar, z., Wijk aan Zeeërweg 25, IJmuiden; M. Verduinv. Amersfoort, z., Willemsbeekweg 43, IJmuiden; J. v. d. HeidenZondag, z. Hagelingerweg 119, Santpoort; M. M. Webervan Roon, z., Wil lemsbeekweg 57, IJmuiden; L. A. KleinZwier d., Geelvinckstraat 22, Velsen-N.; G. J. M. NijtendaalGozeling, z„ Kerkpad 90, Sant poort; D. BlinkhoffGravemaker, z„ Kom passtraat 10, IJmuiden; Th. F. JagerCeschi, 2 d., Gr. Houtweg 26, Velsen-N.; H. de Munck Keizerten Cate, d., v. Tuyllweg 11, Velsen; A. MulderFloris, d„ Princestraat 10, Vel sen-N.; E. ZwartVisser, z., Pr. Steynstraat 38, IJmuiden. Overleden: M. v. d. Berg, 1 jaar, d. van B V. d. Berg, W. Beukelszstraat 35, IJmuiden. De jonge generatie hoopt op werk en afleiding. De heer KI. Jelle Hakvoort, Urk schrijft ons: Uitgelokt door het schitterende Augustus weer kon ik het niet nalaten, een bezoek te brengen aan de machtig groote havenwer ken, daar waar wordt gewerkt aan den groei van het eiland. Ik rilde en een gevoel, hoe klein en nietig ik eigenlijk was, voer als een schok door mijn ledematen toen ik mij bewoog op het terrein waar het groote moderne materiaal der baggermolens, grijpers en sl-eepbooten hun arbeid verrichten of al reeds hadden verricht, want stond ik nu niet op een plaats waar verleden week nog water was? Eén en al bedrijvigheid heerscht daar; schrille siréne's hoort men van de tientallen sleepbooten over de wijde watervlakte heen loeien, donkere rookpluimen stijgen op van de baggermolens. De geweldige stalen armen der grijpers gaan maar steeds door, grond op te werpen op' de plaatsen, waar eens zware golven rolden, die dan op de steen achtige dijken van het eiland al bruisend uit één spatten. Doch wat mij meer trof was wel dit, dat ik onder d-e arbeiders en dat zijn er over de honderd, overal tevreden gezichten zag. Zij die voor 14 dagen nog mistroostig naar het stempellokaal liepen, werkten nu met een glimlach op het door de zon en den wind gebruinde gelaat. Van het eiland zelf zijn het er ongeveer een 50 die voorheen deze wateren bevischten en nu bij de havenwerken werkzaam zijn om van hun kleine „wereldje" een flinke haven plaats te maken en het te doen verlossen uit zijn isolement. Verlost zullen de eilanders worden uit hun angstig benauwend „lijkende" omgeving. Ik zeg „lijkende" en dat is ook zoo tenmin ste voor de anderen. Als men dezen op den man af zou vragen wat of ze liever hadden; het verdere inpolderen of Urk laten zooals het is, d.w.z. een eiland, dan zouden ze vast en zeker het laatste kiezen en dat komt hier door omdat ze hun eigen levensopvattingen en zeden niet wreed verjaagd willen zien worden door de hedendaagsche moderne op voeding, die er volgens hen toch maar dun netjes bovenop ligt. Geheel anders staat de opkomende gene ratie hier tegenover; deze begint het leven op het eiland benauwend en eng te vinden. Voor hen die nog visschen of anderen arbeid verrichten is dit nog niet zoo heel erg. maar die werkloos zijn, voor dezulken is het een vreeselijk geestdoodend leven. Geen enkele afwisseling wordt hun geboden; het eenige wat ze kunnen is wat voetballen op een stuk land, waarop men haast wel waterpolo kan spelen. Ook op dit gebied wordt dus weinig- of niets voor hen gedaan. Men zal dan ook wel begrijpen, dat het jonge geslacht vrlangend uitziet naar de verdere inpoldering van het IJselmeer; dit beteekent niet alleen werk, doch tevens zul len dan verschillende vermakelijkheden niet uitblijven zooals een bioscoop of danszaal. Zeer zeker staat den eilander een groote verandering te wachten. Nu kan hij nog rus tig midden op de straat gaan wandelen zon der gestoord te worden door een haastende taxi of rammelende autobus, die op de ver keerswegen zullen rijden welke het eiland zullen verbinden met Friesland of Overijsel. Nu heerscht nog op het eiland volkomen de Zondagsrust, doch dan zien we de schouw burgen al noodigend openstaan, die over het bezoek zeker geen klagen zullen hebben. En dit zal de toekomst zijn van Urk, als het geen eiland meer is; irnaar of die toe komst voor het eiland beter is betwijfel ik. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Invoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip „Elsa", dat dezer dagen van Söderhamn naar Amsterdam pas seerde, heeft aldaar zijn lading stukgoed ge lost en is nu bij de papierfabriek te Velsen aangekomen om een lading cellulose te lossen. Het eveneens van Söderhamn komende Zweed sche stoomschip „Embla" lost eerst te Velsen cellulose en gaat daarna naar Amsterdam om de stukgoederen te lossen. Toeristenreis. Het stoomschip „Johan de Witt" van de Stoomv. Mij. „Nederland" is met een groot aantal toeristen voor een reis naar de Noor- sche fjorden vertrokken. Den laatsten dag van deze maand komt het schip naar hier terug- ten einde te worden klaar gemaakt voor zijn gewonen dienst naar Nederlandsch Indië. IJsinvoer. Het Noorsche stoomschip „Rosten" is van Kragerö in de Vissehershaven aangekomen met een lading natuurijs. Noodlottige aanvaring. De Portugeesche trawlers „Aveiro" en „Lor- delo". zijn nabij Leixoes (Portugal) met elkaar in aanvaring' geweest, waardoor beide vaar tuigen zonken. Van het eerstgenoemde schip wordt een man vermist, terwijl van het andere schip 10 opvarenden verdronken. Ertsinvoer. Met het Spaansche stoomschip Abando werd van Bilbao een lading erts voor de Hoogovens aangevoerd. Lekgesprongen en gezonken. De hier thuisbehoorende motorkotter Emma is op 30 mijl afstand van het Vyl-Lichtschip door onbekende oorzaak lekgesprongen en ge zonken. De motorkotter Edith heeft het vaar tuig nog eenigen tijd op sleeptouw gehad doch kon het niet meer binnenbrengen, hoewel door de twee bemanningen voortdurend ge pompt werd. De Edith nam inmiddels een deel (Adv. Ingez. Med.) Wanneer je zelf aan d' arbeid gaat, Zie je ze 's morgens ook weer loopen, Op 't vaste uur langs vaste straat, Want ook de schooldeur is weer open. 't Is uit met de vacantiepret, De weken zijn te gauw verstreken, Er moet weer worden opgelet. 't Is met de vrijheid weer bekeken. Er komen sommen zonder tal, Maar zeker niet zonder getallen, En menig moeilijk taalgeval, Waar je zoo licht over kunt vallen. Een zonnestraal valt op je bank, Je gluurt verlangend door de ruiten Een zoete IJsoowagen klank Klinkt door het tuimelraam van buiten. Je denkt weer met een stillen traan Aan onbekommerd buiten spelen, En dan weer noodgedwongen aan Vermenigvuldigen en deelen. Je ziet je bal weer of je pop, Die de vacantie je steeds gunde, Dan zeg je hakkelend wat op,. Geschiedenis of aardrijkskunde. Je let wel op, let zelfs op veel. Maar niet bepaaid op schoolsche dingen, Er komt een brokje in je keel, Wanneer je met de klas moet zingen. 't Is buiten heerlijk zomerweer, De vogels juichen 't van de daken.... Het kind moet op de levensleer Ook zware eerste stappen maken. P. GASUS. van den inventaris over en redde de beman ning, toen bleek dat het schip met het achter schip steeds dieper kwam te liggen. Men moest later de tros kappen omdat het vaartuig lang zamerhand wegzonk en het bleek, dat het niet meer te behouden was. De groote tentoonstelling ,,'t Volle Profijt", welke een beeld geeft van hetgeen Twente presteert op het gebied van- industrie, land bouw, veeteelt en handel, is vanmorgen op het erve Zeggelt te Enschedé geopend. De organisatoren kunnen met trots terugzien op hun werk: hier is een expositie verrezen, welke van een dergelijke beteekenis is, dat Enschede er de komende week door in het middelpunt van de belangstelling zal worden geplaatst. Zooals men weet is deze tentoonstelling in gericht ter eere der opening van de haven van Enschede welke plechtigheid in den laten middag zou worden gevierd door den mi nister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude alsmede ter eere van het veertigjarig bestaan van de Lonneker land bouw- en zuivelcoöperaties. Tal van houten gebouwen, welke op kleu rige, artistieke wijze zijn versierd, bevatten zulk een groot aantal unieke inzendingen, dat men vele uren noodig heeft om alles te bezichtigen. Om half elf vanmorgen kwamen den genoo- digden in het groote restaurant in het midden van het uitgestrekte tentoonstellingsterrein bijeen. Onder hen bevonden zich o.m. de mi nister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, de commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de departementen van Landbouw, Jacht en Visscherij en van Han del, Landbouw en Scheepvaart, diverse burge meesters, wethouders en raadsleden van Twentsche gemeenten. De rij van sprekers werd geopend door den voorzitter van de tentoonstelling, den heer H. B. Petri, die alle aanwezigen welkom heette. Voortgaande gaf spr. een korte uit eenzetting van den opzet, het doel en de ver wachtingen van de tentoonstelling. De verwachtingen van deze tentoonstelling zijn groot omdat in deze tentoonstelling de wil tot samenwerking iets gebracht heeft, dat verre boven een plaatselijke of provinciale tentoonstelling van zoodanigen aard is, dat hetgeen hier te zien is, de nationale belang stelling moet aantrekken. Nadat nog de burgemeester van Enschedé, de heer J. J. G. E. R. Rueckert, de secretaris generaal van het departement van Handel, mr. dr. A. A. van Rhijn, de Commissaris der Koningin in Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst het woord hadden gevoerd, heeft de minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C A. van Lidth de Jeude de tentoonstelling ge opend. De minister zeide hierbij o.m. Men meent wel, dat de ontwikkeling van de techniek de hoofdoorzaak is van de heer- schende werkloosheid, naar de historie leert dat dit verschijnsel zich reeds voordeed, toen de techniek nog uiterst primitief was. Het is hier de plaats niet om dieper in te gaan op het wondere spel der voortdurende vervorming van verhoudingen, dat gepaard gaat met schokken en slagen, doch daf' steeds weer gericht Is op het herstel van evenwicht. En zeker behoef ik in dezen kring er niet aan te herinneren, dat het juist de techniek is ge weest, die geleid heeft tot een ontplooiing van krachten, zonder welke toch nimmer het hooge peil was bereikt dat, niettegenstaande de inzinking, het onze is Al degenen, die aan deze tentoonstelling, welke van dit hooge peil getuigt, hun tijd en arbeid gegeven hebben, zij dank gebracht voor hun inspanning. Hun zij toegewenscht, dat de inspanning om „de elite" van producten ten toon te spreiden, hetgeen toont hoe met „zevenmijls" laarzen wordt voortgeschreden, ,,'t Volle Profijt" dat daarvan verwacht mag worden, zal afwerpen. BATAVIA, 25 Aug. (Aneta) Het Bat. Nieuwsblad deelt mede, dat men in midden standskringen het plan overweegt om de In dische burgerij te interesseeren voor het aan bieden van enkele vliegtuigen aan de regee ring, teneinde daarmede te getuigen tegen linksche stroomingen, die het op peil brengen van de defensie zooveel mogelijk trachten tegen te gaan. VALSCHE RIJKSDAALDERS VERVAARDIGD EN UITGEGEVEN.. De Arnhemsche rechtbank heeft vonnis ge wezen tegen een drietal Arnhemmers, die valsche rijksdaalders hadden vervaardigd en uitgegeven. De 26-jarige loodgieter L. H. V. werd we gens het vervaardigen der valsche muntstuk ken veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorar rest, terwijl de 37-jarige arbeider A. J. R. en de 50-jarige koopman P. W. K„ wegens het uitgeven der valsche rijksdaalders, eveneens tot een jaar en zes maanden werden veroor deeld. Distributie van verschillende producten. De Engelsch-Egyptische onderhandelingen, die drie maanden duurden, hebben zooals bekend tot een overeenkomst geleid. De onderteekening geschiedde te Londen. Op de foto de geweldige belangstelling bij het vertrek van de Egypti sche delegatie uit Kaïro. In het gebouw Excelsior te 's Gravenhage is Dinsdagmiddag een vergadering gehouden, van de vereeniging' van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, afdeeling Zuid- Holland, waarin de heer G. W. F. van Hoe ven, hoofdinspecteur voor de steunverleening besproken heeft het beleid van den socialen werker, de maatregelen, vervat in de circu laire van den minister van Sociale Zaken, van 31 Juli 1936 en de distributie van levens middelen. De heer Van Hoeven wees erop, dat de bekende circulaire van 31 Juli veel stof heeft doen opwaaien. Intussehen hoort men alleen spreken over de afschaffing van den huur- toeslag en de regeling van de standaard- loonen. Maar er zitten ook verbeteringen in de circulaire en daarom is het goed, dat een en ander eens bekeken wordt. Spr. wilde gaarne vragen, die gerezen zijn, beantwoor den, doch wees er nadrukkelijk op, dat hij dit alleen wilde doen ten aanzien van de uitvoering. Het principe moest buiten be schouwing blijven, dit is zaak van den mi nister. Spr. wees erop, hoeveel er afhangt van het beleid van den socialen werker. Hij is de man immers van de dagelijksche uitvoering. Hij dient goed te beseffen, welke groote be langen hij in handen heeft. Intussehen wordt deze taak van dag tot dag zwaarder en vaak onderschat, ook door gemeentebesturen. De heer Van Hoeven stipte vervolgens de circulaire van 31 Juli aan. Te dien aanzien wees hij op de volgende verbeteringen, die de circulaire gebracht heeft; het laagste tarief is met 50 cents verhoogd. De maxima zijn belangrijk verbeterd. Ten aanzien van de loonnormen der jonge werkloozen is veel verbeterd. Verbeterd is ook de rouleerregeling van de werkverschaffing. Voorts heeft de regeering betoogd het noodige te zullen doen ten aanzien van de distributie van levensmiddelen. De verandering zal plaats hebben in twee etappes. Spreker stelde voor zich te bepalen tot de eerste etappe. In dit verband onder wierp hij verschillende punten der circulaire aan een bespreking om vervolgens te komen op de levensmiddelendistributie. Zij is ge centraliseerd ondergebracht bij het departe ment van sociale zaken. Spr. heeft daarbij de leiding. In de distributie zal binnenkort opgenomen worden 6000 ton bak- en braad vet. Bij de versehe-groentendistributie bestaan eenige moeilijkheden. Men is daarbij afhan kelijk van het doorgedraaide product, dat enorm varieert De versche-groenten kun nen daarom niet over het heele land wor den gedistribueerd. Deze groenten worden dan ook op de brandpunten gebracht. Wat nu nog opgevangen wordt boven het normale kwantum wordt niet vernietigd, maar inge blikt. De fabrieken zijn reeds druk aan het werk. De kans is zeer groot, dat ook tomaten soep zal kunnen worden verstrekt. Daarmede komt er tevens een nieuw afzetgebied voor de tomaten. dok zeide spr. n*:g. dat in verband met het uit de markt nemen van varkens, 15 fabrieken dag aan dag bezig zijn, varkens gehakt te draaien. Ook met andere voedings middelen is men nog bezig. Alles wordt erop gezet om den arbeider in den aanstaanden winter een uitmuntend pro duct voor te zetten. Ten aanzien van den winkelier zeide spreker, dat de regeering wil mede werken indien ook de winkelier mede werkt. Met een minimale winst zal hij tevreden moeten zijn. In ieder geval, ook al zou er van zekere zijde tegenwerking komen, de distribtuie gaat in ieder geval door. Spreker heeft voorts nog een aantal vragen beantwoord. De wethouder van Dordrecht, wees er op, dat van een groep van 100 personen in zijn gemeente er slechts twee gesteunden voor uitgaan met enkele centen, terwijl de grootste helft belangrijk nadeel zal ondervinden. De heer Var. Hoeven zeide hierop, dat een deel van het beschikbare geld naar het platteland gaat. Dordrecht valt daar niet onder. Men kan dus niet in een bepaalde gemeente een zekere groep als voorbeeld nemen men dient het geheele samenstel te bezien. In iedere gemeente valt de toestand weer anders uit. Bovendien wees spreker op de conferentie, die de groote steden deze week zullen hebben met den minister van sociale zaken. Ook zeide spr. nog, dat er wel een andere verdeeling van margarine zal komen. De verruiming der beschik bare hoeveelheid zal wellicht ten ge volge hebben, dat ook kleinere gezin nen voor de distributie in aanmerking zullen komen. Ook deelde de heer Van Hoeven tenslotte nog mede, dat er op het oogenblik overleg wordt gepleegd met het departement van landbouw en visscherij om te komen tot verhooging der winstmarge voor den ver koop van goedkoope margarine door den winkelie"

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1