Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 Ernstige brand te Nijmegen. Expeditie- en douaneloods verwoest. Hollandsche boeren naar Iran? Mogelijkheden onderzocht. Weifelen op den weg is gevaarlijk. Haven van Enschedé geopend. Bank te Enkhuizen sluit haar loketten. .RIJKSSTRAATWEG 16 Uit den Spaanschen Broederkrijg Trein grijpt boerenkar. Munster krijgt een nieuw vliegveld. Woning van hoofdonderwijzer leeggedragen. Oprichting van borgstellings fondsen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Twee jongemannen verdronken Bij het zinken van een motor schuit. Wederom een zwendelbank ontdekt. Groote schade aangericht. Woensdagavond omstreeks zes uur is door onbekende oorzaak een ernstige brand uitgebroken in de groote plaat ijzeren opslagplaats van de expeditie firma Felderhoff en Co. aan de Nieuwe Haven te Nijmegen. Het vuur, dat vermoedelijk in het kantoor lokaal ontstaan is, greep met groote snelheid om zich heen en de geheel gevulde loods, die een oppervlakte had van 25 bij 15 meter, brandde uit. Groote voorraden houtpulp, vee voeder, duizenden kilogrammen cement, een groote partij stalen staven en honderden mandflesschen zoutzuur werden verwoest. De zich achter de loods bevindende houten op slagplaats van de douane, waar vele goederen ter inklaring lagen opgeslagen, werd eveneens een prooi der vlammen. De schade die 'in de tienduizenden guldens loopt, wordt door ver zekering gedekt. De brandweer was met volledig materiaal uitgerukt doch aan blusschen van het vuur viel niet te denken. De plaatijzeren loods werd witgloeiend en trok geheel krom. Tegen half acht was het gevaar voor uitbreiding voorkomen en kon tot de nablussching wor den overgegaan, waarmede nog verscheidene uren gemoeid waren. Ook de administratie van het expeditiebedrijf is verloren gegaan. Het terrein waar de brand hoedde, grenst aan de opslagplaatsen der Nederlandsche Spoorwegen, doch het overslaan van het vuur kon daarheen worden voorkomen. Het vlam menspel trok duizenden kijkers, die door de politie op een flinken afstand werden ge houden. Doordat in verband met 't uitleggen van het slangenmateriaal den Weurtsche weg moest worden afgezet, ontstond een gewel dige verkeersopstopping. Het terrein van de brand was vrijwel onbegaanbaar, doordat de zoutzuurflesschen waren gesprongen en deze gevaarlijke en scherpe vloeistof den grond overstroomde. Een stootblok van de Spoor wegen waartegen twee tankwagens waren ge plaatst-, vatte vlam. Deze waren evenwel ledig, zoodat de brandweer, na het vuur in die omgeving te hebben gedoofd, daaraan geen verdere aandacht behoefde te schenken. NIEUWE RIJKSWEG VAN NAALDWIJK NAAR MAASSLUIS De nieuwe rijksweg van Naaldwijk naar Maassluis, welke voor de verbinding van het Westland met MaassluisVlaardingenSchie dam en Rotterdam van zeer groot belang is, zal Zaterdagmiddag 29 Augustus a.s. voor het verkeer worden opengesteld. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. De motorrijder B. C. Spanhak kwam in de Willem de Clercqstraat te Hengelo te vallen. Hij werd een aantal meters door zijn motor meegesleurd en ernstig gewond. In het alge meen ziekenhuis is de man aan zijn verwon dingen overleden. Nieuwe perspectieven voor onzen handel. Over enkele dagen zal dr. Raphael Agha baboff, een vooraanstaand advocaat in Tehe ran, de hoofdstad van Iran, ons land verla ten, waar hij ongeveer anderhalve maand heeft doorgebracht. Het doel van het verblijf van den Perzi- schen rechtsgeleerde in ons land was twee ledig. In de eerste plaats heeft hij aan de Academie voor Internationaal Recht in Den Haag cursussen gevolgd ten einde zijn stu die van het internationaal recht te coimple- teeren en in de tweede plaats heeft Dr. Aghababoff, in opdracht van verschillende Iraansche commercieele ondernemingen, een onderzoek ingesteld naar een toenadering op handelsgebied tusschen Iran en Nederland. Een verslaggever van het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau heeft naar aanlei ding van het door den Perzischen bezoeker ingestelde onderzoek in een onderhoud het een en ander vernomen over de mogelijkhe den van uitbreiding van onze com-mercieele belangen met Iran. In opdracht van grootgrondbezit ters heeft de Perzische advocaat hier besprekingen gevoerd voor de aan schaffing van toestellen voor zui velbereiding en de mogelijkheden van emigratie van Hollandsche boe ren naar Iran besproken. De onderhandelingen met het Internatio naal Handelsconsortium in Den Haag heb ben tot resultaat opgeleverd, dat de heer Aghababoff thans op de hoogte is van de kosten aan de aanschaffing van toestellen voor zuivelbereiding verbonden en van de condities, waarop Hollandsche boeren ge neigd zijn op Iraanschen grond te arbeiden. Een ander punt, dat in dit onderhoud ter sprake -kwam. was de groote minerale rijk dom van den Iraanschen bodem. De Holland sche industrie zou naar de meening van Dr. Aghababoff zeer goed grondstoffen van Iran kunnen betrekken inplaats van uit andere landen. De regeering stelt thans een onderzoek in naar een irrigatieplan, dat ongeveer 30 jaar geleden door een Ned-erlandsch ingenieur is ontworpen, en waardoor vroeger zeer vrucht bare terreinen tot een oppervlakte van 2.€00.000 H.A. voor ontginning geschikt ge maakt zouden worden. Het spreekt van zelf, zoo voegde dr. Agha baboff aan deze mede-deeling toe, dat Hol landsche deskundigen bij de uitvoering van dit plan voortreffelijker arbeid zouden kun nen verrichten. Bedoelde terreinen zijn o.a. te vinden langs de rivier Karun, -die in de Perzische golf uitmondt. Op last van de hui dige regeering is een onderzoek naar de bo demgesteldheid ingesteld, waardoor is komen vast te staan, dat de verbouw van katoen van eerste kwaliteit hier zeer goed mogelijk is Het overige gedeelte van dit terrein ver- eischt uitgebreide drainage-werken. „Wie zouden voor dezen arbeid meer aan gewezen zijn dan de Hollandsche ingenieurs, die bijvoorbeeld met de -drooglegging van de Zuiderzee een werk hebben verricht, dat ik met groote belangstelling en bewondering heb aanschouwd", merkte tenslotte Dr. Agha baboff op. Motorrijder rijdt vier menschen aan. Op het kruispunt Vo-ndellaanStationsweg Prins Hendriklaan is Woensdagavond om streeks negen uur de motorrijder T. uit Amersfoort op vier personen ingereden, n.l. op den heer van B. uit Baarn en diens schoon zuster, die mevrouw van D. uit Amsterdam met haar zoontje naar den trein brachten. Ge noemde vier personen passeerden de Prins Hendriklaan, doch schijnen geweifeld te heb ben bij het oversteken van den weg, waardoor de motorfietsrijder in den war werd ge bracht, hoe het precies gebeurd was, is niet meer na te gaan. Alle vier personen werden echter tegen den grond geworpen. Onmiddel lijk waren de doktoren Astro en Van de Kroon aanwezig voor het verleenen van de eerste hulp. Het bleek, dat mevrouw van D. o.a. een beenkneuzing, haar zoontje een ernstige bloe dende hoofdwonde en de heer van B. even eens een beenwonde opgeloopen hadden. Daar alle drie bovendien over inwendige pijnen klaagden, werden zij naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht, doch de heer van B. kon na daar behandeld te zijn, huiswaarts keeren. De mo'torfietsrijder bleef ongedeerd. Plechtigheid door minister Van Lidth de Jeude verricht. Het is Woensdag een groote dag geweest voor Enschedé. Na de opening van de ten toonstelling ,,'t Volle Profijt" werd 's middags de haven, het eindpunt van de hoofdtak van het Twente-Rijnkanaal in gebruik genomen. De autoriteiten en tal van genoodigden ver trokken per auto naar Hengelo, waar allen zich aan boord van de salonboot „De Veluwe" begaven, welke daarna naar Enschedé afvoer. Toen „De Veluwe" om kwart voor vijf aan de havenmonding te Enschedé arriveerde werd de boot stilgelegd en nam burgemeester Riickert van Enschedé het woord. Deze wees op het groote belang, hetwelk Twente heeft bij een goeden waterweg, met den Rijn en de groote havensteden. De minister van waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude heeft hierna de opening verricht. Vooraf hield hij een rede, waarin hij o.m. zeide: Weliswaar is het kanaal Zut- phenEnschedé bevaarbaar voor schepen van 1350 ton, doch op den daarmede aanslui- tenden IJssel kunnen dergelijke groote vaar tuigen in tijden van geringen afvoer niet vol afgeladen varen. De regeering is zich ervan bewust, dat.^en verbetering noodig is, zal ,,'t Volle Profijt" ge trokken worden van het thans voltoonde ka naal. Niet alleen de beperkte geldmiddelen, doch ook de vraag, of kanaliseering van den ijssel niet te verkiezen ware boven een nieuw kanaal Almenboven-Rijn, heeft tot uitstel geleid. Dit veel omvattende waterstaatkundige pro bleem is thans in studie en ik hoop, dat bin nen afzienbaren tijd daarvoor de juiste op lossing kan worden gevonden. Doch hetgeen nog te wenscben blijft, behoeft onze vreugde over hetgeen verkregen werd, niet te tempe ren. De grootsche stijl, waarin gedurende de laatste jaren hier te lande openbare werken zijn tot stand gebracht, wekken niet den schijn, alsof dit een vanzelfsprekend ver schijnsel is, doch men beseffe dat dit een ver eende krachtsinspanning vordert, die zware lasten op de gemeenschap legt. Hoe zwaarder de inspanning om het be geerde goed te krijgen, hoe meer de waarde van het verkregen goed beseft wordt. In dezen gedachtengang verklaar ik mij gaarne bereid, de haven van Enschedé te openen, met den wensch, dat deze opening de voorbode moge zijp van toestroomende wel vaart naar de stad Enschedé, door wederople ving van handel en industrie, die het aloude Anencedhe uit de 11 eeuw hebben groot ge maakt. Terwijl het muziekkorps op den wal het Wilhelmus inzette voer de boot verder en doorbrak het voor de haven gespannen lint: de haven van Enschedé en tevens de hoofdtak van het Twente Rijnkanaal was geopend. Tal van versierde kano's kwam op zij van de sa lonboot welke aan de ka-de meerde. In de ha ven waren alle schepen gepavoiseerd. Na de aankomst van ,,De Veluwe" werd begonnen met het lossen en laden van katoen volgens de oude, historische manier en op de meest moderne wijze. ARBEIDER DOOR RANGEERENDEN TREIN GEDOOD. In den nacht van Dinsdag op Woensdag wil de, op het stationsemplacement te Eindhoven cje 49-jarige spoorwegarbeider C. Kouwenberg eenige papieren overbrengen van de goederen loods naar het stationsgebouw. Bij het over steken van de rails werd hij door een rangee renden goederentrein gegrepen en op slag gedood. Het slachttoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. De wed. S. Lakeman en Zoon's Bank te Enkhuizen heeft haar loketten gesloten en zich genoodzaakt gezien bij de rechtbank te Alkmaar surséance van betaling aan te vra gen. Ofschoon in de onlangs goedgekeurde ba lans naast een kapitaal van 500.000 en een statutaire reserve van 400.000 nog een re serve van een millioen beschikbaar bleef, achtte de cliëntèle der bank deze bedragen niet voldoende en meende dat op de debiteu ren verliezen zouden kunnen worden geleden, welke bovengenoemde bedragen niet onbe langrijk zouden kunnen overtreffen. De bank had gehoopt, dat men haar de overbrugging van de moeilijke tijdsomstandigheden, waarin zoovele harer debiteuren verkeeren, zou heb ben willen mogelijk maken en heeft al het mogelijke daartoe gedaan; zoodra echter aan de bank gebleken was, dat haar pogingen geen succes zouden hebben, heeft zij gemeend, naar de directie ons meedeelt, haar liquide midde len niet te moeten uitbuiten ten bate van hen, die toevalligerwijze eerder dan anderen bij haar over hun tegoed zouden willen beschik ken, terwijl zij ook geen vrijheid vond verder gelden van haar cliënten in haar bedrijf aan te nemen. Aldus bleef haar niets anders over dan surséance van betaling aan te vragen en zij zal trachten met handhaving van de ge lijkheid der belangen harer crediteuren elk, zooveel mogelijk, het zijne te geven. Vermeld mag nog worden, dat verkoop van effecten voor eigen rekening der bank niet plaats had, maar dat credietverleening aan handel, land bouw en industrie steeds het hoofdbestaan is geweest. Ongeveer 80 pCt. van de zakenmen- schen in Enkhuizen zijn bij deze affaire be trokken en er heerscht in het stadje dan ook een zeer gedrukte stemming. HAARLEM-N. TELEF 16 7 2 6 „anaf met garantie, pijn- loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 1—4 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Alicante in tijd van burgeroorlog. (Speciale correspondentie.) Talrijk zijn de radiotoestellen in ons dorp niet en dat van den burgemseter met zijn „loudspeaker" direkt vóór aan de dorpsstraat, heeft altijd al zoowat gegolden als gemeen goed van de dorpenaren; maar nu, sinds de burgeroorlog woedt, is 't dit eerst echt gewor den. Zoo scharen zich dan tegen den avond, als het werk achter den rug is (weinig werk in dezen tijd!) des burgervaders getrouwen in een wij den kring onder de geurende acca- cia's vóór het huis, om de berichten uit Ma-1 drid te vernemen. Is het een politieke rede, die er klinkt, dan ziet men hen goedkeurend knikken alles wat de „hunnen" doen is prachtig en lofwaardig, alles bij de tegenpar tij alleen slecht. Ik denk aan de oude hel dendichten, waar ook alleen heel goed of heel slecht bestemd. Evenals den vroegeren dich ters, is dezen menschen het zoeken naar re denen en oorzaken, het uitpluizen van ge dachten en gevoelens vreemd. Al ver hoort men den „loudspeaker" en zoo verlicht het schemerige lampje boven het huis van ons waardig gemeentehoofd steeds nieuwe ge zichten de heele stoelenvoorraad uit de woning komt telken avond naar buiten en verder brengen nog velen, om niet te storen, beleefd en bescheiden, zelf hun stoel mee. Denkt daarom niet, dat al deze menschen lang luisteren! Och neen, hun oude zin voor gezelligheid heeft hen ook thans niet verla ten en deze is het ook vooral, die de schaar steeds grooter maakt. De bruine werkhan den over elkaar gevouwen, zitten boer en metselaar en visschersman en wenden al spoedig de gezichten af om niet te laten zien, dat de natuur ook hier haar rechten laat gel den. Het aflezen van een eindelooze lijst van menschen, die grootere of kleinere bedragen voor het leger gegeven hebben, zooals telken avond weer geschiedt, kan ook moeilijk langen tij d boeien. Een enkele, dichterbij wonende haalt een luien stoel met kussens, ja, zelfs zijn er, die zich een legerstede op den grond of in de gang van 's burgemeesters wo ning inrichten. Het is immers nu ook einde lijk wat koeler geworden. Toch waagt niemand het, luid te praten of te lachen, want dat zou al te openlijk demonstreeren, dat men niet luistert en anderen kunnen storen. Als er de eerste maal vrijwilligers gevraagd worden, komt er beweging in de schare. Angstig kijkt men naar elkaar en dan naar den bur gemeester; wie hij aanwijzen zou, die zou niet kunnen en willen weigeren. Maar hoe dan met vrouw en kinderen? Met 22, 23 jaar heeft een Spanjaard, die meestal heel vroeg trouwt, al een gezin. Moeilijk is de oplossing van het dringende probleem, waarvoor de mannen van het dorp worden gesteld. Heel anders is het, als de Radio bepaalde lichtingen oproept, zooals het geval was direkt na den militairen opstand. Dan ijlde men naar huis om het nieuws aan de zijnen mede te gaan deelen en het heele dorp was in een oogwenk, niette genstaande het late uur, in beweging. Want reeds den volgenden dag moesten de betrok kenen zich in de stad aanmelden. Maar bui- teii zulke bijzondere gevallen, wordt het te genwoordig welhaast steeds laat in den kring om den loudspreaker en de burgemeesters vrouw heeft met een bewonderenswaardigen geest van opoffering reeds sinds langen tijd van nachtrucht in den waren zin des woords afstand gedaan. Tot drie, vier uur blijven de berichten komen, en met Spaansche beleefd heid sluit zij haar huis niet, zoolang er be zoekers zijn. Met geheel bijzondere belang stelling zullen de dorpsmenschen meer en meer komen luisteren, naarmate er meer van de hunnen langzamerhand naar de verschil lende gevechtsfronten zullen zijn uitgerukt en zij zullen den avond haast niet kunnen af wachten in zoo spannenden tijd. De radio had ook gesproken van de haven van Alicante en zoo ben ik daar weder eens gaan zien. Er was nu ook een Engelsche ka nonneerboot de „Beagle" aangekomen en een groote Fransche torpedojager lag juist in den haveningang. Dan was er nu een groote krui ser van de Duitschersf de „Admiraal Scheer", maar deze lag een stuk buiten de haven met naast zich een tankschip, terwijl er ook ver der nog verschillende Duitsche schepen te zien waren. Sympathiek was weer de Engelsch- man, die, nu de omstandigheden hem eenmaal dwingen op de buitengewoon groote belangen van zijn land in Spanje te komen toezien, toch tegelijkertijd niet naliet het Spaansche volk een bewijs van zijn vriendschap te ge ven en met zijn kanoneerboot een reusach tig Roode-Kruisschip meezond, de „Maine", als hulp voor wie van de beide partijen de hulp maar van noode zou kunnen hebben. Een heel groot drijvend hospitaal, voortreffelijk uitgerust met een enormen staf van genees- heeren en verplegend personeel en verder met alle hulpmiddelen van de moderne weten schap. Ik hoorde zeggen, dat het over een aantal bedden beschikt groot genoeg om de zieken van een heele stad op te nemen. Dat de Spanjaarden zulke bezoekers gaarne zien en men zich beijvert, ze hoffelijk te behandelen, is waarlijk niet te verwonderen. Een klein staaltje: er reden juist sproeiwagens over de kade, waaraan de beide Engelsche schepen gemeerd lagen, zooals ook verdere schepen van allerlei nationaliteit. Vóór de Beagle wandelden eenige Engelsche zeeofficieren op en neer en nu werd niet alleen door deze wa gens een strook drooggelaten vóór deze sche pen, maar ook als de heeren in de buurt van de wagens kwamen, werd halt gemaakt, om ze niet lastig te vallen. En de Engelschen groet ten de menschen om te toonën, dat de hoffe lijkheid gewaardeerd werd. Onderlinge waar deering van volkeren ter zee! Bestuurder ernstig gewond. Toen de landbouwer W. Lempkes Woensdag middag met. twee wipkarren den onbewaakten overweg tusschen Wildervank en Wildervank- ster Dallen passeerde, naderde juist een trein uit de richting Wildervank. De eerste kar, waarop Lampkes gezeten was, kon nog vrij passeeren, de tweede kar werd door de lo comotief gegrepen. Door den hevigen schok werd de voerman van den wagen geslingerd, als gevolg waarvan hij ernstige inwendige kneuzingen opliep. Het slachtoffer is naar zijn woning vervoerd, vermoedelijk is een der rib ben in een long gedrongen, waardoor levens gevaar niet uitgesloten is. Doorverbinding naar Twente. Naar wij vernemen zal in April a.s. nabij de stad Munster in Westfalen een nieuw mo dern geoutilleerd vliegveld officieel geopend en in gebruik genomen worden. Het oude vliegveld nabij Munster wordt ge heel gereserveerd voor militaire doeleinden, terwijl het zeer ruime nieuwe vliegveld be stemd zal worden voor de sportvliegerij en voor de burger luchtvaart. Het ligt in de be doeling der Duitsche luchtvaart autoriteiten, Westfalen een goede verbinding met Berlijn en ook met de groote luchtlijnen naar Zuid- Duitschland te geven. De Deutsche Lufthansa heeft toegezegd, een dienst MunsterDort mund te openen, die aansluit op de diensten naar Berlijn en ook naar FrankfortMunchen In Westfalen zelf stelt men bovendien prijs op een aansluitend luchtverkeer naar Neder land en is men voornemens te trachten een dienst tot stand te brengen die Munster ver bindt met het vliegveld Twente, met eventueel doorverbinding naar Waalhaven of Schiphol, en des zomers zelfs via Eelde naar de Duit sche Waddeneilanden, die zeer vele badgasten uit Westfalen en het beneden Rijngebied trekken. Van Duitsche zijde is men voornemens over deze eventueele doorverbindingen en in elk ge val over een kleine luchtlijn tusschen Mun ster en Twente met de Deutsche Lufthansa en de K. L. M. in onderhandeling te treden. Nieuwe inbraak te Zwammerdam. Nauwelijks is de politie er in geslaagd de daders van de onlangs gepleegde inbraak in het huis van den burgemeester van Zwam merdam achter slot en grendel te zetten, of opnieuw hebben ongenoode gasten in deze ge meente hun slag geslagen. Ditmaal in de wo ning van het hoofd van de bijzondere lagere school, den heer A. Koster. In den nacht van Din'sdag op Woensdag hebben zij 'n ruit van de school ingedrukt, doch daar de school geen toegang heeft tot de woning van het hoofd, moest eveneens een ruit van de woonkamer het ontgelden. In het gelijkstraatsche ge deelte werd alles doorzocht en een dressoir werd opengebroken. Merkwaardig genoeg heb ben de bewoners, die boven slienen. niets van dit alles gemerkt. De buit bestond uit een groote partii kleedingstukken. eenige rollen kleingeld, schoenen, levensmiddelen, limonade enz In ruil daarvoor hebben de inbrekers een hoed en een zak met centen, die men buiten in het gras vond, achtergelaten. Daar tevens vingerafdrukken zijn gevonden, hoopt de po litie dat een en ander zal bijdragen tot een spoedige arrestatie van de daders. KOE DOET TRAM IN DE SLOOT RIJDEN. Woensdagmiddag omstreeks vier uur reed een tram van Oosterwolde naar Steenwiik, toen onder Nijensleek in de gemeente Vledder olotseling een koe uit de naast trambaan ge legen sloot te voorschijn kwam en vlak voor de tram overstak Er volgde een geduchte botsing, waarbij de onvoorzichtige koe het leven liet. Door den schok ontspoorde de locomotief en de daarachter volgende nostwagen, welke bei den in den sloot kantelden. De overige wa gens bleven on de baan staan. De machinist kwam er wonder boven wonder ongedeerd af Het tramverkeer is geheel gestremd. Het Dersonenvervoer wordt onderhouden door autobussen van de Nederlandsche tramweg- maatschappij. Circulaire aan burgemeesters van grootere gen «enten. Het bestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Volkscredietwezen en woekerbestrij ding, voorzitter prof. mr. dr. G. van den Bergh, secretaris de heer P. A. van Aggelen, heeft aan de burgemeesters van een honderdtal grootere gemeenten een circulaire verzonden betref fende arbeidersborgstellingsfondsen. Aanleiding hiertoe is geweest de missive dd. 9 April 1936, van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, betreffende de opheffing van het Nationaal Crisis Comité, in welke mis sive o.m. ook gewezen wordt op borgstellings fondsen voor den arbeidersstand. De minister schrijft: Terwijl bij de borgstellingsfondsen voor den middenstand op den voorgrond staat de be vordering van credietverstrekking voor pro ductieve doeleinden, beoogen de arbeiders borgstellingsfondsen de verstrekking van con sumptief crediet, tot aanschaffing van klee ding, huisraad, betaling van ziektekosten e.d. mogelijk te maken. In het bijzonder kan de hulp van deze ar beidersborgstellingsfondsen bijdragen tot be strijding van den woeker en van misstanden van het afbetalingssysteem. Vooral in de groo tere gemeenten acht ik de oprichting van der gelijke fondsen gewenscht, waarbij op den krachtigen moreelen steun van de Nederland sche Vereeniging voor Volkscredietwezen en woekerbestrijding mag gerekend worden. Ook de gemeentebesturen en de instellingen van weldadigheid zullen er belang bij hebben mede werking te verleenen bij de oprichting van arbeidersborgstellingsfondsen, omdat deze de taak der organen van armenzorg aanmerke lijk kunnen verlichten". 27 Augustus Eerste Kamer der Staten-Generaal. Bij het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen betreffende den accijns op de suiker, werd door de heeren Blijden- stein en Insinger aangedrongen op al- geheele afschaffing van den accijns, waarin zij het eenige middel zagen om de suikermarkt hier te lande te her stellen. De heer Wertheim, ofschoon voor de afschaffing van accijns, was van oordeel dat het herstel der markt kon verkregen worden door de koloniale suikers goed- kooper in den handel te brengen, waar voor alleen noodig was een betere wijze van outilleeren en betere gelegenheid tot expedieeren. De Minister van Financiën verdedig de het ontwerp en wees er op dat af schaffing van den accijns een nadeel van 8V2 millioen zou ten gevolge hebben, hetgeen Nederland thans niet zou kun nen dragen. Oorzaak van het ongeval onbekend. Woensdagochtend waren twee land bouwerszonen, de 20-jarige J. Bakker J.zn. en de 23-jarige J. Silver L.zn. per motorschuit van Lutjebroek naar Grootebroek vertrokken voor het ver voeren van een lading tulpen. Toen zij 's middags om half vijf nog niet wa ren teruggekeerd, wekte hun uitblij ven ongerustheid. De politie trok op onderzoek uit en vond op de z.g. Tocht, een breed vaarwater bij Lutjebroek, het dekzeil en een deel van de lading aan de oppervlakte drijven, terwijl het wrak van de boot op den bodem werd ontdekt. Onmiddellijk begon men te dreggen en kort na elkaar werden de lijken van de beide opvarenden opge haald. Naar de oorzaak van het gebeurde kan men slechts gissen. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat de schuft te diep geladen was. De vader van een der jongemannen had daarvoor nog gewaarschuwd. Ook is het niet uitgeslo ten, dat de boot water heeft gemaakt bij het passeeren van andere vaartuigen. Het kan ook zijn dat het dekzeil is losgewaaid en dat bij een poging om dit weer vast te maken, het vaartuig is gekapseisd. Aangezien het vaar water dwars door de bouwlanden loopt en aan de eene zijde wordt begrensd door een spoor baan is een en ander onopgemerkt gebleven. In den loop van heden zou de schuit worden gelicht. Wellicht vindt men dan nog een aan wijzing omtrent de toedracht van het scheeps ongeval. WEER EEN AARDSCHOK TE KOETA RADJA KOETA RADJA, 26 Augustus (Aneta) He dennacht om pl.m. 4.00 uur werd een korte, doch vrij hevige aardschok geconstateerd. Vele personen snelden naar buiten, aangezien zij erger vreesden. Goede vangst van de Diemer politie. Na eenige weken speuren is de Diemer poli tie er in geslaagd, de hand te leggen op den 28-jarigen J. M., wonende te Hilversum, ver dacht van oplichting. Zijn aanhouding was gevraagd door den burgemeester van Diemen, Mr. A. J. de Wolff, op grond van verschillende bijzonderheden, welke den laatsten tijd be treffende M.'s handelingen bij de politie be kend waren geworden. M. had een advertentie geplaatst, waarin werd meegedeeld, dat de „Nederlandsche Cre diet- en Geldverschaffingsbank" in de Loman- straat te Amsterdam gelden „voor alle doel einden" beschikbaar had. Het bleek echter het oude liedje te zijn voor de cliënten van geld betalen voor „informatiekosten" en als variant het storten van 25 voor het „openen van een rekening-courant". Bij aanhouding van den man bleek deze de functie van refreinzanger bij een der omroep- vereenigingen te hebben vervuld. De man had een salaris van 55 per week, maar trachtte in de uren, waarin hij niet in het orkesjt behoefde mede te werken, op minder geoorloofde wijze zijn inkomen te vergrooten. Dinsdag is M. voor den substituut-officier van justitie Mr. J. W. Bosch te Amsterdam geleid, die, na hem verhoord te hebben, in arrest liet stellen. Gebleken is nog, dat Nederlandsche Crediet en Geldverschaffingsbank, welke zoo korten tijd aan de Lomanstraat gevestigd was, de zelfde zwendelaffaire was als de Hollandsche Crediet- en Geldverschaffingsbank, welke eerder haar kantoor gevestigd had Ceintuur baan 254. Zoodra n.l. de termijn naderde, waarop de in uitzicht gestelde gelden aan de credietnemers moesten worden uitbetaald, werd het kantoor-adres veranderd. Vast staat, dat verschillende personen op de advertenties gereflecteerd hebben en geld aan M. hebben afgedragen, in de hoop over eenige weken het in uitzicht gestelde bedrag in ontvangst te kunnen nemen. Onder hen bevindt zich iemand, die een crediet van 2000 had aangevraagd en 150 heeft moeten storten voor het opnemen van een rekening courant. Natuurlijk is het bedrag van 2000 aan den aanvrager niet uitbetaald. In elk geval is door de activiteit van de Diemer politie een einde gemaakt aan de praktijken van de Hollandsche of Nederland sche Crediet- en Geldverschaffingsbank of hoe M. zijn „kantoor" verder nog gedoopt mag hebben.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2