Vermindert het aantal auto's? De Haarlemsche „vertier"-commissie werkt Maar naar buiten kan dit pas in 1937 blijken Groote plannen: tentoonstellingen, een Lunapark, enzoovoort. VOOR DEN- -POLITIERECHTER— Duitschland's legersterkte. Steun aan de kleine zeevisscherij. Nog meer terechtstellingen in de Sovjet Unie? In de belasting-inspectie Haarlem in elk geval niet De opbrengst der Wegenbelasting toont dit aan. Indrukken van de Jeroen Bosch-tentoonstelling. Russisch vliegtuig in Siberië neergestort. Had de ^Kamerurt" wapens aan boord? Malaga in handen der nationalisten? BURGERLIJKE STAND HAARLEM Woensdag. Het is bekend, dat de heer P. J. M. van Te- tering bij de behandeling van de begrooting voor 1936 in den Haarlemschen raad gepleit heeft voor het instellen van een „vertier"-com_ missie, die zou ijveren voor meer aantrekke lijkheden in de stad voor inwoner en vreem deling. Dit denkbeeld werd algemeen met sympa thie begroet, zoowel aan de tafel van B. en W. als in den raad. Het gevolg was, dat B. en W. zoo'n commissie benoemd hebben onder voor zitterschap van wethouder Van Liemt. Verder zitten vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen daarin, terwijl de initiatief-ne mer or in is opgenomen als afgevaardigde van de Kamer van Koophandel. Maarnaar buiten is van het werken dezer commissie nog niets gebleken. Geen wonder dus, dat sommige voorstanders van het streven den indruk gekregen hebben: de commissie heeft niets kunnen bereiken. Het is zelfs zoo, dat een dezer enthousiasten reeds met plannen rondloopt zelf het initia tief te gaan nemen om iets op dit gebied tot stand te brengen. Daarom hebben wij geïnformeerd hoe het, met deze „vertier"-commissie gesteld is. Daar bij werd ons verzekerd, dat de indruk dat de commissie niets zal bereiken absoluut ver keerd is. De vertier-commissie is aan het werk, heeft goede verwachtingen dat zij in haar streven zal slagen, maar haar werk kan pas naar buiten blij ken in 1937. De tijd was te kort om een goede voorbereiding mogelijk te ma ken om reeds in 1936 met uitvoering van plannen te komen. Het heeft namelijk eenigen tijd geduurd voor het college van B. en W. met zijn voor bereidend werk zoover gereed was, dat de raad officieel het besluit kon nemen om de „ver tier-commissie in te stellen. Toen B. en W. de commissieleden benoemd hadden en de commissie eenmaal geïnstalleerd was, bleek reeds bij de eerste bespreking in dit voorjaar, dat er geen denken aan was om met kans op succes nog iets in 1936 voor te bereiden. De commissie zal niet voor één jaar werken, maar voor vele jaren. Daarom moet de grondvesting van haar werk goed zijn, want daarvan hangt het welslagen voor een groot gedeelte af. Daarom zal naar buiten pas in 1937 blij ken, dat de commissie in 1936 al veel voorbe reid heeft. Er zijn reeds vele plannen in de commissie besproken. Het is nu de bedoeling, dat in een vergadering in September, dus da delijk na de moeilijke vacantiemaanden, waarin het moeilijk is voltallige vergaderingen te houden, de definitieve plannen voor de grondvesting van het werk der commissie vast te stellen. Daarna zal aan het college van B. en W. advies uitgebracht worden. Gaat het college daarmede accoord, dan kan het aan de commissie de verdere uitwerking en uitvoe ring dezer plannen opdragen. Een moeilijkheid die nog geregeld moet wor den is de juiste verhouding tusschen de „ver tier-commissie en de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer vast te stellen. Op dit oogenblik wordt gemeend, dat het de beste oplossing zal zijn als de „vertier"-commissie het vertier organiseert en dat dan „Vreemde lingenverkeer" tracht de vreemdelingen daar heen te trekken. Natuurlijk zoo werd ons verzekerd moet de commissie geld hebben. B. en W. en de raad zullen in klinkende munt moeten toonen, dat de gemeente er geld voor over heeft om Haarlem meer aantrekkelijkheden te geven. Er zal natuurlijk door de commissie ook getracht worden-financieele bijdragen van particulieren en vereenigingen te krijgen. De beste gang van zaken wordt gevonden als de gemeente zich bereid verklaart een bijdrage te geven als toeslag op hetgeen particulieren en vereenigingen bijeenbrengen. Wij zijn ook in staat om iets naders mede te deelen, over de plannen die in de „ver tier-commissie besproken zijn om in 1937 uit te voeren. Er staat evenwel daarover nog niets vast, omdat pas in de September-ver- gadering definitieve besluiten over het ad vies aan B. en W. genomen zullen worden. Het is bekend, dat de gemeenteraad reeds een deel der gelden beschikbaar gesteld heeft die noodig zijn om in 1937 te Haarlem een groote internationale Frans Hals-tentoon stelling te houden. Maar er staan nog an dere tentoonstellingsplannen op het pro gramma der commissie. Bij het gemeentebestuur is een aanvraag ingekomen om in den zo mer van 1937 te Haarlem een groot Lunapark te organiseeren. De initia- tief-neemsters hebben daarvoor aan de gemeente een groot bedrag aan geboden. Een der moeilijkheden is evenwel om daar voor een geschikt terrein te vinden. In het centrum van Haarlem is dat niet te vinden. Er is gedacht over het terrein voor de ka zerne van den Motordienst aan den Schoter- weg. Het is evenwel de vraag of het departe ment van Defensie daarvoor toestemming zou willen geven. Maar de gemeente heeft zelf ook nog eenige groote terreinen in Haarlem-Noord, maar die liggen weer iets verder van het centrum af. Zoo'n Lunapark brengt aldus onze zegs man niet alleen geld in de gemeentekas, maar 't bezorgt ook vele particulieren extra inkomsten. Een deel van het personeel moet hier immers woning zoeken.Verder worden er aan zoo'n Lunapark veel leveranties geleverd. Bovendien komen er veel vreemdelingen in de tsad die niet alleen geld in het Lunapark verteren, maar ook in de zaken in de naaste omgeving en in de stad zelf. Voorts is in de commissie het denkbeeld besproken om elk jaar te Haarlem een groot festival te organiseeren waaraan muziek- en zangvereenigingen kunnen mede werken. Ook dat zou een stadsbelang zijn, want het bevordert niet alleen de levendigheid in de stad, maar brengt aan vele neringdoenden en belanghebbenden bij het verkeer inkom sten. Is zoo vroegen wij in de commissie ook gedacht over het organiseeren van een groot bloemencorso? Daarop werd geantwoord: het welslagen daarvan wordt sterk betwijfeld. In vroegere jaren zijn te Haarlem, de bloemenstad, wel mooie, welgeslaagde bloemencoro's gehou den, maar nu wordt gemeend, dat voor zoo'n corso niet voldoende deelneming zou be staan. Wil men met succes aan een bloe mencorso deelnemen, dan gaan daarmee fi- nancieele offers gepaard. Verder is mede te deelen, dat in de Mid denstandscentrale het plan gerezen is om in 1937 een groote middenstandsten toonstelling te organiseeren, in den trant van de indertijd zoo uitstekend geslaagde H.A.M.I.T. Dit is zoo werd ons tenslotte verklaard nog slechts een kleine bloemlezing uit de aanhangige plannen. Er wordt natuurlijk ook het oog gehouden op de dingen die handel en industrie in onze stad kunnen bevorderen. Het gemeentebestuur heeft reeds in enkele zaken her advies van de commissie gevraagd. Er is dus geen reden om te veronderstel len, dat de commissie niet zal slagen. Inte- gedeel alle commissieleden zijn vol en thousiasme, zij zijn er vanovertuigd, dat op dit gebied belangrijke resultaten te verwach ten zijn die in het belang van de stad zul len zijn,. Gevaarlijk vliegen. Tegen een sportvlieger was procesverbaal 'opgemaakt, omdat hij op 19 Juni boven Zandvoort en het strand lager dan de toege stane minimumlaagte zou hebben gevlogen. Hij was niet voor den kantonrechter ver schenen, wel een zijner vrienden, die als ge machtigde optrad en beweerde, dat men zich in het vliegtuig vergist zou hebben. Burgemeester var °n als getuige ge hoord, verklaarde, dot verdachte lager dan 100 M. had gevlogen welke schatting hij iri vorband met de hoogte van den watertoren. Wat de identiteit van het vlieg tuig betreft, meende getuige zich niet te ver gissen, alleen zou er een gezichtsbedrog be staan kunnen hebben ten ouzichte van de kleur. De burgemeester had gemeend, dat het rood was, terwijl de gemachtigde verklaar de, dat er °-°en ^ond aan het vliegtuig van verdachte was. Het zonlicht schijnt echter een kleurspeling te hebben veroorzaakt en uit de verdere verklaring van gemachtigde, die ook in het vliegtuig had gezeten, bleek wel, dat het op tijd en plaats aanwezig was -""•eest. Het openbaar ministerie achtte de overtre ding bewezen en eischte 2 x f 30 boete; de -antonrechter ver'- tot 2 x f 25. Op 1 Juli 1937 1.200.000 man onder de wapenen. BERLIJN, 25 Augustus (Havas) De eer ste Juli 1937 zal Duitschland 1,200.000 man onder de wapenen hebben, bestaande uit 300.000 man vrijwilligers met langen dienst tijd, die reeds grondig geoefend zijn. 500.000 man recruten van de lichting 1914, die dan reeds 21 maanden zullen hebben gediend, en 400.000 man van de lichting 1915, die dan 9 maanden hebben gediend. Na 31 October 1937 wordt het aantal recru ten minder, op dien datum zullen zich onge veer 1 millioen man onder de wapenen be vinden, op 1 October 1938 zal het aantal man schappen dat onder de wapenen is, 900.000 be dragen DONDERDAG 27 AUG. 1936 In het Alcazar, de beroemde historische burcht van Toledo die thans gedeelte lijk in vlammen staat, hebben zich reeds weken nationalistische troepen en in woners van Toledo verschanst in afwachting van de komst der troepen van generaal Franco. Vliegtuigen der opstandelingen gelukte het levensmiddelen en medicamenten in het kasteel neer te werpen. 's-GRAVENHAGE, 26 Augustus. Naar wij vernemen zal met ingang van 27 Augustus a.s. steun worden verleend aan de kleine zeevisscherij en wel voor die vaartuigen, welke de zeevisscherij uitoefenen en waarvoor door de Nederlandsche Visscherij- centrale een certificaat is verstrekt voor de kleine trawl- en snurrevaad- visscherij. Deze steun zal naar gelang van de capa citeit der vaartuigen varieeren van 9.— tot 27.— per maand, met dien verstande, dat slechts steun wordt uitgekeerd aan die vaartuigen, welke in de afgeloopen maand een besomming hebben gemaakt en dus aan de zeevisscherij hebben deelgenomen. De steun zal voor de helft worden uitge keerd in geld. Voor het resteerende gedeelte zal een rekening worden geopend ten name van den reeder van het betreffende schip bij de Nederlandsche Visscherij centrale, waaruit de kosten voor aanschaffing van nieuwe net ten, welke in verband met de bepalingen om trent de maaswijdte, die met ingang van 1 Ja nuari 1937 van kracht worden, moeten wor den aangeschaft, alsmede andere reparaties kunnen worden betaald. Voor vaartuigen, welke in een bepaalde maand een voor iedere klasse vaartuigen af zonderlijk vastgestelde maximum-besomming hebben overschreden, wordt de steun beperkt tot 50 pCt. van het totale steunbedrag. In dat geval wordt geen steun in geld uitgekeerd, doch wordt 50 pCt. van het steunbedrag gere serveerd voor de aanschaffing van netten en andere visscherij-benoodigdheden en voor eventueele reparaties. Voor zoover de steun in contanten wordt uit gekeerd, wordt het bedrag maandelijks aan de belanghebbenden toegezonden. Voor het res teerende gedeelte kunnen de belanghebben den rekeningen inzenden van leveranciers van visscherij-benoodigdheden en reparatiebedrij ven tot het bedrag, dat voor dit doel bij de Nederlandsche Visscherijcentrale voor belang hebbenden is gereserveerd. LONDEN, 26 Augustus (D.N.B.-A.N.P.) Met betrekking tot de terechtstelling van Zinowjef c.s., die gisteren te Moskou heeft plaats gehad, melden de „News Chronicle" en de „Daily Mail", dat dit nog slechts een voorspel is ge weest. De „Daily Mial" schrijft, dat op de eerstvol gende doodenlijst een vroegere Sovjet-ambas sadeur te Londen en een oud-ministerpresi dent voorkomen. t Dezer dagen is medegedeeld, dat het aan tal auto's te Amsterdam in den laatsten tijd verminderd is. Daarmede werden niet bedoeld de wagens die in de Amsterdamsche straten rijden, want daarover is bezwaarlijk een statistiek te maken hoogstens kan men op enkele dagen een telling op bepaalde punten houden, maar dan is een vergelijking met dagen van een vorig jaar niet gemakke lijk, want dan zouden immers alle omstan digheden gelijk moeten zijn, in bijzonder het weer. Op een regendag in den vacantietijd zijn er veel minder auto's op den weg dan bij stralende zon die tot uitgaan lokt. Het gaat dus over de Amsterdammers die een auto bezitten. Dit aantal is, bij verleden jaar vergeleken, wat achteruit gegaan. Daar uit werd de conclusie getrokken, dat de be- lastingheffers de kip met de gouden eieren aan het slachten zijn, dat de auto in den laatsten tijd in allerlei vorm zóó zwaar be last wordt, dat sommige eigenaars gedwon gen worden hun wagen af te schaffen. Wij hebben geïnformeerd hoe het in de belasting-inspectie te Haarlem gesteld is. In het le halfjaar van 1935 betaalden 15385 autobezitters f 439.278.11 aan wegenbelasting en in het le halfjaar van 1936 14430 autobe zitters f 437.119.86. Op het eerste gezicht zou men dus zeggen, dat het aantal auto-bezitters in dit jaar niet minder dan 955 achteruitgegaan is. Die conclusie zou evenwel absoluut onjuist zijn. Met ingang van 1 Januari 1935 is namelijk een hooger tarief voor de wegenbelasting in gevoerd, Het gevolg daarvan was, dat auto mobilisten die een kaart hadden die van 1934 nog één of twee maanden in 1935 overliep, nog moesten bij betalen. De auto's waarvoor bijbetaald is zitten dus dubbel in de optel ling. Waarde is dus alleen te hechten aan de opbrengst der wegenbelasting. Die is, bij ver leden jaar vergeleken, f 2.158.25 gedaald, dus ongeveer Vfe pet. Op zich zelf reeds zoo verklaarde ons de Hoofdinspecteur der Belastingen, de heer C. M. Moolenburgh slechts een zeer ge ringe vermindering. Maar mijn overtuiging is. dat al gaat het aantal auto's te Haarlem niet meer zoo sterk vooruit als in vorige jaren, van een vermin dering tot op dit oogenblik geen sprake is. De daling van de ontvangsten is immers om een andere reden et verklaren. Omdat er voor zware meer wegenbelasting betaald moet worden dan voor lichte automobielen, zijn ve len er toe overgegaan om hun wagen voor een minder gewicht te ruilen. Men ziet nu op den weg het meest lichte wagens, terwijl de zware typen voor weinig te koop aangeboden wor den. Als men een wagen neemt die 500 K.G. minder weegt, dan spaart dit op de wegenbe lasting 5 keer f 8, is dus f 40. En soms is het verschil in gewicht nog wel meer. Als het wa gens zijn voor 7 personen wordt geen f 8, maar f 10 per 100 K.G. wegenbelasting betaald De zware 7 persoonswagens worden dus door de wegenbelasting van den weg verdreven en geruild voor auto's die door den fiscus goed- kooper aangeslagen worden. Bovendien is er nog een reden die de op brengst der wegenbelasting ongunstig bein- vloedt zonder dat het aantal auto's behoeft te dalen. Er wordt meer dan vroeger gebruik ge maakt van de mogelijkheid om slechts we genbelasting te betalen voor 3 of 6 maanden. Het weinige deel van het jaar stelt de eige naar minder prijs op het gebruik van zijn wagen, zoodat hij zich dan de luxe ontzegt om te bezuinigen op de wegenbelasting. Men behoeft niet te denken, dat er nu meer dan vroeger zonder wegenbelastingkaart ge reden wordt. Er is een vrij streng toezicht, er wordt zoo dikwijls door de ambtenaren der belastingen op de wegen gecontroleerd, dat iemand al zeer fortuinlijk moet zijn om te rij den zonder betaald te hebben. Vroeger kwam voor dat een enkelen keer een overtreder ge snapt werd en ook nu hebben de controleurs nog wel eens geluk, maar het aantal ontdui kers is nu zeker niet grooter geworden. Neemt men al deze overwegingen in aan merking, dan is er zoo besloot de hoofdin specteur zeker geen reden om uit de kleine daling van de opbrengst der wegenbelasting te concludeeren, dat te Haarlem het aantal auto's verminderd is. Integendeel de cijfers wijzen uit, dat eerder aan te nemen is, dat het nog iets vermeerderd is. Boymans Museum Rotterdam. Er is in de laatste veertig jaar een steeds groeiende belangstelling waar te nemen ge weest voor de schilderkunst der zoogenaam de Primitieven, voor de schilders van den vroegsten tijd in Noord- en Zuid-Nederland, in Frankrijk en Italië. Die belangstelling is mogelijkerwijs als een reactie te beschouwen op de in de tweede helft der negentiende eeuw overheerschende voorliefde voor de impressionistische kunstaanschouwing, ver bonden met den zin voor wereldsche reali teit, die van die eeuw een kenmerk was. Rembrandt en Vermeer en de mindere goden rondom hen, zijn onder dien invloed in de vorige eeuw herontdekt en tot tevoren on gekende hoogten in de publieke waardee ring opgevoerd. De prachtige bloei van dat impressionisme in West-Europa gedurende de vijftig, zestig jaren die aan den grooten oorlog voorafgingen, schijnt na zijn uitbloei noodzakelijk tot een reactie te hebben moe ten leiden, die zich onder verschillende vor men heeft aangediend. Als één dier vormen zien wij de thans levendige belangstelling voor primitieve schilderkunst, waarvan de Jeroen Bosch-tentoonstelling een imposante uiting is. Bij die voortdurende en noodzakelijke af wisseling in den kunstzin valt het op, hoe telkens intuïtie en geleerdheid op de leidende plaatsen stuivertje wisselen. De groote moderne schilders, van Goya tot Breitner hebben op hun tijd hun aanvallers en verdedigers gehad, maar ze zijn er geko men zonder wetenschappelijken omhaal door dat zij zuiver Intuïtief in hun tijd stonden en daarin even intuïtieve bewonderaars von den. Er is zekere spitsvondigheid voor noo dig om te- ontkennen, dat primitieve kunst buiten onzen tijd staat, antiquiteit geworden is, daarom natuurlijk evengoed buitengewone schoonheid bezitten kan, doch eer verstan delijk dan door ontroering benaderd zal wor den. Dit kan misschien verklaren, dat thans weer de kunstgeleerdheid aan bod is en het hoogste woord heeft, zegt wie het wel en wie het niet gemaakt heeft, zich van een instru ment als stijlkritiek b.v. bedient om toe schrijvingen wetenschappelijk te fundeeren en bij dat alles de intuïtie, die per slot alleen de artist of als artist voelende mensch heeft, buiten de deur zet. Een Jaap Maris lachte om Hofstede de Groot en deze hechtte weinig waarde aan het inzicht van den an der. En daartusschen zijn ontelbare variaties denkbaar. Oude kunst is een zaak der kunstgeleer den; zij steunen de antiquairs, die er in han delen, zooals de levende artisten hun belan- genverzorgers plachten te steunen. Absoluut belangeloos zijn in dezen alleen de oude meesters, omdat ze dood zijn. Jeroen Bosch heeft mij persoonlijk slechts incidenteel en dan fragmentarisch ontroerd. Graag zou ik willen dat het anders was, maar zelfs de groote Verzoeking van den Heiligen Antonius uit Lissabon heeft niet dan een verwarrende indruk achter gelaten. Er is ongetwijfeld een „ontzagwekkende fan tasie en een visioenaire visie" bij het ont staan aanwezig geweest en er zijn evenzeer nog brokstukken eener prachtige schildering in aan te wijzen, maar die blijven voor mijn gevoel ondergeschikt aan het overdadig illustratieve van het geheele complex. Als het niet al te oneerbiedig tegenover de be wonderaars van Jeroen klonk zouden wij van geniale koude drukte spreken. De wijze, waarop de niet-kunstwetenschappelijke kij ker op de clou dezer expositie reageert is een versterking van mijn inzicht dat ik ove rigens gaarne als strikt persoonlijk, vrij geef. De menigte vóór de schilderij staat niet stom van stille bewondering, gegrepen door een machtig accoord, maar leutert honderd uit over een mannetje hier, een dingetje daar en telkens weer wat anders, wat ze in de veelheid ontdekt. Voor z ij n tijd mogen al die details een brandende beteekenis gehad hebben, voor den onzen ziin het meerendeels charades, waarvan het uitpuzzlen hersen werk, geen kunstgenot is. De Johannes de Dooper in een landschap uit Madrid hier ingezonden en nimmer geëxposeerd is mij oneindig liever en de Verloren Zoon die reeds in Boymans' mu- seumbezit behoorde laat mij veel rustiger den zonderlingen artist, die Bosch geweest is. waardeeren. Een onvermengd genot verschaffen op deze voor een uitvoerige bespreking veel te groote en toch ook te belangrijke tentoon stelling een reeks portretten, waarvan ik eenige superbe exemplaren in het geheugen roep. Scorel en Lucas van Leydon zijn hier op interessante wijze vertegenwoordigd De jonge scholier met roode baret uit Boy mans wordt nog door dat prachtige por tret van een ouderen man uit Weenen, nr. 123 overtroffen, die weer een evenknie vindt in dat mansportret uit de Haarl. col lectie Moser. Die van bisschop George van Egmont en een onbekende bezit Van Fo- reest te Heilo de beroemde Maria Mag- dalena uit het Rijksmuseum en de Kruis vaarders uit Utrecht vormen met nog meer een Scorel-collectie, waarvoor alleen al ik mijn tocht niet betreur. De Leydsche Lucas blijkt weer meer graveur dan schilder te zijn. in ieder geval als schilder zeer ongelijk. Is het Zelfportret (79) inderdaad van hem of van Holbein of van Heemskerck. Doet er voor ons niets toehet is buitengewoon mooi, de rest is geleerdheid! Bijna zoo mooi is' het vrouwenportret uit de collectie Van Beuningen en vol fijnheid de Salome (78a). Maar hoe kan zulk een in-fijn en deftig schilder dan ook zulk een slecht geteekende, kalkleurige Verzoeking van Antonius (Brus sel museum) op zijn geweten hebben en hard en vlak van kleur zijn als in Loth en zijn dochters! (nr. 78). Van Geertgen tot Sint Jans kunt ge ge heel en al genieten in een Aanbidding der Koningen (uit het Rudolphinum te Praag) en in een Anna. Selbstdritt, die aan zijn om geving wordt toegeschreven (uit Brunswijk, nr. 6). Van Jan Gossaert is er een fraai mans portret, dat aan een Haagsch particulier toebehoort. Maar uit de 130 schilderijen, die wij bekeken hebben ik zeg niet dat ik ze ook alle „gezien" heb, blijft me een verras sende herinnering aan Jan Mostaert, van wien een vrouwenportret (43, eigendom Ro- senthal-Parijs) onvergetelijk van zedige no blesse is en een portret van een jongen man in een landschap (dat aan de stad Liverpool toebehoort) even sterk den beschouwer bij blijft door de voornaamheid van de voor dracht en den adel van de kleur. Mostaert moet een pracht-artist geweest zijn, die na vier en een halve eeuw nog zonder kunstge leerdheid te genieten is. De lezer zag: er is veel en zeer veel moois te genieten. Wij deden losse grepen uit de herinnering aan een vermoeienden, doch loonenden dag. Het is mijn overtuiging, dat de vermoeienis door het teveel aan wit der muren ontstaat, die te 'mog boven de schil derijen staan. Op een zonnigen dag als Zon dag moest men een zonneklep om het voor hoofd binden als het niet te gek was dan was het genieten rustiger. Voor eventueele bezoekers nog de mede- deeling dat de entree (een gulden) op Zater dagen tot vijf en dertig centen gereduceerd wordt. Even veel kost de catalogus, terwijl een album met 250 reproducties voor een daalder te koop is. J. H. DE BOIS. De elf inzittenden gedood. MOSKOU, 26 Augustus (Reuter- A.N.P.) In Noord-Siberië, in het ge bied van de Jenissei, is een Sovjet- Russisch vliegtuig met elf personen aan boord door tot nu toe onopgehel derde oorzaak neergestort en verplet terd. De inzittenden kwamen allen om het leven. MOSKOU, 26 Augustus ('Reuter). D* speciale correspondent van de Times meldt, dat volgens berichten uit Lissabon, ontvan gen via Rabat, het Duitsche stoomschip „Kamerun", dat onlangs door Spaansche oorlogsschepen is aangehouden, te Lissabon 800 ton oorlogsmateriaal lost. Ook het Zweedsche s.s. „Wisborg" lost te Lissabon wapentuig. De lading der beide schepen bestaat, zoo beweert men, o.a. uit lichte tanks, bommen en granaten, bestemd voor de Spaansche nationalisten. LONDEN, 26 Augustus (Reuter- AN.P.) Volgens een hier dntvangen bericht, dat even wel nog niet is bevestigd, zou Malaga in ban den der nationalisten zijn gevallen. HENDAYE, 26 Augustus (Reuter). Van morgen hebben de opstandelingen een ver woed offensief tegen Irun en San Sebastian ingezet. De nationalisten ontplooien bij den aanval een geweldige kracht. In de eerste linie be vinden zich 700 Marokkaansche legionnaires, gesteund door tanks en artillerie. De eerste stormloop schijnt de vijandelijke linies niet te hebben doorbroken, doch thans vindt een tweede aanval plaats. Het fort Guadeloupe bestookt de nationalisten met lange-afstand- geschut. Nationalistische vliegtuigen hebben van morgen een zestigtal bommen geworpen op de verdedigers van Irun, waarna zij, begunstigd door den mist, konden ontkomen. Spoedige val van San Sebastian? VIGO, 26 Augustus (Havas). Naar hier medegedeeld wordt zou een uit Vigo afkom stige colonne op het punt staan San Sebastian binnen te rukken en verwacht men, dat deze stad zich binnen twee dagen zal hebben over gegeven. HAARLEM, 26 Augustus. Ondertrouwd 26 Augustus: H. G. Cliteur en D. J. Ebing; A. de Graaf en M. A. Ooijevaar; G. E. W. Roosendaal en Th. W. van der Ham; J. A. Koster en C. de Goede; W. C. Bohl- meijer en C. P. Drost; G. A. Evers en J. A. Koole; J. C. Hetem en P. M. Rijkbost; J. H. van de Weegh en N. Korthals; A. Hubert en E. Boomsma; H. A. Th. Stuurman, en J. A. M. Wehnes; H. J. C. de Graaf en M. Linnekamp; J. M. Zoeteweij en S. G. Nol; J. Dijt en J. Kooijmans; Th. Stringer en C. P. van Dam; W. F. A. van der Wateren en T. Elzinga; W. Levin en E. F. Leuvenberg. Getrouwd 26 Augustus: W. J. van Leeuwen en L. Kober; C. G. ten Bosch en A. W. van Voorst; K. IJlstra en A. P. Tulen; A. J. M. Prijden en L. Ebmeijer; P. H. J. Westerman en A. J. Herben; N. J. Handgraaf en M. Unter- berger; A. G. Wijfjes en F. P. M. Saan; G. van Sloten en B. Bothof; D. A. Steenkist en W. H. M. Heemskerk; J. A. Peters en A. M. Kok kelkoren; C. van der Giezen en D. de Vries; P. Hoogeboom en M. E. Majewski; C. L. Möhring en C. J. M. van der Hoek. Bevallen: 23 Augustus, E. A. v. d. Akker Woelz, z„ 24 Aug., S. G. Makkes v. d. Deijl— Molhoek, d., E. F. PrinsenRottschafer, d., 25 Aug., C. Hagenaars—Barends, z., A. T. Mantel v. Berneveld, d„ W. M. E. Copini—Wullings, z., 26 Aug., M. J. MeijboomVerbist, d. Overleden: 24 Aug., J. Hoedjes, 71 j., Jan Steenstraat, E. J. M. Le Févre—Jeursen, 38 j., Stuyvesantstraat, 25 Aug., M. v. Dongen v. Groningen, 75 j., Nijlstraat, 25 Aug., H. j! Janssens, 73 j., Tugelastraat.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7