HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 251 VRIJDAG 28 AUG. 1936 IJMUIDEN Het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Gymnastiek- en Athletiek- vereeniging „Olympia". Het Comité Schoolvoeding. Maandag 31 Augustus rijdt de „Zilverbus" Een gevaarlijke verkeers- trechter. De feestweek. Brand vernielt huizen en rijstschuren. Weer een aardschok te Koeta Radja. Steunverleening en werkver schaffing voor werkloozen. UIT DE STAATSCOURANT. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct-, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER. COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vljt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. Geneeskundig rapport van de tweede kruistocht. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is op 26 Augustus teruggekeerd van zijn tweede kruistocht op de Noordzee, welke op 13 Juli was aangevangen. Gedurende deze reis werd aan 213 personen geneeskundige hulp ver leend en wel aan 198 Nederlanders, 15 Polen, voor 219 ziekelijke afwijkingen. Aan 55 sche pen werd in volle zee hulp verleend. Aan de overige in de havens van Peterhead en Scar borough. Vijf patiënten (vier Nederlanders en een Pool werden in het hospitaal opge nomen. Een van hen kon na enkele dagen op zijn logger terugkeeren. De vier anderen bleven tot het einde van de reis aan boord van De Hoop. Het totaal aantal verpleeg- dagen dezer vijf patiënten bedroeg veertig. Het volgende staatje geeft een overzicht van de hulpverleening, alsmede van den aard der ziekten: Herkomst der aantal 1 aantal schepen. schepen. patiënten Sciheveningen 48 100 Katwijk 20 40 Vlaai-dingen 15 39 Gdynia 18 29 IJmuiden 1 1 H.K.S. „De Hoop" 1 4 .Totaal 103 2,13 'Aard der ziekten: Interne gevallen 38 Chirurgische gevallen 84 Dermat .-gevallen 47 Tandheelkundige gevallen 38 Oogziekten 5 INeus, keel en oorziekten 7 Totaal .2(19 Dinsdagmiddag 18 Augustus kwam er een radiobericht &s. ,De Hoop" roepen voor een patiënt, die een bloeding heeft. De positie's worden opgegeven, de koersen vastgesteld en dan gaat het er op los met alle beschikbare krachten. Anderhalf uur later kan de patiënt in het hospitaal komen en blijft er. Tijdens het onderzoek wordt op den logger Psalm 42 besproken. Woensdagmorgen wenden -allen tegen half zes opgeschrikt door het bericht over zee ge roepen, dat een ernstig ongeluk is gebeurd op een logger. Het schip is direct naar „De Hoop" gekomen. Een jongen van nauwelijks veertien jaar, die als „afhou-er" dienst doet. heeft bij het inhalen van de netten de reep, het zware touw, waaraan de netten bevestigd zijn, om zijn hals gekregen en is daarmee vastgeknepen tegen den windas die met stoom gedreven, de netten inhaalt. Hier was de dood, door worging zeer dichtbij. Met een bijl heeft men de reep afgeka-pt. Van half zes tot half acht zijn dokter en verpleger bezig m,et den patiënt. Ook de dominee was aan wezig. Gelukkig keerde het bewus-tzijln van het slachtoffer terug, waarna de patiënt per brancard in de sloep naar het hospitaal kon worden gebracht. Het geval heeft veel ont roering gewekt en de radio was voortdurend in actie om alle aanvragen -om bericht te beantwoorden. Des avonds kon het best denkbare worden medegedeeld. Op Dinsdag 1 September a.s. zal het schip vertrekken. Scheepsarts is ditmaal dokter H. J. B. van Wel uit Dordrecht, terwijl voorts de predikant ds. J. G. N. van Hoogstraten te 's Gravenhage zal meegaan. NATIONALE AVOND. Evenals vorige jaren organiseert de St. Josephs Gezellen Vereen. IJmuiden I weer een Nationalen avond in het R.K. Vereni gingsgebouw a.-d. Mahustraat. Doel dezer avonden is, in verband met den verjaardag van H. M. de Koningin de be- teekenis van ons Vorstenhuis en Gezag, ten opzichte der verschillende regeeringsvormen te bespreken, hetwelk thans zal worden be sproken door den bekenden radio- en kansel redenaar Pater Henri de Greeve. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Juli 1936 werd inge legd: a. Kantoor Julianakade f 32.279.45 b. Kantoor Willebrordstraat 11,758.01 c. Kantoor Santpoort 4.398.31 d. Kantoor Velsen Noord 5.339.30 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort d. Kantoor Velsen-Noord 53.775.07 28.291.49 16.853,78 425.97 7.194.22 52.765.46 Meer ingelegd dan terugbetaald 1.009.61 Het tegoed der Spaarder be droeg op 1 Juli 1936 1.163.339.18 Het tegoed der Spaarders be draagt op 1 Augustus 1936 ƒ1.164.348.79 Generaal Cabanellas, het hoofd der voorloopige Spaansche „nationale regeering", inspecteert te Burgos, het hoofdkwartier der opstandige troepen in het Noorden, een compagnie Moorsche troepen voor hun vertrek naar San Sebastian. De openlucht-uitvoering op Koninginnedag. Maandag 31 Augustus geeft bovengenoemde vereeniging ter eere van den verjaardag van Koningin Wilhelmina wederom een groote openlucht-uitvoering op het Stormvogels-ter rein. 's Middags half drie heeft de opstelling plaats op het Willemsplein en vooraf gegaan door de Harmonie „Concordia" wordt naar het Stormvogelsterrein gemarcheerd. Afgewisseld door halsbrekende verrichtingen en krachttoeren van eenige wereldberoemde acrobaten en koorddansers wordt dan door Olympia de uitvoering, die als gewoonlijk goed verzorgd is, afgewerkt. Athletiek Ditmaal geeft „Olympia" niet alleen een keur van gymnastische oefeningen te zien, maar zal er ook zeer groote aandacht besteed worden aan het athletiek-gedeelte. Dit ge deelte omvat als terreinnummers hoogspringen en speerwerpen, waarbij uitzonderlijke pres taties geleverd zullen worden, prestaties die hier in IJmuiden nog nimmer te zien ge weest zijn. Maar dan nog als extra groote at tractie eenige nummers hardloopen en wel 100 M., waarbij de beste loopers zullen toonen waartoe zij in staat zijn. Op de 400 M. ko men ook eenige goede loopers aan den start. De 1500 M. is door verschillende IJmuidena- ren ook goed bezet, en dan als de klap op de vuurpijl 4 x 100 M. estafette, waarvoor ver schillende ploegen hebben ingeschreven. De ploeg van Olympia, die Dinsdag op den IJmuiden-avond als nummer twee eindigde, heeft zich voorgenomen om alles op alles te zetten en als no. één uit den strijd te komen. Zooals blijkt, belooft Koninginnedag voor IJmuiden een sportmiddag te brengen, die klinkt als een klok. Gaat allen naar het Stormvogelsterrein en geniet van deze sport- demonstraties, die u voor weinig geld geboden worden. PROPAGANDA-FIETSTOCHT. De Plaatselijke Raad gevormd uit de be sturen van den IJ.B.B. en de Federatie Velsen der S.D.A.P. organiseert Zaterdag 29 Augustus a.s. een propaganda-fietstocht door de ge meente voor de 6 September-demonstratie. De deelnemers komen des middags 3 uur bijeen bij de R.H.B.S. IJmuiden-Oost. Uitgegeven werden 31 nieuwe Spaarbankboek jes en ingetrokken 11 Spaanbankboekjes. Het laatst-uitgegeven boekje droeg het num mer 3791. Ieder koope een bloempje! De 16-jarige dochter van den Negus, prinses Tsahai, is in dienst getreden van een kinder ziekenhuis te Londen om als verpleegster te worden opgeleid Zooals in een vorig stukje reeds werd aan gekondigd, hoopt het comité wederom een be roep op de offervaardigheid van de inwoners van Velsen te doen. Er is reeds veel door het comité in het be lang van de jeugd van Velsen gedaan. Er moet echter nog veel meer gedaan worden, wil het comité aan het gestelde doel blijven beant woorden. Hetgeen verricht is, was mogelijk door de groote medewerking van B. en W. van Velsen, door de hulp op allerlei gebied, die belangeloos gegeven werd en door den finan- cieelen steun van de ingezetenen van Velsen. Voor bovenstaande is het comité zeer dank baar en het gaat vol vertrouwen den winter, met de vele zorgen, tegemoet. De bloempjes dag met de „Zilverbus", 3 Augustus 1935 ge houden, gaf, ondanks het bijzonder ongunsti ge weer, een bevredigend resultaat. Daarom besloot het comité ook voor 31 Augustus a.s. aan B. en W. toestemming voor een bloempjes dag te vragen. De toestemming is verleend. De N.V. Autobusonderneming „Stormvogels" zal geheel belangeloos een bus met chauffeur ter beschikking van het comité stellen. De heer v. d. Berg, Kennemerlaan, heeft de versiering met bloemen en groen op zich ge nomen, zoodat de bus, de „Zilverbus", de noodige aandacht trekt. De collectrices zullen met volle kussens en ledige busjes in de bus plaats nemen. Zij hopen haar 's avonds met ledige kussens en volle busjes te verlaten. De „Zilverbus" zal de geheele gemeente doorkruisen en alle feeste lijkheden met een bezoek vereeren. Aan de voorbereiding van dezen dag is veel werk besteed, moge de opbrengst de werk zaamheden ruimschoots beloonen. Het parool luidt: Wij, inwoners van Velsen, zullen zorgen dat de „Zilverbus" haar naam met eere draag-t, tot heil van het kind, dat onze hulp vam noode heeft. DE MARTENSHOEK IJM. 283 GEPRAAID. Hr. Ms. Nautilus praaide 26 Augustus tus- schen 55 gr. 11 N.B. en 54 gr. 42 N.B. en 0.36 W.L. en 0.8. W.L. den motorlogger Mar- tenshoek IJm. 283 met 410 kantjes. Alles wel. GROOTE AANVOER VAN VERSCHE HARING. Ruim 4200 manden versche haring aange bracht door de trawlers 'Claesje (870 m.), 1. S. Groen (1000 m.) Gerberdina Johanna (1000 m.) en Aneta (1400 m.) werden giste ren in den afslag geplaatst en de geheele aanvoer werd grif verkocht, waaruit blijkt, dat onze haringhandelaars nog heel wat haring plaatsen kunnen. De meeste haring werd voor het buiten land gekocht, terwijl ook de binnenlandsche rookerijen hun portie namen. Ondanks den grooten aanvoer bleef de prijs voor de goede kwaliteit rond f 3.50 per kist, een prijs die bij deze groote vangsten vol doende marge laat voor loonende reizen. NAAR DEN PLANDAG OP 6 SEPTEMBER S. D. A. P. en IJ. B. B. organiseeren op Zon dag 6 September a.s. voor de deelnemers aan den „Plandag" te Amsterdam een boottocht. Tevens wordt er een fietstocht georganiseerd, welke des morgens van het Tiberiusplein af wordt ondernomen. MOOIE REIS VAN EEN KOTTER Doordat ook gisteren de kustbooten slecht hadden gezorgd voor de voorziening van de markt met schol e. d. waren deze vischsoorten zeer prijzig. Hiervan profiteerde de kotter IJM. 201. Dit kleine scheepje besomde niet minder dan 460. „Inhalen verboden" dringend noodzakelijk. Het is een goede maatregel geweest, dat het inhalen onder de tunnels en de aanslui tende gedeelten van den Stationsweg verbo den is. Dank zij dezen maatregel is het op dit smalle weggedeelte voor wielrijders en wan delaars veel veiliger geworden. Maar er is nog een ander gedeelte van den Stationsweg, waar het, om ongelukken te voorkomen, allernoodzakelijkst is dat het in halen er verboden wordt, n.l. aan het gedeel te nabij de pont. Hier is de toestand buitenge woon gevaarlijk. Men heeft indertijd een ge deelte van den Stationsweg tusschen den Kerkweg en het woonhuis naast het postkan toor iets verbeterd door het maken van een voetpad, maar de vraag is, of deze verbetering de situatie nog niet gevaarlijker heeft ge maakt. Wat toch is het geval? Auto's komende van den kant van het Kerkpad komen als 't ware in een trechter, daar de Stationsweg zich nabij de woning naast het postkantoor, waar het nieuwe voet pad ophoudt, zeer versmalt. Wanneer op dit allernauwste gedeelte een auto door een ande re ingehaald wordt, blijft er voor een wielrij der, die hierop niet bedacht is, geen andere keus dan over de rollaag op het voetpad te gaan, waarbij hij gevaar loopt op het ijzeren hekje te vallen. Het heeft dezer dagen niet veel gescheeld of een dergelijk ongeluk was daar ter plaatse geschied. Er is één radicale oplossing: onteigenen en afbreken van de bedoelde woning. Een minder radicale, doch in dit geval, nu er van onteige nen en afbreken wel niets zal kunnen komen, is een maatregel van orde: het bekende bord met het opschrift „Inhalen verboden". DE OPENING VAN HET DAMSEIZOEN. Op den openingsdag van het damseizoen van D.C.IJ. op Dinsdag 1 September a.s. zal onze damredacteur de heer B. Dukel op uitnoodi- ging van het bestuur van D. C. IJ. een simul taanseance geven en een blindpartij spelen. Belangstellenden kunnen deze interessan ten avond kosteloos bijwonen. Tevens bestaat er gelegenheid tot deelneming aan de simul- taanséance. NIET STEMPELEN OP KONINGINNEDAG Het orgaan van steunverleening heeft aan de betrokken instanties medegedeeld, dat in verband met den verjaardag van de Koningin op 31 Augustus niet gestempeld wordt. DE MARIA VAN HATTUM. Zooals wij reeds in ons blad van gisteren hebben gemeld, heeft de stoomtrawler Maria van Hattum IJ.M. 1 op zijn eerste reis niet in alle opzichten voldaan. Wij vernemen thans, dat gebleken is, dat de borden te zwaar waren. De oude borden, die nog behoorden tot de Engelsche uitrusting zijn thans door lichtere vervangen. GEMEENTEL. ARBEIDSBEURS. Overzicht over de maand Juli. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg aan het einde der verslag- maand a. mannen boven de 18 jaar: 2658 (vorige maand 2666) b. mannen onder de 18 jaar 117 (vorige maand 87); c. vrouwen boven de 18 jaar 30 (vorige maand 36); d. vrouwen onder de 18 jaar: 27 (vorige maand 22). Totaal 2832 (vorige maand 2811). Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroepen: Mannelijke personen boven de 18 jaar: •-— 3 3 3 3 --3 -"3 Ha ■V 1—t r-f S Bouwvakarbeiders 439 420 458 442 Metaalbewerkers 337 303 312 327 Houtbewerkers 34 36 38 37 Landarbeiders 25 25 28 34 Haven arb e ider s 180 195 194 140 Visschers 545 545 450 409 Kantoorbedienden 46 45 42 44 Losse arbeiders 679 659 650 681 Overige beroepen 319 330 331 327 Totaal 2604 2558 2503 2441 Mannelijke personen onder de 18 jaar 74 67 96 115 Vrouwelijke personen boven de 18 jaar 26 29 30 28 Vrouwelijke personen onder de 18 jaar 18 16 17 24 Totaal 2722 2670 2646 2608 De werkloosheid bedroeg op 31 Juli naar de leeftijden: mannen beneden 18 j. 113, 1824 j. 318, 2530 j. 365, 30 j. en ouder 1743. vrouwen beneden 18 j. 27, 1824 j. 17, 2530 j. 6, 30 j. en ouder 4. Bemiddeling. a. Aantal inschrijvingen van werkzoekenden: 1144 m. en 27 vr.; b. aantal plaatsingen van werkzoekenden: 503 m. en 2 vr.; c. aantal aan vragen van werkgevers: 507 m. en 10 vr.; d. aantal voldane aanvragen: 503 m. en 2 vr.; aantal plaatsingen buiten de gemeente; 4 m. en 1 vr.; 10 leerlingen van de Centrale Werk plaats werden geplaatst. Werkverschaffing. Op 31 Juli waren tewerkgesteld: a. 18 man bij de Ontginnings Mij. Noord- Holland te Wijk aan Zee; b. 26 man bij het houtschillen van de papierfabriek te Velsen; c. 28 man bij werkverschaffing voor jeugdige 1 werkloozen. Veel belangstelling voor den marschwedstrijd. Naar wij vernemen bestaat er veel belang stelling voor den marschwedstrijd, die Dins dagavond 8 September op het Kennemerplein zal worden gehouden. Reeds heeft een flink aantal vereenigingen uit onze gemeente en o.a. ook uit Haarlem ingeschreven. Burgemeester en Wethouders hebben toe stemming verleend tot het opmarcheeren der deelnemende korpsen met muziek van het station van aankomst of van het repetitie lokaal naar het tooneel van den strijd. Er zal dien avond dus v~lr>n muziek in onze plaats zijn. EEN JEUGDDRAVERIJ OP KONINGINNEDAG. Onder leiding van de heeren P. W. van Amersfoort en H. H. Meijer zal op Koningin nedag een jeugddraverij gehouden worden. Hier zullen geen snelle viervoeters voor de sulkey gespannen worden, maar jeugdige tweevoeters. Dit zal zeker minder snel gaan dan bij een paardendraverij, maar ongetwij feld zullen er geen bookmakers zijn, die den uitslag beïnvloeden, zooals op de echte dra verijen maar al te vaak geschiedt. NAAR DE VISSCHERIJ. De stoomtrawler Voorwaarts werd in het dok geplaatst om te worden klaargemaakt voor de visscherij. ANSJOVISBERICHT. 1930er gedaan tot f 10. Bijzondere lading. Het Nederlandsche stoomschip „Montfer- land", dat gisteren naar Buenos Aires is ver trokken, had o.m. 3000 ton aardappelen gela den, wat als een bijzonderheid mag gelden. Het blijkt dat de aardappeloogst in Argentinië mislukt is, zoodat men hier te lande groote partijen opkoopt. Drie kinderen te PalembangKotta in de vlammen omgekomen. PALEMBANG, 27 Augustus (Aneta). In een kampong in de omgeving van Lahat zijn gisteren 52 huizen en 6 rijstschuren afge brand. De schade wordt op 30.000 getaxeerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de Palembang-Kotta is een inlandsch huisje afgebrand. Drie kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Huizen schudden op hun grondvesten. KOETA RAiDJA, 27 Augustus (Aneta). Hedenmorgen om 9 uur 35 werd wederom een korte, doch hevige aardschok waargenomen. De huizen schudden op hun grondvesten. De bevolking is nerveus. De kinderen van ver schillende scholen keerden naar huis terug. 's-GRAVENHAGE, 27 Augustus. De Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft zich dezer dagen met een schrijven tot den minister van Sociale Zaken gewend in zake de voorgenomen maatregelen ten aanzien van de steunverleening en de werkverschaffing voor werkloozen, van welke maatregelen, gelijk bekend is, een voornaam bestanddeel vormt de afschaffing van den huurbijslag. In dit schrijven wordt te kennen gegeven, dat, in. aansluiting op de eind Juli gehouden bespre kingen in de contactcommissie van rijk en ge meenten voor steunverleening en werkver schaffing, de vereeniging in samenwerking met haar provinciale afdeelingen en genoem de commissie een onderzoek heeft ingesteld naar de werking van evenbedoelde maatrege len in een aantal gemeenten van verschil lende structuur. In verband hiermede heeft de vereeniging aan den minister verzocht een beslissing over het al of niet opnieuw opschor ten van de maatregelen na 15 September te willen aanhouden, tot dat zij in de gelegenheid is geweest den minister in kennis te stellen met de resultaten van het door haar ingestelde onderzoek. Bij Kon. besluit van, 15 Augustus 1936 zijn benoemd bij de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Nederlandsche taal: tot voorzitter, het lid der commissie Dr. J. P. Fockema Andreae, commissaris der Koningin in de provincie Groningen, tot lid, Prof. Dr. G. G. Kloeke, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, en tot secretaris, C. van Keekem. hoofdcommies bii het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Bij Kon. besluit is de heer D. F. McGonigal erkend en toegelaten als vice-consul van de Vereenigde Staten van Amerika te Amster dam, voor de provinciën Noord-Holland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel. Gelderland en Utrecht. i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1