Notities van een Grieksche reis. Rubriek voor Vragen fok y touw schrift In de Moskeeën van Constantinopel. De Alexandersarcophaag. Een republiek van kloosters. Opnieuw op Griekschen bodem- Door Dr. D. M. HOOCEVEEN. RECEPTEN RECHTZAKEN BELASTING ZAKEN DIVERSEN Verplichte arbitrage. ZATERDAG 29 AU G. 1936 Als ze me noodig hebben.;: Woensdag 15 April Vandaag gaan we Constantinopel bezichti gen en als we in onze auto hebben plaats ge nomen, die we deelen met een gemoedelijken Keulenaar, die blijkt goed van Holland op de hoogte te zijn, komt zich een onwaarschijnlijk mannetje als gids aan ons presenteeren: hij ziet er echt Turksch uit, is reeds tamelijk oud en spreekt zijn Duitsch niet al te best. Zijn figuur is wat gebogen en slap, zijn convexe neus wordt af en toe door een flauw lachje Turksche begraafplaats. omspeeld: zoo'n mannetje moest nog de oude roode fez op zijn hoofd hebben! We gaan naar het Hippodroomplein, dat zijn naam ontleent aan de paardenwedrennen, die er oudtijds plaats vonden, het oude middelpunt van de stad. Het is een meer interessant dan mooi of gezellig plein. Twee obelisken geven eenige de coratieve praal. Belangwekkend, vooral voor den classicus, is een afgebroken slangenzuil van brons bestaande uit 3 regelmatig om el kaar gekronkelde groene slangen. Het gedeelte dat daar nu staat is vijf meter hoog. Eens heeft deze zuil een gouden drievoet gedragen in Délphi, aldaar opgesteld ter herinnering aan de overwinning der Grieken bij Plataeae. Van Délphi werd ze hierheen gebracht. Heerlijk is temidden van de stadsdrukte de serene rust va,n. het interieur der grandioze moskeeën. Eersf; zien we de Sultan-Achmed- moskee, indrukwekkend door de geweldige pij lers en machtige koepel. De kleurwerking is bijzonder fijn: de wanden zijn gedeeltelijk met Wit marmer, gedeeltelijk met prachtig blauwe fayence-tegels bedekt. Op den vloer bevinden zich reusachtige tapijten, die men betreedt op sloffen, die men over den schoen heen moet aanschieten. De hoofdmoskee is de beroemde Aja-Sóphia, tevens het schoonste voorbeeld van Byzantijn- sche bouwkunst. Voor den bouw zijn tallooze zuilen van oude tempels uit Griekenland en Klein-Azië aangevoerd; de edelste marmer soorten en metalen zijn gebruikt en men zegt, dat 10.000 werklieden aan den bouw hebben gewerkt. De grootsche indruk, dien het inte rieur van deze hoofdmoskee maakt, is niet te beschrijven. Het wordt geheel door den gewel digen middenkoepel beheerscht. Zeer mooi o.a. wegens de schitterend ge kleurde ramen is ook de Suleiman-moskee. De kleurenweelde dezer ramen kan wedijveren met die van de ramen der schoonste Fransche kathedralen. Niet alleen boven, maar ook onder den grond zijn er merkwaardige dingen te zien: enorme ondergrondsche waterreservoirs, door electri- sche lampen verlicht. De tallooze zuilen, die het gewelf steunen, staan midden in het wa ter. De lampen geven niet voldoende licht om den totalen omvang te kunnen waarnemen. Wat we zien, maakt den indruk van een onwezenlijke, ondergeloopen zuilenzaal. Een der meest curieuze stadsgedeelten is de Groote Bazar. Het is niet één gebouw, maar een samenstel van gedeeltelijk overdekte half donkere kromme straatjes en steegjes met lou ter winkeltjes propvol allerhande koopwaren, die voor een deel buitenshuis zijn geëtaleerd; voor snuffelaars naar rariteiten en liefhebbers van antiquiteiten en mooie dingen een ideaal oord. We hebben hier gelegenheid wat te win kelen, maar zorgen er intusschen wel voor, dat we onzen gids in 't oog houden. Des middags maken we een rit naar den bijna 7 K.M. langen stadsmuur, die in het Westen de stad afsluit. Theodósius legde den grondslag. We klauteren er boven op en krij gen een indruk van den omvang van dat ge vaarte. Ook genieten we een schitterend pa norama over de stad en haar omgeving. Tegen den muur aan liggen Mohammedaansche be graafplaatsen met eigenaardige schotsch en scheef staande grafsteenen van welker op schriften we niets kunnen lezen. De tegenwoordige reusachtige stad is ont staan uit een kern: een oude acrópolis, de hoogte aan den Oostkant, waarbij het oude Byzantum werd gebouwd. De genoemde hoog te wordt heden ingenomen door het gebou wencomplex en de tuinen van het Sérai, het vroegere paleis der sultans. Boven gekomen hebben we een wonderschoon uitzicht op de Bosporus met zijn druk scheepvaartverkeer. Beneden ons merken we rails op: om den voet van het Sérai heen loopt een spoorlijn, die even verder het eindpunt bereikt: de Oriënt- expres komt hier langs. Tot de mooiste voorwerpen in het Serai be- hooren het Chineesche porselein en de schat ten der schatkamers. In deze laatste vindt men kostbare gewaden, rijkversierde wapens, vazen, klokken enz., het één al kwistiger met edelsteenen en goud versierd dan het ander. Een bezichtigig van het Serai zou niet vol ledig zijn als we een belangrijk gedeelte over sloegen: de harem. Hoewel dit woord eigen lijk schijnt te beteekenen „het verbodene", is toch de harem, sinds 1929 voor het publiek te bezichtigen. Vroeger hadden behalve den sul tan zelf en zijn vrouwen alleen de ontmande opzichters (eunuchen, eig.: „bedbewaarders") er toegang. Het is als 't ware een labyrint van grootere en kleine vertrekken, ieder met eigen bestemming. Daar de sultan zeven echt- genooten mocht hebben en daarbij een aan tal bijvrouwen, eischte een goede weelderige woongelegenheid voor deze dames heel wat ruimte. Sinds eenige jaren is de polygamie in Turkije afgeschaft. Dezen zelfden middag ging een langge koesterde wensch in vervulling: de kennis making met de beroemde Alexandersarcophaag Deze vormt met enkele andere prachtige sar- cophagen den hoofdinhoud van het Museum van Grieksche en Romeinsche oudheden. Een sarcophaag (eig. „vleescheter") is een kunstig bewerkte (steenen) kist, om een doode op te nemen. De zich hier bevindende sarcophagen waren eens bestemd voor koningen van de stad Sidon; ze zijn in 't laatst van de vorige eeuw opgegraven. Daar het mooiste exemplaar gebeurtenissen uit het leven van Alexander den Groote voorstelt (vandaar den naam) kan de schepping ervan zeker niet vóór den tijd van Alexander gedateerd worden: het is een kunstwerk uit den Hellenistischen tijd. Op merkelijk zijn ook hier de levendige sporen van kleuren. Op één der zijden is Alexander voorgesteld, persoonlijk deelnemend aan den slag bij Issus tegen de Perzen. Het haut-relief met zijn wildbewogen figuren is met fijn stijl gevoel door den kunstenaar tot een passende versiering van het geheel gemaakt. Aan de an dere zijde is een leeuwenjacht voorgesteld. Zoo hebben we alweer de cultuurpaarlen dezer bijzondere stad bewonderd en de dag wordt besloten met een autotocht door de voorstad Péra. Dat de thee aan boord ons, bij onzen terugkeer, goed smaakte, behoeft nauwelijks gezegd. Donderdag 16 April We varen weer door de zee van Marmara en de Hellespont. De oevers zijn nu veel beter te zien dan op de heenreis. Een heer op het pro- I menadedek is druk in de weer met een Baede ker en wijst mij in een opwelling van enthou siasme Troje. doch hij is geheel en al in de war; we zijn zoo ver nog niet. Wanneer het einde van de zeestraat nadert, klimmen we op 't hoogste dek van 't schip (dat is een heele hoogte) en ja daar zien we duidelijk de lichtgroene lage vlakte van Troje, het tooneel van den strijd tusschen Grieken en Trojanen. Ook zien we duidelijk de kapen, waarbij het Grieksche scheepskamp gelegen was. Iets ver der onderscheiden we het eiland Ténedos, niet alleen bij Homérus, maar ook in Vergilius' epos van belang. M/'mW 'wacht. In de coupé heb ik weer gelegenheid het Nieuw-Grieksch met het Oud-Grieksch te vergelijken. Er is een verbod brandende siga ren naar buiten te werpen. Een woord als „sigara" ben ik in mijn klassieke teksten nooit tegengekomen! Een waarschuwing als: „mè kuptete exo" zal ieder gymnasiast, die dien naam verdient, kunnen begrijpen. We passeeren Argos, de hoofdstad van Ar- golis. Ze is gelegen aan den voet van een vrij hoogen berg, de Larissa. De beroemde beeld houwer Polgelétus werkte in deze stad. Voor ons Hollanders is het van belang te weten, dat op den genoemden berg Larissa Nederland- sche opgravingen hebben plaats gehad. Op den top namelijk ligt de ruïne van een Vene- tiaansch kasteel en in den binnenhof hiervan is in 1928 en 1930 onder leiding van professor Volgraff gegraven. Men heeft o.a. gevonden sporen van een oerouden (Myceenschen) burcht en fundamenten van twee tempels. Aan den voet van den berg ligt het gedeelte lijk ontgraven oude marktplein, waarbij een theater en een badhuis. Men kan de kleiachtige vlakte van Argos haar vruchtbaarheid aanzien. We gaan in een autobus naar de oude residentie van Agamém- non: Mycéne. Autobus-Mycéne: op 't eerste gezicht een vreemde, bij nader inzien een ge lukkige combinatie. Hooggelegen is de burcht, de vlakte beheerschend, maar weinig opval lend: teruggetrokken tegen de eerste hooge bergen. Behalve wegens de gunstige ligging voor militaire doeleinden zal deze plek wel uitgekuzen zijn door de aanwezigheid van een bron. Reeds als jongen had ik telkens afbeel dingen van de „Leeuwenpoort" van Mycéne gezien; thans zullen we die in werkelijkheid aanschouwen. Niet dat deze poort zoo bijzon der mooi is, maar typisch en indrukwekkend is ze wel. De geweldige steenen dwarsbalk, die op de zware zijposten ligt, draagt een stee nen driehoek, waarop in nog primitieve uit voering en relief twee leeuwen zijn voorgesteld, die tegen een middenzuil opstaan, beide met hun voorpooten op een verhooging steunen de. Deze poort vormde den toegang tot den burcht. Bij den bouw ervan zijn zeer groote en ruwe steenen gebruikt, die later den in druk gaven, dat hier reuzen aan het werk waren geweest; vandaar de naam „cyclopi sche muren". Spoedig na ons binnengaan zien we een ronde diepte, op den bodem waarvan zich eenige rechthoekige graven bij elkaar be vinden, waarin door Schliemann vele gouden voorwerpen werden gevonden: Homérus noemt in zijn gedichten Mycéne „het goudrij ke"! Ook sporen van een paleis en van een tempel zijn er nog te zien. Wanneer we even tijd hebben voor een kleine restauratie, kun nen we temidden van de reeds zomersche na tuur onze gedachten laten gaan naar de fi guren, waarmee de sage deze plaats heeft be volkt. Agamémnon was hier de allesoverheer- schende figuur, de zoon van Atreus, den op perbevelhebber der Grieken tegen Troje. Hij was gehuwd met Clytaemnéstra, hun meest bekende kinderen waren Oréstes, Iphigenia, Eléctra. Tragisch was het lot dezer konings familie. Agamémnon werd bij zijn terugkeer uit den langdurigen oorlog niet hartelijk in zijn paleis verwelkomd, maar wreedaardig door toedoen van zijn eigen vrouw vermoord. De zoon heeft toen, volwassen geworden, om dezen moord te wreken, zijn moeder gedood. Op eenigen afstand van den burcht bevindt zich een groot koepelgraf: de zoogenoemde schatkamer van Atreus. Het is een onderaard- sche ruimte, welker vorm te vergelijken is met die van een ouderwetschen bijenkorf. De toegang, die aan den straatweg van My céne naar Nauplia ligt, vormt een open, rech te gang met zijwanden die hooger worden, j naarmate de heuvel, waarin het grafgewelf zich bevindt, hooger wordt. De eigenlijke graf kelder was niet de hoofdruimte zelf, maar een kleiner zijvertrek dat er mee in verbinding staat. i Toegang tot de schatkamer van Atreus. We zetten thans koers naar den Berg Athos, gelegen op het einde van den Oostelijken uit- looper van het schiereiland Chalcidice. We krijgen eerst op het sportdek een inleiding over dien merkwaardigen berg. Dichterbij gekomen, zien we pas welk een machtig gevaarte het is (de hoogte is pl.m. 2000 M.), de sneeuw ligt nu nog op den top; ze zal des zomers wel weggesmolten zijn. Het is bekend, dat er zich kloosters op dezen berg bevinden. Het zijn er wel een 20-tal, die teza men een soort autonome republiek vormen. Men ziet er enkele tegen de helling liggen en bij nauwkeurig toezien ontdekt men er steeds meer, die op verschillende hoogte als vogel nestjes tegen den bergwand geplakt schijnen. Deze kloosters, moeilijk te bereiken, moeten wel een eenzame verblijfplaats zijn. Vrouwen komen in deze republiek niet voor. Onze boot vaart in een halven cirkel om de Athos heen, zoodat we een goeden indruk van 't geheel kun nen krijgen. We hebben helaas geen tijd om te landen en een kijkje te nemen in de biblio theken met zeldzame handschriften. Het weer is dezen middag verrukkelijk en we bedenken dat het er hier heel anders moet hebben uitgezien, toen de Perzische vloot on der Mardonius tegen deze rotsen schipbreuk leed. Morgen zullen we voor de tweede maal onze voeten op Griekschen bodem zetten. Vrijdag 17 April Het landen in de ruime landingsbootjes is telkens op zichzelf al een reden tot vreugde. Het tochtje over de blauwe aanlokkelijk glan zende baren op een heerlijken morgen is het goede begin van een mooien dag. Te Nauplia stappen we ditmaal aan wal. Het ligt bij een vruchtbare vlakte, aan den voet van een stei- len berg. Weldra zitten we in onzen „expres" trein. We zijn er ook spoedig weer uit, als ons wordt meegedeeld, dat we pas over een half uur vertrekken. We moeten n.l. nog een aan tal prentbriefkaarten posten; een jongeling wijst ons het postkantoor. Als ik de gekochte postzegels met een massa duiten betaal, waar bij ik me best kan vergissen, wordt er door de flegmatieke beambten nauwelijks naar om gekeken: het zal wel goed zijn! Op 't nippertje halen we 't treintje nog, dat, naar het ons voorkomt, minder dan een half uur heeft ge- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. VRAAG: Hoe maakt men bramen In op bran dewijn, wat is er voor noodig en wat voor soort brandewijn moet men gebruiken? ANTWOORD: Wasch de bramen en overgiet ze met de brandewijn tot ze goed onder staan. De bramen kunnen worden opgekookt, doch de drank wordt smakelijker, wanneer men de bra men ongekookt in de brandewijn zet en iets langer laat staan. De hoeveelheid der bramen naar smaak te bepalen. Gebruik van inmaakbrande- wijn is aan te bevelen. VRAAG: 1. Hoe maakt men extract van koffie? 2. Wat is de bedoeling van den groet met de gebalde vuist bij de S.D.A.P.? ANTWOORD: 1. Men doet 1 ons gemalen kof fie in den filter van den koffiepot, voegt een mes punt zout toe, giet daarop pl.m. y2 d.L. kokend water en laat de koffie trekken, terwijl men den tuit en het deksel met papier goed afsluit. 2. Dit is ons niet bekend. Wij vermoeden, dat deze groet het streven naar vrijheid symboliseert daar de bijbehoorende roep „vrijheid" luidt. VRAAG: Hoe moet ik een wit leeren kraag schoonmaken, die aan den halskant vettig en geel geworden is? ANTWOORD: Met een dotje watten en waseh- benzine stevig afwrijven, onmiddellijk daarna met talcum goed afwrijven. Na een uurtje de talcum met een dotje watten afwrijven. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe kan men het „weer" verwijde ren uit een tent, die nat opgeborgen is geweest? ANTWOORD: Het eenige middel is de tent een nacht in een chloorbad te zetten, den vol genden dag in heet water goed uitspoelen, daar na nog eens in koud water. Is het weer daarna nog niet geheel verdwenen, dan dezelfde behan deling met burmol. VRAAG: Is men verplicht een dagmeisje, dat van 9 tot 2 werkt voor 4.vergoeding voor broodkost te geven als men twee weken de stad uitgaat? Zoo ja, hoeveel? ANTWOORD: Ja, 0.50 per dag. VRAAG: Is de werkgeefster verplicht voor haar buitenlandsch dienstmeisje een werkver gunning aan te vragen? Zoo ja, welk tijdperk is daarvoor aangegeven en hoe moet dit geschieden? Wat kan er gebeuren, indien dit niet aange vraagd wordt? a ANTWOORD: Ja, de werkgeefster is dat ver plicht. Indien het meisje reeds voor Juni j.l. in dienst was, staat de gelegenheid daartoe nog tot October open. Voor een meisje dat nu in 'dienst genomen móet worden, moét van te voren zoo'n vergunning aangevraagd worden. De aanvrage geschiedt op formulieren, ver krijgbaar bij de arbeidsbemiddeling ten raadhui- ze van uw gemeente. Het ontbreken van een vergunning kan proces verbaal en boete tengevolge hebben. VRAAG: Is men verplicht voor de belasting aangifte te doen van het bezit van een tweede' handsch radiotoestel en is men strafbaar bij niet- aangif te ANTWOORD: Voor de belasting is aangifte niet verplicht. Wel moet u den directeur van het te legraafkantoor in kennis stellen van het feit, dat u radiobezitter bent. VRAAG: Kan men in Heemstede trouwen, wan neer beide partijen in Haarlem woonachtig zijn? ANTWOORD: Neen. Hiervoor moet één van beide partijen in Heemstede wonen. VRAAG: Waar mogen in de omgeving van Haarlem vrij bramen geplukt worden of welke kosten brengt dit mee. Er is mij gezegd aan den Ruigenhoek en te Bakkum. Misschien weet u nog meer plaatsen, waar ik niet de kans loop bekeurd te worden. ANTWOORD: In de omgeving van Haarlem moogt u vrij bramen plukken in de duinen bij Kraantje Lek, langs de spoorlijn naar Zandvoort, het z. g. Schelpenpad. VRAAG: Hoe lang is een brief onderweg van Haarlem naar Amerika? ANTWOORD: Ongeveer 8 a 9 dagen van Haarlem naar New Vork. Voor het bloembollenbedrijf en den landbouw. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft aan de ongeorganiseerde patroons in het Bloembollenbedrijf arbitrage opgelegd met aanwijzing van den heer Schouten als arbiter. Deze arbiter zal uitspraak moeten doen over de loon- en arbeidsvoorwaarden der in het bloembollenbedrijf werkzaam zijnde arbeiders. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft eveneens verplichte arbitrage opgelegd aan de landbouwers in den Haarlemmermeer polder met aanwijzing van den heer Chr. van der Heuvel te 's-Gravenhage als arbiter. ZONDAG 30 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl, 9.00 Postduivenber., gram.pl., postduivenber. 9.30 Orgelspel, postduivenber. 10.00 Voordracht. 10.30 Lth. Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. (In de pauze: Sportverslag)1.15 Radio-tooneel voor kinderen. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Viool en piano. 3.00 Residentie-orkest mmv. solist. 9.15 Sportreportage. 9.30 Radio-journaal. 9.45 Radio-hoorkrant. 10.35 Viool en piano. 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV., 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding, mmv. zang en orgel. 9.30 Gram.pl. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gram.pl. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO- Melodisten. 2.00 Gram.pl. 2.30 KRO-Sympho- nie-orkest, en gram.pl. 4.15 Gram.pl. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Herv. Gem. Zangvereen. „Eu- phonia". 5.30 Orgelspel. 6.00 Ned. Herv. Kerk' dienst. Hierna orgelspel. 7.45 Gram.pl. 7.50 „Het apostolaat onder de Joden", causerie. 8.10 Be richten ANP., KRO-Mededeelingen. 8.20 KRO Melodisten. 9.00 Gram.pl. 9.30 KRO-orkest mmv soliste. 10.000 Zang. 10-10 Vervolg con cert. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gram.pl. 10.4011.00 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het Blackball Colliery Orkest, mmv. solist. 1.50 Pianorecital. 2.20 Het BBC Northern-orkest. 3.20 Gram.pl. 4.05 Walter Collins' orkest. 4.50 Kinderkerkdienst. 5.20 Boekbespreking. 5.40 Het Philharm. Ensemble mmv, solist. 6.50 Voordracht. 7.05 BBC-orkest, mmv. zang. 8.15 R.K. Kerkdienst. 9.05 Lief- dadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 De BBC-Zangers. 9.50 Sted. Orkest Torquay, mmv solist. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3.05 Nat. Orkest. 5.05 Gram.pl. 5.20 Pascal-orkest. 750 Zang. 8.20 en 9.05 Radiotooneel. 11.05 12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 10.50 Gram.pl. 11.40 Om- roepstrijkkwartet. 12.20 Gevar. concert. 2.20 Viool en piano. 4.20 Omroepkleinorkest en solisten. 6.20 Gevar. concert. 8.20 Omroep orkest, -koor en solisten. 10.5012.20 Dans muziek. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gram.pl. 10.25 Concert. 11.25 Gram.pl. 12.25 Omroeporkest. 1.302.20 Klein-orkest. 2.35 Gram.pl. 3.50 P. Godwin's orkest, en sport reportage. 6.05 Klein-orkest. 7.20 Zang. 8.20 Dansmuziek. 9.20 Gram.pl. 9.35 Omroeporkest. 10.30 Gram.pl. 11.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 9.20 en 10.25 Gram.pl. 11.25 Populair con cert. 12.25 Klein-orkest. 1.30 Dansmuziek. 2.20 2.35 en 2.50 Gram.pl. 3.20 Orgelspel, reportage en Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Hoorspel. 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Symphonieconcert. ca. 11.00 Dansmuziek. 11.50 12.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Omroepkleinorkest. 10.20 Berichten. 10.50 Viool-viola-piano. 11.05 Scheepsweerbericht. 11.20 Berichten. 11.25Dansmuziek. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936. HILVERSUM I 1875 M. 8.00 AVRO, 12.00 KRO. 4.00 AVRO. 8.00—12.00 KRO. 8.00 Orgelspel; 8.15 Kovacs Lajos' orkest; 8.30 Aubade uit Rotterdam; 9.15 Vervolg Ko vacs; 9.45 Gram. platen; 10.00 Morgenwijding VPRO 10.15 Omroeporkest en voordracht; 12.00 KRO-orkest en gram.platen; 2.00 Caril- lonspel en koor „Soli Deo Gloria"; 2.30 Gram. platen; 2.45 KRO-Melodisten; 4.00 Carillon- spel; 4.20 Gram.platen; 4.45 Kovacs Lajos' orkest; 5.45 Gram.platen; 6.00 Dansmuziek; 6.45 Kinderkoor v. d. Ver. „Zanglust" en Om roeporkest; 7.15 „Neerlands kostbaar bezit", causerie; 7.30 Omroeporkest; 8.00 Berichten A.N.P. KRO.-Mededeelingen; 8.10 „H.M. Ko ningin Wilhelmina", causerie; 8.30 „Ko- ginnedagviering in de studio" m.m.v. de KRO Melodisten en solisten; 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 Gram.platen. HILVERSUM II, 301 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 9.15 Aubade door Utrechtsche schoolkinderen m. m. v. Utr. Chr. Geheelonthoudersmuziekver- eeniging „Caecilia"; 10.30 Morgendienst; 11.— Chr. Lectuur; 11.30 Gram.platen; 12.15 Gram. Zij zat voor het raam van haar zonnige kamer. Stil rustten de arme rheumathische handen in den zwarten japonschoot. Breien en haken gaat niet meer zoo best, vertelde zij en van lezen worden de oogen zoo gauw moe. Dus zit ik maar zoo'n beetje te kijken. Maar, voegde zij er haastig bij, je moet niet denken dat ik mij verveel hoor kind! Er is altijd wat te zien in de straat. En ik heb m'n radio en m'n krant. De wereld wordt me hier thuis gebracht, ik ben overal bij hoor! Wat ben je toch een lief tevreden oudje, dacht ik en hardop vroeg ik: en komen uw kinderen vaak? Ze komen u zeker wel eens voorlezen? De kinderen? Een peinzende uitdrukking vloog over het oude gelaat. Och, ze hebben het zoo druk allemaalze hebben zooveel dat wij vroeger niet hadden, waarvan wij niet eens wistenEn wat valt er nu hier te beleven voor hen, bij zoo'n oude vrouw? Als ze mij noodig hebben, dan komen ze wel! Lang nadat ik weer weg was uit die lage kamer vol vriendelijke herinneringen, waar een sfeer van tevredenheid en wijsgeerige be rusting heerscht, zijn me nog die woorden bijgebleven. Het is me of ik telkens weer die zachte ietwat moede, stem hoor zeggen: als ze me noodig hebben, dan komen ze wel Hoe vaak worden diezelfde woorden niet gezegd en het zijn lang niet altijd de oude ren onder ons, die deze verzuchting slaken. Als een verzuchting, een verdrietige, onte vreden, verongelijkte verzuchting zijn deze woorden meestal bedoeld. Als ze me noodig heben, dan komen ze wel Dat wil zooveel zeggen als: ik ben goed genoeg om te helpen als de nood aan den man komt. Als ze van mijn kennis, mijn be zit, mijn voorspraak, mijn daadwerkelijke hulp en steun kunnen profiteeren, dan komen ze opdagen, maar als ze zichzelf kunnen redden, dan is er voor mij geen plaats in hun leven, dan tel ik niet mee, dan heb ik geen aandeel in hun dagelij ksch levensge- beuren. Dan is er voor mij geen tijd en geen belangstelling. Hoeveel ouders voelen zich tegenwoordig niet veronachtzaamd door de kinderen, die alleen maar komen, als vader of moeder uit redding moet brengen in de moeilijkheden, die hun te zwaar geworden zijn? Als ze me noodig hebben, dan komen ze wel.... Hoe bitter klinkt dat! Maar het kan ook heel goed anders. Alles is immers slechts zoo, als de maatstaf van onze persoonlijke waardeering het ons voortoovert. Wij kunnen het beschouwen als een on rechtvaardigheid, dat wij alleen maar goed genoeg zijn als hulp in nood voor onze kin deren, maar wij kunnen het ook een zege en een voorrecht achten, dat het ons gegeven is, de laatste toevlucht op den achtergrond te zijn, de immer bereikbare, immer gereede hulp, de eenige waarvan zij weten, dat die hen nimmer in den steek zal laten. Als ze ine noodig hebben, dan komen ze. Welk een heerlijke voldoening er ligt in die wetenschap, dat kunnen slechts die ouders beseffen, die niet, of niet meer in staat zijn op eenigerlei wijze iets voor hun kinderen te doen. En zelfs dan behoeven zij niet met leege handen te staan. Daar blijft genoeg te geven over. Daar blijft altijd nog de sterkende troost van een opbeurend gesprek, de onschatbare raad, die steunt op rijpe levenservaring en de met niets te vergelijken moedgevende in vloed van een onwankelbare liefde, die in onbaatzuchtige toewijding medelevend, op den achtergrond haar weldoende stralen uit zendt. Wat zijn we rijk! Wat hebben we ontzaglijk veel om weg te schenken! Gelukkig de ouders, die vol vertrouwen kunnen zegen: als ze ons noodig hebben, dan komen ze wel. AMY GROSKAMP TEN HAVE. platen; 12.45 Relais uit Indië; 1.15 Orgelspel; 2.35 Causerie over kamerplaten; 3.15 Gram. platen; 4.08 Bijbellezing; 5.00 Zang; 6.00 Gra- mofoonplaten; 6.30 Tamboers- en pijpers corps „Jong Holland". 7.00 Ned. Chr. Pers bureau; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A. N.P. 8.15 NCRV-orkest, koor en spreker; 10.— Berichten A.N.P. 10.05 Reportage vuurwerk; 10.40 Gram.platen. Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 „Thinking Back", causerie 11.20 Gra- mofoonpl.; 11.45 Het Leon Wayne Sextet; 12.50 Het Sted. orkest van Whitby; 1.30 Sport reportage; 1.50 Gram.platen; 2.35 Piano recital; 3.05 Roland Powell's kwintet; 3.50 Gram.pl. 4.35 Het Northern Ireland Blaas- orkest; 5.15 Sportreportage; 5.35 Charles Ernesco en zijn kwintet m.m.v. solist; 620 Berichten; 6.50 Variété-programma; 7.35 Het Parkington-kwintet; 8.20 Dansmuziek, m.m.v. solisten; 8.55 Wagnerconcert m.m.v. het BBC Symphonie-orkest en solisten; 10.00 Berich ten; 10.30 „World Affairs", lezing; 10.45 Zang en viool; 11.35 Dansmuziek. RADIO PARIS 1648 M. 720 en 8.20 Gram.pl.; 11.20 Kamerorkest; 2.50 Gram.platen; 4.20 Symphonie-cncert; 5.35 Gram.pl.; 5.50 Kamerorkest; 8.20 Zang; 9.05 Orkestconcert; 11.35 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert; 12.20 Gevar. concert; 2.35 Kwintet-concert; 6.20 Omroepkleinor kest; 8.30 Weekoverzicht; 9.20 Gram.platen; 10.40 Omroeptrio, zang en voordracht; 11.20 Silez. Orkestvereen. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.platen; 12.50 Dansmu ziek; 1.30 Salon-orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Salon-orkest; 6.05 Gram.platen; 6.50 en 7.20 Gram.; 8.20 Reportage; 8.50 Omroepor kest; 9.20 Dito; 10.30 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.platen; 12.50 Salon- orkest; 1.30 Dansmuziek; 1.50 Gram.platen; 5.20 Omroeporkest; 6.35 Gram.platen; 8.20 Zangvoordracht; 8.50 Piano-recital; 9.20 Ra dio-tooneel; 9.55 Dansmuziek; 10.30 Gram. platen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Uit Salzburg: Opera-uitzending; 10.20 Berichten; 10.50 Viool en piano; 11.05 Scheepsweerbericht; 11.20 Berichten; 11.25 Omroepkleinorkest

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2