De burgeroorlog in Spanje. Thijs IJs als bestrijder der reuzen De Nazipartijdag te Neurenberg. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 Strijd aan het Irun-front woedt onverminderd voort Organisatie van grootschen opzet. De executies te Madrid. Dimfrsdhlamd. Bezoek van Mussolini aan Hitier te Berchtesgaden? Katholieke bisschoppen vragen vrede aan Hitier Frankrijk. Schacht optimistisch over de Fransch-Duitsche verhouding. Russische pers in het geweer tegen de „Duitsche leugen campagne Trotski in Noorwegen geïnterneerd. Schatzoekers in Matto Grosso. Labour en de non-interventie. De Queen Mary op weg naar Engeland. Rotterdam's havenverkeer wordt drukker. Valsche hypotheekacten opgemaakt. Notarisklerk fraudeert. Een speciale correspondent van Havas seint uit Biriatou: De strijd aan het Irun-front gaat voort. De artillerie van beide partijen neemt actief deel en het bombardement van weerszijden is ononderbroken. De kanonnen der regeeringstroepen houden de opstande lingenlinies constant onder vuur, terwijl de opstandelingen voortdurend Irun en de re geeringstroepen bestoken. De opstandelingen rukken niet meer op. Het schijnt meer en meer, dat de opstandelingen een tactiek voeren, bestaande in het bombar deeren der regeeringsstellingen op de toppen. Nog laat in den avond weerklonk levendig geweervuur achter fort Martial, dat echter slechts kort duurde. Vrijdagavond om tien minuten voor half acht kwam een door de opstandelingen afge vuurde granaat in Hendaye Fransche stad in den tuin van een villa, waar hij gelukkig niet ontplofte. Desondanks heeft dit incident een levendige opwinding onder de bevolking veroorzaakt. Een kapitein der gendarmes heeft zorg gedragen voor de verwijdering van de helsche machine. Om half negen werd Irun nog steeds onder hevig granaatvuur gehouden Drie tot vier granaten kwamen tegelijkertijd neer. Reuter meldt nader uit Hendaye: De slag bij Irun blijft in zijn verloop onver klaarbaar. De opstandelingen trachten niet op te rukken en de regeeringstroepen stellen geen pogingen in het werk, hen terug te drin gen. Het geweer- en mitrailleurvuur is van daag (Vrijdag) slechts even gestaakt voor den middagmaaltijd, maar men zoekt tever geefs het doel van dit schieten. Het lijkt er werkelijk op, dat van weerszijden geschoten wordt om stemming te maken. Geen van beide partijen toont initiatief. Nachtelijke strijd nabij de Bidassoa. Een der speciale correspondenten van Ha vas meldt nog: Vrijdagavond elf uur weer klonk geweervuur in de duisternis. Lang de Bidassoa heben, voor de eerste maal in dat deel van het front, de opstandelingen, een nachtelijken aanval gedaan. De regeerings troepen zijn waakzaam en het geknetter der mitrailleurs weerklinkt enkele oogenblikken nadat de artillerie in actie is gekomen. Men kan niets zien en weet niet of de opstandelin gen oprukken. De weg naar Biriatou is on houdbaar. De kogels fluiten aan alle kanten. Als wij te Behobie aankomen ketsen de ko gels tegen de muren der huizen. Wij treffen hier enkele legionnairs aan die er in geslaagd zijn te deserteeren alvorens de aanval begon. Zij verklaren, dat hun kameraden er genoeg van hebben en dat zij door hun leiders bedro gen zijn en dat zij niet tegen het volksfront wenschten te strijden. Zij vertellen verder, dat van de 135 soldaten hunner compagnie, die gisteren naar de voorste linie oprukten er slechts 28 zijn teruggekomen. De anderen werden gedood of gewond. Sedert twee dagen, zoo verklaren zij verder, zijn de verliezen der opstandelingen in dezen sector zeer aan zienlijk. Vliegveld bij Madrid gebombardeerd. Uit Madrid meldt Reuter: Vrijdagmorgen heeft de minister van oorlog medegedeeld, dat een vliegtuig der opstandelingen ver scheidene bommen heeft neergeworpen op het vliegtuig van Getafe. Het werd echter on middellijk verjaagd door de loyale luchtver dedigingsstrijdkrachten. Acht ton bommen zijn op Oviedo geworpen. Voorts wordt door de regeering medegedeeld, dat de opstande lingen aan hun troepen in Avila instructie hebben gegeven zich terug te trekken naar Valladolid en Burgos. Generaal Mangada be reidt een grooten aanval op Avila voor. Terechtstellingen in Madrid. Uit Toulouse. Volgens reizigers uit Ma drid zijn de volgende personen te Madrid gefusilleerd in verband met het begin van brand, dat ontdekt werd in de „modelge vangenis" op 24 Augustus j.l. Generaal Capaz, die onder de regeering Lerroux Ifni bedwong, oud-minister Melquia de Salvares, Martinez Velazco, die het Fransch-Spaansche handels verdrag onderteekende. admiraal Salas, oud minister van Marine, Rico Avello, voormalig hooge commissaris v.an Marokko, dr. Albinana leider van de nationaal traditionalisten, mar kies de Urquyo, Fernado Primo de Riveira, een neef van den fascistenleider en nog een honderdtal anderen. Uit opstandelingenibron verluidt verder, dat zeven opstandelingen-officieren te San Sebastian na berecht te zijn voor een krijgs raad terechtgesteld zijn. Generaal Queipo de Llano heeft voor den zender van Sevilla een Franschen kanonneerboot er van beschuldigd opzettelijk den Spaanschen kruiser Miguel de Cervantes te hebben beschermd, toen deze werd aangevallen door Spaansche kustbat- terijen bij Gibraltar. De generaal beweert, dat de kanonneerboot zich tusschen de kust en den kruiser legde, tot deze buiten bereik van de kustkanonnen was. De strijd op Majorca. Kapitein Bayo, de aanvoerder der op Ma jorca opereerende regeeringstroepen heeft medegedeeld, dat deze strijdkrachten er in geslaagd zijn de heuvels te bezetten, vanwaar uit zij de opstandelingen kunnen beheerschen Deze zouden wanhopig strijden, doch naar het binnenland moeten terugtrekken. Een groot aantal geweren, alsmede munitie en 5 mitrailleurs moesten zij daarbij achterlaten Ook veroverden de republikeinen twee ka nonnen en twee mortieren. Een militaire leider van de opstandelingen is gevangen ge nomen. Volgens ,,La Rambla" een te Bar celona verschijnend blad zouden de re- geeringstroeoen zich op twee kilometer af stand van de stad Manacor bevinden en op vijf kilometer van Arta, terwijl het geheele gebied bijna volkomen door de republikein sche troepen gezuiverd zou zijn. Guardia Civil wordt nationale republikeinsche garde. Volgens de bladen te Barcelona zou de Guardia Civil zijn gereorganiseerd in ..natio nale republikeinsche garde". Het uniform zou met uitzondering van den driekanten steek ongewijzigd zijn gebleven. Er zou worden overgegaan tot zuivering op grooten schaal van de tegenwoordige Guardia Civil, terwijl nauwkeurige controle zou worden uitgeoefend op de nieuwe tot het corps toe te laten leden. In zekere politieke Duitsche en buitenlandsche kringen doet, volgens Havas, het gerucht de ronde, dat wij onder voorbehoud vermelden, dat Mussolini in de tweede helft van Sep tember een bezoek zou kunnen bren gen aan Hitler, Men verzekert, dat dit bezoek onderwerp van de besprekin gen tusschen Horthy en Hitier zou hebben uitgemaakt. Mussolini zou per vliegtuig komen en landen op het vliegveld, dat men te Berchtesgaden bezig is aan te leggen voor Hitler. In dezelfde kringen hecht men aan dit eventueele bezoek van Mussolini groot politiek belang. Mussolini zou dit bezoek als tegenbezoek brengen voor dat wat Hitler in Venetië hem gebracht heeft, in den zomer van 1933. De Duce zou van de gelegenheid gebruik maken persoonlijk zijn dankbaarheid te uiten voor de houding, die Duitschland tijdens de sancties heeft aange nomen. De Duitsch-Oostenrijksche verzoening van 11 Juli heeft het bewijs geleverd, dat de Duit sche en Italiaansche politiek op het oogenblik niet meer met elkaar" in botsing komen ten aanzien van de Oostenrijksche en Midden - Europeesche kwestie. Bovendien gelooven som mige waarnemers dat Duitschland en Italië in het centrum van Europa een anti-boLsje- wistische statengroep pogen te vormen. De ge beurtenissen in Spanje, zoo zeggen zij, zou den deze evolutie hebben versneld, Eten ac- coord zou onder oogen worden gezien, dat be halve Italië en Duitschland de volgende lan den zou omvatten: Polen, Oostenrijk, Hon garije en misschien Bulgarije. Zondag a.s. zal in alle Katholieke kerken van Duitschland een herderlijk schrijven van de Duitsche bisschójjpep worden voorgelezen, dat is opgesteld in de onlangs gehouden conferentie te Fulda, meldt Reuter. Hierin wordt aan den Fueher gevraagd vrede te slui ten met de Katholieke kerk, geschillen van het verleden te vergeten en de kerk toe te staan met de regeering samen te werken in den strijd tegen het steeds toenemend gevaar, dat de wereld bedreigt, het bolsjewisme, dat zijn sinister optreden toont in Spanje, Rus land en Mexico. De bisschoppen verklaren, dat kanonnen al leen niet voldoende zijn om het bolsjewistisch gevaar te keeren, een gezonde leiding is noo- dig om de overwinning te verzekeren. De bisschoppen hebben een copie van dit herderlijk schrijven aan Hitier gezonden. Alvorens uit Parijs te vertrekken, heeft Schacht tijdens een te zijner eere gehouden receptie in het Duitsche Huis een rede uit gesproken waarin hij o.m. zeide, dat hij niet naar Parijs was gekomen om credieten te vragen. Schacht is altijd een tegenstander geweest van buitenlandsche leeningen, die na verscheidene jaren dezelfde moeilijkheden zouden opleveren. Vertrouwen kan alleen gevestigd worden door persoonlijk contact. De welwillende ontvangst, die spreker te beurt is gevallen, achtte hij een uitdrukking van den laatsten wil om uit de atmosfeer te komen, waarin niet meer van gedachten wordt gewisseld of zaken worden gedaan. De besprekingen te Parens hebben betrekking gehad op de moge lijkheid het vertrouwen tusschen de twee landen te herstellen. Daarna zouden dan de groote problemen ter hand genomen kunnen worden. „Ik ver laat Parijs met de zekerheid, dat Frankrijk en Duitschland in de eerstvolgende maan den een actieve gedachtenwisseling tusschen de leidende persoonlijkheden wenschen té hervatten. Ook moeten onderhandelingen aangeknoopt worden over de handelsbetrek kingen tusschen beide landen, welke nu niet in bijzonderheden konden worden behandeld. Uiteraard is tijdens zijn verblijf in Parijs geen woord gezegd over het Fransch-Russisch ver drag. Schacht eindigde zijn rede met de woorden: ,Ik vertrek met den indruk dat Frankrijk oprecht den weg wenscht te banen naar den vrede en wil volharden in deze poging". (Reuter) Uit Moskou: De Prawda en de Izwestia wij den hoofdartikelen aan de ,,ant.i-Sovjet-cam- pagne" van de Duitsche pers. Prawda is van oordeel, dat deze campagne een internationale beteekenis heeft en is verbaasd over de taai heid hiervan. Sprekend over de oorzaken wijst het blad op den steun van de Duitsche regee ring aan de Spaansche opstandelingen tot versterking van de strategische posities in de lliddellandsche Zee. De koortsachtige oorlogsvoorbereiding van Duitschland eischt veel van de arme bevol king, welke bijna geen vleesch, vet en brood meer heeft. Te Barcelona bleek duidelijk de misdadige terroristische spionnagearbeid van de Gestapo, aldus het blad .Ook in het pro ces te Moskou tegen de Trotski-Zinowjef- bende is deze duidelijk gebleken. Ook in an dere landen is deze politie opgetreden en de Duitsche pers heeft dus voldo°nde reden door veel lawaai de opmerkzaamheid af te leiden van deze misdadigheid en de i^w^ -dige moei lijkheden, Het Duitsche fascisme is tot de tanden gewapend en bereidt een nieuwen strijd in Europa voor. De provocatie-cam pagne, welke de fascistische pers op bevel van hoogerhand voert, is de „ideologische" voor bereiding tot een nieuw buitenlandsch avon tuur. Het blad besluit met de woorden: „De oor- logs-provocateurs moeten weten, dat zij zich den nek zullen breken." Zijn beide secretarissen uitgewezen. Het D. N. B. verneemt uit OsloDe minister van justitie deelt mede, dat de Noorsche regeering besloten heeft Trotski en zijn echt- genoote te interneeren nadat Trotski Vrijdag morgen in een bespreking nadrukkelijk had geweigerd de voorwaarden, welke hem wer den gesteld voor verder verblijf in Noorwegen, zich niet meer in te laten met politiek, te aanvaarden. De beide secretarissen van Trots ki zullen worden uitgewezen DE TOESTAND VAN DEN GRAAF VAN CAVADONGA VOORUITGAANDE. Reuter meldt uit New York: De gezondheids toestand van den graaf van Cavadonga is vooruitgaande. In het ziekenhuis werd mee gedeeld, dat hij een rustigen nacht heeft ge had. De geneesheeren slaagden erin de he- morragie tot staan te brengen. Leider zoekt al dertig jaar Uit Rio de Janeiro, 28 Augustus. Sedert een maand trekken in Matto Grosso dertig Braziliaansche avonturiers op zoek naar een fantastische goudmijn, die in een geheim zinnig woud zou zijn verborgen. Zij staan onder leiding van Jose Morbeck, die al dertig jaar op zoek is naar goud en diamanten in de wilde gebieden van Matto Grosso. De goudzoekers zijn thans aangeko men in de streek van de Bororo Indianen, aan gene zijde van den Rio Gargas, die al 17 jaar lang 80.000 diamantzoekers aan het werk houdt. De streek waar zij nu zijn is nog slechts zeer weinig bekend JOODSCHE VLUCHTELINGEN UIT SPANJE. Het Comité voor Bijzondere Joodsche Be langen schrijft ons: Het bericht dat Joodsche vluchtelingen uit Spanje van Duitsche origine die naar Duitsch land zijn teruggebracht, daar óf worden uit gewezen, óf naar Schulungslager overge bracht, werpt een schel licht op de daar te lande heerschende opvattingen. Deze vluchtelingen zijn na de machtaanvaarding door de nationaal-socialistische partij uit Duitschland geweken, niet uit vrijen wil, maar omdat hun gevaar dreigde, of omdat hun als Joden hun bestaansmogelijkheid was ontnomen. Vanuit de naburige landen, waar heen zij de wijk hadden genomen ook uit Nederland zijn zij naar Spanje gegaan, omdat dit land een levensbestaan scheen te bieden en er weinig Joden wonen, Het waren voor het grootste deelj lieden, die er geen politieke- gezindheid op' na hielden, eerlijke menschen, die alleen om hun Pood-zijn wa ren vervolgd. Zij hebben het in Spanje zeer moeilijk gehad; en bovendien begon tegen hen in de nationalistische bladen een anti- Semietische opruiing, waarvan het karakter zooveel overeenkomst vertoonde met dat van het nationaal-socialistische anti-Semietisme dat men (mede op grond van de jongste ontdekkingen omtrent nationaal-socialis tische propaganda in Spaansche gebieden) wel aan beïnvloeding vanuit Duitschland moet gelooven. Tengevolge van de revolutie in Spanje gedwongen ook van daa-r de wijk te nemen, zijn zij op Duitsche schepen naar hun vroeger „vaderland" teruggebracht, maar worden ook van daar weer uitgewe zen. Waarheen? De Duitsche autoriteiten schijnen als in het algemeen bij Joodsche Rüokwanderer deze vraag niet eens te overwegen. In de praktijk beteekent zij ech ter dat deze Duitschers, zonder eenigen tast baren reden, uit hun eigen land worden uit gewezen en aan andere landen toegezonden. Dat Joodsche comités hen daar, zij het met moeite ondersteunen, verzacht wellicht den materieelen nood, maar de felle aanklacht, die tegen deze stelselmatige onbarmhartig heid moet worden geuit, wordt daarmede niet het zwijigen opgelegd. Overal verjaagd uit den vreemde en uit het land, welks be langen zij als burgers hebben gediend waar zullen zij tenslotte een veilige wijk plaats vinden? BERLIJN, 25 Augustus 1936. (Van onzen Correspondent). Het breidelen der persvrijheid heeft in breede kringen der bevolking wantrouwen 'ge wekt. Als de bladen zich wekenlang voor het grootste deel bezig houden met ernstige be richten en beschouwingen over steeds dezelfde aangelegenheid van politieken of economi- schen aard, dan vermoeden velen een pers campagne op allerhoogst bevel, een actie ter voorbereiding van de bekendmaking van be langrijke besluiten. Als zoo'n campagne zagen zij de alarmeerende berichten in hun bladen over den burgerkrijg in Spanje. Menschen, voor wie de buitenland sche pers een gesloten boek is, hebben ons gevraagd of dat alles waar is of overdreven en wat onze bladen er over mededeelen. Ofschoon de publicatie van het regeerings- besluit, den duur van den actieven dienst plicht tot 2 jaren te verlengen, niemand ver rast heeft, heerscht toch groote beroering door de mededeeling van de officieele „N.S. Partijcorrespondentie", dat het besluit nood zakelijk was door de openlijke verklaring der Russische Sowjets, dat het ook de taak van het Sowjet-leger zal zijn, onder bepaalde omstandigheden in die landen, waar het communisme vergeefs tracht, vasten voet te krijgen, door ingrijpen van buitenaf, de revo lutie te ontketenen. Wij moeten met belangstelling den Rijks partijdag in Neurenberg tegemoet zien. Hier worden de gewichtige partijbseluiten die voor den Staat gelden bekend gemaakt en het is verre van waarschijnlijk, dat deze be vorderlijk zullen zijn voor den innerlijken vrede, al zullen de millioenen, die in Neuren berg tezamen zijn gemarcheerd, ze toejuichen in den jubelroes der overweldigende demon straties met zóóveel praal en militaire orde der twee millioen werklieden in uniform, solda ten der bruine en zwarte gardes en kinderen der Hitler Jugend in hun bruine buisjes, zooals de heele wereld nog niet aanschouwd heeft. Op het terrein voor den rijkspartijdag in Neurenberg een oppervlakte van 30 vierk. Kilometer is maandenlang gewerkt met eenzelfde energie, als waarmee de Olympiade is voorbereid. Er ontstaan monumentale ge bouwen, die hier reeds beschouwd worden als behoorend tot de geweldigste scheppingen der bouwkunst. Op een heuvel is speciaal voor de waterverzorging van de partijdagen op dit terrein een reservoir gebouwd, dat zestigdui zend kub. meter drinkwater kan bevatten. Aan den voet van dezen heuvel is het kamp voor de 350.000 S.A. mannen met al de sani taire inrichtingen eener moderne groote stad. De krijgsmacht, die met het zwaarste geschut, dat haar motorwagens kunnen aanvoeren, het feest zal opluisteren, defileert voor den Führer langs de z.g. „Groote Straat",een 90 meter breeden weg. Voor een goede verbinding met de stad, zijn de breede moderne toegangs straten naar Neurenberg verlegd, spoorweg- dijken verdwenen en heele wouden geveld. Elke formatie, die aan den partijdag deel neemt, krijgt haar eigen station met loodsen en alles wat er voor een stad met 350.000 in woners bijbehoort. Ook de toeschouwers zullen aan een speciaal station aankomen alles op dit terrein! Het station voor de Con greshal is reeds enkele weken klaar, omdat het voorbereidend werk een dagelijkschen aanvoer van 80 goederenwagens vorderde. De Luitpold-arena, die reeds bestond, is ver fraaid en de oude feesthal krijgt een „mach tig" orgel. De groote verrassing van 't jaar voor den partijdag zal het nieuwe Zeppelin- veld zijn voor 250.000 man met het ge weldige tribunegebouw met 70.000 zitplaatsen. Het middelgedeelte van deze 400 meter breede tribune is 23 meter hoog. Van deze hoogte af zal de „Führer" spreken tot de formatie der politieke leiders, den rijksar- biedsdienst en de weermacht. Hier zullen de vaandels der beweging worden opgesteld en vinden de hooge vertegenwoordigers van partij en staat en de eeregasten hun plaatsen. Hooge zuilenhallen sluiten zich aan beide zijden van de tribune aan. Het veld wordt aan de andere zijde omsloten door een wal met 34 zware torens. Het grootste wonder zal de congreshal zijn. Er zal een zaal zijn voor zestigduizend menschen. Alleen 't podium zal 5000 man kun nen opnemen. Deze geweldige ruimte wordt afgesloten door een 400 meter lange zuilengang. De hal zal bovendien nog een kleine congreszaal heb ben van 2000 menschen en een concertzaal voor 6000. Het gebouw heeft afmetingen die zoo geweldig zijn, dat men vroeger iets der gelijks voor onmogelijk zou hebben gehouden. Het materiaal is wetenschappelijk onder zocht, het moet zoo duurzaam zijn, dat over acht duizend jaar de menschen nog versteld staan over dit kolossale werk, zooals ook wij nog verbluft zijn door de kolossale getallen, die wij uit authentieke bron hebben geput. H. L. Resolutie ten gunste der niet-inmenging met groote meerderheid aanvaard. LONDEN, 28 AUG. (Reuter-ANP) Na de zit ting van een conferentie der parlementaire Labourparty en het bestuur der vakvereeni- gingen tezamen met het bestuur van de Na tionale Arbeiderspartij is de pers een commu niqué verstrekt, waarin de nadruk wordt ge legd op de ernstige gevaren, die voortspruiten uit het toenemende fascisme, welke een voor beeld vinden in den militairen opstand in Spanje. Voorts wordt gewezen op den steun, die Ita lië, Duitschland en Portugal aan de opstan delingen hebben bewezen en wordt betreurd, dat men het noodig heeft gevonden de wet tige regeering van Spanje voor een embargo op wapenen en munitie te plaatsen. Wanneer het niet-inmengingsaccoord on middellijk en loyaal wordt toegepast door alle partijen en de uitvoering doelmatig gecoör dineerd wordt en onder controle gesteld zal toch nog de grootste waakzaamheid geboden zijn om te beletten, dat de overeenstemming benut wordt ten nadeele van de Spaansche regeering. De nationale arbeidsraad heeft de aanbeve ling gekregen, van nabij de gebeurtenissen te volgen in overleg met den Internationalen Vakvereenigingsbond en vertegenwoordigers der Spaansche arbeiders. De resolutie, die door den nationalen raad van de Labourparty is opgesteld ten gunste van niet-inmenging in Spanje, is met groote meerderheid door het congres van leiders van Labour en vakvereenigingen aangenomen. Gemiddelde snelheid van 30.57 knoopen. De Cunard White Star Line deelt officieel mede, dat de Queen Mary van Donderdag middag 12 uur tot Vrijdagmiddag 12 uur 703 mijlen heeft afgelegd, d.i. een gemiddelde uursnelheid van 30.57 knoopen. In totaal waren toen afgelegd 1283 mijl, d.w.z., dat de Queen Mary tot dan toe gemid deld 30.37 mijl per uur heeft geloopen. Over eerste half jaar verbetering van 1.3 millioen. Na langen tijd slechts achteruit gang gekend te hebben, is eindelijk een kleine opleving in het havenver- keer van Rotterdam te noteeren. In het eerste kwartaal van 1936 beliep Rot terdams havenverkeer 2919 schepen met 4.9 millioen netto-registertons, tegen 2694 schepen met 4.3 millioen netto-tons in hetzelfde tijd perk van 1935; een vooruitgang dus met 0.6 millioen tons. De verbetering heeft zich in het tweede kwartaal, gedeeltelijk misschien onder den invloed van de verlaging der ha ven- en andere gelden en van de Antwerpsche staking, voortgezet. Het verkeer steeg van 2684 schepen met 4.4 millioen netto-ton in 1935 tot 3169 schepen met 5.1 mill, netto-ton in 1935. Gedurende het eerste halfjaar beliep het dus 6088 schepen met 10.0 millioen ton tegen 5378 schepen met 8.7 millioen ton, of nam, wat het aantal schepen betreft, met 13.2 pCt. toe en wat de tonnage betreft met 14.5 pCt. Een bedrag van 35.000 a 40.000 ermee gemoeid. Op het kantoor van een notaris te Princen- hage is dezer dagen, naar we reeds in het kort hebben gemeld, een ernstige fraude aan het licht gekomen. De notarisklerk de ongeveer 40-jarige van G., die op het oogenblik met va- cantie in het buitenland vertoeft, en die in de vele jaren, dat hij ten kantore van den notaris werkte, het volste vertrouwen genoot, blijkt zich te hebben schuldig gemaakt aan een uiterst geraffineerde vervalsching van hypotheekacten. Handteekeningen, ook die van getuigen en hypotheekbewaarder, in schrijving, kortom alles was vervalscht. De bedragen, welke hiermede telkens gemoeid zijn loopen tusschen duizend en tienduizend gul den, terwijl de vervalschte acten voor zoover thans is te overzien, teruggaan tot 1931. Het geld, dat door de vervalsching der acten vrij kwam, heeft van G. zich toegeëigend. In to taal is aldus een som van 35 a 40 000 gulden in zijn handen gevallen. Door steeds de rente over de vervalschte acten uit te betalen, wist hij vele jaren te voorkomen, dat men ook maar eenige argwaan tegen zijn handelingen kreeg. Het geld voor deze rente verkreeg hij door het vervaardigen van nieuwe valsche ac ten. Op deze wijze hebben de malversaties een grooten omvang kunnen aannemen en heeft van G. zeker vijf jaar het grofste mis bruik van het hem geschonken vertrouwen gemaakt. De zaak is thans in handen "'an de justitie. Naar verluidt zou de zeer gedupeerde notaris bereid zijn slachtoffers van de ver- valschingen schadeloos te stellen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. De toovenaar had dus een steen opgenomen en dien naar Thijs toe gegooid, maar die heeft het gevaar gezien en duikt juist op het goede oogenblik weg, zoodat de steen zijn doel mist enterecht komt op het hoofd van den eenig overgebleven reus, die daar nog altijd vredig lag te snurken. Maar nu is het gedaan met zijn dutje. Met een schok wordt de reus wakker. Woedend blikt hij in het rond. „Wie waagt het daar mij in mijn rust te storen?" roept hij woedend. Thijs heeft °en schuilplaats opgezocht «r, kijkt belangstellend uit naar de d nge'- die komen zullen. Daar krijgt de reus Pakkijs in het oog. „Aha!" roept hij dan uit, „jij bent 't geweest. Wacht maar even, leelijke toovenaar!" En tegelijkertijd vliegt hij met veel geraas op Pakkijs af!

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7