HET NIEUWE AVONDBLAD 2ie JAARGANG No. 253 MAANDAG 31 AUG. 1935 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM De Peinzers. IJMUIDEN De verordening op de heffing van een straatbelasting. „Nationale Avond". 81 1876 1 November 1936 Toekomst der academisch gevormden. IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelLugen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR EOT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Te Nottingham hebben de vijftien heroën van het peinsbord den finish bereikt. Al wordt de wereld er minder opgewonden over dan Ne derland over Rie Mastenbroek en Ma Braun, Amerika over Jesse Owens, en Finland over den hardlooper met den toepasselijken naam Iso Hollo, toch hebben de schakers enorme be langstelling ondervonden. Ergens las ik dat Spanje tot de meest geïnteresseerde landen behoorde, zoodat Madrid en Barcelona zelfs dagelijks Nottingham opbelden. Dat is ver klaarbaar. Wie in burgeroorlog leven moeten zich wel extra tot den zoo vredigen en noch tans feilen strijd der Denkers aangetrokken voelen. En het moet bijzonder bekoorlijk zijn dat men er zijn hersens in zoo hoogen mate bij noodig heeft, en die van de tegenpartij eer biedigt inplaats van ze in te slaan. Botwinnik en Capablanca hebben den eer sten prijs gedeeld, elk met 10 punten. Euwe, Reshevsky en Fine deelen de 3ë, 4e en 5e plaats elk met 9'/2 pt. en ook den derden en vierden prijs met z'n drieën. Er waren namelijk maar vier prijzen uitgeloofd, hetgeen niet veel schijnt voor zulk een vervaarlijke denk- Marathon. Aljechin volgt als zesde met 9 punten, dus ook maar weer een halve punt verschil, Lasker en Flohr zijn gezamenlijk zevende en achtste met ieder 8V2 pt., en dan komt er pas een belangrijk verschil: Vidmar is negende met 6 punten en leidt daarmee de onderste afdee- ling. Er is dus in Nottingham een duidelijke kopgroep van acht sterren naar voren ge komen, waarin het verschil tusschen no. 1 en no. 8 maar U/2 punt bedraagt en die elkaar derhalve vrijwel niets hebben toegegeven. Het maximale aantal overwinningen (7) bedraagt precies de helft van het door ieder gespeelde aantal partijen en alleen Capablanca, Euwe en Reshevsky hebben dit maximum bereikt. Slechts twee grootmeesters, de Rus Botwinnik en de Amerikaan Fine, zijn ongeslagen ge bleven. Onderaan de lijst staan de vier deelnemen de Engelsche meesters, die blijkbaar niet ge heel in dit gezelschap thuishooren en van wie Thomas en Winter zelfs geen enkel winstpunt behaald hebben. Alleen Tylor leverde blijkbaar wel gevaar voor de kopgroep op; men moest voortdurend rekening met hem houden. De wereldkampioen, „onze" Euwe, is er niet in geslaagd zich boven de leidende groep uit te werken. Evenals in Zandvoort, waar hij tweemaal een onverwachten blunder maakte, heeft nu ook hier een blunder (tegen Lasker) hem de eerste plaats gekost. Schakers verzekeren altijd dat matches tegen één tegenstander, zooals die om het wereldkam pioenschap gehouden worden, een gansch andere zaak zijn dan de wisselvallige strijd in een druk bezet tournooi. Ook voor ons ïeeken is dat begrijpelijk, maar evenzoo is de leek geneigd te vragen: heeft dr. Euwe in den laatsten tijd niet wat al te Veel van zichzelf gevergd? Geven die blunders in Zandvoort en Nottingham, vergissingen blijkbaar zooals een groot schaker ze zeer zelden maakt, geen reden om dat te gelooven? Leeraars-vacanties zijn langer dan die van andere menschen, maar Euwe heeft van de zijne vrijwel niets overgelaten en als ik de wethouder van Onderwijs van de gemeente Amsterdam was, zou ik hem nog maar een paar weken extra geven, onder voorwaarde dan dat hij in dien tijd geen schaakbord en geen pagina schaaklitteratuur onder oogen mocht krijgen. De nieuwe wereldkampioen heeft als leeraar een taak, die zooveel van de concentratie en de zenuwen vergt, dat men het zeker niet zonder vacanties doen kan. Als hij doorgaat met die te besteden aan de super-concentratie en de super-zenuwspan ning van schaaktournooien zou het hem wel eens veel te machtig kunnen worden. En te gen menschen die niets anders doen dan schaken, zooals verscheidenen van zijn tegen standers, is hij onloochenbaar gehandicapt. Die teleurgesteld zijn over Euwe's prestatie te Nottingham zullen dit wel in aanmerking moeten nemen. Hij zelf zal met den hem eigen humor en sportieve waardeering voor zijn te genstanders het feit wel rustig aanvaard heb ben. R. P. VELSER ZWEMINRICHTING. In de afgeloopen week van Zaterdag 22 Aug. t.m. Vrijdag 28 Aug. bedroeg het bezoek aan de V. Z. I. totaal 3215. Zondag 23 Augustus werd het laagste aantal bezoekers genoteerd n.l. 345, en Vrijdag 28 Aug. het hoogste aantal 587. Ged. Staten hebben bezwaren tegen het aanvullingsartikel. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. heeft de gemeenteraad onlangs besloten aan artikel 9 der bovengenoemde verordening toe te voegen „Bij eigendomsovergang zijn de nieuwe ver krijgers aansprakelijk voor de straatbelasting van het loopende en vorige jaar, indien en voorzoover deze niet betaald is. Deze aanslagen worden ten name van de nieuwe eigenaren ten kohiere gebracht." Ten opzichte van dit besluit deelde de voor zitter van Gedeputeered Staten B- en W. bij brief van 28 Juli j.l. het volgende mede: „Het met Uw nevenvermelden brief inge zonden raadsbesluit geeft aan Gedeputeerde Staten aanleiding tot de opmerking, dat de daarin geregelde materie slechts het recht van verhaal van de belasting op den nieuwen ver krijger omvat, zoodat het onjuist moet worden geacht voor den nieuwen verkrijger een aan slag ten kohiere te brengen. Deze is niet de belastingplichtige, te wiens name, op grond van het op 1 Januari van het belastingjaar bestaande, uit een zakelijk recht voortvloeien de, genot, een aanslag ten kohier moet wor den gebracht, doch is slechts aan te merken als mede-schuldenaar tengevolge van de ver krijging, na het voor den belastingplicht be slissende tijdstip (1 Januari), van een zakelijk recht op een aan de belasting onderworpen perceel. Als zoodanig is hij gehouden den ten name van den vorenbedoelden belastingplich tige ten kohiere gebrachten aanslag te vol doen, nadat hem, in het daartoe leidende ge val, van het bestaan van de belastingschuld door den Ontvanger schriftelijk mededeeling zal zijn gedaan en hij zal zijn uitgenoodigd de belasting' vóór een bepaalden datum te beta len. Bij niet-voldoening van de voor zijne re kening komende belastingschuld, zal tegen den nieuwen verkrijger, met inachtneming onder meer van de artikelen 291 en 292 der Gemeen tewet, eene vervolging moeten worden inge steld. Met het oog op het vorenstaande verdient het aanbeveling artikel 9 van de Verordening- op de heffing van straatbelasting aan te vul len met een tweede lid. luidende: „Bij overgang van het recht van den aange slagene zijn de nieuwe verkrijgers aanspra kelijk voor de belasting van het loopende en het vorige jaar, indien en voorzoover die niet betaald is. Zij kunnen, evenals de aangesla gene zelf, rechtstreeks en in hunne eigen goederen worden aangesproken." Namens Gedeputeerde Staten geef ik U in overweging de noodige wijziging te be vorderen." Bij schrijven van 1 Augustus 1936 hebben B. en W. hierop o.m. geantwoord dat zij deze meening niet deelen. Het verschil loopt over de vraag of aansla gen ten name van de nieuwe eigenaren ten kohiere kunnen worden gebracht. B. en W. willen hieromtrent opmerken, dat ten kohiere worden gebracht de namen van belasting schuldigen. Aangezien de heffingsverordening de nieuwe eigenaren naast de oude eigenaren voor de straatbelasting van het loopende en vorige jaar aansprakelijk stelt en daarmede maakt tot medeschuldenaren, zijn zij van oordeel, dat de opneming van deze bepaling wel rechtsgeldig is, een meening, die zij ook vinden verdedigd door de redactie van het nummer van 3 April j.l. onder No. 10. Bovendien heeft deze bepaling ook nog dit voor, dat voor het instelling van eene even- tueele vervolging, volstrekte zekerheid wordt verkregen. Deze betrokken eigenaar toch wordt eerst een aanslag opgelegd, hetgeen niet kan geschieden, zonder dat deze ten kohiere wordt gebracht, waardoor deze de gelegenheid krijgt alsnog een bezwaarschrift in te dienen. B. en W. willen er hier nog de aandacht op vestigen, dat de heffingsverordening op de straatbelasting der gemeente Nijmegen een soortgelijke bepaling bevat, als de nu door den Raad aangebrachte wijziging. De Raad van Beroep voor de directe belas tingen te Arnhem, die geroepen was terzake van een ingediend bezwaarschrift in Nijmegen een besluit te nemen heeft terzake o.m. het standpunt ingenomen, „dat het brengen ten kohiere ten name van den nieuwen eigenaar, waartoe genoemd tweede lid van artikel 11 mede de bevoegdheid geeft, slechts formeel is, en bovendien praktisch, daar aldus de nieuwe eigenaar de gelegenheid krijgt alsnog een be zwaarschrift in te dienen". (Zie Gemeente- Stem No. 4426). Ofschoon dit schrijven Gedeputeerde Sta ten tot geen andere zienswijze hebben ge bracht, stellen B. en W. voor, hen te machti gen, den voorzitter van Gedeputeerde Staten mede te deelen, dat de Raad niet bereid is, zijn eerstgenomen besluit te wijzigen. MUTATIES BIJ DE PATERS CAPUÜÏJNEN. In het te 's-Hertogenbosch gehouden kapit tel der provincie Nederland van de paters Min- derbroeders-Capucijnen werd tot gardiaan van het klooster te IJmuiden-Oost benoemd pater Emmanuel, terwijl pater Ernestus her benoemd werd tot vicarius. Pater Augustus alhier werd benoemd tot gardiaan van het klooster te Sluiskil, terwijl pater Victor, vroeger gardiaan alhier, van Sluiskil werd overgeplaatst naar 's-Hertogen bosch. TOONEELCLUB OPGERICHT. De Christelijke Jongemannen Vereeniging „Immanuel" te IJmuiden-Oost heeft besloten over te gaan tot het oprichten van een too- 1 neelelub. Reeds is een begin gemaakt met het instu- deeren van een tooneelstuk, dat in de maand September voor het voetlicht zal worden ge bracht. De algemeene leiding berust bij den heer Hunsche. Gisteravond is door de St. Joaephsgezellen, een Nationale avond gehouden in het R.K. vereenigingsgebouw Mahnstraat, die druk bezocht was. Als spreker trad op pater Henri de Greeve. Nadat de avond geopend was mei- een kort welkomstwoord van den heer A Noveij en het Wilhelmus was gezongen, be trad onder luid applaus pater de Greeve het podium. Deze begon te zeggen, dat deze avond niet was bedoeld om vuurpijlen enz. af te ste ken, maar meer om een diepere gedachte te willen uiten. Daarom wilde spreker meer een principieele R.K. gedachte over deze tijden uit spreken. Hij wilde meer spreken over de ver warring die er heerscht en de storm die er komt uit Moskou en Berlijn. Pater de Greeve wilde spreken over de houding die in deze de R. Katholieken hebben aan te nemen. Daartoe behandelde pater de Greeve in zijn eerste gedeelte het Katholieke beginsel. Het Katholiek leven heeft een plicht niet alleen voor het gezinsleven maar ook voor he; maatschappelijk leven en erkent ten slotte ook een vaderland. Op uitvoerige wijze besprak pater de Greeve het verband tusschen kerk en maatschappij en de houding die de geloovigen in de samenleving hebben in te nemen. j Vervolgens bracht spreker de zin der ge-1 schiedenis der verschillende landen en volken naar voren. Het verschil der volken, in be- j trekking tot landaard en traditie, noemde spreker een Godsbedoeling die hierin geopen baard wordt. „God heeft een bedoeling, ook in de natuurlijke ontwikkeling, met ieder volk". Dit wordt door ieder Katholiek erkend en er wordt rekening mee gehouden. Daarom houdt ieder Christen van zijn vaderland, daarom wil deze „zichzelf zijn en zichzelf blijven". Ver volgens sprak pater de Greeve over de ver plichting die idere Christen heeft tegenover zijn vaderland. Naar aanleiding hiervan, zeide spreker, dat wat wij voortbrengen voor onze kinderen is. Wij plukken de vruchten van onze vaderen. Hierbij haalde spreker aan wat het verleden van liberalisme en het socialisme ons heeft nagelaten. Sprekende over het beginsel der Roomsch Katholieke Christenen zeide de pater, dat ten aanzien van hun politiek de leiding gegeven wordt door de R.K. Staatspartij. Spre ker toonde aan het verschil tusschen de R.K. Staatspartij en de andere politieke partijen. Van deze partijen wordt in het kort be sproken het Communisme dat genoemd wordt als de partij die zich tegen God stelt. De S. D. A. P. met zijn klassenstrijd is ook niet door den Katholiek te aanvaarden, omdat deze de klassenstrijd niet als de wil van God erkennen kan, evenmin als de N. S. B. die op alles en nog wat iets heeft te zeggen maar zelf niets weet te presteeren .noch daar te stellen. Aan het einde van het eerste gedeelte van de rede werd een ernstig woord gericht, in het bijzonder tot de leden der St. Jozephgezellen. Dezen wekte spreker op, vooral toch hun plicht te kennen als mensch. Na deze rede die met een daverend applaus beloond werd, werd pauze gehouden, waarna pater de Greeve het tweede gedeelte van zijn rede begon. Dit ge deelte was meer gewijd aan de herdenking van den verjaardag van de Koningin. Allereerst sprak pater de Greeve over wat een natie is en wat een volk noodig heeft. Met beelden, ontleend aan de natuur verduidelijkte spre ker dit. Aan de hand van recente gebeurtenis sen herinnerde hij er aan, wat in andere lan den is voorgevallen en nog gebeurt. Naar aan leiding hiervan, zeide spreker, is ons land boven vele bevoorrecht en zijn vele stormen ons land voorbij gegaan. Al is het hier niet volmaakt, toch is het kleine Holland bevoor recht boven vele andere landen. Dit moeten wij, zeide spreker, waardeeren. Verwijzende naar de ellende en de revolutie in andere iahden, riep spreker onder luid applaus uit: wij willen Holland houden. Holland ons Vaderland, veroverd op het water, is ons thuis. Wij hebben, zeide pater de Greeve, in Hol land een Koningin die ons reeds meer dan dertig jaar met eere heeft geregeerd. Velen hebben van ons land wel eens een republiek willen maken. Het onderscheid tusschen repu bliek en Koningin en president werd duidelijk nu door spreker naar voren gebracht. De Ko ningin is door de geschiedenis de Vrouw ge worden waarom wij ons scharen als een burcht, op dat plekje waar wij wonen en geen vreemde inmenging dulden. Aan het huis van Oranje hebben wij ons hart en hand verpand. De rede die met onverdeelde aandacht be luisterd werd, werd met een daverend applaus beloond. Nadat de St. Jozefsgezellen nog een lied hadden gezongen werd deze goed geslaag de avond met een slotwoord doqr kapelaan Betjes gesloten. Belangrijke herstellingen uitgevoerd. Het Noorsche walvischschip Sir James Clark Ross heeft bij de Amsterdamsche Droog dok Mij een groote vertimmering ondergaan en vertrok weder van hier naar Sandefjord, na eerst in Vlissingen te hebben gebunkerd. is GEORGE DERN, de Amerikaansche minister van oorlog, die aan de griep overleden is. Heden vierde H. M. de Koningin haar 56ste verjaardag. Foto Ziegler. Zestigjarig jubileum van het Noordzeekanaal wordt gevierd met een herdenkingsmarsch. 1 November a.s. is een belangrijke datum in de geschiedenis van IJmuiden. Het aal dien dag zestig jaar geleden zijn, dat de officieele opening plaats vond van het Noordzeekanaal. Het gouden jubileum van het Kanaal, dat tevens gold als het gouden jubileum van IJmuiden, dat toch zijn ontstaan aan het Noordzeekanaal te danken heeft, werd tien jaar geleden op buitengewoon luisterrijke wijze gevierd. Men zal zich herinneren, dat tal van schepen in de haven des avonds geïllumineerd waren en dat de feestdag gesloten werd met een vuurwerk, mooier dan ooit in deze omge ving te zien was geweest. Een groote kermis, gehouden op een thans bebouwd terrein aan de Oostgrens van nieuw IJmuiden trok -dui zenden bezoekers. Voorts waren de meeste straten van IJmuiden smaakvol versierd. Voor al de Oranjestraat was in een prachtig feest gewaad gestoken. Alhoewel er voor feestviering weinig aanlei ding bestaat zal de 60e geboortedag van'IJmui den niet ongemerkt voorbijgaan. De jonge wandelsportvereeniging „De Kennemer Ja gers" toch is voornemens, behoudens goedkeu ring van B. en W., ter gelegenheid van dit ju bileum een herdenkingsmarsch te organisee- ren en wel in samenwerking met de vereeni ging „IJmuiden Bloei". De marsch, waaraan verschillende attrac ties verbonden zijn, zal geho.uden worden op Zondag 8 November. Deelneming is openge steld voor personen boven 16 jaar. De beloo ning zal bestaan uit een toepasselijk uitge voerde medaille met lint, terwijl voor groepen groepsprijzen beschikbaar worden gesteld. Nadere inlichtingen kan men verkrijgen aan het secretariaat van „De Kennemer Jagers", Groeneweg 45, IJmuiden-Oost. MOOI SUCCES VOOR DE KENNEMER JAGERS. De wandelsportvereeniging „De Kennemer Jagers", IJmuiden-Oost nam gisteren met 17 leden deel aan den Pastoorsmarsch over 40 K.M. Alle deelnemers en deelneemsters hebben den tocht volbracht, zoodat de vereeniging met 17 medailles en een groepsprijs, een zilve ren lauwertak naar huis ging. EXPLOITATIE ZIEKENAUTO. Den 21 Juli 1931 werd B. en W. door den Raad gemachtigd met J. van Gameren te Velsen een overeenkomst aan te gaan in zake het verleenen van een subsidie in de kosten van de exploitatie van een ziekenauto. Deze overeenkomst bepaalt o.m. dat een sub sidie van f 1000 per jaar wordt gegeven, zoo mede een vergoeding van de helft der voor deze auto te betalen wegenbelasting, gedu rende 5 jaren, ingaande op den dag van in- dienststelling der auto. Deze overeenkomst liep dus 24 Augustus 1936 af. De exploitant der ziekenauto heeft ge vraagd ook verder voor de subsidie in aan merking te mogen komen. Een door B. en W. ingesteld onderzoek naar de financieele resultaten van de exploi tatie der auto heeft het College de overtui ging geschonken, dat een voortzetting der subsidieering met hetzelfde bedrag noodzake lijk is om de exploitatie in stand te kunnen houden. De tot dusver voor het vervoer van zieken per ziekenauto of per gewone auto bpreken- de tarieven worden met pl.m. 30 pet. ver laagd. B. en W. stellen voor, h ente machtigen onder de door hen te stellen vorwaarden. aan J. van Gameren, voor den duur van 5 jaar te rekenen van 24 Augustus 1936 af een subsidie te verleenen van f 1000 per jaar, zoo mede de helft der te betalen wegenbelasting voor de explpopitatie van een ziekenauto. HOOFDKLASSE COMPETITIE N. D. B. Het D. C. IJ-team. De hoofdklasse competitie van den N. D. B. seizoen 19S6—1937 zal spoedig beginnen. Door reorganisatievoorstellen van den Am-sterdam- scnen Dambond is de indeeling der clubs nog steeds niet bekend. Vermoedelijk zal de be slissing op 8 September vallen, daar op dezen datum een vergadering van den Districtbond Noord-Holland te Haarlem zal plaats vinden. Het bestuur van D. C. IJ. heeft nu reeds het tiental voor de hoofdklasse samengesteld: Dit luidt als volgt: Bord 1 B. Dukel, 2 A. Ligthart, 3 P. Leyte, 4 H. de Boer, 5 C. Suyk, 6 G. Postma, 7 F. Basstra 8 H. Buis, 9 C. Bais, 10 H. Laros. Res. J. Kramer, P. Smit, D. Ott en J. Smit. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Scheepvaartbeweging:. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 48 stoom- en 16 motorschepen, tezamen 64 schepen tegen 86 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 72 stoom- en 19 motor schepen alsmede 1 oorlogsbodem, tezamen 92 schepen tegen 86 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 156 schepen of 16 schepen minder dan in de voorlaatste week. Overleg inzake haventarieven. Afgevaardigden van twintig havenplaatsen in Jutland (Denemarken) hebben dezer dagen een vergadering in Horsens gehouden ter be spreking van de vaststelling der havengelden, welke op 1 April buiten kracht treden. Voor heen werden die tarieven om de zeven jaar vastgesteld doch vanaf 1 April zal dit om de vier jaar geschieden. De besprekingen zijn strikt geheim gehouden totdat het betrokken ministerie daarvan kennis genomen zal heb ben doch naar verluidt zou er niet veel wij ziging in den bestaanden toestand komen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Velsen, brengen ter openbare kennis* dat door hen aan J. J. Jak te Santpoort, vergunning is ver leend tot het uitbreiden van zijn auto-her- stelplaats in het perceel Hoofdstraat 169 te Santpoort. Voorts brengt het college ter openbare ken nis dat ter gemeente-secretarie ter inzage lig gen verzoeken met bijlagen van: a. De N.V. American Petroleum Company te 'sGravenhage, om vergunning tot het op richten van een petroleumbewaarplaats bij het perceel Hagelingerweg no. 325 te Sant poort; b. de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis „IJsvries" te IJmuiden, om vergunning tot het uitbrei den van haar koelhuis in het perceel Prins Hendrikstraat no. 15. Op Zaterdag 12 September a.s. des voormid dags elf uur, zal ten gemeentehuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen die ver zoeken in te brengen en mondeling en schrif telijk toe te lichten. In de algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft de heer W. de Lange, lid van het hoofdbestuur, een rede gehouden over de toekomst der academisch gevormden, naar aanleiding van het rapport der commissie- Limburg. Nadat de spreker in het kort de werkwijze der commissie had geschetst, deelde hij de re sultaten mede van het statistisch onderzoek aangaande den omvang van de werkloosheid der academisch gevormden, in het bij zon dei- van die der leeraren. Spreker behandelde vervolgens de maat regelen, welke door de sub-commissie zijn voorgesteld, om de vraag naar leeraren te ver- grooten. Verschillende van deze maatregelen hebben de Instemming van den spreker, b.v. de vrijwillige vervroegde pensionneering, het ver bod van lesgeven door gepensionneerden, als mede de door de commissie voorgestelde mo gelijkheid, dat oudere leeraren vrijwillig van een aantal uren afstand zouden kunnen doen, zonder hun garantie of hun pensioenaanspra ken in gevaar te brengen. Spreker bestreed echter ten scherpste de voorgestelde wijziging van de salarieering, waarbij splitsing van betrekkingen in de toe komst financieel gemakkelijk gemaakt zou worden. Spreker achtte dit voorstel een ge vaar voor de positie van den leeraar en onder schreef daarom ook volkomen de in het rap port zelf genoemde bezwaren tegen den maat regel. Tenslotte wijdde spreker uit over de reactie van de werkzoekenden op het rapport-Lim burg en over de algemeene perspectieven der academici. Op de inleiding volgde een leven dige discussie, waaruit de belangstelling van de leeraren voor het behandelde vraagstuk bleek, De voorzitter bracht den inleider dank voor zijn helder betoog. Deze woorden werden door de vergadering door krachtig applaus onderstreept. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin aangedrongen werd: 1. Op intrekking van de spelling Slotemaker; 2. Op invoering van eenzelfde spelling- in re- geeringsstukken en bij het onderwijs. HET INTERNATIONALE VREDESCONGRES TE BRUSSEL. Het Nederlandsch uitvoerend comité voor de internationale vredescampagne verzoekt ons mede te deelen. dat bezoekers uit Neder land aan het internationale vredescongres dat van 36 September in Brussel zal worden ge houden, zich uitsluitend kunnen opgeven bij het secretariaat van het Nederlandsch comité Laan van Meerdervoort 19, Den Haag. Alleen op vertoon van een door 'dit secre- tariaat verstrekte kaart, waarvan nog slechts een beperkt aantal verkrijgbaar is, heeft men toegang tot het congres-

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1