HET NIEUWE AVONDBLAD Viering van oen Koninginnedag. 21 e JAARGANG No. 254 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1935 IJMülDhlM. Feestdrukte overalKinderspelen kermisvermaak en vuurwerk Ook het weer hield zich goed. WANDGEDIERTE. èu,wzcu*g.s.(>Hdecto. ,,ïla(Ucaa>t" IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents Incasso, per kwartaal 1 20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AUVERTENTIeN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeliugen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTleN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de register? zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: f 250.- bij verlies van een duim: f 150.- bii verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. In alle deelen van onze gemeente is gisteren met groote opgewektheid de Koninginnedag gevierd. Er werd zeer druk gevlagd en velen hadden zich met een oranjestrik getooid. Overal was het al vroeg in den mor gen erg druk, als gevolg van het feit, dat op eenige plaatsen, zooals op het Willemsplein en op het Velser- duinplein de feestelijkheden werden ingezet met een aubade, gegeven door de schoolkinderen. Beide wer den door een talrijk publiek bijge woond. In IJmuiden. Na den massazang op het Willemsplein trok een lange kinderstoet, begeleid door de muziekvereenigingen Wilhelmina en Concor dia naar het Stormvogelsterrein waar de kinderen zich met tal van spelletjes konden vermaken. Verder werden ze ruimschoots ge- tracteerd en prettig bezig gehouden door een acrobatischen goochelaar, die zeer sterke toeren verrichtte. Voor het middagfeest zorgde Olympia, die van 3 uur tot kwart over zes de bijna 2000 bezoekers op een gevarieerd programma heeft onthaald, waarvan alleen de opmer king gemaakt zou kunnen worden, dat het te overladen was. Gevoeglijk hadden eenige nummers weggelaten kunnen worden. De heer Chr. F. Smit, directeur van Olym pia maakte een goede beurt imet den., op- marsch. Twee aan twee marcheerden de on geveer 200 Oiympianen het terrein op, keu rig in de maat en keurig in de pas, de klein tjes voorop, toen de grooteren, daarna de grootsten en tenslotte.... de Ibabies, die hun uiterste best deden, om ook keurig in de pas te blijven, doch hierin, vanwege de te geringe lengte hunner beentjes niet slaag den. tto groot vermaak van de toeschouwers. Afwisselend werden verschillende oefenin gen uitgevoerd als toestelturnen, vrije oefe ningen, hoogspringen, athletiek enz. terwijl de dames met knotszwaaien, rhythmische dansen, evenwichtsoefeningen enz, wat poë zie op het veld brachten. De athletiek bracht na eenige spannende wedstrijden, de volgende resultaten: 100 M. hardloopen: le serie: 1 C. v. d. Klooster 12.1 sec., 2 J. D. de Ronde 12.3 sec., N.G. P. Kool en S. Kabel. 2e serie: 1 H. A. Osendarp 12.1 sec., 2 K. Groen 12.4 sec., N.g. Groeneveld en H. Hen driks. 3e serie: 1 L. Korstanje 13.6 sec., 2 A. van Zonderen 13.8 sec. N.g. J. Bakkum. De twee eerstaangekomenden van elke serie kwamen in den eindstrijd. Winnaar werd Korstanje in 11.6 sec. 2 Osendarp 11.8 sec. 3 v. d. Klooster 12 sec. Hoogspringen: 1 P. Dekker 1.65 M., 2 Van Zonderen 1.6C M 3 Zandvoort 1.55 M. 4 Ha mers 1.50 M. 5 Spaan 1.50 M. Speerwerpen: 1 de Ronde 33.93 M. 2 Zand voort 33.34 M. 3 Groen 32 M. Discuswerpen: 1 Groen 2:9 M. 2 v. d. Kloos ter 27.24 M. 3 Van Zonderen 26.40 M. 4 J. Wilderom 25.30 M. 5 H. Hendriks. 1500 M. hardloopen: 1 J. Kooiman 5 min. 5.6 sec. 2 Van Zonderen 5 min. 5.8 sec. 3 Dekker 5 min. 5.9 sec. 4 maal 100 M estafette: 1 R.-K. Sportver. O.I.V. 49.6 sec. 2 Olympia 49.8 sec. Vooral deze estafette was zeer spannend, daar beide teams elkaar niets toegeven, het geen uit de gemaakte tijden valt af te lei den. Het programma werd afgewisseld door het optreden van Ghoy Hay, die eenige wonder- baarijke toeren verrichtte. Voor hem deed Berny, die wonderveel op den Chineeschen magiër geleek, niet onder. Des avonds 8 uur gaf Wilhelmina een con cert op het Willemsplein, na afloop van welk concert de clou van den dag volgde. Het vuurwerk. Het vuurwerk, dat op het Sluiseiland werd afgestoken, trok duizenden toeschouwers, die zich reeds ver voor het aanvangsuur langs den kanaaikant hadden opgesteld om een goed plaatsje te verkrijgen. Hun moeite werd rijkelijk beloond, daar vele fraaie „num mers" de lucht in gingen. De Kerkdienst. De kerkdienst, die in de Gereformeerde Kerk werd gehouden en georganiseerd was door de Ned. Hervormde Kerk, de Gereformeerde en de Chr. Gereformeerde Kerk was druk bezocht. Ds. Joh. Bronsgeest van Velsen herinnerde aan de woorden van de troonrede van 1931, waarin de Koningin zeide te hopen op Gods bijstand, opdat ons Vaderland niet dieper zinke. In de realiteit zien wij, aldus spreker, dat overal uit het volk handen omhoog gaan, die zich ballen tot vuisten. De geest van den afgrond wint steeds meer veld. Vanavond zijn wij bij elkaar gekomen om protest aan te tee kenen tégen den geest van „Geen God en geen meester". Tegen de gebalden vuist moeten wii allen zetten de gebalde vuisten. Na de rede van ds. Bronsgeest werd gezon gen het 7e en 8e vers van Ps. 77, waarna de heer N. van Leeuwen zong. Ds. A. Zwiep verkreeg daarna het woord. Het Nederlandsche volk is flegmatiek, aldus deze spreker, maar op een dag als deze bruist het ook in ons warm omhoog. In de gave van ons Oranjebuis zien wij Gods gunst. Wij willen anders feest vieren dan op de kermis, in de draaimolen, zooals het, schandelijk genoeg, in onze plaats gebeurt. Spreker trok een verge lijking tusschen Israël en Nederland, Mozes en Willem van Oranje. IJmuiden-Oost. Zooals gezegd, begon ook het feest in IJmui den-Oost met een kinder-optocht en een aubade, waarna van 912 uur kinderspelen plaats vonden op een weiland naast het ter rein van V. S. V. Ook hier hebben de kinderen zich uitstekend vermaakt. Een talrijk publiek heeft de feestelijkheden bijgewoond. Op het middagfeest verzorgde de Chr. Gymnastiekvereeniging in hoofdzaak het pro gramma, dat begon met een opmarsch en vrije oefeningen. Had de uitvoering van Olympia in IJmuiden vooral een propagandistisch ka rakter, Quick demonstreerde vooral de ont wikkeling van het gymnastiekoefenen en het nut daarvan, gedachtig aan het woord: „mens sanaVooral kwam dit tot uiting in de rhythmische koorbewegingen. Het middagfeest in IJmuiden-Oost werd af gewisseld door het optreden van den illusio nist Mr. Lawoe, die sterke goocheltoeren ver richtte. Buitengewoon veel werk had men gemaakt van de lichtstoet, die 's avonds half negen van het Tiberiusplein vertrok, begeleid met muziek van de Chr. Muziekveroeniging Juliana. De stoet, samengesteld uit wagens van verschil lende vereenigingen trok overal groote be langstelling. En hij verdiende dit ten volle, daar tal van fraai versierde wagens werden meegevoerd. Een bijzonder woord verdient de wagen van de Zangvereeniging Sursum Corda die een symbolische voorstelling vertoonde van muziek en zang. De lichtstoet was een waardig slot van de feesten van de Chr. Oranje vereeniging IJmuiden-Oost. Een sportevenement was de voetbalwedstrijd, die op het V. S. V.-terrein gespeeld werd tus schen V. S'. V. en Stormvogels. De wedstrijd werd door V. S. V. met 3—2 gewonnen. De accomodatie van de burcht der rood- witten is er na de zomerrust belangrijk op ver beterd. Al deze verbeteringen zijn belangeloos door de leden van V. S. V. uitgevoerd. Met haar verbeterde accomodatie kan V. S. V. het nieu we seizoen met gerustheid tegemoet gaan. V. S. V—STOKMVOKELS (3—2). Wat de wedstrijd zelve betreft, deze droeg een zeer vriendschappelijk karakter en met genoegen zullen velen de beide ploegen nog weieens in de toekomst tegen over elkaar in het veld willen zien. Het krachitversohil dei- beide elftallen was slechts gering, hetgeen wel het beste tot uiting kwam, doordat 10 minuten voor het einde de stand nog gelijk was. Het was de V.S.V.-toenjemin Bot, welke ten slotte zijn club de overwinning bezorgde, het geen hij deed op zeer fraaie wijize door den bal ineens langs den feilloos keepende Hol- lenberg te schieten. Ruim 6 uur werd aangevangen met de vol gende elftallen: V. S. V.: N. Michel, v. Osoh, v. d. Griendt, v. Os, de Vries. Kraak, Heins. Bot, G. Michel. Sterk, Teeling. Stormvogels Prins, Bloemink, Schoorl, Schildwacht, v. d. Steen, Tol, Feijen, Weij, Haak Jr., v. Dongen, Hollenberg. Het begin is zeer kalm. De verdedigingen blijken voorloopig deze aanvallen wel het hoofd te kunnen bieden al is het werken van v. d. Griendt hierbij niet altijd smetteloos. Wanneer de voorwaartsen wat beter inge speeld zijn komen er eenige goede aanvallen. Michel krijgt een goed schot van Schoorl te verwerken hetgeen hij naar behoor en doet. Dan volgt een snelle V.S.V.-aanval. Teeling glipt handig langs Weij en lost een zeer hard schot, doch even mooi als deze aanval was, zoo schitterend wist Hollenberg in het Storm vogels-doel dit schot te keeren, het geen op zich zelf een goed staaltje van keepkunst was. Na 20 minuten spelen neemt Stormvogels de leiding uit een goeden voorzet van v. d. Steen welke Schoorl onhoudbaar langs Michel schiet (01). Het spel van Stormvogels vertoont dan een heel gering overwicht, zonder dat dit direct gevaar met zich brengt, dat de voorsprong vergroot wordt. Doch kort hierna is het even wicht. weer hersteld en gaan de partijen weer gelijk tegen elkaar op. Hollenberg levert dan weer goed werk als hij een zuiver in gekopte bal uit het uiterste hoekje grab belt. In de middenlinies leveren vooral Feijen bij Stormvogels en de Vries bij V.S.V. goed werk. Tien minuten voor den rust komt de ge lijkmaker door toedoen van Sterk welke hard inschoot. De bal komt voor de Storvogels- doelmond en Tol werkt hem in eigen doel. (1—1). In de laatste minuten bezit V.S.V. een klein overwicht, doch weet zij dit niet in doelpun ten uit te drukken. Even voor dat de rust ingaat bestraft Schoorl een fout van v. d. Griendt, zoodat Stormvogels wederom d? leiding heeft (12). In de tweede helft lost Sterk, welke nog niet is opgevallen, weer eenige prachtige schoten, welke Hollenberg veel moeite be zorgen. Prachtig speelt Sterk zich dan vrij en met een onhoudbaar schot moet Hollenberg toe zien dat hij den stand weer gelijkt maakt. (2—2) Geen der partijen schijnt veel voor een verdeelen der punten te voelen. Er wordt thans uitsluitend op winst gespeeld en ae middenlinies trekken herhaaldelijk achter de voorhoeden aan. Michel in het V.S.V.-doel krijgt nu ook meer gelegenheid, zijn kunnen te toonen, doch ondanks de goede schoten van Schoorl en Schildwacht, krijgt hij niet de gelegenheid welke Hollenberg kreeg. Vooral de laatste 10 minuten, nadat Bot op fraaie wijze den bal uit de lucht opvangt en ineens doelpunt, kreeg Hollenberg nog een zware taak, waarvan hij zich echter schitte rend kweet. Met 32 voor V.S.V. kwam ten slotte het einde van dezen voor beide partijen zeer nuttigen wedstrijd. Te Santpoort. De vrees, die menigeen Zondag j.l. bekropen had, dat na het mooie weer van de laatste dagen het op Koninginnedag wel eens „mis" zou kunnen zijn, is gelukkig niet bewaarheid, zoodat, wat deze factor betreft „Koninginne dag" niet te klagen had, wat ons vooral ge noegen deed voor het bestuur, dat weken en weken gewerkt heeft, om dezen dag zoo goed mogelijk te doen slagen. Ditmaal werd niet begonnen met den tradi- tioneelen optocht, doch waren direct de kin derspelen, die gedeeltelijk door burgemeester en mevrouw Kwint werden bijgewoond, op het feestterrein gelegen tusschen Hoofd straat en Rijksweg aan de beurt, Wat deden ze, de kleinen, maar ook de ouderen, weer hun best om in het bezit van een der aardige prijzen te komen!! Na spannenden strijd verwierven de volgende meisjes en jon gens een prijs: Blokjesrapen, jongens 5 en 6 jaar: le pr. Simon Heeremans; 2. Frans Dam; 3. Jan Hoogzaad; 4. Thijs Rutte. Blokjesrapen, meisjes van 5 en 6 jaar: le pr. Annie Schipper; 2. Leni Post; 3. Truus Uitendaal; 4. Jannie Wigchert. Balwerpen, jongens en meisjes 7 jaar: le pr. Trientje Oudendijk: 2. Wim Schoorl; 3. Martha Wigchert; 4. Rinus Davidson. Autobandenwedstrijd, jongens en meisjes 8 en 9 jaar: le pr. Jacques Davidson; 2. Bertus Tromp; 3. Wiesje van Egmond; 4. Piet Nijssen; 5. Martin Zuiderduin; 6. Jan van der Ende. Zakloopen, jongens 10, 11 en 12 jaar: le pr. Joop Oudendijk; 2. Gerard Hoogzaad; 3. Gerrit v. d. Veldt; 4. Jaap Nijssen. Ringwerpen, meisjes 10, 11 en 12 jaar: le pr. Tini Moelker; 2. Tini Böhm; 3. Hennie Dam; 4. Tilly Dam; 5. Marietje Slagboom. Wedloop met hindernissen jongens 13, 14 en 15 jaar: le pr. Reinier Sintenie; 2. Nico Hoogzand; 3. Roelf Smit; 4. Jan Handgraaf; 5. Arie Meinders; 6. Cor v. d. Veld. Sleuteltrekken op de fiets meisjes 13, 14 en 15 jaar: le pr. Rie v. d. Putten; 2. Leni Wigchert; 3. Sina Nijsssen; 4. Marie Molen kamp. Na den middag trok de jeugd in optocht door het dorp. Een aantal deelnemers had voor versiering zorg gedragen. Het meest trok de aandacht een wagen met elfjes getrokken door een heks. Na dezen optocht waren op het feestterrein de volksspelen aan de beurt. Van deze waren het vooral het tonnetje-rijden voor dames en heeren, die in het teeken van belangstelling stonden. De volgende successen werden ge boekt Ringsteken (dames) 1. mevr. Meijer; 2. mej. Langeland, 3. mej. Sambeek. Idem (heeren)1. C. Böhm, 2. A. Maar schalk, 3. Jan Post. Tonnetje-rijden (dames en heeren) 1. Gretha Ouderdijk; 2. Jo Böhm; 3. K. Neder- lof; 4. Piet Nijssen. Ezelvechten (heeren): 1. M. Smit; 2. B. Vrenegoor; 3. A. Maarschalk. Slaagden deze middag-feesten goed, ook het avondprogramma liep naar wensch. De lam pion-optocht trok natuurlijk veel bekijks en terecht, want hij leverde, nu ook hiervoor het weer medewerkte, een aardig gezicht op. Een buitengewoon geslaagd nummer van het avondprogramma was het optreden van de turnvereeniging „Santpoort", welke hier mee veel eer inlegde. Tot besluit van dezen geslaagden dag wer den eenige film afgedraaid. Te Driehuis. Ook ditmaal had de Oranje vereeniging „Driehuis" wederom de leiding van de feesten, welke hier Maandag ter eere van den verjaar dag van de Koningin plaats vonden en ook nu kunnen de actieve bestuurderen dezer vereeni ging met genoegen op het verloop er van te rugzien. 's Morgens om 9 uur kwamen de kinderen op het Kerkplein tezamen, waar onder leiding van den heer Seller er o.m. ten aanhoore van burgemeester en mevrouw Kwint eenige vader Iandsche liederen werden ten gehoore ge bracht. Na de aubade trok men in optocht naar het feestterrein aan den Driehuizerkerkweg. Hier hield eerst notaris Anten als voorzitter der vereeniging een korte toespraak, waarna de verschillende kinderspelen begonnen. Daar de firaaie prijzen reeds eenige dagen „te kijk" hadden gelegen, lag het voor de hand, dat de meisjes en jongens hun uiterste best zouden doen. En dat hébben ze onder toezicht van ouders en andere familieleden gedaan! De uit slagen waren: Ballen dragen: 1. Hans Kooiman, 2. Piet van Rensen, 3. Corrie Oudendijk. Ballen drijven: 1. Paul v. d. Raad, 2. Henk Dubbis, 3. Mies Schouten. Hindernisloop (meisjes): 1. Grietje de Haan, 2. An,nie Snijders, 3. Mia v. d. Broek. Engelsche kruiwagen: 1. Frans Warger, 2. Joost en Herman Hulsman, 3. Emile Ayen. Bloempottcnloop (meisjes)Suze Ander son, 2. Truus Dam, 3. Jansje Kater. Zakloopen (jongens)1. Loek Hoogenbosch, 2. Jaap Oudendijk, 3. Jan Heese. Na den middag stond allereerst de versierde optocht op het programma. Hoewel het aan tal „groote werkstukken" niet zoo talrijk was als vorige jaren, was deze optocht toch weer zeker het aanzien ten volle waard. Bijzonder de aandacht trok de feeënkoningin, die met haar elfjes ging varen. En dan denken we aan de aardige trekwagens, waarvan een een bruidspaar en de andere twee „schatten van kinderen" bevatte, aan het Volendammers bruidspaar, aan een aardige boerenfamilie, aan mooie versierde autopeds enz. De jury, be staande uit de dames Mac. Daniël en Vreug- denhil en den heer Mooi had dan ook geen ge makkelijke taak. Zij kende tenslotte als volgt de prijzen toe: Kleine voertuigen: 1. Adri Maris, 2. Annie de Ruyter, 3. Wim Hesselink. Fietsen: 1. Corry Post, 2. Wim Heese, 3. To Hülsman. Diversen: 1. Nico en Zus Mentink, (bruids paar), 2. Zusjes Lan (Elfenkoningin), 3. Jan Man en Nelly Boon (Bloemenmanden). Na den optocht waren het de spelen voor de ouderen, die de aandacht vroegen. Zij geno ten een groote belangstelling, en vooral om 't waterballet is vaak smakelijk gelachen. De volgende personen kregen prijzen: Behendigheid wedstrijden te voet: 1. A. Ter voort, 2. A. Borgart, 3. Wim Gozeling. Idem per fiets: 1. Theo Kuyt, 2. Koba den Haan, 3. Wim Oudendijk. Wagenrennen: 1. Ada Hooggreef, 2. T. Hüls man, 3. K. v. Breukelen. Mastklimmen: 1. Theo Gerrits, 2. Harry Jorna, 3. Wim Oudendijk. Waterballet: 1. Theo Gerrits, 2. Harry Schor, ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou* ding en schriftelijke garantie. Waar anderen faalden, slaagden wij. GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Een iotc^ van liet bloemensorso te Driehuis. 4 derde prijzen: Cor Portegies, Ton Jorna, E. Bilderbeek, Theo Kruyt. Ook voor de avonduren stond heel wat op 't programma. Begonnen werd met een lampion optocht, die uitnemend slaagde. Na een rond gang werd naar het feestterrein gemarcheerd, waar een aantal bioscoop-nummers vertoond werd. Het slot van dezen welgeslaagden dag waar op de organisatoren met genoegen kunnen te rugzien, vormde een vuurwerk, dat door hon derden werd bijgewoond. ATHLETIEK. Successen van O. I. V. te Overveen. Op het mooie sportterrein te Overveen werden Zondag j.l. onder gunstige weersom standigheden atletiekwedstrijden gehouden. Onze nieuwe plaatselijke R.K. Athletiek Club „O. I. V." wist zoowaar eenige fraaie successen te boeken. Het begon al met de 100 M. voor C-klasse, waarin na spannenden strijd H. Hendriks wist te zegevieren, terwijl in de A.-klasse op dien zelfden afstand onze crack H. A. Osendarp ditmaal zeer gemakkelijk won, daar eenige zijner sterkste concurrenten op het appèl ont- biaken. De nogal straffe tegenwind drukte de gemaakte tijden op dezen afstand aanmer kelijk. Op de 300 M. werd Osendarp derde achter Oosterveer van Holland, die 38 sec. liet no- teeren. De 1500 M. B-klasse was zeer sterk be zet, en bracht een veld van 25 loopers aan den start. Na een zeer goede race wist J. Kooy- man in den voor hem fraaien tijd van 4 min. 46.4 sec. als derde te eindigen. Ook P. Verzijl- bergh liet zich niet onbetuigd. Hij behaalde in de 1500 M. C-klasse een tweeden prijs. H. Hendriks won nog een 2den prijs bij het verspringen C-klasse, doch ook de jongste ju nior J. Bakkum werd tweede op de 60 M. Voor waar een aardig resultaat. SPEELTUIN „DE MOERBERG" Door de speeltuinvereeniging „De Moerberg" wordt Zaterdagmiddag een tuinfeest georga niseerd voor kinderen van leden der vereeni ging. Verschillende spelen en wedstrijden zul len worden gehouden. Het feest wordt opge luisterd met muziek. Bij ongunstig weer heeft het feest plaats in het R.K. Verenigingsge bouw Mahustraat. DEELNEMING IN EEN BORGSTELLINGS FONDS. Door den minister van Binnenlandsche Za ken werd bij schrijven dd. 9 April 1936, no. 3917, afd. A, gericht aan heeren Burgemees ters, in verband met de opheffing der plaatse lijke crisiscomité's, de aandacht gevestigd op de zoogenaamde borgstellingsfondsen voor den middenstand. Reeds eerder heeft de Re geering van haar instemming met die fondsen doen blijken en haar steun toegezegd. De be doeling is, dat het Rijk maximaal 40 pet. der te verstrekken borgstellingen voor zijn reke ning neemt. De minister dringt er op aan, dat in voorkomende gevallen, bij de oprichting van borgstellingsfondsen, door de gemeente besturen de noodige medewerking en steun zal worden verleend. Onlangs is opgericht ..De Stichting Borg stellingsfonds voor Kennemerland", gevestigd te Haarlem. Artikel 1 van den stichtingsbrief, welke bij de stukken is gevoegd omschrijft het doel der stichting als volgt: I. Doel der Stichting is hulpverleening en woekerbestrijding ten bate van den in- dustrieele en handeldrijvenden middenstand binnen het gebied der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken in den vorm van: a. borgstelling voor credietwaardige crediet- behoevenden, die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor crediet- verleening geëischte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zekerheid; b. bemiddeling en voorlichting voor crediet waardige credietbehoevenden, die bleken deze niet elders te kunnen verkrijgen. 2. Voor de onder a en b bedoelde hulpver leening komen in den regel slechts in aanmer king middenstandsbedrijven, welke ten min ste vijf jaar bestaan; voor de onder a bedoelde hulpverleening geldt in beginsel, dat uit de gemeente van in woning van gemeentewege in het kapitaal der Stichting moet zijn of tot hare inkom sten moet worden bijgedragen; voor die, bedoeld onder b, volstaan zoodani ge, naar het oordeel van het bestuur billijke bijdragen uit de gemeente van inwoning van anderen kant dan van gemeentewege. B. en W. achten het gewenscht, dat deze gemeente tot de stichting toetreedt. De ten laatste dezer gemeente komende storting in 't fonds bedraagt 11V2 cent per inwoner, dus rond f 5250,— en kan over 5 jaren worden verdeeld. B. en W. stellen den Raad voor tot de stich ting toe te treden en in het kapitaal der stich ting deel te nemen met een bedrag van IIV2 cent per inwoner en deze storting te verdee len over 5 jaren. HULDIGING VAN HENDRIK MANDE. Op Vrijdag 11 September a.s. zal na de slui ting van het congres van „Ons geestelijk erf" in een der zalen van de Bisschoppelijke Kweekschool een huldiging plaats hebben van Hendrik Mande, die te Beverwijk begraven ligt. In deze bijeenkomst zal prof. dr. H. Brandsma O. Carm. een rede over Hendrik Mande hou den.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1