Haarlem's Kunstbezit. Nieuwe standaardloonen vastgesteld. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. De clearing met Roemenië. De overval op den geldauto. Spoorwegontvangsten over Mei. Felle boerderij brand te Loon. Met moeite ramp voorkomen. Jongeren Vredes Actie. Weer twee waaghalzen uit zee gered. Dr. E. C. Wiersma tot hoog leeraar te Delft benoemd. Amsterdam's Arbeidsbeurs bestaat 50 jaar. Dertig procent verlies op achterstallige Roemeensche betalingen. Jongeman in zwembad verdronken. De kwestie van de immigratie in Palestina. 2 September: Men heeft Haarlem wel eens „De stad der Hofjes" genoemd. En inderdaad, zij telt, en telde reeds vanouds, binnen haar wallen een groot aantal van die stich tingen. In den laatsten tijd zijn er ver scheidene tengevolge van ruiling van gronden en andere omstandigheden ver plaatst en in ruimere en betere gebou wen overgebracht of belangrijk vergroot, zooals het „Hofje van Beresteijn", ten gevolge van verbeterde financieele omstandigheden. Zoo zal nu binnenkort het hofje „De Groene Tuin", dat slechts door een poort of gang gemeenschap had met de openbare straat en verder geheel ingesloten lag te midden van tuinen en woonhuizen binnen de stad, in een fraai nieuw gebouw overgaan, dat in de Warmoesstraat is verrezen en be staat uit een middengebouw met vestibule en doorgang naar den tuin van het oude hofje, en twee zijgebouwen in oud-Hollandschen stijl opgetrokken, en tezamen drie flinke gevels uitmakende, ter plaatse waar in den grafelijken tijd een herberg of logement stond, het „Hof van Holland", en dat drie honderd jaar geleden tot woning strekte van Haar lem's burgemeester Francois de Kies. Den naam van „Hof van Holland" bleef het behouden, ook toen het later tot een lokaal van publieke verkoopingen werd ingericht. Helft van in ons land gestorte gelden komt vrij voor nieuwe vorderingen. Bewijzen tegen gearresteerden stapelen zich op. De voorgenomen wijzigingen in de steunregeling. In verband met de conferentie, welke op 28 Augustus te Zwolle werd gehouden en na bespreking in den ministerraad, heeft de minister van Sociale Zaken nader bepaald, dat de standaardloonen, bedoeld onder d in de circulaire van 31 Juli, als volgt worden vastgesteld: f 23.voor het tarief van steunverleening eerste klasse, f 21.voor het tarief van steunverleening tweede klasse, f 20. voor het tarief van steunverleening derde klasse, f 18.voor het tarief van steunverleening vierde klasse, f 18.voor het tarief van steunver leening vijfde klasse, f 16voor het tarief van steunverleening zesde klas se, f 16.voor het tarief van steun verleening zevende klasse, f 14. voor het tarief van steunverleening achtste klasse, f 13.voor het tarief voor steunverleening negende klasse. Tevens wordt de maximumverlaging welke aanvankelijk was bepaald op f 1.25, per week, nader vastgesteld op f 1. Een nader schrijven hieromtrent zal den gemeentebesturen zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. Voor Haarlem zal, ingevolge boven staande regeling, het standaardloon 23.worden. De definitieve ontvangsten der Nederland- sche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) over de maand Mei bedroegen f 7.685.074.98 (vorig jaar f 8.0O7.355.81). Vonken woeien over grooten afstand weg. Omstreeks twaalf uur Dinsdagmiddag brak brand uit in de woning van den landbouwer J. Smeenge te Loon nabij Assen. De vrouw des huizes was bezig met koken in het z.g. „kook hok", toen plotseling door een feilen windvlaag de vlammen in het huis sloegen. In een omme zien stond dit in lichter laaie. De pogingen van de vrouw om den brand met een emmer water te blusschen bleven zonder resultaat. In korten tijd was de boerderij één vuurzee, waar uit slechts eenig huisraad gered kon worden. Door den hevigen wind sloeg het vuur over naar een hooischelf aan de overzijde van den weg, toebehoórende aan H. Zuid. Ook deze berg was in een oogwenk een prooi der vlam men geworden. Dit lot onderging eveneens een landbouwschuur van den landbouwer Ratering. Inmiddels was echter de Asser brandweer ge arriveerd. Deze wist de boerderijen van de fa milies Mennega en Ratering, welke reeds had den vlam gevat door krachtig ingrijpen te behouden. Toch waaide een felle vonkenregen naar het ongeveer 200 meter verder gelegen winkelhuis van de wed. Aling toe, dat eveneens vlam vatte. Ook daar greep de Asser brand weer met succes in. Tenslotte dreigden ook de boerderijen van de landbouwers Bimolt en Hingstman in brand te geraken, doch ook daar weer kon de brandweer het vuur in de kiem smoren. Behalve groote materieele scha de, die door verzekering gedekt wordt, kwamen in de boerderij van Smeenge een hond en een paar varkens in de vlammen om. bloeiende kunstproductie gaande, die voor den nazaat van de zeventiende eeuw het pad be reidde. De portrettist van Catrijn Gerritsdoch- ter zou dan in de omgeving van Cornelis Engelbrechtsz te zoeken zijn, die van 1468 tot 1533 in Leiden leefde en arbeidde en bovenal vele leerlingen had. In de eerste plaats dan wel de beroemde Lucas van Leiden, maar ook Aertgen Claesz en drie van zijn eigen zonen kunnen als Engelbrechtsz' leerlingen genoemd worden. Zoo wij ons plaatje vergelijken met een reproductie van het Vrouwenportret door Engelbretsz, in het museum te Brussel, dan is daar zeker wel verwantschap in op te merken. Maar voorloopig zal het wel bij die nog vage aanduiding moeten blijven. Op dezelfde Rot- terdamsche tentoonstelling werd uit de Kröller-Müller-verzameling nog een ander vrouwenportretje ingezonden, dat ook uit die Leidsche omgeving afkomstig is en het jaar tal 1533 draagt. Het is dus zeven jaar later ge schilderd, maar het zou misschien van dezelf de hand als ons Haarlemsch schilderij kunnen zijn. Nu heeft dat tweede portret een signa tuur, dat wil zeggen, het is gemerkt C.SX en het is niet onmogelijk dat, met behulp dier i aanduiding, vandaag of morgen de maker met I vrij groote zekerheid kan worden vastgesteld. Bezien wij, afgezien van dat alles, ons Zomerconferentie te Huizen. De Jongeren Vredesaetie heeft haar jaar lij ksche zomerconferentie in het Meenthuis te Huizen gehouden. Het eerste deel van deze bijeenkomst bestond uit een algemeene ver gadering voor het behandelen van organisa torische aangelegenheden, o.a. werd een nieuw hoofdbestuur samengesteld. Dr. Garmt Stuiveling' heeft gesproken over „Jeugd en jongeren". Hij zeide hierin o.m.: Wat de J.V.A. tot nu toe deed, was belangrijk voor het moreel gezag en de eenheid van de vredesbeweging, maar raakte niet speciaal deze groep. Er is tusschen een 20- en een 30-jarige een groot verschil, dat dwars door de J. V. A. heen loopt. De 20- jarige, die juist uit de jeugdbeweging komt, is gewend aan een algemeene sfeer van kame raadschap, terwijl bij de ouderenbeweging de machtsvorming voor een concreet doel voorop staat, De J. V. A. moet voor beide elemen ten ruimte hebben, dit geeft een spanning, die zeker ook positief werkt in een kerngroep, maar belet, dat de J. V. A. een massa-organi satie wordt. Het pacifisme heeft de jeugd, vooral de werklooze, te weinig te biedsm Wij kunnen niet in die mate met de phrase werken als de nationalisten doen. Onze kleine kans is de nuchterheid, die bezieling door een groot idee niet uitsluit. Wij moeten ons niet alleen tegen den komenden oorlog keeren, maar het, ondanks alles durven wagen, met een integralen vrede. De heer H. Quarles van Ufford hield een re feraat over de verhouding tusschen anti-mili- tarisme en anti-fascisme. Spr. zette uiteen, hoe de vredesbeweging gevaar loopt in een slop te belanden door teveel nadruk te leg gen op de individualistische tegenstelling stofgeest. Men moet een open oog hebben voor de sociale en politieke omstandigheden. Daardoor is de vraag anti-fascisme of anti- militarisme voor haar een dilemma, dat haar voor den zin van haar bestaan plaatst. De wereld, ook met zijn gewelddadige krachten, kan alleen aanvaard worden van uit de kerk, die van solidariteit en de schuld in de verlos sing spreekt. Dr. J. W. Schotman behandelde het onder werp: ,,is het gebruik van massa-psychologi sche middelen geoorloofd?" Spr. vond het toepassen van massa-psycho logische middelen slechts voor de jeugd in ze kere mate verantwoord, daar men bij haar weinig bezonnenheid verwachten kan. Dinsdagmiddag ongeveer 2 uur, zijn bij golfbreker 26 in Kijkduin twee jongens van 15 jaar, die ziich te ver in zee hadden ge waagd en in levensgevaar verkeerden, door twee leden van de Haagsöhe reddingsbrigade gered en behouden aan het strand ge bracht. f 650.000 VOOR BOTERAANKOOP. In de Staatscourant van Dinsdag is opge nomen de „Crisis-aankoop-beschikking 1936 (boter)". Krachtens deze beschikking zal uit het Landbouw-crisisfonds tot steun aan de markt voor boter ter beschikking gesteld worden van de Nederlandsche Zuivelcentrale een bedrag van ten hoogste f 650.000 voor gedane aankoo- pen of nog in 1936 te verrichten aankoopen van boter op de markten te Delft, Gulpen, Lei den, Middelburg en Purmerend, indien de boternoteering op die markten daalt 3 cent of meer beneden de alsdan geldende commissie- noteering voor Nederlandsche boter, vermeer derd met de alsdan geldende boterheffing en de Zuivelcentrale aankoop dier boter noodig oordeelt. SNELFOTOGRAAF SPECIALISEERDE ZICH OP RIJWIELPLAATJES. Te Boskoop gegrepen. Een snelfotograaf zonder vaste woonplaats zekere P. v. d. M., heeft Dinsdagmiddag, toen hij in beschonken toestand verkeerde, een rij wielplaatje afgerukt van een fiets, die tegen een huis aan de Zijde te Boskoop stond. De eigenaresse, die zag wat er gebeurde, holde naar buiten en wist door hulpgeroep de aandacht van voorbijgangers te trekken. Na een korte jacht was de man gegrepen en aan de politie overgegeven. Toen v. d. M. op het politiebureau werd ge fouilleerd. kwamen uit zijn zakken nog vijf gestolen plaatjes te voorschijn, terwijl hij op zijn eigen fiets een valsch rijwielbelasting- merk bleek te bezitten. De aangehoudene is een goede bekende van de politie. Hij heeft reeds 4y2 jaar gevan genisstraf achter den rug voor verschillende kleine diefstallen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliW plaa&e louter als schilderwerk, dan valt na tuurlijk op, hoe dit vroeg-zestiende eeuwsch werk nog geheel het karakter draagt van de in hoofdzaak religieuse kunst van dien tijd en de voorgestelde dame geheel als donatrice op een gewijde voorstelling dier dagen op haar plaats zou zijn. Op de meeste vrouwenportret ten uit dien tijd is de devotie en de ingeto genheid het meest op den voorgrond tredend element. Aan de vrijmoedige levensuitbeelding onzer zeventiende eeuwsche schilders zijn wij hier nog lang niet toe. Bij mansportretten be gint die vrijmoedigheid reeds eerder tot uiting- te komen: vooral in zelfportretten bemerkt men een begin eener realistische visie op den voorgestelde, een neiging dezen uit de vrome overpeinzing zijner binnengedachten over te planten naar het terrein van zijn dagelijk- schen levensarbeid. Het aan Lucas van Leyden toegeschreven zelfportret ter Rotterdamsche tentoonstelling, is daar een mooi voorbeeld van. In de primitieve portretten is het naar binnen gekeerde in de karakters der modellen voor den schilder de hoofdzaak, de gelaats expressie heeft bijna zonder uitzondering het meditatieve, de handen liggen in devote rust en houden, als op ons portret, de rozenkrans omvat. Aan een verheerlijking van het lichaam, dien „vuylen sack" die, volgens Mid- deleeuwsche opvatting, de zoete ziel bevatte, zal pas met de Renaissance opnieuw geofferd worden; ook uit de Noord-Nederlandsche pri mitieven blijft ons de zin voor inkeer en ge peins toespreken. Ook in de beide apostelpor tretten van Petrus en Paulus, door het Haar lemsch Bisschoppelijk Museum aan de Rot terdamsche tentoonstelling geleend, spreken die, van activiteit afgekeerde karaktertrek ken. Wie niet naar Rotterdam kon gaan, moet Catrijn maar eens gaan opzoeken als zij weer op het Groot Heiligland zal zijn teruggekeerd. Zij spreekt een taal uit een ver verleden, doch gunt ons tevens een inzicht in haar tijd. J. H. DE BOIS Bij Koninklijk Besluit van 25 Augustus 1936 is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de af- deeling der algemeene wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste na tuurkunde dr. E. C. Wiersma te Leiden. Dr. Wiersma is thans conservator van het Kamerlingh-Onnes-laboratorium te Leiden. DE ASSISTENTEN BIJ DEN POSTDIENST. De assistenten bij den postdienst, georga niseerd in den Centralen Bond van Neder landsch Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel (C.B.P.T.T.) hielden dezer dagen hun jaarlijksche reünie te Utrecht. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer J. Eekihof, uit Leeuwarden. Uitvoerig werd gediscussieerd over de te werkstelling van de assistenten ambtena ren van den postdienst na de vereeni- ging van verschillende enkelvoudige kantoren voor den postdienst tot z.g. vereenigde kan toren voor den post- en telegraafdiensten. Het arbeidsterrein voor de assistenten is daardoor ingekrompen. De aanwezigen waren evenwel unaniem van meening, dat nog voldoende specifiek postale werkzaamheden overblijven om tegen verdere inkrimping van het corps assistenten te waarschuwen. De overheveling naar den post dienst van overcompleet personeel van den telegraafdienst mag niet tot inkrimping of verdringing van het corps assistenten leiden. Verder werden nog eenige gewenschte pro motiemogelijkheden en postale expeditie- vraagstukken besproken. Herdenking in de Militiezaal. In een officieele bijeenkomst ls Dinsdag middag te 2 uur in de oude militiezaal aan den Singel te Amsterdam het 50-jarig be staan der Amsterdamsche gemeente-arbeids beurs herdacht. Aanwezig waren, behalve de betrokken wethouders, o.a. de leden van de commissie van toezicht, van de commissie van bijstand en van de verschillende vakcom missies voor welke commissies zoowel vele leden van den Amsterdamschen gemeenteraad als van de verschillende plaatselijke vakver- eenigingen en werkgeversverenigingen be- hooren. Namens den minister van Sociale Zaken was aanwezig ir. R. A. Verwey, direc teur van den rijksdienst voor werkloosheid en arbeidsbemiddeling, terwijl verder aanwezig waren vertegenwoordigers van de vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, van het Instituut van Directeuren van Arbeidsbeur zen, en voorts chefs van de verschillende af- deelingen der arbeidsbeurs en leden van het personeel. De voorzitter der commissie van toezicht, de Amsterdamsche wethouder voor arbeidszaken mr. G. O. J. d. Kropman, open de de bijeenkomst en gaf een historisch over zicht van de geschiedenis der Amsterdamsche arbeidsbeurs, waarbij hij begon bij de wereld tentoonstelling van 1883, die drommen arbei ders van buiten Amsterdam naar de hoofdstad had getrokken, welke arbeiders na de tijdelijke opleving door de tentoonstelling en mede door de ongunstige conjunctuur weldra werkloos door de Amsterdamsche straten zwierven. Er werd een algemeene commissie voor buiten gewone bedeeling aan armen opgericht, doch daarmede werd geen bevredigende oplossing bereikt. Verschillende inzenders in groote dagbladen vestigden in 1884 de aandacht op de juist in Berlijn opgerichte Verein fuer Ar- beitsnachweis en doordat een Utrechtsche uitgever bezig' was met de voorbereiding van een betrekkinggids, kwam men voor het denkbeeld eener centrale registratie van werk- loozen en centrale boeking van arbeidsmoge lijkheden. Op 15 Mei 1885 werd te Utrecht een bijeenkomst gehouden, waarbij bleek, dat ook de maatschappij voor den werkenden stand zich met het vraagstuk bezig hield en de desbetreffende commissie bracht een rapport uit, waarin geadviseerd werd om voorloopig te Amsterdam een plaatselijke, paritetisch be stuurde arbeidsbeurs in den trant der Ber- lijnsche op te richten, en zoo werd op 1 Sep tember 1886 de eerste Nederlandsche arbeids beurs geopend. Mr. Kropman eindigde zijn rede met een overzicht van de tegenwoordige werkzaam heid der Amsterdamsche arbeidsbeurs en met een schets van de beteekenis die zij thans in het openbare leven der hoofdstad heeft. De directeur der gemeente arbeidsbeurs, de heer W. F. Detiger, schetste hierna in een rede de ontwikkeling der openbare arbeids bemiddeling te Amsterdam. De op den 28sten Augustus te Boekarest met de Roemeensche regeering gesloten nieuwe clearingovereenkomst treedt 1 Sep tember 1936 in werking. De clearing omvat het geheele di recte handelsverkeer tusschen beide landen, de overzeesche gebiedsdeelen van Nederland inbegrepen, terwijl een bijzondere regeling is getroffen voor de achterstallige vorderingen. Bovendien zullen aan Nederlandsche zijde de rente op Roemeensche lee ningen en financieele vorderingen over de clearing kunnen worden ver rekend. Kapitaalvorderingen kunnen echter niet op deze wijze tot uitbeta ling komen. De rente op obligatieleningen zal via de clearing worden betaald binnen de grenzen van de regelingen in 1934 te Parijs met de obligatiehouders getroffen, terwijl de beta ling van financieele schulden in het alge meen niet verder teruggaat dan tot 1 Januari 1935. Zoowel voor de rentevorderingen op obigatieschulden als voor de financieele vor deringen, geldt, dat deze sedert 1 Juli 1936 bij voortduring in het bezit moeten zijn ge weest van in Nederland gevestigde en Ne derlandsche belangen vertegenwoordigende natuurlijke rechtspersonen. De helft van de in Nederland ge storte gelden komt aan nieuwe uit het handelsverkeer voortvloeiende vorderingen ten goede. Overlegging van een door het crisis-uitvoer-bu- reau afgegeven certificaat is ver- eischt. Aan de Roemeensche natio nale bank zijn 12 pet. vrije deviezen toegestaan, welk percentage bij een goed verloop van de clearing en met name, wanneer de achterstallige vorderingen zullen zijn afbetaald, nog eenigermate zal kunnen stijgen. Naast de verrekening over de algemeene clearing kunnen particuliere compensaties worden toegelaten Voor iedere particuliere compensatie is goedkeuring van het Neder- landsch clearinginstituut vereischt en in be paalde gevallen eveneens van de Roemeen sche regeering. Gelijktijdig met de clearingovereenkomst is een afzonderlijke regeling getroffen voor den import van Roemeensche tarwe, oogst 1936. in Nederland. De Nederlandsche regeering heeft zich be reid verklaard, geen bezwaar te maken tegen den invoer van een hoeveelheid van maxi maal 90.000 ton Roemeensche tarwe, welke aan bepaalde vereischten, wat betreft ge wicht en kwaliteit, voldoet. De koopsom zal bij het Nederlandsch clea ringinstituut moeten worden gestort. Na af trek van een percentage waarover de Roe meensche nationale bank vrij zal kunnen beschikken, zal de koopsom van een eerste tranche van 20.000 ton geheel voor de afbe taling van achterstallige handelsvorderingen vrij komen, terwijl bij verdere tranches een toenemend percentage aan de algemeene clearing zal ten goede komen. De uit deze bijzondere regeling voor de achterstallige handelsvorde ringen vrij komende bedragen, zullen kunnen worden benut tot het ver krijgen van betaling van die achter stallige handelsvorderingen, waarop de Nederlandsche houder 30 pet. laat vallen. Aangezien het lei-bedrag, het welk op achterstallige vorderingen moet worden betaald, krachtens de voor alle landen geldende Roemeen sche voorschriften, met een valuta premie van 38 pet. moet worden ver hoogd, wordt in al die gevallen, waar In reeds indertijd een bedrag in lei door den debiteur bij een Roemeen sche bank werd gedeponeerd en de invordering achterna van de premie van 38 pet. bezwaar ontmoet, in feite toch reeds een verlies van bijkans 30 pet. geleden. Zij, die hun achterstallige handelsvorde ringen met een vermindering van 30 pet. wenschen te liquideeren, moeten deze vorde ringen ten spoedigste en in ieder geval vóór 1 November a.s. bij het Nederlandsch clearing instituut indienen. Hiertoe strekkende for mulieren zullen binnen enkele dagen bij het Nederlandsch clearinginstituut verkrijgbaar zijn. Voor verdere details omtrent de clearing overeenkomst wordt verwezen naar den lei draad voor de clearing Roemenië, welke even eens binnen enkele dagen op schriftelijke aanvrage bij het Nederlandsch clearingin stituut verkrijgbaar zijn. Omtrent de uitbetaling van coupons van Roemeensche obligaties zullen nadere mede- deelingen worden gedaan door de vereeni ging voor den effectenhandel te Amsterdam. DRUKTE OP DE ZEELAND-LUCHTLIJN. De K.L.M. heeft Maandag op de lijn Haam stedeVlissingen een bijzonder drukken dag gehad. Niet minder dan 101 inkomende pas sagiers werden op dit traject geboekt. Waarschijnlijk door een hartverlamming getroffen. In het Zuiderparkzwembad te 's-Graven- hage was Dinsdag de 34-jarige J. T.. wonende in de Vierheemskinderenstraat, aldaar aan het zwemmen in het diepe gedeelte. Hij kwam er voor het eerst, maar bleek een goed zwem mer te zijn. Op een gegeven oogenblik echter werd hij vermist en tezelfder tijd zag iemand, die op den duiktoren stond, hem liggen in de diepte De jongeman werd onmiddellijk boven behaald, waarna kunstmatige ademhaling werd toegepast. Men slaagde er echter niet in, de levensgeesten op te wekken. Waarschijn lijk is de man onder het duiken door een hartverlamming getroffen. Het onderzoek der recherche, onder leiding van den commissaris van po litie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam, den heer Schreuder, in verband met den in het begin van dit jaar gepleegden roofoverval op een geldauto van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, brengt steeds meer bewijzen aan het licht tegen de twee personen, die enkele dagen geleden gearresteerd zijn en zijn ingesloten. Beide mannen, F. de J. en P. N., afkomstig uit Tuindorp-Oost- zaan, blijven nog hardnekkig ontken nen, doch thans bestaat ten aanzien van hun schuld vrijwel geen twijfel meer. Heden zouden zij geconfronteerd worden met den heer Brouwer van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, die het geld transport begeleidde. Tevens zouden zij heden overgebracht worden naar het huis van be waring. Daar zullen zij later geconfronteerd worden met den derden verdachte, n.l., die zich reeds sedert de overval gebeurde, daar bevindt. F. de J. en P. N. hebben reeds eenige straf fen achter den rug, o.a. wegens een belang rijken diefstal. REEDS MEER DAN 25.000 BEZOEKERS OP DE ENGELSCHE TENTOONSTELLING Dinsdagmiddag is de 25.0ü0ste bezoeker de controle van de Engelsche Kunsttentoonstel ling in het Sted. Museum te Amsterdam ge passeerd. Twee dames meldden zich gelijktij dig bij de controle aan. De Amsterdamsche wethouder voor de kunstzaken, de heer Boek man, die voor deze gelegenheid aanwezig was, bood beide dames, mevr. Straub uit Bloe- mendaal en mevr. Matthes uit Breukelen een fraaie reproductie in lijst van een der ten toongestelde kunstwerken aan. Joodsche organisaties protesteeren tegen Britsche plannen. In hotel Terminus te 's Gravenhage heeft een vergadering plaats gehad van de be sturen van een groot aantal Joodsche orga nisaties en vereenigingen., vertegenwoordi gende alle richtingen in het Nederlandsche Jodendom. De vergadering werd gepresideerd door den heer A. Asscher, voorzitter van het comité voor bijzondere Joodsche belangen, ingesteld door de beide kerkgenootschappen, die de aanwezigen welkom heette en op de zeer ernstige gevaren wees, die het geheele Jood sche volk door een eventueel en onverhopt stopzetten der immigratie bedreigen. Het woord werd vervolgens gevoerd dooi den heer mr. L. E. Visser, vice-president van den hoogen raad der Nederlanden. Spreker wees er op, dat de eischen der Arabieren bij hun afschuwelijk optreden in hoofdzaak neerkomen op stopzetting der Joodsche immigratie en op verbod van grond aankoop door Joden, Van deze eischen is de eerste de voornaamste, immers, houdt de im migratie op, dan heeft Joodsche grondaan koop geen zin meer. De mogelijkheid van im migratie is dan ook de spil van den opbouw, een nationaal tehuis, waar men niet binnen kan komen, ware een aanfluiting. Sluiting der grenzen zou het bestaande doen ver- steenen en verschrompelen. De vergadering nam eenstemmig een reso lutie aan, waarin uitdrukking gegeven werd aan de groote bezorgdheid, waarmede zij ken nis heeft genomen van de verklaringen van den Engelschen minister van Koloniën en waaruit afgeleid mag worden, dat tijdelijk stopzetting van de Joodsche immigratie naar Palestina door die regeering wordt overwo gen en waarin vervolgens met kracht tegen het overwegen van zoodanigen maatregel wordt geprotesteerd. De vergadering doet een beroep op de Brit sche regeering en het Britsche volk om zijn verplichtingen jegens het Joodsche volk in vollen omvang na te komen. Besloten werd, dat de resolutie aan den Britsehen gezant zal worden gezonden. [lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllW Catrijn Gerritsdochter uit logeeren De huisvrouw van heer Floris van Adri- chem vertegenwoordigt op het oogenblik Haar lem's bezit aan kunst op de tentoonstelling van Noord-Nederlandsche primitieven, de Jeroen Bosch-tentoonstelling, te Rotterdam. Catrijn is aldus tijdelijk van haar echtgenoot o gescheiden, want tezamen huisden zij in zaal m 7 van ons Frans Halsmuseum. v Beide portretschilderijen zijn het eigendom van het Sint Elisabeth's gasthuis, doch drie kwart eeuw geleden aan de gemeente in bruik leen afgestaan. Al weet men precies, wie de portretten voor stellen en even precies, wanneer ze geschil derd zijn beide zijn duidelijk en echt ge merkt met de letters Anno 1526 door wien ze geschilderd zijn is niet met zekerheid te zeggen. In den Haarlemschen museumcatalo gus staan ze als „Hollandsche school 1526" ge boekt; in Rotterdam is men een stapje verder gegaan en heeft men Catrijn als „Leidsche met een vraagteeken school" geregistreerd. Nu komt dat er natuurlijk niet zoo erg veel op aan, voor wie schilderijen alleen om hun schoonheidswaarde bekijkt, maar het is inte ressant te bemerken, dat de kunst-weten- schapsmenschen ook in die productie der eer ste dertig jaar van de zestiende eeuw een weg beginnen te vinden. Gemakkelijk is dat in geen geval. In de Noordelijke Nederlanden is door den Beeldenstorm verbazend veel verlo ren gegaan en vergelijkenderwijs is er uit die periode niet zoo heel veel over, waarvan, de wording, de makers, de standplaats, door origineele oorkonden onomstootelijk vast staan. Het wetenschappelijk middel, de stijl kritiek. kan dan meer licht helpen versprei den en het is door haar, dat ons portretje naar de Leidsche omgeving verwezen wordt. Van Delft tot Alkmaar is er in die jaren een

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2